Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#49452) Flowtation válasza ubyegon2 (#49435) üzenetére


Flowtation
őstag

Szia!
Nos, én először ezt próbáltam, de ugye itt már elakadt a root parancsnál. Amiket linkeltél azokat elmentem, biztos ami biztos. Feltételezem, hogy live cdről is meg lehetett volna oldani, mindenesetre, jó hogy win telepítő lemezről is megy, bár az igaz, hogy az a megoldás az uccsó, mert törli a grubot.
Abból fakadt ez az egész, ha emlékszel, hogy a debiant az sdbre telepítettem, de a grubot meg az sda-ra és kérdeztem, hogy okoz e majd ez valamilyen gondot.

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#49453) spammer


spammer
veterán

Nem kizárólag linux, de kapcsolódó téma: magyar nyelvű oldal privacy témában: maganelet.hu

Hasonló, mint az összefoglalóban található PRISM Break.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#49454) #21078528 válasza spammer (#49453) üzenetére


#21078528
törölt tag

Köszi, érdekesnek tűnik!

(#49455) ubyegon2 válasza Flowtation (#49452) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az, ami a linkedben van, nem tudom, hogy jó-e, soha nem próbáltam még, a live megoldást viszont sokszor, mindig működött.

debiant az sdbre telepítettem, de a grubot meg az sda-ra és kérdeztem, hogy okoz e majd ez valamilyen gondot.

Továbbra is azt mondom, hogy ez önmagában semmilyen gondot nem okozhat. ;)
Nekem van az sda mellett egy grub az sdb-n is, mert a kezdetekkor jártam már úgy, hogy töröltem egy nem tetsző utoljára telepített disztrómat, így utána már nem indult el semmi, később, ha ilyen marha voltam, akkor a biosban átléptem a HDD(sdb)-re és az ott lévő GRUB-ról bootoltam.

(#49456) Atlantisz48


Atlantisz48
őstag

Sziasztok!

Az ubuntut próbálom feltelepíteni a gépre, de mar másodjára is ezzel a hibaüzenettel fejezi be a telepítést.
Mit tegyek ?

(#49457) hcl válasza Atlantisz48 (#49456) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Gyalutál mindent?
Melyik verzió? Ha a legfrissebb-ropogós-béta, akkor érdemes lenne valami stabilt megpróbálni.

Mutogatni való hater díszpinty

(#49458) Atlantisz48 válasza hcl (#49457) üzenetére


Atlantisz48
őstag

Van egy windows 10 a gepen, es egy ext 4 re formazott particiora szeretnem feltenni.
Az ubuntu oldalarol toltottem le a 64 bites verziot

(#49459) hcl válasza Atlantisz48 (#49458) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Akkor így hirtelen passz. 14.04? 16.10? Érdemes lenne megnézni.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#49460) hcl válasza Atlantisz48 (#49458) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Illetve nézz be az Ubuntus topicba, ott könnyebben kapsz választ.

Mutogatni való hater díszpinty

(#49461) lev258 válasza Atlantisz48 (#49458) üzenetére


lev258
veterán

Én megnézném nem-e sérült az ISO, illetve a telepítő média nem lett-e hibás kiírás során.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#49462) ubyegon2 válasza hcl (#49460) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az Ubis topikot nem ugyanazok látogatják egyébként? Vagy az ubuntu.hu fórumára gondoltál? :D

(#49463) Keef_Lee


Keef_Lee
senior tag

Van egy *.tar.gz fájlom, amit telepítenem kellene linuxos satboxra. Addig ok, hogy ftp-n felmásolom a fájlt a tmp-be, aztán megputtyolom a készüléket. De a terminalban milyen parancsot kell kiadnom?

