Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#50501) ooszi válasza lev258 (#50500) üzenetére


ooszi
senior tag

szia nincs a gepemen uefi
vagy van

[ Szerkesztve ]

BY ooszi

(#50502) lev258 válasza ooszi (#50501) üzenetére


lev258
veterán

Akkor meg GPT partíciós táblád lehet.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#50503) ooszi válasza lev258 (#50502) üzenetére


ooszi
senior tag

meg neztem nem lehet efi-t valasztani
igen az van, allitsam at mbt-re

[ Szerkesztve ]

BY ooszi

(#50504) #21078528 válasza ooszi (#50503) üzenetére


#21078528
törölt tag

GPT-hez mindenképp kell egy "töltő" partíció.
Ha nincs EFI, akkor egy 2-5MB-os, "EF02" típusú partíció kell, "bios_grub" zászlóval.
Vagy MSDOS táblát csinálsz a meghajtókra.

(#50505) ooszi válasza #21078528 (#50504) üzenetére


ooszi
senior tag

"GPT-hez mindenképp kell egy "töltő" partíció."

Ezt hogy kell kivitelezni?
Kicsit szájba rágósan.

BY ooszi

(#50506) ooszi válasza Normi™ (#50492) üzenetére


ooszi
senior tag

Kedves uram, javaslatod 100% os megoldást jelentett a problémámra, az SSD-n van a SWAP, már gond nélkül betölt a Linux Mint 18.1 Serena (LTS verzió)

:R :R :C :C :R :R

BY ooszi

(#50507) Normi™ válasza ooszi (#50506) üzenetére


Normi™
őstag

Örülök! :) Az általam linkelt leírás alapján azért lődd be az swapiness értéket,hogy kevesebbet használja a swapot.8giga ramnál nyugodtan megadhatsz értéknek 1-et is.Jobboldalon van a "Limit swap wear" bejegyzésben.

De előtte:

sudo apt-get install gksu leafpad

[ Szerkesztve ]

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#50508) ooszi válasza Normi™ (#50507) üzenetére


ooszi
senior tag

Szia azért nem foglalkozok vele mert valószínű, hogy törlöm a swap-ot, nem lesz nekem se, amúgy 12GB memóriám van.

BY ooszi

(#50509) Normi™ válasza ooszi (#50508) üzenetére


Normi™
őstag

Ha nem hibernálsz akkor szerintem nem kell.Óvatosan töröld,LIve alól.A gparted csak akkor tudja hozzáadni egy másik partícióhoz ha közvetlenül mellette van.

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#50510) ooszi válasza Normi™ (#50509) üzenetére


ooszi
senior tag

Oksa de szerintem újra húzom, mert ezt meg kellene csinálni: (50504) "Ha nincs EFI, akkor egy 2-5MB-os, "EF02" típusú partíció kell, "bios_grub" zászlóval."

Mi az a zászló? bios_grup? EF02?

Majd egyszer rá jövök, vagy segítenek.

[ Szerkesztve ]

BY ooszi

(#50511) Normi™ válasza ooszi (#50510) üzenetére


Normi™
őstag

Létrehozol mondjuk egy 5megás partíciót.Megadod a típusát EF02-ben,majd a Gparted-ben oldalt van olyan hogy "flags" vagy magyar nyelv esetén "jelölők" vannak a partíció sorának a végén.Jobb egérgomb és kiválasztod,hogy "flags" vagy "jelölők" és ott kiválasztod,hogy "bios_grub".

Itt az enyém és ott látod a sor végén a jelölők alatt a partíció zászlaját:

[ Szerkesztve ]

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#50512) ubyegon2 válasza ooszi (#50510) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Van valami nyomós oka, hogy GPT-t használj? Ha nincs, akkor inkább ne csináld, hagyd MBR-en. Erős a gyanúm, hogy teljesen kinyírod a rendszered, én most fogom kipróbálni a UEFI/GPT rendszert egy második SSD-n, de alapból semmi szükségem amúgy, a BIOS/MBR még jó sokáig teljesen megfelel. Persze winx-em nincs. :P

Inkább azokra a dolgokra figyelj, amiket eddig figyelmetlenségből elbaltáztál, mind elkerülhető lett volna, emiatt nagyon nehéz volt rájönni, mi volt a hiba a rendszered működésképtelenségében!

