Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#70751) ubyegon2 válasza Kenderice (#70750) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igazán nincs mit! :)

Közben beugrott, hogy 8560w-re is Mint Cinnamon-t raktam, abban nVidia Quattro1000-es kártya volt, de az IGP-s 8470p is bivalyerős fullos DE-vel, hogyne menne a böngészés gond nélkül. Egy 8470p-n is fut a Mint Cinnamon, bár abban csak i3-as CPU van, de nincs gond a böngészéssel ott sem. A 16GB memóriával meg aztán tényleg fura lenne, ha nem menne minden, mint a karikacsapás.

Firefox OpenGL kompozittállásának bekapcsolása

Ezt be kell kapcsolni FF-ban, szerintem más nem lesz, de majd menet közben még lehet hangolni a rendszert. Új telepítést csináltam pár hete és csak a fenti beállítást csináltam meg. SSD van nálad is, minden OK lesz.

[ Szerkesztve ]

(#70752) csixy válasza Kenderice (#70746) üzenetére


csixy
addikt

RebornOS cinnamon

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#70753) moleculez válasza ubyegon2 (#70749) üzenetére


moleculez
veterán

Nem, lusta voltam új boot usb-t készíteni, maradt a Mint XFCE. Hétvégén offos vagyok, belakom rendesen (Kubuntu-Manjaro vonalon valamelyikkel), külön account nekem, meg gyerkőcöknek. Igy azért már tetszik a dolog. :DDD

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#70754) ubyegon2 válasza moleculez (#70753) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Arról nem itt esett szó, hogy VGA csere miatt nem kell újratelepíteni? Ja de, csak nem Te kérdezted szerintem. Vagy de?

lusta voltam új boot usb-t készíteni

Na ne szórakozz már! :DD Az egy perc kb.

Gyerkőcök miatt inkább a Kubuntut próbálnám megszokni, a rolling frissítési metodikája miatt főleg.

(#70752) csixy

RebornOS? Nagy machinátorként nálad se akar működni...... ;)

[ Szerkesztve ]

(#70755) Horvi válasza ubyegon2 (#70751) üzenetére


Horvi
őstag

Ezt a Firefox OpenGL dolgot én is néztem ma és csalódás volt sajnos. Gondoltam kipróbálom hátha segít mert azért eléggé ette a procit a youtube vidi. De rosszabb lett a helyzet :DD
A procit ugyanúgy ette, ráadásul szaggatott a videó is :(

Hello darkness, my old friend...

(#70756) CPT.Pirk válasza Horvi (#70755) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ahhoz viszont nincs köze. A YT videóhoz nem használja, felület renderelést csinál. Éppen most kapcsoltam be Manjaro alatt mert itt nem default, az eredménye sokkal simább görgetés lett.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#70757) csixy válasza ubyegon2 (#70754) üzenetére


csixy
addikt

Működik már az. 3 példányt telepítettem egy USB-s SSD-re, egy USB-s HDD-re és egy gyors pendrájvra. Mindhárom verzió működik UEFI és Legacy vason is teljes funkcionalitással. Eddig egy bibi van, induláskor be akarja kérni a root jelszót a passwd ablak, amit unottan ki szoktam törölni , mert sudo-val használom ha root kell és nem adok meg előre root jelszót.
Tökugyanaz, mint az Antergos volt. Egy titka van, 4-5 naponta friss telepítőt kell hozzá írni, mert gyorsan cserélődnek a letöltendő állományok a szerveren. Fasza Arch linuxot varázsol kínszenvedés mentesen a gépre, csak lesz benne egy Reborn repó is.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#70758) Horvi válasza CPT.Pirk (#70756) üzenetére


Horvi
őstag

Áhh értem, akkor az úgy kb veszett fejsze nyele volt :DD
Mondjuk az valóban feltűnt, hogy a görgetés sokkal jobb volt.

Hello darkness, my old friend...

(#70759) CPT.Pirk válasza Horvi (#70758) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Eléggé ágálnak a böngésző fejlesztők megcsinálni Linuxon a hardveres videó gyorsítást, mert az opengl driverek így meg úgy, de mióta terjed a Vulkan, valami csak fog változni...

Amúgy még kipróbálhatod a webrenderer engedélyezését Firefox alatt, csak ezt a környezeti változót kell beállítanod hozzá: MOZ_WEBRENDER=1 (én még nem próbáltam)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#70760) ubyegon2 válasza csixy (#70757) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Akkor az a félbeszakadt telepítés valamiért nem települt rendesen, az volt a gond. Ez amőgy mitól jobb/más, mint az ezer másik klón, főleg az Endevour OS, ami szintén Antergos utódnak volt kikiáltva?

