Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#49601) lev258 válasza ooszi (#49599) üzenetére


lev258
veterán

Csak annyira nehéz, amennyi energiát nem fektetsz bele. Persze valóban érdemes lenne előbb megismerned az alapokat. A könnyű út meg talán a Windows, de hosszabb távon lehet nem lesz ideális (főleg 24/7-ben).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#49602) lev258 válasza trapi007 (#49600) üzenetére


lev258
veterán

Mióta pakol a deluge root hozzáférést igénylő mappába cuccokat (és hogyan, jogosultság nélkül)? Vagy hogy vetted rá erre?
Egyébként meg te mondod meg, mit hova mentsen.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#49603) ooszi válasza lev258 (#49601) üzenetére


ooszi
senior tag

Szia Ubuntu Mate ilyen célokra nem felelne meg?

BY ooszi

(#49604) lev258 válasza ooszi (#49603) üzenetére


lev258
veterán

Visszatértünk oda, hogy mit is szeretnél. A szerverek többségén az ember nem akar grafikus felületet (minimális erőforrás használat), egyszer beállítja a dolgokat, meg esetleg néha ssh-val benéz.
Ha meg grafikus rendszert akarsz rá, akkor teljesen mindegy, melyiket választod ilyen szempontból.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#49605) Flowtation válasza ooszi (#49595) üzenetére


Flowtation
őstag

Szia!
Én kezdő vagyok, de ha élhetnék egy javaslattal, akkor keress rá az OpenMediaVault-ra. Ez egy debian alapú, kifejezetten nas funkciókra létező disztró. A leírásod alapján ezek főként ilyen funkciók. Én is ezt használom, gyenge linux ismerettel is simán be tudtam állítani, ami problémám volt az teljesen az én hibám :B és kiválóan működik. Van saját topicja is. Webgui adott, ssh szintén, nem kell monitor, csak a telepítéskor. Tudomásom szerint többen is pontosan ezzel a vassal használják.

Sorry, ha beledumáltam a hozzáértők dolgába.

[ Szerkesztve ]

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#49606) ooszi válasza lev258 (#49604) üzenetére


ooszi
senior tag

Igen ezt értem, Ubuntu Server-t azt se tudom hogy eszik-e vagy isszák.

BY ooszi

(#49607) ooszi válasza Flowtation (#49605) üzenetére


ooszi
senior tag

Szia semmi gond, van egy gépem amin az OMV fut, így már tökéletesen tudom a kezelését.
Gondoltam erre a masinára alkotok valami újat.

BY ooszi

(#49608) CPT.Pirk válasza ooszi (#49606) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nézd meg azt, amit Flowtation írt. Én nem ismertem, de ezek alapján pont az, ami neked kell.

Amúgy ha ezeket a dolgokat egy Windows alatt meg tudod csinálni, akkor Linuxon is menni fog, csak egy kicsit guglizni kell, és itt kérdezősködni. Ne add fel rögtön az elején. :N

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#49609) Flowtation válasza ooszi (#49607) üzenetére


Flowtation
őstag

Akkor ok, :R azt hittem főként a nas funkció a cél. Viszont így legalább jártas vagy linuxban, valamilyen szinten. Innentől kezdve nem gondolám, hogy ördögtől való másik disztró ilyen irányú kipróbálása.v

[ Szerkesztve ]

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#49610) trapi007 válasza lev258 (#49602) üzenetére


trapi007
tag

A deluge honlapján követtem a leírást, és telepítettem.
És mint totál kezdő örültem, hogy elindultak a programok.

Az utolsó lépésként a böngészőből indítottam a Web-Ui-t Mikor sikerült életre kelteni elindítottam egy letöltést.
Utána a beállításoknál ez az elérési út szerepelt a mentés helyének.

