Hirdetés

2024. május 11., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#69801) CPT.Pirk válasza moleculez (#69799) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Házi barkács, gányolás, tákolás, megdöbbentő gépek! Egyik kedvenc topikom, 1-2 megoldásom nekem is került oda :)

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#69802) moleculez válasza CPT.Pirk (#69801) üzenetére


moleculez
veterán

:DD :DD az a fórum név nagyon beszédes, ha gányolásról, tákolásról van szó, hát ott a helyem :DDD

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#69803) Bici


Bici
félisten

Sziasztok!

Van egy Raven Ridge rendszerem. Sikerült működésre bírnom az IGP-t az rx580 karival párhuzamosan.
Néha (többféle alkalmazásnál) egyszercsak befagy minden.
A ctrl+alt+f1 sem műxik, csak a reset. Rendszeresen csinálja.

Elég sokminden történt akkor, amikor elkezdte csinálni:
- BIOS frissítés + beállítások alapos megváltoztatása
- Arch linux alapos felfrissítése (régóta nem volt használatban)

Létezik, hogy az ilyesmi valami logba bekerüljön?

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#69804) I02S3F válasza Bici (#69803) üzenetére


I02S3F
őstag

Nos én laikus vagyok, viszont arra gondoltam, hogy a fagyás oka az ott lehet a logokban, vagy nincs ott, de érdemes megnézni.

(#69805) Bici válasza I02S3F (#69804) üzenetére


Bici
félisten

A kérdés, hogy milyen logban találhatóak ilyen infók?

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#69806) samujózsi válasza Bici (#69805) üzenetére


samujózsi
tag

Vélhetőleg a te esetedben sehol.
Ki kellene próbálni, hogy egy terminálablakban indítasz egy journal -f parancsot, majd ha megjelent a journal tartalmának utolsó pár sora, akkor megnézni, hogy a SysReq+s kombinációra megjelenik-e valami ilyen szöveg benne:

sysrq: SysRq : Emergency Sync

Ha igen, akkor a köv. fagyáskor mielőtt bármit is tennél, próbáld meg ezt a SysReq+s kombinációt és csak utána resetelj!
Ha hagy maga után valami érdemi infót, annak így bele kellene kerülnie valamelyik logba.
Akár a journalba is (journalctl -b -1 és Shift-G. Ez az utolsó előtti boot logját hozza be és a shift-G elvisz az utolsó sorra)

Esetleg a /var/log alatt érdemes keresgélni kern, messages, system stb. logokban, de elég kevés rá az esély, hogy hasznos infót kapj.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#69807) Bici válasza samujózsi (#69806) üzenetére


Bici
félisten

Köszi, kipróbálom.
:K

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#69808) ubyegon2 válasza Bici (#69805) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

# systemd - leállás vizsgálata

journalctl -b -1 | curl -F 'f:1=<-' ix.io

Ha ezt lefuttatod, a terminalban létrehozott linket böngészőbe másolva is meg tudod nézni, valóban mutatja a leállást:

........
dec 30 06:22:47 LM191Cin-8570p systemd[1]: Stopped Network Time Synchronization.
dec 30 06:22:47 LM191Cin-8570p systemd[1]: Stopped Update UTMP about System Boot/Shutdown.
dec 30 06:22:47 LM191Cin-8570p systemd[1]: Stopped Create Volatile Files and Directories.
dec 30 06:22:47 LM191Cin-8570p systemd[1]: Stopped target Local File Systems.
dec 30 06:22:47 LM191Cin-8570p systemd[1]: Stopped target Local File Systems (Pre).
dec 30 06:22:47 LM191Cin-8570p systemd[1]: Stopped Create Static Device Nodes in /dev.
dec 30 06:22:47 LM191Cin-8570p systemd[1]: Stopping Monitoring of LVM2 mirrors, snapshots etc. using dmeventd or progress polling...
dec 30 06:22:47 LM191Cin-8570p systemd[1]: Stopped Monitoring of LVM2 mirrors, snapshots etc. using dmeventd or progress polling.
dec 30 06:22:47 LM191Cin-8570p systemd[1]: Stopping LVM2 metadata daemon...
dec 30 06:22:47 LM191Cin-8570p systemd[1]: Stopped LVM2 metadata daemon.
dec 30 06:22:47 LM191Cin-8570p systemd[1]: Deactivated swap /swapfile.
dec 30 06:22:47 LM191Cin-8570p systemd[1]: Reached target Unmount All Filesystems.
dec 30 06:22:47 LM191Cin-8570p systemd[1]: Stopped Remount Root and Kernel File Systems.
dec 30 06:22:47 LM191Cin-8570p systemd[1]: Reached target Shutdown.
dec 30 06:22:47 LM191Cin-8570p systemd[1]: Starting Shuts down the "live" preinstalled system cleanly...
dec 30 06:22:47 LM191Cin-8570p systemd[1]: Started Shuts down the "live" preinstalled system cleanly.
dec 30 06:22:47 LM191Cin-8570p systemd[1]: Reached target Final Step.
dec 30 06:22:47 LM191Cin-8570p systemd[1]: Starting Power-Off...
dec 30 06:22:47 LM191Cin-8570p systemd[1]: Shutting down.
dec 30 06:22:47 LM191Cin-8570p kernel: printk: systemd-shutdow: 42 output lines suppressed due to ratelimiting
dec 30 06:22:47 LM191Cin-8570p systemd-shutdown[1]: Syncing filesystems and block devices.
dec 30 06:22:47 LM191Cin-8570p systemd-shutdown[1]: Sending SIGTERM to remaining processes...
dec 30 06:22:47 LM191Cin-8570p systemd-journald[436]: Journal stopped

