Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#70551) moleculez válasza Rimuru (#70549) üzenetére


moleculez
veterán

Ha visszakérdezek mi az, azzal válaszolok? :F
Kutyaközönséges Mint Cinnamon.

[ Szerkesztve ]

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#70552) dangerzone


dangerzone
addikt

Sziasztok. Kukaztam egy 120GB-os SSD-t, es gondoltam kivalo lehetoseget teremtene, a linuxszal valo ismerkedesre. Szoval a gepen, egy masik ssd-n van mar egy windows 10, az "uj" SSD-re meg kerulne a Linux. A kerdesem az, hogy kell-e valamire figyelni a linuxos telepitesnel, hasznalatnal? Főképp azert, hogy össze ne zavarjon semmi meglévő dolgot a PC-men.

(#70553) CPT.Pirk válasza dangerzone (#70552) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

EFI-s telepítést csináltál W10-nek, vagy hagyományost? Ez utóbbi esetben csak arra kell figyelned a telepítéskor, hogy a grub rendszertöltő az SSD-re kerüljön, és akkor nem ír felül senki semmit.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#70554) Rimuru válasza moleculez (#70551) üzenetére


Rimuru
veterán

Uby tud segiteni, o a cinnamon ember.
Annyit tudok hogy Gnome3-ra epul, az pedig megy wayland alatt szoval gondolom cinnamon is.
Ha tudsz a bejelentkezo kepernyon valtani akkor valts, ennyit tudok javasolni kiprobalasra, persze nem biztos hogy segit.

Vigyázat, csalok!

(#70555) leviske válasza Rimuru (#70554) üzenetére


leviske
veterán

A Cinnamon tudtommal nem támogatja a Wayland-et a Gnome3 alapok ellenére sem. Az is kérdés, hogy egyáltalán tervben van-e a támogatása.

(#70556) vadkörte válasza Horvi (#70550) üzenetére


vadkörte
addikt

Ha KDE DE-t használsz a Latte-t is nézd meg.

(#70552) dangerzone:
Legfőképp arra figyelj, hogy nehogy a W10-es SSD-re telepíts! :DDD A többit Pirk kapitány leírta

Üdv. V. Körte

(#70557) Rimuru válasza leviske (#70555) üzenetére


Rimuru
veterán

Ha nem fut akkor alapbol nem jo a tippem. :DDD

Vigyázat, csalok!

(#70558) dangerzone


dangerzone
addikt

Okes, rendben. Köszi srácok! :K

(#70559) ubyegon2 válasza moleculez (#70548) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Na igen sajna bejött amit mondtam, de így még egyszerű lehetett volna lokalizálni a dolgot.

Kicsi az esélye amúg, hogy Cinnamon függő lesz a jelenség, de elsőként ki kéne lőnöd az összes Effektust a Rendszerbeállításokban.

Témaállítgatás az teljes témaváltás volt vagy csak a kurzor kinézetét bogarásztad?

Ez a Ctrl-lel mutatja is elég érdekes, mert default ez az opció inaktív, próbáld úgy is meg, hogy ezt kikapcsolod! Amúgy milyen módon jelzi a kurzor helyét, körhullámokkal?

Pastebinnel kéne pár kimenetet beraknod, mégpedig a dmesg, lsusb, inxi -Fxxx xdg-open /var/log/Xorg.0.log

Ja meg az egér tipusát is leírhatod, mert a kimenetben lehet, hogy csak chip ID lesz.

Az előző rendszeren az utolsó frissítés előtt mikor frissítettél, kb ? nap?

Mikor jön az nVidia kártya? (ha már hibaelhárítás a téma, nem is árt ha most kicsit rágyakorolsz az nVidia miatt, de ne legyen már egyszer legalább igazam)

(#70555) leviske

Waylandról én is így tudom, egyelőre nem is hiányzik.

(#70554) Rimuru

Cinnamon man, ez nagyon jó! :D Szerencse, hogy nem Gnome-ot használok.

[ Szerkesztve ]

(#70560) Keem1 válasza dangerzone (#70552) üzenetére


Keem1
addikt

Amíg telepítesz, húzd le az éles rendszer (Win 10) SSD-jének csatlakozóját, így tutira a most beszerzett SSD-re kerül a bootszektor. Én mindig így telepítek két, egymástól független rendszert.

