Hirdetés

2024. május 9., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-02-03 18:52:36

LOGOUT.hu

Szeretettel köszöntünk a sztereó otthoni/szobai Hi-Fi világában !

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#54601) capulet75 válasza Ribi (#54593) üzenetére


capulet75
addikt

Ha anyagilag megengedheted magadnak idővel a jobbat az szvsz nem pénisznövelés.

Nem akarnék beleszólni csekélyke tapasztalatommal, de úgy vélem a hifi egy szubjektív valami, ezt objektívvé tenni lehetetlen.

[ Szerkesztve ]

Intelligencia kell ahhoz hogy egy ember belássa a tévedését. És gerinc, hogy be is ismerje.

(#54602) Ribi válasza capulet75 (#54601) üzenetére


Ribi
nagyúr

Nem azt mondtam, hogy ha valakinek van és vesz az e peló növelés. Azt mondtam, hogy ugyanúgy van hifinél is mint máshol. Ugye tudod mire mondják az e pélót :U
Vagy csak "simán kompenzál".

[ Szerkesztve ]

(#54603) Dorian válasza #71562240 (#54599) üzenetére


Dorian
félisten

Én csakis a saját platformomon állok. Ami azt jelenti, hogy csak addig hifizek a jobb hangzás érdekében, amíg egy számomra fontosabb dolog miatt nem kötök kompromisszumot. Ti ez utóbbit elutasítjátok, ez okoz itt feszültséget.

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#54604) lajthabalazs válasza capulet75 (#54601) üzenetére


lajthabalazs
senior tag

Szubjektív, mert a végén egy zenei élményt veszel meg, amit tényleg nehéz mérni. Viszont a végtelen sok paramétert, amin múlik, kemény fizika és információ-elmélet írja le. De mivel drágábban venni mindig egyszerűbb, mint tanulni, mérni, számolni, szimulálni, ezért a vásárlóközönség hajlamos az ezoterikus irányból megközelíteni a dolgokat. Írni és olvasni is nehezebb lenne egy olyan fórumot, ahol a különböző erősítők frekvencia-válaszát elemeznék az emberek, meg tömörített zenefile-okat hasonlítanának össze az eredetivel, különböző sample rate-ek mellett vizsgálnák DAC-ok kimenetét oszcilloszkóppal stb. És akkor talán kiderülne, hogy pontosan mennyit számít a csatlakozón az aranyozás, a tápkábel kovácsolási eljárása, meg az, hogy 50kg-os gránitlapon áll-e a hangszóró, vagy csak símán tüskéken.

De kiváncsian fülelek, mert néha szembejön olyan információ, amire rákeresve tanulok valamit.

(#54605) blattida válasza Dorian (#54603) üzenetére


blattida
nagyúr

Ök is kemény kompromisszumokat kötnek, csak olyan jól áll ez a szélmalomharc nekik.

lajthabalazs
Azért ez sem fekete vagy fehér.
Nagyon fontos és jó dolog a mérés, szükség is van rá, de nem pótolhatja a meghallgatást, ráadásul a legtöbb zenehallgatónál borzalmasak az akusztikus körülmények és a legtöbb esetben ez jelenti az igazi problémát.
A pszichoakusztikai és ízlés béli különbségekröl és problémákról nem is beszélve.

[ Szerkesztve ]

Gauranga! हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे || हरे रामा हरे रामा रामा रामा हरे हरे||

(#54606) capulet75 válasza lajthabalazs (#54604) üzenetére


capulet75
addikt

Inkább arra gondolok a szubjektívvel hogy egy hifi-nek más paraméterekkel kell rendelkezni egy Beethoven és más egy Scooter rajongónak. Ezért nem lehet azt mondani hogy ez a cucc jobb mint az. Persze lehet hogy tévedek. Ja és az emberek hallása sem egyforma. :)

Intelligencia kell ahhoz hogy egy ember belássa a tévedését. És gerinc, hogy be is ismerje.

(#54607) Dorian válasza capulet75 (#54606) üzenetére


Dorian
félisten

Ebből az egyik fele igaz: a Beethoven rajongó hifije megfelel a Scooter rajongónak is, fordítva viszont nem.

1-2 éve volt, hogy egy hosszas autós utazás során bedobtam egy '90-es évek kedvenc diszkó számai válogatást, hogy majd milyen jó lesz nosztalgiázni. Először döbbenet, aztán röhögés, szájhúzás, és végül a "kérem kaccsojjaki". Valami borzalmasan primitívek voltak és ez akkor tizenévesen fel sem tűnt.