Sokszor nem is értem, miért javasolnak mindent, ami elképzelhető, de felesleges....Időnként észre kell venni, hogy kinek meddig érdemes elmenni, mielőtt megszerzi a minimális ismereteket.
pld.:
- halál felesleges swap másik meghajtóra, de nem kerül auto csatolásra a rendszermeghajtóhoz
- a meghajtó legelején 1 MB kihagyás, amikor az kell a rendszerindításhoz

Hiába írja ki szerencsétlen rendszer, hiába kiabál, hogy a következő boot nem fog megtörténni! Amíg ezeket nem hárítod el rutinszerűen, addig maradj a működő, de egyszerű metodikánál.

Persze azt teszel, amit akarsz, ha tanulni akarsz ezekből a fatális elq*okból, akkor jó, hogy csinálod őket! :D

[ Szerkesztve ]

(#50513) ooszi válasza Normi™ (#50511) üzenetére


ooszi
senior tag

Rendben, mára elég volt a szop......, most egyenlőre egy darabig így használom, azt ha lesz kedvem és időm egyik hétvégén, akkor meg kereslek itt a fórumon, és a segítséget kérem majd tőled, előre is köszönöm.

BY ooszi

(#50514) ooszi válasza ubyegon2 (#50512) üzenetére


ooszi
senior tag

Szia szívesen le mondok a GPT-ről, de a polcon hever a 3-4 TB os wd red vinyó, aminek be kellene kerülni a gépbe, ha jól tudom ahhoz GPT-kell.
Csak akkor rakom be a gépbe a vinyókat, ha találok egy megfelelő rendszert ami stabilan működik ezen a gépen.

BY ooszi

(#50515) csixy


csixy
addikt

Nos akkor KDE 5 plasmában hogyan lehet a firefox láthatalan-ezüst betűit láthatóvá tenni???

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#50516) ooszi


ooszi
senior tag

Félve kérdezem, ezt aktiválhatom vagyis kapcsoljam be:

BY ooszi

(#50517) Normi™ válasza ooszi (#50516) üzenetére


Normi™
őstag

Hagyd így.

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#50518) Lathronos válasza csixy (#50515) üzenetére


Lathronos
őstag

Valószínűleg egy másik gtk téma használatával. Hogy azt KDE-ben hol tudod átállítani, passz.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#50519) Neil Watts válasza ooszi (#50514) üzenetére


Neil Watts
veterán

Szia!

Nyugodtan hasznalhatsz GPT-t, nincs vele gond. En ahol lehet UEFI+GPT-ben telepitek. :)

Udv. core2

(#50520) ooszi válasza Normi™ (#50517) üzenetére


ooszi
senior tag

Feladom, nem indul mar megint.
A vinyo es a hallo led folyamatosan villog, dolgozik, de mit?

[ Szerkesztve ]

BY ooszi

(#50521) Lathronos válasza ooszi (#50520) üzenetére


Lathronos
őstag

Ha ráuntál az önszívatásra, rakd fel a 17.3-at. :K

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#50522) ooszi válasza Lathronos (#50521) üzenetére


ooszi
senior tag

Igen fel raktam, ott termeszetesen a vga val szopatott, az ikonok szetcsuszva, a jatek nem indul el, mert nem erzekeli a vga t. Stb.....

[ Szerkesztve ]

BY ooszi

(#50523) ooszi válasza Lathronos (#50521) üzenetére


ooszi
senior tag

A sima desktop ubuntuba lehet valahogy talcat varazsolni?

BY ooszi

(#50524) #21078528 válasza ooszi (#50510) üzenetére


#21078528
törölt tag

Tehát, csinálsz a lemez elejére egy 5MB-os partíciót, nem kell rá fájlrendszer.
Ha gdiskkel csinálod (GPT-hez ezt ajánlom), akkor típusnak "EF02 BIOS boot partition" állítasz, ha parteddel csinálod, akkor bekapcsolod "bios_grub" zászlót (gyk. mindkét esetben EF02-es partíciót hozol létre).
Ennyi, aztán szokott módon telepítesz.

[ Szerkesztve ]

(#50525) Lathronos válasza ooszi (#50522) üzenetére


Lathronos
őstag

Manjaro-t már próbáltad? Hátha.

Ha tálca alatt a Cinnamon-t érted, azt külön kell telepíteni. Ezzel is tehetsz egy próbát. :D A visszajelzések szerint egész jóra sikerült. Én is ezt használom.

