Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#70701) anorche1 válasza Sinkapeter (#70700) üzenetére


anorche1
őstag

Termeszetesen ott kezdtem, de ott nincs :(

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#70702) Sinkapeter válasza anorche1 (#70701) üzenetére


Sinkapeter
tag

Fent a füleknél tudod kiválasztani, hogy mit csináljon alacsony töltöttségű telepnél.
Plusz az speciális/advanced beállításoknál van a kritikus töltöttség beállítása.

[ Szerkesztve ]

(#70703) anorche1 válasza Sinkapeter (#70702) üzenetére


anorche1
őstag

Rossz ful volt nyitva a screenshot keszitesekor teny, de nincs ilyen beallitas ott.

Szerk.:
Plusz az speciális/advanced beállításoknál van a kritikus töltöttség beállítása.
Na ezt kerestem, koszi :R

[ Szerkesztve ]

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#70704) vadkörte válasza anorche1 (#70701) üzenetére


vadkörte
addikt

Fent középen az "On Battery" fülön sincs?

Üdv. V. Körte

(#70705) Horvi válasza CPT.Pirk (#70624) üzenetére


Horvi
őstag

Köszi szépen, akkor nem kell vele vacakolni, ez mondjuk jó hír :DD

Hello darkness, my old friend...

(#70706) CPT.Pirk válasza Horvi (#70705) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A történet úgy kerek, hogy fel lehet tenni zárt drivert is a kártyához, de nem igazán van értelme. Azt az AMD prémium ügyfeleknek csinálja.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#70707) Horvi válasza CPT.Pirk (#70706) üzenetére


Horvi
őstag

Hát azt hiszem az meg nem én vagyok :DD Ha a nyílt driver is elég hozzá és nem heréli ki a teljesítményt hanem rendesen hasít akkor igazából nem zavar.

Hello darkness, my old friend...

(#70708) moleculez válasza anorche1 (#70703) üzenetére


moleculez
veterán

Jól néz ki ez a KDE, kipróbálom.

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#70709) CPT.Pirk válasza Horvi (#70707) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A Shadow of Tomb Raider alatt több az FPS-em mint Win10 alatt. Szóval mondhatjuk, hogy elég jó a mesa teljesítménye. :D

moleculez: jó is az! :K

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#70710) ubyegon2 válasza moleculez (#70708) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A gyerek megint csak Mac-en fog regényt írni! :D Amúgy mire váltanál? A Mint-nek egy ideje nincs KDE kiadása, másrészt a KDE sem light DE, arra a gépre meg XFCE, Mate az optimális.
Ha nem bírlak lebeszélni, akkor a Manjaro KDE-t próbáld ki szerintem, az többnyire bejön mindenkinek.

(#70709) CPT.Pirk

AMD Apu-val is menne már mesa-val egy ilyen szintű játék? A10-5800K

[ Szerkesztve ]

(#70711) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#70710) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

1360*768-ban lehet. Maga a játék viszonylag erőforrás igényes, fullhd-ban 50FPS körül megy az RX570-em, 2k-ban meg 30 körül.
Az az APU szerintem már proci részen is kicsit kevés lenne, nem csak vga terén. De tudom javasolni a 2014-es "első új" Tomb Raider játékot, kisebb igények miatt és az is nagyon jól sikerült alkotás.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#70712) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#70711) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi, sejtettem, hogy nokedli ehhez ez az APU, bár napi használatra játék nélkül teljesen jó. Egy ideje nem használom, mert valami hw bohóckodik benne, kikapcsol a gép időnként, szóval akkor nem is próbálkozom. Ryzen 3300G-t néztem pár hónapja, azok mennyire használhatók játékra?

A COD meg MOHAA sorozatot kéne már előhúzni újra, azt gondolom bírja. Amúgy honnann lehet azt megtudni, hogy egy VGA milyen játékot visz még optimálisan? Régen valami gépigény.hu oldalon nézegettem, de annyira nem mindig volt elég tájékoztató az oldal.

