Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#50951) hcl válasza MrDerekas (#50937) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Az adott SOC-hoz nézelődj magától felnyalósra... valami durván nem létező izét fogtál ki te is :) Én is csak gúgliról szedem össze ezeket, nincs nagy gyakorlatom benne.

Mutogatni való hater díszpinty

(#50952) Keef_Lee válasza ubyegon2 (#50949) üzenetére


Keef_Lee
senior tag

Lenyomtam...
A végére kiírta:
Néhány csomagot nem lehetett telepíteni. Ez azt jelentheti, hogy
egy lehetetlen állapotot kért, vagy ha az unstable disztribúciót
használja, akkor néhány igényelt csomag még nem készült el vagy ki
lett mozdítva az Incoming-ból.
Az alábbi információk segíthetnek megoldani a problémát:

Az alábbi csomagoknak teljesítetlen függőségei vannak:
kodi-eventclients-j2me : Függ ettől: kodi-eventclients-common (= 2:16.1~git20160424.1410-final-0trusty) de csak 2:17.0~git20170210.1529-final-0trusty telepíthető
kodi-inputstream-adaptive : Ütközik: kodi-inputstream-mpd de csak 1.2.18-1~trusty telepíthető
Ütközik: kodi-inputstream-smoothstream de csak 1.2.2-1~trusty telepíthető
kodi-pvr-wmc : Ütközik: kodi-pvr-tvheadend-hts
E: A problémák nem javíthatók, sérült csomagokat fogott vissza.

(#50953) MrDerekas válasza hcl (#50951) üzenetére


MrDerekas
addikt

Köszi! Akkor ezt már megfutottam :( Nincs olyan link erre, amit ne látogattam volna meg. Még a vajákosságot megpróbálom... (Egy lábon állva köpni északnak és bal kézzel a jobb váll felett elhajítani) Továbbra sem fér a fejembe, hogy nem javítható rendszerek vannak forgalomban.

www.derekas.webnode.hu --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- https://logout.hu/bejegyzes/mrderekas/a_szkeptikus.html

(#50954) cigam


cigam
félisten

Belefutottam a 21-es csapdájába: Létrehoztam egy új felhasználót. A jelszót nem bántottam, ott az szerepel: Következő belépéskor állítandó be.
Kiléptem, de nem enged be az új felhasználóval, mert hibás a jelszó :D

Akkor most mivan?

Rájöttem: Terminálba kell bejelentkezni, és majd ott kéri az új jelszót.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#50955) teleahocipöm


teleahocipöm
senior tag

Sziasztok! Gépvásárlással kapcsolatban szeretnék tanácsot kérni. Egy HP 250 G5 W4EA (15,6 coll, 1920x1080, Intel Core i5-6200U Dual-Core 2x2,3 GHz , 4GB Ram, 500 GB HDD, Intel HD Graphics, DVD-RW, freeDOS) notebook vásárlásán gondolkodok, 129.999 Ft lenne akciósan, máshol 150-160 e környékén láttam. Sok minden nem tetszik a gépen, pl kevés a ram, a VGA vezérlő integrált :( , SSD-vel jobb lenne, ráadásul házilag nem lehet bővíteni :( .

Na, erős kompromisszum, de az ára ne rossz. Amit remélek, hogy a Full-HD filmek futnak rajta szaggatás nélkül (bár valahol azt olvastam, hogy csak a 4 magos procis gépek nem szaggatnak), ha megnyitok 10-15 ablakot a böngészőben + táblázatkezelő, szövegszerkesztő, nem fog gondolkodni.

Szóval az lenne a kérdésem, hogy LINUX-ot tehetek-e rá, nem lesz-e valamilyen hardveres illesztési problémám, mert úgy tudom, hogy nem minden hardver támogatott linux alatt. Valószínűleg Manjaro-t teszek rá, az volt legutóbb és nagyon tetszett, de ha nem lesz hw gond akkor lehet, hogy többet végigpróbálok. Előre is köszönöm a segítséget.