(#70561) moleculez válasza ubyegon2 (#70559) üzenetére


moleculez
veterán

Szóval billentyűzettel elnavigaltam, ott állítottam át, hogy ctrl-re reagáljon. Körhullámokkal jelez.
Effektek ki vannak kapcsolva amúgy is (amíg nincs VGA addig legalábbis).
Témánál teljes téma váltás (gyáriak közül), kurzor méret, szín, érzékenység állítgattam.
Érdekes, kedden húztam újra, újra is indítottam párszor (frissítések miatt), minden okés (wifi is), este kikapcs aztán a mai újraindításnál dobta el.
Hazamegyek mondom kimentetket.

[ Szerkesztve ]

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#70562) tordaitibi válasza moleculez (#70561) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nem tudom (nem emlékszem, rég használtam), Cinna alatt van kompozitor (összeállító)?
Kapcsold ki.
Sajnos én KDE alatt nem tudom használni a kompozitort és így az effektjeiről is le kell mondanom mert meghülyül az egérkurzor (ezért is ajánlottam hogy kapcsold ki) valamint minden video lejátszás 90% feletti processzor használattal jár, ha kikapcsolom akkor meg 5-15%.

(#70563) moleculez válasza tordaitibi (#70562) üzenetére


moleculez
veterán

Veszteni valóm nincs, hogy tudom kikapcsolni?

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#70564) Horvi válasza vadkörte (#70556) üzenetére


Horvi
őstag

Köszi-köszi a Latte-t vágom(melóban Manjaro KDE van) de asszonynak inkább nem kockáztattam meg a Manjarot a gépre :DD
Minden nap kéne frissítenie meg is ütné a guta. Anno a wint sem frissítette csak akkor lett ez elkövetve ha a kezem közé kaparintottam a gépet :DD

Hello darkness, my old friend...

(#70565) ubyegon2 válasza moleculez (#70563) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az alap Effekt részeket egy gombbal kikapcsoltad ezek szerint. Akkor még ezeken menj végig és választ kapsz a kérdésedre is:

Turn off visual effects in Cinnamon
5.1. Disabling the "heavy" visual effects in Cinnamon, consists out of five steps:

itt találod a fenti fejezetet, de az egész leíráson érdemes végigmenni:

https://easylinuxtipsproject.blogspot.com/p/speed-mint.html#ID5.1

Ha valami nem egyértelmű, jelezd, de azért próbáld keresgélni először a Rendszerbeállításokban, különben sosem fogod magad kiismerni bennük. Én mindig találok érdekességeket, mivel alapból csak pár dolgot állítgatok innen.

Csak jelzem, ha nem oldódik meg a gond, akkor könnyes búcsú a Cinnamontól és megyünk lejjebb, Mate, XFCE. Ugyanis régen egyszerű volt, gyengébb gépeken nem futott a Cinnamon, ma már csodálkozva olvasom, hogy milyen gépeken képes futni még élvezhető sebességgel, de rájöttem, hogy ő ennek érdekében amit lehet, inaktivál, másra nem tudod tippelni.

[ Szerkesztve ]

(#70566) Horvi


Horvi
őstag

Sziasztok,

Egy olyan kérdésem lenne, hogy melyik disztró lenne a jó/értelmes választás játékra(egy ASUS R9 280 a VGA benne) illetve, a másik felé támasztott követelmény(szülők által), hogy könnyen kezelhető legyen. Egy Win7-t váltana.
Köszi!

Hello darkness, my old friend...

(#70567) szucstom válasza Horvi (#70566) üzenetére


szucstom
őstag

Ubyegon szaktárs tud megfelelő választ mondani, de a könnyen kezelhetőség a Linux Mint Cinnamon-t adná ki válasznak. Játékra is alkalmas szerintem, csak ahhoz fel kell rakni a Wine-t.

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#70568) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

No, ez is megtörtént, ezt már Manjaro KDE alól írom. Az első benyomások kicsit vegyesek, a telepítés után a frissítő alkalmazás nem állt a helyzet magaslatán. Az 1GB frissítésnél közölte, hogy itt bizony körkörös függőségek vannak.
Nekem ez nem gond, mert a glvnd meg pár kapcsolódó mesa csomagról volt szó, így ez itt nem hiba volt, csak tájékoztatás. Másnak mondjuk nem mondott volna ez semmit.