[ Szerkesztve ]

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#54608) lajthabalazs válasza Dorian (#54607) üzenetére


lajthabalazs
senior tag

Szerintem pont fordítva igaz. Nem vagyok nagy szakértő, de eddigi hallgatások alapján a klasszikus zene sokkal könnyebben kijön a HiFi-ből, mint a modern, ahol a hangtechnikusok már a számba belerakják a loudness-t (minden szóljon hangosan, nagy dinamika). Szerintem a legdurvább terhelés egy rendszernek az epic music.

[ Szerkesztve ]

(#54609) Dorian válasza lajthabalazs (#54608) üzenetére


Dorian
félisten

:Y
Majd ha tapasztaltabb leszel, felül bírálod ezt a hsz-od és meglátod benne az egyéb tévedéseket, ellentmondásokat is.

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#54610) krichd1 válasza lajthabalazs (#54608) üzenetére


krichd1
addikt

Ajjaj, komoly fogalmi zavarban is vagy. :Y

minden szóljon hangosan <-> nagy dinamika

Két egymással ellentétes fogalom.
Epic musicban nincs nagy dinamika, inkább túlvezérlés. Például: [link], [link]

[ Szerkesztve ]

Az év legjobb zenei albumai: http://tinyurl.com/ou4u3ql

(#54611) lajthabalazs válasza krichd1 (#54610) üzenetére


lajthabalazs
senior tag

Valóban :) Már most tanultam valamit. Sőt, két dolgot, mert megnéztem, hogy érik el, hogy hangosabbnak tűnjön a zene.

[ Szerkesztve ]

(#54612) lajthabalazs válasza krichd1 (#54610) üzenetére


lajthabalazs
senior tag

De visszatérve az eredeti kérdésre: Beethoven (vagy még inkább Mozart) könnyebben vagy nehezebben szólaltatható meg jó minőségben, mint a dubstep, vagy az epic music, vagy Scooter? Nekem eddig úgy tűnt, hogy egy zongoraszonáta egy olcsóbb hangfalból is jobban jön ki, mint az utóbbiak. Például a lányom elektromos zongorájában sem hiszem, hogy túl komoly erősítő és hangszóró lenne, és mégis nagyon jól szól.

(#54613) #10726912 válasza lajthabalazs (#54608) üzenetére


#10726912
törölt tag

A végletekig össze harácsolt géphangok soha nem fognak akkora fejtörést okozni lejátszás terén, mint egy nagybőgő, vagy hegedű hangja. És itt jön elő a HIFIZÉS lényege? Igen!
Azt akarom, hogy a hegedű úgy szóljon, mintha ott lenne mellettem. Hallani akarom a koncert terem akusztikáját. A zongora billentyűi a legegyszerűbb, legolcsóbb zongorákon is csodálatosabb hangot adnak ki, mint az ilyen-olyan rendszereken megszólalók. S majd ha ezt elfogadod, hogy te a hegedű énekét és nem a visítását szeretnéd a nagybőgő "bőgésével" együtt hallgatni, akkor majd rájössz, hogy a hifizés pusztán ezen hangok megteremtése önmagad számára elektronikus úton. Tökéletes siker nincs. Bele szól a füled is, az emlékező tehetséged, mikoron is a felvételt hasonlítod össze a fejedben a valóságban hallott hangokkal....de ez a törekvés az, ami egyénivé teszi a hifi rendszert, és egyben szubjektívvé is. Te vagy a legfontosabb eleme a hifi rendszerednek. Ha Te úgy hallod hogy az a valósághű hang, akkor az lesz az, helyetted nem tud senki hallani hangokat. Ehhez társulnia kell annak is, hogy ismerni akard a hangszerek hangját.
A rendszerek legnagyobb próba tétele a valósághű hangszer hangok megteremtése a Te hallásod számára. (Vakteszt javaslat: egy hegedűs játsszon a két hangdoboz között, és ugyanezt a lejátszott zenét hallgasd meg a rendszereden. Sokak rendszere elbukna)

(#54614) liszi70 válasza lajthabalazs (#54612) üzenetére


liszi70
nagyúr

Teljesen egyértelmű, hogy a "komolyzenét" nagyobb feladat szépen és jól megszólaltatni egy hangrendszernek.

