Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#70351) gyula20 válasza ubyegon2 (#70348) üzenetére


gyula20
tag

Nagyon jó-eddig - úgy látszik a program telepítve van , de most nem tudom , hogyan tovább., mintha még valamit kérne a gép.

kiss

(#70352) gyula20 válasza gyula20 (#70351) üzenetére


gyula20
tag

Az "ok "beírás véletlen volt.

kiss

(#70353) cattus válasza gyula20 (#70351) üzenetére


cattus
őstag

Azt írja, hogy Istall finished, szóval elvileg működnie kéne most.

Do the thing!

(#70354) mobilizmo válasza gyula20 (#70351) üzenetére


mobilizmo
addikt

Nekem tegnap úgy is működött a telepítés (Xerox driver), hogy indítottam egy konzolt rendszergazda joggal, majd az install.sh-t egérrel bedobtam a DC-ből a konzolba.

Bonyolult problémákra mindig akad egyszerű, könnyen érthető, téves válasz.

(#70355) gyula20 válasza cattus (#70353) üzenetére


gyula20
tag

Ami lement a terminálba csak valami olyasmi volt, hogy elfogadom a Samsung feltételeit.
Semmi olyasmit nem láttam , hogy az valamiféle programra utalna.
A lefuttatott témákat sehol sem találom a gépben.
Még egyszer lefuttattam , ugyanúgy lement, de a végén kiírta, hogy már szerepel a rendszerbe.
Hát nem tudom , hogyan tovább.

kiss

(#70356) gyula20 válasza mobilizmo (#70354) üzenetére


gyula20
tag

Pár perce az általad leírt módszerrel indítottam , szépen lement , de most már mindent lefordítottam , ebben szó sincs magáról a programról, csak annyi , hogy elfogadnom a gyártó különféle előírásait .

kiss

(#70357) ubyegon2 válasza gyula20 (#70356) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Milyen progamot emlegetsz amúgy? Amit javasoltak és nagy nehezen telepítetted is, az egy driver, nem program! Feltelepült rendesen, innentől neked nem kellene foglalkoznod vele.
(a kolléga egyébként ugyanazt a telepítést magyarázta el más módon)
Van még rengeteg módja, itt egy 3. módszer.

How to Execute INSTALL.sh Files in Linux Using Terminal

Próbáltad már az eszközt, működik?

Ezt szedted le egyébként?

Samsung Linux Print and Scan Driver

[ Szerkesztve ]

(#70358) gyula20 válasza gyula20 (#70356) üzenetére


gyula20
tag

Az ULD nevű letöltésben az alábbi valamik vannak :
1. install.sh ezt tettem be a terminálba
2.install-printer.sh
3.install-scanner.sh
A két alsót is próbáltam külön-külön futtatni a terminálban , de a végén azt írta ki a rendszer, hogy már telepítve vannak.
De hol tudok ezekbe belépni ?

kiss

(#70359) gyula20 válasza ubyegon2 (#70357) üzenetére


gyula20
tag

Nagyon köszönöm a segítségedet , csak úgy tudtam telepíteni , ahogyan korábban leírtad.
/rendszergazda stb. /
Szerintem ezzel meg vagyok , de sehol sem tudok belépni a számítógépen , mert egyszerűen nem találom meg sem a másolót sem a szkennelt.

kiss

(#70360) ubyegon2 válasza gyula20 (#70359) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Örülök, hogy sikerrel jártál! :R Nem használok ilyen eszközöket, de úgy rémlik, hogy az első sor telepítése felrakja a két külön drivert is. Egyébként ugyanazon az oldalon van még két fájl, azokat is le kell szedned és hasonlóan trükkösen telepítened, neve alapján azzal fogod tudni használni!

Printer Settings Utility
Smart Panel

Ezek már direkt letöltős linkek az oldalról, nem kell keresgélned sem.

Software and drivers for Samsung SCX-4824FN Laser Multifunction Printer

Ja még annyit, hogy a két letöltős linknél az Ubuntu-s verziót raktam be, ha a driver nem az volt akkor keresd ki az annak megfelelő verziót. Mondjuk még Debian verzió lehetett, a többi nem lesz jó neked.

Majd csekkold le, hogy ezt raktad-e fel!

[ Szerkesztve ]

(#70361) Cyrin válasza gyula20 (#70359) üzenetére


Cyrin
addikt

menü, nyomtatók, ott pedig a nyomtató hozzáadása.

