Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#69651) milan26 válasza cigam (#69648) üzenetére


milan26
senior tag

Kllienset keresel vagy servert?

Server: [UMS]

Kliens: [VLC] [Kodi]

(#69652) cigam válasza peterattila (#69649) üzenetére


cigam
félisten

Köszi és milan26-nak is!
Nem szervert keresek, hanem klienst. A gyári lejátszót okosítanám fel.
A miniDLNA már ReadyMedia néven fut.

Mármint a debian-os gépen adod ki a showmount-ot vagy egy távolin?
Pontosan "ezt sem érem el" mint jelent?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#69653) biker válasza mefistofeles (#69640) üzenetére


biker
nagyúr

köszi, megnézem, van-e valami hasonló, eddig nem találtam.
Már újratelepítettem úgy is, hogy a kártya üres, és "alongside windows" megoldással oldja meg ahogy akarja, az egész kártyát formázza, particionálja, tegye a windowsra a grubot, hátha én állítottam be rosszul.
Ugyanaz, az sd kártyán ott a rendszer, csak nincs külön /home mert ilyenkor egybe veszi, ha erről bootolnék akkor is grub command line jön csak be.
windows fast boot is kikapcsolva.
Elementary 5.1 lenne

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#69654) peterattila válasza cigam (#69652) üzenetére


peterattila
aktív tag

Azt értem alatta, hogy sem a mediabox, sem a w10-es gép nem látja a megosztást, holott a debianos gépen a showmount mutatja a megosztását a könyvtárnak. Régen használom így az nfs-t, saját gépemen is. De hogy ne menjen állandóan a nagygép, előkapartam egy öreg laptopot (celeron, 1 mag/szál, 2 gb ram, 120gb hdd). Erre tettem a debiant, transmission, ssh, stb, csak konzol. Magában elfut, be tudok rá jelentkezni, kezeli a letöltéseket. 2 külső hdd lóg rajta usb-n, megy remekül. Csak az nfs szívat, egyelőre. Ez a gép lenne egyfajta házi nas :). Viszont valami para van a hálózatával, mert nem megy a névfeloldás sem. Pingetni csak IP-vel tudom, névvel nem. Debianról viszont minden belső gépet tudok, névvel is. Kicsit olyan, mintha nem egy hálózaban lenne a többiekkel, pedig de. IP statikus (routerben fix) 192.168.1.125, mask 255.255.255.0. Mask ugyanaz minden gépen értelemszerűen, az IP pedig növekszik gépenként. Ennek így ragyogóan kellene mennie és mégsem :F .

[ Szerkesztve ]

(#69655) I02S3F válasza CPT.Pirk (#69642) üzenetére


I02S3F
őstag

Azt véletlenül nem tudod, hogy például egy 120 gb-os ssd-t mennyire tömörít le? Mondjuk 40 gb szabadterülettel! :R

Köszönöm az előző választ!

[ Szerkesztve ]

(#69656) CPT.Pirk válasza I02S3F (#69655) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ezt csak a bitisten tudná megmondani! :)

Nagyban függ attól, hogy az oprendszer mellett mit tárolsz még ott.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#69657) cigam válasza peterattila (#69654) üzenetére


cigam
félisten

A debianon a showmount localhostal, vagy a hálókártya IP címével (192.168.1.125) nézed?
Az exports fájlban nincs elgépelve a cím/netmask?
A debianon biztosan nem fut tűzfal?

A névfeloldásra egy tipp: Mire van beállítva a DNS? A routerre mutat?
nslookup gépneve parancs mit mond?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#69658) tvamos


tvamos
nagyúr

Sziasztok!
A fiam notijan (i5-2520M+NVS 4200M) lubuntu van, de folyton lefagy. Szeretnek ra valami franko linuxot. Steam jatekra hasznalja. Tudnatok ajanlani valami jo disztrot?

+ en inkabb debian vonalon mozgom, es nem ost szeretnek megtanulni mast.... de azt olvastam, hogy a Steam mar nem tamogatja az uborkat.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#69659) CPT.Pirk válasza tvamos (#69658) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Valami mást olvashattál, mert a Steam az Ubuntu libjeit hozza magával.