Teljes fagyáskor nem biztos, hogy mutat majd valamit, de még arra érdemes figyelni, hogy a /etc/systemd/journald.conf fálban Storage=persistent legyen. (nálam auto mód van, az is jó)

Utána systemctl restart systemd-journald

Úgy látom az elmentett szövegben írnak reboot-ot is.

[ Szerkesztve ]

(#69809) samujózsi válasza ubyegon2 (#69808) üzenetére


samujózsi
tag

A journald.conf Storage paraméternél az auto csak akkor jó, ha létezik a /var/log/journal könyvtár (vagy ha eltértél a defaulttól, akkor amit megadtál a journalna)

De mi a bánatos lóizé az az ix.io???
A doksiját is megnéztem, de így sem értem...

Szerk: ah... kezdem sejteni... amit kap, azt bemásolja az ix.io szerverére és onnan bármikor lekérhető a visszakapott URI segítségével. Azért ilyesmit automatizáltan... nem biztos, hogy jó ötlet, mert bármikor lehet érzékeny adat is a logokban...

[ Szerkesztve ]

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#69810) ubyegon2 válasza samujózsi (#69809) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A journald.conf Storage paraméternél az auto csak akkor jó, ha létezik a /var/log/journal könyvtár (

Evidens persze, de akiket évek óta látok itt, azoknak csak nem írok egy részletes man bejegyzést! ;] De főleg nem nálam nagyobb tudású Arch usereknek nem!

Azért ilyesmit automatizáltan... nem biztos, hogy jó ötlet, mert bármikor lehet érzékeny adat is a logokban...

Bármikor, ahogy mondod, a Pastebin is veszélyes, de sőt!!!! A zintenet se veszélytelen. Amúgy mi a nyamvadtragya lenne érzékeny adat egy journal logban? :Y

Egyébként igazad van, azért is nem az auto opciót írtam, hanem a perzistens-t!

[ Szerkesztve ]

(#69811) samujózsi válasza ubyegon2 (#69810) üzenetére


samujózsi
tag

Hát láttam már rossz helyre írt jeszót megjelenni a logban, meg akár egy usernév vagy e-mail is lehet érzékeny adat.
És nem a hellyel van gondom, hanem az automatizált felküldéssel.
Jobb azt textbe küldeni, átfutni rajta és csak akkor felrakni valami megosztóra, ha biztosan nincs benne semmi oyan, ami nem tartozik a publikumra.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#69812) ubyegon2 válasza samujózsi (#69811) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Biztosan vannak olyan infók, amiktől parázik valaki, ha kikerül, de nálam ez a parancs egyedi linket csinál, nem automatikusan küldi, de dmesg vagy kern.log annyira nem lehet tele privát adatokkal. Amúgy meg se google se kínai ROM a telókon meg semmise, tegnap Nagy László versével kapcsolatban szóba is került, mennyivel másabb volt az a világ, amikor azt kívánták, legyen lámpámba olaj

Egyébként ha valaki rossz helyre írja a jelszavát és logba kerül, nála nem ez az igazán komoly veszélyforrás. :D

[ Szerkesztve ]

(#69813) IO.sys


IO.sys
őstag

Sziasztok!
Debiant szeretnék tenni Win XP és 7 mellé egy 12 éves laptopra.
Nem ismeri az AHCI-t, se az UEFI-t.
SSD van benne.
A Debiannak 30 GB lefoglalatlan hely van hagyva a másik két partíció után.
A telepítő elindul, de a particionálásnál nincs ott az SSD. Próbáltam debian 8,9,10-zel, egyik se látja. Üres SSD-re felmegy.
Köszi, ha tud valaki segíteni.

