Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#49251) lev258 válasza Lacusch69 (#49250) üzenetére


lev258
veterán

Valami nagyon furcsa.
Az első képen van egy ilyen:
"Ezeket az Esudo apt autoremoveD paranccsal törölheti."
Na most sudo apt autoremove-nak kellene ott lennie, nálad meg beletett két random karaktert. Ez egyáltalán nem normális viselkedés.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#49252) lev258 válasza lev258 (#49251) üzenetére


lev258
veterán

Valamiért az alsó és felső idézőjel helyett tesz neked be betűket. Vagy a karaktertáblával, vagy a billentyűzetkiosztással biztosan gond van.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#49253) Lacusch69 válasza lev258 (#49252) üzenetére


Lacusch69
tag

A billentyűzetet cseréltem pár hónapja, eddig nem volt gond.
Magyarra van állitva, és annak megfelelő karaktereket jelenít meg a monitor.

Egy Volvóval ütközni teljesen veszélytelen. Ha egy Saabban ülsz...

(#49254) ubyegon2 válasza Lacusch69 (#49250) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

[link]

A képfeltöltésnek választhatnád kevésbé fárasztó módját! ( úgy értem, hogy a segítőknek fárasztó)

[ Szerkesztve ]

(#49255) Lacusch69 válasza ubyegon2 (#49254) üzenetére


Lacusch69
tag

Örülök a lebaxásnak, de mobilról netezve, most ennyi telt.

Egy Volvóval ütközni teljesen veszélytelen. Ha egy Saabban ülsz...

(#49256) lev258 válasza ubyegon2 (#49254) üzenetére


lev258
veterán

Most látom, hogy az Á betű helyett meg egy lefele nyíl van.
Kérdezőnek: A bejelentkező ablakban próbáld meg felhasználónévnek beírni a jelszavad; csak azért, hogy lásd, miként értelmezi a karaktereket.
Live-os mentés és újratelepítés megfordult már a fejedben?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#49257) Lacusch69 válasza lev258 (#49256) üzenetére


Lacusch69
tag

Jól értelmezi + olyan jelszavaim vannak, amik angol billentyűzeten is megfelelnek.
Mentés / telepítés utolsó utáni megoldásként...

[ Szerkesztve ]

Egy Volvóval ütközni teljesen veszélytelen. Ha egy Saabban ülsz...

(#49258) ubyegon2 válasza Lacusch69 (#49255) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem annak szántam, igazából neked jobb, ha valaki megnézi. Így lev258 ft-n kívül nem sokan nézik meg. Ő viszont megmondta a megoldást is.

Mentés / telepítés utolsó utáni megoldásként...

:N Szerintem most már ez legyen az első megoldás, ha csak az xkeyboard-ot meg nem lehet javítani valahogyan. Más kérdés, hogy tized ennyi idő alatt már kimenthetted volna a fontos fájlokat és újratelepíthetted volna a rendszert is.

(#49259) zenwalk


zenwalk
senior tag

Sziasztok
samba megosztást szeretnék itthon. Többen is használnánk a HDD-t viszont nem szeretném, ha mindenki hozzáférne mindenhez, valamint lenne 1 mappa, amit a hálózaton kívülről is el szeretnék érni. Elég 1 particiót csinálnom a hdd-re és azon belül mappákat, amiket felhasználókhoz rendelek, vagy mindenkinek érdemesebb külön partíciót?

(#49260) alvarezlopez


alvarezlopez
tag

Hali xfce majsztrók! A segítségeteket kérnem!

Váltottam Xfce4 -re és nem tudok beállítani néhány dolgot úgy, ahogy szeretném.

1. Panelok csak félig rejtőznek el.
Kis csík bal oldalt, valamint jobb alsó sarokban.
Ezeket el lehet tűntetni úgy, hogy ne maradjon nyomuk sem, de azért felbukkanjanak ha arra húzom az egeret? Esetleg valami beúsztató effektet támogat alapból a xfce?