Itt amúgy hogyan lesz Cinnamon? Egy iso-t láttam és az Gnome felülettel van, live-ban legalábbis.

(#70758) Horvi

Majdnem írtam neked YT videókra az SmTube-ot, de szerencsére most is kipróbáltam és nem akarja lejátszani a videót, amivel teszteltem volna. Amúgy nekem nincs gond a FF-ból lejátszással HP 8570p-n, a 4 mag kb 25%-on fut átlagban.

[ Szerkesztve ]

(#70761) samujózsi válasza CPT.Pirk (#70759) üzenetére


samujózsi
tag

Pedig nem ártana valami, mert 4k videót már nem tudok lejátszani i5 proci+integrált vga kombón

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#70762) Horvi válasza CPT.Pirk (#70759) üzenetére


Horvi
őstag

Köszi megnézem a beállítást.

(#70760) ubyegon2 Nekem is ilyen laptopom van itthon mint neked :DD Most megnéztem az alapbeállítás mellett kb átlag 40%-n mennek a magok

Jó hülye voltam, elsiklottam felette, hogy az a csoda baloo_file extractor is ment mellette és úgy jött ki 40% :DD

Céges gépnél még rosszabb az arány ott ilyen 60% pedig az jobb gép(T470) mint ami itthon van.

[ Szerkesztve ]

Hello darkness, my old friend...

(#70763) csixy válasza ubyegon2 (#70760) üzenetére


csixy
addikt

Mindig egy friss iso-t kell letölteni. Penre kiírod. Bebootolod. A live módja csak egy gnomos figyelem elterelés. Be kell dugni egy LAN kábelt , vagy wifin felcsatlakozni egy AP-re. A Cnchi telepítő keretprogramot elindítani és szépen sorban kiválogatod, hogy mit szeretnél : nyelv , regió, billentyűzet , ablakkezelő, programcsoportok, felkínálja, hogy kijelölhetsz egy pufferpartíciót segítségkét a letöltéshez ,ezt el szoktam lökni. A repok sorrendjét ráhagyom úgy ahogy a telepítőben van. A legalsó kézi parícionálást választom szokás szerint. Szerkesztgetem a partíciókat és a grub helyét ahogy szoktuk. Megadom a felhasználó adatait. Beadja az összefoglalót és gyia te gyerünk. Online leszedegeti a dolgokat és kész.

Jó, hogy írtad ezt az Endeavour OS-t meg fogom nézni, ha purébb megoldás Arch irányba. Köszönöm!

Az USB-s HDD-re való GPT-MBR hibrid partíciós táblára való telepítés menetét és huncutkodásait is leírom itt, hátha valakit érdekel. Itt GPT-re csinálok egy EFI partíciót (sda1) és az sda2 és sda3 lesz két kb egyforma ext4-es partíció. Majd gdisk segítségével hibrid partíciós táblája lesz. Az sdb2-re telepítem UEFI-ben a fő 64 bites rendszeremet grubbal. Ezután a /boot/grub mappába bele kakukkolom egy korábban Legacyban telepített ugyanilyen rendszerből ellopott i386-pc mappát is. Ezután az sda3-ra telepítek Legacyban egy 32 bites linuxot (linux mint tricia xfce) és siker után kiadom a sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg parancsot és ezután már legacyban is el tudom indítani a grub menüből a 64 bites rendszeremet is. Ha közben hasra esik a hibrid rendszer, akkor a gdiskkel ismét hibriddé alakítom, az adatok nem vesznek el , ha szerencsém van. Ha csak az "MBR" butul le és ujra kell bele telepíteni a grubot a Legacy rendszerből, akkor a -force kapcsoló kell a grub-install parancshoz , így szentségelve bár de mekkcsinálja és szidja a blokkokat. Hibrid partíciós tábla esetén a lemezek alkalmazás egy blokk eszközt is fog mutatni. Hát kb így néz ki részemről analfabétául leírva egy USB-s swájci bicska. :)

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#70764) zoltanz válasza CPT.Pirk (#70756) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Nálam MX-en kikapcsolt állapotban is van OpenGL. Basic mód, kevesebb dolgot támogat ugyan.

Horvi
A Kodi -nak is van Youtube kiegészítője, kezeli a lejátszási listákat, előnézeti képekkel, ha belépsz a google fiókoddal.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#70765) cheeka


cheeka
tag

Sziasztok!
Egy régi Gigabyte M1022 (2gbDDR2, Intel Atom N280) booktop-on szeretnék böngészőt használni.
Usb-ről indított rendszerre gondoltam, próbáltam Chromiumot és Linux Puppy (Raspup8.2) 32bit, de valami miatt nem boot-ol be. Cloudready és Rufus-al készítettem a drive-ot.
Tudnátok tanácsot adni, hogy mivel próbálkozzak?
Köszönöm.