(#50956) Apollyon válasza teleahocipöm (#50955) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Nem kellene gond legyen, a RAM lehet kevés egy idő után, de amire használni akarod arra jó lesz. A RAM-ot sem lehet bővíteni? A HDD-t gondolom lehet azért cserélni SSD-re.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#50957) spammer válasza teleahocipöm (#50955) üzenetére


spammer
veterán

"Amit remélek, hogy a Full-HD filmek futnak rajta szaggatás nélkül (bár valahol azt olvastam, hogy csak a 4 magos procis gépek nem szaggatnak)"

Baromság, hogy csak a 4 magos gép viszi rendesen a Full HD-t. Ez olyan szintű szagértés, mint amikor a 8 GB RAM-os, 4 magos, dGPU-s gépre azt mondták nekem, hogy kb. pasziánszra elég lesz. :DDD Rohadtul el vannak szállva bizonyos hozzáértők, itt a notebookos fórumokban is sajnos. A 2 magos Celeronom gond nélkül viszi a 8 - 10+ GB-os full hd-t (x264). SMPlayer/mplayer/mpv ajánlott lejátszónak.

4 GB RAM is elég átlagos használatra, bár a Chrome böngésző egy memóriazabáló fos úgy alapjáraton is, plusz ha sok lapot nézel egyszerre, akkor tud kajálni. A Firefox egy fokkal jobb választás (meg úgy egyébként is). Mellette egy LibreOffice, zene, torrent is bőven tud futni 4 GB mellett.

Válassz valami könnyebb asztali környezetet (DE) vagy ablakkezelőt (WM) és nem lesz gondod.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#50958) MrDerekas válasza teleahocipöm (#50955) üzenetére


MrDerekas
addikt

Azért annyira nem ijesztő az a noti. Az integrált vga-tól nem kell félni, teljesen elfogadható teljesítménnyel bír. Mondjuk annak nem árt ha sok ram van mellé. A 4 giga ram, hogy mennyire kevés, az megint attól függ, hogy mire akarod használni. Miért nem lehet házilag bővíteni? Nincs benne foglalat hozzá, vagy nem lehet megbontani? Második verzióra a megoldás, hogy a szervíztől kérsz megbontási engedélyt és esetleges gariztatáskor ezt csatolod mellé.

www.derekas.webnode.hu --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- https://logout.hu/bejegyzes/mrderekas/a_szkeptikus.html

(#50959) cigam válasza MrDerekas (#50958) üzenetére


cigam
félisten

Nem egyszerű megbontani, mert egyszer használatosra tervezték, nincs kis kupak az alján a HDD-nek, memóriának. Az egész hátlapot le kell kapni, és igencsak hajladozik az a vékony műanyag.

teleahocipöm
Várj még 1 picit, és gyűjts. Ne azért vedd meg mert jóárasítva adják, hanem mert neked tetszik, és azt tudja ami neked kell. 2-3 év múlva is. Biztos nem jó egy használt üzleti? ~100k-ba már belefér a 8GM RAM és 240GB-os SSD is.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#50960) ubyegon2 válasza Keef_Lee (#50952) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Érdekes ez, átmentem 17.3-ra és nekem simán működik a meghajtón lévő filmet lejátssza minden gond nélkül. A 17 verziót rakta fel. A javasolt és ajánlott csomagokat nem telepítettem:

ubyegon@ubymint-rosa ~ $ sudo apt-get install kodi
Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építése
Állapotinformációk olvasása... Kész
Az alábbi extra csomagok kerülnek telepítésre:
kodi-bin libao4 libbluetooth3 libcec4 libcrossguid1 libgif5 libmicrohttpd10
libmysqlclient18 libnfs1 libp8-platform2 libpcrecpp0 libshairplay0
libtinyxml2.6.2 mysql-common python-bluez
Javasolt csomagok:
kodi-pvr-mythtv kodi-pvr-vuplus kodi-pvr-vdr-vnsi kodi-pvr-njoy
kodi-pvr-nextpvr kodi-pvr-mediaportal-tvserver kodi-pvr-tvheadend-hts
kodi-pvr-dvbviewer kodi-pvr-argustv kodi-pvr-iptvsimple
kodi-audioencoder-vorbis kodi-audioencoder-flac kodi-audioencoder-lame
libesd0 libesd-alsa0
Ajánlott csomagok:
libva-intel-vaapi-driver
Az alábbi ÚJ csomagok lesznek telepítve:
kodi kodi-bin libao4 libbluetooth3 libcec4 libcrossguid1 libgif5
libmicrohttpd10 libmysqlclient18 libnfs1 libp8-platform2 libpcrecpp0
libshairplay0 libtinyxml2.6.2 mysql-common python-bluez
0 frissített, 16 újonnan telepített, 0 eltávolítandó és 42 nem frissített.
Letöltendő adatmennyiség: 33,3 MB.