(#70362) ubyegon2 válasza Cyrin (#70361) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A manó csípje meg, igazad van, tényleg van egy ilyen menüpont is!

(#70363) tordaitibi válasza Cyrin (#70361) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Így igaz, ha a felajánlott nyomtatók között nincs, pl. nekem Samsung ML1670-em van de csak az 1660-at ajánlotta fel, ilyenkor nyugodtan fel lehet telepíteni azt és utána megadni az ULD könyvtárból a pont hozzávaló drivert. Mert enélkül csak egy
Printer Driver error
üzenetet tud nyomtatni.

Szkenneléshez meg szükséges szkenner program, XSane a favoritom mert annak be lehet adagolni az Epson szkennerem Windowsos telepítőjéből kibányászott .BIN fájlt és máris használható a szkenner.
Linux alatt nincs Epson Perfection660 firm, se driver de így jó.

(#70364) gyula20 válasza ubyegon2 (#70360) üzenetére


gyula20
tag

Ezek telepítve vannak, tulajdonképpen ez csak két driver / ugyan nem tudom pontosan , hogy ez mit takar /Különböző elnevezésekkel.
Eljutottam oda, hogy a menübe kaptam egy Samsung Smart
Panel-t.Ezt kitettem ikonra , de nem tudom megnyitni .

kiss

(#70365) gyula20 válasza tordaitibi (#70363) üzenetére


gyula20
tag

A nyomtató bedugása után a rendszer felhozott egy nyomtatót.
SCX-4828 helyett SCX-4X28 -at , ezt átírtam 4828-ra . Működik, de
nem tudok nyákot közvetlenül nyomtatni , csak ha átalakítom PDF-re.
Ez jelent gondot, viszont az elvit tiszta fekete háttérrel nyomtatja, de ez sem nagy gond, majd megoldom . A szkenner lenne fontosabb.

kiss

(#70366) gyula20 válasza tordaitibi (#70363) üzenetére


gyula20
tag

Telepítettem az XSane programot , elég jónak tűnik, csak nem tudom , hogyan lehet a képet kimenteni számítógépre.
Ha tudnál benne segíteni .

kiss

(#70367) ubyegon2 válasza gyula20 (#70364) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Sajnos tényleg csak a telepítési módhoz tudtam érdemben hozzászólni, mivel az általános, eszközzel kapcsolatban még csak tippem sincs. :(

Xsane mentés

(#70368) tordaitibi válasza gyula20 (#70365) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

A nyomtatót ne átírd hanem a nyomtatók ablakba van (legalábbis nekem, KDE ) egy olyan opció hogy egyéni nyomtató illesztő megadása, arra kattintva kell betallózni az uld mappát.
Ott megkeresni a pontosan egyező nyomtatót.

Szkenner, milyen szkennelő programot használsz, nálam Skanlite és XSane van, mivel most nem otthonól vagyok ahol a szkenner van hanem a munkahelyemen, ezeket dobja fel, de ha csatlakoztatva van a szkenner akkor minden oké.

Más, rádprivizhetek,
most keresgélek rajz és nyák programot, a Kicad az nekem túl nagy falat (életembe most először próbálkozok a papír-ceruza után tervező programmal), Tina jó is lenne de 30 napos demo, mit használsz?

[ Szerkesztve ]

(#70369) gyula20 válasza tordaitibi (#70368) üzenetére


gyula20
tag

Úgy tűnik működik a szkenner, csak a számítógépre való kimentésre nem jöttem még rá.Pedig ez nagyon kellene.
Iratokat bemásolni a gépbe , nem kellene fényképezgetni.
Megpróbálom a Skanlitét .
Nyákra az ingyenes , időkorlát nélküli EAGLE-t használom ,már elég régen. Szerintem egyszerű , több rendszert is használtam , de most már csak ez megy.
Egyedüli probléma , megvan adva a max. méret , nem tudom pontosan mennyi . Fölötte csak kis trükkel lehet pár dolgot elhelyezni.
Elvire a GEDA-t használom. Nekem ez is bejött.
Leginkább azért vásároltam ezt a lézer nyomtatót , mert át akarok térni a vasalásos technikára.

kiss

(#70370) gyula20 válasza ubyegon2 (#70367) üzenetére


gyula20
tag

Nagyon szépen köszönöm a segítségedet, Nélküled nem ment volna
ilyen gyorsan.

kiss

(#70371) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

FYI: A régi nVidia kártyákhoz való 340-es "gyári" driver támogatása megszűnik. A kicsit újabbakhoz való 390-es driver 2022-ig lesz támogatva.

