Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#50551) redbiro


redbiro
őstag

sziasztok!

adott egy ubuntu server 16.04, transmissiont futtat többek között, amivel most file ownership problémába futottam.

a transmissiont a debian-transmission user futtatja.
minden torrent amit leltölt a completed mappába megy, fájlok mappák vegyesen, a debian-transmission:mygroup (user:group) ownershippel mentődnek.

2 napja valami megváltozott, mert ha mappát tartalmaz a torrent, akkor ez még a fenti beállítást kapja, viszont a mappákon belüli fájlok a debian-transmission:debian-transmission (user:group) beállítást kapják.

ezzel csak annyi a probléma, hogy samba share-n keresztül így most nem tudom windows alól kezelni a letöltött fájlokat.

egész egyszerűen fogalmam sincs mi történt, de eddig tökéletesen működött.
persze chown-nal rendbe lehet pakolgatni minden letöltés után, de ez azért elég prosztó megoldás.:(

egészen biztos, hogy nem értem teljesen a linux user:group kezelését, szóval pls help :)

it never gets easier, you just go faster

(#50552) Lathronos válasza Dr.Zoo (#50550) üzenetére


Lathronos
őstag

Vagyunk páran itt még, akik a 80-as években kezdték az ismerkedést az informatikával. :D

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#50553) Dr.Zoo válasza Lathronos (#50552) üzenetére


Dr.Zoo
senior tag

Akkor nem csak én vagyok itt "öreg" :DDD :R

Szerk.: tavaly év végén Atyám előkotorta a jó öreg C64-et, turbó cadridge 3-al, oszt' beröffentettük. És vidáman játszottunk vele, mint a gyerekek..

[ Szerkesztve ]

"decretum... Ugros eliminandos esse / rendeljük, hogy a magyarok kiírtassanak."

(#50554) Vladi válasza Dr.Zoo (#50550) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Átdugod a merevlemezt. :DD

Vagy megcsináltatod azzal aki eredetileg.
Vagy megcsinálod te magad. Most egy seed szervert összerakni még gui nélkül sem lesz nehéz. 1-2 napos munka.

(#50551) redbiro:

Mi változott? Tettél fel frissítést, vagy valamit? Magától nem kellett volna. Vagy eddig nem töltöttél le mappákat?
transmissionnak van elvileg a configjában olyan, hogy a letöltött fájlok jogosultsága. Azt nézd meg először.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#50555) redbiro válasza Vladi (#50554) üzenetére


redbiro
őstag

hát igen, elvileg az umask kéne szabályozza a permissiont, de olyan volt mintha ignorálná.
futtattam egy frissítést a serveren, de általában szoktam, és ilyen jellegű parák nem szoktak lenni.

mindenesetre átvágtam a gordiuszi csomót azzal, hogy eme szuper leírás alapján áttettem a transmission-daemont a saját user alá.

it never gets easier, you just go faster

(#50556) Dr.Zoo válasza Vladi (#50554) üzenetére


Dr.Zoo
senior tag

Már gondoltam rá, de a régi szerver itt szó szerinti, IDE felületű winyó van benne.
Az új gépbe meg csak SATA. Tudom vegyek egy átalakítót, de az visszafogja a gépet, ha IDE-t pakolok egy SATA-s cuccba?
Nincs ki megcsinálja, magad Uram, ha szolgád nincs.. :K

"decretum... Ugros eliminandos esse / rendeljük, hogy a magyarok kiírtassanak."

(#50557) ubyegon2 válasza Dr.Zoo (#50556) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

SATA 3-nál biztosan visszafogná a sebességet, de még 2-nél is, SATA 1-nél alig észlelhető lenne a különbség.

(#50558) csixy válasza ubyegon2 (#50541) üzenetére


csixy
addikt

Köszi!
Már van 3 élő linuxom . Linux mint cinnamon, Quirky puppy,és most ez a KDE. Még lesz egy negyedik. A fele SSD-n meg ott a Win 10.

(#50543) Lathronos:

Köszi mindkettőtöknek!
Máris nézem!

