Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#49751) #21078528 válasza totron (#49739) üzenetére


#21078528
törölt tag

Amint találsz egy kulcsrakész terjesztést azonnal szólj, még fizetek is érte! ;)

Amiről beszélsz, az nem tanulás, az önszopatás! Ha valaki igazán meg akarja tanulni a Linuxot, az elhatározás és nem terjesztés kérdése (kernelt fordítani Ubuntun is lehet)!

Én azért használok ~15 éve kizárólag Linuxot, mert gyors, stabil, biztonságos és INGYENES, és nem azért, mert remekül lehet szopni egy Gentoo fordítás közben! :K

(#49752) totron válasza #21078528 (#49751) üzenetére


totron
addikt

Értelek és nem disztrófüggő dogmarendszereket szerettem volna kinyilatkoztatni (bár lássuk be, vannak, amik eleve tanításra/szöszmötölésre születtek, mások meg mezei desktop használatra). Ettől függetlenül tartom az írottakat, még ha nem is olyan sarkosan, ahogy azt cigam értelmezni szerette volna. Egyszerűen túl sok - meglátásom szerint értelmetlenül - befulladt érdeklődést láttam már. Szerencsésebb az, ha a mindent ide nekem elv (pl. live) helyett az a kezdeti gondolat, hogy na, akkor én ezt most feltelepítem. Ha kell döcögősen, kérdezve, utánaolvasva, átlátni akarva. Manuálisan beállítva a billkiosztást, parancssorból szkennelni a wifit. Majd következő induláskor értetlenkedni, hogy miért nem megy, ja, nincs autostartra téve, de majd most. Valamikor kénytelen bekövetkezni egy gondolkodásbeli paradigmaváltás, ami jobb előbb, mint később. Ami viszont, ha be is következik, önmagában nem tud létezni, mert ha minden megoldott nincs mibe fektetni a problémamegoldási energetikákat. Ebben az értelemben számos kulcsrakész terjesztés van.

Valóban van, amire egy percet is kár áldozni, de nem elvetendő szerintem minden, elsőre önszopatásnak tűnő feladat. Sosem tudhatod mit tanulsz közben, ami később jól jön. Még ha időnként fájóan öncélú logikákon át vezet is az út..

Lehet fórumokon begyűjteni a kis sajátküldetéseket, tanulni, okulni más bajából, de mégis csak az az igazi, ami problémát saját bőrén (gépén) tapasztal az ember, ami őt magát korlátozza - jobban meg is marad az ilyen megoldása. Ahogy a saját kézzel felépített (helyi) menüt is magadének érzed, míg egy xdg-menuvel összegereblyézett cucc csak ott van. Nem a felesleges szívás a lényeg, hanem az építkezés és hogy érted mi miért. Az "aha!"-élmények, amikre szinte kivétel nélkül rá tudod mondani, hogy "jogos", felismerve saját emberi tökéletlenséged, tévedéseid. Egy desktop disztró a fullos Gnome3/KDE-vel pont ezekből hagy ki (az meg, hogy máshol vannak a menük, más a programok neve hamar megunható).
Gyors, stabil, biztonságos: ezekkel azért kár érvelni, mert ami igaz, annak mindig akad cáfolata is.:) (mindhárom pontban volt alkalmam csalatkozni már)

Kívánok a kérdezőnek sok, - nem értelmetlenül - nehéz órát, sikerélményt és tanulnivalót a műfajban.
Ja, saját megoldásairól lehetőleg készítsen mindig dokumentációt vagy hozzászólás formájában tegye közkinccsé a megoldást, mert közel sem biztos, hogy következő alkalommal is ugyanolyan egyszerűséggel (és lelkierővel) fog menni a netes infók összeollózása.:) (az ember alapvetően felejt, valamennyi hardveregyedisége meg mindig van a gépnek)

(#49753) spammer válasza totron (#49752) üzenetére


spammer
veterán

Te mit használsz, és milyen ablakkezelővel?