Az érintett kártyákhoz az alapból érkező nyílt driver fog működni. [link]

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#70372) ubyegon2 válasza gyula20 (#70370) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igazán nincs mit! :R Amiket összehalásztam, majd talán nekem is megkönnyíti a dolgomat, ha egyszer veszek valami nyomtató eszközt. :)
Ezzel a tipussal nem volt nagy szerencséd, mert van, amit csak bedugnak és már működik is, bár scanner esetén ez ritkábban van így. Lényeg, hogy sikerült.

(#70373) tordaitibi válasza gyula20 (#70369) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ha maximalista vagy akkor XSane szkenner program.
El lehet veszni a szolgáltatásaiba, olyan Gimpes, több ablakkal, 100 féle mentési beállítással stb.

(#70374) samujózsi válasza tordaitibi (#70373) üzenetére


samujózsi
tag

Szerintem annyira maximalista, hogy már tegnap felrakta ;)
(#70366)

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#70375) tordaitibi válasza samujózsi (#70374) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ezen atsiklottam...
:)

(#70376) gyula20 válasza tordaitibi (#70373) üzenetére


gyula20
tag

Felraktam az XSane programot ,működik csak számítógépre nem tudok menteni , megköszönném ha valaki leírná, hogyan is kell ezt csinálni.
Szépen tudok vele nagyítani , kinyomtatni csak a mentés nem megy.

kiss

(#70377) gigabytman


gigabytman
tag

A boot menüből hogyan tudom eltávolítani az ubuntu opciót? A PC-n már csak w-10 van. Gondolom a grub csinált vmilyen fájlt, bejegyzést az SSD-re. Ha az ubuntut választom csak egy grub promt van.

(#70378) kovaax válasza tordaitibi (#70363) üzenetére


kovaax
őstag

Vuescan

-=- There's no place like /home -=-

(#70379) gyula20 válasza gyula20 (#70376) üzenetére


gyula20
tag

Telepítettem a Simple Scan és a Scanlite szkenner programokat, működnek, de egyikkel sem lehet nagyítani, vagy csak én nem tudok ??
Ha valaki tud olyan szkenner programot ,amivel a számítógépről lehet nagyítani a képet / nem a papírméretet / kérem , hogy jelezze.

kiss

(#70380) ubyegon2 válasza gyula20 (#70376) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Tegnap beraktam a mentési ablak linkjét, de azt nem vettem észre, hogy azt csak a /temp-et állítja be, bocsi. Ebben az ablakban tudod beállítani a mentést, próbálgasd. Ha nem akarsz most még a jogosultságokkal is bíbelődni, akkor célszerű a temp-nek és a végleges mentési helynek olyan mappát megadnod, ahová jogosult írni, /home mappa jellemzően ilyen. Ha viszont egy külön meghajtóra/particióra akarsz menteni, azt is meg lehet csinálni szépen nem csak terminalból, hanem ugyanígy jobbgombos menüből, mint a telepítést.

Nem ez a szakszerű módja, de nálam ez hatékony, mert amúgy külön csoportot is lehet létrehozni, bár ez talán hálózatban lényeges.

Jogosultság ellenőrzése fájlkezelőből

Adott mappa üres területén jobbgomb katt, alsó Tulajdonságok opciót kiválasztva (bal kisablak) feljön a beállító ablak:

Ittt a Jogosultság fülön kell állítgatni az opciókat. Elég ritkán kell a jogosultságokkal bíbelődnöm, így simán lecsekkolok egy olyan ablakot, mondjuk a /home-ban, ahol alapból megfelelőek e célra a jogosultságok, egymás mellé rakom a két ablakot és beállítom az opciókat, bezárom az ablakot és a rendszergazdaként megnyitott fájlkezelőt is és megnézve normál felhasználóként már láthatod is, hogy átállításra kerültek a jogosultságok. Ja igen, nem mondtam, hogy rendszergazdaként kell megnyitni a Nemo fájlkezelőt. Amúgy ezt fogod látni, az ablak alján kiírja, hogy bakfitty:

Persze amit írtam, akkor segít, ha valóban jogosultsággal kapcsolatos gond van, de szerintem az van.