A Lubuntu lefagyása nem normális dolog, de ha ki szeretnél próbálni valamit Debian vonalon ami különösen Steam-re való, akkor az a Pop! OS

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#69660) lev258 válasza tvamos (#69658) üzenetére


lev258
veterán

Memóriateszt volt már? A megfelelő Nvidia driver van telepítve?
A váltsunk disztrót mert az jobb Steam-re eléggé elrugaszkodott ötlet.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#69661) tvamos válasza lev258 (#69660) üzenetére


tvamos
nagyúr

B@sszus... jogos. Ez kiment a fejembol, hogy az nem indegy.
Koszi!

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#69662) CPT.Pirk válasza lev258 (#69660) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Amúgy nem elrugaszkodott. Ubuntu alatt kínlódás friss kernel meg Mesa beszerzése. Pop! alatt meg alapból ott van minden. Felrakod a Steam-et rá a Pop! store-ból és egyből mehet a játék.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#69663) lev258 válasza CPT.Pirk (#69662) üzenetére


lev258
veterán

Nem így van.
Mesa-hoz van ppa, ízlés szerint; emellett kernelt sem éppen bonyolult felrakni. Az ő gépén meg aztán nem is feltétlenül javasolt. Egy friss kernel gondot okozhat a zárt driverrel.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#69664) Cyrin


Cyrin
addikt

Épp elgondolkodtam, hogy vennék egy videokártyát a gépembe, de akárhogyis nézem, az Nvidia 1650Super passzol bele, sokkal inkább mint az AMD 5500XT.
Emiatt aztán a kernel és mesa frissítésekhez hozzájön még az Nvidia driver vadászat, és ez mind működjön...
Egyébként ahogy olvasom már nem is kell külső PPA a driverhez. [link]
További szépséghiba, hogy Mint van azon a gépen, szóval az se a legfrissebb...

(#69665) CPT.Pirk válasza lev258 (#69663) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Pedig igen. Ha PPA-t kell használni friss Mesa-hoz ami egy alapvető dolog lenne Linuxon, akkor az már feleslegesen komplikált.

Cyrin: A 1650 árszintjén már találni Vega56 kártyákat is az aprón. Érdemes azokat is számításba venni, nem sokára azok lesznek ár / érték arányban azok, amik eddig a bitcoin bányászatból kikerült RX570-ek voltak.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#69666) I02S3F válasza CPT.Pirk (#69665) üzenetére


I02S3F
őstag

Nagyon lazán kapcsolódik! Én örülök, hogy az Intel kártyám out of the box működik minden babrálás nélkül:)

(#69667) CPT.Pirk válasza I02S3F (#69666) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ott csak a "TearFree" opció driveres automata bekapcsolása várat magára. Évek óta... :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#69668) gentlemann02


gentlemann02
tag

Sziasztok lenne egy olyan kérdésem ,hogy jelenleg MX Linuxot használok és nagyon szemezek az arch kiadásokkal kettő is kinéztem az első EndeavourOS a másik a Manjaro lenne ti melyiket ajánljátok jobban vagy van más jobb Arch származék amit tudnátok ajánlani. Konfigom: A8-7600 8gb memória vga a cpuba integrált . Válaszotokat előre is köszönöm bocs a kicsit off kérdésért.

Optimus 2x; Nexus 4; OnePlus One; Xiaomi Mi8, Xiaomi Redmi Note 8 Pro, Xiaomi Mi 9T Pro, Poco X3 Pro

(#69669) growler válasza gentlemann02 (#69668) üzenetére


growler
őstag

Szia ! Szerintem, azért egyelőre ne dobd az MX Linuxot.
Ha van rá lehetőség, az MX mellé vagy egy másik adathordozóra telepítsd az
ajánlott Arch származékot. Hagyj magadnak menekülő útvonalat.

(#69670) gentlemann02 válasza growler (#69669) üzenetére


gentlemann02
tag

Köszi a tanácsot ,de sajnos nincs másik adathordozó ,ha nem lesz más akkor újrahúzom legalább nem esnek ki a dolgok amit eddig tanultam. Az Mx egy igazán kényelmes és kezdő barát disztribúció legalább is az én szemszögemből nézve.

Optimus 2x; Nexus 4; OnePlus One; Xiaomi Mi8, Xiaomi Redmi Note 8 Pro, Xiaomi Mi 9T Pro, Poco X3 Pro

(#69671) CPT.Pirk válasza gentlemann02 (#69670) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Valami 3000Ft körül vettem 64GB-os USB3-as pent, amit bőven 100MB/s felett lehet írni. Szóval ha kell próbaeszköz, go ebay. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#69673) I02S3F válasza gentlemann02 (#69668) üzenetére


I02S3F
őstag

Egy másik kockázatmentes lehetőség a virtualbox-ban való kipróbálás.

