Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#50851) ubyegon2 válasza csixy (#50843) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Egyre trükkösebb dolgokat tudsz csinálni! Én ezekre nem lennék képes, még ha tízen bíztatnának sem! :)
Hogy a manóba lehet el*ni a Manjaro fájlrendszerét? Hogy a manóba képes bootkor elindulni a gparted? :Y
Valami nagyon olyat csinálsz, ami a megszokottól nagyon eltér, de viszont roppant érdekes, ahogy valamikor mégis hajlamossá válik a rendszer a működésre.

Kapitány egyébként Chakra processzor, nem Manjaro, bár az alapok majdnem ugyanazok. Egy tőröl fakad a két disztró.

[ Szerkesztve ]

(#50852) Datti válasza lev258 (#50848) üzenetére


Datti
csendes tag

Igen, Felix a host neve.
Hálózat szempontjából pedig vezetékes vagyok. És bár karácsony előtt kicseréltem a rendszer alatt a gépet, a régi nem volt wifis, a mostani meg az, de a wifi is működik normálisan.

[ Szerkesztve ]

.

(#50853) #21078528 válasza Datti (#50847) üzenetére


#21078528
törölt tag

A WiFi driver zuhant magába, próbáld frissíteni.

(És egy jó gyakorlati példa, miért is nem hagyjuk a /var-t garázdálkodni a gyökérben...)

[ Szerkesztve ]

(#50854) csixy válasza King Unique (#50850) üzenetére


csixy
addikt

Köszi! Hát! .... egy ilyesmi vasacska kell nekem!

#50851: tudom , azért ngondoltam az öreg kadétra is , mert egyszer egy darabig elvoltam a chakrával és jó tanácsokat adott.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#50855) Datti válasza #21078528 (#50853) üzenetére


Datti
csendes tag

Köszi! Utána fogok nézni.
Viszont azt még megkérdezném, hogy hogy ne hagyjam a garázdálkodást, illetve a bazi nagy syslog-ból már syslog.1 lett, esetleg letörölhetem?

.

(#50856) ubyegon2 válasza #21078528 (#50853) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Erre említetted, hogy a /var-t HDD-re tennéd mindig, csak mégse? :Y

(#50855) Datti

Töröld nyugodtan, minek az oda, úgyis újrahizlalja magát. Itt is volt hasonló, de nem is derült ki, mitől híznak a logok!

Esetleg tedd tmpfs-be, amíg nem hagyja abba a hízást.

(#50854) csixy

Szóval már a jó kis befagyott Chakrával is szédelegtél egy kört! ;] Szerintem várd meg az új kiadást, valamelyik tavasszal kész lesz!

[ Szerkesztve ]

(#50857) csixy válasza ubyegon2 (#50856) üzenetére


csixy
addikt

Ja vohl! Addig is manjaro kde. Yalla, yallah! ;]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#50858) justice84


justice84
tag

Sziasztok!
Elakadtam a silverlight (horizont go-hoz kellene) telepítésében, mindenhol a régi pipelight telepítést találom.
Mi a helyes menete hogy a Horizon go-t végre működőképessé tudjam tenni Ubuntu 14.04.5 LTS rendszeren?

(#50859) #21078528 válasza Datti (#50855) üzenetére


#21078528
törölt tag

Ugye az SSD téma kapcsán szoktam hirdetni, hogy /var-t ne tegyük SSD-re az ilyen esetek miatt.
A /var szétszedése külön tudományág, de egy sima otthoni rendszernél elég, ha simán csinálsz neki egy külön partíciót, amit ha televág, az lehet kellemetlen, de mégsem a gyökeret zabálja fel...! ;)
A syslog a tied, azt csinálsz vele, amit akarsz, szal nyugodtan törölheted! ;)

(#50856) ubyegon2: igen erre! Most technikai okokból (HDD döglődés, szép hosszúra nyúlik az agóniája) valóban SSD-n van, de nem marad így.

(#50860) ubyegon2 válasza #21078528 (#50859) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ja, hogy a HDD halódik! Akkor értem.

