Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#50401) Istju válasza lev258 (#50398) üzenetére


Istju
senior tag

Más név, más név.... Ha windowst szeretnél, mert vmikor a kedvenced volt, akkor ne a win10-et telepítsd!!
Változtak az idők. Miért a mai centos-t telepíted? Válassz vmi őskövületetet, ahol még elérhető a régi kedvenced, régi néven, ősi biztonsági beállításokkal. És ezt miért egy mai centos-el akarod elkövetni, válassz hozzá egy őskövület op rendszert. Mai kernellel ne akarj, egy 15 éve nem karbantartott progit futtatni. próbáld 15 éves op rendszerrel, és a hozzá való kernellel. Biztosan menni fog. Ha nem jó, a tovább vitt, továbbfejlesztett változat, akkor ez is egy lehetőség.

[ Szerkesztve ]

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#50402) Istju válasza Istju (#50401) üzenetére


Istju
senior tag

Épp eleget cumizunk a systemd miatt is. Vannak egyéb lehetőségeink is, de nem ugyanazok, és nem ugyanazon a néven, mint 15 éve volt. Aki mindig hátranéz, az előbb utóbb pofára esik. Ezt én mondtam. De én is sajna mindig hátranézek... Nem mindig érdemes..

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#50403) #21078528 válasza Andralin (#50390) üzenetére


#21078528
törölt tag

Ugye ha rám hallgatsz, Debian alá van Alpine csomag, ami a hivatalos utód...
Minden esetre forrásból feltenni sem egy nagy feladat, miért nem próbálod meg?

(#50404) Istju válasza ubyegon2 (#50399) üzenetére


Istju
senior tag

+1

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#50405) Istju válasza #21078528 (#50403) üzenetére


Istju
senior tag

nézd!

[ Szerkesztve ]

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#50406) Istju válasza Andralin (#50392) üzenetére


Istju
senior tag

Utolsó elérhető csomagok a Pine-hoz. Megfelelő környezetben, még mindig működik. De vannak bugok is.

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#50407) Andralin válasza Istju (#50406) üzenetére


Andralin
aktív tag

SIKER!!!! :DD

Pár órányi szenvedés után összehoztam.
Leírom, hátha valaki később ugyanezzel a problémával idetalál.

Találtam egy CentOS 5-re aktualizált RPM-et, innen letöltöttem: [link]

Kellett hozzá még két csomag, amiket már a yum is ismert:
yum install compat-openldap
yum install openssl098e

Majd gond nélkül felmászott az RPM:
rpm -i pine-4.64-3.PU_IAS.5.x86_64.rpm

És tádááám, műxik! :C
:))

Köszönöm mindenkinek a segítséget!

[ Szerkesztve ]

(#50408) Istju válasza Andralin (#50407) üzenetére


Istju
senior tag

Grat. Azért , ha lehet használj frissebb csomagokat. :-)

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#50409) Vladi válasza Andralin (#50407) üzenetére


Vladi
nagyúr

Szupi!!! :DD

Én viszont leszedném, és tennék helyette alpine nevű progit, mert ez nagyon régi már.
epelből eléred.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#50410) Flowtation válasza lev258 (#50380) üzenetére


Flowtation
őstag

Szia!
Segitett a nomodeset. Tőltő képernyő nem volt, csak a bejelentkezés, és erős a gyanúm, hogy nincs a vga driver telepítve, mert csak 1024-es felbontásban megy.

uname -a parancsara ezt kapom:

Linux lorinc-ThinkCentre-M78 4.4.0-31-generic #50-Ubuntu SMP Wed Jul 13 00:07:12 UTC 2016 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux

lspci | grep VGA, erre meg ezt:

00:01.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Trinity [Radeon HD 7560D]

Namost ez nekem nem mond sokat. Hol tudom megnézni a drivereket, pl. hogy települtek-e, ilyesmi? Valamint a használt oprendszerről is kellene bővebb info, az merre van? A beállításokban nem találtam ilyesmi részt. Mint pl winben a Rendszer. Egyébként Voyager 16.04.04 64 bit van a gépen.

Köszönöm mindenkitől a választ.