(Abba ne menjünk bele, hogy mit nevezünk "komoly"zenének, mert nincs éles határvonal.)

(#54615) krichd1 válasza lajthabalazs (#54612) üzenetére


krichd1
addikt

Egy hangszer hangját már működési elvéből adódóan is nehéz visszaadni hangsugárzókból, hát még sokat. Fizika jegyzet.

Az év legjobb zenei albumai: http://tinyurl.com/ou4u3ql

(#54617) lajthabalazs válasza #10726912 (#54613) üzenetére


lajthabalazs
senior tag

Szóval akkor azért szól elfogadhatóan Beethoven már a laptop hangszóróján is, mert én hozzáteszem a zenéhez azt, ami a hangszórókon már nem jön ki?

(#54618) #10726912 válasza lajthabalazs (#54617) üzenetére


#10726912
törölt tag

Igen. Az lesz számodra a HIFI rendszer, ami Szerinted valósághűen szól. Ez ennyire egyszerű és emiatt olyan bonyolult is és emiatt akkora a vita sok esetben körülötte.

(#54619) simongab válasza krichd1 (#54615) üzenetére


simongab
senior tag

Jaj ez nagyon jó. Van még ilyen jegyzeted?

(#54620) lajthabalazs


lajthabalazs
senior tag

Illetőleg még egy kicsit nem idevaló kérdés: mi árban a váltószám a fejhallgató és a sztereó hangszórók + erősítő közt. Lehet hogy ezt is rosszul gondolom, de mivel a fejhallgatónál nincs szoba-akusztika, nincsen nagy tehetetlenségű membrán meg nagy teljesítmény-igény, az az intuícióm, hogy 100Ft-nyi fejhallgató több száz forintnyi hangszóró + erősítő hangminőségét tudja produkálni. Ez így van? Illetőleg a másik tippem, hogy van egy felső plafon, ami fölött a kis méretből adódóan már több forintból sem lehet lényegesen jobb hangminőséget kipréselni a fejhallgatóból, és egy idő után a kicsit drágább sztereó rendszer beelőzi a fejhallgatókat.

Ez így helytálló?

(#54621) Dorian válasza lajthabalazs (#54617) üzenetére


Dorian
félisten

Azért, mert valószínűleg nem nagyon jársz pl. hangversenyre és nem tudod, hogy valóban hogyan kellene szólnia, és mi az, ami nem jön át otthon.

Megjegyzem, hogy ha egy hangszert beteszünk 2 hangfal közé, akkor az utóbbi sokmilliós rendszer esetén sem fog olyan jól szólni, mint a hangszer. Hát még sok hangszer.

(#54620) lajthabalazs:
Igen, ez nagyjából így van.

[ Szerkesztve ]

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#54622) lajthabalazs válasza Dorian (#54621) üzenetére


lajthabalazs
senior tag

Azért megfordultam néhányszor a zeneakadémián, a név kötelez :)

(#54623) lajthabalazs válasza Dorian (#54621) üzenetére


lajthabalazs
senior tag

Én most egy Sennheiser HD449-es használok, annak nagyjából mi az ekvivalense hangfalban? Most fogok hangszórót építeni, és a fülessel fogom tudni összehasonlítani, ezek szerint túlzó elvárás, hogy 30k ból épített dobozok ugyanolyan jól szóljanak?

(#54624) krichd1 válasza simongab (#54619) üzenetére


krichd1
addikt

Van még több is neten, keresgélj. Hegedű, vagy ez is érdekes zongora témában.

(#54623) lajthabalazs: Azt a fejhallgatót egy használt kis JPW is kategóriákkal lezenéli. Eleve ott bukik el a fejhallgató, hogy a két hangsávot külön hallod a füleddel teljesen elszeparálva, amit egyszerre kéne. Plusz a rezgéseket, a hangenergiákat nem érzékeled a testeddel.
Egy fejhallgató az illúzió, illúziója.

[ Szerkesztve ]

Az év legjobb zenei albumai: http://tinyurl.com/ou4u3ql

(#54625) Dorian válasza lajthabalazs (#54623) üzenetére


Dorian
félisten

Fejhallgatókban sajnos szerencsére nem vagyok otthon.

De szerintem igen, túlzó állítás. Persze az "ugyanolyan jól" elég relatív, mert pl. részletezőképességben jobbak a fejesek kategórián belül is, "igazi" térben meg mondjuk nem.