Lehet, hogy marhaság részemről, de ha tmpfs-be rakjuk a /var/log-ot, akkor megenné a memóriát meg a swapot is?
Mennyire gyakori ez, hogy a logok gigányira híznak, eddig ezt elképzeni sem tudtam! (a múltkori ubuntu.hu fórumos esetet kivéve)

(#50861) Datti válasza ubyegon2 (#50856) üzenetére


Datti
csendes tag

A ma délutáni indításkor új syslog is indult, ami szerencsére normális méretű és nem is hízik egyelőre.
Az viszont érdekes, hogy a linux egy hang nélkül engedte a rendszerpartíción kinullázni a szabad helyet.
Emiatt már a tegnapelőtti leállítás sem volt zökkenőmentes, gondolom, írt volna még valamit, csak nem volt, hova, ki kellett nyomni a gépet.
A tegnapi bekapcsoláskor meg az ICEauthority problémakör jött szembe, és vagy két órát szopókáztam vele mire rájöttem, hogy ezt a full teli rendszerpartíció okozza.
A kérdés viszont továbbra is adott, hogyan lehetne ezt a helyzetet a jövőben elkerülni...

#50859 - köszi ez jó ötlet

[ Szerkesztve ]

.

(#50862) agy73p


agy73p
senior tag


Úgy tűnik, hogy kicsit talán népszerűsödik a linux. Talán a Windows 10 is közrejátszhat benne, vagy nem?

(#50863) #21078528 válasza ubyegon2 (#50860) üzenetére


#21078528
törölt tag

Adsz a tmpfsnek egy size paramétert, és le van tudva a dolog...
Ezzel együtt nem tartom túl okos dolognak a logokat RAM-ba irányítani. :N

(#50864) spammer válasza agy73p (#50862) üzenetére


spammer
veterán

Ebből hogyan szűrted le, hogy a linux népszerűsége növekedett a windózzal szemben? Ez a distrowatch-on lévő disztrók dedikált oldalait méri, azaz hogy mennyien nézték meg egy-egy disztró adatlapját az adott időszakon belül.

szerk: ja hogy a népszerű disztrókat többen nézték meg (növekedett a legtöbb). Ez még nem biztos, hogy azt jelenti, hogy a Windóz 10 miatt. Van, hogy végigkattogtatnak sokfélét, screenshot vagy infó miatt. Én is nézegettem, mikor már rég linuxot használtam. :)

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#50865) #21078528 válasza Datti (#50861) üzenetére


#21078528
törölt tag

Nem a Linux engedte kinullázni a szabad helyet, hanem Te... ;) :K
A pingvin szófogadó állat, azt csinálja amit mondasz és engedsz neki! :D
Szóval külön /var v. /var/log, és megkíméled magad...
Egyébként a legkulturáltabb megoldás a log szerver, már agyaltam egy RasPi beszerzésén, többek között erre is remekül lehetne használni...

(#50866) ubyegon2 válasza #21078528 (#50863) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

OK, hogy nem mindig jó, de home usernek nem sűrűn kell a logokat nézegetnie!
Ha meg érzi, hogy valami nem úgy működik, még mindig kiveheti a kettőskeresztet a sor elől.

# Modification for SSD
tmpfs /tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0
tmpfs /var/log tmpfs defaults,noatime,mode=0755 0 0
#tmpfs /var/spool tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0
#tmpfs /var/tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0

A méretet gondolom ide a végére:

tmpfs /tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 size=400M 0 0

[ Szerkesztve ]

(#50867) spammer válasza spammer (#50864) üzenetére


spammer
veterán

Ez olyan, mint ahogy a linuxosok is szeretnek sokféle disztrót megnézni/kipróbálni, pl. itt is van, akinek egyszerre 4-5-6 van a gépén vagy éppen havonta cserélgeti másikra.

Én meg felraktam az Arch-ot, azóta nem kell másik. ;]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#50868) ubyegon2 válasza spammer (#50867) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezek a disztrószédelgő népek...tobzódnak a sok jóban!

Én meg felraktam az Arch-ot, azóta nem kell másik.

Nem csoda, azt hitted minden disztrót fél nap feltelepíteni! :DD
(az Arch kisöcséjét 6+2 perc alatt felraktam már egyszer)

Próbálj ki bátran több disztrót, vannak felhasználóbarát fajták is! :))

(#50857) csixy

Még/már újra működik? Meglátjuk holnap mi lesz fenn! ;)

(#50869) berus.berus

Köszi, látom kihagytam egy vesszőt.

