Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#50051) growler válasza ooszi (#50049) üzenetére


growler
őstag

Szintén a synaptik-ot ajánlanám szoftver eltávolításra.
Mert konkrétan mutatja hogy mit / milyen összetevőket fog eltávolítani.
Néha-nagyritkán, olyanokat is mutathat, amiket nagyon nem szeretnél ha eltávolítana.
Ekkor a te döntésed hogy távolítasz-e, vagy sem.
A terminál is megmutathatja hogy mit távolítana el - ha használod az " -s" (szimuláció) kapcsolót.

(#50052) lev258 válasza growler (#50051) üzenetére


lev258
veterán

Nekem anélkül is írja, mielőtt megkérdi, akarom-e.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#50053) growler válasza lev258 (#50052) üzenetére


growler
őstag

Igen !...erre céloztam. :)

(#50054) ooszi


ooszi
senior tag

Köszönöm uraim.

Azt hogy tudom le ellenőrizni, hogy a lemez GPT vagy MBR kötet?

BY ooszi

(#50055) cigam válasza lev258 (#50047) üzenetére


cigam
félisten

Az Ubuntu 17-es kódneve: Zesty Zapus

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#50056) lev258 válasza ooszi (#50054) üzenetére


lev258
veterán

sudo parted -l
cigam: Igen, köszi. Már rájöttem, hogy a kolléga "bétázik".

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#50057) ubyegon2 válasza lev258 (#50056) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

a kolléga "bénázik". ;]

(#50058) Andralin


Andralin
aktív tag

Sziasztok!

Tanácsot kérnék megfelelő disztribúció kiválasztásához.

Van egy ősrégi masina, amin még a mai napig Red Hat Linux 8.0 (Psyche) fut szerverként, annó még én telepítettem és én is szoktam reszelgetni ha szükség van rá. Ezt szeretném most lecserélni egy új vasra. Az új gép egy Dell Latitude D630 laptop lenne. Az upgrade célja egyrészt az elavult szoftver frissítése lenne másrészt az villamos energia fogyasztásának csökkentése.

Amit tudni kell a szerverről. 24 órában működik, elsősorban otthoni, családi internetkapcsolathoz lát el tűzfal funkciót, másrészt pedig levelezőszerverként működik. Fix IP címe van és a szolgáltató által hozzárendelt/beregisztrált subdomain is van, így üzemszerűen tud fogadni bejövő e-maileket a subdomain címen.
Fut rajta Apache https-el, elsősorban egy webmail-es levelezőfelület miatt, ami 4-5 mail fiókot szolgál ki. Valamint SSH-val elérhető távolról. Minden más szolgáltatás le van rajta tiltva, grafikus GUI nincs telepítve.

Már régóta tervezem az upgrade-et, de most végre rászántam magam, tudom, már nagyon időszerű volt. :D
Ahogy tudom a Red Hat ma már fizetős, ezért kérném a tanácsotokat, hogy mit telepítsek helyette.

Fontos szempontok lennének a következők:
- A lehető legközelebb álljon a Red Hat-hez, mert én csak azt ismerem, más disztribbel még nem foglalkoztam.
- Dell Latitude D630 laptopon futtatható legyen.
- A levelező démon lehetőleg sendmail legyen, mert azt ismerem.
- iptables tűzfal legyen benne, hogy a kész szabályokat könnyen át tudjam vinni rá.
- Apache webszerver legyen, mert ugyancsak ezt ismerem.

Előre is köszönöm a segítséget! ;)

[ Szerkesztve ]

(#50059) lev258 válasza Andralin (#50058) üzenetére


lev258
veterán

A Red Hat Linux megszűnt. Ma van a vállalati termék, ami fizetős, meg a felhasználói, Fedora néven. Szerintem neked az utóbbi kellhet. Hogy aztán mit raksz még rá, az már a te dolgod, nem a rendszeré.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#50060) spammer válasza Andralin (#50058) üzenetére


spammer
veterán

CentOS, ami ingyenes Red Hat alternatíva és kompatibilis vele (esetleg a Fedora hasonló még). Amúgy a laptopnál kevesebbet fogyasztana egy Raspberry Pi (mondjuk egy Raspbian disztróval, ami Debian alapú) és a céloknak ugyanúgy megfelelne szerintem.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#50061) #21078528 válasza ooszi (#50049) üzenetére


#21078528
törölt tag

Felesleges külön helyet hagyni, csak figyelj, hogy mindig legyen szabadon pár giga.
Én továbbra is támogatom a /var HDD-re rakását, bár most nálam sincs így (egy része RAM-ban, egy része SSD-n, bizonyos logok pedig független könyvtárban a HDD-n)...