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#49754) totron válasza spammer (#49753) üzenetére


totron
addikt

Debian, Puppy Slacko, Salix, Arch, Gentoo, Fluxbox, Gnome2, KDE 3.5, WMaker, AfterStep, IceWM, BlackBox, i3, illetve szeretem a motif/CDE-be hajló témákat. A múltban élek, de nem baj az.:)

(#49755) ubyegon2 válasza totron (#49754) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az a baj inkább, hogy a kérdezőre nem figyeltél! Ő abszolút kezdő és ezt is leírta:

" Szeretném kipróbálni a Linuxot,de nem tudom mivel kezdjem,hogy ne menjen el a kedvem azonnal "

És ezt a kérdést igen okosan a kezdők topikjában tette fel!

Fentiek miatt ajánlottak neki kulcsrakész megoldásokat szerintem. Szerinted hiba volt? :F ez utóbbi csak költői kérdés, inkább ne is fejtsd ki

[ Szerkesztve ]

(#49756) #21078528 válasza totron (#49752) üzenetére


#21078528
törölt tag

Nem mondom, hogy megboldogult gyerekkoromban nem voltak Linuxos perverzióim (Lunar Linux), de hamar rájöttem, hogy amit ebből tanulni lehet, arra gyk. sosem lesz szükségem, az érdemi információk pedig terjesztés függetlenek (a shell az mindenhol shell).
A problémákat nem teremteni kell, hanem megoldani, ami működik, azt nem kell megjavítani! ;)

[ Szerkesztve ]

(#49757) tvamos válasza totron (#49754) üzenetére


tvamos
nagyúr

Így már minden világos.
Azért elég sok ember nem szeretné kitanulni a szakmát, vak használni a gépet, azt pedig lássuk be os nélkül nem lehet.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#49758) regos


regos
tag

Köszönöm az eddigi válaszokat.
Megpróbálom a részemre megfelelőt levadászni :-)

(#49759) ubyegon2 válasza regos (#49758) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az nem ártana, ha a profilodban ki lenne töltve, milyen hardverekkel rendelkezel. A kérdésednél se adtad meg, milyen géped van, az, hogy SSD meg két HDD nem valami sok infó!

Az csak egy dolog melyik Linuxot rakod fel, szerintem a Mint lesz az, de a géptől függhet az is, hogy melyik DE-vel szerelt változat lesz a nyerő!

DE - asztali környezet/kezelőfelület

Nézz be ide először.

[ Szerkesztve ]

(#49760) regos válasza ubyegon2 (#49759) üzenetére


regos
tag

Jogos a pont.
Kitöltöttem.
Köszönöm jelzésed és válaszod :R

(#49761) ubyegon2 válasza regos (#49760) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

:)
Ahogy látom, nem nagyon lenne gond a Cinnamon kezelőfelület sem a gépednek.

Win után a legkezelhetőbb a Cinnamon, ha gondolod ezzel kezdhetsz, aztán meglátod hogyan működik!

Nem véletlenül a Mint 18 a linkelt verzió, a 18.1 még hadd várjon egy kicsit. ;)

Mindkét topik Összefoglalóját érdemes átfutni, rengeteg link van bennük a leíráson kívül, ami nem lesz károdra, ha tanulmányozod!

[ Szerkesztve ]

(#49762) #21078528 válasza ubyegon2 (#49761) üzenetére


#21078528
törölt tag

Engem meg meg sem dicsérsz, hogy csak a kedvedért felraktam a Mintet! ;) :D
Amúgy a 18.1 egészen összeszedett lett, de jó szívvel továbbra is csak azoknak ajánlanám, akiknek a Cinnamon a kedvenc asztali környezetük.
Igazán az tetszett, hogy a debil frissítési metódusuktól végre megszabadultak olyan módon, hogy telepítés után megkérdezi, hogy szeretnénk-e ezt (nem tudom mióta van így, tényleg nem mostanság néztem).