(#70766) vadkörte válasza cheeka (#70765) üzenetére


vadkörte
addikt

Ha nem létkérdés a használata én a közeli elektronikai hulladéklerakó felkeresését tudnám javasolni.
Ha mindenképp szeretnéd használni, valami végletesen kiherélt disztrót. Pl. Sparky , vagy Lubuntu
A pendrive-ot Rufus-szal, vagy BalenaEtcher-rel készítsd el. Ha jól csinálod el kell indulniuk.

Üdv. V. Körte

(#70767) growler válasza cheeka (#70765) üzenetére


growler
őstag

Csak ötlet ! Peppermint 10 32bit [link] Etcher-el kiírva [link]

(#70768) szucstom válasza vadkörte (#70766) üzenetére


szucstom
őstag

Ha nem létkérdés a használata én a közeli elektronikai hulladéklerakó felkeresését tudnám javasolni.

Egyetértek :DDD :DDD :DDD

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#70769) cheeka válasza vadkörte (#70766) üzenetére


cheeka
tag

Nem létkérdés, de termel az emberiség annyi szemetet, hogy amíg lehet én használom a régi dolgokat. Amúgy is anyósomnak lenne. :)
Megpróbálom amiket írtatok, de szerintem valami apró beállítást rontok el a boot drive készítésekor, azért nem működik.

(#70770) vadkörte válasza cheeka (#70769) üzenetére


vadkörte
addikt

Félre ne értsd, de ez egy 10+ éves hw, ami már akkor is elavult volt amikor kiadták - 945-ös chipset, max 2GB DDR 2 RAM, Intel Atom N280 (1 mag, 1,66GHz) - a legnagyobb értéke a 10,1"-os HD panel (az is csak TN).
Érthetőek az indokaid, de én nem erőltetném a dolgot.
A Sparky a kissebb hw igényű (min. 256MB RAM->, Intel P4->) de már használható (van kissebb is, de azok szerintem túl kompromisszumosak) a Lubuntu viszont "látványosabb", talán könnyebben megszokható.
Ha mindent kiteszel ikonnal az asztalra szerintem a mama ellesz vele. (hacsak nem végtelenül műszaki antitálentum)

A BIOS-ban állítsd át a boot-sorrendet a telepítés idejére, hogy az USB eszköz legyen az elsődleges boot-eszköz. Elképzelhető, hogy pendrive-ról nem fog boot-olni, ekkor szerezz valahonnan egy USB-s külső DVD-t.
Ja és ha lehet valami kissebb méretű pendrive-val próbálkozz.
Az én gépeim, még a 6. generációs Core i5-ös sem boot-ol 8GB-nál nagyobb pendrive-ról.

[ Szerkesztve ]

Üdv. V. Körte

(#70771) cheeka válasza vadkörte (#70770) üzenetére


cheeka
tag

A bios-ban be van állítva a boot, túl vagyok két windows telepítésen, azok is pendrive-ról mentek fel, csak hát nagyon lassan működnek. Most win 10 van rajta, előtte volt egy win 7 starter, azzal még eldöcögött. Mint látod nagyon ráérek, a hülyeségekre. :-) Régebben csináltam egy ilyen linux alapú dolgot, az az őskori laptop teljesen jól működött vele, azokhoz az igényekhez mérten.

(#70772) májkimiki válasza cheeka (#70771) üzenetére


májkimiki
őstag

Próbalj ki egy 32bites MX-et.

(#70773) kovaax válasza cheeka (#70771) üzenetére


kovaax
őstag

32 bites BunsenLabs?

-=- There's no place like /home -=-

(#70774) totron válasza kovaax (#70773) üzenetére


totron
addikt

Bughalom!

(#70775) csixy válasza cheeka (#70771) üzenetére


csixy
addikt

"csak hát nagyon lassan működnek"
Ezt már én is végigjátszottam egy hasonló configgal. Akármilyen kisigényű linuxot teszel fel, a böngésző már egy facebook belépéstől is le fog térdelni percekre.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#70776) tordaitibi válasza csixy (#70775) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Pont ilyesmit akartam irni peldanak, egy HD videot se fog folyamatosan lejatszani, vagy beleszakad egy 2-3 MPx kep kirajzolasaba is.
Nem az OS nem fog futni hanem az alkalmazasok, egy normalis weboldalba ahol meg nem is reklam a fele, mar akadni fog.
Max. Opera es abban van egy adatforgalom csokkento mod, ezt nem tudom lehet-e asztalin is aktivalni.
Ilyenkor a megnyitott weblapok az Opera szerveren keresztul latszanak es betomorit mindent kicsibe.
De ez a vas nem is tudom mire lenne alkalmas, meg hazi szervernek se, abba is beleszakadna szegenyke.
Mar a gyartas pillanataba is verszegeny volt ez az Atom, meg az N330 is koroket vert ra, egy Amd A4xxx fenyevekkel gyorsabb volt.
Pedig az se egy eromu.

