Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#70201) sh4d0w válasza growler (#70200) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Na, akkor most hagytam itt végleg a kezdő topicot...

https://www.coreinfinity.tech

(#70202) májkimiki válasza sh4d0w (#70201) üzenetére


májkimiki
őstag

Komolyan nem értem, miért kell a hülyeségnek teret engedni. Pont nem ez kéne a kezdő topikba, hogyan erőszakolja meg egy kezdő a default szisztémát.
Egyszer 's mindenkorra minden kezdőnek el kelle fogadnia azt a tényt, hogy a Linux nem Windows.

De még ha csak a Windows-t se jelszó nélküli admin fiókkal tolnák. Hanem admin-erős jelszó és ált.user-erős jelszó párossal. Ahol az utóbbit használja default és admin jogú módosításokhoz a rendszer bekéri az admin jelszót.
Máris kevesebb "baj" lenne.

(#70203) szucstom válasza growler (#70200) üzenetére


szucstom
őstag

Visszaállítottam alapra. Így marad :D Nem nagy teher jelszavazni, csak kíváncsi voltam, megvalósítható-e :D
Sh4d0w szaktársnak van igaza, így legalább nem nullázom ki a rendszert, ha balfék vagyok :D

[ Szerkesztve ]

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#70204) májkimiki válasza szucstom (#70203) üzenetére


májkimiki
őstag

Manjaro-n inkább su-val operáljál, ha mindenképp root akarsz lenni.

[ Szerkesztve ]

(#70205) growler válasza szucstom (#70203) üzenetére


growler
őstag

Bölcs döntés !

(#70206) szucstom válasza growler (#70205) üzenetére


szucstom
őstag

Köszi :D
Bocs, ha hülyéket kérdezek, igyekszem minél jobban kiismerni a rendszert. Nem vagyok teljesen hülye, csak nagyon kíváncsi :D :DD
Az igaz, hogy nekem az itthoni gépemen amit tudtam leegyszerűsítettem win alatt, mert lusta voltam gépelni, de cégesnél hozzászoktam a folytonos gizdajelszó megadásához.

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#70207) csixy


csixy
addikt

A könnyen emészthető Arch alapú distrók közül mára már csak a Manjaro maradt?

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#70208) májkimiki válasza csixy (#70207) üzenetére


májkimiki
őstag

Arco Linux
[link]

[ Szerkesztve ]

(#70209) csixy válasza májkimiki (#70208) üzenetére


csixy
addikt

Egy puffasztott b verziót korábban letöltöttem, de az is benne volt amire nem volt szükségem.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#70210) májkimiki válasza csixy (#70209) üzenetére


májkimiki
őstag

Ez egy kicsit puritánabb, konzolos telepítővel. A grafikus felületig kész lessz a rendszered, aztán ízlésed szerint pakolsz még, amire szükséged van.
ArchLabs Linux
[link]

(#70211) csixy válasza májkimiki (#70210) üzenetére


csixy
addikt

Köszi, ezt megpróbálom!

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#70212) májkimiki válasza csixy (#70211) üzenetére


májkimiki
őstag

Tűzfalat, nyomtató service-t, trimmelést biztos be kell még lőni telepítés után. Wifi-t már kezeli alapból a telepítő. Nagyon közel van a pure Arch-oz, egy-két spéci progit tesznek csak a rendszerhez, amit a saját repojukból tolnak.
AUR Helper is a Te dolgod lessz, ha kell majd.

[ Szerkesztve ]

(#70213) májkimiki válasza csixy (#70211) üzenetére


májkimiki
őstag

Ha VBox-ban próbálnád ki előszörre, és automata partícionálással szertnéd a lemezt belakni.
Akkor UEFI-s gépet konfigoljál, mert az automata metódus az csak UEFI sémát csinál, hibára fog futni a telepítő ha MBR-es a virtuális géped. Vagy kézzel partícionálsz és mountolsz.