Aztán pár perc töltögetés meg telepítés után kidobta, hogy hiba van az alábbi csomagokkal: , de nem volt odaírva semmit. Ismét ráküldtem a frissítést, akkor befejezte probléma nélkül. Érdekes.
Lakom be a rendszert, más gondba eddig nem futottam bele. Meglássuk.

Horvi: oda olyan disztró kell, amiben friss Mesa csomagok vannak. Gnom-al a Pop! OS-t tudom javasolni, nem Gnom-al meg most a Manjaro KDE-t, de azt ismered. Köztes megoldás lehet a Mint Cinnamon, talán az a legkönyebben feldolgozható lépcső Win7 után.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#70569) ubyegon2 válasza szucstom (#70567) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

:R
A könnyen kezelhetőség miatt egyértelmá a Mint Cinnamon, Mate, XFCE. Játszani viszont soha nem játszom, abban Kapitány a nagy spíler, de most bele van kavarodva a körkörös függőségekbe, mint majom a házicérnába! :D

Horvi
Pop OS Legutóbb ezt ajánlotta Kapitány egy hasonló kérdésre, ha működni fog a csoda Archklónja, hátha mond valami jobbat is, mivel pár napja keresett szintén gamer disztrót.

(na mit mondtam! mire elküldtem a hsz-t már meg is jött Kapitány válasza)

Épp minap esett arról is szó, hogy a Mint-ben mostanában egész friss mesa csomagok vannak.....és most látom, fél órája ismét frissült a mesa.

(#70565) akkor neked is érdekes lehet!

[ Szerkesztve ]

(#70570) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#70568) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kíváncsi vagyok meddig bírja nálad a csodaklón! Ez a körkörös függőség neked nem okozhatott meglepetést valóban, én legalábbis életem során egy disztróban találkoztam vele, a Chakra-ban.

a frissítő alkalmazás nem állt a helyzet magaslatán

Ez ott ma éppen micsoda, mert állandóan variálnak, mint zsidó az üres boltban!?

Hülye kérdés, de felteszem, mi a szarért vacakolsz GUI-s frissítéssel? Át akarod érezni a kezdő Manjarosok áhitattal vegyes ájuldozását a színpompától félig kábultan?

(#70571) moleculez válasza ubyegon2 (#70565) üzenetére


moleculez
veterán

Na ezeknek adok egy próbát. Amúgy úgy olvastam, hogy Cinnamonnak alapból kell 3d gyorsítás csak hogy működjön, az meg (egyelőre) nincs, jövő héten jön majd a kari. Viszont eddig minden jó is volt, a legutóbbi frissitésekkel akadt össze valami. Visszagondolva, ujrahúztam használtam, majd felmentek a frissitések, és azóta csak ma indítottam újra, és ugye el is romlott (csakúgy mint reinstall előtt is frissités baxta el)

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#70572) Cyrin válasza ubyegon2 (#70570) üzenetére


Cyrin
addikt

bizony, nekem is sokszor volt Manjaro-n, hogy a GUI-s frissítő nem csinálta meg azt amit a terminálból kiadott "sihuhu" parancs simán elvégzett.

[ Szerkesztve ]

(#70573) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#70570) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nincs külön neve a programnak. De mindegy, mert csak egy Pacman frontend. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#70574) ubyegon2 válasza moleculez (#70571) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Amúgy úgy olvastam, hogy Cinnamonnak alapból kell 3d gyorsítás csak hogy működjön, az meg (egyelőre) nincs, jövő héten jön majd a kari.

Rémlik valami még az indulásodnál, de ez így nem teljesen kerek. Ha szoftver rendered modban menne nálad a Cinnamon, igencsak ízzadna a CPU és nem is lenne gyenge gépen élvezhető semmi.

Ha kijelentkezéskor a login ablaknál megnézed, van ott választhatóan Cinnamon és alatta Cinnamon szoftver rendered mód?

valami ilyen kinézetű:

(#70575) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#70573) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ja, már inkább nevet sem adnak neki. :D Frontend az OK, de ugye ennél kényszerszültébb frontend nem sok van, mivel a home user fanokat nem állíthatják oda a terminal elé, ha már ez a fő vonzereje, hogy nem kell terminalt se használni! Te miért nem használod, az az érdekes.....gondolom szereted az izgalmasabb installokat. :DDD

(#70572) Cyrin

Ezek szerint nem az én klónimádatom miatt láttam hasonlóan ezt a jelenséget. :) Szerencsére ezen mindig hamar túlléptem, mert szívatott agyalgósabb témákkal.