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#54626) krichd1 válasza krichd1 (#54624) üzenetére


krichd1
addikt

Utolsó mondat vessző nélkül akart lenni, úgy értelmesebb. :B

Az év legjobb zenei albumai: http://tinyurl.com/ou4u3ql

(#54628) #71562240 válasza Dorian (#54603) üzenetére


#71562240
törölt tag

Persze nem is platformot akartam mondani, hanem hogy óhatatlanul társaságba keveredtél. Így aztán te is felülsz a Ribivonatra és ilyeneket mondasz:
"...csak addig hifizek a jobb hangzás érdekében, amíg egy számomra fontosabb dolog miatt nem kötök kompromisszumot. Ti ez utóbbit elutasítjátok, ez okoz itt feszültséget."
Az ilyen szövegek eredetileg nem a te szinted - gondolom én. Hiszen ugyebár te is tudod, hogy a konklúziód duplán nem igaz. Hogy utasíthatnánk el, mi is ezt tesszük, hogy is tehetnénk másképp, mindenki így tesz. Megjegyzem, "mi" így is beszélünk. Tehát nem is ez okozza a feszültséget. A feszültséget az okozza, hogy némelyek hifinek akarnak mondani olyasmit, ami már logikailag sem az, és van, aki ezt alkalmasint szóvá teszi. A feszültséget az okozza, hogy "mi" nem nevezzük hifinek, ami ellentétes a hifivel. A feszültséget az okozza, hogy sokan nem szeretik, ha szembesítik őket a valósággal és önmagukkal. Elsősorban a tanácskérők fogadatlan prókátorai. alkalmasint a tanácskérők is.

[ Szerkesztve ]

(#54629) blattida válasza lajthabalazs (#54623) üzenetére


blattida
nagyúr

Sem hangfalban, sem más hangsugárzóban nincs ekvivalense, mivel a legolcsóbb hifi hangdoboz is teljesen másképp szól és összességében lezenéli. Hangilag mindegyik kompromisszum, de a fejhallgató a legnagyobb.
Ha jól tudom, hangdobozt fogsz építeni shalafi segítségével és a 30000 forintos keret, elvileg, bővel elegendő arra, hogy leelőzd a sennheisered.

Gauranga! हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे || हरे रामा हरे रामा रामा रामा हरे हरे||

(#54630) #71562240 válasza capulet75 (#54606) üzenetére


#71562240
törölt tag

A hifizés persze hogy szubjektív, de itt nem erről volt szó, hanem arról beszéltem, hogy a hifi mint olyan, egy létező objektum, az objektív valóság egy eleme. Tehát nem vélemény dönti el azt, hogy mi a hifi, hanem axióma, definíció, logika, tapasztalat. Amennyiben a definíciója közmegegyezésen alapul, akkor is a tudományos nyilvánosság objektivált, axiomatizált közmegegyezésén alapul, tehát nem az itteni fórumozók közmegegyezésén. Mert a hifit nem érdekli, hogy az itteni fórumozók mit gondolnak róla pro és kontra. A hifi az hifi, tőlünk függetlenül, főleg attól függetlenül, hogy itt ki mit gondol a hifi mibenlétéről. Az ágálni törekvők csúsztatási szándékaival ellentétben, ha én vagy Andorra megmondom, hogy mi a hifi, akkor nem a magamét mondom, nem a szubjektumomat mondom, hanem az objektíve létező tudományos közhelyet, axiómát közvetítem. Az ágálni akarók tévesen ágálnak ellenem vagy Andorra ellen, amikor a hifi fogalmát relativizálni akarják. Hiszen mi ebből a szempontvól itt se vagyunk, csakis közvetítőként, hogy néha elzsolozsmázzuk a közhelyet, arról, hogy mi a hifi, mint objektivált fogalom. A hifi egy objektivált létező, nem pedig a mi viszonyrendszerünk hozzá. A mi hifivel szembeni viszonyrendszerünk mi vagyunk, nem a hifi. A hifi leszarja, hogy mi mit gondolunk itt.

Szerk.: A Scooter rossz példa volt, hiszen a hifi a zenehallgatásra vonatkozik, hehe, hehe...

