Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#49701) KD6-3.7 válasza CPT.Pirk (#49700) üzenetére


KD6-3.7
őstag

Na megsem jo!
Videokatya nem kompatibilis. Nvidia ION. Linux Mint disztrot probaltam meg, de ott meg a telepitesnel jott valami CD/DVD ROM problema, ami nincs is a notebook-ban. Nem valami jol indul a linuxos palyafutasom.
Melyik az a disztro ami tamogatja az ilyen regebbi 2010-es hardvereket is? Intel Atom proci meg Nvidia ION videokartya van a kicsiben.

[ Szerkesztve ]

(#49702) Cyrin válasza KD6-3.7 (#49701) üzenetére


Cyrin
addikt

atom 330 + ION párosításra nemrég telepítettem Lubuntu-t. De jó lehet a peppermint is. Ezek fölé nem mennék, inkább alá, de ott meg több megszokást igényel a dolog, ezek "felhasználóbarát" disztrók.

(#49703) Vladi válasza KD6-3.7 (#49701) üzenetére


Vladi
nagyúr

Milyen gép az pontosan? intal vagy nvidia a gpu? Nem mindegy.
Az openelecnek van mindenre beállított változata.

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#49704) KD6-3.7 válasza Vladi (#49703) üzenetére


KD6-3.7
őstag

Irtam, hogy Nvidia ION.
Ez az openelec lenne a legjobb a szamomra az mar biztos! Ha ezt fel tudnam varazsolni a gepre akkor csuda boldog lennek!

(#49705) Vladi válasza KD6-3.7 (#49704) üzenetére


Vladi
nagyúr

De azt is írtad, hogy valami intel gpu. :F

Ha nem megy, akkor nézd meg a legacy változatot letölteni, 5.-ös változat.
A logouton amúgy nagyon sok cikk született a témában: link. :K

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#49706) CPT.Pirk válasza KD6-3.7 (#49701) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ezt mit jelent, hogy nem kompatibilis? Mit tapasztaltál?

Mert nálunk a már nem mai Debian6 is vígan futott a cégnél egy ION-os gépen.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#49707) KD6-3.7 válasza CPT.Pirk (#49706) üzenetére


KD6-3.7
őstag

Az ujabb 6-os verzio mar nem tamogatja az nvidia ion videokatyat.
Az 5-os Legacy valtozattal viszont rendesen megy. Szoval KODI a notebookon! Most mar csak valami olyasmi kene, hogy elerjem a viragboltot es le tudjam tolteni a winyora a filmeket aztan valahogy lejatszni a TV-n.
Ötlet?

(#49708) CPT.Pirk válasza KD6-3.7 (#49707) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Érdekes, hogy már nem támogat egy hardvert, nem szokott ilyesmi lenni Linuxon.

A torrent klienseknek szokott lenni webes felülete, ahonnan lehet ilyet csinálni. Pl. a gy.k. most legjobb torrent kliens a Qbittorrent tudja, csak be kell kapcsolnod a beállításaiban. - meg fel kell telepítened.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#49709) Vladi válasza KD6-3.7 (#49707) üzenetére


Vladi
nagyúr

A tv-re van kötve, vagy hálózaton küldöd a médiát?

transmission vagy qbittorrent biztos, hogy van rá.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#49710) ubyegon2 válasza Vladi (#49709) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A Haladók tényleg nem használják a visszagörgető gombot? :N

[link]

hogy ne kelljen az egészet végigolvasni:
Van ethernet kabelem szoval, ha azzal megoldhato, akkor igy kotnem ossze a TV-vel. A HDMi direktbe lejatszas szerintem eselytelen lenne.

Nekem a tv-re most ilyen csillagokat tartalmazó drót van kötve, jól néz ki és nem jön be rajta semmi. ;]

[ Szerkesztve ]

(#49711) lanszelot


lanszelot
addikt

Hello
Van egy 2TB-s, usb-s hdd-m. Windows, osx, linux alatt hasznaltam.
Soha semmilyen jogokat nem allitottam be, csak ramasoltam /99% windows alol/.
Viszont egy ideje a windows alatt mar a konyvtar megnyitasahoz is rendszergazdai hozzaferesre van szuksegem.
Nem ker jelszot, se semmit, csak rendszergazdai hozzaferest igenyel a megnyitasa.
Win 8.1 -em van, radugtam sata -ra, de igy is rendszergazda engedelyt ker.
Meg tudom nyitni, nem az a gond, csak idegesito a felugralo ablak megnyitasokkor. Azaz vannak könyvtarak amit nem enged egyaltalan /fedora alatt azokat is engedi, ott nincs semmilyen gond, csak windows alatt/