2. Jelenleg printscreenre, az xfce4-screenshooter -t használom, ami szerintem nagyon király kis program mondjuk [CTRL+PRINT] gombra, azonban szeretném meghagyni a PRINT gombot arra, hogy egy instant képet készítsen X helyre (mint, Gnome3 -ban). Erre a célra ismertek valamilyen progit?

3. A laptopomon van a rendszer és nem műkszik az FN billentyűvel történő hangerőszabályzás. (Képernyőváltás, fényerő az megy. Érdekes Gnome3 -ba meg ezek nem működtek alapból :D) Ezt hogy tudnám működésre bírni?

(#49261) Pulsar


Pulsar
veterán

a cpu load számot hogy kell értelmezni? Amit pl az uptime vagy a top parancsra is kapok.
Mámrint azt tudom, hogy miért van 3 szám, csak azt nem, hogy mi a skála. Tehát meddig mehet az a szám fel, mi a 100% terhelés?

[ Szerkesztve ]

(#49262) spammer válasza Pulsar (#49261) üzenetére


spammer
veterán

Understanding Linux CPU Load

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#49263) alvarezlopez válasza alvarezlopez (#49260) üzenetére


alvarezlopez
tag

3 -at sikerült megoldani tök véletlenül. Kitöröltem az audioszabályzó csomikat, és felnyomtam az xfce4-mixer, xfce4-volumed -t, azon célból, mert a mute beragadt, ha egyszer benyomtam. És lám most, műkszik az FN gombkombó is :D

[ Szerkesztve ]

(#49264) ubyegon2 válasza alvarezlopez (#49263) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha írtad volna milyen disztrót használsz, előrébb lennénk, mert szerintem nem egyformán működnek mindenben. Mint XFCE van fenn, igaz ritkán használom, de ebben elég sok compizos effekt benne van.

A panelbeállításokat nézted már? Nálam, ha auto v intelligens elrejtés van, akkor nem látszik alul, de lehet, hogy a monitorodat kéne beállítani, ha van még ilyen egyáltalán...

A screenshooter súgót olvastad már?
Esetleg megpróbálhatod valamelyik alternatíváját is.
Gnome Screenshot is köztük van!

[ Szerkesztve ]

(#49265) Pulsar válasza spammer (#49262) üzenetére


Pulsar
veterán

hát mindenhogy próbáltam keresni, csak így nem :DDD köszönöm :R

(#49266) alvarezlopez válasza ubyegon2 (#49264) üzenetére


alvarezlopez
tag

Kösz a tippeket! Régóta használom az Alternatives weblapot, de arra nem gondoltam, hogy ilyen egyszerű kis progrikra is lehet használni. Király! Szerintem itt meg fogom találni a nekem kellőt :)

Ja amúgy Antergos distro van fent. Panelbeállításokba már néztem, ott állítottam be kb. az egészet, csak sajna kevés az opció. Na mindegy majd átbogarászom a doksiját. Biztos vagyok benne, hogy be lehet állítani valahogy a config fájlokban. Csak azért kérdeztem, hátha valaki kapásból tudja esetleg mi a teendő vele.

Monitor beállítás alatt azt érted, szélesítsem ki a képet, hogy ne látszódjon a csík? Zseniális mérnöki megoldás, de azt a végére hagyom! :D :D

(#49267) Flowtation


Flowtation
őstag

Sziasztok!
Kis segítséget kérnék. Tegnap feltelepítettem a munkahelyi gépemre a debiant. Két vinyó van benne, az elsőn a win7 két partícióval, a másodikra ment a deb. Minden ok, annyit "rontottam" el, hogy a grubot az elsőre tettem. Így nem volt meg a választási lehetőség, hogy deb vagy wint akarok-e indítani. Ezért az összefoglalóban leírt parancsot lefuttattam (update-grub, grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg), ami sikeresen megjavította. Annyi kérdésem lenne csak, hogy ha pl kiveszem a második vinyót, akkor okoz ez valami galibát? Gondolom a grub marad mivel az elsőn van. el lehet távolítani a grubot, úgy, hogy a win boot megmarad? Ha másik linuxot tennék fel, a deb helyett, tehát a sdb-re, akkor ez nem fog gondot okozni?

előre is köszönöm!