Megint előkerült a Mageia? Biztosan rád gondolt imént spammer szaki!

[ Szerkesztve ]

(#50869) #21078528 válasza ubyegon2 (#50866) üzenetére


#21078528
törölt tag

tmpfs /tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777,size=400M 0 0

(#50870) #21078528 válasza ubyegon2 (#50868) üzenetére


#21078528
törölt tag

"Megint előkerült a Mageia? Biztosan rád gondolt imént spammer szaki!"

Ja, magamra is vettem! :)
Ennek is technikai oka volt, kellett megbízásból pár tesztet csinálnom, így EXT4 volt a Transcenden, de végeztem, és ment vissza A fájlrendszer, tehát a JFS! ;)
A Slackware-t meg nem volt kedvem megint felekecselni...

Egyébként mint láthatod a netbookon meg a házi szerveren stabil a helyzet! :DD

[ Szerkesztve ]

(#50871) cigam válasza #21078528 (#50865) üzenetére


cigam
félisten

No és hova kerülnek a RaspberryPi logjai? ;]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#50872) #21078528 válasza cigam (#50871) üzenetére


#21078528
törölt tag

Egy másik RasPi...? :DDD

[ Szerkesztve ]

(#50873) ubyegon2 válasza #21078528 (#50870) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Lehet, hogy keverem, de nem a ZFS jó az SSD-nek? Bár mindegy, mert ezeket az egzotikus fájlrendszereket úgyse merném kipróbálni. :)

log szerver

Egy szerverhez még egy log szerver? Vagy hogy....

[ Szerkesztve ]

(#50874) #21078528 válasza ubyegon2 (#50873) üzenetére


#21078528
törölt tag

Fordítva, az SSD jó a ZFS-nek (cache/ZIL)... ;)
Linux alól nem mernék ZFS-nek neki ugrani, csak FreeBSD v. Solaris (utódok) jöhetnek szóba.
Amúgy nem hiszem, hogy otthoni felhasználás szempontjából sok létjogosultsága lenne...

A JFS mindennek, mindig, mindenhol jó (ezt remélem IBM pénzemberek is olvasták)! ;) :DD :R

(#50875) spammer válasza ubyegon2 (#50868) üzenetére


spammer
veterán

"Próbálj ki bátran több disztrót, vannak felhasználóbarát fajták is! "

Használtam/próbáltam sokfélét: régebben Mandrivát és Ubuntut, később Ubuntu, elementary, Debian, Crunchbang, Void, de minden út az Arch-ot vezetett. :DDD Amúgy próbaképpen live-ban vagy VBox-ban próbáltam még egy rakás másikat is, én is kíváncsi voltam. De már nem vonz a 120. Ubuntu származék. :DDD A Gentoo lenne még az, amibe jó lenne egyszer belemerülni, de sajnos se idő, se erőforrás nincs, hogy forrásból daráljak magamnak mindent. :)

Azért látom, hogy a disztrószédelgők magukra ismertek. ;]

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#50876) Lathronos válasza spammer (#50875) üzenetére


Lathronos
őstag

"A Gentoo lenne még az, amibe jó lenne egyszer belemerülni, de sajnos se idő, se erőforrás nincs, hogy forrásból daráljak magamnak mindent."

Legalább nyugdíjas napjaidra is tartogatsz valamit, akkor majd napestig babrálhatsz vele és nem unod halálra magadat mint azt a mai nyugdíjasok teszik. :D

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#50877) Black&White válasza Black&White (#50846) üzenetére


Black&White
addikt

Deadbeef, album borító megjelenítés (jól jöhet még valakinek):

To display album artwork, you need to follow the steps below
1. add new column, select Album Art type
2. right click on the playlist column headers,
-and in context menu select "group by"
-submenu: Artist/Date/Album

(#50878) Lathronos válasza Black&White (#50877) üzenetére


Lathronos
őstag

Nem kötekedésképp, de ha már van egy szép anyanyelvünk, talán jó lett volna azon közzétenni a megoldást. Tudom, van egy csodás Google fordító, ami megoldani a probléma ez aki nehéz feladat neki nem tudni angol. :DDD

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#50879) spammer válasza Lathronos (#50878) üzenetére


spammer
veterán

Szerintem ez semmiben sem különbözik attól, mint amikor valaki külföldi oldalt vagy fórumot linkel be segítségként (mint ahogy ebben a topikban is ez szokott történni). Ráadásul ez egy lépéssel egyszerűbb, mert még kattintani sem kell.