Fedora /live/ alol probalkozom:
Ha atmasolom egy masik hdd-re /fedora engedi/ akkor megszunik a korlatozas. No de 1,5Tb és igen sok ido az egeszet atdobni, torolni es vissza masolni. /ez az utolso ha minden szakad/
File kezelo alol probaltam modositani a permissiont, de hiaba nyomok a change-ra ha vissza nezem, nem allitja at. Gondolom sudo -val kellene, de nem tudom hogyan.
A teljes hdd hozzafereset /permission/ szeretnem modositani, hogy barki csinalhasson barmit.
Hogy tudom ezt eltavolitani, hogy normal hozzaferes legyen?

(#49712) CPT.Pirk válasza lanszelot (#49711) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Feltételezem ntfs-es partícióról van szó. Először csinálnék egy fájlrendszer ellenőrzést az egész partícióra Windows alatt, majd megnézném, hogy a mappa tulajdonosa kicsoda és ha ott gebasz van, akkor átállítanám.

Egyszer ezt csináld meg szerintem, aztán nézzük meg, hogy mi van még gond.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#49713) kispx válasza lanszelot (#49711) üzenetére


kispx
addikt

Windows alól egy sima mezei user alól vedd birtokba: link vagy link
Tipikusan akkor jön elő, amikor XP vagy kikapcsolt UAC mellett másolgat az ember, így minden fájl vagy mappának rendszergazda lesz a tulaja.

(#49714) lanszelot válasza kispx (#49713) üzenetére


lanszelot
addikt

Hello
Probaltam mar birtokba venni win alol, de kifagy, mert par mappahoz nincs hozzaferesem /mint irtam meg se tudom nezni oket/
Ezert mentem at linux-ra ami letojja a windows hulyeseget, es szo nelkul tudom kezelni.
Azert fedora, mert masik linux live nem indult el a 4k miatt kifagynak. Fedora is alap grafikus modban indul el /de ez lenyegtelen/
Tehat fedora alatt kell megoldanom live modban.

(#49715) King Unique válasza lanszelot (#49711) üzenetére


King Unique
titán

Ha már mindhárom OS alatt használod, akkor gondolom NTFS fájlrendszerű lehet, mivel azt mindegyik képes kezelni. Bár az NTFS írásához macOS alatt külön driver kell.

Ha jogosultsági problémák vannak Windows alatt, akkor azokat szvsz nem éppen Linux alatt kéne buherálni, ahogyan pl. egy NTFS fájlrendszer javítását sem. Ha az alap jogosultságok nem lettek átállítva, akkor pl. Windows alatt saját tulajdonba kellene venni a teljes külső meghajtót.

[ Szerkesztve ]

(#49716) lanszelot válasza King Unique (#49715) üzenetére


lanszelot
addikt

Mint írtam, nem tudom windows alol birtokba venni. /ntfs/
Lehet hogy az osx barmolt valamit, mert regen hasznaltam ntfs kezelot osx en. Par eve mer csak olvasom osx alatt.
Mivel ez egy usb-s wd hdd /gyarilag/, igy fogalmam sincs mikor tortent ez vele.
Ritkan hasznalom, mert a fontos dolgaim vannak ramentve, tehat evente 2-4 szer hasznalom csak.

(#49717) kispx válasza lanszelot (#49714) üzenetére


kispx
addikt

> "Probaltam mar birtokba venni win alol, de kifagy,"
Mármint mi fagy? Van biztonsági mentés róla? Ha nincs, akkor legyen.
Biztonsági mentés után, én gyorsan átnézetném, egy Hard Disk Sentinellel és egy chkdsk-val. (Biztonsági mentés legyen előtte, mert ha a mac barmolt bele, akkor lehet, hogy úgy fogja a fájlrendszert kijavítani, hogy abból adatvesztés lesz)
Ezek után én leformáznám a lemezt, majd a mentésből visszaállítanám.

[ Szerkesztve ]

(#49718) lanszelot válasza kispx (#49717) üzenetére


lanszelot
addikt

Kerlek titeket olvassatok mar el legyszives.