[ Szerkesztve ]

(#70576) moleculez válasza ubyegon2 (#70574) üzenetére


moleculez
veterán

Ami azt illeti alapjáraton 50% a cpu használat , bármi nélkül. (Intel G6950- nem mai tyúk). Szintén frissítés óta. Előtte 10-12%.

[ Szerkesztve ]

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#70577) ubyegon2 válasza moleculez (#70576) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Értem. Még erősebben javaslom, nézd meg az előbb javasolt login ablakot! Tuti, hogy nem Cinnamon 3D módban megy. Valamelyik mesa frissítés is lehet az ok, mivel az a 3D-ért felelős.

Nem egy új és erős IGP az, de azért nem csak rendering módban megy ám ez sem, nem tudom, hol írtak ilyesmit, de nagyon szagértők lehetnek.

El lehetne bíbelődni a va-mesa driverekkel, de nem sok értelme van, ha jön a másik kártya, mivel az vdpau-s lesz.

[ Szerkesztve ]

(#70578) Horvi válasza CPT.Pirk (#70568) üzenetére


Horvi
őstag

Köszi a tanácsokat, neked is (#70569) ubyegon2
Elsőre én is Manjarora gondoltam, de lecsekkolom azért a Pop OS-t is. Bár ha választani kell akkor inkább a KDE mint a Gnome :DD
Egy másik ehhez kapcsolódó kérdés, wayland alatt mi a helyzet a játékokkal? Van vele tapasztalat?
Eddig waylandet csak Manjaro KDE alatt használtam bent a melóban de olyan "easter eggek" voltak benne, hogy kb hagytam is a fenébe :DD

Hello darkness, my old friend...

(#70579) szucstom válasza CPT.Pirk (#70568) üzenetére


szucstom
őstag

Na, ahogy ezt megláttam, egyből jött is a 2 gigás update KDE-re :D :D :D

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#70580) CPT.Pirk válasza Horvi (#70578) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A Wayland még mindig nincs kész... A KDE elég fejlett Wayland támogatással bír, de azért még hónapok, évek biztos kellenek, mire tényleg le tudja váltani az X-et.

Manjaro-n most jó tapasztalataim vannak a játék terén. Csak beléptem a Steam-be ami fel is volt rakva, elindítottam a játékaimat és mennek. Még az olyan AAA játék is, mint a Shadow of Tomb Raider, Vulkan-al. - érdekes adalék, hogy Linux alatt több FPS-t tol a játék, mint W10 alatt friss driverrel. :DDD

szucstom: na ezért váltottam, hogy jöjjenek az updatek. :)

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#70581) Horvi válasza CPT.Pirk (#70580) üzenetére


Horvi
őstag

Igen valahogy sejtettem ezt a wayland dolgot. Mondjuk Gnome(Ubuntu) alatt valahogy összeszedettebbnek tűnt a dolog.

Akkor lehet az itthoni gépre mégsem Win10-et kéne telepíteni hanem egy Manjarot? :DD

Hello darkness, my old friend...

(#70582) CPT.Pirk válasza Horvi (#70581) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Jah, a Gnome-jár a legelől a Wayland implementáció terén. Mondjuk nincs is annyi funkció benne. :D

Én most Linux alatt játszottam ki (20+ év után ismét) az Imperium Galactica2-t, most éppen a hasonló korú Freespace2-vel (FSO verzió, felavított grafikával) lövöldözök az űrben. Előbbihez Steam Proton (Steamplay) ment, utóbbihoz meg Wine. Ezeken kívül van egy rakás játékom, ami natív Linuxos játék mint az említett TR, mennek faszán.
A TR még arra is felhívta a figyelmemet, hogy a jelenlegi cpu schedulerem (ami schedutil alapól és egyébként igényfüggő órajelbeállítást csinál) nem ideális a játék számára. Hiába na, a Feral aki a natív Linuxos portot csinálta, nem ma kezdte. :N

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#70583) Horvi válasza CPT.Pirk (#70582) üzenetére


Horvi
őstag

Nha igen ott még sokszor a színek állítása is kihívás :DD
Akkor igazából nincs gond a játékokkal úgy látom.
Még találtam a Lutris-t is mint opciót.

