Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#49551) Normi™ válasza odrif (#49550) üzenetére


Normi™
őstag

A másodikat kipróbáltam,gond nélkül fut és települ.A kép szerint 64biteset töltöttél.a rendszered is 64bites?

Szerk:Most nézem,hogy nincs igazán választás.így tárgytalan.

[ Szerkesztve ]

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#49552) CPT.Pirk válasza odrif (#49550) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem láttam még ilyesmit, de mindkét hiba arra utal, hogy valamit nem tud olvasni / nincs hozzáférése a fájlrendszerben.
Valami Mint specifikus gebasz lehet, kérdezz rá a Mint topicban: [link]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#49553) lev258 válasza odrif (#49550) üzenetére


lev258
veterán

Pontosan hogyan zajlott a telepítés (felhasználó, jelszó, ...)? Mit csináltál, amikor ilyen hibákat kaptál? Valami nagyon nem stimmel.
Frissítések felmentek már?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#49554) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#49552) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nahát! Küldözgetjük az embereket másik topikba? Főleg így, hogy lassan egyesítésre kerülnek a kezdő Ubi alapú topikok és a Mint TG-je válaszolgat már a kérdezőnek?

Még rám mondják, hogy küldözgetem az embereket ide-oda.... :P

Valami Mint specifikus gebasz lehet

Fura lenne, évek óta láttam már pár Mint telepítést, de ilyent még én sem láttam! :N

(#49550) odrif

Most már tényleg árulj el pár dolgot, mert az, hogy dobsz ide ilyen fura jelenségekről képeket, de azt sem árulod el, milyen disztró pontosan, amit telepítettél, milyen módszerrel telepítetted, miket csináltál, amikor ez az anomália jelentkezett......így képtelenség lesz megfejteni a hiba okát! :U

[ Szerkesztve ]

(#49555) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#49554) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Jajj már. :DDD

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#49556) odrif válasza ubyegon2 (#49554) üzenetére


odrif
MODERÁTOR

Amit telepítettem:

Szerintem ott lehet a gebasz, hogy valami OEM telepítést választottam.

Egyébként ez szerint ment minden és még a méretek is ugyanezek lettek:
[link]

És mi lenne ha újra telepíteném mondjuk nem ezt a disztrót hanem az ubuntut?

[ Szerkesztve ]

20 éve a Prohardveren

(#49557) lev258 válasza odrif (#49556) üzenetére


lev258
veterán

Az OEM gyári telepítés céljára szolgál, az első indításnál kell mindenfélét beállítani. Szerintem ott csúszott félre valami. Rendes telepítést csinálj.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#49558) ubyegon2 válasza odrif (#49556) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Honnan szedted le azt az iso-t? Én a hivatalos oldalukon nem találok OEM verziót a 18-ból, csak a 17.x változatokból.

És mi lenne ha újra telepíteném mondjuk nem ezt a disztrót hanem az ubuntut?
:N
Minek? Ha valami ismeretlen helyről szedsz le iso-t, az Ubuntu is furán fog viselkedni!

[ Szerkesztve ]

(#49559) lev258 válasza ubyegon2 (#49558) üzenetére


lev258
veterán

Boot-olásnál van olyan opció, hogy OEM telepítés. Ha jól emlékszem.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#49560) ubyegon2 válasza lev258 (#49559) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezt tuti, hogy nem vettem észre! Ezek szerint ezért nincs külön OEM verzió. Köszi az új infót! :)

Megnéztem egy kiírt iso-t és valóban!

Hogy miből gondolta fórumtársunk, hogy a for manufactures változat a szimpi neki.... :U

[ Szerkesztve ]

(#49561) odrif válasza ubyegon2 (#49560) üzenetére


odrif
MODERÁTOR

Innen töltöttem le:[link]

A rufus-al kiírtam pendriv-ra és onnan bootoltam.
De így ha a start linux mint-et választom akkor nem telepíti fel hanem a Live-ot kapom.
Most töröltem win7 alatt létrehozott 3 partíciót, egyesítettem, formáztam ext4-re, de így sem engedi telepíteni, sőt már a win7-et sem tudom elíndítani.
Most is Live alól írok.