(#50062) #21078528 válasza Andralin (#50058) üzenetére


#21078528
törölt tag

Simán Debiant raknék rá, akkor is, ha nem Red Hat rokon (mondjuk én épp most cseréltem hirtelen felindulásból a Debiant FreeBSD-re, de ez legyen az én bajom ;) ).

(#50063) ubyegon2 válasza #21078528 (#50061) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha rendelkezünk HDD-vel is, megfontolandó a /var könyvtár (gyakran módosuló adatok) és a swap HDD-re rakása.

Ez valahogy elkerülte a figyelmemet, benne volt a régi írásodban is? Nem kérdem, miért támogatom, mert van elképzelésem, de az is jelzés, hogy nálad se úgy van. :D
Sok hátránnyal is jár ám ez a minimális esetleges előnyhöz képest!
-------------------------------------------------------------------------------------
Mi van a Mint kalandoddal?

(#50065) #21078528 válasza ubyegon2 (#50063) üzenetére


#21078528
törölt tag

Benne bizony! ;)
A logok egy része most is HDD-re megy nálam...

Annak már rég vége! ;)
Sokat fejlődött a Mint, de nem lettünk barátok, meg meg is csömörlöttem kicsit a "modern", systemdvel terhelt, csilli-villi desktop Linuxoktól, úgyhogy most teljes nosztalgiában vagyok Slackware-rel (ennyit az önszopatásról tartott prédikációimról :D ).

(#50066) Andralin válasza #21078528 (#50062) üzenetére


Andralin
aktív tag

Attól félek egy kicsit, hogy rögtön éles szervertelepítésen tanuljam meg a Debian-t. :B

Inkább maradnék a RedHat-hez hasonló mellett.

(#50067) Andralin válasza spammer (#50060) üzenetére


Andralin
aktív tag

Köszi a tippet, de egyenlőre nem cél olyan drasztikusan csökkenteni a fogyasztást.

Most sikerült szerezni ezt a laptopot ingyen, munkahelyi leselejtezésből, így ez tökéletes megoldás lesz.

Viszont akkor a két lehetőség közül melyiket ajánljátok akkor számomra inkább? A CentOS-t, vagy a Fedorát?

(#50068) ubyegon2 válasza #21078528 (#50065) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha benne volt, benne volt, valahogy mindig átugrotta a szemem azt a részt! :)

A logok egy része most is HDD-re megy nálam...

OK, de nehogy azt mondd, hogy mezei home user-nál ennek bármi értelme is lenne! ;) (én külön fájlrendszerben tartom a logokat) :P

meg is csömörlöttem kicsit a "modern", systemdvel terhelt, csilli-villi desktop Linuxoktól

Szerintem ne állj meg itt, jöhet az LFS project!

[ Szerkesztve ]

(#50069) spammer válasza Andralin (#50067) üzenetére


spammer
veterán

Itt vannak a CentOS szakik: [link].

CentOS az gyakorlatilag az ingyenes Red Hat, lényegében ugyanaz, csak ugye nincs hozzá vállalati support, ami jár a fizetős RHEL-hez (hanem közösségi támogatású).

A Fedora meg egy külön projekt, amit a Red Hat is támogat, előrébb járnak, innen (is) kerülnek be cuccok a Red Hat-be (ha jól tudom).

Döntsd el, hogy a frissebb cuccok kellenek (Fedora) vagy jobban tesztelt/stabil (de régebbi), mint ami mondjuk a CentOS-ben. Szerintem arra, amire neked kell, a CentOS jó lesz.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#50070) #21078528 válasza Andralin (#50066) üzenetére


#21078528
törölt tag

Ne félj, Red Hat rokon szervert nem mostanában raktam, de biztos vagyok benne, hogy a Debian telepítése sem bonyolultabb semmivel.
Apache-ot telepítéskor egy klityeléssel felpakolja neked az SSH-val egyetemben, levelezőnek az Eximet szereti, de akkor azt raksz utólag.
Az IPTABLES meg alap, ráadásul van Debianon egy ügyes kis terminálos cucc, "Arno IPTABLES firewall" névre hallgat, ami sokat segít a konfigolásában (nekem kell, nem vagyok nagy IPTABLES mágus :B ).

