Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#50451) Focke-Wulf válasza ampulla (#50310) üzenetére


Focke-Wulf
csendes tag

Szia!

Sikerült feltennem a virtualboxot. Ott tartok, hogy XP rendszert akarok és ezt írja ki:
"válassz ki egy virtuális optikai lemezt vagy egy fizikai optikai meghajtót, melyről az új virtuális gép indulhat"

Fizikai meghajtóm nincs. A virtuális optikai lemez milyen kiterjesztésű, milyen XP-t keressek? Köszi!

(#50452) Focke-Wulf válasza vargalex (#50335) üzenetére


Focke-Wulf
csendes tag

Szia!

Nálam azt írja ki, hogy crash, a Wine. Kitallózom Wine-ban a listából a kis egyszerű program exe-jét, play-t nyomok és kis gondolkozás után crash, de azt is kiírja, ha fut a program akkor hagyjam figyelmen kívül, hogy egyébként crash. De semmi nem történik. Rosszul csináltam valamit?
Mit tehetnék még wine alatt?

Köszi!

(#50453) vargalex válasza Focke-Wulf (#50452) üzenetére


vargalex
félisten

Én parancssorból szoktam indítani. Ott nem mond valami részletesebb infót?

Alex

(#50454) ampulla válasza Focke-Wulf (#50451) üzenetére


ampulla
aktív tag

A virtualboxban való virtuális gép telepítése már nem tartozik annyira ide.

Pár szóban. Kell csinálnod egy virtuális gépet, a varázslóval, kiválasztod az oprendszer fajtáját, lemezméret stb, aztán a settings/storage alatt be kell illeszted az IDE controllerre csatlakozó optikai meghajtóba a windows XP .iso fájlját. Ezután elindítod és felteszed a windowst.

Angol tutorial

A wine nem tudom miért nem megy, még nem használtam egyszer sem. Kicsivel több infó kellene azon kívül, hogy crash.

(#50455) sanhose válasza BoB (#50432) üzenetére


sanhose
tag

Annyival még kiegészíteném, hogy amikor utoljára próbáltam, akkor még nem működött a "szoftverbolton" keresztüli bejelentkezés, ahogy látom még most sem működik, csak terminálon keresztül.
Az így telepített alkalmazások Dash-ből is indíthatóak.

A Snap/Sanppy-ról (angol) itt, magyarul pedig itt olvashatunk bővebben, az elérhető alkalmazások listája, pedig uappexplorer.com-on érhető el.

Blog: https://logout.hu/blog/sanhose/index.html

(#50456) BoB válasza sanhose (#50455) üzenetére


BoB
veterán

Azt hiszem azóta már javították azt, a bugreportot néztem de már nem emlékszek rá.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#50457) sanhose válasza BoB (#50456) üzenetére


sanhose
tag

Sajnos nállam még nem működik :-(, Ubuntu 16.04.1, kernel: 4.4.0.59.

Blog: https://logout.hu/blog/sanhose/index.html

(#50458) ooszi


ooszi
senior tag

Sziasztok, csak egy gyors kérdésem lenne, VirtualBox-t így telepítsem ahogy a gyerek csinálja a videón?
LinuxMint-em van.

[link]

BY ooszi

(#50459) Focke-Wulf válasza vargalex (#50453) üzenetére


Focke-Wulf
csendes tag

Terminálra gondolsz ugye?
beírtam hogy wine és ezt adta vissza:
Usage: wine PROGRAM [ARGUMENTS...] Run the specified program
wine --help Display this help and exit
wine --version Output version information and exit
beírtam hogy wine PROGRAM és ezt dobta:
wine: cannot find L"C:\\windows\\system32\\PROGRAM.exe"

Vagy mire gondoltál?

Nem értek hozzá, kérlek részletesen írd le, mit csináljak! Köszi!