(#70777) Kenderice válasza ubyegon2 (#70751) üzenetére


Kenderice
senior tag

Próbálgatom, egyelőre live módban, pendrive-ról futtatva.
Meg nézek róla videókat is. Mármint a beállításokról.

Szétnéztem a HP oldalán de nem találtam a touchpadhoz linux drivert.
Be lehet valahogy állítani, hogy a touchpad jobb oldalán lehessen scollozni?
Így szoktam meg.

(#70778) ubyegon2 válasza Kenderice (#70777) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Próbálgasd csak úgy magadtól is, elég sok dolgot be lehet állítani Cinnamonnál is, bár KDE ebben az ász kétségtelenül. Már annyiszor írtam hogy 6 év óta mindig találok olyan beállítási opciót, amit nem próbáltam soha és nesze, amit most kérdeztél, megnéztem és nálam működik. Nem is rossz, én eddig a többujjast használtam görgetésre.

A Görgetési eljárást állítottam most Automata állásból élgörgetésre:
(kicsit szokni kell, de lehet csak nekem)

Szétnéztem a HP oldalán de nem találtam a touchpadhoz linux drivert.

Alapból ne a gyártónál nézegesd ezeket a driverokat, vagy már a kernel tartalmaz megfelelő drivereket vagy tárolóban benne vannak, itt nincs olyan, mint Windowsnál. Persze VGA az már más szint, de onnan is elég ritka és spéci eset, ha le kell szedni valamit, Jórészt ezek is megvannak Linuos formában. De az apróságok mindig saját driverek. Szóval saját tárolóból indulunk, ha valami kell, ha ott nincs, akkor keresgélünk a neten, git és egyéb források, sok esetben az adott Linux oldalán is megvan, amire szükséged van, de ez sem egyes hardver drivere, hanem többnyire gyüjtődriver. Például xinput szokott kelleni ezekhez a beviteli eszközökhöz. (ezt most így gyorsan nagy vonalakban dobtam csak be, de remélem érthető volt, az elején kár még részletesebben belemenni)

[ Szerkesztve ]

(#70779) totron válasza ubyegon2 (#70778) üzenetére


totron
addikt

A legászabb meg ha megtanulja konfigfájlból beállítani. Környezetfüggetlen és a tanulás izgalma is megvan. Sajnos makacsul tartja magát egy berögződés, miszerint irreálisan nehéz szövegesen paraméterezni valamit, pedig nem. Sokan azért teszik le a lantot hamar, mert az előző logikával akarnak boldogulni és csakazzal. Úgy jóhogy nem fázishelyes a működés (elmaradó sikerélmény).

(#70780) ubyegon2 válasza totron (#70779) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A legászabb meg ha megtanulja konfigfájlból beállítani. Környezetfüggetlen és a tanulás izgalma is megvan.

Az biztos, de én most még nem akartam linkelni az archwiki vonatkozó fejezetét. Ha van egy kezdőnek affinítása ehhez, úgyis hamar eljut oda magától. Aki viszont csak szeretne egy fullos DE-val használni egy kezdőknek való disztrót, nem biztos, hogy sokáig érdekelné a Linux, ha a legegyszerűbb GUI-s beállításokra is dőlne a válaszokban a konfigos cli-s módszerek garmada.

De lehet, hogy én tévedek.....valami bölcs emberek mondják, hogy ideje van mindennek. Ami eljő, ha el kell jönnie. ;)

[ Szerkesztve ]

(#70781) ubyegon2 válasza Horvi (#70762) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem ismerem ezt a t470-est vagy mit (t72-est ismerek, de az hk), de nekem az az Elitebook sorozat 8570, 8560. etc. modellek elég erősnek tűnnek eddig mindenhez. A 8570p-t még egyedül a HBO GO tudta felpörgetni rendesen, valami annak nagyon nincs meg, ami kéne. Netflix meg YT, egyebek em nagyon indítják be a ventiket, legalábbis nem alaku át helikopáterrá. :D

[ Szerkesztve ]

(#70782) tordaitibi válasza totron (#70779) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ez nem berogzodes.
En inkabb atverekszem magam a GUI lehetosegek tomkelegen hogy egy kapcsolot atallitsak, mint 3 sort potyogjek.
Es nem vagyok ezzel a mentalitassal egyedul a foldon.