(#50071) #21078528 válasza ubyegon2 (#50068) üzenetére


#21078528
törölt tag

Én is mezei home user vagyok... :K

Régen hatalmas Slack fan voltam, kimondottan jólesett visszatérni.
A systemd után azt meg konkrétan megkönnyeztem, amikor az engedélyezett/tiltott démonokat elkezdtem konfigolni, hogy azt mondja:

chmod +x /etc/rc.d/rc.ntpd
chmod -x /etc/rc.d/rc.cups

:DD :C :R

Amúgy a Slackware máig a leggördülékenyebb, legstabilabb terjesztés, ha egyszer összekalapálod! :K

(#50072) ubyegon2 válasza #21078528 (#50071) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Én is mezei home user vagyok..

Ja, az lettél Slack fanból....akkor az egy home user előtti stáció!? Bárki összekalapálja, nem nagy ügy! :P

(#50073) Vladi válasza Andralin (#50066) üzenetére


Vladi
nagyúr

S milyen jól teszed tezsvírem. :DD

centos 6 vagy 7 kell neked. Attól függ meddig akarod használni a gépet. 7-ből nincs csak 64 bites.

Talán annyiból jobb neked kezdetnek a 6, mert időben közelebb áll a 8.0-hoz, kevesebb újdonságot találsz benne.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#50074) ooszi válasza lev258 (#50056) üzenetére


ooszi
senior tag

Szia ezt az eredményt kaptam:

Szerintem? Vélemény ?

BY ooszi

(#50075) lev258 válasza ooszi (#50074) üzenetére


lev258
veterán

Az MSDOS partíciós tábla MBR-t jelöl.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#50076) #21078528 válasza ooszi (#50074) üzenetére


#21078528
törölt tag

Őööö, 12GB SWAP mire kell?

(#50077) ooszi válasza lev258 (#50075) üzenetére


ooszi
senior tag

igen erre gondoltam én is.

mit is rontottam el?
az ubuntu live - on lévő gparted nem ajánlja fel, hogy gpt vagy msdos, csak a méreteket lehet állítgatni, hogy is kell gpt-t csinálni?

[ Szerkesztve ]

BY ooszi

(#50078) ooszi válasza #21078528 (#50076) üzenetére


ooszi
senior tag

azt olvastam hogy annyi swap kell mint amennyi memória van, akkor ez se igaz?

BY ooszi

(#50079) #21078528 válasza ooszi (#50078) üzenetére


#21078528
törölt tag

Ha hibernálni akarsz, akkor igaz, de SSD mellett nem akarsz...

(#50080) ooszi


ooszi
senior tag

Pár napja nyomkodom az Ubuntu Desktopot, nem rossz, de egyszerűen idegesít a kezelőfelülete, nem fogom tudni meg szokni ezt az oldalsávos baromságot, régi winfosos vagyok, nagyon hozzá szoktam a tálcához alul.

BY ooszi

(#50081) ooszi válasza #21078528 (#50079) üzenetére


ooszi
senior tag

soha nem szeretnék hibernálni, mert ha nem használom, akkor háttérbe megy a masina, vagyis a le-fel töltés.

BY ooszi

(#50082) Normi™ válasza ooszi (#50080) üzenetére


Normi™
őstag

Gyere Mint-re,királyság van,alsó tálca,minden finomság :D

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#50083) #21078528 válasza ooszi (#50081) üzenetére


#21078528
törölt tag

Akkor teljesen felesleges. 4GB vagy több RAM-hoz 1GB SWAP bőven elég szokott lenni.

(#50084) ooszi válasza Normi™ (#50082) üzenetére


ooszi
senior tag

biztos hogy imádnám a mintet, és elsőnek azt is választottam, egy gond van, fel raktam a létező összes változatot, nem hajlandó a vga-t felismerni, már live-on azt írja hogy szoftveres video van, és nincs hardveres, ezért csináljak valamit.

BY ooszi

(#50085) Normi™ válasza ooszi (#50084) üzenetére


Normi™
őstag

Jah igen,eszembe jutott,hogy volt róla szó.Vedd ki a vga-t és használd igp-vel ;]

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#50086) lev258 válasza ooszi (#50084) üzenetére


lev258
veterán

Az első rendes frissítés szerintem megoldja. Egyébként Ubuntuból is van több változat, nemcsak a Unity-s. Én épp Ubuntu Mate-t használok.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#50087) ooszi válasza Normi™ (#50085) üzenetére


ooszi
senior tag

az igp arra nem elég, hogy meg jelenítsen egy ablakot az asztalon, Gen8 Microserver, ezért raktam bele VGA-t.