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#50560) csixy válasza Lathronos (#50552) üzenetére


csixy
addikt

Gimiben TPA1001i, aztánCommodore64,aztán 486DLC, Pentium kimaradt , aztán jött a többi.
(#50561) ubyegon2:
Onnan szoktam választani.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#50561) ubyegon2 válasza csixy (#50558) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem baj, legalább néha kifogsz egy használhatót is! :DD
Túl sok disztró van, könnyű mellényúlni, viszont nehéz normális disztrót csinálni, garage dev és nagy cég, tök mindegy.
Mi lesz a negyedik disztród? A DW lista elejéről kéne újra választanod, bár az se mindig tuti.

(#50562) ooszi válasza ubyegon2 (#50561) üzenetére


ooszi
senior tag

A Mint van az első helyen, gondolom az a Linux Mint akar lenni?
Ubuntu Desktop tegnap éjjel még.felraktam, és tökéletesen működik, de nem tudom azt az oldalsó tálcát meg szokni.
Linux Mint az istenért nem akar működni.

BY ooszi

(#50563) csixy válasza ooszi (#50562) üzenetére


csixy
addikt

Sima ubuntu desktpot tettél fel?

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#50564) ooszi válasza csixy (#50563) üzenetére


ooszi
senior tag

Igen a sima ubuntu desktop 16.04 lts-t, frankón mukxik csak az a oldalsó tálca, az ne lenne.

BY ooszi

(#50565) Dave™ válasza ooszi (#50564) üzenetére


Dave™
nagyúr

A Unity tweak segítségével le lehet rakni alulra. Mondanám, hogy oldalt a legpraktikusabb a széles kijelzők miatt, de ha nem tudod megszokni akkor nincs mit tenni :)

(#50566) IstvánLászló válasza Dr.Zoo (#50550) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

Kedves Uram!

Szívmelengető soraidat olvasom.
A lényeg a sokrétű, mint a hagyma, én is ilyen vagyok.
Igen sokat is mond ez még itt is.
Itt vagyunk páran még, akik a 80-as években kezdték az ismerkedést az informatikával.
A C64 és Amiga 1200 és MAc ezek jó gépek.
A Linux szerintem számodra is jódöntés, csak is ajánlani tudom.
A Mint 17.1-es stabil és a Linuxmint-17.3-cinnamon-64bit, én ezt használom és ajánlani tudom.

Üdv, István

[ Szerkesztve ]

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#50567) csixy válasza ooszi (#50564) üzenetére


csixy
addikt

Tedd fel az Ubuntu gnómot. A 16.04.1-est !!!!
Miután felállt a rendszer jelentkezz ki belőle , majd jelentkezz vissza, de előtte tedd be a pipát az ubuntu Gnome classic ablakkezelőhöz. A jelszavadra szükség lesz hozzá.
Azt a brontos unity-t nem lehet megszokni. Az egy kvázi konzolos rendszer , mindenre címsorból kell rákeresni benne (az egy fo@os).

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#50568) Dave™ válasza csixy (#50567) üzenetére


Dave™
nagyúr

...és mennyivel gyorsabb beütni két-három karaktert meg egy entert, mint keresgélni fél percig :) A gyakran használt dolgok pedig kint vannak a panelen, így azokra elég csak kattintani. Végigpróbáltam szinte minden mást, de számomra a közelében sincs egyik másik környezet sem a Unity-hez képest. És akkor ott van még a HUD is, amit ugyan szinte sose használok, de pl. LibreOffice-ban vagy GIMP-ben baromi hasznos. Tudom, hogy sokan utálják, én viszont remélem hogy még sokáig velünk marad, mert a többit nem tudtam megszeretni/megszokni.

(#50569) csixy válasza Dave™ (#50568) üzenetére


csixy
addikt

:B
Kinek a pap, ... nekem a papné! :DD

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#50570) King Unique válasza csixy (#50567) üzenetére


King Unique
titán

A GNOME 3 számomra kb. használhatatlan, annál még a Unity is jobb. A classic gondolom a GNOME 2 lehet, de akkor már inkább tennék fel Ubuntu MATE rendszert.