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#49268) _Dumber_ válasza Flowtation (#49267) üzenetére


_Dumber_
őstag

Gondot fog okozni a deb kivétele.

A grubhoz 2 dolog kell: grub szekcio a MBR-ben és a /boot . Ha ez egy lemezen van akkor a többi kivehető.

Szerintem kicserélni sem lehet másikra, mert a grub.cfg (ami a /boot/grub -ban van) tartalmazza a kernel pontos nevét.
Szerintem a következőképpen oldható meg:

1 vinyón:
Grub (MBR) ,
/boot ez egyik linuxból (pl debian)
win

a grubot úgy szerkeszteni, hogy több bejegyzéssel . Természetesen a win + 1 linux + 2 linux + 3 linux...

Amelyik linux grubja fent van pl 1-es debian) annak a kernelelérés a 1 vinyó /boot-ra mutat.
Amelyik csak egy másikon van annak természetesen a kernel a 2-es (cserélhetó) vinyón lesz. (ezt én UUID-vel paraméterezném).

[ Szerkesztve ]

(#49269) ubyegon2 válasza _Dumber_ (#49268) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

& (#49267) Flowtation

Ezek szerint én nem értek hozzá ennyire, de soha nem volt még /boot partícióm, lehet, hogy a GRUB ezt nem vette észre. :)

Ha két vinyóm volt a gépben, mindegyikre rátettem a GRUB-ot és a gép a boot során amelyiket érzékelte, arról bootolt a GRUB. Mivel ha egy vinyó van a gépben, és azon van GRUB, akkor azt nagyon nem érdekli, hogy előtte volt egy másik vinyó másik GRUB-bal.

Ha a Debiant lecseréli fórumtársunk más Linux disztróra, akkor frissíti mindkét meghajtón a GRUB-ot, ill. amire telepít, azon frissíti maga a telepítés, legtöbbször legalábbis.

Szerinted ez nem működőképes, mert egyszerűnek egyszerű?

[ Szerkesztve ]

(#49270) _Dumber_ válasza ubyegon2 (#49269) üzenetére


_Dumber_
őstag

Ez is működik, és tényleg egyszerű. Én abból indultam ki, hogy az elsőn van a grub, és a másik kivehető. Az FT is az elsőre telepette.
Majd választ, hogy melyik neki a szimpatikus :)

/boot-ot én is csak akkor csináltam külö a belső vinyóra, mikor a linuxokat még csak külső vinyon próbálgattam, és a gépem biosza nem tudott külsőről bootolni, de a kernel már igen...

[ Szerkesztve ]

(#49271) mefistofeles

Skacok! A geforce kártyámat kicseréltem egy Asus HD 5450-re. (eddig úgy tudtam ezzel eldöcögött a mint) Indításkor a linux ugyan felállt de egy hibaüzenettel, hogy a Cinnamon környezet összeomlott.
Újraindítás után ugyanaz. Akkor kuka az első frissítésig a holmi? Vagy van mód, hogy terminálból megmutassam neki az AMD ATI drivert?

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#49272) lev258 válasza mefistofeles (#49271) üzenetére


lev258
veterán

Rendszer?
Akkor most feltetted az AMD zártat?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#49273) mefistofeles válasza lev258 (#49272) üzenetére

Jaj bocsi láma vagyok. Linux Mint 18 Cinnamon.
Feltenném ha tudnám, hogy kell. A desktop bejön, terminált tudok nyitni és kb. ennyi......Egyébként nem az van, hogy nincs is zárt driver?