Sambat sem tudok terminalbol konfigolni.
Meg nem talalkoztam szemelyesen a smb.conf fajllal es megmondom oszinten nem is akarok.
Egy fajmegosztashoz ne kelljen mar konfigfajlokat nyitogatni meg sudozni.
Beirom egy ablakba hogy elerheti kati meg jozsi, megadom nekik a hozzaferesi jelszavukat meg irhatja-olvashatja, kesz.
Masnak ha praktikusabb a terminal, szive-joga, hasznalja egeszseggel de ne eroltesse masokra.

(#70783) ubyegon2 válasza csixy (#70763) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Jó, hogy írtad ezt az Endeavour OS-t meg fogom nézni, ha purébb megoldás Arch irányba.

Fene tudja, szerintem egykutya a kettő, RebornOS még régebben is indult, mint az Endeavour.
Tegnap amúgy live-ról bootoltam egyet csak kíváncsiságból, mi lehet a sources.list dologgal, de fáradt lehettem, mert jó sokáig keresgéltem az /etc/apt mappát, mire leesett, hogy itt olyan nem lesz. :D Felrakni nem kezdtem el, de sejtettem, hogy itt is csak valami multiboot-szerű megoldás van a DE-k választásához. Azért köszi az infókat, valahogy ezt a Chnci-t nem szerettem már Antergos-nál sem, mondjuk kb akkorra lett működőképes, mire elszállt a disztró.

Ez az USB-s swájci bicska továbbra is nagyon tetszik! :D Kizárt, hogy képes lennék ezen így végigmenni kiújuló arcidegzsába nélkül, de nagyon jó!

[ Szerkesztve ]

(#70784) májkimiki válasza ubyegon2 (#70783) üzenetére


májkimiki
őstag

Az Antergos volt nálam az a rendszer, ami sosem működött normálisan. Hiába több féle konfigon próbáltam. A Chnci állandóan összef.......ta magát.
Az Endeavour-nek van saját frissítés kezelője, de még köhög. Nem is nagyon győzött meg. Sőt a többi Arch klón sem. ArchLabs-ból szoktam építkezni, az le is fedi az igényeimet.

(#70785) Horvi válasza ubyegon2 (#70781) üzenetére


Horvi
őstag

Hát nem tudom akkor lehet kimaradt valami csomag amit fel kéne még raknom vagy csak direkt sz*pat ez a csoda de még azért próbálkozok vele :DD
Ilyen gép van a cégnél. i7, 16GB RAM szóval csak nem kéne kidőlni egy kis YT-tól :DD

Hello darkness, my old friend...

(#70786) csixy válasza ubyegon2 (#70783) üzenetére


csixy
addikt

Nos bennem továbbra is vájkál egy kérdés. Nem-e az a baj oka, hogy azoknál a flancos notiknál másképp van a boot, mint az egyszerű mezeieknél? Ha én egy futottak még kategóriáju notin bootolok egy disztró telepítőt, akkor a boot lehetőségeknél mondjuk F9-re, vagy ESC-re az alsó sorokban találom a Legacy boot lehetőséget és erre tükrösen szimmetrikusan felül fog megjelenni az UEFI boot lehetőség ugyanannál a disztrónál. Ha a legacy bootot indítom, akkor a telepítés során Legacyul gondolkodom és cselekszem, ha ellenberg a felső UEFI boot lehetőséget választom, akkor a telelepítés során EFI térben jár az agyam. A flancos notiknál is így van ez, vagy a nagy user kiszolgálás jegyében emiatt könnyen eltévedhet a felhasználó és azt sem tudja, hogy hol jár, ha rossz sort indít?

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#70787) kovaax válasza totron (#70774) üzenetére


kovaax
őstag

Ezt eddig nem tapasztaltam.

-=- There's no place like /home -=-

(#70788) csixy válasza ubyegon2 (#70783) üzenetére


csixy
addikt

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#70789) csixy válasza ubyegon2 (#70783) üzenetére


csixy
addikt

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#70790) csixy válasza ubyegon2 (#70783) üzenetére


csixy
addikt

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#70791) csixy válasza ubyegon2 (#70783) üzenetére


csixy
addikt

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#70792) csixy válasza ubyegon2 (#70783) üzenetére


csixy
addikt

Na ezt a partíciós táblát már most nem értem, de így hagyom, mert működik. Az MBR-nek hybridnek kellene lenni ,s nem protectivnek és a 0xEE-nek 1-től 2047-es szektorig kellene tartania. Gondolom, hogy ez blokkolósdi veszélye. Egy h betűs akcióval helyre lehetne hozni gdiskkel, de nem nyúlok bele, mert félek, hogy elrontom a belakott jól működő rosszul configolt partíciós táblájú rendszert. Reménykedem, hogy a Legacy nem rondít bele a GPT rendszerbe és csak a swapot, meg a két ext4-es partíciót fogja kezelgetni.