[ Szerkesztve ]

(#54631) #71562240 válasza lajthabalazs (#54611) üzenetére


#71562240
törölt tag

és (#54612) lajthabalazs

Egyrészt, ha nem veszed bizalmaskodásnak, komolyan megköszönöm a frappáns, kreatív hibaelismerést és korrekciót - már csak azért említem, mert sajnos ritka a magyar internetes fórumozásban az ilyesmi.

Általában a hifisták szerint nehezebb a Beethovent, a zongorát... megszólaltatni, mint a Scootert. Több okból is.
- Az úgynevezett komolyzene általában, jellemzően akusztikus. Akusztikus hangszert nehezebb "hangfelvételizálni", mint elektronyost vagy elektroakusztikust.
- Az ún. komolyzene általában komolyabb követelményeket támaszt a stúdió- és hangberendezéssel szemben, lásd összetettség, bonyolultság, dinamika, dinamikaátfogás...
- Az ún. komolyzenéhez rendelkezünk referenciákkal, hogy az hogyan szól a valóságban. A Scooternek nincs valóságos vonatkoztatási tere, amiben szóljon, nincs mihez viszonyítani, hogy hogyan szól eredetiben, mert nincs eredetije.
stb. stb.

Lásd a pecsenyetigris is ezt mondta, őt ismételtem szárazabban.

[ Szerkesztve ]

(#54632) #71562240 válasza ZSZS-CMSC (#54616) üzenetére


#71562240
törölt tag

Ekkora terjedelemben nem nagyon lehetett volna tartalmilag jobban összefoglalni, hogy miről van szó.

(#54633) #71562240 válasza lajthabalazs (#54620) üzenetére


#71562240
törölt tag

Nem összehasonlítható, mivel a fejhallgató eleve alkalmatlan, az csak egy segédeszköz, póteszköz, játékszer, ha nincs módunk hangdobozt használni. A hangdoboz - fajtától függően - korlátozottan alkalmas hangzáshúséget produkálni, de a fejhalgató eleve alkalmatlan. Semmilyen fejhallgató nem tudja kiváltani a hangdobozt.

(#54634) andorra


andorra
őstag

Mint elsősorban klasszikus zene hallgató kell hozzászólnom néhány előző véleményhez. Az elég egyértelmű tapasztalatom, hogy a klasszikus zene hifi igényű megszólaltatása sokkal nehezebb feladat avatott fülek számára, mint más zenéké. Ugyanakkor az is, hogy egy klasszikus zenére jól összehozott hifi rendszer nem okvetlenül jobb popzenére is, sőt a sajátomról bátran ki merem jelenteni, hogy messze nem olyan jó popzenére, mint klasszikusra. Ebből is az következik, hogy az egyéni ízlés és az egyéni igények olyan nagy mértékben befolyásolják egy rendszer megítélését, ami jól rávilágít arra, hogy a minél nagyobb számú saját meghallgatások és az így szerzett tapasztalatok a hifi rendszerépítés megkerülhetetlen alapjai. Nem beszélhetünk tehát hifi igényű rendszerépítésről olyan hozzáállás esetén, hogy tanácsot kérek mit vegyek, mert nincs időm, lehetőségem meghallgatni rendszereket, készülékeket, hangdobozokat, majd ezek után a kialakult rendszerben kipróbálni különböző kábeleket.

(#54635) capulet75 válasza #71562240 (#54630) üzenetére


capulet75
addikt

Gondoltam a tuc zuc zene széles közönség által ismert előadójával példálózom, nem mondjuk a Kollektiv Turmstrasse - Tristesse-jével (amit tessék meghallgatni és az animált klip is barom jó). A szubjektivitást úgy értem hogy pl amikor megveszem az első hifimet az nekem valószínűleg igen pozitív élmény lesz és odaleszek a hangzástól, ellenben egy öreg, kérgeslelkű hifisámán fancsali ábrázattal imádkozik hogy mielőbb elhagyhassa a helyiséget. És bár matematikailag kifejezhető minden, a hifinek nincs mértékegysége mert nincs egy HF, és ha lenne akkor sem feltétlen jobb a pozitív szám.

Intelligencia kell ahhoz hogy egy ember belássa a tévedését. És gerinc, hogy be is ismerje.