(#50526) Normi™

Állítólag az új Manjaro 16.10.3-mal nincs semi gond.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#50526) Normi™ válasza Lathronos (#50525) üzenetére


Normi™
őstag

Fúú az engem szétszívatott,de attól tetszett összességében. :)

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#50527) lev258 válasza ooszi (#50523) üzenetére


lev258
veterán

Például nem Ubuntut teszel fel, hanem Ubuntu Mate-t. Vagy valamely másikat.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#50528) ubyegon2 válasza csixy (#50515) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Van érzéked az egzotikus disztrók megtalálásához! :D Persze hogy ez az ultimate-t se szerette egyik penem se, de KDE Neon-on megnéztem a beállításokat, semmit nem találtam, ígaz reggel még nem is írtad, hogy a Firefox láthatatlan ezüst betűiről lenne szó!

Amúgy meg láthatatlan, mit foglalkozol vele.... :DD

(#50527) lev258

Ubuntu Mate is volt már fenn nála, az is kampózott. Egyszerre ennyi dolgot nem lehet szerintem lekövetni, amit ooszi ft csinál, de legalább kitartó.

[ Szerkesztve ]

(#50529) ooszi válasza #21078528 (#50524) üzenetére


ooszi
senior tag

nalam nincs EF02, a zaszlot meg talaltam, az ubuntu mate val is lehet hogy ez volt a gond

[ Szerkesztve ]

BY ooszi

(#50530) ubyegon2 válasza ooszi (#50516) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerintem a microcode fw-jét felrakhatod. Most nézem az SSD-d tipusát, egyik ismerősömnek volt ilyen és bekampózott, nem ártana, ha ellenőriznéd a működését, ha majd valami működni fog nálad. Még mielőtt beleugrasz a nagy partíciós rendszer cserébe.

[ Szerkesztve ]

(#50531) #21078528 válasza ooszi (#50529) üzenetére


#21078528
törölt tag

A gdisk az "L" paranccsal ad listát a támogatott típusokról, ott lesz az! ;)

(#50532) ooszi válasza #21078528 (#50531) üzenetére


ooszi
senior tag

csak gparted van a liven
nem tudnal egy kepet feldobni hogy hol keresem

[ Szerkesztve ]

BY ooszi

(#50533) #21078528 válasza ooszi (#50532) üzenetére


#21078528
törölt tag

Nem használok grafikus partíció kezelőt...

Az nem létezik, hogy gdisk v. parted nincs!
Ha GParted van, akkor parted is, ott a 'set partíció_száma bios_grub on' paranccsal tudod a zászlót aktiválni.

szerk.: 'whereis gdisk' mit mond?

[ Szerkesztve ]

(#50534) ooszi válasza #21078528 (#50533) üzenetére


ooszi
senior tag

ide sikerult el jutnom , igz nem reklamal ay 1mb-ert de hianyolja a swap-ot.

BY ooszi

(#50535) ampulla válasza ooszi (#50534) üzenetére


ampulla
aktív tag

SWAP partíció nem szükséges a rendszer működéséhez, de ha kevés a memóriád, akkor ajánlott. Egyébként swap fájlt is tudsz létrehozni, amihez nem kell lemezt partíciónálni.

(#50536) csixy válasza ubyegon2 (#50528) üzenetére


csixy
addikt

A mintstickkel (bár én a grafikus felületével együtt használom,de szerintem az mögööt is a mintstick dolgozik) nekem is kiírta egy bootolhatatlan olvashatatlan formába, amit a windows aztán csak RAW partíciónak látott,de meggyógyítottan Gparteddel új DOS partíciós tábla felrakásával és újrapartícionálással létrehoztam rajta egy fat32 partíciót amit aztán winnyózból a pendrájvlinux.comos Universal USB Installerrel sik,erült helyesen megírni. ....Tetszik ez a fullos KDE ubuntu (Ultimate Edition 5.1) ,caak az a borzasztó mintha most is tejjel írnék papírra a firefoxban.

(#50518) Lathronos :
Összevissza csereberélgettem a témákat, de a firefox betűi lex@rják a téma csere-berét.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#50537) csixy válasza csixy (#50536) üzenetére


csixy
addikt

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#50538) core i7


core i7
addikt

Sziasztok

Vírusirtás céljából jobb lehet feltenni egy Windows mellé külön vinyóra Linuxot és onnan vírust irtani mint Windows alóli vírusirtóval?