A másik hsz-re reagálva, amúgy a mintstick tán csak annyit tud, hogy DD módban írja ki a telepítőt. De előfordult már nálam, hogy furán készítette le, illetve ilyenkor nem meglepő, hogy Windows alatt RAW kötetként jelenik meg. Egyébként ott is lehet törölni & újraparticionálni, nem kell ahhoz GParted. Illetve nemcsak az UUI, hanem más szoftver is simán kiírja a korábban említett egzotikus disztrókat. Kipróbáltam. :)

[ Szerkesztve ]

(#50571) Dave™ válasza King Unique (#50570) üzenetére


Dave™
nagyúr

A Gnome 3 tényleg félrecsúszott, bár érintős rendszereken nem olyan rossz mint egérrel. A Gnome 3 Classic kinézetre hasonló, mint a Gnome 2, de annál azért kicsit modernebb.

(#50572) King Unique válasza Dave™ (#50571) üzenetére


King Unique
titán

Ja, mármint a 3-asra épül abban a classic, értem. Esetleg live rendszer alatt majd ránézek, de élesben biztos nem raknám fel, amúgy sem vonz ez a GNOME... :N

(#50573) ubyegon2 válasza csixy (#50567) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Azt a brontos unity-t nem lehet megszokni. ;]

Néhányan megszokták, amúgy inkább megszöknek tőle az emberek! Szerencséd, hogy nem az Ubuntu topikban próbáltad dehonesztálni a csoda DE-t, ott már nekem is letépték miatta az arcomat párszor. ;)

A Cinnamon az örök, csak nem szabad egyből frissíteni a legújabbra! A Budgie kicsit hasonlít a Gnome classicra, ahogy nézem. Van egy Solus letöltve, abban alap DE, ki is elemzem a tudását valamikor. Mármint a saját tudásommal persze....

KDE is super, csak már annyiszor próbáltam és soha nem bírtam teljesen kiismerni a beállíthatóságát, nekem túl sok.

[ Szerkesztve ]

(#50574) csixy válasza ubyegon2 (#50573) üzenetére


csixy
addikt

A L. Mint Cinnamon tökkéletes!

Most a KDE-ből leszedtem a rókát és feltettem a Chromiumot , ebben olvashatók a betűk. Most visszarakom a firefoxot is . Meglátjuk mi lesz.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#50575) ubyegon2 válasza csixy (#50574) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Valahogy csak összejön a font kérdés FF alatt is. Az a baj, hogy amit a félóra alatt állítgattam, abból fogalmam sincs, pontosan mi hozta helyre a betűszineket, logikusan ha rányomok az alkalmaz gombra, utána frissítem a FF ablakot, akkor változnia kellett volna. :F
Most Mint Mate-n matatok, nem találok benne keyring frontendet......

(#50576) csixy válasza ubyegon2 (#50575) üzenetére


csixy
addikt

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#50577) ubyegon2 válasza csixy (#50576) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem tudom reprodukálni a kék betűket mindig normál marad a betűszín. Biztos, hogy nem a témáktól függ, a témákat akárhogy váltogatom, illetve most megnéztem a Cinmanót, a Témáknál a Vezérlőelemek váltásánál változik a betűszín is. KDE-nél ezt nem tudtam elérni, de talán újraindításkor változna? Elég érdekes lenne, de nincs kizárva. :F

Valamit a FF-ben is állítani kell szerintem, ha más böngészővel nincs ez a bibi.

[ Szerkesztve ]

(#50578) csixy válasza ubyegon2 (#50577) üzenetére


csixy
addikt

Örülök, hogy látom végre. A kék betűt biztosan én állítottam be az asztali témáknál az aktív szöveg színeként.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#50579) ubyegon2 válasza csixy (#50578) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Na most már biztos, hogy csak újraindítás után változik a helyzet. Állítgattam újra a témákon és reboot után ismét vakon írok. :U

(#50580) csixy válasza ubyegon2 (#50579) üzenetére


csixy
addikt

Tedd fel az FT deepdark teljes témát a firefox kiegészítők közül és lesz látható betű de ez a kék. Tehát független az asztali témaszinektől.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#50581) ubyegon2 válasza csixy (#50580) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Holnap fogom kipróbálni! Annyiszor állítgattam és rebootoltam, hogy már majdnem szétvertem a monitort, de újra láthatatlan betűk vannak! Ez a KDE ..... :W

[ Szerkesztve ]

(#50582) BoB válasza ubyegon2 (#50581) üzenetére


BoB
veterán

Nem próbáltad reboot helyett hogy csak kijelentkezel majd vissza? Lehet megspóroltál volna egy kis időt magadnak :))