[ Szerkesztve ]

(#70381) Neil Watts


Neil Watts
veterán

Sziasztok!

Az adatlapomon talahato Ryzen konfguraciomra Fedora 31-et tettem KDE-vel.

Biztos tok trivialis dolog amit kerdezni fogok, de nem akarnam szetverni a rendszert:

A zart nvidia control panelben ha beallitom a kijelzoim fenyerejet, akkor azok jok lesznek a kovetkezo ujrainditasig. Akkor ugy tesz a rendszer mintha soja semmit nem allitotam volna. Ha megint behuzom a csuszkakat (ez harom monitornal elegge idoigenyes :) ) akkor megint jo...

Hogy lehetne veglegesen megmondani neki, hogy mit hasznaljon? Ha felhasznalokent elmentetem az nvidia-settings-rc-t (mivel a home-omban van, es az en felhasznalomra vonatkozik igy ugy gondolom eleg...), azt nem veszi figyelembe. Meg nem is menti bele a beallitott fenyero ertekeket.

Ezt latom kilepesnel:

A kijelzokon allitottam kezzel fenyerot, de szeretek utana igazitani a driverben is. Lehet azert irja a figyelmeztetest, mindenesetre szamomra rejtely, hogy a -0.53-as fenyesseget amit hasznalok, hogy lehetne fixre berakni, hogy legkesobb loginnal alkalmazza.

A kezikonyvet is atolvastam mar, a "3. Loading Settings Automatically" reszt is igyekeztem akalmazni... Nem tudom, hogy a nvidia-settings-rc-ben mikent irjam at a fenyesseg ertekeket, nem igazan talaltam hozza leirast.

Probalkoztam az -a kapcsoloval is, de nem talatam a fenyesseg beallitasahoz szukseges opcio nevet Google-folden. :(

Ubuntun is jott mar szembe ez a gon, sajnos nem tudtam megoldani ott sem.

Remenykedem, hogy talan ti tudtaok segiteni.

Driver verziom: 440.44
Videokartyam: GTX960 4GB

Koszi!

Udv. core2

[ Szerkesztve ]

(#70382) ubyegon2 válasza Neil Watts (#70381) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Pár napja a Mint topikban is felmerült ilyesmi, ott az xbacklight-ot emlegetik.

Az a linkelt kézikönyv egy ilyenre visz amúgy:

Ezt akartad linkelni?

(#70383) Tim82 válasza ubyegon2 (#70382) üzenetére


Tim82
nagyúr

Kézikönyv helyes link: [link] (nem tudom, hogy sikerült a kollégának az előbb valahogy a Facebook-ot belekeverve linkelni)

[ Szerkesztve ]

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#70384) ubyegon2 válasza Tim82 (#70383) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi, ez már jó link a témához! :) Gondolom vágólapon maradt valami kollégénál, én is jártam már így, emiatt mindig lecsekkolom az elküldött hsz-t.

**************************************************
Mint-es topikban is nVidia VGA volt a kollégának, szóval nem egyedi a jelenség.

[ Szerkesztve ]

(#70385) Neil Watts válasza ubyegon2 (#70382) üzenetére


Neil Watts
veterán

Termeszetesen nem. :)
Facebook posztbol masoltam a linket, azzal meg nem szamoltam, hogy ratelepszik a mindent lato szem a linkre... elnezest. :/ :D

Az xbacklight-ra mar en is gondoltam, de arrol ugy tudom, hogy intel only. nVidiaval mintha nem igazan mukodne... Az arch wiki is hasonlot ir egyebkent.

Udv. core2

(#70386) ubyegon2 válasza Neil Watts (#70385) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Facebook posztbol masoltam a linket

Értem már! Azzal tényleg vigyázni kell, mert elég érdekesen másol onnan, amúgy semmi gondom nem volt vele, csak gondoltam szólok, mert tuti nem úgy akartad linkelni! :N

xbacklight-tal kapcsolatban lehet, hogy úgy van, ahogy írod, nem nagyon néztem végig, Intel IGP-vel nincs gond ezzel, Cinanmon energiakezelő app-ban beállítom a csúszkát és úgy marad, ezeket a Redshift meg hasonló automata megoldásokat se szeretem. Szóval sorry, ha semmivel nem vagy előrébb. :B

(#70387) tordaitibi válasza Neil Watts (#70381) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

A rendszer hagyományos beépített fényerőszabályzója működik?
Akkumulátor és fényerő a neve, a panelon megtalálod.
Ha igen akkor a /sys/class/backlight/acpi_video0/ könyvtárba a max_brightness fájlba írd át a neked megfelelő 53 fényerőre, így azzal indul a rendszer.
Hátránya hogy előfordul hogy nem megy a fényerő ezen érték fölé ha akarod sem vagy meghülyül a fényerőszabályozás.