Steam:G@-Bika NFSW:GABIKA

(#49611) lev258 válasza trapi007 (#49610) üzenetére


lev258
veterán

Normál esetben az ember a deluge-t a Szoftverközpontból vagy Terminálból telepíti, a rendszer saját tárolóiból, nem valahonnan letöltött fájlokból.
Az igazi kérdés viszont még mindig az, hogy kap jogot a mappához? Talán sudo-val (vagy gksu-val) indítod?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#49612) trapi007 válasza lev258 (#49611) üzenetére


trapi007
tag

nincs graf felület. Csak ,, parancssorból" tudok telepíteni. az apt-get install parancsal csináltam.
azt az oldalt használtam a telepítésnél,- http://dev.deluge-torrent.org/wiki/Faq#Whatisthedefaultpassword - root-ként voltam bejelentkezve.

Steam:G@-Bika NFSW:GABIKA

(#49613) lev258 válasza trapi007 (#49612) üzenetére


lev258
veterán

Akkor az lesz a gondod. Jelenleg egy root felhasználód van, aki mindenható. Érdemes a felhasználót korlátozni (jelszó megkövetelése bizonyos dolgokhoz), vagy többet létrehozni, különböző jogokkal. Ha jól értem, jelenleg bármely szoftvered hozzáférhet a rendszer bármely fájljához, azt törölheti/módosíthatja. Nem túl biztonságos.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#49614) trapi007 válasza lev258 (#49613) üzenetére


trapi007
tag

a home és a var méretét cseréljem meg, és ennek megfelelően állítsam be, hogy a deluge a home könyvtárat használja?

Steam:G@-Bika NFSW:GABIKA

(#49615) lev258 válasza trapi007 (#49614) üzenetére


lev258
veterán

Inkább keresd fel a Debian vagy a Haladó topikot néhány tippért, tanácsért szerverekhez. Én előbb rendbe tenném a felhasználót és a jogosultságokat. Ahogy írtam, így használva nem túl biztonságos a rendszer.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#49616) ooszi


ooszi
senior tag

Sziasztok első fő kérdésem, a rendszer egy 1TB lemezre kerülne, amin a rendszer és a torrent futna.
A maradék 3 helyre a wd red vinyók kerülnek, adattárolás céljából.

Kérdés a Gparted el az 1tb os vinyót hogy particionáljam?
Kell e: /var, /home, /efi, /swap?

[ Szerkesztve ]

BY ooszi

(#49617) ellenkandur


ellenkandur
csendes tag

Üdv!

Adott egy ubuntu 16.04 mate vps

Szeretném, ha a thigthvnc server a rendszerrel indulna, de sehogy sem tudom rábírni.

Amiket találtam leírások, azok xfce, gnome, kde ablakkezelőkhöz voltak igazítva, próbáltam átszabni többet is, de sikertelenül

Indítópultba is betettem, de semmi :W

Ha parancssorból indítom, akkor működik újraindításig

Köszönettel veszek egy működő ötletet

(#49618) lev258 válasza ellenkandur (#49617) üzenetére


lev258
veterán

Azt írod, Terminálból elindul. Hogyan indítod? Kell hozzá sudo?
ooszi: Megint a /var. :U

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#49619) ubyegon2 válasza ooszi (#49616) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kell e: /var, /home, /efi, /swap?

/var és /home nélkül nem fog menni, de ezeket a rendszer megcsinálja magának! /home-ot tehetsz külön partícióra, ha gondolod, baj esetén a rendszerbeállításokat könnyen vissza tudod csinálni. Más esetben nincs értelme.

Efi akkor kell, ha Uefi telepítést csinálsz nem legacy-t (BIOS). GPT rendszer az UEFI, MBR rendszer a BIOS (legacy).

Swap az a memória mennyiségtől függ, 4 GB felett akár el is hagyható, de pár giga lehet, ha sok szabad helyed van, illetve, ha virtualizáls vagy ha altatod a gépet. (sorry, de az istennek se jut eszembe ennek a szakkifejezése) :N

[ Szerkesztve ]

(#49620) ellenkandur válasza lev258 (#49618) üzenetére


ellenkandur
csendes tag

ssh terminálon root ként kiadom:
vncserver

[ Szerkesztve ]

(#49621) lev258 válasza ellenkandur (#49620) üzenetére


lev258
veterán

Ezek szerint csak rootként fut? Akkor nem meglepő, hogy az Indítópultban (sima felhasználóval) nem működik.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#49622) ellenkandur válasza lev258 (#49621) üzenetére


ellenkandur
csendes tag

a sima felhasználó is root

(#49623) ooszi válasza ubyegon2 (#49619) üzenetére


ooszi
senior tag

Oké értem, esetleg egy rendszer kezdetnek, sima ubuntu nem jön be mert nem tudom meg szokni az oldalas sávot. Ubuntu Mate hoz mit szólsz? Kubuntu?