[noki@no-kipc ~]$ sudo gdisk /dev/sdb
[sudo] noki jelszava:
GPT fdisk (gdisk) version 1.0.4
Partition table scan:
MBR: protective
BSD: not present
APM: not present
GPT: present
Found valid GPT with protective MBR; using GPT.
Command (? for help): r
Recovery/transformation command (? for help): p
Disk /dev/sdb: 488397168 sectors, 232.9 GiB
Model: Disk
Sector size (logical/physical): 512/512 bytes
Disk identifier (GUID): 3342A4F5-BD19-4286-B229-DA231F69C3CF
Partition table holds up to 128 entries
Main partition table begins at sector 2 and ends at sector 33
First usable sector is 34, last usable sector is 488397134
Partitions will be aligned on 2048-sector boundaries
Total free space is 2349 sectors (1.1 MiB)
Number Start (sector) End (sector) Size Code Name
1 2048 16779263 8.0 GiB 8200
2 16779264 251660287 112.0 GiB 8300
3 251660288 486541311 112.0 GiB 8300
4 486541312 488396799 906.0 MiB EF00
Recovery/transformation command (? for help): o
Disk size is 488397168 sectors (232.9 GiB)
MBR disk identifier: 0xA60A1D89
MBR partitions:
Number Boot Start Sector End Sector Status Code
1 1 488397167 primary 0xEE
Recovery/transformation command (? for help): q
[noki@no-kipc ~]$

De mégiscsak megcsináltam, mert ezt a desznóságot nem hagyhattam úgy. Remélem hogy újraindítás után is fog mindenhogy menni.
[noki@no-kipc ~]$ sudo gdisk /dev/sdb
[sudo] noki jelszava:
GPT fdisk (gdisk) version 1.0.4
Partition table scan:
MBR: protective
BSD: not present
APM: not present
GPT: present
Found valid GPT with protective MBR; using GPT.
Command (? for help): r
Recovery/transformation command (? for help): p
Disk /dev/sdb: 488397168 sectors, 232.9 GiB
Model: Disk
Sector size (logical/physical): 512/512 bytes
Disk identifier (GUID): 3342A4F5-BD19-4286-B229-DA231F69C3CF
Partition table holds up to 128 entries
Main partition table begins at sector 2 and ends at sector 33
First usable sector is 34, last usable sector is 488397134
Partitions will be aligned on 2048-sector boundaries
Total free space is 2349 sectors (1.1 MiB)
Number Start (sector) End (sector) Size Code Name
1 2048 16779263 8.0 GiB 8200
2 16779264 251660287 112.0 GiB 8300
3 251660288 486541311 112.0 GiB 8300
4 486541312 488396799 906.0 MiB EF00
Recovery/transformation command (? for help): h
WARNING! Hybrid MBRs are flaky and dangerous! If you decide not to use one,
just hit the Enter key at the below prompt and your MBR partition table will
be untouched.
Type from one to three GPT partition numbers, separated by spaces, to be
added to the hybrid MBR, in sequence: 1 2 3
Place EFI GPT (0xEE) partition first in MBR (good for GRUB)? (Y/N): y
Creating entry for GPT partition #1 (MBR partition #2)
Enter an MBR hex code (default 82): 82
Set the bootable flag? (Y/N): n
Creating entry for GPT partition #2 (MBR partition #3)
Enter an MBR hex code (default 83): 83
Set the bootable flag? (Y/N): y
Creating entry for GPT partition #3 (MBR partition #4)
Enter an MBR hex code (default 83): 83
Set the bootable flag? (Y/N): n
Recovery/transformation command (? for help): o
Disk size is 488397168 sectors (232.9 GiB)
MBR disk identifier: 0xA60A1D89
MBR partitions:
Number Boot Start Sector End Sector Status Code
1 1 2047 primary 0xEE
2 2048 16779263 primary 0x82
3 * 16779264 251660287 primary 0x83
4 251660288 486541311 primary 0x83
Recovery/transformation command (? for help): w
Final checks complete. About to write GPT data. THIS WILL OVERWRITE EXISTING
PARTITIONS!!
Do you want to proceed? (Y/N): y
OK; writing new GUID partition table (GPT) to /dev/sdb.
Warning: The kernel is still using the old partition table.
The new table will be used at the next reboot or after you
run partprobe(8) or kpartx(8)
The operation has completed successfully.
[noki@no-kipc ~]$