(#49464) lev258 válasza Keef_Lee (#49463) üzenetére


lev258
veterán

Az egy tömörített fájl. Kicsomagolás után meg kell nézni a Readme vagy Install nevű szöveges fájlt, hogyan zajlik a telepítése.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#49465) Vladi válasza Keef_Lee (#49463) üzenetére


Vladi
nagyúr

Mi az amúgy? Lehet csomagot kéne keresned inkább, .deb, .rpm

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#49466) Keef_Lee


Keef_Lee
senior tag

Lev258 és Vladi:
Igen tudom, hogy csomag. Néhány parancs fájl van benne, de eltérő könyvtárstruktúrákban, amit a boxnak ezekbe a könyvtáraiba kellene bemásolni. Tehát elvileg kérdezhetném azt is, hogy hogyan csomagolom oda ki, amelyik mappák neve azonos. A lényeg, hogy már megoldottam TC-ből másolva FTP-n egyesével, de nem lett jó a fájlok jogosultsága. Ezt ugyan utólag egyesével beállítva megoldottam, de jobb lenne tudni, hogy miként lehetne megoldani telepítve, amikor az attribútumok is megmaradnak.

(#49467) Atlantisz48 válasza lev258 (#49461) üzenetére


Atlantisz48
őstag

Üdv!

Újra ráraktam a Pendrive-ra, és megoldódott a probléma. Köszönöm az ötleteket. :D :R

(#49468) hcl válasza Keef_Lee (#49466) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Azt is lehet, hogy kicsomagolod a gépeden (ha winfos, akkor pl. a Totál Parancsnok is kibontja, de a Winzip is), és a kicsomagolt cuccmányt másolod fel. Mondjuk ebben az esetben a jogosultságokkal lesz gondod.
Amúgy tar -xvf filenév kibontja, vagy gunzip.

Mutogatni való hater díszpinty

(#49469) herdsman12


herdsman12
őstag

Androidos Xiaomi Redmi 2 telefonomból ennyit lát Jessie Xfce:

lsusb
Bus 002 Device 009: ID 2717:ff08

Telepített mtp csomagok:

libmtp-common
libmtp-runtime
libmtp9:i386

Google-zott infók alapján nem merek bármit is kezdeni.
Kérek egy kis segítséget.

(#49470) kovy79


kovy79
őstag

A cikk címéhez hűen kapcsolódva, totál fogalmatlanként kérdeznék.
Előre is elnézést érte...
Egy mSD CID számát kellene kiolvasnom, de nem igazán megy.
Én már ott elakadtam, hogy hogy a búbánatban kell a kártya "nevét" egyszerűen megállapítani?
Ez lenne a "minta":
cat /sys/block/mmcblk0/device/cid
Itt ugye a kártya az mmcblk0 lenne.
Namost nekem a felcsatolt meghajtó /dev/sdb1.
Vagy nem, de én legalábbis ezt silabizáltam ki...
Itt lenne egy leírás, ami alapján szeretnék egyről a kettőre lépni: [link]
Örök hála, ha valaki itt, vagy esetleg privátban segít.
A linux egyébként Ubuntu 16.04.

''ha annyira NAGY hozzáértő vagy akkor azt is tudnod kell(ene) , hogy a 9550 ugyanaz mint a 9700-as!'' by bandika2006

(#49471) growler válasza kovy79 (#49470) üzenetére


growler
őstag

sudo udevadm info -a -n /dev/sdb
?
[link]

(#49472) Cyrin válasza herdsman12 (#49469) üzenetére


Cyrin
addikt

Mint-en gond nélkül megy minden, épp a múlt héten raktam fel rá a legújabb MIUIHU rom-ot, a 4.4 alapú helyett ami rajta volt. (barátnőmé a tel)

(#49473) hcl válasza herdsman12 (#49469) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Telefon milyen tároló módban van?
Rootolt-e?

Mutogatni való hater díszpinty

(#49474) Sinisi


Sinisi
senior tag

Üdvözlet!

Van egy intel dual core T4300 2.1Ghz-s laptop amin jelenleg in8.1 fut(döcög) 2Gb ram-mal.
Milyen minimum linuxot ajánlotok rá? Csak net, filmnézés, időnként torrent menne rajta, de főleg csak böngészés.