(#50460) Focke-Wulf válasza ampulla (#50454) üzenetére


Focke-Wulf
csendes tag

Bocsi az offért. Csak erre voltam kíváncsi, hogy akkor ISO XP kell. :)

Ha több infó kell, honnan tudom kinyerni a több infót?

(#50461) ubyegon2 válasza ooszi (#50458) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

& Focke-Wulf

Az Összefoglalóban lévő Virtualbox gyorstalpaló nem jó nektek?

[ Szerkesztve ]

(#50462) ooszi válasza ubyegon2 (#50461) üzenetére


ooszi
senior tag

Szia köszike, gondolom a LinuxMint hez, Ubuntu kell, de az Ubuntuból a 16.04 es vagy a 16.10 est töltsem le?

BY ooszi

(#50463) Focke-Wulf válasza ubyegon2 (#50461) üzenetére


Focke-Wulf
csendes tag

Köszi, a virtualboxot egyelőre tisztáztuk, most a wine-hoz próbálok infót gyűjteni, hátha. :)

(#50464) ampulla válasza ooszi (#50462) üzenetére


ampulla
aktív tag

Csinálhatod a videó alapján, de kicsit összezavarsz minket. Miért akarod most letölteni az Ubuntut a Minthez? Vagy miért kellene a Minthez Ubuntu? Feltételezem azt akarod virtualizálni.

16.04 - LTE - Éveken keresztül jön rá frissítés
16.10 - Általában csak rövid ideig tart hozzá a support, amíg ki nem jön az új release és új kernelt tartalmaz.

Ha kezdő vagy még akkor a 16.04-et válaszd.

(#50465) lev258 válasza Focke-Wulf (#50463) üzenetére


lev258
veterán

Terminálba: wine szóköz, majd behúzod az exe-t a fájlkezelőből. Erre Enter.
pl. wine '/home/levente/Letöltések/Caesar3/Caesar3.exe'
ampulla: Szerintem a letöltési oldalon akarja kiválasztani, melyik kell az ő rendszeréhez (mármint melyik virtualbox).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#50466) ubyegon2 válasza ooszi (#50462) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerintem azt töltsd le, ami a saját tárolójában van!
Ezt a 16.04 vagy 16.10-et nem értem. :U
Amúgy bármit választani kell, ne felejtsd el, hogy a Mint minden változata LTS, így a 16.04-es csomagokat érdemes választani.

(#50467) ooszi


ooszi
senior tag

Sziasztok, elmondom mi történt, sokáig használtam az Ubuntu Mate 16.04 LTS-t, hát sokáig az túlzás kb. 2 hétig, folyamatosan különböző error - ok voltak, amiket már nagyon untam, természetesen biztos vagyok benne hogy "USER" hibák voltak, ezért mást distrot kerestem, gondoltam adok még egy esélyt a Linux Mint-ek ezért feltoltam a masinára, és most lás csodát tökéletesen működik.
Most a Linux Mint-re akarom a VirtualBox-t telepíteni, vagyis már meg oldottam, ubyegon2 amit ajánlót onnan le töltöttem a Linux-Ubuntu 16.04-AMD64 - es változatot, és ezt telepítettem.

BY ooszi

(#50468) ubyegon2 válasza ooszi (#50467) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

gondoltam adok még egy esélyt a Linux Mint-ek ezért feltoltam a masinára, és most lás csodát tökéletesen működik.

Az sincs kizárva, hogy jött pár frissítés, ami megoldotta az user hibának gondolt jelenségeket. Ez így akár az Ubuntu Mate esetén is megtörténhet! ;)

Emiatt szoktam várni pár hetet, mielőtt frissítenék a legújabb verzióra, a Mint 17.3 is csak bő egy hónap elteltével lett 18-ra cserélve. Azóta meg 18.1-re frissítve. Mint esetén szerencsére minden 18.x verzió LTS

(#50465) lev258

Menet közben nekem is leesett! :)

[ Szerkesztve ]

(#50469) St3ven


St3ven
addikt

Sziasztok!