Nem tudok biztonsagi mentest csinalni, mert Nincs jogom megnezni se, nem hogy masolni.
Nincs semmi baja a hdd-nek, csak a jogok elallitodtak, semmi mas.
Mivel olvasasi jogom sincs nehol, igy azon a reszen kifagy a birtokba vetel.
Nem, nem, nem lehet windows alol semmit se csinalni vele! Nincs hozza jogom!!!!
Teljesen mindegy mi allitotta el a jogokat, engedelyezni kell a jogokat mindenkinek es kesz.
Ezt csak linux alol tudom megcsinalni, mert:
- win alol nincs jogom
-mac nem kezeli az ntfs-t
-win alatt nincs jogom
-win alatt nincs jogom
-win alatt nincs jogom

Nem tudom írtam-e, hogy win alatt nincs jogom. De csakis win alatt. :)

[ Szerkesztve ]

(#49719) King Unique válasza lanszelot (#49716) üzenetére


King Unique
titán

Ezzel a módszerrel aszem le lehet tiltani úgy fájl, mappa, teljes drive szinten a hozzáférést, hogy utána az csak azon a gépen és Windows alatt lesz hozzáférhető. Ha ilyen nem történt, akkor márpedig a fájlkezelős saját tulajdonba vételnek működnie kellene, ahogyan egyéb módszereknek is.

"Ha atmasolom egy masik hdd-re /fedora engedi/ akkor megszunik a korlatozas."

Eszerint le tudnád menteni az adatokat, majd egy újraparticionálás után visszamásolni. Az igaz, hogy sokáig eltartana a dolog, de ha más nem megy, akkor marad ez.

[ Szerkesztve ]

(#49720) kispx válasza lanszelot (#49718) üzenetére


kispx
addikt

E környéken nézz szét:
# Copy the ACL of the file source-file to the file target-file
ACL=`getfattr -h -e hex -n system.ntfs_acl source-file | \
grep '=' | sed -e 's/^.*=//'`
setfattr -h -v $ACL -n system.ntfs_acl target-file

===
De újból elkárogom: ntfs-3g alóli b*gatásanak adatvesztés szokott lenni a vége. Tudom, mert nekem is volt.
Így megismétlem, hogy biztonsági mentés nélkül tapodtat sem mozdulnék.
Winen ha valamihez nincs joga, akkor hibaüzenetet dob, nem fagy. Így lehet, hogy nemcsak permission hiba lesz.

(#49721) CPT.Pirk válasza lanszelot (#49718) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A checkdisk ellenőrzés megvolt? Én nem mennék tovább nélküle...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#49722) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

Tudom mit fogtok mondani, de nekem inkább az jut eszembe, hogy ez nem kifejezetten Windowsos topikba való-e!?

Gyakorlatilag minden tanács wines. :U

Odáig eljutottatok, hogy a Wines jogosultságokat nem érdemes/lehet Linux alól piszkálni. Nem konstuktívabb válaszokat kapna a kérdező az oprendszer topikjában?
Valamennyit itt is kap, csak a Windowsos megoldások meg nagyon nem illenek ide!

[ Szerkesztve ]

(#49723) kispx válasza ubyegon2 (#49722) üzenetére


kispx
addikt

Igazából az egész NTFS proprietary cucc, aminek nem nyilvános a működése és az egyetlen dolog amivel nem MS alapú rendszeren hozzátud nyúlni az a ntfs-3g, ami nem feltétlen kompatibilis a winnel.
Így határozottan a Windowsra hárul a megoldás. Wines topikban lehet, hogy választ kapna, hogy miért fagy a jogosultság beállításánál.

(#49724) kispx válasza lanszelot (#49718) üzenetére


kispx
addikt

Bocs a két egymásutáni hsz-ért, de most jutott eszembe
Nem csak jogosultsági probléma lehet. Lehet, hogy mac/lin alól olyan könyvtárat vagy fájlt hoztál létre, ami Windows alól nem szabályos. Pl.: meg nem engedett karakter van benne. Ilyenkor viszont fejre állhat a Windows.
Ha így van, akkor Linux alól nevezd át.