Szóval minél kevésbé használja az erőforrásokat (nem tudom, hogy jelenleg van e más de ablakos, kattintgatós változatra lenne szükség :) )mert a jelenlegi os. valamiért ahogy telik a bekapcsolástól számított idő, egyre jobban leterheli a ramot?! és a végén perceket is kell várni, hogy megnyíljon egy ablak a böngészőben, vagy a már korábban megynitott tartalom újra megjelenjen ha rákattintok a fülre...

(#49475) spammer válasza Sinisi (#49474) üzenetére


spammer
veterán

Crunchbang++
Lubuntu
Xubuntu
Mint Xfce
Mint MATE

Válaszd, amelyik tetszik. A CB++ a legkönnyebb ezek közül, de nézd meg youtube-on, hogy elegendő-e neked a felülete.

Egyébként az a gép bőven elviszi bármelyiket.

Böngészők közül pedig Firefox. Azt lehet finomhangolni / tweak-elni, neten találsz bőven leírást hozzá (about:config beállítások)

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#49476) Sinisi válasza spammer (#49475) üzenetére


Sinisi
senior tag

Köszönöm!

Abban az esetben ha csinálok a jelenlegi rendszerről egy lemezképet majd megformázom a hdd-t rárakom a linuxot a későbbiekben formázás nélkül vissza tudom tölteni particióstól a jelenlegi rendszert ha valamit nagyon elállítanék vagy nem boldogulnék?(persze a linuxos partícióról is csinálnék lemezképet)

Hdd-t mivel ajánlott milyen partícióra formázni(ext4)? Illetve mekkora helyet hagyjak és milyen formátumban a többinek, mert ha jól emlékszek a Linux igényel még pl boot paticiót is a lemez elején???
Jelenleg MBR-ben van partícionálva, át kell állni GPT-re?

(#49477) spammer válasza Sinisi (#49476) üzenetére


spammer
veterán

Tudod Windows mellé is telepíteni (dual boot), de előtte persze csinálj mentést a fontos adatokról. De dual-bootos és windowsos dolgokban majd a többiek segítenek, nem használok Windowst.

A telepítővel tudsz formázni / particionálni. Lehet külön partícióra rakni a /home-ot, de nem muszáj, mehet akár egybe az egész (egy root partícó kell neki, ezt perjellel ( / ) jelölik). Viszont 2 GB RAM mellé swap partíciót érdemes csinálni, legalább 2GB-ot, de inkább többet (3 GB biztosan elég lesz).

Nem szükséges a GPT / UEFI, mindegyik disztró megy MBR / legacy boot-tal.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#49478) Sinisi válasza spammer (#49477) üzenetére


Sinisi
senior tag

Korábban már próbálkoztam a dual boottal csak a bajom volt vele...
Egy másik gépen úgy csináltam meg anno, hogy kettévágtam az ssd-t és az egyik partícióra raktam a wint a másikra a linuxot. A biosban lehetett állítani, hogy melyik induljon, és mindkettő partícióról lehetett acronissal lemezképet csinálni...

Ennek a gépnek a hdd-je 250Gb-s talán ezzel ezzel is meg lehene ezt csinálni,de akkor max egy Xp vel próbánám meg a win-es részét.
A felsorolt disztróknak kb. mennyi a helyigényük?

(#49479) spammer válasza Sinisi (#49478) üzenetére


spammer
veterán

Az alaptelepítés néhány GB, kb. 4-5, de szerintem írja a telepítő. Ha egy partíciót csinálsz, akkor értelemszerűen akkorát csinálj, amekkora kell (későbbi letöltéseknek, saját cuccaidnak stb.). Ha külön /home-ot csinálsz, akkor a home-nak annyit, amennyit akarsz, a root-nak (/) meg szerintem olyan 15-20 GB elég, valószínűleg évekig nem fogod megtölteni még a feléig sem. :)

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#49480) Sinisi válasza spammer (#49479) üzenetére


Sinisi
senior tag

Ó hát akkor bőven van hely ezen hdd-n is a kettő os-nek.