凸_(ツ)_/¯ // -Valamit kiírt a gép!... -Az a dolga!...

(#69814) growler válasza IO.sys (#69813) üzenetére


growler
őstag

Szia !
Olyan gépbe amelyikben a lemezkezelést nem lehet AHCI módba állítani,
nem jó ötlet SSD-t tenni. Mert nem fut le a trim - arra pedig szüksége van
az SSD-nek.

(#69815) samujózsi válasza growler (#69814) üzenetére


samujózsi
tag

Ebben 100%-ig biztos vagy?
Csak homályos emlékeim vannak a témáról, de mintha ez csak a windows hülyesége lenne, mert a trim az ata parancskészlet része.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#69816) growler válasza samujózsi (#69815) üzenetére


growler
őstag

Én így tudom.

(#69817) cigam válasza IO.sys (#69813) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

A telepítő elindul, de a particionálásnál nincs ott az SSD.

Hm. Honnan van a melyik telepítő? Tudnál róla egy fotót küldeni?
Pontosan milyen alaplap/SSD? Más merevlemez is van rajta?


growler
Ezt cáfolnám, mert a gépem(Dell D630) BIOS-a alapértelmezetten ATA módban kezeli a beépített SATA vezérlőt, és a rákötött SSD-t is. Látszólag Windows (HDS) és Linux (fstrim.timer) alatt is működik a trim. Vagy legalábbis bekapcsoltnak mutatta a rendszer.
+https://en.wikipedia.org/wiki/Trim_(computing)#Operating_system_support [link]

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#69818) IO.sys válasza cigam (#69817) üzenetére


IO.sys
őstag

Debian oldalról a netinstaller. USB-ről bootolok.
MSI MegaBook S271. Az alaplap MS-1058, az SSD Kingston A400. Más háttértár nincs.

凸_(ツ)_/¯ // -Valamit kiírt a gép!... -Az a dolga!...

(#69819) edari válasza growler (#69816) üzenetére


edari
őstag

IDE modban van trim.

(#69820) growler válasza cigam (#69817) üzenetére


growler
őstag

Ilyen, és ehhez hasonló ajánlások alapján következtettem arra hogy
az SSD igényli az AHCI beállítást. [link]
Egyébként, már több éve az AHCI az alapértelmezett beállítás a BIOS-okban.
Az újabbakon már nincs is IDE.

[ Szerkesztve ]

(#69821) cigam válasza IO.sys (#69818) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

A fotót úgy értettem, hogy képernyőfotót arról a részről, ahol elakadtál.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#69822) ubyegon2 válasza growler (#69820) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Egyébként, már több éve az AHCI az alapértelmezett beállítás a BIOS-okban.

Ezért nem is kezelik az újabb alaplapok az IDE TRIM-et, de Windows-nál javasolják is, hogy ne az alaplapi vezérlőt telepítsék, hanem a default MS drivert, ami 2006-os és az kezeli Win alatt a TRIM-et IDE csatolón keresztül is.

Linuxnál ez egyszerűbb, mert a kernelben lévő libata gond nélkül kezeli az IDE csatolót, amit nem kezel ilyenkor, az az NCQ, ez újabb SSD-nél már számítana, de azt elég ritkán IDE csatolós gépekbe rakják. Egyébként meg HDD-nél fontos, hogy legyen NCQ.

Szóval megy Linux alatt IDE_n a TRIM, csak hirtelen azt nem tudnám megmondani, hogy online vagy ütemezett fstrim beállítása-e a jobb..... :F Én simán aktiválnám mindkettőt, mivel nem zavarják egymást, régen is így használtam ezeket.

Amúgy okozhat gondot az IDE beállítása a TRIM lefutásánál, de csak olyan hardvernél, ami AHCI képes,de IDE módba állítva. Na így viszont nem szabad használni!

[ Szerkesztve ]

(#69823) IO.sys válasza cigam (#69821) üzenetére


IO.sys
őstag

Tudom, hogy mire gondoltál, én meg azt gondoltam, hogy olyan sok helyen nincs disk listázás. :D
Szóval itt nálam csak a pendrive látszik SCSI5-ként (netről szedett kép):

凸_(ツ)_/¯ // -Valamit kiírt a gép!... -Az a dolga!...