(#70713) Horvi válasza CPT.Pirk (#70709) üzenetére


Horvi
őstag

Zsír akkor ez el is dőlt :DD Most a laptopra raktam fel a Manjaro KDE-t meg a waylandet :DD Meglátjuk mennyire élhető.

Hello darkness, my old friend...

(#70714) CPT.Pirk válasza Horvi (#70713) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A Waylandes tapasztalataidat majd oszd meg velünk. :)

ubyegon2: jó kérdés, nem tudom. De most jött PH! hír az érkező 4000-es szériás APU-ról, ami úgy néz ki igen jó lett, annak nézz utánna szerintem.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#70715) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#70714) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi, lecsekkoltam, szerencsére a desktop változat később jön, mint a mobil. Azért fene tudja milyen áron lesz, a 3200G meg a 3400G volt árban belőve kb.

As with the previous gen, the 45W mobility parts will be fighting against the Intel Coffee Lake-H series processors while the 15W parts will be battling out against the Comet Lake-U and Ice Lake-U SKUs. The desktop parts will be coming out a little bit later considering the Ryzen 5 3400G and the Ryzen 3 3200G launched recently. forrás

Ha ez így megy , még a végén tényleg újra nyugdíjba megyek, mire lejátszhatom a COD - MOHAA sorozatot. ;]

********************************

Eddig azt hittem KDE-ben már default a Wayland, ahogy Gnome-ban is. Fel kell rakni külön a plasma-wayland-session csomagot és loginmanagerben váltani?

[ Szerkesztve ]

(#70716) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#70715) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem az. Nem is magához a KDE-hez kapcsolódik, ezt a disztró dönti el. Fel kell tenni hozzá a plasma-wayland-session csomagot, aztán lehet waylandos kde-t indítani. [link]

Valszeg nem segítette a Wayland terjedését, hogy az nVidia miatt bele kellett tenni az EGLStream kezelést, amit csak ők erőltetnek, a többi grafikus kártya a GBM-et használja...

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#70717) Horvi válasza CPT.Pirk (#70714) üzenetére


Horvi
őstag

Rendben, első tapasztalat, hogy a gufw wayland alatt nem indul el :DD
Ha terminálból indítom akkro sem csak kihány egy csomó hibaüzenetet. Ezeknek majd utána kell járnom, valószínű létezik rá megoldás.

Hello darkness, my old friend...

(#70718) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#70716) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Aham, köszi, azt hittem már jóval előrébb jár a dolog. Még ott akadtam el, amikor Ubuntu default berakta, majd pár hét után visszavonta és választható lett loginmanagerből. Elég sok program nem volt hajlandó elindulni wayland alatt.

nVidia mindig külön kavarja..... :(

(#70719) ubyegon2 válasza Horvi (#70717) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Gufw KDE alatt nem az igazi, nem a Wayland miatt, ezt kéne megpróbálnod inkább.

UFW KControl Module

Ha ez már nem így van, akkor sorry, anno ez volt a GUI-s megoldása az ufw-nek.

Ha nem nagyon használtál eddig KDE-t, akkor minél kevesebb g-vel kezdődő csomagot rakj fel, inkább keresd a Qt-s megfelelőjét. A g-s programok előtt a g a GTK-t jelöli, többnyire.

Ha terminálból indítom akkro sem csak kihány egy csomó hibaüzenetet.

Ilyenkor célszerűbb lenne azt a kihányt hibaüzenetet idemásolni, ha nem túl rengeteg. ;)

Igaz ott van a Látóasszonyok topikja is..... :DDD

[ Szerkesztve ]

(#70720) leviske válasza ubyegon2 (#70715) üzenetére


leviske
veterán

Sajnos KDE alatt még távol van a stabil Wayland. Mark sem ajánlja még hétköznapi használatra.

Abból kiindulva, hogy a 2017-es stabilitási törekvéseket mennyire jól hozták, nem tartom kizártnak, hogy a 5.18-ast követő LTS már alapértelmezett Wayland támogatással jöhet.

Mindenesetre a csomag telepítettsége valószínűleg drisztró-függő. Tumbleweed alatt alapértelmezetten telepítve van és lehet választani "plasma", "plasma wayland" és "plasma full wayland" opciók közül. Ez utóbbi nem tudom mi lehet (talán ebben nincs xwayland?).