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#49274) lev258 válasza mefistofeles (#49273) üzenetére


lev258
veterán

Ahhoz valóban nincs zárt driver.
Próbáld meg a kernelt is frissíteni Mint-en (alapból nem szokta). Meg szedd le a zárt Nvidia drivert.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#49275) mefistofeles válasza lev258 (#49274) üzenetére

Na igazából ez (úgy túnik) nem is driver probléma. Minden működik és a megjelenítés is rendben van egyszerűen tényleg csak a cinnamon környezet omlott össze. Azt viszont nem tudom, hogy hozhatnám helyre. A kernel frissítés megvolt......

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#49276) lev258 válasza mefistofeles (#49275) üzenetére


lev258
veterán

Ha a Cinnamon szórakozik, megpróbálhatod újratelepíteni. Egyébként Live alatt nézted?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#49277) mefistofeles válasza lev258 (#49276) üzenetére

Oké, hogy megpróbálhatnám újra telepíteni (gyanítom nem az egész rendszerre gondolsz) csak nem tudom, hogyan kell...... :(

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#49278) mefistofeles

A sudo apt-get install cinnamon-desktop-environment parancs lefutott de nem változott semmi.

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#49279) linuxuser666


linuxuser666
tag

Sziasztok!
Volt egy hosszabb kihagyásom, most újra el szeretnék kezdeni, linux disztribúciókat használni, de akadt egy kis problémám.
Kezdjük a gépemnél: Egy asrock fm2a88x extreme 4 + lap, egy amd a10 5800k, és egy r9 270x vga.
Dualbootot szeretnék használni, windows 7 x64, és ubuntu 16.10 x64 4.8.0-22-generic.
A videókártya, és a monitor egy dvi-vga átalakítóval van összekötve.
A telepítések megvannak, indul mindkét rendszer.
A problémám ott kezdődik hogy ubuntun nem tudom a felbontást 1024x768 fölé állítani.
Régebben is volt ilyen problémám dvi-vga átalakító miatt talán, de nem vagyok benne biztos.
Most viszont keresgéltem kicsit a 0 angol tudásommal, és arra jutottam hogy nem támogatott a videókártyám.
Jól értelmezem, tényleg így van?
Vagy van esetleg olyan driver amivel menne?
Jelenleg átraktam a monitorkábelt az alaplapra, és így azonnal normális felbontáson tudtam használni a rendszert. Nyilván nem akarom mindig cserélgetni amikor épp másik rendszert indítok:)
Mivel tudnám egyszerűen megoldani ezt?
Most van 1-2 nap szabadidőm, utána megint nem lesz időm rá hogy bütyköljem, csak arra hogy használjam.
Ma már a gpt-mbr párossal is szenvedtem kicsit, meg a windows alatt formázhatatlan pendriveommal, szóval örülnék valami segítségnek:)

(#49280) Flowtation válasza ubyegon2 (#49269) üzenetére


Flowtation
őstag

(#49268) _Dumber_
(#49269) ubyegon2

Köszönöm a választ mindkettőtöknek. Lehet, hogy én vagyok a hülye, de akkor ez azt jelenti, hogy ha kiveszem a második vinyót, akkor ugyanúgy elindul a grub és tudok win.t indítani, de a linuxot nem? Azt én is úgy gondoltam, ha másik linuxot teszek fel, az úgy is gyalulja az sdb-t, (mert úgy csinálom) és a grubot felülírja a telepítés végén. Mi történik abban az esetben ha az sdbre (linux) rakom a grubot?

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#49281) ubyegon2 válasza Flowtation (#49280) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

ha kiveszem a második vinyót, akkor ugyanúgy elindul a grub és tudok win.t indítani, de a linuxot nem?

Az 1. vinyón van a win, a 2.-on a Linux, ha jól emlékszem. Én mindkettőre tennék GRUB-ot, szerintem ha az egyiket kiveszed, nem lesz gond, hogy nem találja a másik oprendszert, de lehet, hogy a választómenüben a nyíllak ki kell jelölni bootolásnál, hogy bootoljon ami rajta van. Ez esetben, ha a 2. meghajtó van csak benn, érdemes csinálni egy GRUB frissítést a sudo update-grub paranccsal.
Ha nem rakja az első helyre a Linuxot, akkor újra kell telepíteni a sudo grub-install /dev/sdx kiadásával. (az X a meghajtó betűjele)

Mi történik abban az esetben ha az sdbre (linux) rakom a grubot?