(#69824) ubyegon2 válasza IO.sys (#69813) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A telepítő elindul, de a particionálásnál nincs ott az SSD. Próbáltam debian 8,9,10-zel, egyik se látja. Üres SSD-re felmegy.

Üres SSD-re felmegy. :F

Idén már nem akartam itt sokat okoskodni, de utóbbi 5 évben leginkább az előbbi mondatot nem értem. Később írod, hogy nincs másik meghajtód, akkor most mi megy fel rá, ha a Linux nem? :F
Csak ezt az egyet írd le, nem akarok amúgy belekontárkodni a thread-be itt sem.

[ Szerkesztve ]

(#69825) Slownz válasza Slownz (#69797) üzenetére


Slownz
senior tag

Annyival pontosítanék, hogy hang sincs (csak USB-s eszközön keresztü), nem csak mikrofon. Mit tehetnék? Help :)

[ Szerkesztve ]

(#69826) samujózsi válasza IO.sys (#69823) üzenetére


samujózsi
tag

Feltételezem, tudsz valamennyire angolul.
Próbálj keresni egy rescue image-t és azt bebootolva körülnézni, hogy mit látsz a diszkből! (Azt én sem értem, amin ubyegon2 elakadt)
Most nincs a lelki szemeim előtt a debian telepítő, nem emlékszem, hogy tud-e live-ként indulni vagy át lehet-e váltani másik konzolra. Ha lehet, akár ez is jó: mondjuk egy fdisk -l kimenetét ha meg tudnád mutatni.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#69827) Slownz válasza Slownz (#69825) üzenetére


Slownz
senior tag

Audio:
Device-1: AMD SBx00 Azalia vendor: Gigabyte driver: snd_hda_intel
v: kernel bus ID: 00:14.2 chip ID: 1002:4383
Device-2: NVIDIA GF104 High Definition Audio vendor: ASUSTeK
driver: snd_hda_intel v: kernel bus ID: 01:00.1 chip ID: 10de:0beb
Device-3: C-Media CM102-A+/102S+ Audio Controller type: USB
driver: snd-usb-audio bus ID: 9-4:3 chip ID: 0d8c:0103
Sound Server: ALSA v: k5.4.6-2-MANJARO



[ Szerkesztve ]

(#69828) IO.sys válasza ubyegon2 (#69824) üzenetére


IO.sys
őstag

Akkor kezdem elölről.
Van egy 2008-as MSI subnotebookom. Erre szeretnék XP-t, 7-et, és Debiant.
UEFI, GPT, AHCI nincs.
Egy 120 GB-s Kingston A400 SSD van benne egyetlen meghajtóként.
Pendriveról telepítek.
Az XP-nek 10 GB partíciója van, felment. A 7-nek 50 GB, felment. A maradék a Debiané lesz, nincs lefoglalva, szabad lemezterület.

Szóval telepítem, eljutok a lemez kiválasztásáig, ahol nem szerepel a listában az SSD, csak a pendrive.

Fogtam egy MÁSIK SSD-t, ami üres. Kivettem a bent lévőt és beraktam ezt az üreset. Ezt már látta a telepítő és végig is ment a telepítés.

Utánaolvastam neten a dual bootnak. Mindenhol UEFI környezetben, GPT lemezre való telepítésről írnak, MBR-ről nem.

Tehát az a kérdés, hogy a Debiant fel lehet-e telepíteni MBR módban más rendszer mellé, ezen belül hogyan veszem rá a telepítőt, hogy lássa az SSD-t.

(#69826) samujózsi: Tudok angolul, telepítettem már Debiant, arról megy a melóhelyen a fájlszerver, egy másikról meg egy több telephelyes backup cron+rsync-kel, központi monitorozóval, stb. Szóval értem én a dörgést, csak a dual boot most itt homály. A Debian netinstall nem tud live-ként indulni. Egy live linux szerintem 100%, hogy látná az SSD-t.

[ Szerkesztve ]

凸_(ツ)_/¯ // -Valamit kiírt a gép!... -Az a dolga!...