Hello darkness, my old friend...

(#70584) CPT.Pirk válasza Horvi (#70583) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem mondom, hogy minden megy de én szerencsés vagyok ezen a téren, mert ami érdekel, az igen. :)
Tartok egy W10-et is egy-két célprogram miatt, de havi 1-2 alkalomnál többet nem használtam az utóbbi fél évben.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#70585) Horvi válasza CPT.Pirk (#70584) üzenetére


Horvi
őstag

Szerintem nekem is ez lesz az igaz út. Szülők meg tesóm majd használják a W10-et én meg tolok mellé a másik SSD-re Manjarot aztán azon garázdálkodom.
Gondolom ha úgy is újra lesz húzva minden akkor már célszerű EFI-s telepítést csinálni és nem a legacyt.

Hello darkness, my old friend...

(#70586) Jabby


Jabby
őstag

Sziasztok,
A tegnapi viharos szél okozta áramszünet után az alábbi képernyő fogadott.
Több reboot után egyszer ajánlott fsck -a or -p utasítást.

Vas egy lapos kliens, sda1 egy külső HDD, rajta Bodhi linux.
Van megoldás a Bodhiba életet lehelni? Esetleg a wincsi halálozott el?

(#70587) CPT.Pirk válasza Jabby (#70586) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Valszeg megborult a fájlrendszer. Egy live képes linuxot letöltve arrob bebootolva kellene futtatni fájlrendszer ellenőrzést azon a hdd-n. Mondjuk az sem garancia, lehet újra kell majd raknod. Áramszünet ellen csak a megfelelő raid tömb, és / vagy a szünetmentes véd.

Horvi: nekem még ma is legacy telepítésem van. Semmi előnyét nem láttam lecserélni efi-re. Így legalább a W10 nem cseszi meg a boot sorrendet ha úgy akarja. :N

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#70588) Horvi válasza CPT.Pirk (#70587) üzenetére


Horvi
őstag

Mondjuk ebben is van valami, hogy akkor legalább az van amit a grub akar és nem amit a win :DD

Hello darkness, my old friend...

(#70589) ubyegon2 válasza Horvi (#70588) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

:D :N Aham.....

No van olyan is, mikor rohadtul nem az van tényleg, amit a Winx akar, de az kb ilyen:

:Y

(#70590) csixy válasza ubyegon2 (#70569) üzenetére


csixy
addikt

Nem rossz a RebornOs sem

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#70591) ubyegon2 válasza csixy (#70590) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Biztosan nem rossz, de Cnchi Antergosnál is csak a végére kezdett stabilan működni, 2 éve várólistás a DW-re felkerülésük és a bemutatkozóban nem vallják magukat gyakorlottnak disztróhegesztés ügyileg. Én egyelőre választok a DW-ra már felkerült versenyzőkből.

Amúgy is már a jövőben vagyok, mint látóasszony:

*update-grub
........
Found memtest86+ image: /boot/memtest86+.bin
Found Ubuntu Focal Fossa (development branch) (20.04) on /dev/sda10
done

:D

(#70592) Horvi válasza ubyegon2 (#70589) üzenetére


Horvi
őstag

Na de kérem mi ez a tömeg? :DD

Hello darkness, my old friend...

(#70593) ubyegon2 válasza Horvi (#70592) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Tömeg....hol van ez attól, viszont végre áttekinthető, nem úgy, mint az eddigi meghajtók. De most, hogy nézem, tényleg 1 terás SSD-t kellett volna venni, pont elférne még a képernyőn az összes partició......se UEFI, se Winx, semmi galádság nincs még a gépen. :N Csak katonás rend!

[ Szerkesztve ]

(#70594) Rimuru válasza CPT.Pirk (#70582) üzenetére


Rimuru
veterán

Szerintem a wlroots es sway elorebb jar.

Vigyázat, csalok!

(#70595) z123456789 válasza ubyegon2 (#70515) üzenetére


z123456789
addikt

Fent van, igen.