(#70214) csixy válasza májkimiki (#70213) üzenetére


csixy
addikt

Köszönöm szépen! Már fent van az Archlabs. UEFI-s a gép. Annyi úri huncutságot elkövettem, hogy először egy Manjaro live rendszert bootoltam be és azzal kivakartam az EFI partícióból a régi linux szemetét, majd visszadtam az EFI partíció flagjait, mert winnyóz is van a gépen és kényelmesen grafikusan Gparteddel készítettem elő a partíciókat és formázgattam meg címkézgettem őket, mert én ezeket a Terminálos partícionáló francokat már nem ismerem. Ezután bootoltam be az Archlab telepítőt és a partícionálást átugrottam és a mountolásokkal folytattam. Sikerült. Systemd bootot csináltam, mert majd a manjaro gnome is fel fog menni, de az majd grubbal.

Egy kérdésem lenne egyenlőre: Telepítettem cinnamont is és xfce4-et is. Cinnamonba vagyok beléptetve. Lightdm-et használok, de csak a cinnamonba enged be , s az xfce4-et mint lehetőséget nem találom a Lightdm panelján. Hogy lehet ezt gyógyítani?

Az AUR-t kihagyom, mert szerintem azért szart be a régi antergos rendszerem ... sehogy sem tudtam már a frissítés gubancait kiegyengetni. Végül is nem baj, mert az KDE volt és azt úgyis utáltam.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#70215) májkimiki válasza csixy (#70214) üzenetére


májkimiki
őstag

Ez már Arch topic téma, ott kéne folytatni szerintem. Linkeld át. :K

(#70216) csixy válasza májkimiki (#70215) üzenetére


csixy
addikt

Még várok vele holnapig, hátha valaki súg. Most megyek Manjarót felbütykölni. Csá. Jó éjt! :)

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#70217) I02S3F


I02S3F
őstag

Sziasztok! Tanulási céllal látjátok értelmét az Ubuntu logok olvasását? (18.04, látszólag semmi gond a rendszerrel)

Természetesen rá is keresnék a mutatott hiba üzenetekre.

(#70218) májkimiki válasza I02S3F (#70217) üzenetére


májkimiki
őstag

Igen, ha erre van érdeklődésed.

(#70219) samujózsi válasza I02S3F (#70217) üzenetére


samujózsi
tag

Szerintem időpocsékolás.
Főleg Ubuntu esetében.
Értelme akkor lenne, ha a felbukkanó hibákat javítani is tudnád.
Viszont ubuntu desktopnál a journal nagyjából 80-90% zajt tartalmaz, többek közt gnome hibák formájában, amiket nem tudsz javítani, mert felületesen megírt programok okozzák őket.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#70220) I02S3F válasza samujózsi (#70219) üzenetére


I02S3F
őstag

És @májkimiki - Értem. Ez esetben marad a hiba esetén történő kutakodás! :R

(#70221) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Tiszteletem az itt lakóknak,
KDE alatt meg lehet változtatni a panel színét, a témától függetlenül,
ha igen, hogyan?

(#70222) ubyegon2 válasza I02S3F (#70217) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Mivel feltetted a kérdést, a válasz egyértelműen igen! Mindig hasznos, ha a user legalább tudja miként lehet nekiállni a hibakeresésnek, ha a helyzet úgy hozza.

hsz-ekben pár téma segítségül:
# Using journalctl
[link]
# systemd - leállás vizsgálata
[link]
# How To Use Journalctl to View and Manipulate Systemd Logs
[link]

(#70223) samujózsi válasza ubyegon2 (#70222) üzenetére


samujózsi
tag

Akkor nézz bele egy 18.04 ubuntu desktop journaljába!
Kb 90%-ban zaj, a maradék 10%-ot meg én kapcsoltam be.

[ Szerkesztve ]

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#70224) szucstom válasza samujózsi (#70223) üzenetére


szucstom
őstag

Zaj alatt mit lehet érteni?

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#70225) samujózsi válasza szucstom (#70224) üzenetére


samujózsi
tag

Felesleges üzenetek tömegét. Nagyobb részük debug jellegű, de ha lejjebb veszed, hogy mondjuk az info szintű üzenetek helyett csak a warning és súlyosabbak jelenjenek meg, akkor meg fontos infókról maradhatsz le emlékeim szerint.
Ezért gondolom, hogy időpocsékolás.
Annak van értelme, hogy konkrét hiba/esemény okát, eredetét kikeresed a logokból, feltéve, hogy van nyoma.