(#69829) Laszlo733 válasza IO.sys (#69828) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

Első körben én azt nézném meg, hogy Win alatt egyáltalán látszódik -e a szabad lemezterület, amit a Debian -nak szeretnél. Ha nem akkor ott valami gáz van és ha már van fenn Win, akkor ott a lemezkezelőben leellenőrizném illetve létrehoznám Debian részére a maradék lemezterületet. A Debian oldalán van i386 -os iso, így tuti hogy annak működnie kellene. Win alatt a Rufus -al rakd fel a Debian -t MBR -be és úgy boot -olj pen. -ről

(#69830) IO.sys válasza Laszlo733 (#69829) üzenetére


IO.sys
őstag

Ebből minden megvolt, a Debiannak a szabad területet Win lemezkezelőből állítottam be. Egyedül az i386-ot nem próbáltam. Megpróbálom.

凸_(ツ)_/¯ // -Valamit kiírt a gép!... -Az a dolga!...

(#69831) májkimiki válasza IO.sys (#69828) üzenetére


májkimiki
őstag

Lehet biztosan telepíteni, de vsz. neked nem nonfree telepítő iso-d van letöltve és ez lehet a hiba forrása. Ha ez így van, akkor nonfree telepítőt kéne használni. Vagy alternatívaként tudom ajánlani ezt.
[link]
Ebben benne van minden, mi szem-szájnak ingere.

(#69832) ubyegon2 válasza IO.sys (#69828) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Tehát az a kérdés, hogy a Debiant fel lehet-e telepíteni MBR módban más rendszer mellé, ezen belül hogyan veszem rá a telepítőt, hogy lássa az SSD-t.

Talán sikerülhet ez is, nekem néhány száz alkalommal sikerült, vagyis csak MBR-t használtam egy kitérőn kívül. Arra kéne helyezned a hangsúlyt, hogy ne szerverben gondolkodj, hanem desktop rendszerben. A netiso-ból valami hiányzik, ami ahhoz kéne, hogy azt a rohadt nyamvadt XP-vel széttrágyázott SSD-t kezelni tudja! Gondolom valami nagyon el van azon kalibrálva, hiszen normál esetben még az alignálást is manuálisan kell megcsinálni, hogy múködjön. Arra az SSD-re jelenlegi állapotában nem fogsz telepíteni szerintem Debiant, de biztosan ezer körömmel ragaszkodsz ahhoz a kriptaszökevény XP-hez. :W

No meg most olvasom, hogy arra a gépre 64bites iso-val..........

Az a helyzet, hogy aki nem tudja magabiztosan kiválasztani, milyen iso a megfelelő adott hardverre, annak nem való a desktop Debian! ;] Lehet, hogy részt vettél a Szputnyik 6 kilövésénél és azóta is a keringő szervert kezeled, de most ez a helyzet. Itt a Földön van egy nagyon egyszerú feladat, ezt kell megoldani. ;)

[ Szerkesztve ]

(#69833) samujózsi válasza IO.sys (#69830) üzenetére


samujózsi
tag

Egy tippem van, ami ubyegon2 megjegyzéséről jutott eszembe: valószínűleg dinamikusra konvertáltad a windows disk managerével valamikor régen. Az ilyen diszkkel azt hiszem, a linux ma sem boldogul. Viszont ha igazam van, az szopás, mert ezt visszakonvertálni nem lehet, csak gyalu és reinstall segít.

[ Szerkesztve ]

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#69834) IO.sys válasza ubyegon2 (#69832) üzenetére


IO.sys
őstag

Hát öreg, az, hogy valaki otthon a saját laptopján milyen OS-t tart, pont annyira tartozik rád, mint hogy kinek milyen fazonú a fanszőre. Lehet folytatni hitéleti vitákat, de szerintem ez magánügy. De akkor elmondom: XP-re azért van szükségem, mert csak ezen indul az a program, ami az OBD kábelemhez kell, amivel a kis autómat baszogtatni szoktam. A másik két laptopomon és az asztalin nincs XP. Ezen túlléphetünk.

A 64 bites Debian pedig felment, nyilván a nyakatekert történetben sikerült ezt is úgy eldugnom, mint korábban a telepített SSD cseréjét az üresre.

Az meg, hogy valaki idejön és segítséget kér, neked meg az a legkézenfekvőbb, hogy kissámlira állsz és pofán köpöd, többszáz telepítésről dicsekedsz, Szputnyikozol, földi feladatokról ugatsz leereszkedően, szerintem távol áll egy technikai topik működésétől. A Szputnyik 6-nál még anyám se volt tervben, nemhogy én, attól bazdmeg, hogy nekem egy 2001-es OS kell, nem kell feltételezni, hogy 70 éves vagyok. Lehet, hogy technikai okból kényszerülök rá, nem pedig az értelmem gyökerezett le ott.