Szerk.:
Most már befejezem az offolást :) Bocsi :)

[ Szerkesztve ]

(#49725) ubyegon2 válasza kispx (#49723) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Teljesen jogosan írtad, amit írtál, nem lesz jó vége az ntfs 3g-vel piszkálni. ;)

A másik gond nem gond! ez: Bocs a két egymásutáni hsz-ért, de most jutott eszembe

idézet a TG topikból:
Az alapelvek III. 12/4. pontjáról van szó, aminek 2. és 3. pontja korábban így nézett ki:

2. Ha 5 percen belül eszedbe jut még valami a hozzászólásod után, akkor használd a (Szerkesztés) gombot, ezzel szerkeszteni tudod az aktuális hozzászólásodat.

3. Egy hozzászólásra mindig a Válasz linkkel írj, hogy mindenki láthassa mire és kinek válaszoltál. Ha 1-2 szavas választ szeretnél adni több hozzászólásra is, akkor próbáld meg egy hozzászólásba összegyűjteni a mondanivalódat.

A nyár folyamán a 3. pont második része törlésre került, most tehát így néznek ki:

2. Ha 5 percen belül eszedbe jut még valami a hozzászólásod után, akkor használd a (Szerkesztés) gombot, ezzel szerkeszteni tudod az aktuális hozzászólásodat.

3. Egy hozzászólásra mindig a Válasz linkkel írj, hogy mindenki láthassa mire és kinek válaszoltál.

[ Szerkesztve ]

(#49726) lanszelot válasza kispx (#49724) üzenetére


lanszelot
addikt

Először is köszönöm a sok választ. :R
Elnézést hogy késő írok, de eddig tartott a másolás.
Átmásoltam fedora alatt a teljes tartalmat másik hdd-re.Szó nélkül átmásolta, és minden jó, a könyvtárakban átmásoláskor nem lett átmásolva a jogosultság, így minden képem meg tudom nyitni, és jók.
Viszont nem szeretném még 5 órát azzal tölteni, hogy vissza másolom, megpróbálnám live fedora alatt a jogosultságokat törölni. :N

Válaszok:
-csakis hozzáférés engedély probléma van, semmi több. pl "sajat" könyvtárat nem tudom megnyitni, ami csakis képeket tartalmaz, és win alatt lett rámásolva, semmivel mással nem lett piszkálva, csak olvasva osx -el.
Linux alatt csakis olvastam.
-képtelenség bármilyen check disk, vagy akármi a hdd-n, mivel írtam, hogy nincs jogosultságom néhány könyvtárhoz, és ott kifagy a win, mivel vár, hogy hátha.... Nem azért fagy ki mert bármi gond lenne vele, hiszen linux, és osx alatt minden egyes része olvasható.
- linux és osx alatt semmilyen gond sincs vele, nem kér semmilyen hozzáférét, semmit.
-linux és osx alatt semmilyen hibát, vagy hozzáférés problémát, vagy bármit se tapasztalok.
-csakis windows alatt van gond vele.
-Nem, nem windows os topikba kellett volna írnom, mert a windows -al nem férek hozzá. Lehet még nem írtam, de win alatt nincs jogosultságom. A nincs jogosultság azt jelenti, hogy teljesen ki vagyok rekesztve abból a pár könyvtárból. Viszont a win annyira okos, hogy nem ugorja át, hanem próbál bele kukkolni, ekkor kifagy. Nem a teljes win fagy ki, csak az adott művelet, elnézhetném napokig, hogy próbálkozik.
-Nem értek a linuxhoz, ezért írtam a kezdő topikba.
-csak linuxal lehet hozzáférni, mivel a win alatt nincs jogosultságom, osx pedig csak olvasni képes az ntfs-t.
-már eltelt több óra, de még senki nem árulta el, hogyan tudom live fedora alatt root ként megnyitni a nautilus file kezelőt, amivel szerintem már rég megoldottam volna a dolgot. :)

(#49727) CPT.Pirk válasza lanszelot (#49726) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Azt írják, hogy simán el kell indítani rootként a nautilust.
Nyiss egy terminált, és ha azt látod a sor elején a terminálban, hogy # akkor csak simán írd be a nautilus szót és üss entert, ha viszont azt, hogy $ akkor add ki ezt a parancsot:

su -

majd írd be a root jelszót. Ezt követően csak add ki a nautilus parancsot és elindul. A root jelszó az a "root" szokott lenni live rendszer alatt.

*a jelszavadat nem fogod látni a begépelés alatt, ez ne tévesszen meg. Üss entert ha megvan.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#49728) cigam válasza lanszelot (#49726) üzenetére


cigam
félisten

Neked ez a win alatt nics ... ez becsípődött. Hidd el hogy ott is van rá megoldás, de tényleg nem ide való.