Ha erre nem reagál vagy a gyári fényerő sehogysem működik (nálam a pc-men én még nem futottam össze olyan Linuxszal ami az Intel N3150 socon tudta volna szabályozni a fényerőt),
akkor mankóként ajánlom a Brighty kisalkalmazást,
panelon jobbklikk, Felületi elemek hozzáadása, itt alul Get new widgets (új plazmaelemek letöltése), bejön a Plasma modul telepítő ablak és ott a keresőbe beírod hogy Brighty (HDMI monitor brightness).
Telepíted, utána a bal ablakba kiválasztod hogy kiüljön a panelra és panelon az ikonjára állva az egérgörgővel tudod szabályozni a monitor fényerőt.
Remélhetőleg mind a hármat egyszerre.

Nagyon praktikus kis applet, KDE alatt ez az első amit felpakolok.

[ Szerkesztve ]

(#70388) Doky586


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Sziasztok! Hogy állnak mostanában a különféle Linux disztribúciók az exFat filerendszerhez?

Mint 19 alatt próbáltam exfat usb pendriveal, ott automatikusan felismerte csatolta, írja olvassa. Más disztróknál is így van ? vagy kell rootként telepíteni valamit?
Hurcolós pen v usbhdd, a cél Mac Win és Linux gépek közt.
exFat lenne a jó, ha nem kell linuxra rootként telepítgetni, esetleg még a UDF 2.0 jöhet szóba alternatívaként(?)

[ Szerkesztve ]

(#70389) gyula20 válasza ubyegon2 (#70380) üzenetére


gyula20
tag

Köszönöm Neked a sok-sok segítséget , persze másoknak is.
Úgy tűnik most már rendesen működik a szkennelés.

kiss

(#70390) growler válasza Doky586 (#70388) üzenetére


growler
őstag

Linuxra ezek valószínű kellenek hozzá : exfat-fuse exfat-utils

sudo apt install exfat-fuse exfat-utils

(#70391) tordaitibi válasza Doky586 (#70388) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Kizárásos alapon az ExFat marad mivel a MacOs nem kezeli az NTFS-t (vagyis kezeli egy asszem 6000 forintos app megvásárlásával de nem biztos hogy minden ismerősöd megvette),
a Windows és a Linuxok a HFS, HFS+ és a APFS közelébe se szagolnak, nem azért mert csak hanem jogi okból. A Mac túl zárt.

Így kizárásos alapon marad az ExFat, ezt (elvileg) megeszi az Android is a másik 3 OS meg alapból kezeli úgyhogy ez lesz a legjobb választás.

Pendrivet lehet sima Fat32-re, ez a legjobb választás pen esetében ha nincs szükség 4 gigafeletti méretű fájlok mozgatására.
Sajnos nincs univerzális fájlrendszer mer jópár okos(nak mondott :) ) tv sem szereti az exfatot, viszont a sima fat32 a 4Gb fájlméret korláttal sokszor szűkös (4K MKV).

[ Szerkesztve ]

(#70392) Doky586 válasza growler (#70390) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Ok, kösz. És ezekre (és az admin előkerítésére) mely' népszerűbb disztrók esetén van szükség? (melyek nem tartalmazzák alapból?)

(#70393) CPT.Pirk válasza Doky586 (#70392) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Jó kérdés. Manapság fent szoktak lenni a kellő dolgok az ExFat-hoz, mint ahogy már nfts miatt se kell telepítened semmit, régebben meg még azért kellett.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#70394) Rimuru válasza CPT.Pirk (#70393) üzenetére


Rimuru
veterán

Amugy is az exfat kerdes most folyamatosan valtozik, [link].

Vigyázat, csalok!

(#70395) CPT.Pirk válasza Rimuru (#70394) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Jah, ezt én is néztem. Mondjuk eddig is ment gond nélkül, szóval ezután csak jobb lehet. :D

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#70396) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Kérdés. Milyen KDE-s disztró felelne meg nekem? Nem akar megoldódni a manpower kérdése a Chakránál, így teljesen bizonytalan, hogy pl. mikor jön rá friss mesa vagy kernel. Mivel aktívan játszom Linuxon, így nekem fontos a friss mesa, de ott még csak a 19.1-nél tartunk. Előbb-utóbb vennék Navi alapú Radeont magamnak, oda is kellene az újabb kernel meg mesa...