(#69674) gentlemann02 válasza I02S3F (#69673) üzenetére


gentlemann02
tag

Élesben szeretem tesztelni a rendszereket inkább szívok vele kicsit ,végül Manjarora esett a választás, Cinnamon asztali felülettel eddig nagyon tetszik már nagyából be is laktam.

CPT.Pirk: Sajnos csak 32GB os penjeim vannak meg kisebbek azon meg sajnos nem biztos hogy elfér a rendszer kényelmesen ,de tervezek egy 64GB os pent vásárolni.

Ha nem válik be visszatérek Debian vonalra. Köszönöm a segítségeteket.

Optimus 2x; Nexus 4; OnePlus One; Xiaomi Mi8, Xiaomi Redmi Note 8 Pro, Xiaomi Mi 9T Pro, Poco X3 Pro

(#69675) peterattila válasza cigam (#69657) üzenetére


peterattila
aktív tag

Bocsi, eddig nem értem rá. Minden működik jól, kivéve a mediaboxot :W . Pedig az lenne a lényeg. Amilo-n nfs megosztást látom a nagygépen és viszont, de a box nem látja egyiket sem. Csak nem tudom egyelőre, hogy miért. Egyébként CoreElec 9.2 fut a boxon. Eddig a nagygépen futó nfs-ről ment rendben, most úgy gondolja, hogy nem megy. Mindegy, majd jövő héten 2 beigli közt majd ránézek (vagy kidobom az ablakon). Ez nem ide való, másik topic.

(#69676) Lalikiraly


Lalikiraly
addikt
LOGOUT blog

Sziasztok!

Egy egyszerűbb technikai kérdésem lenne.

Endless OS. Debian alapú.

Egy kis notra van telepítve, ami egy régebbi ORION LCD TVt hajt.

Namost a rendszerben a TV hez több frekvencia beállítás is van:50, 59,97, 60Hz Melyikre érdemes állítani?
Ez miért van amúgy?

Előrei s köszi a választ.

Lalikirály nem szép ember; de Gavallér!!!

(#69677) CPT.Pirk válasza Lalikiraly (#69676) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mert a TV-d azt mondja magáról, hogy a beállított felbontásban ezeket a frissítési értékeket tudja kezelni. Válaszd a 60-as beállítást, a panel a TV-ben szinte biztosan 60Hz-es, az a jó neki.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#69678) Lalikiraly válasza CPT.Pirk (#69677) üzenetére


Lalikiraly
addikt
LOGOUT blog

Oké, arra állítottam, én is hasonlóan gondoltam a dolgot!
Köszönöm szépen válaszodat!

És akkor már még egy kérdés, az miért van hogy az Endless OS alatt a netezéskor a görgetés és az ablakok mozgatása meg úgy minden, jóval simábban fluidabb mint W10 alatt.
Tehát maga a weboldal görgetés ilyesmi.
Viszont W10 alatt van Dolby audio támogatottsága a Lenovo notimnak, ami miatt hangosabbak a hangszórói valahogy.

Lalikirály nem szép ember; de Gavallér!!!

(#69679) anorche1


anorche1
őstag

Kde alatt be lehet allitani valahogy a night modra shortcutot?

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#69680) biker válasza biker (#69653) üzenetére


biker
nagyúr

No, visszatérve a nem bootoló elementary os-re: a készülék nem bootol az sd kártyáról :( A sokadik kudarc után szimplán kivettem, és braktam a kártyát egy usb olvasóba, és bootol. tehát a telepítés hibátlan, egyszerűen nem engedélyezett az sd kártya mint boot eszköz, és a rendkívül buta efi-ben sincs ilyen opció, engedni.

Mindazonáltal hatalmas csalódás, hogy ami a LIVE verzióban működik, az a feltelepített verzióban nem. Se a G-sensor se a kijelző elforgatás kézzel nem működik. Ez elég gáz :(

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#69681) samujózsi válasza biker (#69680) üzenetére


samujózsi
tag

Az efi nem buta, max a user interface.
Én megnézném az efibootmgr nem segít-e, persze ehhez a kezdőnél picivel mélyebb linuxos ismeretre is szükség lehet.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#69682) I02S3F válasza biker (#69680) üzenetére


I02S3F
őstag

"Se a G-sensor se a kijelző elforgatás kézzel nem működik" - Ez az Elementary fogyatékossága, ugye?