(#49763) Normi™ válasza #21078528 (#49762) üzenetére


Normi™
őstag

Több mint egy hete használom a 18.1-et,egy bug(beállított idő után nem zárta le a képernyőt) volt ami kiderült,hogy nem a rendszer sara,hanem egy chat programé ami amikor indul összeomlik a cinnamon környezet.Napi 10-15órát tolom rajta,semmi hiba nem jött elő eddig.

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#49764) ubyegon2 válasza #21078528 (#49762) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nofene! Még a végén jól megkedveled! :D
Naná, Cinmanósoknak abszolút ez kell!

a debil frissítési metódusuktól végre megszabadultak olyan módon, hogy telepítés után megkérdezi, hogy szeretnénk-e ezt

Ez nincs meg most.... :U

erre gondolsz?

ez azért még megvan:

(#49763) Normi™

Napi 10-15 órát? Akkor te igazán jó tesztelő vagy. :DD
Lassan már én is ki fogom próbálni, de tuti nem 18-ról frissítve, mert ezt nem akarom kinyúvasztani, bár még ott a jól belakott 17.3 is.

[ Szerkesztve ]

(#49765) ubyegon2 válasza #21078528 (#49762) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Sorry, most esett le, hiába olvastam vissza, hogy hol kerül szóba a Mint 18.1 nálad! Erre rápillantok az aláírásodra....persze, hogy mindig ott vannak az aktuális csodák! :D

Valahogy a DE-ket mindig lehagyod, pedig engem ezek is érdekelnének.

(#49766) #21078528 válasza ubyegon2 (#49765) üzenetére


#21078528
törölt tag

Az az igazság, hogy SSD-t cseréltem, és gondoltam, ha már telepíteni kell megnézem az újdonságokat mielőtt véglegesítem a cuccost.
A Minttel kezdtem, mert mindig megkapom, hogy úgy szidom, hogy jó ideje nem is néztem, ami igaz... :B
Ez a frissítési beállítás nekem új, amikor utoljára néztem, emlékeim szerint még nem volt...
Persze ha kötekedni akarok, akkor azt mondom, még ez is kevés, mert egy kimondottan asztalinak szánt terjesztés ne kérdezgessen ilyeneket az esetleg laikusabb felhasználótól, hanem azt a frissítést, ami bekerül az Ubu LTS-be kérdés nélkül, azt pakolja fel kérdés nélkül...
A legnagyobb fejlődést a Cinnamonnál látom, már egészen használható lett, bár még vannak hülyeségei...

[ Szerkesztve ]

(#49767) Normi™ válasza #21078528 (#49766) üzenetére


Normi™
őstag

Nem kötekedés(tényleg nem!),csak kezdő kíváncsiság,hogy milyen hülyeségekre gondolsz?

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#49768) #21078528 válasza Normi™ (#49767) üzenetére


#21078528
törölt tag

A legbosszantóbb, hogy külön kisalkalmazást kellett telepítenem, hogy az összes asztalon futó programot lássam a panelen, mert az alapértelmezett csak az aktuális asztalét mutatja. :(
Amit meg felraktam, annak meg nincs jobb gombos menüje, így a panelról nem tudom bezárni az adott programot... :O

(#49769) #21078528 válasza ubyegon2 (#49764) üzenetére


#21078528
törölt tag

Ja igen, erre gondoltam, nem tudom mióta van...

(#49770) ubyegon2 válasza #21078528 (#49766) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

SSD csere! Milyen SSD-t fogsz mostantól nyúzni?

A Minttel kezdtem, mert mindig megkapom, hogy úgy szidom, hogy jó ideje nem is néztem, ami igaz...

Bizony!

ne kérdezgessen ilyeneket az esetleg laikusabb felhasználótól

Hát pont a laikusoknak van csinálva, még oda is írták egyértelműen az első opcióhoz, hogy Ne tegye tönkre a számítógépemet!! Szerintem ez nagyon ötletes! ;]

A legbosszantóbb, hogy külön kisalkalmazást kellett telepítenem

:DDD

A Cinmanó az egyetlen DE, ahol még külön telepíteni is kell valamit! Szörnyűűűűű....