(#50955) teleahocipöm

cigam ft-vel értek egyet, egy használt üzleti laptoppal sokkal jobban jársz, még évek múlva is használni fogod! Nekem is mindenki azt ajánlotta a Milyen laptopot topikban anno!

[ Szerkesztve ]

(#50961) teleahocipöm


teleahocipöm
senior tag

Apollyon
MrDerekas

Nem láttam még a gépet, csak olvastam róla, van két Ram foglalat, ebből egyben van a 4GB. Házilag azért ne lehet bővíteni, mert nincs szerelő nyílás a memóriánál, egybe van az alja, csavarok tartják, meg műanyag fülek, amik ha letörnek oda a garancia.

spammer
A Chrome tényleg egy memóriazabáló f..., de nem igazán találok olyat ami mindenben megfelelne. Használom a FireFoxot is, de az sem igazán tetszik.

cigam
Nem akarok használtat, ami most van az is nagyon öreg és már régóta halogatom a cseréjét. Ha használtat veszek, ki tudja milyen nyűgje lesz, mert lesz az biztos. Mondom, ahogy nézegetem az interneten ez a gép sokkal drágább máshol. Mondjuk találtam HP-t i3-5005U procival, AMD Radeon R5 M330 2 GB-val gépet, de gyengébb és régebbi intel processzorral szerelt, bár nem értek hozzá, de egy i5-6200U csak modernebb, gyorsabb

Na most látom csak, milyen videót találtál...Mondjuk a specifikációjában DDR4-et írnak.

(#50962) sanhose válasza teleahocipöm (#50955) üzenetére


sanhose
tag

Éppen ma olvastam 1, 2 vagy 4 processzor mag?.
Intel Core i5-6200U adatlapja és a fentiek alapján szerintem nem lenne gond a FULL-HD filmekkel.

(#50959) cigam, egyet kell értenem veled elég nehéz szétszedni, hogy ne sérüljön a burkolat. Én is megszenvedtem (sérülés mentes szétszedés) a Lenovo Ideapad 14IBY-vel.

HDD, RAM csere esetén, ha még garanciális a notebook érdemes rákeresni a neten mit szól hozzá a szervíz.
Lenovoéknál Garancia HDD csere esetén Lenovo notebook. Ha nincs HP-ra infó, rá kell kérdezni!

Az én esetemben a fenti gépnél (2018-ig garis) nem volt gond a szervíz részéről, hogy szétszedtem, igaz pixeles kijelző cseréről volt szó, vagy úgy szedtem szét a gépet, ahogyan a szervízben szokták :DDD .

Azzal azért legyél tisztában, hogy a VGA a 4 GB memóriából fogalalja magának a memóriát, azaz 4 Gb - VGA által lefoglalt memória = rendszer által használható memória. BIOS-ban, ha engedi a VGA memórájának állításával lehet növelni a rendszer számára felhasználható memória mennyiségét.

[ Szerkesztve ]

Blog: https://logout.hu/blog/sanhose/index.html

(#50963) Viper26


Viper26
nagyúr

Sziasztok!

Win10 mellé szeretnék dual boot-ként Linux Mint 18.1-et.
Tegnap meg is csináltam a partíciót hozzá, és telepítésnél szól, hogy a boot-nak külön partíció kell, ami ha létre van hozva sem lesz jó (újraindítás után nincs grub, csak betölt a Win10).

Mi lehet a gond? :F

Pixel 7 | FR955

(#50964) CPT.Pirk válasza Viper26 (#50963) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mi volt a gondja a létrehozottal? Ki volt jelölve formázásra?