(#69683) samujózsi válasza I02S3F (#69682) üzenetére


samujózsi
tag

Nem ismerem, de ő azt írta, hogy live alatt működött.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#69684) Lalikiraly válasza biker (#69680) üzenetére


Lalikiraly
addikt
LOGOUT blog

Nekünk is van itthon egy Acer noti,ami SD ről képtelen bootolni. Hogy miért? Az passz. A többi gépünk igen.

Lalikirály nem szép ember; de Gavallér!!!

(#69685) biker válasza samujózsi (#69681) üzenetére


biker
nagyúr

samujózsi: még nem találtam meg a trükköt hogy ne a butított user interface legyen látható az EFIben, hanem a teljes. Egyébként az sd kártyát kivéve és usb olvasóba betéve gyönyörűen bejön a grub, ott a linux és windows opció is, és mindkettőt bootolja is. Itt nem a linux beállítások a gondok, hanem a gépé

I02S3F: ""Se a G-sensor se a kijelző elforgatás kézzel nem működik" - Ez az Elementary fogyatékossága, ugye?"
Igen. Sajnos. Tehát fogom az 5.1 Hera telepítőt, bebootol próbára, és bár 90fokkal eltérő módban, de érzékel a g-sensor, forgatja a kijelzőt, lehet kézzel alaphelyzetet beállítani és forgatás zárat kiválasztani. (a 90 fok eltolás amiatt van, hogy a hülye lenovo 1900x1200 helyett 1200x1900 képernyőt gyártott, és a 0 fok az oldalra 90fok elforgatásban van). Ennek örömére feltelepítem az 5.1-et, és varázslat, nem ismeri fel a g-szenzort, nem lehet elforgatni a kijelzőt kézzel sem, és nem jelenik meg a forgatási zár. Hát ez rohadt gáz, hogy a live módban működik valami, feltelepítve meg nem. Ugyanazokat a drivereket kellene használnia.
A live módban a touchpad orientációja és a kijelzőé azonos, így ha oldalára fordítom a gépet, akkor álló kijelző és álló tapipad jól használható. A feltelepített verzióban balra 90fokkal van a kijelző elforgatva, és jobbra 45 fokkal (!!!) a tapipad.

[ Szerkesztve ]

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#69686) samujózsi válasza biker (#69685) üzenetére


samujózsi
tag

Az efibootmgr egy linuxos program :)

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#69687) I02S3F válasza biker (#69685) üzenetére


I02S3F
őstag

És akkor úgy akarod megoldani a problémát, hogy rájössz, hogy mi az Elementary kínja, vagy váltasz más disztróra? Őszintén szólva azt nem mondhatom, hogy az Elementary egy garázsprojekt, mert képvisel egy bizonyos színvonalat és az elvei is jók, de ha egyszer kevesebb hardveren van letesztelve...

(#69688) biker válasza I02S3F (#69687) üzenetére


biker
nagyúr

Nem váltanék, mert eddig ez volt a legbíztatóbb ezen az eszközön (érintőt is kezel, és forgatást is, és minden hw ment a liveban), de bosszantó, hogy telepítés után miért nem megy, ha a live-ban még ment.
Biztos csak valami apróság, de egyelőre az is bosszant, hogy a tablet nem hajlandó SD-ről bootolni, mert így nem kényelmes a két rendszer használata

"de ha egyszer kevesebb hardveren van letesztelve..."
ez nem magyarázat arra, hogy ugyanazon a hardveren nem megy telepítve, amin a live ment.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#69689) lev258 válasza biker (#69688) üzenetére


lev258
veterán

Én megnézném, hogy ez a két csomag telepítve van-e:
iio-sensor-proxy inotify-tools
Aztán meg persze össze lehet hasonlítani a betöltött modulokat Live és éles rendszer alól.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#69690) I02S3F válasza biker (#69688) üzenetére


I02S3F
őstag

"ez nem magyarázat arra, hogy ugyanazon a hardveren nem megy telepítve, amin a live ment." - Igaz!

"de bosszantó, hogy telepítés után miért nem megy, ha a live-ban még ment." - Telepítés közben nem frissíthette a csomagokat?

Esetleg ide feldobhatod a kérdésedet.

