Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#70301) CPT.Pirk válasza gigabytman (#70299) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Győztünk :)

Persze, bármi lehet egyik-másik háttértáron. A csúcson nekem 3 disztró volt win10 mellett 3 háttértáron szétosztva. Mondjuk az még EFI mentes rendszer volt, meg most is a hagyományos módban van telepítve, így kevesebb a potenciális probléma.

Időről időre képes belenyúlni az EFI bootsorrendbe a Win10 mikor jön 1-1 nagyobb frissítés, olyankor eltűnik a grub és egyből a Windows indul, mert kérdés vagy értesítés nélkül azt teszi elsődlegesnek az EFI-ben, aztán állíthatod vissza kézzel...

Hogy itt neked miért nem lett jó elsőre, az már nem fog kiderülni szerintem. A grub-install és az update-grub lefut telepítéskor is, maximum azt tudom elképzelni, hogy volt valami bug a telepítőben lévő grub verzióba, amit javítottak és nálad a frissített rendszeren már hiba nélkül futott le.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#70302) ubyegon2 válasza gigabytman (#70300) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

OK! :DD Lényeg, hogy sikerrel jártál.

A Rufus GPT / UEFI(nonCSM)-ben irta ki a Linux ISO-t

Kicsit másról írtam imént. A rendszermeghajtó sémáira gondoltam, de amúgy sincs ilyen, amit írsz, mivel a Mint kiírása után egyaránt választható UEFI és MBR particiós sémákra történő telepítés. ;)

A Linuxod kifejezetten MBR-es telepítésnek látszik innen, ha megnézed a disklabel type-okat erősebben.

[ Szerkesztve ]

(#70303) tordaitibi válasza gigabytman (#70299) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

"Erősíts meg abban, hogy a 2 különböző rendszert 2 különböző SSD-re egy stabil müködő képes módszer"

A létező legtisztább módszer, nem is értem mit vacakolsz windows loaderrel meg grubbal,
én törölném a grubból a windowst és indulásnál a BIOS-ba választanék. Amelyiket többet használod azt veszed előre.
A létező legkorrektebb megoldás, nem tudnak egymásról, bármelyiket gyalulod vagy kiveszed bármelyik ssd-t a másik működőképes marad, nem kell szórakozni hogy jaj a másik nem indul mert ugrott a grub stb, bármelyiket hibernálhatod,
pontosan nem tudom de aszthiszem az sem gond ha az egyik MBR/legacy a másik uefi..? Ebben nem vagyok biztos, ilyennel még nem volt dolgom de kipróbálom.

Saját tapasztalat,
próba Linux, ismerkedés után töröltem mert nem jött be és amúgyis kellett a hely az ssd-n.
A világegyetem és az internet összes Windows boot helyreállító módszerét próbáltam és nem tudtam elindítani a Wint.
Fel kellett pakolnom egy mini Linuxot a grub miatt hogy tudjam a Wint indítani.

[ Szerkesztve ]

(#70304) gigabytman válasza tordaitibi (#70303) üzenetére


gigabytman
tag

Ha még ennél is lehet jobban, célszerűbben az érdekel. :K "Iszom" szavaidat.
Mit kellene tennem pontosan és sorrendben?

(#70305) ubyegon2 válasza gigabytman (#70304) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Azt kell tenned, hogy jól megjegyzed a létező legnagyobb bugyutaságot, hogy ne kövesd el Te is!
Több rendszer esetén az aktív bootloaderrel rendelkező rendszert nem jó ötlet törölni! ;]

Egyébként ami most nálad működik, az a tökéletes módszer, de persze abból lehet tanulni, ha ez ember hibákat követ el. Szerintem BIOS-ból bootot választani inkább kényszermegoldás és rohadt kényelmetlen is.

No de várjuk meg, mit ír az ötletgazda részletekbe menően, lehet az is, hogy meggyőz bennünket.

[ Szerkesztve ]

(#70306) tordaitibi válasza ubyegon2 (#70305) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

"Több rendszer esetén az aktív bootloaderrel rendelkező rendszert nem jó ötlet törölni!"