Ezt nem teljesen értem. Csak arra tennéd vagy hogyan gondolod?
Ha az sda-n nincs GRUB, akkor arra a wines inditót kell tenni és akkor csak a Win elérhető. Az is jó megoldás lenne egyébként, ha a bios-ból választanád ki, mi induljon az F12-vel.

[ Szerkesztve ]

(#49282) Flowtation


Flowtation
őstag

ubyegon2, köszi!

Most egy másik problémával küzdök. Itthon van egy régi gépem amire szeretnék omv-t rakni. A gond ott van, hogy az alaplapon van egy db ide vezérlő és négy sata. Nekem van egy db ide vinyóm és két sata-s. Az ide vinyóra tenném az omv-t, de telepítéskor az a vinyó az sdc. Hogyan tudom azt elérni, hogy az ide legyen az sda? Ha csak azt hagyom bent, akkor ok, de ha berakom a másik két lemezt, akkor már nem jó. A grub az sda-ra akar települni omv-nél alapból és hibával leáll. Az alaplap egy asrock alive nf6g.

szerk: Ha úgy telepítettem, hogy csak az ide vinyó volt bent, akkor ugyan elindul a grub, de nem tudok belépni a webes felületen az omv-be, pedig minden stimmel, mármint ip cím ilyesmi.

[ Szerkesztve ]

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#49283) ubyegon2 válasza Flowtation (#49282) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nincs mit, ha segített a tipp! :)

Én is küzdök most egy problémával: mi az az omv?

ezt se értem:
A grub az sda-ra akar települni

A GRUB oda települ, ahová meghatározzuk neki... :U

Tényleg nem tiszta nekem, mit szeretnél elérni pontosan.

[ Szerkesztve ]

(#49284) Flowtation válasza ubyegon2 (#49283) üzenetére


Flowtation
őstag

szia!
Az OpenMediaVault egy debian alapú nas oprendszer. Elég csupasz, kifejezetten nas funkciókra. A lényeg telepítéskor lehet választani, hogy melyik lemezre szeretnénk telepíteni, de utána nincs visszavonás, arra megy és kész. Se particionálás, se semmi. Pl ha nekem az sda egy 160 gb-os lemez, akkor az lesz használva.

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#49285) ubyegon2 válasza Flowtation (#49284) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

OK! Így már leesett. :B
A gond az, hogy NAS-t nem használok egyáltalán, így azt javallom, míg itt nem mondanak valami okosat a NAS-t használó fórumtársak, nézz be ebbe a topikba: OpenMediaVault.
Most látom, már nem vagy idegen abban a topikban.

Ilyen speciális telepítési metodikához jobb, ha nem adok tippeket így.

A lényeg telepítéskor lehet választani, hogy melyik lemezre szeretnénk telepíteni, de utána nincs visszavonás, arra megy és kész.

Az akkor nem megoldás, ha azt a lemezt választod ki, amire szeretnéd, hogy települjön? lehet, hogy ez túl naív kérdés volt?

[ Szerkesztve ]

(#49286) ubyegon2 válasza Flowtation (#49284) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A lényeg telepítéskor lehet választani, hogy melyik lemezre szeretnénk telepíteni, de utána nincs visszavonás, arra megy és kész. Se particionálás, se semmi.

Közben megnéztem, de ez a OMV telepítő egy szokásos Debian karakteres telepítő, de ebben is működik ugyanaz szerintem, mint a Debianban. Az, hogy utána nincs visszavonás, arra megy és kész? Nem értem ezt sem, telepítés után én nem gondolom, hogy bármely Linux disztrónál másképpen lenne ez! Particionálást meg bármikor csinálhatsz ezen is utólag, ha van/raksz fel valamilyen lemezkezelő programot. Azt gondolom sejted, hogy a GUI nélküli particionálás nem annyira barátságos.