Itt a kapcsolódó wiki: Plasma / Wayland showstoppers

[ Szerkesztve ]

(#70721) ubyegon2 válasza leviske (#70720) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi az infót, tényleg teljesen sötét terület ez, mondjuk Cinnamont használva nagyon nem is érdekelhetett a dolog. Azért openSuse elég bátran halad ezzel is.

Na majd meglátjuk mi lesz ebből az egészből, jó ideje megy a nyüglődés, ezek szerint az nVidia kavarása is betesz a haladásnak rendesen.

(#70722) Neil Watts


Neil Watts
veterán

Sziasztok!

Adott egy friss Fedora 31 KDE.
A gepemben levo osszes lemez UUID alapjan van mountolva, ext4 fajlrendszerrel.

Az alabbi kepen:

azt a folyamatos kiugrast erdemes nezni: Az mitol lehet? Az egy kb. 10 perce, NTFS-rol ext4-re formazott HDD. Mi dolgozhat vele?

Ilyet meg nem lattam.

U.i.: Lehet ezzel talakoztam?

Koszi!

Udv. core2

[ Szerkesztve ]

(#70723) Rimuru válasza Neil Watts (#70722) üzenetére


Rimuru
veterán

Lehet ezzel talakoztam? - nagy valoszinuseggel igen.

Vigyázat, csalok!

(#70724) anorche1 válasza Neil Watts (#70722) üzenetére


anorche1
őstag

Ez melyik program?

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#70725) Horvi válasza ubyegon2 (#70719) üzenetére


Horvi
őstag

Köszi a tippet megnézem ezt a KControl modult.
Jaja azt vágom, hogy a qt-st kellene keresni gtk helyett(kb csak KDEt használtam eddig, egyszer próba erejéig gnome-ot ubuntun) de köszi hogy rámutattál azért :DD

Hello darkness, my old friend...

(#70726) Neil Watts válasza anorche1 (#70724) üzenetére


Neil Watts
veterán

Szia!

System Monitor Dashboard - KDE-s widget. :)

Udv. core2

[ Szerkesztve ]

(#70727) moleculez válasza ubyegon2 (#70710) üzenetére


moleculez
veterán

Kubuntuval szemezek, de mostmár megvárom a Quadrot, hét elején jön elvileg.

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#70728) ubyegon2 válasza moleculez (#70727) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

OK, legalább a csomagkezelés ugyanaz, nem zavar össze így még az elején, de mint mondtam ez sem lightos disztró. Meglátjuk milyen lesz az új VGA-val.

(#70729) ubyegon2 válasza Horvi (#70725) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

;)
Emlékeztem pedig halványan, hogy Manjaroról írtál, az meg szinte mindenkinél KDE mostanában, de a hsz a gufw-vel felülírta, gondoltam biztosan rosszul emlékszem.....no mindegy, inkább többször mondjanak valamit, mint egyszer se. :)

[ Szerkesztve ]

(#70730) metaldog


metaldog
aktív tag

Sziasztok

Egy olyan problémával állok szembe hogy van egy vmvare esxi amin fut egy Ubuntu server 14.04. A merevlemez amin az egész rendszer fut most eléggé szarakodik és klónozni szeretném a merevlemezt. Ezt linux alatt milyen módszerekkel tudom megoldani? Még ilyet sosem csináltam ezért elég szájbarágósan kellene. És még egy kérdés hogy a Ubuntu server 14.04-hez lehet-e valahogy grafikus felületet varázsolni?

Előre is köszönöm.

[ Szerkesztve ]

(#70731) tordaitibi válasza metaldog (#70730) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Az elsore valami kulso szoftver, Clonezilla es tarsai amelyek bitrol bitre leklonozzak a lemezt, ha ez kesz akkor uuid valtozas miatt meg kell ismertetni az uj lemezt es minden mehet tovabb,

a masodikra [itt talasz] , en magam a WebAdmint (Webmin) haszalom es meg nem talalkoztam olyan helyi menedzsmenttel amit ne tudtam volna vele megoldani.
(Helyi smb, ftp, mediaszerver stb, a tavoliakkal nem tudom hogy banik de elvileg alkalmas ra.)