Live fedora-ban nyitsz egy parancssort, és sudo nautilus -al indítva root jogosultsággal fog futni.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#49729) lanszelot válasza CPT.Pirk (#49727) üzenetére


lanszelot
addikt

Oops something went wrong
Unable to create a required folder.Please create the following folder or set permissions such that it can be created:
/root/.config/nautilus

OK

dollár jel volt, így beírtam "su -" , nem kért jelszót, csak kettős kereszt let ott
beírtam "nautilus" és a fent leírt jött ki, és megnyílt a nautilus nem root módban

Terminalban 3 warning ot írt ki /tudom ez a 3 fontos lenne mit írt, de igen hosszú mind a 3/

Akkor is ezt teszi, ha "sudo nautilus" -t írom be
gksudo, gksu nem működik
olvastam azt is, hogy installálni kell a "open as administrator" -t , de az se működött.

Esetleg ha megírnád, hogy indítsam el ubuntut "basic graphic settings" -el, mert fedora is csak így indul el, amúgy kifagy a 4k miatt.

[ Szerkesztve ]

(#49730) CPT.Pirk válasza lanszelot (#49729) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Valamit nem tud megcsinálni live rendszer alatt, érdekes. Eléggé specifikus probléma (más live disztró alatt még nem volt ilyen nálam), kérdezz erre rá a fedora topicban: [https://prohardver.hu/tema/fedora_core_linux/friss.html]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#49731) cigam válasza lanszelot (#49729) üzenetére


cigam
félisten

Mégis honnan szeded azt, hogy ekkor nem root-ként fut?
Nyiss egy másik terminált, és add ki a ps aux|grep nautilus parancsot, és látni fogod magad is, hogy a root nevében fut a nautilus.
Már a hibaüzenet is erre utal, hiszen a root könyvtárába akarja létrehozni a konfigurációs fájlját.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#49732) ubyegon2 válasza lanszelot (#49729) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Terminalban 3 warning ot írt ki /tudom ez a 3 fontos lenne mit írt, de igen hosszú mind a 3/

Ezek a gtk warningok nem lényegesek, szinte minden így indított programnál kiírja ezeket.

olvastam azt is, hogy installálni kell a "open as administrator" -t , de az se működött.

Ez csak azt jelenti, hogy root-ként nyisd meg a programot.
Egyébként ha beírtad, hogy su és ez a prompt # jelent meg, akkor root-ként használod a nautilus-t.

létre kell hoznod a mappát ilyen elérési úttal /root/.config/nautilus a

mkdir /root/.config/nautilus

parancs kiadásával terminalban. Ezt a live Fedora is engedi gondolom, mert nem ismerem!

...amúgy kifagy a 4k miatt.

Ezt nem értem, milyen 4k miatt fagy ki?

(#49733) lanszelot válasza ubyegon2 (#49732) üzenetére


lanszelot
addikt

4k: felbontás, a live linux crash-el miatta amikor elindul. Ha basic graphic settings -el inditom akkor indul el csak.
azután hogy su - , majd nautilus, a nautilus nem root, csak egy konyvtarban vagyok, es semmi mast nem tudok elerni belole. A terminalba vissza lepve, ott se lehet semmit se csinalni, csak bezarni. hiaba irok barmit, olyan mintha egy text editorba irnam, beirom es semmi se tortenik. Pl beirtam exit - enter es semmi se tortent.
Tehat nem tudok vele mit kezdeni, csak bezarni mindkettot.

Sikerult ubuntu-t is elinditani basic graphic-cal, és ott is ugyanaz. Ott se tudom elinditani root kent.
Ugyanugy mint fedora alatt, csak bezarni tudom.
Valoszinu teljes linuxra lenne szukseg, nem live-ra.
Megprobalok valahova felbuheralni egyet.

(#49734) regos


regos
tag

Üdv
Nem akarok vitát indítani de lenne egy kérdésem.Olvastam az összefoglalót .
Szeretném kipróbálni a Linuxot,de nem tudom mivel kezdjem,hogy ne menjen el a kedvem azonnal :-)
Egyszer már próbálkoztam vele, abból az időből még rémlik 1-2 dolog de nagyon alap szinten.
Win 7-em még fenn van az SSD-n,mellé szeretném pakolni a Linuxot.
Az SSD mellett van még 2 satás vinyóm,rajta képek,torrent stb.
Amit használok és szeretném a Linux alatt is: word,excel (minimális szinten),qtorrent,Skype,Chrome,Onedrive tehát tényleg alap dolgok.
Milyen Linuxot ajánlotok amit ha ezekkel az alap dolgokkal belakok ,utána kezdhetem érdemben a tanulást,kisérletezgetéseket.
Köszönöm a válaszokat.