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#50583) ubyegon2 válasza BoB (#50582) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Tudtam, hogy ezt meg fogja valaki kérdezni. :DD
Igazság szerint először úgy csináltam, de rájöttem, hogy sokkal kényelmesebb két kattintással rebootolni, mint a kijelentkezési procedúrát végigcsinálni jelszóbeírással. Időben nincs szignifikáns különbség SSD-nél, nem az idő kivárásától kaptam agyhugykövet, hanem attól, hogy nem állt vissza az a rohadt betűszin. :)
KDE nálam mindig produkál valami kiborítót.

(#50584) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#50581) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Esetleg ne olyan disztróval nyomuljatok, amit nagyjából KDE snapshotnak szánnak.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#50585) Balion


Balion
senior tag

Sziasztok!
Szüleim Dell Latitude 610 gépére, amin most egy Windows 7 szenved -és tőle a gép is -, szeretnék Linuxot telepíteni.
Böngészés, minimális dokumentum kezelés, YouTube -ozásra van csak használva, ha minden jól megy, szinte észre sem veszik a váltást, csak a szenvedés tűnne el.

Ti milyen Linuxot ajánlotok rá? Illetve van rá lehetőség, hogy Windows alól telepítsem fel a Linuxot úgy, hogy azt felváltsa a Linux. Pendrive és lemez nélkül gondoltam.

Köszönöm előre is!

(#50586) bhonti válasza Balion (#50585) üzenetére


bhonti
tag

Ha megfelel a Debian, akkor pl. irány a: http://www.goodbye-microsoft.com/

Ubuntu Linuxhoz is van wubi.exe... Ezekkel Windows alatt leszedi és telepíti.

Ablakkezelőnek régebbi gépre mondjuk XFCE vagy LXDE rendszert ajánlok.

http://1kis.info.hu - Informatikus mindenkinek... 501065096 balazs@honti.tech

(#50587) Balion válasza bhonti (#50586) üzenetére


Balion
senior tag

Köszi!
Ezek közül valamelyik hivatalos program, illetve melyik a megbízhatóbb forrású, a wubit pl honnan tanácsos letolteni? Esetleg mint -hez is van megoldás?

[ Szerkesztve ]

(#50588) spammer válasza Balion (#50585) üzenetére


spammer
veterán

Crunchbang++, ha megfelel. Ha kell a kicsit windózosabb kinézet, akkor Lubuntu, esetleg Linux Mint Xfce vagy MATE.

És pendrive-ról telepítsd, rendesen.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#50589) King Unique válasza Balion (#50585) üzenetére


King Unique
titán

Windows után egyértelműen a Linux Mint lenne a legjobb választás. Viszont azért a gép hardveres paramétereit igazán megadhattad volna, mert az alapján szoktak asztali felületet is ajánlani. Illetve én most speciel nem állok neki kutakodni utána...De, mivel ez vsz egy őskövület laptop, ezért elég gyenge lehet és pl. a Cinnamon nem biztos, hogy pörgősen menne rajta. Tehát lehet inkább MATE / Xfce kellene rá. De, ha mondjuk a 7-es eldöcög, akkor talán mégsem lehet olyan nagyon tré hardveresen.

A kolléga által említett wubi elvileg működhet a Windows alóli telepítéshez, de szerintem nem érdemes vele szórakozni. Illetve az eleve úgy működik, hogy mindkét rendszernek fent kell lennie. Célszerűbb inkább natívan telepíteni a Linuxot, amihez nyilván optikai lemezről / pendrive-ról kellene bebootolni. Utóbbi megoldások mért nem opciók, talán egyiket sem tudja a gép??

[ Szerkesztve ]

(#50590) Dave™ válasza Balion (#50585) üzenetére


Dave™
nagyúr

Hú hát ezen a gépen egy Linux sem fog hasítani, nem akarlak elkeseríteni. Egy ennél jó 1,5x erősebb és kétszer ennyi memóriával szerelt Asus akármin is elég szenvedősen fut a Xubuntu, ami azért nem a nagy étvágyáról híres. Csak azért szólok előre, hogy ne várd hogy majd hirtelen táltos paripa lesz, valószínűleg valamennyivel gyorsabb lesz, de csodákat ne várj.