(#54636) #71562240 válasza andorra (#54634) üzenetére


#71562240
törölt tag

Egyesíteném a rendszeredre és az ízlésre vonatkozó két megállapításodat. Szerintem a rendszered popzenére is ugyanolyan jó, mint klasszikusra, csak ezt a popzenefogyasztók többsége nem így értékelné. Ezt ugye azért jegyeztem meg, hogy a vitakérdésben általánosíthassak: ami komolyzenére jó, az popzenére is ugyanolyan jó, csak ezt a popzenefogyasztók többsége nem így ítéli meg, mert a popzenefogyasztók jelentős része nem a hang minőségére bazíroz, hanem a hang egyéb tulajdonságaira.

(#54637) #71562240 válasza capulet75 (#54635) üzenetére


#71562240
törölt tag

Elszomorítalak: témánk szempontjából nem nagyon van különbség a Scooter és a Kollektiv Turmstrasse között. Értettük, hogy a Scooter is csak annyit jelentett a szövegedben, hogy popzene, mindegy hogy a Scootert nevezted meg vagy mást. A KT mondhatni kicsit "kevésbé" pop-zene, de lényegében ugyanaz.
Amit a hifire mondasz, az persze itt is igaz, nincs nullpontja, referenciapontja annak sem, hogy honnan popzene és honnan komolyzene. Széles az átmeneti zóna, hasonlóképpen, mint a hifi és nemhifi között. Az átmeneti zóna darabjain, személyein valóban könnyen el lehet szubjektívan vitatkozni, hogy adott darab vagy személy komoly vagy popzene-e inkább, adott készülék-rendszer hifi vagy nemhifi-e inkább.
No meg mindkét tematikában külön lehet választani a szándékot és a végeredményt, hiszen nem is mindig esik egybe. Tehetség és szerencse kérdése, hogy a végeredmény mennyire felel meg a szándéknak, de lényeges, hogy a szándék a döntő, és a szándék akkor is látszik az eredményen, ha nem sikeredett a szándékot jól megvalósítani. A hifi készülék is elsősorban hifi szándékú, és az már szinte külön ügy, hogy mennyire volt sikeres a megvalósítás.
Hogy te és az öreg hifista hogyan értékelitek az adott készüléket, hangrendszert, az nagymértékben szubjektív lehet. De hogy hifi-e az adott készülék vagy hangrendszer, az nem kettőtök szubjektumán múlik, az attól függetlenül objektivált. Az össz hifitudományos nyilvánosság objektiválta, hogy mi a hifi és mi nem az, és kb. hol van az átmeneti zóna.

[ Szerkesztve ]

(#54638) MaCS_70 válasza #71562240 (#54595) üzenetére


MaCS_70
félisten

Mindeddig nagyon tiszteltem és tisztelem a tudásodat, az elhivatottságodat és a hozzáállásodat.

Azt azonban nem nagyon tudom felfogni, hogy azt milyen alapon jelented ki, hogy az adott család, aminek több tagja egyéb szempontok szerint nem szimpatizál az álló hangdobozokkal, "antizeneszerető", ami már kifejezetten sértő -- különösen, hogy baromi nagy melléfogás. A technikai témákhoz valóban nem értenek, sőt, kulturális okokból akad is némi ellenérzés, de a zene, a zenei kultúra a fő jellemzőjük, többségük magas szinten játszik hangszeren, és legalább ketten eleve hangszerek hangjából, azaz pont a kifinomult hallásukból élnek, nem ritkán tízezer kilométeres utazással járó felkéréseknek eleget téve.Kevesen járnak annyit koncertre, mint ők -- nekik ez az életük, bár a felfogásuk sok szempontból európai szemmel nem igazán érthető.

Az, hogy mi a hifi, persze érdekes kérdés, és nyilván nem objektív szempontok alapján dől el.
Életem első bő negyedszázadát (részben) profi zenészek, zeneszerzők és hangtechnikai szakemberek között töltöttem, ebből legalább tizenöt évet úgy, hogy már értettem is, hogy miről van szó. Hát, a hifi, a hangminőség és a megfizethető eszközök titkairól volt szó bőven. Az ő definíciójuk nagy egyetértésben az volt, hogy:

- ha már valaki sztereó felszerelést vesz, akkor már szeretheti a zenét,
- a hifi lényege az, hogy a zenehallgatás külön program legyen, amikor lekapcsoljuk a villanyt, behunyjuk a szemünket és csak a zenét halljuk. Ennek megfelelően az a zene nem szólhat rosszul, ahhoz már kell egy bizonyos minőségű felszerelés, és nyilván szeretnénk, ha az minél jobb lenne, ha érdekel a technika, akkor azt figyelemmel is kísérjük, de nem a technika fejlesztése, hanem a zene hallgatása a lényeg.
- ha pedig már inkább arra figyelünk, hogy mi nem jó a hangzásban, és rendszeresen azon agyalunk, hogy mit hogyan lehetne fejleszteni az amúgy szépen szóló rendszeren, és változatos metaforákkal írjuk le, hogy hogyan szól a felszerelés, és márkák-típusok párosításáról, hangzásvilágáról olvasgatunk és gondolkozunk, az már az audiofil szint.