[ Szerkesztve ]

(#70732) Bici


Bici
félisten

Sziasztok!

JAVA fejlesztéshez keresek linux disztrót.
Az lenne a cél, hogy tudjak választani egy konkrét JAVA verziót fordítás és egyéb mókolás nélkül, ráadásul fontos a széles választék JAVA verzióból.
Lesz több megrendelésem, és lesznek különböző verziókkal készült projektek, és váltogatnom kell majd.
CentOS-en ez megoldható? Minél konzervatívabb disztót szeretnék, hogy ne legyenek meglepetések.

Köszi!

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#70733) samujózsi válasza Bici (#70732) üzenetére


samujózsi
tag

Szerverre vagy desktopra kell a java?
Desktop fejlesztést passzolom. Ha szerverre, akkor kb tökmindegy, milyen disztro, dockerből szerintem intézhető mindenféle java fejlesztés.

Olyannal nem nagyon találkoztam, hogy repoból egy-két java verziónál több elérhető lenne bármely linuxon.

[ Szerkesztve ]

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#70734) Bici válasza samujózsi (#70733) üzenetére


Bici
félisten

Automata tesztekről van szó - Selenium-mal.
Néha csak lokálban futnak, de van, hogy virtuális gépen.

Nem értek eléggé a dockerhez. Meg tudom csinálni azt, hogy az image-be telepítek böngészőket és valódi UI-al futtatom őket?
Vannak teszt-pakkok, amik nem futnak headless módban, csak rendesen, GPU gyorsított böngészőkben.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#70735) Bici válasza Bici (#70734) üzenetére


Bici
félisten

Illetve még két kérdés:
- ha dockerbe akarok feltenni különféle java verziókat, akkor az IDE-t is dockerben kell futtatnom?
- milyen repóbol tudok dockerbe java-t installálni? Amit eddig néztem, abból az derül ki, hogy a linux disztró saját repójából szokás sima OS paranccsal. Vagyis ugyanúgy kell egy disztró, ahol elérhető több verzió, nem?

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#70736) samujózsi válasza Bici (#70734) üzenetére


samujózsi
tag

Na ez meg nekem kínai.
Böngészőt nem igazán lehet konténerből futtatni.
(valójában lehet, de macerás)
De a böngésző hogy jön össze a java verzióval?
Én úgy képzeltem, hogy mondjuk a laptopon fut a browser, a konténerekben meg a java alkalmazásaid egy web szerver alatt, verziónként egy konténerrel.
Ha ez így nem jó, akkor vedd úgy, hogy nem szóltam!

A másodikra: van némi igazság a kérdésben... Az IDE nem igazán futhat dockerben (nem arra való a docker), így viszont tényleg tárgytalan.
A dockerben pont az lenne a poén, hogy nem "a dockerbe" kell telepíteni, hanem a konténert kell úgy összerakni, hogy megfelelő szoftver verziókkal fusson, akár a hosttól eltérő disztribúción.

[ Szerkesztve ]

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#70737) Bici válasza samujózsi (#70736) üzenetére


Bici
félisten

Igen, értem.
Sajna, nem ez a felállás.

JAVA alkalmazás elindítja a selenium webdrivert, az meg a böngészőt, és nyomkodja a web alkalmazást a tesztek szerint.
Vagyis inkább desktop alkalmazásként lehet felfogni.

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#70738) z123456789 válasza ubyegon2 (#70687) üzenetére


z123456789
addikt

Huh, ez megint várat magára, hogy feldolgozzam, de köszi. :) :R

(#70739) ubyegon2 válasza z123456789 (#70738) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Megint csak nincs mit!

Gyorsan nézz körül, nincs-e ott tatár, ha nincs, akkor meg van időd feldolgozni! Addig se kérdezel mást. :DD

Én mai napig képes vagyok belefullasztani magam rengeteg leírásba, nem baj az. Van, hogy telemegy velük az agyam és hagyom a fenébe, aztán később valamikor beugrik valami.....sokszor nem is azzal kapcsolatos, amit aktuálisan keresek. Egyszóval jó dolog böngészni az ilyen wikiket, tele hivatkozásokkal/linkekkel.