Ezt nem mondtam a kérdező kollégának.
A leírásom friss telepítésekre vonatkozott, én többször használtam így rendszereket (most épp nem, jelenleg normál dual boot van mert ez egy mini PC, msata ssd-vel, nincs ahely 2 rendszermeghajtónak.).

Biztosan van utólagos megoldás is, erre írtam a GRUB szerkeszését, ennek utólagos következményeit nem tudom, valószínű a Win nála nem indulna csak fixboot-fixmbr után, W10-nél még valami más is kell, UEFI-nél is máshogyan lehet.

Nekem volt Windows 8.1 és emellé, ez után kellett egy XP mert néhány spec. szoft csak a régi XP-n futott,
W8 ssd biosba letilt, másik lemezre xp feltol, W8 ssd biosba engedélyez.
Mivel a Win vissszafelé okos csak, azaz régi mellé újat lehet és akkor a Win bootloader tudja a választási lehetőséget, de fordítva nem.
Utána W10-Linux Mint, ugyanezzel a megoldással.
A Mint tanuló os volt, többször cserélve, míg most lassan 2 éve Arch Manjaro van.

"Szerintem BIOS-ból bootot választani inkább kényszermegoldás és rohadt kényelmetlen is."

BIOS boot: (nálam eddig legalábbis)
Ha az elsődleges rendszert indítanám, semmi teendő.
Ha a másodlagost, post alatt F11, bejön a menü, 1 le gomb és 1 enter

GRUB boot:
Ha az elsődleges rendszert indítanám, semmi teendő.
Ha a másodlagost, a GRUB képernyőn 1 le gomb és 1 enter.

Mi a roppant kényelmetlen eltérés, az 1 darab F11 megnyomásán kívül?
Előnye viszont tetemes, bármelyik lemezt bármikor kivehetem, bármelyik OS-t bármikor törölhetem, helyette másikat telepíthetek, bármi következmény nélkül.
A Linux keresgélős korszakomba mikor fél év alatt 5-6 OS is megfordult nálam, ez a megoldás nagyon bevált.

[ Szerkesztve ]

(#70307) szucstom válasza tordaitibi (#70306) üzenetére


szucstom
őstag

Mi a roppant kényelmetlen az eltérés, az 1 darab F11 megnyomásán kívül?
Előnye viszont tetemes, bármelyik lemezt bármikor kivehetem, bármelyik OS-t bármikor törölhetem, helyette másikat telepíthetek, bármi következmény nélkül.
A Linux keresgélős korszakomba mikor fél év alatt 5-6 OS is megfordult nálam, ez a megoldás nagyon bevált.

ubyegon2 és tordaitibi: Van is igazság, meg nincs is. Nekem is hasonló helyzetem volt pár hete, mikor elkezdtem linuxozni. Két SSD, két rendszer. Nekem is a BIOS multi boot-on keresztül lehetett választanom a két OS között. Aztán rájöttem, hogy nekem az rohadtul kényelmetlen, így előbb visszaálltam 1 meghajtón 2 OS kombóra, míg a másik SSD adattárolásra volt megcsinálva, aztán nemrég már csak linuxot használok.
Szóval teljesen embere válogatja, hogy kinek hogy fekszik. Neki kell megtapasztalnia, aztán szépen eldönti, mi neki a legjobb.

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#70308) Rimuru válasza szucstom (#70307) üzenetére


Rimuru
veterán

Csak ezert felesleges mergelni, egyszerubb lett volna berakni grubba a masik meghajtot (de majd legkozelebb kiprobalod ha szukseged lenne ra). Ez a megoldas a kaposzta is megmarad es a kecske is jol lakik esete.

En is azt prefreralom hogy minden OS-nek legyen sajat bootloadere (akar egy vagy tobb hattertaron vannak), tisztabb szarazabb erzes. Aztan persze ami mbr-be(vagy efi ekvivalens) kerul abban athivatkozhatsz a tobbire.

Vigyázat, csalok!