Üdv: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#54639) krichd1 válasza MaCS_70 (#54638) üzenetére


krichd1
addikt

Jó gondolatok, bár annyit hozzátennék, hogy a zenészek, ahogy én tapasztaltam, inkább a felvételen lévő zene előadásmódjának a színvonalát, minőségét szokták inkább figyelni, mint a hifirendszer hangminőségét. Tehát nem az érdekli őket hogyan szól, csak az, hogy éppen mi. Profi zenészeknek kifejlett belső hallásuk van, szakmájuk miatt, ezért fülük hozzáteszi a "jó hangzást".

[ Szerkesztve ]

Az év legjobb zenei albumai: http://tinyurl.com/ou4u3ql

(#54640) #71562240 válasza MaCS_70 (#54638) üzenetére


#71562240
törölt tag

"Azt azonban nem nagyon tudom felfogni, hogy azt milyen alapon jelented ki, hogy az adott család, aminek több tagja egyéb szempontok szerint nem szimpatizál az álló hangdobozokkal, "antizeneszerető", ami már kifejezetten sértő -- különösen, hogy baromi nagy melléfogás."

Nincs is mit felfogni, hiszen az adott szöveghelyen én nem jelentettem ki ilyet. Azt írtam, "Az általad leírt család "kompromisszuma" antihifi, antizeneszerető." Az adott, idézőjeles hangdobozügyi "kompromisszum" antihifi, antizeneszerető. Hogy a család milyen, arról itt nem értekeztem. A tettüket értékeltem az adott helyen kettős jelzővel, ahol szintén nem mindegy, hogy a kettős jelző összetartozik, hiszen a tettük értékelése is csak arra vonatkozik, amit az adott konkrét lakáson belül tettek, hifiről van szó, a zeneszeretet is jól érzékelhetően csak a hifi vonatkozásában került oda, hiszen arról beszéltünk a te kezdeményezésedre, hogy a hifi szeretetéhez szükséges a zene szeretete. Hogy az adott család tagjai mit csinálnak egyébként a lakásukon kívül, nem ide tartozik, a lakásukon belüli tettük volt a téma. Az adott konkrét tettük pedig antihifi, antizeneszerető tett, idézőjeles "kompromisszum" - ezt állítottam.
Hogy adott információk fényében a családról mit jelentenék ki és más információk fényében mit jelentenék ki róluk, az más ügy.
Az eredeti szövegem se volt félreérthető, de így most gondolom még úgy se.

[ Szerkesztve ]

(#54641) BBéci válasza krichd1 (#54639) üzenetére


BBéci
titán

Ezzel egyetértek, magam sem tudtam volna jobban megfogalmazni.

Aki nem veszi észre, mennyivel ocsmányabbul szól ugyanaz a hangdoboz padlóra állítva és magas polcra fektetve, annak fogalma sincs arról, milyen egy jó hangú hifi, más szóval, zeneközvetítő rendszer. Lehet akár Barenboim, Perlman, Kocsis Zoltán, vagy Yo-Yo Ma.

A szóban forgó esetet olyan mértékű agyrémnek tartom, hogy nem a bicska nyílik ki a zsebemben, hanem a katana ugrik ki a sayából (tokjából) és kezd eszeveszett vagdalkozásba.

[ Szerkesztve ]

Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

(#54642) FID


FID
őstag

Na most utaltam szerintem pénteken megjön :DD Ebben a felállásban lesz:

Csak sajnos hangfalakat még nem tudom. Szeretném a gyárikat hozzá, de sokkalom a 24k-t érte. Viszont szeretnék Yamahát, ha már a többi cucc is az.