[ Szerkesztve ]

BY ooszi

(#49624) lev258 válasza ellenkandur (#49622) üzenetére


lev258
veterán

Amikor bejelentkezel a grafikus rendszerbe, ott is root-ként vagy azonosítva? Semmi sudo nem kell, ha akarsz valami komolyabbat csinálni?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#49625) ellenkandur válasza lev258 (#49624) üzenetére


ellenkandur
csendes tag

igen, így van

(#49626) lev258 válasza ellenkandur (#49625) üzenetére


lev258
veterán

Az is érdekes. Ebben az esetben valóban rejtély, miért nem megy Indítópultból a dolog. Ott pontosan mit állítasz be, miféle parancsot adsz meg neki (fotó esetleg)?
Ha minden kötél szakad, beírhatod az rc.local fájlba a parancsot.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#49627) ellenkandur válasza lev258 (#49626) üzenetére


ellenkandur
csendes tag


(#49628) ellenkandur válasza lev258 (#49626) üzenetére


ellenkandur
csendes tag

etc/rc.local
vagy
etc/init.d/rc.local
jobb?

(#49629) #21078528 válasza ellenkandur (#49617) üzenetére


#21078528
törölt tag

Systemdvel indítsd.

(#49630) lev258 válasza ellenkandur (#49627) üzenetére


lev258
veterán

Melyik Mate verzió?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#49631) ellenkandur válasza lev258 (#49630) üzenetére


ellenkandur
csendes tag

ubuntu 16.04-re tettem fel az apt install mate paranccsal
van többféle mate is?

(#49632) lev258 válasza ellenkandur (#49631) üzenetére


lev258
veterán

Csak az Ubuntu verzióra voltam kíváncsi.
Ahogy a kolléga jelezte, vagy a systemd-vel indítod (találni leírást bőven), vagy maradsz az rc.local-nál.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#49633) ellenkandur válasza #21078528 (#49629) üzenetére


ellenkandur
csendes tag

megpróbáltam ez alapján:
https://www.digitalocean.com/community/tutorials/how-to-install-and-configure-vnc-on-ubuntu-16-04

de ennél a pontnál elhasal a dolog:

sudo systemctl start vncserver@1

ilyen hibát dob rá:

Job for vncserver@1.service failed because a configured resource limit was exceeded. See "systemctl status vncserver@1.service" and "journalctl -xe" for details.

(#49634) ellenkandur válasza ellenkandur (#49633) üzenetére


ellenkandur
csendes tag

a hiba ellenére működik :F
köszönöm

[ Szerkesztve ]

(#49635) ubyegon2 válasza ooszi (#49623) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ubuntu Mate hoz mit szólsz? Kubuntu?

Vagy a kettő közé lőném be és Cinnamonos felületet választanék. Abban meg szerintem a Mint-et érdemes kipróbálni, de a Mate is a Mint kezelőfelülete, de nekem a Mint XFCE is tetszik. Először próbáld ki a Mint Cinnamont, amúgy mindhárom elég classic felület, ha megnézed.
Szerintem a KDE már kicsit túl sok, de van akinek az jön be.

[ Szerkesztve ]

(#49636) Balion


Balion
senior tag

Ha Mintet szeretnék feltelepíteni, akkor most melyiket érdemes? Nemsokára jön a stabil 18.1.
Ami most kint van, az a 18-as, vagy pedig a 18.1 Beta.
Melyikről lesz könnyebb átállni stabil 18.1-re, a 18-as stabilról, vagy a 18.1 Bétáról? Vagy inkább várjam meg a stabil 18.1-et?