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#50411) Flowtation válasza Flowtation (#50410) üzenetére


Flowtation
őstag

őő, megjavult. Talátlam egy egy additional drivers részt és ott lőttem egy képet:
Mikor rossz volt, nem használta az eszközt, átkattintottam és jó lett:

Mit jelent ez pontosan?

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#50412) lev258 válasza Flowtation (#50411) üzenetére


lev258
veterán

Van driver és a rendszer használja is.
Amit telepítettél, az egyfajta frissebb proci firmware, ami APU-nál természetesen segíthet a videókártyán is.
Ha még nem tetted, mehetnek fel a frissítések, az még a fontos lépés (és segíthet még a videókártyával).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#50413) Flowtation válasza lev258 (#50412) üzenetére


Flowtation
őstag

Ment egy frissités is, szóval nem tudom mi segitett, de megjavult. Úgyhogy következhet a belakás. Remélem jó lesz a cuccos.
Egyébként miből látni, hogy van driver ÉS használja is a gép?

[ Szerkesztve ]

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#50414) lev258 válasza Flowtation (#50413) üzenetére


lev258
veterán

Tudom. :DD
Pl. az lshw parancs részletes információkat közöl, beleértve a használatban levő drivereket is. De vannak grafikus programok is (I-Nex).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#50415) Flowtation válasza Flowtation (#50413) üzenetére


Flowtation
őstag

Még egy kérdésem lenne.
Rákerestem szoftverközpontban valamilyen youtube letöltőre, ki is adott többet is. Viszont párnál van ilyen megjegyzés, hogy nonfree. Ez pontosan mit jelent? Mert pl. a vlc-nél is ilyen van, illetve azt irja, hogy tartalmazhat fizetős részeket, de van sima is. :F
Ezt az ablakot kapom, regisztrálásra buzdít, de nem tudom mihez:

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#50416) lev258 válasza Flowtation (#50415) üzenetére


lev258
veterán

Ez nem jó.
Volt régebben törekvés egyfajta egyesített szinkronizációs csomagkezelésre, mint pl. a Google szolgáltatásai vagy a böngésző eltérő gépeken. Ez egy opcionális dolog volt, normál felhasználók általában nem is találkoztak vele. Aztán végül nem nyert teret.
Te vagy a második ember, akinél ilyet látok megjelenni a Szoftverközpontban. És annál az esetnél se jöttünk rá, mitől jött elő neki és hogyan oldjuk meg. :W
Egyébként a Voyager-t én nem ismerem, nem használtam még.
A Szoftverközpont helyett vagy Terminálból, vagy Synaptic-ból telepítek. Csak az már nem az abszolút kezdők játékszere.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#50417) growler válasza Flowtation (#50415) üzenetére


growler
őstag

Letöltönek: [link] vagy [link]

(#50418) Flowtation válasza lev258 (#50416) üzenetére


Flowtation
őstag

a második találat a szoftverközpontban a youtube.dl-bdmurray. A terminálban downloader-re keresve is kapok egy youtube-dl csomagot, ez ugyanaz lehet? Mert terminálból installálva ezt kapom:

sudo apt-get install youtube-dl
Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építése
Állapotinformációk olvasása... Kész
youtube-dl már a legújabb verzió (1:2016.11.27-1~webupd8~xenial0).
A következő csomag automatikusan lett telepítve, és már nincs rá szükség:
firefox-locale-hu
Ezt az „sudo apt autoremove” paranccsal törölheti.
0 frissített, 0 újonnan telepített, 0 eltávolítandó és 2 nem frissített.

Na akkor most ezzel mi a helyzet? Vagy ez valami parancssoros cumó lenne? Lehet meg kellene keressem Lathronos kollégát, talán Ő ismeri, ajánlotta valakinek. Én meg kiváncsi voltam. :)

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#50419) spammer válasza Flowtation (#50418) üzenetére


spammer
veterán

A youtube-dl a legjobb, de az terminálos cucc. Ha kell GUI hozzá, akkor (#50417) growler linkelte neked.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#50420) Flowtation válasza spammer (#50419) üzenetére


Flowtation
őstag

(#50417) growler

(#50419) spammer

Köszönöm mindkettőtöknek, a 4Kyoutube lett a megoldás. Működik szépen. :R :R
Csak kíváncsiságból: Az első linken az ubuntu résznél elődob egy csomó fájlt (.tar.xz, .deb, .dsc), a végén van egy tar.gz. Nekem elég ez utóbbit letölteni és telepíteni?
[kép]

(#50421) Lathronos:

igen, meg, csak még kérdeztem, hogy melyik fájl kell és miért az, amit linkeltél?