20 éve a Prohardveren

(#49562) lev258 válasza odrif (#49561) üzenetére


lev258
veterán

A Live alatt ott az ikon az asztalon, amivel telepíteni lehet.
Helyre kell állítanod a Windows telepítővel a boot-ot (vagy felrakni ismét a Linuxot). Formáztad a partíciókat, ezzel együtt a Grub-ot is megölted.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#49563) odrif válasza lev258 (#49562) üzenetére


odrif
MODERÁTOR

már csinálja

20 éve a Prohardveren

(#49564) CPT.Pirk válasza odrif (#49563) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ha esetleg nem lenne a telepítés után a Grub-ban a Windows mint opció, akkor egy

sudo update-grub

parancs kiadásával a terminálban be fogja tenni. Mondjuk ezt valszeg megcsinálja magától.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#49565) odrif válasza CPT.Pirk (#49564) üzenetére


odrif
MODERÁTOR

Na minden sikerütl, erre feltettem az operát és most kevés a Filesystem root köteten csak 324,1 MB lemezhely maradt.

20 éve a Prohardveren

(#49566) lev258 válasza odrif (#49565) üzenetére


lev258
veterán

Nem tudom, most miféle partíciókat csináltál, de /-nek való ezek szerint erősen alul lett méretezve.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#49567) odrif válasza lev258 (#49566) üzenetére


odrif
MODERÁTOR

7gb-ra csináltam.
/home 6 gb
(így készült:[link])

[ Szerkesztve ]

20 éve a Prohardveren

(#49568) lev258 válasza odrif (#49567) üzenetére


lev258
veterán

Ennél azért lehettél volna kicsit bőkezűbb. :DDD
Bár meglepő, mert emlékeim szerint friss telepítésnél a / 3-4GB maximum. Igaz, Mint-tel nem volt dolgom mostanság.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#49569) ubyegon2 válasza odrif (#49567) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Pár napja telepítettem a 18.1-et 32 bitest véletlenül, az majd 7 GB-ot foglal. Szerintem min. 20 GB-ot érdemes adni a Mint-nek, de felesleges /home, elég csak a / . Csinálj inkább egy Data v. Letöltés v. Torrentek partíciót és minden ide megy bele, amit leszedsz/felteszel. Ezeket fstab-ban csatolhatod bármelyik később telepítendő Linuxhoz, míg a /home-ot igazán úgysem fogod tudni használni csak ehhez a disztróhoz.

(#49570) Bass


Bass
addikt

Sziasztok,sajnos tonkrement szuleim asztali gepeben a hdd es olyan linuxot keresnek ami ha pendriverol futtatom akkor elmenti a beallitasokat,tehat a gariztatas idejere arrol futna a gep.Ubuntut,mintet probaltam de nem ajanlja fel inditaskor hogy a hasznalatot mentené.

"The gods who light up the sky at the gate of sethu"

(#49571) lev258 válasza Bass (#49570) üzenetére


lev258
veterán

A kulcsszó a perzisztens. Ez alapján keress. A pendrive-ra pakolásnál kell ezt beállítani.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#49572) growler válasza Bass (#49570) üzenetére


growler
őstag

Szia !
Annál a segédprogramnál, amellyel kiírod az ISO-t a pen.-re - annál kell megadni
annak a lemezterületnek a nagyságát, amely megjegyzi a beállításokat (is).
Pl.: Indítólemez készítő vagy Unetbootin [link]
A képen láthatóan 500MB-ot adtam (volna))
Ha van rá lehetőség, USB3-as eszközt, aljzatot használj, mert USB2-esen
nagyon lelassítja a rendszert.

(#49573) Bass válasza growler (#49572) üzenetére


Bass
addikt

Van rufusom ,lili usb creatorom es most valami universal usb installert probalgatok.M egnezem hogy ezekbe van e perzisztens mod,koszonom.

[ Szerkesztve ]

"The gods who light up the sky at the gate of sethu"

(#49574) ubyegon2 válasza Bass (#49570) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

(#49575) Bass


Bass
addikt

Köszönöm mindenkinek ,most próbàlgatom. Pár óra és kiderül sikerült e 😃

"The gods who light up the sky at the gate of sethu"

(#49576) growler válasza Bass (#49575) üzenetére


growler
őstag

Ha még marad jócskán hely a pen.-en, megcsinálhatod azt hogy ezen a
kihasználatlan lemezterületen (egy külső rendszerrel) létrehozol egy új
partíciót (Átméretezés/Mozgatás) pl. fat32-re formázva (hogy a Win.
is tudja kezelni.) - bármit amit ide letöltesz v. másolsz, az is megmarad.
Valahogy így.: [link]

(#49577) lev258 válasza growler (#49576) üzenetére


lev258
veterán

A Windows nem igazán komálja a több partíciós pendrive-okat.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#49578) growler válasza lev258 (#49577) üzenetére


growler
őstag

Tehát ha ezt a pent bedugja egy Win.-es gépbe, az nem fogja felismerni ezt a fat32-es
partíciót - és a rajta lévő fájlokat ?