Egyszerű lépés lenne Manjaro KDE-re ugrani mert nagyrészt azonos minden, csak az meg Arch csomagjait használja. Ezzel az a bajom, hogy az Arch mindig a legújabb mesa csomagot tartalmazza, a mesa-ra meg jellemző, hogy mikor elkezdenek egy új főverziót, akkor annak kell pár release, mire kigyomlálják belőle a bugokat... Szóval most valami olyan disztró kellene, ami nagyjából rolling, de nem teljesen, miközben van mögötte manpower, meg jelenleg mesa 19.2.8...

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#70397) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#70396) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Minek rolling? Jó ideje kiadás alapúak sincsenek lemaradva, mesa-val legalábbis nincsenek, most a Mint-et is 19.2.8 van.

(#70398) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#70397) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az Ubuntuban meg 19.2.1 van. Nekem ez érthetetlen, mert csak le kellene fordítaniuk az újabb kiadást, nem kell hozzá semmi más csomagot frissíteni és egyből megkapnák a 8-as verziót... Úgy látszik ezt a Mint meg is lépte, ott gondolkodtak. Mondjuk Mint-nél nincs KDE, meg ők a kernel verziókat frissítik nagyon lassan. Most ha jól látom még csak az 5.0-nál tartanak...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#70399) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#70398) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ubit nem tudom, amit tegnap felraktam az 20.04 volt, abban 5.4.x kernel volt, de az új SSD miatt most felraktam a Min 19.3-at, főbb adatok:

ubyegon@WD-HP8570p:~$ inxi -Fxxx
System:
Host: WD-HP8570p Kernel: 5.3.0-28-generic x86_64 bits: 64
compiler: gcc v: 7.4.0 Desktop: Cinnamon 4.4.8 wm: muffin 4.4.2
dm: LightDM 1.26.0 Distro: Linux Mint 19.3 Tricia
base: Ubuntu 18.04 bionic
Machine:
Type: Laptop System: Hewlett-Packard product: HP EliteBook 8570p
v: A1029D1102 serial: <root required> Chassis: type: 10
serial: <root required>
Mobo: Hewlett-Packard model: 17A7 v: KBC Version 42.38
serial: <root required> BIOS: Hewlett-Packard v: 68ICF Ver. F.62
date: 04/07/2015
Battery:
ID-1: BAT0 charge: 41.2 Wh condition: 42.0/42.0 Wh (100%)
volts: 12.4/10.8 model: Hewlett-Packard Primary type: Li-ion
serial: 33254 2013/03/12 status: Unknown
CPU:
Topology: Dual Core model: Intel Core i7-3520M bits: 64
type: MT MCP arch: Ivy Bridge rev: 9 L2 cache: 4096 KiB
flags: lm nx pae sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 ssse3 vmx
bogomips: 23147
Speed: 1233 MHz min/max: 1200/3600 MHz Core speeds (MHz): 1: 1197
2: 1197 3: 1197 4: 1197
Graphics:
Device-1: Intel 3rd Gen Core processor Graphics
vendor: Hewlett-Packard driver: i915 v: kernel bus ID: 00:02.0
chip ID: 8086:0166
Display: x11 server: X.Org 1.20.5 driver: modesetting
unloaded: fbdev,vesa resolution: 1600x900~60Hz
OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel Ivybridge Mobile
v: 4.2 Mesa 19.2.8 compat-v: 3.0 direct render: Yes

KDE nincs, de nekem előző 19.1/update19.3-on stabilan működött a felrakott plasma, gondolom a KDE csomagokkal se lenne gond. Inkább az a gond, hogy nem nagyon emlékszem, hogyan jött össze a Kubuntu repoból meg még valamiből, mert annyira pikk-pak azért nem ment a dolog.

[ Szerkesztve ]

(#70400) Rimuru válasza CPT.Pirk (#70396) üzenetére


Rimuru
veterán

Gentoo, de tenyleg. :DDD
mesa (zold gentoo stabil, a tobbi gentoo testing, 9999 pedig git master) szeretem a valasztas lehetoseget ;)

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.