[noki@no-kipc ~]$ sudo gdisk /dev/sdb
[sudo] noki jelszava:
GPT fdisk (gdisk) version 1.0.4
Partition table scan:
MBR: hybrid
BSD: not present
APM: not present
GPT: present
Found valid GPT with hybrid MBR; using GPT.
Command (? for help): r
Recovery/transformation command (? for help): p
Disk /dev/sdb: 488397168 sectors, 232.9 GiB
Model: Disk
Sector size (logical/physical): 512/512 bytes
Disk identifier (GUID): 3342A4F5-BD19-4286-B229-DA231F69C3CF
Partition table holds up to 128 entries
Main partition table begins at sector 2 and ends at sector 33
First usable sector is 34, last usable sector is 488397134
Partitions will be aligned on 2048-sector boundaries
Total free space is 2349 sectors (1.1 MiB)
Number Start (sector) End (sector) Size Code Name
1 2048 16779263 8.0 GiB 8200
2 16779264 251660287 112.0 GiB 8300
3 251660288 486541311 112.0 GiB 8300
4 486541312 488396799 906.0 MiB EF00
Recovery/transformation command (? for help): o
Disk size is 488397168 sectors (232.9 GiB)
MBR disk identifier: 0xA60A1D89
MBR partitions:
Number Boot Start Sector End Sector Status Code
1 1 2047 primary 0xEE
2 2048 16779263 primary 0x82
3 * 16779264 251660287 primary 0x83
4 251660288 486541311 primary 0x83
Recovery/transformation command (? for help): q
[noki@no-kipc ~]$

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#70793) ubyegon2 válasza májkimiki (#70784) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezekkel az Archklónokkal nekem is hasonló tapasztalataim voltak. Divat lett egy ideje klónokat gyártani, mint ahogy anno az Ubuntu alapra is rengeteget csináltak, most jó ideje viszont Arch alap lett a menő. Gondolom itt is az a jó, ha minél egyszerűbb a disztró, ezért tudod használni a Lab-ot. Rengeteg változás van systemd bevezetése óta is, ezeket azért nehéz lekövetni a kis disztró fejlesztőinek, főleg, ha mindegyik akar valami sajátosságot is belevinni GUI-ban. Szerintem Antergosnak se volt nagy ötlet ezt a Chnci-t erőltetni. :N

(#70785) Horvi

Elsőre azt hittem ez is valami régebbi T-sorozat, de sajna nem. Ez már levonózott csak, de valóban kéne neki bírni, pár éve szinte minden notebookba nyimták konzumer szinten a HD 620-as VGA-t, szóval......a HP meg ugye nem konzumer szint.

Nem tudom milyen ötlettől vezérelve raktál céges gépre Manjarot, ha csak nem benti jáccós gép. :N Ezt csak azért mondom, mert nem túl új gépeknél szerintem előnyösebb a konzervatív Mint vonal, mint a driverekkel való sokszor nehezen áttekinthető frissítési hajsza. Persze új megjelenítők miatt kell. Ha itt olvasgatsz, ha van időd, láthatod, mennyire nem egyszerű. [link]

E körül a hsz körül is épp ilyen kavarodás volt.

És ha már Manjaro, ezt is olvasgatnod kéne, Intel graphics.

Célszerű amúgy a vainfo-val megnézni, mi a helyzet és végigmenni a csomagokon, fenn van-e ami kellhet inteles mesa vonalon, va, vaapi, ffmpeg....böngészőnél a h264ify plugint szokták írni YT lejátszáshoz.

Ráadásul az i915 driver helyett is bekavar már valami mesa 20.x verziótól játékok miatt.

Ja igen, azt, hogy jáccós gép, nem is a game-re értettem, hanem a különböző driverekkel való játszadozásra. :D Ami ugye céges használatú gépeknél nem mindig a legjobb ötlet. :N

(#70794) májkimiki válasza ubyegon2 (#70793) üzenetére


májkimiki
őstag

Egy Xorg/Xfce/LightDM alaprendszer bőven elég nekem Arch desktopot belakni. Ezért sem noszogtatom magam origi Arch telepítéssel. Ezt meg egy Labs telepítővel könnyen elérem, utána meg ott van az ArchWiki.
Másik oldalon meg egy Debian stable vagy MX rendszerrel is meg van minden amit szeretnék.
A többi disztró már nem igazán hoz lázba. :)

(#70795) ubyegon2 válasza csixy (#70786) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem-e az a baj oka, hogy azoknál a flancos notiknál másképp van a boot, mint az egyszerű mezeieknél?