Ahogy nézegetem a videókat a CB++ ról úgy tűnik, hogy a telepítése nem csak amolyan klikkelgetős, vagy nem jó változatot néztem?

(#49481) spammer válasza Sinisi (#49480) üzenetére


spammer
veterán

CB++ videó, virtualboxos telepítés [link] Nekem ez elég klikkelősnek tűnik. :)

Egyébként az Ubuntu és Mint változatokat (meg sok más disztrót is) ki tudsz próbálni live-ban, pendrive-ról futtatva, telepítés nélkül. (CB++ esetében sajnos nincs live).

Vagy akár a Windowsra is feltehetsz egy Virtualboxot és akkor virtuális gépen is ki tudod próbálni őket (nyilván nem ugyanazt a teljesítményt hozza, de próbának megteszi).

szerk: de ha kicsit "windowsosabb" kinézetre és működésre vágysz, akkor válaszd inkább valamelyik Mint vagy Ubuntu variánst.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#49482) Sinisi válasza spammer (#49481) üzenetére


Sinisi
senior tag

Igen ez tényleg eléggé klikkelős :K
Akkor le is szedem és meglátjuk, hogy a telepítőjével milyen formázási variációkat enged.

(#49483) spammer válasza Sinisi (#49482) üzenetére


spammer
veterán

Ha ez jobban tetszik, akkor live rendszer alól előre megcsinálhatod pl. ezzel: GParted (vagy bármilyen más live disztróra is letölthető a gparted és onnan indítva is lehet formázni / particionálni).

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#49484) Sinisi válasza spammer (#49483) üzenetére


Sinisi
senior tag

Ok, köszönöm! Végigpötyögöm ezen a módon aztán majd látjuk meddig jutok.

(#49485) herdsman12 válasza hcl (#49473) üzenetére


herdsman12
őstag

MTP módban, de, ha átkapcsolom PTP módba, akkor se történik semmi.
Rootolt az AdAway reklámszűrés miatt.
Fejlesztői beállítások - USB hibakeresés bekapcsolva.

(#49472) Cyrin

Pont a Te (Redmi 2) írásod miatt próbáltam. Egyébként kímélem a csatlakozót (FileZilla), éppen elég a töltés miatt használni.

(#49486) lev258 válasza herdsman12 (#49485) üzenetére


lev258
veterán

mtp-tools is fenn van?
Akkor pontosan melyik Android van neked?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#49487) Sinisi válasza Sinisi (#49484) üzenetére


Sinisi
senior tag

Benne vagyok a Gparted programban. Egyelőre van kettő ntfs partícióm (erre megy a win, a másikra meg majd az adat).
Ezután jönne a linux partíicó (gondolom ext4), a swap partíció megelőzi a linuxnak szánt partíciót? vagy mindegy, hogy hova rakom?

(#49488) lev258 válasza Sinisi (#49487) üzenetére


lev258
veterán

A swapnak mindegy, hol van. Viszont ha UEFI telepítésed lesz, akkor kell egy EFI partíció is.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#49489) Sinisi válasza lev258 (#49488) üzenetére


Sinisi
senior tag

Ez azt jelenti, hogy kell egy Fat32-es szelet is? Szóval a dizstrónak kell egy swap, ext4, fat32?

(#49490) lev258 válasza Sinisi (#49489) üzenetére


lev258
veterán

Ha UEFI-s a telepítés, a Windows-nak is kell az EFI partíció. Több rendszer esetén viszont elegendő csak egy. Az EFI partíciónak 100-200MB bőven sok.
Valaki már emlegette a külön /home-ot is, az is hasznos lehet, de nem kötelező. Ebben az esetben ennek is ext4-es partíció kell.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#49491) Normi™ válasza Sinisi (#49489) üzenetére


Normi™
őstag

Szia!