Meglepve olvasom azért, hogy összességében meg vagy elégedve! :P

Szerintem 18 óta van ez az új frissítési mód.

[ Szerkesztve ]

(#49771) Istju válasza #21078528 (#49766) üzenetére


Istju
senior tag

Szia.
Néha a linux felhasználás közben adódnak, kisebb problémák, amiket , kis utánaolvasás után orvosolni lehet. Mellékesen hozzátenném, hogy némelyik driver telepítése során a windowsban sokszor macerásabb beavatkozás szükséges, mint egy linux esetében. Én Arch Linuxot használok, itt a beállítás szinte 100%-ban konzolon, vagy mélykonzolon történik. A jó tanácsom az lenne, hogy soha ne használj Arch Linuxot, sohse tapasztald meg ennek a sok-sok előnyét, azért, mert ez valószínűleg a képességeidet meghaladja. A Linux nincs ingyen, sokat kell tanulni hozzá. Én már jó pár éve nyomom, de a magamévá tett tudásom gyarapodásával egyenes arányban nőnek a kérdéseim. Elégedett Arch linux felhasználó vagyok, de az eltelt pár év tapasztalatával, nem okosabbnak, hanem tanulatlanabbnak érzem magam. Ha linuxot használsz, ezt tartsd szem előtt, és mindezek mellett tisztelegj a sok sok fejlesztőnek, aki a munkaidején kívül fejleszti a Linuxot teljesen ingyen. Boldog Újévet.

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#49772) BoB válasza Istju (#49771) üzenetére


BoB
veterán

Mi a tököm az a mélykonzol?

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#49773) #21078528 válasza ubyegon2 (#49770) üzenetére


#21078528
törölt tag

Transcend SSD370S. Eddig nagyon elégedett vagyok vele!

(#49774) #21078528 válasza Istju (#49771) üzenetére


#21078528
törölt tag

Megfogadom a jó tanácsod, és nem használok Arch Linuxot (már kinőttem az önszopatásból)! ;)
A sok-sok előnyről azért mesélhetnél, mondjuk pontosabban számol a bc mint Minten, vagy szebbek az mc színei?
Tisztelgek a sok-sok fejlesztőnek aki a munkaidején kívül fejleszti a Linuxot teljesen ingyen, meg azoknak is, akik komoly pénzekért fejlesztik főállásban IBM, Red Hat, SuSE, Canonical, Oracle, Google, stb. alkalmazottként, vagy a The Linux Fundationtól kapnak pénzeket a fejlesztésért... ;)
Neked is Boldog Újévet!

[ Szerkesztve ]

(#49775) Istju válasza BoB (#49772) üzenetére


Istju
senior tag

A grafikus felület mentes konzolos felületet hívták így, hívom így. CTRL+ALT+F1 pl

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#49776) Istju válasza #21078528 (#49774) üzenetére


Istju
senior tag

Ha tanulni nem akarsz, vásárolhatsz pénzért is supportot.

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#49777) BoB válasza Istju (#49775) üzenetére


BoB
veterán

Az is ugyanolyan virtuális terminál, mint amikor grafikus felületen indítasz el egyet. Nem tudom ki hívta így, de szvsz semmi értelme.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#49778) Istju válasza BoB (#49777) üzenetére


Istju
senior tag

A különbség annyi, h itt semmi graf opcio nincs. Hívhatnám máshogyan is. Te hogy hívnád?