[ Szerkesztve ]

(#49287) Normi™


Normi™
őstag

Sziasztok!

Elkövettem egy kis hibát.Van két ssd-m,az egyik tartalék,de gondoltam kipróbálom az OpenSuse-t rajta.Pendrive-ra kiírtam a Gnome Live cd-jét,elkezdtem telepíteni Uefi módban,de valamiért a telepítés legvégén mindig kidobott valami partíció problémával,ext4 alatt és xfs alatt is.Nem is ez lenne a lényeg hanem az,hogy ezek után a nem működik a rendszer,nem látja az uefi sem.Ami igazából a problémám,hogy a másik ssd indulásakor (Linux mint Cinnamon 18) a secure boot kikapcsolása nélkül állandóan bead egy szöveget,hogy "image....failed....yes or no...",gondolom beírt egy digitális aláírást a secure boot-ba amit az vagy nem fogad el vagy a meghiúsult telepítés miatt érvénytelen lett.Zavar ez a szöveg.Megoldható valahogy?

Köszönöm előre is!

[ Szerkesztve ]

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#49288) safranyek


safranyek
tag

sziasztok.

Live cd alatt mennyire pontos egy nettes sebességteszt?

(#49289) Apollyon válasza safranyek (#49288) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Ugyanannyira mint telepített rendszeren.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#49290) Apollyon válasza ubyegon2 (#49286) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Csak a pontosság kedvéért: Debianban grafikus és karaktergrafikus telepítő van. Karakteres, azaz sima konzol telepítőt pl. Arch-ban és Gentooban találsz.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#49291) ubyegon2 válasza Apollyon (#49290) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

karaktergrafikus

Igen! Ez nem jött a nyelvem hegyire imént! Köszi. :)

(#49287) Normi™

Egész rendes katyvazt csináltál, csak úgy röpködnek a rövidítések, uefi, ext4, xfs, egyik ssd, másik ssd, secure boot. :Y

De ahogyan látom, nem csak én nem értem, mit alkottál..... telepítés során tisztában voltál vele, melyik az egyik és melyik a másik SSD? openSuse partícionálója egyébként nekem kicsit érdekes, nem tudtam megállapítani, mit fog csinálni a fenn lévő rendszereimmel, ha elkezdem a telepítést, le is állítottam. Legjobb lenne, ha az eddig működő rendszerre visszatennéd a GRUB-ot és attól legalább az addigi oprendszered működni fog.

[ Szerkesztve ]

(#49292) Normi™ válasza ubyegon2 (#49291) üzenetére


Normi™
őstag

Semmi katyvasz nincs ebben.Megpróbáltam ext4 és xfs fájlrendszerrel is telepíteni az OpenSuse-t de partíció hibát dob a legvégén,ennyi,ezért hagytam is.Ettől tök normálisan megy a másik ssd-n a MInt,ami gondom volt,hogy secure boot hisztizett,hogy nem ok neki valami,gondolom a hibás telepítés miatt,kikapcsolva simán boot-olt szöveg nélkül is(de attól is tovább lehetett menni,csak egy "yes" kellett nyomni).Van egy opció,hogy törölhető az összes kulcs,megtettem,már működik normálisan,bekapcsolva hiba nélkül,szóval megoldódott.Ami gáz,hogy az összes alatt nyilván a Mint kulcsa is benne van,de érdekes módon hibátlanul működik.Szó sem volt nem működő első rendszerről.

[ Szerkesztve ]

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#49293) ubyegon2 válasza Normi™ (#49292) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Értelek, neked nem katyvaz. :)

Ez a secure boot nekem mindig a win-t hozza képbe, mi lenne ez, hol kapcsolod, a bios-ban (uefi), bár utóbbit nem használom, azért lehet ismeretlen.