Angolul ma már tudni kell(ene) legalább egy kicsit. Végső esetben pedig tényleg ott a gugli fordító.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#50880) Lathronos válasza spammer (#50879) üzenetére


Lathronos
őstag

Végül is igaz. A magyar már amúgy is félholt nyelv, amit 100 év múlva senki sem fog megérteni. Csak azért szomorú, hogy már napjainkban is lenézik azt aki nem tud angolul. Pedig már a mi korosztályunkban is vannak akik annak idején még oroszt tanultak és nem angolt. Az ötven-hatvan közöttiekről már nem is beszélve.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#50881) Thusor


Thusor
őstag

ubuntu 16.04-en szeretném a PATH-hoz hozzáadni egy könyvtárat. Ez alapján indúltam el, de sajnos minden terminál újra nyitásakor elfelejti az új mappát. Hogy tudnám véglegesen a PATH-hoz adni?

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#50882) spammer válasza Thusor (#50881) üzenetére


spammer
veterán

Akkor valamit rosszul csináltál. Szerepel a .bashrc-ben is (vagy a ~/.bash_profile -ban)?

export PATH=$PATH:/könyvtár/amit/akarsz

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#50883) Thusor válasza spammer (#50882) üzenetére


Thusor
őstag

Sajna nincs benne.

echo $PATH

Erre ott van a listában amit hozzáadok, de mikor újra indítom a terminált megint eltűnik

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#50884) spammer válasza Thusor (#50883) üzenetére


spammer
veterán

Ha nincs benne a bashrc-ben vagy bash_profile-ban, akkor ne csodálkozz, hogy elfelejti. :)

Ha terminálban (shell-ben) exportálod, akkor az addig marad érvényben, amíg be nem zárod. Ha módosításokat akarsz eszközölni úgy, hogy meg is jegyezze, akkor használd a bashrc-t, tehát írd be oda.

szerk: vagy beírhatod a ~/.bash_profile-ba helyette és akkor login után rögtön exportálódik.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#50885) csixy válasza Lathronos (#50880) üzenetére


csixy
addikt

50-60 közöttiként erősen sulykolták nekem is az oroszt, de nem lett túl sok hatása. Angolból erősen súroltam a lecet a kettes alatt alulról. Most rendszeres netelőként az írott angolt szinte kapásból fordítom,de a beszéltet továbbra sem tudom követni, megszólalni meg inkább ne kelljen idegen nyelven.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#50886) Thusor válasza spammer (#50884) üzenetére


Thusor
őstag

Köszönöm a választ, így már tényleg működik.

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#50887) Apollyon válasza Lathronos (#50880) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Alapkövetelménynek kellene lennie, hogy társalgási szinten tudjon valaki legalább 1 nyelvet az anyanyelvén kívül, elsőnek lehetőleg angolt, mivel az a "közös nyelv". Hamarosan amúgy oroszul sem ártana megtanulnod, mert eléggé a nyakunkon vannak.

Amit az #50877-ben írnak még eléggé basic angol, semmi szakkifejezés nincs benne. De képzelj el egy random erősebb nyelvezetű tudományos szakcikket akár wikipédián, aminek pl. nincs is magyar megfelelője.
Több országban teljesen normális az egynél több hivatalos nyelv, de ha nem is, elég sokan vannak akik nincsenek az anyanyelvük börtönébe zárva. Na mindegy erre nem kell válaszolni, csak megjegyeztem.)