[ Szerkesztve ]

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#49779) BoB válasza Istju (#49778) üzenetére


BoB
veterán

Mivel funkcionálisan semilyen eltérés nincsen, ezért nem is látom értelmét máshogy hívni. (Lényegtelen melyikről van szó)

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#49780) ubyegon2 válasza #21078528 (#49773) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Transcend nem rossz, ezt nem ismerem, de kb. az én Intel 520 v a Adata sp9xx-hez hasonló lehet, bár nekem utóbbi érzetre sokkal gyorsabb, pedig nem lehetne az. Az ilyen tesztek persze mindig mást mondanak, ezek alapján mindenki Samsungot venne! :)

(#49771) Istju

Most mi értelme van itt ennek az okításnak amúgy? Tényleg nem kekeckedek, csak nem értem. Kezdő opikba beírni, hogy nehogy használj Arch-ot kb. annyi értelme van, mintha én írnám be oda, hogy nhogy Linux Mint-et használjatok, mert halálra fogjátok magatokat unni. :D

(#49779) BoB

Jól értem? Hívjuk csak terminal-nak, bármilyen formában van is jelen? :DD
Pedig vannak nagyon superek is, jakkutya meg hasonlók....

[ Szerkesztve ]

(#49781) ubyegon2 válasza #21078528 (#49768) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Milyen kisalkalmazást tettél fel? Nem találok ilyest sehol. :N

(#49782) Keef_Lee


Keef_Lee
senior tag

Linux Mint-en nem megy az időjárás kisalkalmazás már régóta. Ebbe még beletörődtem. De tegnap meg a notin lévő Lubuntu-n is azt írta, hogy N/A és nem működik. Pedig a sarokba egész jó volt rákukkantani. Ez általános probléma vagy nálam lehet valami?

[ Szerkesztve ]

(#49783) Cyrin válasza Keef_Lee (#49782) üzenetére


Cyrin
addikt

megy az, csak nem olyan egyszerű hogy beírjuk hogy budapest, vagy wien, ááááá...ki kell keresni a neten a városhoz való kódokat...

(#49784) #21078528 válasza ubyegon2 (#49780) üzenetére


#21078528
törölt tag

Sosem nézek ilyen sebesség teszteket, otthoni felhasználás szempontjából semmi jelentőségük, nem veszed észre a különbséget. Nyilván van aki éjjel-nappal bonnie++ teszteket futtat az új szerzeményén, hogy meggyőzze magát, én semmilyen tesztet nem futtattam a Transcenden, érzetre jó oszt jó van! ;)
A Samu 850 Pro nyilván jó meghajtó, de hogy nem ér 12-14e forinttal többet a 370S-nél, az is biztos.
Egyébként sebesség mániásoknak ezt az oldalt szoktam ajánlani, itt több teszt összevonásából vonják le a következtetéseket.

Istju kolléga az a fajta megmondó ember, aki azt gondolja, valaki attól profi Linuxos, hogy felkínlódik a gépére egy Archot v. Gentoot, az ilyen emberkéket szoktam elkeseríteni azzal, hogy Linus amúgy Fedorat használ, az általam ismert legképzettebb hazai szakember (Slapic) meg Mintet, tehát igyekeznek nem szopatni magukat ha lehet... ;)

#49781: "Cinnamon Window list all workspaces" névre hallgat.

(#49785) Cyrin válasza Keef_Lee (#49782) üzenetére


Cyrin
addikt

meg is van:
http://pastebin.com/dbtemx5F

(#49786) ubyegon2 válasza #21078528 (#49784) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Különösebben engem se érdekelt a sebesség, inkább csak érdekességképpen szoktam nézegetni, az fontosabb, hogy megbízhatóbb legyen. AZ Intel meg az Adata kellően jó áron volt mikor vettem és elég megbízhatóak, Transcens is jó, a Samsung inkább nagyon hypeolva volt, tény, hogy jó, kivéve mikor a firmware el van szúrva, mint nemrég valamelyiknél. Én sem látom értelmét, hogy Samut vegyek, nem éri meg a plusz pénzt.

bonnie++ tesztet anno nekem is ajánlottad, nem nagyon boldogultam vele, ma már a disks alkalmazáson belüli lemezellenőrzővel futtatok egy tesztet közepesen erős mintával, hogy lássam, hozza a gyárihoz hasonló értékeket és kész.