Kiragadott példa: elnémított tűzfal egy hanggal sem jelezte, hogy be van kapcsolva, az ssh engedélyezve volt, én meg pislogtam, hogy be tudok lépni, de az nfs vagy épp a dns miért nem megy... ;)
Na ezt pont nem sikerülhetett a logokból. ;]

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#70226) CPT.Pirk válasza szucstom (#70224) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Egyszerű debug üzeneteket, amik 99%-ban nem hordoznak számunkra hasznos információt.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#70227) I02S3F válasza ubyegon2 (#70222) üzenetére


I02S3F
őstag

Köszönöm!:)

(#70228) ubyegon2 válasza samujózsi (#70223) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Néztem már bele és nekem sok hasznos infót tartalmaz, akár a dmesg, a kern.log vagy a xorg.logok is. A nem tervezett rendszer leállása utáni vizsgálat hasznosságáról meg nem tudok senkivel vitázni. Aki szerint ezekkel a hibakereső témákkal megismerkedni időpocsékolás.......mindegy, én laikus vagyok, ezt javaslom, amit javasoltam. Vagy érdekel bárkit vagy nem. Mivel nem rendelkezem olyan mély látóasszonyi képességekkel, hogy ki tudjam szűrni, mikor a témával nem ért egyet a vitázó fél és mikor csak azért köt bele valamibe, mert az írja, aki, szóval nem vitázom senkivel. Tg leírta, hová forduljatok, ha nem tetszik, amit írok, egyébként meg a kérdező szempontjából az lenne hasznosabb, ha érvekkel támasztaná mindenki alá, amit ír. Ha már szaktopik!

uff

Amúgy volt anno egy olyan hiba, amit bő hónapig még csak körbeszagolni sem tudott itt sem senki, máshonnan kaptam használható helpet. Emiatt is mondom, hogy nekem ne mondja senki, hogy a hibakeresésre való felkészülés időpocsékolás. Aki annak tartja, tartsa, de nem feltétlenül kell lebeszélni azt, aki érdeklődik eziránt.

(#70227) I02S3F

;) INM

[ Szerkesztve ]

(#70229) samujózsi válasza ubyegon2 (#70228) üzenetére


samujózsi
tag

Hogy mi vagy, arról nem nyilatkoznék.
Ismerkedni a loggal messze nem ugyanaz, mint amit szucstom kérdezett.
Egy jól belőtt logot érdemes nézegetni, de linuxon még nem láttam olyat. Ezektől csak agyfaszt kap az ismerkedő, mert teli van hányva hibaüzenetekkel, amikre rákeresve sok esetben akár olyan fals infókra is bukkanhatsz, hogy feltörték a géped, miközben semmi baja, csak a fejlesztők már unták, hogy kigyomlálják a hibákat az utolsó szálig. Működni működik, a többi meg kit érdekel?
Nekem most épp a nautilus fossa tele a journalt. Feleslegesen.

[ Szerkesztve ]

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#70230) ubyegon2 válasza samujózsi (#70229) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Érdekes, ha én kibírtam, hogy ne minősítselek, Te is kibírhattad volna. :R
(persze, ha én teszem, arra a Tg is ugrik mindenki mással együtt)

Mivel legutóbb egy betévedő leszarozta gyakorlatilag a topikot ill az egész Összefoglalót és néhányan ahelyett, hogy rendreutasítottátok volna, az én káromra poénkodtatok, így veletek nincs mit kommunikálnom. A kérdező szerintem talál hasznos infókat abban, amit írtam, biztosan abban is, amit Te írtál. Ha szakmailag káros vagy helytelen, amit írtam, majd a Tg törli, a hasznosságáról meg mint említettem, nem tudok senkivel vitatkozni.

(#70231) szucstom válasza samujózsi (#70229) üzenetére


szucstom
őstag

#samujózsi és #CPT.Pirk
Köszönöm az információt :D lehet belelesek, hogy miként működik, de hozzá nem nyúlok (a végén még nullázom a rendszerem :DDD )

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#70232) samujózsi válasza ubyegon2 (#70230) üzenetére


samujózsi
tag

Te kezded minden hozzászólásod ezzel a tenyérbemászó "de én laikus vagyok" szöveggel. :U
Baromi unalmas. Elhiszem, hogy sértve érzed magad, ki tudja, miért, egyszer elmegy, ha jelzed, de hogy valahányszor meglátom egy kommented, mindig ilyesmi van benne...