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#50888) Lathronos válasza Apollyon (#50887) üzenetére


Lathronos
őstag

A legkorrektebb egy egységes globális angol lenne, vagyis minden ember egy ugyanazon nyelvet beszéli, de ez soha nem fog megtörténni. Off vége

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#50889) spammer válasza Lathronos (#50888) üzenetére


spammer
veterán

Válaszoltam az OFF topikban: [link]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#50890) lev258


lev258
veterán

Nagyon úgy néz ki, hogy a müncheni LiMux projektnek befellegzett. [link]
Az okokról keveset tudni, de úgy néz ki, egyszerű politikai háttere van. A városvezetésben a korábban a kezdeményezést támogató csoportok befolyása mára minimálisra csökkent, többségből kisebbségbe kerültek. A pénzügyi oldaláról nem nyilatkoztak, de az aktuális terv szerint még az évtizedben visszaváltanak Windows-ra és valószínűleg a szoftverek jó részét is ennek megfelelően cserélik.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#50891) spammer válasza lev258 (#50890) üzenetére


spammer
veterán

"Az okokról keveset tudni"

Vastagon megtömött borítékok. Ennyi. ;]

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#50892) #21078528 válasza spammer (#50891) üzenetére


#21078528
törölt tag

Tiszta sor! Tavaly pályázaton nyertünk egy csomó cuccot, szoftver oldalon fel sem merült más, mint az MS termékek...

Másik OFF témáról meg annyit, hogy itthon beszéljünk magyarul, és itthon semmilyen okból és körülmények között nem vagyok hajlandó angolul társalogni (nem mintha menne társalgási szinten)...

(#50893) odrif


odrif
MODERÁTOR

Üdv!
Hálózati adatforgalom mérésére (összes letöltött és feltöltött adat mennyiség) mit ajánlotok, Ubuntu Mate-hez?

20 éve a Prohardveren

(#50894) ubyegon2 válasza odrif (#50893) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Hi!

bitmeter desktop kliens (a lap alján van ez a letöltő link)

terminalból nload

[ Szerkesztve ]

(#50895) hcl válasza lev258 (#50890) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Opensource-ból biztos nem lehet annyit lefejni...
A másik ami ilyenkor lenni szokott, hogy adott manager/tisztviselő bevezettet valamit, kap érte prémiumot, majd az utódja bevezeti a saját megoldását, és ő is kap...

Mutogatni való hater díszpinty

(#50896) cigam


cigam
félisten

Míg live rendszeren barátságosnak tűnt a solus, addig telepítve már nem smukkol valami: [link]

Mintha pár mp-re megdermedne, aztán megy tovább(pl.programindításkor, bejelentkezéskor. Sőt! Van amikor lefagy, de annyira, hogy még a LEDeket sem villogtatja a kernelpánik. A HW hibát kizárnám. Se a Windows, se más linux(kivéve a Fedora telepítőjét) nem csinált hasonlót.
Van rá gyógyír, vagy engedjem el?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#50897) odrif


odrif
MODERÁTOR

A laptopomban van egy SSD amin telepítve van a Win7.
Ha tennék mellé optibay-ben egy másik ssd-t és arra csak linuxot raknék (Ubuntu Mate) akkor mire kellene figyelnem a telepítés során?

20 éve a Prohardveren

(#50898) ubyegon2 válasza odrif (#50897) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A telepítésnél a kézi telepítést kell választanod, gyakorlatilag a telepítés végén lefutó GRUB install berakja az összes oprendszert a választható oprendszerek közé, ha több meghajtó van, az nem számít.

[link]

ha UEFI is képbe kerül
[link]

Az optibay-es csatlakozástól függhet a TRIM. Hogyan csatlakozik az SSD az optibayben? sata x?

[ Szerkesztve ]

(#50899) joczo1337


joczo1337
tag

Sziasztok!!Nem találtam más topikot ahova jobban beférne,úgyhogy itt kérdezősködnék :D
Lett egy A4-4000-m (HD 7480D).Viszont az újabb disztrókon és kernelen már nem megy az fglrx,a nyílt driver pedig botrányos.Szóval aki jártas AMD driver ügyben,az ki tudna segíteni hogy mit tegyek fel,amin még megy?
Köszi!

[ Szerkesztve ]

(#50900) #21078528 válasza joczo1337 (#50899) üzenetére


#21078528
törölt tag

Debian.
De az fglrx eléggé halott dolog, inkább próbálnék minél frissebb kernelű disztrót választani...
Egyébként mi a baj a nyílttal, anyuka Lenovo laposán Ubu 16.04 alatt teljesen korrektül megy!?

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.