(#50539) #21078528 válasza ooszi (#50534) üzenetére


#21078528
törölt tag

Ha minden kötél szakad, csinálhatsz SWAP fájlt, de ha a HDD-n még megvan a SWAP-nak szánt terület, akkor inkább mutasd meg neki azt.
A SWAP nélküli működést továbbra sem javaslom semmilyen UNIX like rendszeren!

(#50540) #21078528 válasza core i7 (#50538) üzenetére


#21078528
törölt tag

Nem.

(#50541) ubyegon2 válasza csixy (#50536) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A mintstickkel még mindent kiírtam eddig, de ami nálad előfordul, azokat az isokat rendre nem írja ki, nem csinált külön partíciót neki, mint normál esetben. Érdekes....

Én a helyedben Cinnamonnal használnék valamit, közel se annyira túlbonyolított a konfigurálása, mégis mindent be tudok állítani rajta és szuper a kinézete.
A KDE Neonnal megnéztem ezt a halvány betű dolgot és fél óra alatt nem sikerült a betűket láthatóvá tennem. Nem emlékszem, hogy anno a Chakra meg a Mint KDE alatt hogyan volt, de biztosan jók voltak a betűk vagy valahogy sikerült megoldani. Kezd derengeni, hogy a Firefox about:configba kellett bemennem.

(#50542) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#50541) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

No, ez érdekes, rebootoltam a KDE Neont és most már normálisak a betük. Ezek szerint csak újraindítás után javul meg a betűszín beállítás. :U

Ebben az ablakban kell ügyködnöd, lehet, hogy az Edit Scheme-re is szükség lesz!

A bal alsó nem QT alapú.... is legyen bepipálva.

[ Szerkesztve ]

(#50543) Lathronos válasza csixy (#50536) üzenetére


Lathronos
őstag

A KDE téma nem a GTK téma. A kettő teljesen más dolog. A KDE téma a tálcát változtatja meg, a GTK pedig az ablakokat és rendszerszíneket(betűk, folyamatjelzők,stb.). Az a jó, amit ubyegon2 mutat. Ott lehet a GTK témát átállítani. :K

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#50544) Dr.Zoo


Dr.Zoo
senior tag

Sziasztok!

Teljesen sötét vagyok a Linuxhoz, viszont egy Ncore szerveremen vidáman kb. 1.5 éve gond nélkül fut a Mint. 17.1-es.
Ami a nyomorom.:
Le kell cserélnem a szervert, hogyan tudnám cakk-pakk a másik gépre "letükrözni"? ennek a jól működő OP rendszerét?
Próbáltam kulcsszavakra keresni, de nem találtam ilyet.

Előre is köszi,

Üdv:
Z

[ Szerkesztve ]

"decretum... Ugros eliminandos esse / rendeljük, hogy a magyarok kiírtassanak."

(#50545) Dave™ válasza Dr.Zoo (#50544) üzenetére


Dave™
nagyúr

(#50546) #21078528 válasza Dr.Zoo (#50544) üzenetére


#21078528
törölt tag

(#50547) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

A Systemback-ot nem tartjátok jónak erre a célra? Egyszerűbb a használata kicsit.

(#50548) #21078528 válasza ubyegon2 (#50547) üzenetére


#21078528
törölt tag

A Clonezillanál nincs professzionálisabb eszköz, még kereskedelmi sem...

(#50549) ubyegon2 válasza #21078528 (#50548) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Azt tudom, hogy az a legprofesszionálisabb, de ha a Systemback is jó lenne a fórumtársnak, akkor azzal jobban járna, mivel nem annyira bonyolult. De lehet, hogy csak a Linuxhoz nem ért a Dr.Zoo. :)

[ Szerkesztve ]

(#50550) Dr.Zoo válasza Dave™ (#50545) üzenetére


Dr.Zoo
senior tag

Köszönöm Uram!

#50546) berus.berus: Önnek is! :R :R :R

Dr.Zoo sokrétű, mint a hagyma. A linux kimaradt eddig, de szvsz szervernek tökéletes.
Ha mond ez még itt valakinek valamit, C64-el kezdtem. Aztán Amiga 1200, aztán egybeMAc :DDD

[ Szerkesztve ]

"decretum... Ugros eliminandos esse / rendeljük, hogy a magyarok kiírtassanak."

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.