(#70740) Rimuru válasza Bici (#70732) üzenetére


Rimuru
veterán

Arch Linux ha tarolobol kell minden (jre/jdk), van helper script is a valtasra.
+ ugyis ismeros neked.

Az osszes tobbire: megkerdeznem a kollagakat akik csinaltak mar ilyesmit. ;)

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#70741) Bici válasza Rimuru (#70740) üzenetére


Bici
félisten

Igazából, Arch-on most tört el az RX580 drivere úgy, hogy nincs kép. :DDD
Win/fedora alatt oké.

Meló közben rosszul esne egy ilyen.
Ezért preferálnék valami konzervatív frissítésű disztrót.

Nálam is az Arch a megoldás sokmindenre, de rövid határidős munkára nem merném, mert már 2-3 alkalommal cserben hagyott.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#70742) csixy


csixy
addikt

Telepítettem egy RebornOS Cinnamon rendszert, de a végén megfagyott a telepítő. Újraindítva be tudtam loginolni. Egy startx , majd egy cinnamon-session csatakiáltás után eljutottam a képen látható állapotig. A pacman -Syu nem megy mert /etc/pacman.d/reborn-mirrorlist konfigurációs fájl nem olvasható: Nincs ilyen fájl vagy könyvtár. A szoftverkezelőből fel tudtam tenni a gpartedet és egyben (a pamac?) frissítette a rendszert is. Az lenne a kérdésem, hogy helyre lehet e valahogy stabil állapotba hozni a cinnamont és elő kellene keríteni a grafikus beléptetőt is és rendbe tenni a mirrorlist dolgokat. Köszönöm előre is. Nem szeretném újra végigszenvedni a telepítést.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#70743) CPT.Pirk válasza Bici (#70741) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Manjaro?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#70744) z123456789 válasza ubyegon2 (#70739) üzenetére


z123456789
addikt

:D :R

(#70745) Rimuru válasza Bici (#70741) üzenetére


Rimuru
veterán

Barmelyik distro.
Letoltod a jdk binarisokat, berakod /opt ala, irsz egy minimal helper scriptet ami beallitja a kornyezeti valtozokat, done.

Vigyázat, csalok!

(#70746) Kenderice


Kenderice
senior tag

Üdv.
Melyik disztribúciót ajánljátok erre a notebook-ra?

HP elitebook 8570w
16GB RAM
Intel i7 proci, 4mag-8szál
120GB SSD
250GB HDD
DVD író.

Szinte csak internetezésre van használva.
Néhány kliensprogram fut rajta (transmission, FTP kliens, teamviewer).

Ezen kívül még a google earth és a stellarium programokat használom még.

Köszönöm.

(#70747) moleculez


moleculez
veterán

Na megjött a videjókarcsi. Bepattintottam, friss install, semmi dráma. Nativ 2k-ba kihajcsa' a monitort, ahogy illik. :DD

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#70748) májkimiki válasza Kenderice (#70746) üzenetére


májkimiki
őstag

Bármelyik, szimpátia alapján. Ha most ismerkedsz a Linuxal, akkor valamelyik 19.3-as LinuxMint.

(#70749) ubyegon2 válasza Kenderice (#70746) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Egyiket se....mármint úgy értem, hogy tök mindegy, mert azon minden tökéletesen fog futni!

HP EliteBook 8570p-t használok, szóval nem csak úgy mondom. Amit majkimiki javasolt, teljesen megfelelő. Annyival egészíteném ki, hogy Cinnamon.
8570p-ben nincs dVGA sem

(#70747) moleculez

Friss install? Akkor Kubuntu-t raktál fel?

[ Szerkesztve ]

(#70750) Kenderice válasza ubyegon2 (#70749) üzenetére


Kenderice
senior tag

Köszönöm.
Használtam már linuxot korábban.
Ezen a notin win7 van, megérett már valami újat tenni rá, de windows-t nem akarok.

A lényeg, hogy a böngészés gyors legyen.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.