King Unique ott a típus, igaz nekem kellett kikeresni: Pentium M 1,6GHz (1 mag), 1GB RAM

[ Szerkesztve ]

(#50591) King Unique válasza Dave™ (#50590) üzenetére


King Unique
titán

Akad ilyen más paraméterekkel is, illetve ki tudja, hogy pl. RAM-ot bővítettek-e benne? De, ha tényleg csak 1 GB és arra valaki Win7-et telepít, hát akkor ne csodálkozzon...

[ Szerkesztve ]

(#50592) growler válasza Dave™ (#50590) üzenetére


growler
őstag

Egy ilyen régi gépnél, a pae / non-pae is szerphez juthat.

(#50593) Tim82 válasza growler (#50592) üzenetére


Tim82
nagyúr

A gépben lévő második generációs Pentium M proci támogatja a PAE-t.

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#50594) growler válasza Tim82 (#50593) üzenetére


growler
őstag

Akkor megnézném hogy fut rajta a Debian alapú MX-16.

[ Szerkesztve ]

(#50595) Black&White


Black&White
addikt

Sziasztok!

Pár napja élesben is linuxon vagyok (Linux Mint 18.1 Serena Cinnamon), lenne pár kérdésem:

-Az normális, hogy random a másodlagos kijelzőre teszi ki az épp megnyitott applikációkat?
-Bejelentkezésnél hasonlóan, a hdmi-n lógó (kikapcsolt)tv-n kéri a bejelentkezési jelszót. (DVI->Monitor [elsődlegesre állítva], HDMI->TV)
-Windows alatt már egy jó ideje Bitdefender Safepay-t használtam a pénzügyeimhez, itt kell/van valami hasonló?
-Van olyan zenelejátszó, mint a foobar odaát, amivel megoldható a "sokcsatornás" zenehallgatás?

Köszi!

(#50596) #21078528 válasza CPT.Pirk (#50584) üzenetére


#21078528
törölt tag

Sokáig nyúztam a neont, nem volt semmi ilyesmi, nagyon jól össze van rakva!
Valami más kánya lesz...

(#50597) Lathronos válasza Balion (#50585) üzenetére


Lathronos
őstag

Szia!

Ez a konfiguráció már a jelenlegi minimális gépigény alatt van, így csakis ChrunchBang++ jöhet szóba, vagy a már említett MX-16. De még ezekkel sem lesz táltos paripa, arra készülj. És mivel egyik sem hétköznapi kezelőfelülettel rendelkezik, minimális tanulás és hozzászokás(pár nap, nem vészes) a használatához elengedhetetlen. Valamint a Chrunchban++ OpenBox-ot használ, aminek a menüje angol, így azt át kell írnod magyarra ha gondot okoz szüleidnek az angol.

(#50595) Black&White

Foobar alternatíva: DeadBeef

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#50598) Balion


Balion
senior tag

Köszi mindenkinek a segítséget. Nem olyan rossz gép ez, 1gb ram van benne, nem 512.
A win 7 is hasított vele egy ideig, de így, hogy már nem friss a rendszer, belassult. Felbuzdulva azon, hogy a win sem volt egy ideig katasztrófa, rá repül épp most egy mint mate. Kellett egy forced pae neki, de live alatt nagyon tetszetős. Belakom nekik a rendszert, kíváncsi vagyok mi sül ki belőle.
Bizzatok a Linux erejében ;)

(#50599) Lathronos válasza Balion (#50598) üzenetére


Lathronos
őstag

Unokanővérem hasonló teljesítményű Packard Bell AMD-s laptopján csigamód vánszorgott az Ubuntu MATE. :( A linux a tévhittel ellentétben már nem olyan erőforrás takarékos mint volt úgy kb. 10 éve.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#50600) Balion válasza Lathronos (#50599) üzenetére


Balion
senior tag

Nemsokára beszámolok, még mindig települ :(((
Rossz előjel. Én tényleg csak abban bízom amúgy, hogy előre lépés lesz a winhez képest, nincsenek olyan nagy elvárásaim. Hát még a szüleimnek. Igazából azért hívtak át, mert már a chromeban sem tudtak keresni.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.