(#70309) szucstom válasza Rimuru (#70308) üzenetére


szucstom
őstag

Háááát.... win10et használok cégen belül, de otthoni környezetre már csak a linux. Főleg, hogy win alatt 4 óra körül volt az akksi idő, linuxnál sikerült elérnem a 6 órát. Szóval csak a linux egyelőre :D

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#70310) vadkörte válasza gigabytman (#70292) üzenetére


vadkörte
addikt

Hasonló cipővel - 2x 120GB SSD - telepítettem W10 "mellé" Manjaro-t (1x SSD W10 + 1x SSD linux) csak én a linux telepítése idejére lehúztam a W10 lemezt. Így nincs grub-os választómenü, "csak" a lap boot-menüjéből választva tudom indítani a linux-ot, ha nem választok a W10 indul.
Nekem nem problémázott

(#70303) tordaitibi :
W10-em MBR/legacy, a Manjraro GPT/UEFI
Köszönik jól vannak

(#70305) ubyegon2 :
"Több rendszer esetén az aktív bootloaderrel rendelkező rendszert nem jó ötlet törölni!"
Rántottam már ki így WinXP alól Vista RC-t. :DDD
Nem volt őszinte a mosolyom...

[ Szerkesztve ]

Üdv. V. Körte

(#70311) gigabytman válasza vadkörte (#70310) üzenetére


gigabytman
tag

Oké. Köszi az infót. Ha ez meg lett volna korábban akkor.............. :K
Van ötleted, hogy most mit tudnék tenni, hogy ne legyen grubbos választómenü? :F

(#70312) szucstom válasza gigabytman (#70311) üzenetére


szucstom
őstag

Meghekkeled a boot menüt, vagy ha még nem laktad be a rendszereket, windows lemezkezelőjéből leformázod a linux partícióját és reinstallálod az egészet. Nekem a Manjaro kb. 5 perc alatt újrapakolta magát.

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#70313) gigabytman válasza szucstom (#70312) üzenetére


gigabytman
tag

"Meghekkeled a boot menüt" Az konkrétan mit jelent nálad?

(#70314) vadkörte válasza gigabytman (#70311) üzenetére


vadkörte
addikt

Vagy (#70312) szucstom, vagy megszokod. :) Nem lesz sem könnyebb, sem egyszerűbb a bejelentkezés.
Nálam a linux indítás így megy:
boot alatt F12, egyet le, Enter = Manjaro, ha békén hagyom W10.

Üdv. V. Körte

(#70315) szucstom válasza gigabytman (#70313) üzenetére


szucstom
őstag

Hogy vadkörte szaktársnak is menjen a válasz :D
gigabytman Na, ebből már tudom, hogy annyira nem vagy benne ebben a témában, de amit írtam csak annyit takar, ha "belemászol" akár windows akár linux alatt a bootbeállításokba, akkor megoldható, amit szeretnél, de ahhoz tudás kell.
Ésszerűbb a gyors reinstall, vagy amit a szaktárs is javasol :D megszoksz vagy megszöksz alapon.Bár nekem a boot pont, hogy nem akarok vele szórakozni, így amikor dual boot volt 5 sec alatt lement és alapból Manjaro indult. Ahogy írta is, nem lesz se könnyebb, se egyszerűbb. Lehet, párszor reinstall lesz, mire rájössz, neked mi a megfelelőbb verzió.

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#70316) gigabytman válasza szucstom (#70312) üzenetére


gigabytman
tag

Leformáznám, de nem lehet:

(#70317) szucstom


szucstom
őstag

törlés és utána engedi. Ha másképp nem megy, elvilega live linux installeren keresztül is működik a módszer.

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#70318) ubyegon2 válasza vadkörte (#70310) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Rántottam már ki így WinXP alól Vista RC-t. :DDD
Nem volt őszinte a mosolyom...

Szerinted én nem voltam már ennyire okos? :D Próbálgattam a disztrókat, volt már fenn néhány, az aktuális próba nem tetszett, átbootoltam a megszokottra, particiókat rendezgettem és láttam ezt a nem tetsző disztrót, simán leszedtem. Másnap bebootolva csak pislogtam, mi a fene ez a GRUB konzolos üres képernyő!