Remix OS-t szeretnék telepíteni dual bootban Ubuntu mellé. Itt akadtam el, és azóta sem tudok rájönni, mit rontottam el.

Röviden: szükséges (?) fájlok felmásolva, grub menü OK, látszólag el is kezd betölteni a rendszer, de az alábbi képnél megáll a folyamat:

Ebből ki tud olvasni valami topiklakó szaki valami olyat, amivel tovább tudnék lépni? :R

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#50470) lev258 válasza St3ven (#50469) üzenetére


lev258
veterán

Nem bántásból, de a Remix OS egy külön világ. És itt nem sokat tudunk segíteni benne.
Egyébként ameddig eljut, addig látszólag rendben van.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#50471) St3ven válasza lev258 (#50470) üzenetére


St3ven
addikt

Tudom, hogy más tészta, de hátha az Ubuntu mellé telepítéssel vagy a grubbal van valami gond, mert maga a telepítés is egy kicsit sufnituning Linuxon, alapvetően Windows alatti telepítője van, vagy a pendrive-ról futtatás, ami viszont nem pálya. :(

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#50472) lev258 válasza St3ven (#50471) üzenetére


lev258
veterán

Épp ez az. Ha rendes telepítése lenne, nem ilyen sufni, akkor nem lenne gond se vele, se a segítségnyújtással.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#50473) Focke-Wulf válasza lev258 (#50465) üzenetére


Focke-Wulf
csendes tag

Ezt írta ki:
winevdm: Cannot start DOS application Z:\home\rendszer\Asztal\tanulnival�\szakdoga\Dinilos\GRINDIT.EXE
because the DOS memory range is unavailable.
You should install DOSBox.

dosbox beírom terminálba és telepíti mint a virtualboxot is?

(#50474) lev258 válasza Focke-Wulf (#50473) üzenetére


lev258
veterán

Igen. Ezek alapján a programod DOS-os, nem a Windows API-t használja.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#50475) ooszi


ooszi
senior tag

Annyira jó, végre meg tetszett a Linux Mint 18.1 Serenna Cinnamon , minden működik, csak nem kellet volna ujjra indítani, azóta nem indul el, előjön a mint logó, utána eltűnik, és semmi csak fekete kijelző és a kurzor.
Komolyan mondom a fas..... ki van.
Csak annyit csináltam, hogy frissítettem, fel raktam 5 db programot.
Most ujjra húztam, már az első indítás után összeomolt, és halál.

Linux Mint 18.1 még nem stabil?
Tegyem fel a 17.3 Rosa-t?
Mi a különbség a Linux Mint 17.3 Mate és a Linux Mint 17.3 Cinnamon közt?

BY ooszi

(#50476) Lathronos válasza Focke-Wulf (#50473) üzenetére


Lathronos
őstag

Bizony, ehhez a DOSBox-ot kell telepítened és abból futtatni.

(#50475) ooszi

Páran már mondtuk, hogy ha stabil verziót akartok használni, akkor Mint-ből a 17.3-at, Ubuntu-ból pedig a 14.04.5-öt. De csak nem hallgattok a jó szóra. :( A probléma oka feltehetőleg inkompatibilitás, valamely hardverrel nem hajlandó együttműködni. Mert vagy túl régi, vagy túl új. A cinnamon korszerű PC-kre van optimalizálva, sokat fogyaszt, a MATE pedig viszonylag keveset, így régebbi, gyengébb konfigurációkra ajánlott.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#50477) Normi™ válasza ooszi (#50475) üzenetére


Normi™
őstag

Atom stabil,mióta megjelent használom.Ott valami más gond lesz.

[ Szerkesztve ]

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#50478) lev258 válasza ooszi (#50475) üzenetére


lev258
veterán

Próbáld recovery módban indítani. Lehet a Virtualbox kavart bele. Vagy azon már korábban túl voltál?
Normi™: Én már nem tudom, hol tart jelenleg.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#50479) Normi™ válasza lev258 (#50478) üzenetére


Normi™
őstag

Most húzta újra,akkor már nem kellene,hogy téma legyen a virtualbox nem?