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#50965) ubyegon2 válasza sanhose (#50962) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

& (#50961) teleahocipöm

Melyik Linuxot Notebookra

Anno csináltam egy ilyet, lehet, hogy érdemes lenne kirakni az oldalpanelra, hogy ide gyüljenek ezek a kérdések, mert amúgy eléggé szét fognak szóródni!

Van értelme ennek szerintetek? Egyre többen kezdenek laptopon, notin Linuxozni.

[ Szerkesztve ]

(#50966) teleahocipöm válasza sanhose (#50962) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

Igen ez a bajom az integrált vga-val, hogy a 4GB-ból hasít ki magának kisebb-nagyobb szeletet, persze ettől függetlenül, biztos elég lenne egy ideig, mert most 2 GB-om van egy tizenéves gépben, elvagyok vele, de elég sokat gondolkodik, néha párperces normál videókon is sokat gondolkodik, a HD-ről már ne is beszéljünk.
A lényeg, hogy LINUX gond nélkül fut rajta, legalábbis nem írta senki, hogy gond lenne vele.

Vagy most találtam HP 250 G4 (T6P88EA) hasonló hw, csak kisebb felbontású kijelzővel, AMD Radeon™ R5 M330 2 GB GDDR3 grafikus vezérlővel, 128GB M.2 SSD meghajtóval a memória ugyan akkora 4 GB, csak lassabb 1600MHz és 20e-vel drágább, de az SSD sokat dob a sebességen, ja és 2GB-os AMD Radeon is. Na még ezen variáción elgondolkodom.

(#50967) ubyegon2 válasza Viper26 (#50963) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Windows 10 + Linux DUAL Boot készítése UEFI -vel és GPT-vel

Fórumtársunk tapasztalatai leírva, hátha segít!

Ezt is érdemes olvasgatni, nem érdekes, hogy win8.1-gyel van a leírás.

[ Szerkesztve ]

(#50968) Viper26 válasza CPT.Pirk (#50964) üzenetére


Viper26
nagyúr

Igen.
Miután megcsináltam, ugyanúgy figyemeztetett, hogy külön partíció kellene.
Ettől függetlenül, látja telepítve a Mint-et, ha újraindítom a telepítőt live alól.

(#50967) ubyegon2 .:

C-t tömörítettem annyira, hogy legyen 25GB helyem, majd live Mint alól megcsináltam a partíciókat az SSD-n.

Ez alapján próbáltam.

[ Szerkesztve ]

Pixel 7 | FR955

(#50969) cigam válasza Viper26 (#50968) üzenetére


cigam
félisten

majd live Mint alól megcsináltam a partíciókat az SSD-n.

Minek? Csinálj egy üres helyet, és majd befészkeli magát oda úgy, ahogy szeretné.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#50970) Viper26 válasza cigam (#50969) üzenetére


Viper26
nagyúr

Hmm, erre nem gondoltam...akkor teszek egy próbát így is.

Pixel 7 | FR955

(#50971) King Unique válasza Viper26 (#50968) üzenetére


King Unique
titán

A többiek látom az UEFI-s telepítéshez mellékeltek segédleteket. De számomra nem teljesen világos, hogy nálad most Legacy / UEFI boot mód van-e? Ugyanis a videóban lévő EasyBCD megoldás tudtommal csak az előbbinél használható. Illetve én azt kicsit másként szoktam csinálni.

Egyébként általában nem szükséges neki külön /boot partíció, lehet az egészet a gyökérbe (/) csatolni, a rendszerbetöltő meg általános esetben mehet a fő lemezre (sda). Na persze jó lenne valami konkrétum, akár screenshotok stb., hogy lássuk nálad pontosan mi is a probléma.

[ Szerkesztve ]

(#50972) Bici


Bici
félisten

Sziasztok!

File másoló progit keresek, ahol meg lehet adni egyszerű szabályokat: ha talál azonos nevű fájlt, akkor nézze meg, hogy azonos-e a mérete, és ha igen, akkor ne írja felül, ha pedig különböző, akkor másolja mellé másik néven.
Több TB-nyi adatot kell másolnom egy oylan helyre, ahol az adatok egy másik verziója található. Pár file újebb, pár régebbi változat.

Kössz!