Én így csináltam több Uefi-s telepítést,mindig gond nélkül működött:

100MB Fat32 - Efi Boot(bőven elég,10megát nem használt eddig)
8GB ramhoz 2GB Swap(kivéve ha hibernálsz,akkor érdemes ugyanannyit mint a ramod),de erről van egy leírás,hogy mennyi ramhoz mennyit érdemes.
A fennmaradó rész Ext4.
Home-t egyszer csináltam,de rájöttem (és itt sem nagyon ajánlották),hogy nincs szükségem rá egy 64 gigás ssd esetén,de nagyobbnál már van.

[ Szerkesztve ]

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#49492) Sinisi válasza lev258 (#49490) üzenetére


Sinisi
senior tag

Ok.
A swap után létrehoztam egy 200Gib-nyi fat32-őt.
110Gib helyem van még, milyen felosztásban legyen a home és a disztró?

(#49493) lev258 válasza Sinisi (#49492) üzenetére


lev258
veterán

Hogy mennyi? :Y

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#49494) Sinisi válasza lev258 (#49493) üzenetére


Sinisi
senior tag

:) 200MB

(#49495) lev258 válasza Sinisi (#49494) üzenetére


lev258
veterán

Egyébként bőven elég 100MB is. Vannak, akik azzal töltik az idejüket, hogy halmozzák a különféle telepített rendszereket. Nekik kell nagyobb.
Egyébként majd kiderül, van-e értelme a jelenlegi partíció kialakításnak. Ha nem figyel az ember, a Windows felülbírálja. :DDD

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#49496) Rimuru válasza Sinisi (#49492) üzenetére


Rimuru
veterán

Ha szeretnel kulon /home-ot akkor en 20-30gb-t adnek a /-nek, a tobbi pedig a home.

lev258: Akar sokkal kisebb is eleg lehet annak aki csak 1 efi fajlt rak bele. :DDD Defult winx (lehat van lokalizacio stb) az 24mb-t pakol bele nekem, a grub pedig 200kb.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#49497) ubyegon2 válasza Rimuru (#49496) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha szeretnel kulon /home-ot akkor en 20-30gb-t adnek a /-nek :Y

Soha nem csinálok /home-ot, a 21 gigás partíció a fő rendszer, az ment max 15 gigáig tele, ha nem pakoltam át a / Data partícióra egy ideig a dolgokat. Ha nagyon trehány valaki, akkor is max 15 GB elég a /-nek, ha van külön /home, de már ez is luxus! ;]

A töbi 16 gigás telepítés egyenként max 8 GB-ot foglal.

[ Szerkesztve ]

(#49498) Rimuru válasza ubyegon2 (#49497) üzenetére


Rimuru
veterán

Oke. :P
Most hogy mergelve van minden:
[cc@cc ~]$ df -h /
Filesystem Size Used Avail Use% Mounted on
/dev/mapper/root 99G 79G 15G 84% /

Amugy meg :DDD
du -sh / --exclude=/data --exclude=/home
11G /

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#49499) ubyegon2 válasza Rimuru (#49498) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Átlag felhasználónál ilyen érdekes eredmények nem jöhetnek ki! :P

Megnézném nálam mit dobna ezekre a parncsokra, de épp telepítem a Mint 18.1 Cinmanót kíváncsiságból.

Ahogyan azt lev258 ft is megállapította, vannak akik halmozzák ezeket....

[ Szerkesztve ]

(#49500) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#49499) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

de épp telepítem a Mint 18.1 Cinmanót kíváncsiságból.

No, ez gyorsan megvolt legalább. Igaz, hogy valamiért a 32bites verziót töltöttem le :U viszont reboot után egyből azzal nyitott, hogy a cinnamon környezet összeomlott.
Nem lepett meg.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.