[ Szerkesztve ]

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#50421) Lathronos válasza Flowtation (#50418) üzenetére


Lathronos
őstag

Itt is vagyok. Ehhez még kell a grafikus felület(GUI). Ezt töltsd le, majd kattints rá és települ.

Látom megoldódott. :)

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#50422) growler válasza Flowtation (#50420) üzenetére


growler
őstag

A rendszerednek megfeleő (trusty ? xenial ?) all.deb fájl kéne letöltened, és a gdebi
csomagtelepítővel telepíteni. (Lehet hogy előbb a gdebi-t is telepíteni kell.)

[ Szerkesztve ]

(#50423) Flowtation válasza growler (#50422) üzenetére


Flowtation
őstag

Értem. Sikerült simán telepíteni sima kétkattintással is. Ettől függetlenül azért majd belemélyedek a kézi csomagtelepítésbe is.

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#50424) szuszinho


szuszinho
őstag

Sziasztok,

G3900-re melyik distro ajánlott? Régebben olvasgattam, hogy a Skylake támogatottsága nem volt még az igazi.

(#50425) lazajnd válasza szuszinho (#50424) üzenetére


lazajnd
tag

Nekem 6700K alatt fut egy Linux Mint Cinnamon. Ami zavaró: a Google Chrome gyakran villog (de ez a 3. generációs i3-as laptopon is jelen van). Egyéb hibával nem találkoztam, videókártyám nincs.

(#50426) Dave™ válasza lazajnd (#50425) üzenetére


Dave™
nagyúr

Chrome villogás:

1) Intel tear free

cat /etc/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf
Section "Device"
Identifier "Intel Graphics"
Option "SwapbuffersWait" "true"
Option "AccelMethod" "sna"
Option "TearFree" "true"
EndSection

2) disable vsync

--disable-gpu-vsync paraméterrel indítsd (a desktop fájlt szerkesztve vagy terminálból ideiglenesen)

(#50427) Slownz válasza Flowtation (#50411) üzenetére


Slownz
senior tag

Ez milyen disztó és asztali környezet?

(#50428) Flowtation válasza Slownz (#50427) üzenetére


Flowtation
őstag

Lathronos ft által javasolt cucc, Voyager linux (xubuntu alapú) asszem pont neked javasolta a problémáid miatt. ;)

[ Szerkesztve ]

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#50429) lazajnd válasza Dave™ (#50426) üzenetére


lazajnd
tag

Király vagy :R

(#50430) Dave™ válasza lazajnd (#50429) üzenetére


Dave™
nagyúr

A legjobb, hogy (elvileg) működik Operával, Chromiummal és (biztosan) Vivaldival is, az első az teljesen általános, a második meg valahogy a Blink motorhoz kapcsolódik gondolom, de engem is borzasztóan zavart, és a Vivaldinál ez szüntette meg teljesen a jelenséget (persze az Inteles config fájl is kellett). Hamarosan majd összedobok egy linuxos szoftveres cikket a logoutra, ott kitérek ezekre is, mert hiába jó egy szoftver, ha ilyen apróságok bezavarnak.

(#50431) lazajnd válasza Dave™ (#50430) üzenetére


lazajnd
tag

Helyes, ide is linkeld majd be :)

(#50432) BoB válasza Flowtation (#50415) üzenetére


BoB
veterán

Azért kapod ezt az üzenetet, mert be kell jelenkezni az Ubuntu azonosítóddal a snap store-ba. Mint ahogy egyébként angolul is írja.

A snap egy újfajta "csomagrendszer" a Canonical-tól (a cég amelyik az Ubuntu-t készíti). Ezek mindent egybe csomagok függőséggel, így nem alakul ki függőségi probléma és a fejlesztőnek is sokkal egyszerűbb dolga van, mert nem kell azon gondolkoznia melyik disztróra települ a programja, mindegyikra ugyanúgy ugyanaz megy.