Jó, hát nem ma írtad, de én átsiklottam azon, hogy már nem ajánlott a dolog. Megtetszett, mondom, OK, nem keresgélek tovább, jó lesz ez, ha te is ajánlod. :D
(2017-ben. :DDD )

Nem kenyerem a hsz kielemezgetés, meg általában nem gabalyodok össze senkivel a fórumon, de az elemzést tekintve, most kivételt teszek. ;]
"Nem tudom milyen betámadásról beszélsz..."
"Ez a fajta comtech az, amit igen régóta alkalmazok gyakorlatban, rühellik, de bevált mindig."
Na, hát ha rühellik, akkor az azt jelenti, hogy vehető támadásnak. Nem tudtam, hogy te ezt védelmi rendszerként alkalmazod. (Tökre megértem, elfogadom, továbbiakban így állok a hsz-eidhez.)
Szóval értem, igen. Te így segítesz.

Na, nekem nincs megszokott disztróm, ezért került fel most egy a gépemre, hogy majd idővel kialakuljon. Szóval úgy van ahogy írtam: neked kicsit többet jelent a felrakás, mint nekem. :D

i5-5300, 2,30 GHz, 8 GB RAM, Intel HD Graphics 5500, SSD M.2 Transcend 256 GB, SSD Kingston 480 GB. Akkor erre kérnék ajánlást. :R
Megmondom őszintén kicsit mindig félek belekezdeni egy új témába itt PH-n, mert valamit tuti nem jól kérdezek, és akkor meg elkezdenek basztatni. Szóval próbálom ennek elejét venni, és magam kitalálni mit akarok, használni a keresőt feltelepíteni egymagam, gondolván amit már leírtam, hogy kb minden elfut úgyis a gépen. Ennek ellenére mivel első telepítés, akadt néhány kérdésem, nem gondoltam volna hogy végül eljutunk oda, ahova nem akartam. És nem magam miatt, hanem mert nem akartam feleslegesen terhelni titeket, a fórumot. :B

Én örülök, hogy írtál. Köszi. Félreértés volt.
Fogalmam sincs egyelőre arról sem, hogy mi jelenthet nehézséget egy Linuxban. :F
Szóval dehogy szeretnék kitolni magammal, várom hogy ki mit ajánl. Ha te nem írsz már nekem semmit, azt is elfogadom. :D :R

U.i.: mondjuk azóta sem volt időm foglalkozni vele, szóval egyelőre nem ütköztem semmi akadályba. :)

(#70596) vadkörte


vadkörte
addikt

Üdv tömeg!

Egy haverom boltolt egy ilyen kis csodálatot. 15E JMFt-ot szerinte megért.
Van egy HP EliteBook 8470-e, de ez szerinte jobb lenne médiafogyasztásra (nem mond hülyeséget)
Tehát, minmális irodai felhasználás, film (SD/max (f)HD), zene, e-book, no game... Internetet max akkor kapna, ha áthozza frissíteni, neki nincs netje. (12V-ról megy a ház is, nem nem szuperzöld, csak kikapcsolták nála a szolgáltatást, ő meg vett 2x 100W-os napelemet meg néhány akkut)
Eredetileg W7 64bit volt a gépent, de az idők során W10 Home-ra frissítették, csak nem aktiválták, így rettenetesen szép bugyirózsaszín téma van beállítva :P
A srác W10-et szeretne, de én bepróbálkoznék egy linux-szal. Azt tudom, hogy magamnak mit tennék fel, de szerintetek mi lenne az ami ezen a kis csetreszen élvezhető tempóval futkorászna? MX, Mint XFCE, egyéb ötlet...

Üdv. V. Körte

(#70597) CPT.Pirk válasza vadkörte (#70596) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

2 magos Atom proci, 4GB ram, 5200-as hdd, 610-es GeForce.
"No.1 Windows-based desktops in reliability and customer satisfaction" :DDD

Erre a gépre aki Win10-et tesz, az meg is érdemli. :) Linux Mint XFCE az pl. még egész használható lenne ezen, volt szerencsém egy hasonló konfighoz Mint XFCE-vel, lehetett használni. Vagy úgy nagyjából bármilyen disztró jó lesz rá XFCE / LXDE asztali környezettel.

Btw, a 610-es GeForce-ok már nem támogatottak az nVidia driverben, a Windows emiatt is felejtős szerintem.