BY ooszi

(#50088) Normi™ válasza ooszi (#50087) üzenetére


Normi™
őstag

Nem tudom milyen ablakra gondolsz,de én fixen igp-n tolom a full hd filmeket is gond nélkül....de szerverekkel nincs tapasztalatom.

[ Szerkesztve ]

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#50089) ooszi válasza Normi™ (#50088) üzenetére


ooszi
senior tag

sajnos nem a prociban lévő integrált vga-t használja, hanem az alaplapon van egy szutyok integrált vga 32mb memóriával, és igen nem tudod ki kapcsolni, hogy a procis vga-t használja, sajna.

BY ooszi

(#50090) ooszi válasza lev258 (#50086) üzenetére


ooszi
senior tag

Jelentem ezt töltöm: Ubuntu MATE 16.04.1 LTS for 64-bit
Mondj egy progit amivel usb-re tudom varázsolni, az iso-t.

BY ooszi

(#50091) lev258 válasza ooszi (#50090) üzenetére


lev258
veterán

Miért, eddig mit használtál?
Egyáltalán milyen rendszeren kell az a progi? Rufus?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#50092) Normi™ válasza ooszi (#50089) üzenetére


Normi™
őstag

Mi az atyaúristennek raktak rá integrált vga-t a lapra mikor már olyan processzort kezel amibe integrálták?

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#50093) ooszi válasza lev258 (#50091) üzenetére


ooszi
senior tag

eddig az asszony winfosos lapitapiján a rufust használtam.
most gondoltam az ubuntun meg csinálom

BY ooszi

(#50094) lev258 válasza ooszi (#50093) üzenetére


lev258
veterán

Én Ubin dd-t használok, de az neked valószínűleg nem jó. :DDD
Majd a többiek javasolnak.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#50095) ooszi válasza Normi™ (#50092) üzenetére


ooszi
senior tag

ez egy nagyon jó kérdés
pedig a procimba ez a vga van: Intel® HD Graphics 2500

BY ooszi

(#50096) Lathronos válasza ooszi (#50090) üzenetére


Lathronos
őstag

Ezt letöltöd, telepíted(simán rákkattintasz és települ), majd elindítod a Pendrive formázót, utána pedig a Pendrive lemezkép-írót.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#50097) _NCT válasza _NCT (#50048) üzenetére


_NCT
őstag

Köszi mindenkinek az eddigi segítséget, elegem lett a szívásból Debian/Ubi/Mint alatt Radeon driverrel, tegnap feltettem egy Arch-ot, feltettem a megfelelő csomagokat, így most jelenleg úgy megy mint az álom a 2d/3d gyorsítás, nincs egy röccenés se. Ha ennyire dokumentált az Arch mint ahogy eddig láttam, akkor nagy barátok leszünk.

Igaz tegnap éjfélkor még teamviewer-el szívtam, ott is hagytam a csába (valamiért nem talált fel a netre, pedig a daemon-t elindítottam, folyamatosan azt írja hogy nincs kapcsolat, miközben net van, iptables pedig még nincs bekonfigolva...)

[ Szerkesztve ]

(#50098) Andralin válasza Vladi (#50073) üzenetére


Andralin
aktív tag

Köszönöm mindenkinek a választ!

Akkor azt hiszem, hogy megpróbálkozom a 7-es CentOS-el.

Szerintetek továbbra is jó lesz, ha GUI nélkül telepítem? A régi rendszeren nem volt telepítve GUI, gondolom az újabb verziók esetén sem létszükséglet szerverek esetében, jól látom?

Nézegetem a letöltési lehetőségeket, van DVD ISO, Everything ISO és Minimal ISO. Melyiket töltsem le ezek közül?

(#50099) #87634016 válasza Andralin (#50098) üzenetére


#87634016
törölt tag

GUI nélküli telepítéshez nyilván elég a minimal iso.
De van live is meg netinstall ha ezek szimpibbek [http://mirror.met.hu/centos/7/isos/x86_64/]

(#50073) Vladi

Van CentOs 7 32bit(altarch) csak epel nincs.

[ Szerkesztve ]

(#50100) Vladi válasza Andralin (#50098) üzenetére


Vladi
nagyúr

Attól függ, hogy akarod telepíteni. Szerintem a minimal elég ha szerver, aztán felteszel 1-2 programot. Annyi, hogy netet magadnak kell cisnálni, de dhcp ha van, akkor ifup és kész.

(#50099) rngcom:

Epel nélkül mire mész vele? Ha kell 1-2 plusz, akkor meg vagy lőve. secondory platform, már nem is lesz rá. :(

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.