凸_(ツ)_/¯ // -Valamit kiírt a gép!... -Az a dolga!...

(#69835) ubyegon2 válasza IO.sys (#69834) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az meg, hogy valaki idejön és segítséget kér, neked meg az a legkézenfekvőbb, hogy kissámlira állsz és pofán köpöd, többszáz telepítésről dicsekedsz

Ebben totál semmi dicsekvés nem volt, mezei desktop Linuxot nagyanyám is felrak, csak idő kérdése x év alatt mennyit. Annak adtam nyomatékot, hogy lehetséges a dolog! (kicsit felesleges volt a szavakkal történő képírás, úgy látom)

Ha neked a Szputnyik fellövés értelmi legyökerezést jelent, akkor arra nehéz mit mondani. Amúgy másik úrbázisra gondoltam, amin Debian 6 működött évekig, arra céloztam, hogy akkora hatalmas tudásod van, mint írtad többször is, de ilyen óvodás alapkérdésekbe meg nokedli vagy!

Ilyen a stílusam sajna, de csak kicsit fel akartalak rázni a holdjárásodból.

bazdmeg, ugatsz és hasonló kifejezéseket nem szoktam használni, neked is javaslom, hogy húzzál vissza a Milyen disznóólat építsek topikba ezzel a türheparaszt stílusoddal!

Ha viszont magánügyként kezeled, hogy egy akadályozó oprendszerre valaki rákérdez, az egy ilyen topikban inkább vicces!

amivel a kis autómat baszogtatni szoktam

Egészségedre!

Boldog és eredményes új évet az ólépító topikban! ;]

[ Szerkesztve ]

(#69836) cigam válasza IO.sys (#69823) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

Lépj át másik konzolra, és add ki az fdisk -l parancsot. Ott látszik az SSD tartalma, partíciói?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#69837) vadkörte


vadkörte
addikt

Hello!

Új vagyok linux fronton, bár számítástechnikával ide-stova 20 éve foglalkozok. Először kb. 15 éve találkoztam linux-szal ezután néhány éve a laptopomon folytattam az ismerkedést, mivel szerencsétlen gép W10-re már alkalmatlan volt, és még W7-tel is lábatlan tetű volt. A legjobb eredményt XP-vel értem el, de azért 2016-ban XP-t telepíteni, ráadásul szándékosan... Hááát... :N
Először Ubuntu-val próbálkoztam, de az elvérzett a gép ősi hw-én, ezt követte némi keresgélés után a Mint-XFCE, a végén Manjaro-XFCE. Ezzel is halálozott el (alaplaphiba) a gép pár hónapja.
Virtualbox-ban évek óta futtattam ismerkedés céljából néhány linux-ot, de az valahogy nem ugyanaz. (hiányzott is az érzés :DDD )
A laptopomból maradt SSD-re egy nagy levegő után 2019 év feltelepítettem a legfrissebb KDE Manjaro-t. Belaktam, testre szabtam, használom. De egy dologgal nem boldogulok, hiába olvasok utána. Az NTFS file-rendszerű partíciók, csak ro jogosultsággal csatolódnak, a wiki leírások alapján kiegészítettem az fstab-ot is, de akármit teszek, nem tudok írni az NTFS partíciókra.

fstab részlete:
Storage
UUID=**************** /run/media/username/SYSTEM ntfs-3g auto,rw,notime 0 2
UUID=**************** /run/media/username/DATA ntfs-3g auto,rw,noatime 0 2
UUID=**************** /run/media/username/DPPROOF ntfs-3g auto,rw,noatime 0 2
UUID=**************** /run/media/username/DPCONVERT ntfs-3g auto,rw,noatime 0 2
UUID=**************** /run/media/username/DPOTHER ntfs-3g auto,rw,noatime 0 2

Úgy vélem az UUID-k és a felhasználónevem nem lényeges, ezért töröltem ki a kimásolt fstab részletből.
Ötlet, hogy mit rontottam el? :F


A hw az alábbi:
Intel Core i5 6600, 16GB DDR4 RAM, 2x SSD+2x HDD, Creative Audigy2 5.1, nVidia Geforce GTX750Ti 2GB.
SSD1: OCZ Vertex Windows10 Pro és a sallangok, NTFS
SSD2: Samsung 840 Manjaro linux és a sallangok, EXT4
HDD1: adatok, NTFS
HDD2: adatok, NTFS
A rendszer nem dual boot-os, a gép indulásakor választom ki az indítandó OS-t, alapból a W10 töltődik.
A disztribúció:
Manjaro 18.1.5 KDE Plasma DE 5.7 (némileg testre szabva) a kernel 5.4.6-2, zárt 418-as nVidia driver