(#49579) hcl válasza growler (#49578) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nekem eddig felismerte... De lehetnek vele bajok. Win alatt a mass storage eszközök és a partíciók kezelése eléggé fura.

Mutogatni való hater díszpinty

(#49580) growler válasza hcl (#49579) üzenetére


growler
őstag

Beismerem, hogy amíg Win.-t "használtam" (inkább csak ismerkedtem vele)
Ilyet, konkrétan nem próbáltam.
Tehát, ha állítjátok hogy ez (akár) problémás is lehet, - hajlok rá hogy elhiggyem ! :)

(#49581) CPT.Pirk válasza growler (#49578) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ilyenkor az egyik partíciót szokta látni, ami gyakran egy fat vagy fat32-es pici partíció a bootloader számára. Egy teljes formázás szokott kelleni a pennek és van az úgy, hogy kétszer kell formázni, közben egyszer kihúzni és visszadugni a gépbe, mire visszakapod az eredeti állapotot. Ez ilyen szopás Windows alatt.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#49582) hcl válasza CPT.Pirk (#49581) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Na ilyet még nem szívtam :D
Simán leformáztam és megvolt eddig mindig.

@growler : Nem sok esélyed van rá, hogy belefuss. Ha az eszköz partíciós táblája összeborul, az simán menthető, nem hibásodik meg tőle a pendrive.
Sokszor keresne ilyennel, hogy jaj elromlott a memóriakártya winyó pendrive kiskutyafüle, nem látja a gép... És a valódi hardverhibák mellett sok ilyen volt, hogy csak a partíciót kellett rá újrarakni.

Mutogatni való hater díszpinty

(#49583) CPT.Pirk válasza hcl (#49582) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Valszeg nem a DD módban csináltál eddig pendriveot. Chakra iso-t pl. csak úgy tudsz kiírni bootlható módon, ha a win32diskimagerrel csinálod, vagy a Rufusban a felkínált DD móddal. Mindkettő ugyanazt csinálja, létrehoz két partíciót a penen amit aztán nem annyira egyszerű visszacsinálni Windows alól.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#49584) hcl válasza CPT.Pirk (#49583) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ja, leginkább csak Ubit meg Debiant írtam ki eddig :) De azoknak a perzisztens partíciójával se volt gonja edig a winnek.

Mutogatni való hater díszpinty

(#49585) King Unique válasza growler (#49578) üzenetére


King Unique
titán

Csak a legelső partíciónak oszt ki betűjelet, erről nemrég egy másik topikban volt szó. Ebben az esetben pedig ok lesz a FAT32-es.

(#49583) CPT.Pirk:
Vagy hármat, mert más Linux ISO-knál jellemzően ilyen elrendezés szokott lenni. Ilyenkor a diskpart, de külső programok (pl. Rufus) is megoldják a helyreállítást. Amúgy nemrég megjelent a Fedora 25 és szóba került az FMW tool. Az elérhető Windowsra is, DD módban írja ki az ISO-kat + a helyreállítást is megoldja.

[ Szerkesztve ]

(#49586) Vidual001


Vidual001
tag

Tiszteletem a Hölgyeknek \ Uraknak!

Kellene egy kis segîtség, Kubuntu 12.04 alatt hogyan tudok HDD-t formàzni, illetve a Hdd nevét hogyan tudom megnézni? Elôre is köszönöm! :R

MSI GT62VR 6RD Dominator Pro

(#49587) King Unique válasza Vidual001 (#49586) üzenetére


King Unique
titán

Abban is lennie kell beépített lemezkezelőnek —► KDE Partition Manager. De akár a népszerű partíciókezelő, a GParted is telepíthető az alábbi parancsot terminálba bepötyögve:

sudo apt-get install gparted

(#49588) #21078528 válasza Vidual001 (#49586) üzenetére


#21078528
törölt tag

lsblk -o NAME,TYPE,FSTYPE,LABEL,SIZE,MODEL,MOUNTPOINT

mkfs.fájlrendszer /dev/partíció

(#49589) Nowhereman válasza ubyegon2 (#49569) üzenetére


Nowhereman
őstag

A /home-ot több disztrohoz is lehet használni, de különösen kellemes, mikor mondjuk egy elcseszett frissítés után percek alatt újrahúzza az emberfia a rendszert, és nem kell a belakással további órákat elcseszni.