csak érdekességképpen teszem be a két képet, mekkora különbség van a két SSD között írásban, meg acesstime-ban:

Istju kolléga az a fajta megmondó ember, aki azt gondolja, valaki attól profi Linuxos, hogy felkínlódik a gépére egy Archot

Én tavaly január 01-én kora reggel raktam fel Arch-ot az evolution-nal, de még úgy is elég szopatós volt 2 órán keresztül, de legalább elterelte a figyelmem a másnaposságról! Ezzel szemben az Arch alapú Manjaro 6+2 perc alatt feltelepült! Nagy szükségét én se érzem, hogy olyan disztrót futtassak, mint a nagyok! :DD

[ Szerkesztve ]

(#49787) Keef_Lee válasza Cyrin (#49785) üzenetére


Keef_Lee
senior tag

Köszi. Megnéztem. Eddig működött úgy, hogy beírtam a várost és ment egy évig. Most a pastebinen linkelt alapján kellene betanítanom neki, hogy hol vagyok? Akkor a frissítéssel lebutult az alkalmazás?

[ Szerkesztve ]

(#49788) ubyegon2 válasza Keef_Lee (#49787) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A weather panelalkalmazást említed? Annak már elég régóta woeid alapú helymeghatározása van.

[itt beírod a várost és ad több számot is]

(#49789) growler válasza Keef_Lee (#49787) üzenetére


growler
őstag

Egy alternatív lehetőség berub.berus blogjából.

curl wttr.in/település

(#49790) ubyegon2 válasza growler (#49789) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Valami hasonlót én is ismerek, de az terminalban csinálja ugyaezt, nem böngészőben! Érdekes, ahogy a linkedet egy az egyben másolta, Debrecent jelenítette meg.

(#49784) berus.berus

Nekem nem akar ez a kisalkalmazás megjelenni a panelomon. Nem is örülnék neki, ha minden ott lenn minden asztalon, honnan tudnám melyik hol van éppen? Ez a sok asztalos használat is elég felesleges szerintem. :P

[ Szerkesztve ]

(#49791) #21078528 válasza ubyegon2 (#49786) üzenetére


#21078528
törölt tag

Samut már csak azért sem vennék, mert simán megengedhet magának olyan bakikat, mint a 840 EVO-é volt, a mögöttük álló pénzhegy miatt észre sem veszik...
Az ADATA-val nagyon elégedett voltam, most anyuka laposában szolgál tovább, viszont most a Transcendet jobb áron tudtam venni.
Az ilyen sebesség tesztek sok dolog függvényei, azért szoktam a bonnie++-t ajánlani, mert ott minimális a mérések közötti szórás. Mondjuk nem is igazán arra találták ki, hogy otthon játszikálj vele, inkább szerverek I/O teljesítményének a mérésére használatos.

(#49792) growler válasza ubyegon2 (#49790) üzenetére


growler
őstag

Ez is terminálban csinálja. :)
A település helyére, pedig a lakóhelyedet írd be. [link]

[ Szerkesztve ]

(#49793) Keef_Lee


Keef_Lee
senior tag

Cyrin, growler,ubyegon2 Köszönöm.
A Mint le is tiltotta az időjárás kisalkalmazást. Nem érdekes.
A Lubin viszont kerestem, hogy hova kellene beírnom a kódot. Erre megjavult. :Y Lxde panelalkalmazás 2014, ennyit ír és időjárás beállításai. Várost kell megadni. De most működik. Lehet, hogy tegnap volt a yahoo forrással valami, mert a Rpi-n is dadogott az időjárás.
A lényeg, hogy most megy.

[ Szerkesztve ]

(#49794) Normi™


Normi™
őstag

Sziasztok!

Tudnátok ajánlani valami egyszerűen használható sandbox-ot Linux alá?Nyílt forráskódú prioritás élvez.