(#50480) ooszi :

SSD-re vagy vinyóra telepíted?Milyen kondíciója van amire megy?Telepítéskor formáztad?
Nem akarok beszólni,de helyesen újra telepíted nem ujjra,nagyon bántó a szemnek.

[ Szerkesztve ]

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#50480) ooszi válasza Normi™ (#50479) üzenetére


ooszi
senior tag

igen ez így van, szűz telepítés után összeomolt, ujjra indítottam, és utána nem indul el.

BY ooszi

(#50481) spammer válasza ooszi (#50475) üzenetére


spammer
veterán

"Most ujjra húztam"

Ujjra húzni a gyűrűt szokták [link]. Te újrahúztad. :)

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#50482) safranyek válasza ooszi (#50475) üzenetére


safranyek
tag

Nálam a monitor miatt nem volt kép újra indítás után /belinea crt d-sub csatlakozó/. Ubuntu 16.10 unity és mint 18.01 mate alatt is.
Megoldás:
-bekapcsolás után monitor kihúz és visszadug, lesz kép.
-kernel frissít 4.8.0-34-re.
Azóta nincs semmi problémám.

(#50483) Normi™ válasza ooszi (#50480) üzenetére


Normi™
őstag

Próbáld meg úgy újratelepíteni,hogy formázod a lemezt ha nincs rajta semmi adat.

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#50484) ooszi válasza safranyek (#50482) üzenetére


ooszi
senior tag

De akkor az egér ikon mért jelenik meg, és tudom mozgatni is?

BY ooszi

(#50485) lev258 válasza ooszi (#50480) üzenetére


lev258
veterán

Pontosan mik frissültek? Esetleg kernel?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#50486) safranyek válasza ooszi (#50484) üzenetére


safranyek
tag

Passz. Nekem a monitorom se kapcsolt be. Nálam a skylake processor is bekavarhatott.

[ Szerkesztve ]

(#50487) Focke-Wulf válasza Lathronos (#50476) üzenetére


Focke-Wulf
csendes tag

Telepítettem terminálból a dosboxot a következő paranccsal:
sudo apt-get install dosbox
ezután elindítottam a dosboxot a terminálból egyszerűen beírva hogy dosbox
ezután a dosboxot már nem tudom használni, mert nem tudom beírni a " / " jelet

Azt írják a neten be kéne írnom pl. ezt:
"Egy alapértelmezett virtuális meghajtót kapunk, amely a Z betűjelet kapja és a DOS rendszer számára szükséges állományok lesznek megtalálhatóak rajta. Létre kell hoznunk egy saját virtuális meghajtót, amelyet az általunk kiválasztott betűjellel fogunk tudni elérni. Pl.: C betűjelű meghajtó létrehozásához és a /home/felhasználónevünk/dosgames könyvtár tartalmának hozzárendeléséhez az alábbi parancs kiadása szükséges:

mount c /home/felhasználónevünk/dosgames"

Nem tudom beírni ezt az utolsó mount-os sort mert nincs / jelem!!

(#50488) spammer válasza Focke-Wulf (#50487) üzenetére


spammer
veterán

dosbox "/home/neved/könyvtár/valami.exe"

ennyi.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#50489) lev258 válasza Focke-Wulf (#50487) üzenetére


lev258
veterán

Igen, ki kell találni. Ugyanis a régi DOS-os karakterkiosztást használja, vagyis másik billentyű lesz a /. Első körben megpróbálhatnád azt, hogy a .exe fájlodhoz társítod a DOSBox-ot. Úgy elvileg rögtön indítja.
Vagy a kolléga javaslata. Úgy nem a DOSBox-on belül variálsz, hanem készen kapja az útvonalat.
Én egyébként egy indítófájlt szoktam csinálni a DOSBox-os cuccokhoz, pl. a HoMM 1-hez.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#50490) Focke-Wulf