Kollégát jól beoltották, hogy ez a GRUB boot szinte ördögtől való. Igaz, hogy kifejezetten Multiboot boot loader szegénykém, de ha nem hallgat rám, nem hallgat.

(#70306) tordaitibi

Mi a roppant kényelmetlen eltérés, az 1 darab F11 megnyomásán kívül?

Ha notebookot az ölembe veszem és megtámasztom rajta a kezem, gyakorlatilag az ujjaimtól pár milliméterre van a lefelényíl, azt sötétben is észlelem, hogy felvillan a képernyő és rányomok a nyílra, innentől kezdve bármikor odapillanthatok a GRUB-ra és választhatok. Ugyanez, ha sötétben vadászok az F10-re, közel sem olyan kényelmes, márpedig csak pillanatok állnak rendelkezésre, hogy lenyomjam, különben elindul a boot.
Ráadásul minden gépen jóval könnyebb megtalálni a lefelényilat, mint az éppen aktuális F funkció billentyűt. Plusz az F billentyű gép/alaplap függő, hogy melyiket kell épp lenyomni.

Az, hogy meg kell szokni egy célprogramot Linuxon......hát igen, piszok nehéz a GRUB kezelése. :D

De ha már ennyire bonyolítjuk, nekem a második meghajtó egyik disztróján is volt egy aktív GRUB, így ha az egyik meghajtót kivettem, akkor se volt gond, ezt az aktívboot-os disztró törlése után csináltam így persze.

[ Szerkesztve ]

(#70319) gyula20


gyula20
tag

Most Linux Szonya rendszerem van. Ma vásároltam egy használt Samsung SCX-4824FN típusú másolós , szkenneres nyomtatót.
Csatlakoztattam a számítógéphez, felcsatlakozott tudok képet , szöveget nyomtatni, de amiért vásároltam az nem megy. Az EAGLE és a GEDA-ból nem tudok nyomtatni. A régi DESKJET 930-ból jól ment.
A régi nyomtató tintasugaras a vásárolt lézeres , ez jobb lenne a nyákkészítéshez.
Ezen kívül nem tudok belépni a szkennerbe és a másolóba sem .
Töltöttem le illesztő programokat , de nem tudtam a programokat elindítani. Letöltöm , kicsomagolom és hiába jelölöm ki a futtatást nem történik semmi .
Szeretnék segítséget kérni , abban , hogy hogyan lehetne használhatóvá tennem a rendszert.
A leírások szerint Linuxszal is működik.

kiss

(#70320) Cyrin válasza gyula20 (#70319) üzenetére


Cyrin
addikt

én is használok multis Samsung-Hp nyomtatót. Letöltöd a drivert, kicsomagolod, indítasz egy terminált az adott könyvtárból, és terminálban futtatod a install.sh-t.

(#70321) vadkörte válasza gyula20 (#70319) üzenetére


vadkörte
addikt

Driverek (Debian-hoz)
Elvileg ezek kellenek (Ha a Sonya = Mint 18.2)

Üdv. V. Körte

(#70322) szucstom


szucstom
őstag

Valakinek van tapasztalata a Wine progival? AUR-ból letelepítettem, de az alkalmazások közt nem találom.

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#70323) vadkörte válasza szucstom (#70322) üzenetére


vadkörte
addikt

Kattints a programindítóra és kezd el gépelni a nevét. Ha minden komponense felment ott van csak "elbújt".

Üdv. V. Körte

(#70324) szucstom válasza vadkörte (#70323) üzenetére


szucstom
őstag

Na ezaz, felpakolt egy rakás cuccot, de hiába. Próbáltam begépelni a nevét, de nem segített.

Érdekes módon mikor rányomtam jobb klikkel az exére, ott virított a wine programindító. 🤔

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#70325) samujózsi válasza szucstom (#70324) üzenetére


samujózsi
tag

Terminálon beírod, hogy wine - - help. Erre elvileg kellene valami értelmeset reagálnia.
Bár ha .exe-re kattintva megjelenik, akkor felment.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#70326) szucstom válasza samujózsi (#70325) üzenetére


szucstom
őstag

Na igen, fent van, de ha jól emlékszem lennie kellene grafikus felületnek is nem?