Van egy opció,hogy törölhető az összes kulcs

Ez hol van? Milyen kulcsok ezek? Ennyire nem értenék az egészhez? :U

Nem nagyon írod le pontosan miről van szó, így sokan csak pislognak, a hibaüzeneteket érdemes a lehető legpontosabban idézni! Még ha megoldódott neked, akkor is jól jöhet másnak a probléma megoldáshoz!

(#49294) Atlantisz48 válasza ubyegon2 (#49240) üzenetére


Atlantisz48
őstag

Úgy vettem ki, hogy nagyon ellene vagy, ezért nem próbálom ki. Csak azért gondoltam arra hogy lecserélem, mert tetszik a letisztult megjelenés. Persze a Linux Mint jobb, kb mindenben, ez csak egy ötlet volt. :K

[ Szerkesztve ]

(#49295) ubyegon2 válasza Atlantisz48 (#49294) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Lehet, hogy letisztult, de szerintem neked se váltaná be a hozzá fűzött reményeket! Ettől még kipróbálhatnád live-ban vagy felrakod dualboot-ban, de tényleg jobb lenne, ha megvárnád, amíg az Ubuntu választható hivatalos felülete lesz. Használhatóságban meg sem közelítené a Mint-et ez a remix. Az eOS-t is sokan nagy reményekkel próbálták ki, hogy mennyire letisztult meg szép...csak hát előbb utóbb nem csak nézegetni szeretné az ember a disztrót, hanem használni is! ;)

[ Szerkesztve ]

(#49296) Normi™ válasza ubyegon2 (#49293) üzenetére


Normi™
őstag

Asus lapom van és azon belül a "boot" alatt van a "secure boot".Ott választható,hogy milyen OS-t szeretnél telepíteni secure boot-al.Két opció van "other os" vagy "windows".Én windows opció alatt telepítettem és ott van egy plusz menü "keys",és azon belül törölhető az összes kulcs.Mivel egy sikertelen telepítés után dobálta a hibát és sok uefi-is,secure boot-os MInt-nél még nem jött elő,gyanítom,hogy odakerülnek a biztonsági aláírások amivel telepíthető egy op.rendszer,ugye egy ideje a linux disztrók egy része is,nem csak windows.Könnyen lehet,hogy tévedek,de törlés után,bekapcsolt secure boot-al,windows opció alatt hibátlanul fut a mint és már nincs hibaüzenet.

[ Szerkesztve ]

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#49297) ubyegon2 válasza Normi™ (#49296) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Így már értem. Asus lapom van nekem is, már rémlik, hogy van ilyen opció. Legfeljebb azért nem volt ismerős, mert Linux telepítésekor soha nem akartam magamat szívatni és nem a windows opciót választottam! :DD Inkább meg se kérdezem, miért azt jelölted be. Nem volt elég izgalmas a Linux használata?

Annyi viszont kiderült, hogy ezekkel a kulcsokkal nem kell foglalkoznod. Ez is valami! :)

(#49298) Normi™ válasza ubyegon2 (#49297) üzenetére


Normi™
őstag

Kíváncsiságból jelöltem be és úgy maradt,pár MInt felment így uefi módban secure boot-windows kombóval,nem volt gond.Ahogy írom itt sem hiszem,hogy lett volna ha végig megy a telepítés.

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#49299) ubyegon2 válasza Normi™ (#49298) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Lehet, hogy ez a másik SSD érzékeny volt a secure boot ezen formájára, de bármi lehetett itt, ha már bios szinttől indult a dolog. Egyébként megértelek, én is legtöbbször kíváncsiságból futottam bele nagyon idegesítő dolgokba! ;]

(#49300) Normi™ válasza ubyegon2 (#49299) üzenetére


Normi™
őstag

Nem tudom,de azt tudom,hogy lesz még pár próba,felmegy az Opensuse uefi-vel windows módban ha addig élek is ;] Kipróbálom holnap "other os" alatt is,mit produkál,bár partíció gondja van,de csak rájövök mi a gáz. :)

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.