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#50973) teleahocipöm


teleahocipöm
senior tag

Rákerestem az Ubuntu oldalán a HP 250 G4-et nem szerepelt :( Ráadásul olvastam, hogy az Intel-AMD vga kombót nem igazán szereti a Linux, jobb vagyis probléma mentesebb az az integrált Intel VGA vezérlő. Kár, mert az AMD Radeon™ R5 M330 2 GB kárty jónak igérkezett.

(#50974) CPT.Pirk válasza teleahocipöm (#50973) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ettől független nyugodtan rakd fel, valszeg menni fog (nyilván nem lehet minden létező laptopon letesztelni valamit).

Ami problémás lehet az nem maga a Radeon, hanem a váltás a két kártya között, azon lehet kell kicsit dolgoznod, vagy megmaradsz az egyik használatánál és akkor azt fixre állítod a biosban.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#50975) Viper26 válasza King Unique (#50971) üzenetére


Viper26
nagyúr

Laptopon nem UEFI van még.

Pixel 7 | FR955

(#50976) sanhose válasza teleahocipöm (#50966) üzenetére


sanhose
tag

Milyen notebookot vegyek összefoglalójában G4-től felfelé ajánlják a HP-t, ha jól láttam. Ott lenne érdemes megkérdezned, melyik lenne a jobb választás.

Szerintem a G5 Inteles VGA-val nem lenne gond.
Viszont két problémával fogsz találkozni, amelyből 1-et sikerült megoldanom a másikon még dolgozom.

1. Bluetooth-ot nem sikerült még beüzemelnem Ubuntu 16.04 alatt.

2. Ahogy látom a WIFI kártya Realtek RTL8327BE mind a 2-ben, itt várható, hogy random időközönként eldobja a WIFI kapcsolatot, illetve hibernálásból visszatérve nem lesz WIFI, de ez megoldható. Majd később leírom hogyan.

Blog: https://logout.hu/blog/sanhose/index.html

(#50977) hcl válasza MrDerekas (#50953) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hát, sajnos manapság nem divat, főleg olcsóbb kategóriákban a support... Amúgy 100% hogy javítható, fogsz egy flash írót és felírod a romot. Az egy aprócska gond hogy ez már elég durva felkészültséget igényel...
(Még anno Nokia 3210-et javítottunk egyszer konkrétan a flash cseréjével, másmint a flash IC-t áttettük egy jó alaplapra egy halottról, szoftverrel együtt :D )

Mutogatni való hater díszpinty

(#50978) sanhose válasza ubyegon2 (#50965) üzenetére


sanhose
tag

Ez egy jó kérdés!

Szerintem egy táblázatos dolog kellene ahogyan spammer írta, vagy téma összefoglaló, amelyben fel van sorolva, hogy pl. UBUNTU 16.04 LST-el tökéletesen működő notebookok stb., mint pl. a Milyen ssd-t vegyek témában.

Blog: https://logout.hu/blog/sanhose/index.html

(#50979) teleahocipöm válasza CPT.Pirk (#50974) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

Kérdés, hogy lehet-e a BIOS-ban letiltani egyiket vagy másikat, ahol erről olvastam, ott is az volt az egyik gond, hogy nem lehetett.

(#50980) teleahocipöm válasza sanhose (#50976) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

Köszi néztem az a fórumot és gondoltam ott is felteszem a kérdést, de nem is az a fő kérdés melyik a jobb, hanem, hogy az említett notebook(ok) hardvere és a LINUX között problémamentes lesz-e a használat. Vagyis megveszem a notit, felrakom rá mondjuk a Manjarot és használom a gépet, ennyi. Persze apróbb gondok talán lesznek, de a wifi eldobálás vagy usb port fel nem ismerés, vagy nem működő dvd stb. miatt nem szeretném a megoldásért naphosszat a netet túrni. :)

(#50981) hcl válasza teleahocipöm (#50980) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nem valószínűek ilyenek. Adott gép/gyártó topicjában is érdemes megkérdezni, hogy van-e aki Linuxot használ ilyen vason. Az egzotikus hardverekkel gyakoribbak a gondok.