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#70233) ubyegon2 válasza samujózsi (#70232) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Te kezded minden hozzászólásod ezzel a tenyérbemászó "de én laikus vagyok" szöveggel.

Van, amikor célszerűnek érzem leírni, de bocs, ha nem csatolok részleteket mindig az értelmező kéziszótárból.
Mivel soha nem tanultam semmilyen informatikával kapcsolatos témát és nem is dolgoztam hasonló területen, csak home userként Linuxozom, így akár hasznos is lehet, ha leírom.

Ha ez neked tenyérbemászó vagy unalmas, sajnálattal olvasom. Javaslom görgess át a hozzászólásaimon, gondolom évtizedes rendszergazdai rutinoddal tudod miként teheted meg. Ha nem megy, segítünk, elvégre ez a Kezdő topik!

egyszer elmegy, ha jelzed, de hogy valahányszor meglátom egy kommented, mindig ilyesmi van benne...

Arra gondolok főként, ha valaki először téved ide, nem azzal foglalkozom, neked tetszik-e, ha megírok egy hsz-t, elnézést ezért.

Most pihenésképpen kikeresheted, mit is jelent a laikus vagyok kifejezés.

[ Szerkesztve ]

(#70234) ubyegon2 válasza szucstom (#70231) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

lehet belelesek, hogy miként működik, de hozzá nem nyúlok (a végén még nullázom a rendszerem

Azzal, hogy logokat nézegetsz? :W

Ezért nem túl hasznos, ha valaki össze-vissza írkál, csak azért, hogy belekössön más hozzászólásába, de minden hozzáadott érték nélkül ráadásul. :((

(#70235) samujózsi válasza ubyegon2 (#70234) üzenetére


samujózsi
tag

:U bocs, hogy merészeltem leírni, azt hiszem, érvekkel, példákkal kellőképp alátámasztva,hogy MIÉRT marhaság amit írtál.

Egyébként szucstom nem írt akkora marhaságot, mint ahogy beállítod. Mert ha nézi a logot, úgymond tanulási céllal, akkor tutira talál "hibát", amit előbb vagy utóbb megpróbál javítani, de javítás helyett szétcseszi a rendszert. Szóval lehet bőven ilyen összefüggés.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#70236) szucstom válasza samujózsi (#70235) üzenetére


szucstom
őstag

Eeeegen, pont arra gondoltam most, hogy ha látok vmi "hibát" nem ugrok neki javítani, max utánaolvasok, mi és mitől lehet az ami :D

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#70237) ubyegon2 válasza samujózsi (#70235) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Valamit szerintem benéztél, mert szucstom-nak mindössze egy 4 szavas kérdést tettem fel, alapból nem is neki válaszoltam. Mivel logok nézegetéséről volt szó, én nem is feltételeztem, hogy utána hülyeségeket fog csinálni, megkérdeztem tőle, hogy a logok nézegetésétől halna le a rendszer? Előbb már írtam, ha valaki károsnak ítéli, amiket linkeltem.......

nézegetés - ezt is idézzem legközelebb, hogy mit jelent?

(#70238) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#70237) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ilyen hibakereső kimenetekre gondolsz, emiatt írod, hogy marhaság? Tényleg elég sok piros error meg failed szó szerepel a kimenetben.

Ha szerinted ennyire marhaság, akkor írj a Topikgazdának, hogy vegye ki az alábbi írást a topik Összefoglalójából! :R (és mellesleg magyarázd el neki is, hogy marhaságot javasol a kezdőknek!)

Figyeld a kulcsszavakat, hibakeresés és kezdő!
Gyakori Linuxos terminál parancsok hibakereséshez (kezdő Linuxos topic számára)
Írta: CPT.Pirk | 2018-08-26 16:42

(#70239) csixy


csixy
addikt

Na most csináltam egy UEFI-s Manjaro telepítést Grub2-vel az usb-s SSD-mre GPT-re saját EFI partícióval és aztán mégegyszer feltelepítettem ugyanabba a / partícióba formázás nélkül, de ezúttal a telepítő pendrájvot legacy módban indítottam és a grubot egy kis pendrájv MBR-es boot szektorába tetettem. Így már valószinüleg tényleg el tudom indítani mindenféle 64 bites PC-n. Simán felment a GPT-s SSD-re a legacy telepítés, csak kell hozzá az MBR-es pendrájv a bootnak. Csinálhatnának már egy ilyen eszközt ami tartalmaz egy nagyobb SSD-t ,s egy USB hubot és egy kis körömnyi pendrájvot all in one-ban és egy USB portba bele lehetne dugni. Ez lenne az igazi svájci bicska!