Rimuru: passz, azokat nem ismerem.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#70598) mobilizmo válasza CPT.Pirk (#70568) üzenetére


mobilizmo
addikt

Én a sebességgel nem vagyok elégedett. Minap feltoltam egy használaton kívüli notira. Egy 5-6 éves gépről van szó, valamilyen i3, 4Gb RAM, 500 GB HDD. Nyilván messze van az erőműtől, de eddig Win10 Pro volt rajta és annál is határozottan lassabbnak érzem a Manjaro-t. Tény hogy semmi beállítást nem csináltam, de mégis.

Bonyolult problémákra mindig akad egyszerű, könnyen érthető, téves válasz.

(#70599) ubyegon2 válasza z123456789 (#70595) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Jó, hát nem ma írtad, de én átsiklottam azon, hogy már nem ajánlott a dolog.

Értem már, mi a félreértés oka. Amit linkeltél, azt csak technikailag írtam én, tartalmilag a jelenlegi Tg. Kicsit zavaró ez így, de eddig senki nem olvasta, így aztán..... :D

i5-5300, 2,30 GHz, 8 GB RAM, Intel HD Graphics 5500, SSD M.2 Transcend 256 GB, SSD Kingston 480 GB.

Na ezzel lehet már mit kezdeni. Attól lehet arcidegzsábát kapni, ha például valaki leírja, hogy HP 250 G5-ös gépe van vagy más olyan megnevezést, ami egy teljes sorozatot jelöl.

Lehet, hogy hülyén hangzik, de az előbbi konfig az egyik legszimpibb, mivel nem től erős, de minden elfut rajta normálisan, az Intel VGA is sima dolog.

Fogalmam sincs egyelőre arról sem, hogy mi jelenthet nehézséget egy Linuxban.

Egyszer majd csak lesz! :D A lényeg, hogy erre a gépre azt raksz, amit szeretnél. Én nem rolling vonalasakat használok, így neked is ajánlom a Linux Mint Cinnamon kipróbálását, azzal lehetetlen mellélőni, 6 éve használom és egyre jobb. De unalmas. Nem tudok visszaemlékezni olyanra, hogy problémám lett volna vele. Mostanában eléggé frissülnek is a lényeges csomagok benne, de pont a Te gépeden lényegtelen, hogy rolling rendszerű legyen, mert ezek a gépek olyanok, az enyém is, hogy egy állapotban felrakom a gépre, akkor ha soha nem frissülne, akkor is ellennél vele. Max biztonsági frissítések kellenek.

A másik vonalról a Manjaro KDE a kedvenc, ha inkább pörgősebb frissítési metodikájú disztrót akarsz, sokan ettől el vannak alélva, pedig ugyanúgy egy átlag régebbi konfigjuk van, ráadásul Intel VGA-val. Kb olyan, mintha egy babapopsit kenegetnél öregedésgétló krémmal naponta 10x. Minek? :DD

Ha viszont már fenn van a Chakra és meg tudod csinálni, amit a Kapitány linkelt, akkor ismerkedésre tökéletes lesz és valóban a legutolső verzió már ég és föld az előbbiekhez képest.
Csak ha továbbra sem dolgoznak rajta, akkor hosszabb távon nem lesz jó. Ha ez lesz akkor Manjaro. Mivel külön SSD-t van, felrakhatod e mellé is akár a Mint Cinnamont is vagy bármelyik másikat, amit javasolnak. Ezzel semmi galibát nem tudsz okozni, nekem egyetlen SSD-n is egymás mellett van jó pár. (most még nem, mert még új)

Ja és nyugodtan kérdezz, ha elakadsz! ;]

Kingston 480 GB. - ha ez az A400, akkor főleg pakolj egymás mellé nyugodtan jó sok disztrót, mert úgyis addig bírja, ameddig. Sajna nem a legajánlottab tipus, gyakran kampeca lesz.

[ Szerkesztve ]

(#70600) samujózsi válasza CPT.Pirk (#70597) üzenetére


samujózsi
tag

Xubuntut akartam javasolni, de a mint se rossz.

Ellenben miből gondolod, hogy a windows10-nek olyan horrorisztikus a hardverigénye?
Vannak dolgok, amiket le kell kapcsolni, de úgy emlékszem, a hetesnél kevesebbel is beéri.

[ Szerkesztve ]

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.