Mutogatni való hater díszpinty

(#50982) csixy válasza teleahocipöm (#50980) üzenetére


csixy
addikt

Nagyon jó a manjaro (az enyém kde verzió). Mint az óra ... úgy jár. Csak már kezd a t@k@m tele lenni a frissítés céljából való g-streamer buildelgetéssel ( de legalább magától csinálja, én meg csak ülök és nézem).
:)

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#50983) MrDerekas válasza hcl (#50977) üzenetére


MrDerekas
addikt

Igen, erre gondoltam én is. Csak ez felvet némi problémát :) Eszköz hiányában nem fogom tudni én flashelni. Mert jól gondolom, hogy fizikailag tudom csak átírni magát a romot, nem pedig pc-én keresztül...? (Mert ugye minden kapcsolódási próbálkozást visszautasít az oprendszer hiányában.)

www.derekas.webnode.hu --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- https://logout.hu/bejegyzes/mrderekas/a_szkeptikus.html

(#50984) hcl válasza MrDerekas (#50983) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Valahol csak van rajta egy soros... de ha fizikailag, a valószínű a gyári gépeken is flashelik valahogyan, ha valamiért az előre írt IC nem jó. Szóval lehetni lehet, csak aránytalanul nagy macera.

Mutogatni való hater díszpinty

(#50985) Cyrin válasza csixy (#50982) üzenetére


Cyrin
addikt

hát azt én nem bírom kivárni, elindítom, aztán csinálok mást, aztán másfél óra múlva észreveszem, hogy megakadt mert kéri a jelszót. oké beírom, aztán minden kezdődik elölről, megint otthagyom, megint elfelejtem, megint kéri a jelszót... elég szar ez így...

(#50986) teleahocipöm válasza hcl (#50981) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

Pedig sanhose (#50976) szerint a Realtek RTL8327BE wifi kártyával vannak gondok.

(#50987) lev258 válasza teleahocipöm (#50986) üzenetére


lev258
veterán

Az sok dologtól függ. A Manjaro előrébb jár általában, mint az Ubuntu. Jobb üzletekben megengedik, hogy átvételkor kipróbálhassa az ember, pl. egy Live-val. Persze előbb érdeklődni kell, van-e rá lehetőség.
Az AMD-vel semmi baj és egyre csak jobb lesz.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#50988) CPT.Pirk válasza teleahocipöm (#50986) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Fogsz egy disztrót, kirakod a telepítőjét pendrivera, az szinte biztosan live képes, be tudsz róla bootolni. Ha ott megy minden faszán, akkor mehet a telepítés is.

Hogy kinek mivel volt problémája, az egy dolog, lehet disztró, lehet kernel verzió függő, stb. Nyugodtan fogj hozzá és próbálj ki valamit. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#50989) teleahocipöm


teleahocipöm
senior tag

A hp oldalán a "Szoftverek és illesztőprogramok" oldalon csak Windows ajánlás van a "HP 250 G5 w4n14ea" notira. Gondolom valami hw oka lehet, hogy nincs linux támogatása, ahogy rákerestem valóban a Realtek RTL8723BE/RTL8188EE wifivel vannak gondok, random dobja a hálózatot :(
Köszönöm a segítséget mindenkinek.

(#50990) lev258 válasza teleahocipöm (#50989) üzenetére


lev258
veterán

Elég ritka, hogy a gyártó oldalán talál az ember Linuxos illesztőprogramot (az kéne még, random kernel patch-ek :U ). Ez még nem jelenti, hogy nem is működik.
A wifid meg tipikusan olyan, amihez sok "régi" kernelben még nincs rendes támogatás. Te viszont eleve rolling-ban gondolkodsz.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#50991) agy73p válasza Cyrin (#50985) üzenetére


agy73p
senior tag

Pont így csinálja nekem is, ahogy nektek.

(#50992) dugo_


dugo_
veterán

Sziasztok,

UEFI/GPT Win8.1 mellé telepítenék Xubuntut.
Így néz ki a lemez most:

Xubi telepítőjében a 100MB-os EFI partíció lett kiválasztva a grubnak, de ennek ellenére nem települt fel (?), a rendszer felment a lenyesett partícióra, de csak a Win-be tudok bejutni a saját bootloaderével.