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#70327) I02S3F válasza szucstom (#70326) üzenetére


I02S3F
őstag

Egy setup végigment amikor először elindítottad (konfigurálás)?

(#70328) Rimuru válasza szucstom (#70326) üzenetére


Rimuru
veterán

winecfg? ott be tudod allitani, hogy emulaljon desktopot es lesz "grafikus felulet".

Erre gondolok:
alt="alt="alt="" title=""" title="alt="" title="""" title="alt="alt="" title=""" title="alt="" title=""""

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#70329) tordaitibi válasza szucstom (#70326) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Rimuru már leírta,
winecfg
Itt be tudod állítani a Drafika fülön a DPI-t ha kicsik az alkalmazások betűi, külön virtuális asztalt tudsz emuláltatni a futtatott programoknak.
A Meghajtók fülön fel tudod venni a gép meghajtóit, partícióit mint Win alatt, az Asztalba beépülés alatt a Linux asztal, letöltések, zenék stb. könyvtárakat.
Vagyis teljesen integrálni tudod a használatát a gazda rendszerbe, a futtatott Windowsos programok ugyanúgy a megszokott Letöltések, Asztal, Zene stb. könyvtárakat fogják használni mint a gazda rendszer. Ez roppant praktikus.

Magával a Wine-al semmi teendőd, az teszi a dolgát ha egy portable exére vagy egy telepíthető állományra klikkelsz.

Congratula a szoftver alkotóinak amúgy.

(#70330) szucstom válasza Rimuru (#70328) üzenetére


szucstom
őstag

próbáltam, bár szerintem én bénázom el valahol :D Danke, tenkjú, arigato, merci, szpasziba, grazie :DEzzel már megleszek :D Korábbról úgy emlékeztem, hogy a proginak van egy külön grafikus felülete, amin keresztül fel lehet installálni a windows-os cuccokat.
Végülis a lényeg, hogy a jobb klikknél ott van a wine, így működik a dolog.

[ Szerkesztve ]

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#70331) samujózsi válasza tordaitibi (#70329) üzenetére


samujózsi
tag

Az aur használat arch/manjaro használatra utal szerintem. Ott meg ki tudja, működik-e?

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#70332) szucstom válasza samujózsi (#70331) üzenetére


szucstom
őstag

Jelentem működik, a Battlenet allezusamme felmászott. Nemsokára W3 lesz :D

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#70333) Rimuru válasza szucstom (#70330) üzenetére


Rimuru
veterán

Valoszinuleg a winetricks scriptre gondolsz (semmi koze a wine projecthez).

Vigyázat, csalok!

(#70334) szucstom válasza Rimuru (#70333) üzenetére


szucstom
őstag

Az előfordulhat. Már nem lényeges, működik, egyelőre nekem jó lesz így is :D
Azért köszönöm a segítséget szaktársak :D

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#70335) vadkörte válasza samujózsi (#70331) üzenetére


vadkörte
addikt

A winecfg parancs kimenete VB-os Manjaro/XFCE alatt:


Működik és valóban nagyon részletesen konfigurálható.

Üdv. V. Körte

(#70336) samujózsi válasza vadkörte (#70335) üzenetére


samujózsi
tag

Lehet. Csak Rimuru egy ubuntus screenshotot hozott, én meg igen rövid arch kitérőből arra a következtetésre jutottam, hogy ami nagyobb disztron megy, az nem feltétlenül működik arch alatt ugyanúgy. Azért merészeltem említeni.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#70337) Rimuru válasza samujózsi (#70336) üzenetére


Rimuru
veterán

Persze, beirtam keresobe hogy winefcg es a harmadik talalatot beillesztettem ide. Ez kb olyan most mintha nem win10-en mutatnam a qbittorrentet hanem win7 alatt. ;)
Egyebkent en se ubuntu alatt hasznaltam wine-t, hanem arch es gentoo (amit irtam azok pedig 1.5+ eves emlekekbol szarmaznak).

Vigyázat, csalok!