Focke-Wulf
csendes tag

Köszönöm, sikerült végre futtatnom ezt a programot! Nem kellett virtuális meghajtó sem, csak ez a dosbox. 1994-es egyébként. :)

(#50491) ooszi válasza Normi™ (#50479) üzenetére


ooszi
senior tag

Szia telepítéskor ssd-re megy 120 gb-os, 20GB root - a maradék home, mindegyik vinyó és ssd 100/100-as, igen leformázom az ssd-t, a vinyókat nem és gpt mindegyik, a swap egy 500gb vinyón van.

Pontosan így néz ki:

120 GB SSD:
1mb
21,5GB /
87,8GB /home
10,0GB - nem particionált terület, hogy ne legyen tele írva

500GB HDD:
487GB /adat
12GB /swap

1TB HDD:
1000GB /adat

Telepítéskor mindig reklamál az SSD-n lévő 1MB-ért valamit angolul kiír, de rányomok a folytatásra, az ssd formázom csak.

Most ott tartok, hogy újra raktam, de most elindult, vagyis van kép, nem merem újra indítani mert megint nem lesz kép, szerintem.

BY ooszi

(#50492) Normi™ válasza ooszi (#50491) üzenetére


Normi™
őstag

Ahogy én gondolom,de majd a szakik kijavítanak:

Én nem hagyok 10% üres helyet.Az az érzésem,hogy swap nem tetszik neki,nyugodtan teheted szerintem az ssd-re.(nekem most swap-om sincs,szintén 8gb-nál,semmi gond)Gyanítom,hogy nincs csatolva az 500gigás merevlemez és így nem éri el a swapot a rendszer és nem boot-ol be.Tedd az ssd-re és ez alapján csináld meg,hogy ritkábban nyúljon a swap-hoz és akkor nem ír annyit az ssd-re.Az egy mega particionálatlan terület szerintem nem oszt nem szoroz így az lényegtelen.

[ Szerkesztve ]

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#50493) ooszi válasza Normi™ (#50492) üzenetére


ooszi
senior tag

oké meg probalom

BY ooszi

(#50494) Normi™ válasza ooszi (#50493) üzenetére


Normi™
őstag

Szerkesztettem,kiegészítettem a h.sz.-t,olvasd el újra kérlek.

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#50495) BoB válasza ooszi (#50491) üzenetére


BoB
veterán

Az az SSD azért 120-as, mert 8 már gyárliag fenntartott terület. Felesleges formázatlan részt hagyni.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#50496) ooszi válasza Normi™ (#50492) üzenetére


ooszi
senior tag

Oke de ez nagyon idegesit, mit csinaljak vele

BY ooszi

(#50497) Normi™ válasza ooszi (#50496) üzenetére


Normi™
őstag

lIve alatt ott a menüben a Gparted nevű program(azt hiszem adminisztrációban). Inkább azzal csináld meg a partíciókat,adj nekik zászlókat is.Ha nincs zászló akkor nem boot-ol be.Szerintem 8Gb ramhoz swap nem kell ha csak nem hibernálsz,már nekem sincs és nincs semmi gond,már nem erőltetem a hibernációt.A telepítőben már csak a csatolás pontokat kell akkor megadnod.De ha itt rámész valamelyik partícióra akkor tudod módosítani a méretetét és add hozzá valamelyikhez amelyikhez engedi.

[ Szerkesztve ]

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#50498) ooszi válasza Normi™ (#50497) üzenetére


ooszi
senior tag

igen azzal csinalom
ssd

BY ooszi

(#50499) Normi™ válasza ooszi (#50498) üzenetére


Normi™
őstag

A 8gigával mi a terved?Miért 5giga swap?

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#50500) lev258 válasza ooszi (#50496) üzenetére


lev258
veterán

Gondolom azért panaszkodik, mert UEFI módban vagy és nincs EFI partíciód.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.