(#69691) I02S3F


I02S3F
őstag

Sziasztok! CloneZillával menthetek image-et ugyanarra a lemezre, amiről készül a mentés? Azthiszem ez nem valami okos ötlet, de jelenleg nincs más lemezem. Vagy vegyek egy USB kulcsot? :R

(#69692) Rimuru válasza I02S3F (#69691) üzenetére


Rimuru
veterán

Nem ismerem a clonezillat, szoval csak hangosan gondolkodom.
Ha megadhatod hogy mettol meddig olvasson es irjon akkor igen, pl sda1 mentese sda4 helyere vagy sda 0-tol 5000 sectorig olvas es sda-ra ir 15000-es offsettel. Lenyegeben annyi feltetelnek kell teljesulnie hogy legyen annyi hely a lemezen amire elfer a mentes.
A usecase az mas kerdes, ez nem lesz olyan biztonsagi mentes ami megment pl hw hiba eseten, de ha mondjuk az a celod hogy szetbarmolod a rendszert es ezt konnyen visszallitsd egynek elmehet (de lehet vannak jobb megoldasok ennel).

ui: azert nem ajanlanam, csak ha tudod mit csinalsz (de akkor nem kerdeztel volna :D)

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#69693) I02S3F válasza Rimuru (#69692) üzenetére


I02S3F
őstag

Köszönöm!

Szóval a javasolt mentés célja egy másik meghajtó? Ezt tudtam végülis, csak olcsón akarom megúszni.
"de ha mondjuk az a celod hogy szetbarmolod a rendszert es ezt konnyen visszallitsd egynek elmehet (de lehet vannak jobb megoldasok ennel)." - Pontosan ez a cél! Végülis ajánlották már a Timeshift-et és a Systemback-et. Ezek jók. Csak túllihegem a kérdést! Bocs!

(#69694) CPT.Pirk válasza I02S3F (#69693) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Valószínűleg gyorsabb, ha nem ugyanoda kell írnia, ahonnan olvas is (már ha nem usb2-es külső eszközről van szó céleszköznek). Amúgy igen, az adott lemez egyik partícióját mentheted egy másik partícióra ahol van hely.

Lalikiraly: Inteles a VGA? Windows alatt nem igazán jeleskednek a driveres támogatás terén... 1 évig van support, aztán ha van valami, vegyél újat.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#69695) togvau


togvau
senior tag

xsane sudo-ban futtatva milyen problémákat tud okozni? Scannelést akartam kipróbálni, sima módba nem talált semmi scannert. ezért próbáltam sudo-zva, amikor kiírta hogy ez veszélyes mutatvány, de mondtam nem hiszem hogy bármi nagy kárt okozhat...
tévedtem.
Ezt SSH-n műveltem, néhány másodperc múlva meg is szakadt a kapcsolat, és többet nem lehetett csatlakozni. Teljes gép újraindítás után sem.

Mit művelhetett? A nem szokványos az, hogy a rendszerlemez egy SD kártya az egyik usb-ben.

hitler, sztálin, micro usb

(#69696) Lalikiraly válasza CPT.Pirk (#69694) üzenetére


Lalikiraly
addikt
LOGOUT blog

Szia! Igen UHD 610 van benne.
Videólejátszás minden príma, de Endless alatt sokkal simábban fürgébben dolgozik.

Lalikirály nem szép ember; de Gavallér!!!

(#69697) #68216320


#68216320
törölt tag

Létezik sw raid (mdadm) esetén lehetőség arra, hogy menet közben read-only legyen a tömb illetve másik parancs hatására visszaváltson write módba?

(#69698) samujózsi válasza #68216320 (#69697) üzenetére


samujózsi
tag

A felmountolt fájlrendszerrel tudsz ilyet csinálni, ha nincs rajta nyitott fájl:
mount -o ro,remount /mountpoint
mount -o rw,remount /mountpoint

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#69699) #68216320 válasza samujózsi (#69698) üzenetére


#68216320
törölt tag

Köszi. Mi van olyankor, ha van nyitott fájl? Valahogy lehet követelni, hogy a program ami használja mindenképpen engedje el?

(#69700) samujózsi válasza #68216320 (#69699) üzenetére


samujózsi
tag

Emlékezetből:
fuser /mountpoint
Ez listázza, hogy mely processzek tartanak nyitva valamit az adott fájlrendszeren, ha adsz neki egy -k kapcsolót, akkor elvileg kilövi ezeket a processzeket, pár kivételtől eltekintve. De javasolnám helyette a processzek szabályos leállítását.
Nem biztos, de azt hiszem, ro -> rw irányban működik a remount akkor is, ha van rajta nyitott fájl. (Fordítva értelemszerűen nem illene)

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.