(#49735) spammer válasza regos (#49734) üzenetére


spammer
veterán

Valamelyik Linux Mint vagy Ubuntu variáns. MS Office nincs Linuxra, vagy használsz LibreOffice-t, vagy megpróbálod Wine alól futtatni az MS Office-t (bővebb infó itt: [link])

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#49736) Normi™ válasza regos (#49734) üzenetére


Normi™
őstag

Szia!

Win-ről áttérni szvsz.a Linux Mint a legjobb,én is ezzel kezdtem több évtized win után és nagyon tetszik.Itt Libre Office van,Excel-t vagy Word-öt leginkább Wine(windows-os környezet) programmal vagy Virtual Box-ban tudod futtatni,a többi felsorolt programnak van Linux-os verziója.Windows mellé telepítéshez segítséget találsz az összefoglalóban.Ssd- esetében pár dolgot be kell állítanod a kímélő működés érdekében,az is ott van az összefoglalóban.

[ Szerkesztve ]

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#49737) lev258 válasza regos (#49734) üzenetére


lev258
veterán

Én javasolnám, hogy először pendrive-ról próbálgasd, esetleg perzisztenssel. A telepítés nem bonyolult, de a sok lemezed között könnyen félrecsúszhat valami, ha nem figyelsz eléggé.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#49738) totron


totron
addikt

Adott egy Win10 iso, ezt szeretném telepíteni, pendrive vagy loop téma is jó, de ez az UEFI téma nekem nem megy. Linux alól megoldható csak jelenleg.

(#49739) totron válasza Normi™ (#49736) üzenetére


totron
addikt

Miért kulcsrakész disztrókat ajánlotok neki? A kezdeti idők elmúltával, ha nem ütköztik megoldatlanságokba, a motiváció csökken és ami fontosabb: fogalma sem lesz, hogy mit tanulhatna meg és milyen megoldási metódusok, logikák léteznek egy adott problémakörre, ha azokkal soha nem is találja szembe magát, mert hát minden kész, minden működik. Salix vagy Arch jó betekintést enged és fenntartja az érdeklődést. Kezdésnek: autologin & auto X start loginmanager nélkül, auto net start NetworkManager nélkül - mire megoldja már is tanult valamit, sikerélmény is megvan. Lehet erre mondani, hogy de hát az bonyolútt, jó, akkor viszont egy) unatkozni tetszik majd, kettő) minek használ nemWindowst. Ismerkedni jó a Mint és társai, de 1-2 hét és az újdonság édes varázsa tovaszáll, ami pedig dominálni fog, hogy ez sem megy, amaz is más, amott is csak a hátrány. A kényszerű mókolás is a szemléletváltás átbillenését segíti szerintem és idővel elfelejti a csak wines-csak guis megoldásokata kergetni.

(#49740) cigam válasza totron (#49739) üzenetére


cigam
félisten

Mert van aki a gépen futó programokat használná, és nem az op.rendszerrel játszana tamagocsit.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#49741) totron válasza cigam (#49740) üzenetére


totron
addikt

Arra nem kell linux. Erre mondtam, hogy ezzel a szemlélettel és igényrendszerrel könnyebben lesz keserű a szájíz. Mindenki csinálja ahogy akarja, csak megosztottam a tapasztalatot (nem csak saját).

(#49742) lev258 válasza totron (#49738) üzenetére


lev258
veterán

Most akkor mit szeretnél?
Windows topikban kellene érdeklődni, hogy lehet pendrive-ra tenni a telepítőt.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#49743) Normi™ válasza totron (#49739) üzenetére