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#70240) mobilizmo válasza csixy (#70239) üzenetére


mobilizmo
addikt

Ilyesmire gondolsz?

[ Szerkesztve ]

Bonyolult problémákra mindig akad egyszerű, könnyen érthető, téves válasz.

(#70241) samujózsi válasza csixy (#70239) üzenetére


samujózsi
tag

Nézd meg a unetbootin nevű toolt!
Szerintem amit az előállít, az bootolható bárhol. De lehet, hogy rosszul emlékszem.
Viszont ha igazam van, akkor megoldható trükközés nélkül is, hogy bármilyen 64 bites PC-n tudj bootolni egy külső diszkről.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#70242) csixy válasza mobilizmo (#70240) üzenetére


csixy
addikt

Én egy olyan eszközt keresek, ami egy USB portra dugással egyszerre két eszközt ad, amelyek egymástól függetlenek az egyik SSD kell, hogy legyen a másik elég, ha pendrájv.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#70243) csixy válasza samujózsi (#70241) üzenetére


csixy
addikt

Köszi, erre nincs szükségem, mert megcsináltam! Van egy telepített linuxom, amit be tudok bútolni UEFI rendszerű gépen is és egy segéd pendrájv segítségével legacy módban is.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#70244) samujózsi válasza csixy (#70243) üzenetére


samujózsi
tag

De épp azt mondom, hogy valószínűleg felesleges a pendrive.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#70245) _kovi_


_kovi_
aktív tag

Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni elsődleges IPv4 cím törlésében. Amit először DHCP-n kapott, majd adtam hozzá static címet. Viszont seholsem találok olyan parancsot ami a dhcp-s címet kitörli az eth0 kártyán.
Debian9.9 stretch rendszer.

[ Szerkesztve ]

(#70246) samujózsi válasza _kovi_ (#70245) üzenetére


samujózsi
tag

Ha dinamikusan csinálnád, akkor ip addr del.
Bővebben lásd help, nem tudom fejből.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#70247) _kovi_ válasza samujózsi (#70246) üzenetére


_kovi_
aktív tag

Nem akarom dinamikusan, fix IP cím kell. :)

(#70248) samujózsi válasza _kovi_ (#70247) üzenetére


samujózsi
tag

A törlésről beszélek. Ha a működő rendszerről akarod lekapni az IP-t, akkor tudod ezt használni.
Ha az a gond, hogy statikusra állítottad és mégis visszajön a DHCP szervertől kapott cím, akkor inkább nem szólok bele.
Elvileg nem jöhet vissza, de a systemd tud izgalmas dolgokat, viszont ahhoz nagyon nem értek.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#70249) csixy válasza samujózsi (#70244) üzenetére


csixy
addikt

Ez működik unetbootin nélkül is. Azt az utat nem ismerem,azt kihagynám. Így mindössze egy kis kényelmetlenség van a legacy boottal.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#70250) Keem1


Keem1
addikt

Srácok, már lerágtam a körmöm, de hibát nem találok.

- Gép, OS: Raspberry Pi, Raspbian
- Parancs: phpmyadmin-cli
- Hiba: sudo-zva nem ismeri a parancsot, amit userként igen

pi@raspberrypi:/ $ phpmyadmin-cli
Usage: phpmyadmin-cli [OPTIONS] database

pi@raspberrypi:/ $ sudo phpmyadmin-cli
sudo: phpmyadmin-cli: command not found
pi@raspberrypi:/ $

Ahogy a fenti kimenetből is látszik, userként közli a parancs, hogy mi a formátuma. Sudo-zva pedig a parancs nem létezik. :F

Az egésznek az lenne a lényege, hogy a Pi éjjel távoli szerver adatbázisát backupolná. Na de ugye a crontab rootként futtat (és ezzel nincs is gond), csakhogy rootként nem ismeri fel ugyanazt a parancsot, amit mezei userként meg igen.

Van ötletetek, hogyan oldhatnám meg az anomáliát? :R

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.