Üdv. V. Körte

(#69838) samujózsi válasza vadkörte (#69837) üzenetére


samujózsi
tag

Szóval dual bootos :)
Csak tipp: a win10 leállításkor nem engedi el a saját köteteit, emiatt az ntfs-3g driver csak r/o hajlandó mountolni.
A windows-t rendesen le kell állítani, ha jól emlékszem (nem reboot, nem hibernálás) és még valamit be kell állítani, hogy shutdown-kor tényleg engedje el, de ezt már nem tudom.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#69839) IO.sys válasza vadkörte (#69837) üzenetére


IO.sys
őstag

Win10-ben a gyors rendszerindítás ki van kapcsolva az energiabeállításoknál?

凸_(ツ)_/¯ // -Valamit kiírt a gép!... -Az a dolga!...

(#69840) cigam válasza samujózsi (#69838) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

Nem, leállításkor is piszkos állapotban marad:
When you shut down your computer with Fast Startup enabled, Windows closes all applications and logs off all users, just as in a normal cold shutdown. At this point, Windows is in a state very similar to when it’s freshly booted up: No users have logged in and started programs, but the Windows kernel is loaded and the system session is running. Windows then alerts device drivers that support it to prepare for hibernation, saves the current system state to the hibernation file, and turns off the computer.
When you start the computer again, Windows does not have to reload the kernel, drivers, and system state individually. Instead, it just refreshes your RAM with the loaded image from the hibernation file and delivers you to the login screen. This technique can shave considerable time off your start up.

vadkörte
Az fstab-ban kell megadni, hogy melyik user/csoporthoz fog tartozni milyen jogosultságokkal. Az NTFS jogait nem tudod linux alol eltekerni, vagyis felcsatoláskor dől el, hogy melyik user/csoport tudja írni/olvasni. Ez lesz érvényes az egész partícióra.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#69841) samujózsi válasza cigam (#69840) üzenetére


samujózsi
tag

"és még valamit be kell állítani, hogy shutdown-kor tényleg engedje el, de ezt már nem tudom."

Csak mint írtam, nem emlékszem, hogy mi is az amit még állítani kell. :)

Egyébként a kérdéstől függetlenül a jogokkal kapcsolatos állításod pontosságában em vagyok biztos: [link] - itt említenek POSIX ACL-ket, de nem teljesen értem az összefüggést. Mintha a linuxos ACL-eket tudná kezelni a windows??

[ Szerkesztve ]

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#69842) sh4d0w válasza samujózsi (#69841) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Fastboot off

https://www.coreinfinity.tech

(#69843) CPT.Pirk válasza vadkörte (#69837) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Én már csak a lényegre válaszolok, a UUID nem hordoz érdemi információt számunkra, azt meg mindenki tudja, hogy csillámpóni a felhasználóneved. :D

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#69844) cigam válasza samujózsi (#69841) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

Nem azt írja, hogy nem csak POSIX ACL-eket használ a Windows, hanem pl. van direkt "Megtagadi" konfiguráció is. " Azzal zárja, hogy
User mapping features required for devices which may be plugged into multiple Windows or Linux systems are not available yet.

Vagyis a több felhasználós jogosultságkezelés nincs megoldva.

Persze lehet a rossza angolom is hibás az értelmezésében... :B

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#69845) ubyegon2 válasza vadkörte (#69837) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

/run/media/username/SYSTEM ntfs-3g auto,rw,notime 0 2

Nagyon rég láttam FSTAB-ot, de a fenti sorban javítsd a helytelen bejegyzést, notime az rossz, amúgy megpróbálnám a default opciót berakni, abban benne lesz a rw és auto is, viszont ha igaz, setuid is kell az NTFS mount-hoz. A Windows-nál szükséges kikapcsolásokon túl is célszerű így megpróbálni, persze minden soron:

/run/media/username/SYSTEM ntfs-3g default,noatime 0 2

Ezeknek meg kéne lenni optimális esetben a mounthoz, ha jól értelmezem(5 éve használtam utoljára NTFS-t):

ntfs-3g is compiled with integrated FUSE support
the ntfs-3g binary is at least version 1.2506
the ntfs-3g binary is set to setuid-root
the user has access right to the volume
the user has access right to the mount point