Normi™
őstag

Szerintem egy kezdőnek aki egy ingyenes,jobb frissítési mechanizmust használó,kevesebb erőforrást igénylő windows alternatívát keres kezdésnek éppen elég,hogy feltelepít egy pl.egy Mint-et.Éppen elég kezdésnek,hogy megtanulja mi az a swap,milyen fájlrendszer szükséges,mit hova csatoljon,kell-e home stb...Itt sem automata minden,sokszor nyúlok kezdőként a terminálhoz és volt sikerem,de volt kudarcom is.Használtam vagy 20disztrót próbaképpen,Manjaro-t is,ami Arch alapú,úgy kezdte a telepítésnél,hogy hiába adtam meg a zászlókat egy partíciónak nem fogadta el,mindig vissza kellett mennem és gparted-el megcsinálni és csak úgy működött.Majd indulásnál menü fogadott,majd a képernyő kímélő nem működött,Arch wiki alapján és fórumos segítség alapján sem tudtam megoldani.Ettől tetszik a Manjaro és használtam is egy darabig.DE nem hiszem,hogy kezdőknek ez a szívás sorozat kellene,ok megtanulod,hogy lehet megoldani,de sokan ezek után nem akarják megoldani,akinek meg van affinitása hozzá úgyis tovább lép a bonyolultabb témák felé.Átmenetnek tökéletes egy kulcsrakész disztró ahogy fogalmaztál és látják,hogy nem az ördögtől való,Linuxon is ugyanazok a böngészők stb.. vannak,kinézetben is a Mint (szvsz) leg windows-osabb és van akinek ennyi elég is.

lev258 : Szerintem a felől érdeklődött volna,hogy miként oldható meg win pendrive-ra írása Linux alatt,ha jól értem.

[ Szerkesztve ]

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#49744) cigam válasza totron (#49741) üzenetére


cigam
félisten

Mondjuk érdekes, és vicces ez a téma. Akkor a kezdő kezdje azzal, hogy megtanul összekonfigurálni egy komplett distro-t, majd ha megtanulta, akkor töltse le a mint-et és társait ami kulcsrakész rendszerek? Vagy azok akkor kiknek készülnek?

No és mi van ha nem szeretne pénzt kiadni az op.rendszerre? Vagy nem tetszik amit a Microsoft művel, és alternatívát keres?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#49745) nimfas


nimfas
addikt

Sziasztok!

Jó régen Ubuntu is volt a gépemen, gondoltam kipróbálok egy újabbat pendrive-ról.
Ki is írtam a file-okat Unetbootin progival.
Az a bajom, hogy ubuntu-16.04.1-desktop-amd64.iso és linuxmint-18.1-cinnamon-64bit.iso is addig jut, hogy tölt, aztán vagy fekete képernyő, vagy az alábbi kép.

Én a VGA kártyára gyanakodtam, de bejött. AMD 480-as kártya, gyanítom még nem támogatja, ezért átdugtam az alaplapi DVI helyre a monitort, biosban átállítottam elsődlegesnek és be is indult a mint linux usb-ről.... Kérdésem az lenne, hogy ezt lehet orvosolni valahogy???

Előre is köszönöm!

(#49746) lev258 válasza nimfas (#49745) üzenetére


lev258
veterán

Használhatsz Ubuntu 16.10-et egy darabig.
Vagy pedig felteszed a 16.04-et, ahogy tudod, majd frissítesz mindent, amit ajánl. Hamarosan kijön a 16.04.2 is, ami a 16.10-en alapul részben.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#49747) spammer válasza totron (#49739) üzenetére


spammer
veterán

"Miért kulcsrakész disztrókat ajánlotok neki? "

Idézet tőle:

"Milyen Linuxot ajánlotok amit ha ezekkel az alap dolgokkal belakok ,utána kezdhetem érdemben a tanulást,kisérletezgetéseket."

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#49748) King Unique válasza totron (#49738) üzenetére


King Unique
titán

Korábban volt róla szó, hogy az egyes Windows ISO-kat hogyan lehet Linux alól kiírni pendrive-ra. Szóval pl. egy W10 esetében elég lehet a sima fájlmásolásos módszer is. Az pedig rendszerint Legacy / UEFI boot módban is egyaránt működni szokott. Valamint utóbbiakat illetően egyes gépeknél fontos az is, hogy a megfelelő jelölésű boot eszköz legyen kiválasztva.

[ Szerkesztve ]

(#49749) nimfas válasza lev258 (#49746) üzenetére


nimfas
addikt

A 16.10 megy az AMD kártyával (tehát nem csak az alaplapival)? Igazából a LIVE része érdekelne egyelőre, telepíteni nem akarom még.

(#49750) lev258 válasza nimfas (#49749) üzenetére


lev258
veterán

Próbáld ki!
Egyébként valószínűnek tartom, hogy a 16.04 is menne, ha frissítve lenne.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.