(#49637) ubyegon2 válasza Balion (#49636) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Én pár hete a 18-at használom, az most már stabil. A 18.1-re fog majd ez is frissülni, de szerencsére ezt nem kapkodják el. lev258 szaki a szakértője, hogy milyen különbségek vannak, ha erről vagy arról frissítesz, de én ugyanúgy csinálnám, ahogy a 17 esetén, onnan frissítettem mindig a 17.3-ig. A 18.1-et most még erősen hanyagolnám a helyedben. ;)

Mindenképp a 18-at rakd fel először és ha az működik, akkor ne is menj tovább.

(ezt a Cinnamonról írtam)

[ Szerkesztve ]

(#49638) Balion válasza ubyegon2 (#49637) üzenetére


Balion
senior tag

Köszönöm a választ!

Amúgy érdekes, hogy a tárhelyükre mai dátummal felkerült a 18.1 cinnamon stabil.

A Beta 28-i dátummal van fent, és dec 1-én írták ki az oldalra. Létezik akkor, hogy tényleg megjelent ma a stabil?

[ Szerkesztve ]

(#49639) lev258 válasza Balion (#49638) üzenetére


lev258
veterán

Igen, az már a stabil. Csak még nem jelentették be.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#49640) Balion válasza lev258 (#49639) üzenetére


Balion
senior tag

Váó :Y
Hát én akkor csak nem a 18-at raknám fel. Vagy még így is inkább a 18-at érdemes?
Illetve ezeket a képfájlok tuti jók, és nem fogják helyettesítgetni, mert bejelentésig kiderül valami gubanc róluk, én meg megszívom? :D
Illetve melyikre fordítanak nagyobb figyelmet, Cinnamon, vagy Mate?
Eddig C-t nem próbáltam, de Mate az eddigi kedvencem.

[ Szerkesztve ]

(#49641) lev258 válasza Balion (#49640) üzenetére


lev258
veterán

Nem, ezeket már elfogadták, tesztelték a szokásos módszerükkel.
Egyébként az újdonság valójában csak a frissebb Cinnamon verziót és néhány egyéb motorháztető alatti javítást jelent.
Én mostanság Mate-t használok, de Ubuntu alappal.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#49642) ubyegon2 válasza Balion (#49640) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

t én akkor csak nem a 18-at raknám fel. Vagy még így is inkább a 18-at érdemes?

Most ugyanazt megkérdezed még egyszer? Kaptál 3 választ, döntsd el most már az alapján. :U

(#49643) Balion válasza ubyegon2 (#49642) üzenetére


Balion
senior tag

Neked ez nyilván egyértelműbb, mint nekem :D
Az első adag kérdésemben nem volt benne a stabil, illetve te is csak azt mondtad, hogy egyelőre hanyagoljam a 18.1-et, én ezt a bétára értettem. Eért kérdeztem azt, amit idéztél is tőlem.
Abszolút kezdő topikban hadd engedjek már meg magamnak egy kis értetlenkedést ;)

[ Szerkesztve ]

(#49644) ubyegon2 válasza Balion (#49643) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Értelek én, csak itt pont úgy jött le, hogy feltetted a kérdést, kaptál válaszokat és utána ugyanazt a kérdést feltetted még egyszer. :D

Nem azonos tartalmú válaszokat kaptál két embertől, az egyik már jó ideje nem Mint-et használ, mert egyes részei nem jönnek be neki, többek között a frissítési metodikája, de legalább ért hozzá. Én meg csak használom 3 éve laikusként.

Én meg nem írhatok mást, mint amit már írtam itt és itt.

No, most már el fogod tudni dönteni? :P

saját meglátásom:

Tök mindegy, hogy béta nem béta, Ubuntu vagy Mint, ahogy kijön a verzió, onnantól jó pár hétig nem érdemes használni, mert nyűgjeik vannak. Ez a Mint-nél elég új jelenség, de ha már a Cinnamon is a Unityt kezdi majmolni, akkor nem csoda!