Ez egy új dolog, most van terjedőben, egyelőre csak Ubuntu használja (ismereteim szerint).

Egyébként ennek a "konkurenciája" a flatpack, ami a Red Hat jóvoltából van. Ugyanazt a célt szolgálja mindkettő.

Jelenleg az új rendszer miatt egyre több alkalmazás jelenik meg ilyenformán csomagolva, ezért a "szoftverbolt"-ban duplázódásokat lehet látni. Ez ilyenkor azért van mert az egyik snap a másik hagyományos .deb. Ez a bejelentkezés csak a grafikus snap telepítéshez szükséges, terminálból anélkül is lehet:

sudo snap install programnev
Pl.: sudo snap install vlc

Program futtatása:
snap run programnev

Terminálból is be lehet jelentkezni egyébként a snap stora-ba (Ubuntu One) snap login parancsal, de ennek csak megvásárolt programok telepítése esetén van szükség.
Meg lehet listázni a telepített programokat, letiltani, keresni, vásárolni, stb. Lásd man snap.

Meglátjuk mit hoz a jövő, de én számítok rá hogy x idő után (pár év) a Canonical amit lehet már csak ilyen formában fog csomagolni.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#50433) Andralin


Andralin
aktív tag

Most, hogy fent van a pine is meg tudom nézni az e-maileket, észrevettem, hogy a root inbox-ába naponta több e-mail is érkezik a következő fejléccel:

[abrt] kernel: WARNING: at drivers/gpu/drm/drm_irq.c:1326 drm_wait_one_vblank+0x184/0x1d0 [drm]()

A levél tartalma sok oldalnyi mindenféle adatot, listákat tartalmaz.

Ez mi lehet szerintetek? Valami komolyabb problémát jelez? Hogy tudnám ezt megszüntetni?

(#50434) ubyegon2 válasza Andralin (#50433) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Most, hogy sikerrel telepítetted, a további kérdésekkel fáradj át a Centos topikjába.

(#50435) Andralin válasza ubyegon2 (#50434) üzenetére


Andralin
aktív tag

Elnézést, igazad van, ez erősen CentOS specifikus kérdés volt. :U

Viszont szeretnék kérdezni valamit általános témában is.

Apache alatt futó webmail-t, mrtg-t https-el szeretném elérni.
Találtam ezt az oldalt ingyenes SSL certificate-re: [link]

Ismeri ezt valaki, szerintetek érdemes lehet ezen az oldalon egy ingyenes certificate-et csinálni a szerveremnek?
Vagy jobban járok, ha magamnak generálok egyet a "self-signed" módszerrel?

(#50436) spammer válasza Andralin (#50435) üzenetére


spammer
veterán

Ez meg nem igazán kezdő kérdés, szerveres témában jobban jársz a haladó topikkal.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#50437) PumpkinSeed


PumpkinSeed
addikt

Olyan problémám van Fedora 24 alatt, hogy amikor logout vagy Win+L történik azután a beállítások alatt a hangkimeneti eszközt visszaállítja (elfelejti a régit) Speakers - Belső hangforrás-ra. Jó lenne ha HDMI-n maradna, mert csak azt használom. Próbáltam utána nézni, hogy mi lehet a gond, de nem találtam releváns megoldást.

"Akinek elég bátorsága és türelme van ahhoz, hogy egész életében a sötétségbe nézzen, elsőként fogja meglátni benne a fény felvillanását." - Kán

(#50438) cigam


cigam
félisten

Hallottatok erről a rendszerről?http://www.replicant.us Valaki próbálta? Tapasztalat?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#50439) #21078528 válasza Andralin (#50435) üzenetére


#21078528
törölt tag

Az openssl teljesen jó erre, legfeljebb webmail esetén sírdogál a böngésző, hogy a tanúsítvány nem megbízható.

(#50440) Flowtation


Flowtation
őstag

Sziasztok!
14.04 xubuntu esetén (voyager) simán alkalmazható a frissítés 16.04-re? Felkínálja a lehetőséget, de nem nagyon értek hozzá. Vagy jobb lenne a friss telepítés?

Terminálból egyébként, hogy néz ki a dolog?