Itt elég sok hasznos kérdés/válasz van:

This section documents and answers the most common questions about the NTFS-3G driver

# Windows hibernálás kikapcsolása Linux alól

Lehet elég ez a parancs is a hibernálás kikapcsolásához:

# mount -t ntfs-3g -o remove_hiberfile /dev/your_NTFS_partition /mount/point

Deleting Windows hibernate metadata

As an alternative to above clean shutdown method, there is a way to completely destroy NTFS metadata that was saved after hibernating. This method is only feasible if you are not able or unwilling to boot into Windows and shut it down completely. This is by placing remove_hiberfile option when you are mounting your NTFS file system using ntfs-3g.

forrás

[ Szerkesztve ]

(#69846) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#69845) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

/run/media/username/SYSTEM ntfs-3g default,noatime 0 2

/run/media/username/SYSTEM ntfs-3g default,noatime 0 0

A végén felesleges a 2, adat particióknál dupla nulla teljesen jó a végén. NTFS esetén még csomó idő is elmegy ezzel a fsc-vel.

[ Szerkesztve ]

(#69847) cigam válasza ubyegon2 (#69845) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

Deleting Windows hibernate metadata :F

A fájlrendszer azért lesz piszkos állapotban, mert egy csomó dolgot(változást!) a memóriába tart, és nem írja ki azonnal lemezre. Ha kirántod alóla azt a memóriafájlt, amiben ezek az adatok is voltak, akkor szinte garantáltan sérülni fognak fájlok. Nem?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#69848) ubyegon2 válasza cigam (#69847) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

https://wiki.archlinux.org/index.php/NTFS-3G#Mount_failure

Fenti linket raktam be, én nemigen tudom, igaz-e, nincs 6 éve Winem. Archwiki is elég megbízhatatlan mostanában, de én eddig használhatónak tartottam, amit ott írtak. Olvastad már? ;]

Én ebből a mondatból a felét már próbáltam és működik:

Deleting Windows hibernate metadata

Egyébként akkor lehet ennek értelme, ha valaki kap egy meghajtót, amit így felejtettek és nincs Windowsa, viszont használná a lemezt.

[ Szerkesztve ]

(#69849) vadkörte válasza samujózsi (#69838) üzenetére


vadkörte
addikt

Jó, OK, dual boot-os. Anno a dual boot jelentését nem így "tanultam". Nem akartam összerondítani egyik rendszer betöltőjét sem, így maradtam ennél a primitív megoldásnál. Nem a legelegánsabb, de működik...

(#69839) IO.sys:
Nem volt kikapcsolva. Már ki van. Most már világbéke van és csacsogó csillámpónik csivitelve ugrándoznak a szivárványos réteken! :DDD

(#69841) samujózsi:
Elég volt a fastboot kikapcsolása, illetve a biztonság kedvéért mindegyik Windows-os energiagazdálkodási profilban kikapcsoltam a hibrid-alvás funkciót. A hibernálást meghagytam, mert néha használom.

(#69843) CPT.Pirk:
Aljas vagy! Felfedted A NAGY titkot!!! :DD:DD

(#69848) ubyegon2:
Ennyire azért nem vágom a linux-ot. :) Az megvan, hogy a linux-ok elboldogulnak az NTFS-sel de "nem szeretik" és a jogosultságkezelés is problémás vele (OMV-t futtatok a NAS-omon, és van, hogy terminal-oznom kell)
Arch/Manjaro wiki alapján raktam össze az fstab-om. Ott írták az "auto"-t és a "0 2"-t. Ha azt mondjátok, hogy "defaults" és "0 0" jobb, akkor teszek vele egy próbát.

Naszóval a lényeg az, hogy mindenki segítségét hálásan köszönöm, a probléma megoldódott.
Egyelőre így használom a gépet, aztán majd ha lesz ismét laptopom, arra már direktben a Manjaro megy fel, az asztalinál van még néhány program, ami a Win-hez köt, bár, ha elfutnának a wine-ban.... Hmmm...

Üdv. V. Körte

(#69850) cigam válasza ubyegon2 (#69848) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

Igen, olvastam amit linkeltél, és ezért lepődtem meg rajta, hogy ilyen desktruktív(?) módszert ajánl. Azért is kérdeztem rá a végén, hogy jó-e a logika ami mentén megkérdőjelezem, vagy valahol van egy bukfenc, amiről nem tudok.

Vagy a hibefil.sys fájl meglététől teszi függővé, hogy ro vagy rw csatolja fel?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.