[ Szerkesztve ]

(#49645) Istv@n


Istv@n
aktív tag

Sziasztok!
Egy rsync-es mentést szeretnék ütemezni cronnal. Az a gondom, hogy a távoli szerveren első körben encfs-el be kellene mountolnom egy megosztást, és a scriptet utána a helyi gépről futtatni.
Hogy lehetne azt megadni, hogy egy script az ssh kapcsolat és a mountolás után lépjen ki a távoli gépből és folytatódjon tovább a futása? (&& exit -et próbáltam, akkor az egész script leáll.)

(#49646) spammer válasza Istv@n (#49645) üzenetére


spammer
veterán

Ez inkább haladó kérdés, de próbáld a scriptet nohup-pal futtatni. Ha nem sikerül megoldanod, akkor a haladó topikban kérdezd meg inkább. (szerk: bár nekem kicsit zavaros is, amit leírtál).

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#49647) Balion válasza ubyegon2 (#49644) üzenetére


Balion
senior tag

Megfogadva tanácsod, a 18-at szerettem volna telepíteni, de sehogy nem akart elindulni a telepítő valamiért. Megnéztem, a 18.1-el viszont semmi gond. De csak kiváncsiságból néztem meg, nem telepítettem fel.
Egész máshogy döntöttem, egy antergost telepítettem fel.
Remélem még ezek után is kapok tőletek segítséget, hogy ennyit variáltam :(((
Rögtön ott elakadtam, hogy fogalmam sincs mi a módja ánnak, hogy nvidia drivert telepítsek fel.
Bejelentkezésnél írja, hogy ez a nouveau vagy mi nem ismeri fel a chipsetet, ezzel nem tudom mit akar mondani :D
El kell távolítanom ezt a nou-izét, mielőtt telepítőből letölteném az nvidia pakkot?
Sajnos az antergos erre vonatkozó wikijét nem tudom megérteni, mert ott mindenféle nvidia kártgyáról szó van, meg SLI-ről, meg hibrid dolgokról, nem tudtam kihámozni a lényeget.

[ Szerkesztve ]

(#49648) lev258 válasza Balion (#49647) üzenetére


lev258
veterán

Az Antergos Arch alapú, annak elég jó wikije van. Azt kellene tanulmányoznod. Ennyit tudtam segíteni.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#49649) Balion válasza lev258 (#49648) üzenetére


Balion
senior tag

Köszönöm szépen, sikerült is megcsinálni :)
Nem is gondoltam, hogy ilyen könnyen fog menni.
Nvidia settingsből csak 375.20.1-es van, holott a driver verziója 375.26.1
Jó lesz hozzá?

[ Szerkesztve ]

(#49650) ubyegon2 válasza Balion (#49647) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Megfogadva tanácsod, a 18-at szerettem volna telepíteni, de sehogy nem akart elindulni a telepítő valamiért. Megnéztem, a 18.1-el viszont semmi gond.

Ez nem a 18 hibája lesz! Vagy a letöltött iso hibás vagy valami ennyi infó alapján megállapíthatatlan hiba lesz.

Remélem még ezek után is kapok tőletek segítséget, hogy ennyit variáltam :Y

Mert szerinted más kezdő nem variál ennyit? ;) Antergos egész jó Arch alapú disztró kezdőknek, de kevesebben tudnak hozzászólni, mint az Ubuntu alapúakhoz. Viszont, ahogy lev258 szaki mondta, az Arch wiki a legjobb, meg kell találnod, amit keresel. Ha nagyon speciális problémába ütközöl, úgyis az Arch topikba irányítunk, de egyszerűbb dolgokkal azért ide gyere!

Ilyen esetekben nem lenne rossz, ha a profilodban ki lenne töltve a hardveres rész. :U

Nvidia settingsből csak 375.20.1-es van, holott a driver verziója 375.26.1
Jó lesz hozzá?

Ezeket mindig ki kell próbálni, de előtte tanulmányozd az Arch terminal parancsait, mert előfordulhat, hogy konzolból kell visszahoznod az x-et. :)

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.