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#50441) ubyegon2 válasza Flowtation (#50440) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!
Ubuntuk esetén az LTS verziók között lehet frissíteni, azért figyelmedbe ajánlom a pár napja ugyanebbe a témában keletkezett hsz-t.

Sok dologtól függhet, hogy frissítés után jól fog-e futni az új rendszer a gépeden. Például AMD Vga esetén lehetnek meglepetések, ha addig zárt drivert használtál, mivel az az új verzióban már nincs.

A terminal parancsokat inkább most mellőzném a helyedben, de leírom azért:

sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade
sudo apt-get dist-upgrade
[S]vagy[/S] és
sudo do-release-upgrade

Ahány leírást olvasok, annyiféle módszer van és verziónként is változik a metodika.

[ Szerkesztve ]

(#50442) lev258 válasza ubyegon2 (#50441) üzenetére


lev258
veterán

Nem "vagy", hanem "és".
Csak az utolsó sor frissít disztribúciót.
Flowtation: A Voyager-ből egyébként van 16.04-es verzió is. Kezdhettél volna azzal.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#50443) ubyegon2 válasza lev258 (#50442) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi a javítást, tudtam, hogy nekem ez kicsit zavaros, azért se ajánlottam a terminalos módszert. : :B

Ezt próbáltam értelmezni.
Ez sem teljesen egyértelmű terminalra.

van ahol így írják:

Update and upgrade your apt-get modules:

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get dist-upgrade

Then begin the upgrade process:

sudo apt-get install update-manager-core
sudo do-release-upgrade

[ Szerkesztve ]

(#50444) Flowtation válasza lev258 (#50442) üzenetére


Flowtation
őstag

(#50441) ubyegon2:

Köszi. Ezekből még az a és b pontokkal nem vagyok teljesen tisztában. A c okés, ez egy céges laptop nekem játszósra, szóval ha baj van az sem gond.

(#50442) lev258:

Tudom, hogy van, ha emlékszel azzal volt gondom a melóban a desktop géppel, amikor is nem ment a videokari, de a nomodest segített. Valószínűleg még wines berögződés, hogy egy korábbi verzió jobb egy régebbi gépre.
Mivel nincs veszteni valóm, ezért lehet, hogy megpróbálom a frissítést, ha nem jön össze akkor meg újra telepítem a 16.04-et a laptopra is.

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#50445) ubyegon2 válasza Flowtation (#50444) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A zárt driver főleg a video driver lenne, azt nem tudom hol tudod megnézni Voyagerben.
A B-ben lévő PPA-kat, ha vannak, az etc/apt-on belül tudod megnézni, keress rá a sources.list-re.

Szerintem nyugodtan próbáld frissíteni, de ha nem laktad még be, akkor tényleg friss telepítés lenne a jobb.

(#50446) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

egy műteremben lesz egy számítógép ami a következő feladatot fogja ellátni

a vásárló valamilyen adathordozón hozza a képeket és a gép az adathordozóról felmásolja a képeket egy fájlszerverre

fel van rá húzva egy szűz ubuntu

van még vele valami teendő, ami nem a fájlszerverrel kapcsolatos?

(#50447) Dave™ válasza DrojDtroll (#50446) üzenetére


Dave™
nagyúr

Röviden: biztosan van. Kicsit részletesebben írd le a dolgot szerintem, pl. milyen FS (gondolom inkább valami kis NAS lesz), milyen protokollt használnál a megosztáshoz, manuális másolás történne-e vagy automatikusan szeretnéd, más funkciót is ellátna-e vagy sem stb.

[ Szerkesztve ]

(#50448) DrojDtroll válasza Dave™ (#50447) üzenetére


DrojDtroll
addikt

semmi más fundáció, a másolás nem manuális, az FS-.t még nem tudom, de szerintem valamilyen Windows megosztás

(#50449) csixy válasza King Unique (#50330) üzenetére


csixy
addikt

A Porteusról lemondtam. Helyette ez lett:

Első látásra csodás. Csak valahogy ezektől a láthatatlan ezüst karakterektől szeretnék megszabadulni!!! :W
Hogy is?

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#50450) csixy válasza csixy (#50449) üzenetére


csixy
addikt

Hogy lehet az írott betű színét megváltoztatni?? KDE plasmában.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.