Nem tudom mi számít flancosnak, de szerintem ez így van, ahogy mondod, például az UEFI bevezetés átmeneti időszakáben ezek a hibrides megoldások horrorisztikusak lettek, HP Elitebook sorozat BIOS/UEFI lehetősége is gyakorlatilag használhatatlan, emiatt szívtam én is sokat, mikor ki akartam próbálni az UEFI bootot. Desktopon viszont a régi Asus alaplapon tök egyszerá a választás, ha bootnál kiválasztom a pendrive-ot, azon viszont eddig nem kísérleteztem UEFI-vel. Most tudnék, mert lenne szabad SSD, de a gép néha valami miatt leáll, hardveres nyűgje van, de így meg nincs értelme kísérletezni. Sokszor megy egy hétig is, de ha egy új disztrós pent bootolok rajta, akkor azt kivágja a fenábe és utána szarik normál bootra is. Mindegy, samukalapács már mellé van készítve. :D

*********************************

Látom felraktad az Endevaourt! De nekem a képeken nem tűnik fel különösebb galiba, de Te legalább sikeresebben mixelgeted a Legacy/UEFI-t, mint anno én a HP8570p-n. Épp tegnap olvasgattam régebbi hsz-eket az Intel driver téma miatt és jó pár régebbi swejci-bicskás folyam került a szemem elé! :D Lehet, hogy ez nálad egy örök próbálkozás lesz, mint Frawly kománál a Gentoo nullára minimalizálása. Nem tudom követed-e az Offtopikban, ja erről jut eszembe, nem is szólíthatlak már Papogány komának, mert a ravaszdi kifejezésért is fenyítést meg törlést kaptam, szóval fene tudja már ki miért sértődik meg és kezd el feljelentgetni bármely szavamért. Offba már nem merek írni semmit, az a biztos. ;)

(#70796) ubyegon2 válasza májkimiki (#70794) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Egy Xorg/Xfce/LightDM alaprendszer bőven elég nekem Arch desktopot belakni. Ezért sem noszogtatom magam origi Arch telepítéssel.

Ez így szerintem is bőven jó és rengeteg kvázi felesleges gépelgetéstől kíméled meg magad. Ráadásul a pure Arch telepítésnél ha valamit benézel, akkor teljesen belekavarodsz. Márpedig tutira be lehet nézni valamit. :K

(#70797) vadkörte válasza ubyegon2 (#70793) üzenetére


vadkörte
addikt

Kiváncsian és érdeklődve olvasgattam soaritok.
ad1. néhány rész (mondat, bekezdés) kicsit sötét, így ennek majd utána kellene olvasnom
ad2. az öreg AMD laposon XFCE Manjaro futott (inkább komótosan ballagott) és ott voltak érdekességek, de kevesebb, mint a Mint MATE-en.
ad3. hamarosan laptopot kellene vennem (hosszú sztori, a régi jobb létre szenderült, megálmodtam, hogy nekem nem is kell, aztán most úgy néz ki mégis...) és HP 820 G2 a kiszemelt, Manjraro KDE-vel. (könnyen lehet, hogy ismét XFCE lesz a vége, majd meglátom)
ad4. az asztali 6600-os Core I5 a Manjaro KDE-vel mintha a mikrokódokat is rendszeresen telepítené, frissítené (már ha épp vannak) bár a tüzesróka képes néha megkergetni a CPU-t...

[ Szerkesztve ]

Üdv. V. Körte

(#70798) Horvi válasza ubyegon2 (#70793) üzenetére


Horvi
őstag

Ez tetszett meg, de lehet Ubuntuval jobban jártam volna :DD
Köszi az ötleteket átnyálazom ezeket a linkeket hátha szerencsém lesz :DD

Hello darkness, my old friend...

(#70799) moleculez


moleculez
veterán

Na, akkor ismerkedjünk picit a Manjaro (KDE Plasma) -val. Ez a cucc szép. Eddig stabil, gyors, és megvett kilóra a szép UI-val. :))

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#70800) vadkörte válasza moleculez (#70799) üzenetére


vadkörte
addikt

A napokban kipróbáltam - in VB - a Kubuntu-t. A felület ugyanaz KDE 5 plasma, a belseje kicsit más (ugyebár ez Ubi).
Valamiért a VB elfosta magát (800x600-nál nem volt hajlandó nagyobb ablakban futni pedig telepítettem az extension-t) a szintén VB-s XFCE-s Manjaro - Yaru theme-mel - már vagy fél éve a fizikai gépet minimálisan terhelve működik. Az otthoni asztalin futó Manjaro KDE a konsole-os és egyéb garázdálkodásaim ellenére is atomstabil. ;]

[ Szerkesztve ]

Üdv. V. Körte

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.