(#70338) tordaitibi válasza samujózsi (#70331) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Tökéletesen működik, ami kis macera hogy minden frissítés után hiányol valami Gecko csomagot, rábökve a letöltésre, letölti, installálja és ugyanúgy jól működik tovább.
Nekm 4-5 régi Windowsos portable programhoz és 3 régi játékhoz kell, de próbáltam telepítős szoftvereket is, csak kíváncsiságból.
Simán megeszi, működik nagy részük, sajnos az a 2 darab szoftver ami miatt kell a Windows10 azt nem tudom működésre bírni Wine alatt, mondjuk nem az egyszerűbbek közé tartoznak.

(#70339) CPT.Pirk válasza szucstom (#70334) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Van még a winetricks csomag, azt ha felrakod, abban egyszerűen tudsz különféle progikat, dll csomagokat meg mindenfélét telepíteni wine alá. Lehet akár Internet Explorered is. :D

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#70340) szucstom válasza CPT.Pirk (#70339) üzenetére


szucstom
őstag

Explorert már csak a nagyon bátrak használnak :D

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#70341) gyula20 válasza Cyrin (#70320) üzenetére


gyula20
tag

Sajnos nem nagyon jutok tovább , nem sokat értek a gépekhez. Hiába írom be, hogy az install.sh-t . Nem történik semmi , valamit rosszul csinálok. Mintha valamit kérne , de nem igazán tudom , hogy mit.

kiss

(#70342) Rimuru válasza gyula20 (#70341) üzenetére


Rimuru
veterán

./install.sh
vagy
bash install.sh

Vigyázat, csalok!

(#70343) CPT.Pirk válasza gyula20 (#70341) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Jobb gomb a fájlon, tulajdonságok és ha nincs bepipálva, hogy "futtatható", akkor pipáld be. Addig csak egy szöveg fájl.

szucstom: igazi férfit akartál írni. ;]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#70344) anorche1 válasza CPT.Pirk (#70343) üzenetére


anorche1
őstag

Csak megerzes, de nem lehet, hogy becsomagolt allapotban probalja futtatni? Vagy igy is mennie kellene?

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#70345) gyula20 válasza Rimuru (#70342) üzenetére


gyula20
tag

hát nem nagyon akar sikerülni !

kiss

(#70346) samujózsi válasza gyula20 (#70345) üzenetére


samujózsi
tag

./install.sh kellene, szóköz nélkül

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#70347) gyula20


gyula20
tag

hát ez egyre meredekebb !

kiss

(#70348) ubyegon2 válasza gyula20 (#70345) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Abban a megnyitott fájlkezelő ablakban nyomj egy jobbgombot, válaszd a Megnyitás rendszergazdaként sort, jelszavazás után feljövő rendszergazda jogú fájlkezelő ablakban ismét jobbgomb és most a Megnyitás terminalban sort választva a felugró terminalba írd be a parancsot.

A képen lévő terminalablakban az első parancs volt a jó és ott ki is írja a terminal, hogy Engedély megtagadva. Emiatt kell emelt jogosultság! (a következő képeden ki is írja ezt egyértelműen) - Félre ne érts, nem neked egyértelmű, hanem aki már látott ilyet-

[ Szerkesztve ]

(#70349) gyula20


gyula20
tag

Ha kétszer kattintok az install.sh-ra , felhoz egy ablakot , ahol olyan kérdések vannak. hogy "Futtatás terminálban " vagy "Megjelenítés"és még egy "Futtatás".
Ha indítom a futtatásokat nem igazán történik semmi.
A megjelenítésre ez jön fel : A fájl NIME típusú nem telepíthető a rendszerre.
és az install.sh nem Debián csomagfájl , nem telepíthető a rendszerre.
Még nem adom fel !!!

kiss

(#70350) Keem1 válasza gyula20 (#70349) üzenetére


Keem1
addikt

Nem akarok belevau, én se vagyok nagy linuxos :DDD
De az elsőnél tényleg jogosultságproblémát ír.
Nem lenne jó a sudo install.sh ? Esetleg sudo /bin/bash install.sh?
Én minden rendszergazdai jogosultságot igénylő parancsot így futtatok le.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.