Utánam a kondenzcsik!

(#49590) ubyegon2 válasza Nowhereman (#49589) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A /home-ot több disztrohoz is lehet használni,

Igen, de elég korlátozottan, én például a Cinnamonos /home alkalmazását nem ajánlanám más DE-s disztróhoz. Ugyanazon disztró frissítés utáni újrahúzásához viszont nagyszerű.

Azért nem javaslom nagyon kezdőknek, mert az első napokban én is bedőltem ennek, hogy lehet használni több disztróhoz is! :D

(#49591) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

Figyelem!

Akit érdekel, az off topikban pár napja diskurzus folyik a mostani Linuxos topikok átalakításáról, nézzetek be, szavazni is lehet a változásról, de semmiképpen ne ebben a topikban szóljatok a témához! :R

[ Szerkesztve ]

(#49592) Nowhereman válasza ubyegon2 (#49590) üzenetére


Nowhereman
őstag

Itt nem a disztrókról van szó, hanem a D.E.-kől. Még a Mint Mate+Cinnamonos telepítésnél is meg lehet csinálni, hogy a Cinnamon alatt letolt hangerőtől képtelenség egy Mate-s menetben hangerőt csiholni. Ez leginkább annak a következménye, hogy minden DE-hez külön programcsomag van, amelyek gyakran csak a feliratban különböznek, aminek hála még nagyobb káoszt sikerült teremteni. No hiába, a Linux világhoz képest a magyar politikai baloldal is egy megbonthatatlan egység.

Különben meg éppen a gyors újrahúzás miatt nem szabadna lebeszélned a kezdőket. Elqrnak valamit, de teljesen, oszt azt se tudják, hogy mi a baj, nem egy igazi Dzsóker, ha egy pendrájvos újrahúzást negyed óra alatt "mintha mi se történt volna" állapot lehet visszahozni. A Linux varázsa, főleg, hogy a Window$ esetén ennyi idő alatt még a drájvereket se vakarja össze a szájbergyerek...

Különben meg szerintem a Mate már használhatóbb mint a Cinnamon - szolgáltatás majd azon a szintem, miközben az erőforrás-igény az Xfce-LXDE környékén van.

Utánam a kondenzcsik!

(#49594) spammer válasza #20749568 (#49593) üzenetére


spammer
veterán

Bőven, bármelyik.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#49595) ooszi


ooszi
senior tag

Sziasztok

Vásároltam egy HP Gen8 Microservert, valaki tudna egy Linuxot ajánlani hozzá, kezdő vagyok.
Amire használnám: letöltés, smb, plex, 24/7 be? adat tárolás, mentés.
Monitor nem lesz rá kötve, ezért windows alól el lehessen érni?

BY ooszi

(#49596) trapi007 válasza trapi007 (#49221) üzenetére


trapi007
tag

Sziasztok. Sikerült beüzemelni a szervert. Kisérleti stádiumban van de már működik.
Debian Jessi, ts3 server, deluge, ssh, samba. Grafikus felület nélkül.

Két HDD-t raknék bele. Egy 40GB és egy 2TB, ezzel a felosztással jó lenne:

sda 1 4GB SWAP
sda 2 16GB /
sdb 5 2TB /var
sda 6 20GB /home

Ha máshogy kellene, akkor kérlek azt is írjátok meg, hogy miért.
Köszi...

Steam:G@-Bika NFSW:GABIKA

(#49597) CPT.Pirk válasza ooszi (#49595) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mennyi idő alatt szeretnéd ezt összehozni? Hosszú távú szerveres használatra pl. a Debian a javasolt Linux, csak meg kell ismerni. De van hozzá viszonylag jó wiki.

Kezdésnek szerintem az asztali gépeden csinálj egy virtualbox-os telepítést, próbálgasd, nézz utána a dolgok telepítésének, beállítgatásának, stb. Azért javaslom ezt, mert amit szeretnél az nem a kezdő szint.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#49598) lev258 válasza trapi007 (#49596) üzenetére


lev258
veterán

A /var miért is van így?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#49599) ooszi válasza CPT.Pirk (#49597) üzenetére


ooszi
senior tag

Szia, hát igen ettől féltem én is, hogy nem lesz ez könnyű.
Marad a Windows.

BY ooszi

(#49600) trapi007 válasza lev258 (#49598) üzenetére


trapi007
tag

mert a deluge arra menti a torrenteket
/var/lib/deluge/Downloads

[ Szerkesztve ]

Steam:G@-Bika NFSW:GABIKA

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.