Köszönöm szépen előre is!

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#49795) ubyegon2 válasza #21078528 (#49791) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Én is egy régi Toshiba Satelit laposba vettem az Adata-t, mert untam már, hogy meghajtó nélkül használjam. Teljesen jók ezek a normál áron kapható SSD-k, nincs velük olyan gond, mint a Samuval, bár valamelyik Ocz is seria hibás volt, egy kollégam adta ide, hogy teszteljem neki és valóban kampó volt szegény. Utána olvastam is róla, hogy ilyet ne vegyen senki....

Most viszont minden disztró bekampózott a laptopon, már lementem egészen XFCE Mint-ig, az is kikapcsolt vagy szürke screent adott. Eszembe jutott, hogy alánézek, bootkor megforgatja a ventillátort, utána simán leáll. Persze, hogy így nem fog futni rendesen. Próbáltam leszedni a tetejét, de nem sikerült eddig, széttörni meg nem akarom, hátha így is ki lehet fújni süri air-rel!

(#49796) ubyegon2 válasza growler (#49792) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

OK, leesett, csak nagyon elvoltam az SSD témákkal, sorry! Azt hittem a gépben maradt valami adatmorzsa, azért írta ki Debrecent. :N
Legutóbb azt néztem a terminalos felületen.

(#49793) Keef_Lee

Mint-en nekem se megy valamiért, most raktam fel kíváncsiságból, a 17.3-on ment, de úgy látszik a 18-at még nem laktam be eléggé. ;)

(#49794) Normi™

Sandbox Linux alá? Az minek? Elég sandbox a Linux maga, ha úgy vesszük! :)

[ Szerkesztve ]

(#49797) growler válasza Normi™ (#49794) üzenetére


growler
őstag

Böngészö(k)höz, (de máshoz is) a "Firejail"
Indítása: pl. firejail firefox

(#49798) Keef_Lee


Keef_Lee
senior tag

Csak érdekességként: A tegnapi lubi frissítésem óta "már" :D 4%-on pörög a CPU a 10 éves laposon.
Emlékszem 1 éve azért raktam fel, mert a w7 nem vitte 100 % alá bootolás után 20 percig.
(Mondjuk egy böngészés nem egy vágta, de még az is elmegy. Opera, chromium, firefox szinte mindegy.)

(#49799) Normi™ válasza growler (#49797) üzenetére


Normi™
őstag

Köszönöm a válaszod.Nem tudod véletlenül,hogy külön kezeli-e a lapokat,esetleg add-on-okat mint a chrome beépített sandbox-a vagy kompletten a böngésző fut sandbox-ban csak?Ahogy nézem ez nem add-on így gyanús,hogy az utóbbi lesz.Ez már kicsit off.

ubyegon2 : Elsősorban olyan érdekelne mint a chrome-ba van beépítve,ahogy nézem ez megoldás kizárólag az adott böngésző add-onja lehet.A firefox-ban fejlesztés alatt áll,minden egyes lap külön sandbox-ban fut így ha támadható valamelyik lap nem tudják elérni a többit.Nem kell netbanknál azzal tökölni,hogy mielőtt belépek bezárom az összes lapot,törlöm az előzményeket és a cache-t.Lényegesen biztonságosabb.Szóval kíváncsi voltam,hogy ha nem add-onk-ként telepítek sandbox-ot akkor megoldható-e,hogy ennyire részletesen szabjam meg mi is fusson benne.De gyanítom,hogy megvárom a firefox fejlesztését.

[ Szerkesztve ]

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#49800) Cyrin válasza ubyegon2 (#49788) üzenetére


Cyrin
addikt

WEOID-dal nem megy, 17.3 alatt az accuweather desklet, csak azzal amit linkeltem.

Szeged
WEOID: 815498 ----------- ezzel nem megy
Pastbin alapján: EUR|HU|HU030|SZEGED ----------- Ez az ami működik

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.