Mit és hol rontok el?
(Visszakerestem EFI témában, de ott csak annyit találtam, amit én is megcsináltam. Ha adtok kulcsszavakat, akkor megkeresem, de magamtól nincs ötletem).

[ Szerkesztve ]

(#50993) lev258 válasza dugo_ (#50992) üzenetére


lev258
veterán

Az EFI partíció az EFI-nek van, azt arra kell bejelölni. A Grub meg rendszerint a lemezre megy, nem partícióra. Fura módon úgy tűnik, a Mint-nél valóban az EFI partícióra kell pakolni azt is.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#50994) dugo_ válasza lev258 (#50993) üzenetére


dugo_
veterán

Először a lemezre ment (/sda és hadd szóljon), de nem volt jó úgy sem. Utána újratelepítettem az egészet elölről, de a grubnak már /sda2-t adtam meg. Így sem indul.
Pakoljam esetleg ki az MBR-es adatlemezre?
A Xubi nem létkérdés, ha más Ubi alapú disztróval több esély van a sikerre, akkor próbálkozok azokkal.

(#50995) lev258 válasza dugo_ (#50994) üzenetére


lev258
veterán

A partícióknál az EFI partíciót megjelölted EFI-nek? Pontosan mit csinálsz (esetleg egy kép)?
A Windows rendesen van leállítva (félhibernálás-gyorsindítás nélkül)?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#50996) King Unique válasza Viper26 (#50975) üzenetére


King Unique
titán

Mondjuk UEFI-s leírások voltak linkelve, de a Legacy boot nyilván kicsit más lesz. Illetve általában egyszerűbb és simább, szóval normál esetben nem nagyon kellene problémának lennie. Ha a GRUB települ pl. az sda-ra, akkor az lesz az alapértelmezett rendszerbetöltő és bekerül a listájába a Windows is.

(#50992) dugø:
Pont nemrég az egyik hozzászólásban linkeltek egy jó leírást. UEFI dual-boot esetén másnak is volt olyan gondja, hogy csak a WBM indult el, vagy a Linux rendszerbetöltője ellenében rendre alapértelmezettnek állította be magát. Ilyenkor többeknél az előbbi leírás végén lévő bcdedit parancs volt a megoldás. Amúgy a boot menüben nincsen nálad pl. "ubuntu" bejegyzés, azt külön kiválasztva nem indul a Xubuntu? Ja, és a dual-boot megoldások esetén a kolléga által említett gyorsindítást (fast startup) ki kell kapcsolni az újabb Windowsok alatt!

[ Szerkesztve ]

(#50997) dugo_ válasza King Unique (#50996) üzenetére


dugo_
veterán

(#50995) lev258

Siker! Lefuttattam bcdeditet, az önmagában nem volt elég, aztán a biosban turkálva találtam egy fast boot opciót, amit letiltottam, ezután elindult a grub.
A fast startup-ot egyből tiltani szoktam Windowson belül, kilőve egész egész hyberfil.sys-t, de ezzel a bios bejegyzéssel nem foglalkoztam eddig, lévén a súgója is azt állította, hogy ez maga Wines fast boot, amit ugye rendszer alól már kikapcsoltam egyszer.

Köszönöm a gyors válaszokat!

(#50998) King Unique válasza dugo_ (#50997) üzenetére


King Unique
titán

Na igen, UEFI-ben a rendszerindítással kapcsolatos egyes beállítások megint más dolog. Egyébként a fast startup ≠ fast boot.

De a lényeg, hogy sikerült megoldani!

Egyébként a screenshot gondolom MiniTool alól van, ami nekem is nagy kedvencem. :))

[ Szerkesztve ]

(#50999) Lathronos válasza lev258 (#50990) üzenetére


Lathronos
őstag

Vagy a perfektül működőt elcseszik és aztán úgy hagyják, eszük ágában sincs kijavítani. Lásd a régebben egy másik fórumon említett asztali PC-m RTL8192CU wi-fi-je.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#51000) Keef_Lee válasza Lathronos (#50999) üzenetére


Keef_Lee
senior tag

Szia! Mint Rose-t használtam, az általad készített remastert, de kodi frissítése 16.1-ről 17.0-ra nem sikerült neki. Tegnap írogattam itt erről többször. Nincs valami ötleted?

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.