Yamaha NS-G30 MKiii

Meg a Yamahával semmi gondom ezt az erősítőmet is szerettem :DDD Igazi profi belseje volt :DD

Yamaha RX-V457

Ritka az ilyen igazi csöves erősítő! ;]

[ Szerkesztve ]

Youtube: Casemod FID Facebook: Casemod FID

(#54643) ericssonfan2 válasza #71562240 (#54633) üzenetére


ericssonfan2
tag

ilyen alapon a hangdoboz is teljesen alkalmatlan, mert nem 360 fokban sugároz, mint egy hangszer...

hagyjuk már ezt...

"A music lover listens to music with his sound system. An audiophile listens to his sound system with music."

(#54644) BBéci válasza ericssonfan2 (#54643) üzenetére


BBéci
titán

Nem is kell 360 fokban sugároznia, mert előtte ülve hallgatjuk, de ennek ellenére van bőven olyan hangdoboz, aminek a hátulja is tele van hangszórókkal.
A fejhallgató, bármennyire szuper, mindenképpen kompromisszum. Nem jelenik meg virtuális színpad az ember előtt, ami iszonyúan zavaró tud lenni. Egy pár 100-120 centis állódoboz hangszórói által keltett hanghullámok megmozgatják az ember alatt a kanapét, a basszus gyomron rúg, ha kell, ezt nem tudja helyettesíteni a Sennheiser HD 800 sem, bármilyen erősítőre kötöd. Nincs jelenlétérzet.

Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

(#54645) FID válasza BBéci (#54644) üzenetére


FID
őstag

Hát így térhatás ügyileg amiben nem hittem és döntő szerepe volt egy számnak az az volt, hogy átraktam az 5.1et sztereóba és a szám bizonyos részénél azt hittem szól a center. Meg is néztem, de sztereón volt a cucc.
Így 5.1 marad film, Yamaha meg zene.

Ez a szám volt az:[link]

Youtube: Casemod FID Facebook: Casemod FID

(#54646) Bodz válasza lajthabalazs (#54620) üzenetére


Bodz
nagyúr

Mivel mindkettő más jellegű élményt ad, ezért felesleges is őket összehasonlítani, nem létezik a keresett váltószám. Másképp megfogalmazva a fejhallgató fejhallgatósan szól, a hangfal meg hangfalasan. De ha mindenáron feszegetni akarjuk a témát, akkor megjegyzem, hogy azért az olcsóbb kategóriában szigorúan a hangminőséget, felbontást nézve egy értelmesebb fejhallgató lazán kivégzi az átlagos hangfalat. Tehát ha mondjuk 50000 forintból kellene valamit alkotni, akkor simán a fejhallgatóra szavaznék. Ha olcsón szeretne az ember részletvadászt játszani, akkor szintén fejhallgató.
Egyébként meg remekül kiegészíti egymást a két világ akár egy háztartáson belül is (nálam), meg minden szubjektív, szóval igazából minden mindegy...

[ Szerkesztve ]

(#54647) FID


FID
őstag

Lenne pár kérdésem:

Rca-kábel minőségében is van eltérés? Mármint ronthat a hangon?

Ha igen akkor kérnék pár márkát az aranyközép kategóriából. :R

A pc-t melyik kimeneten kössem össze az erősítővel?
Line out vagy jó a hangszóró kimenet is?
Az erősítőn azt mibe dugjam gondolom nem mindegy. Aux? Vagy a line out jó cd bemenetre kötve?

Youtube: Casemod FID Facebook: Casemod FID

(#54648) PrinceHerceg válasza #10726912 (#54618) üzenetére


PrinceHerceg
őstag

:C Ez a szövegelés ott az alján... kéééééész... :C

(#54649) andorra válasza FID (#54647) üzenetére


andorra
őstag

Nem zavar, hogy többek között rólad is folyik a szó? Ki ajánlott itt neked minitornyot, ráadásul azt is vizuális szimpátia alapján?
A kábelek valamilyen szinten mindig befolyásolják a hangzást, kísérletezéssel lehet eldönteni, hogy érdemes-e bármilyen kábelt használni/megvenni. Line Out - Aux, vagy Line Out - CD is jó lehet, hasonlítsd esetleg össze, hogy azután elmondhasd: meghallgatás alapján építettem zenelejátszó rendszert. :-)

(#54650) #71562240 válasza ericssonfan2 (#54643) üzenetére


#71562240
törölt tag

"ilyen alapon a hangdoboz is teljesen alkalmatlan, mert nem 360 fokban sugároz, mint egy hangszer..."

Hát, akkor ilyen alapon számos hangszer is alkalmatlan, hiszen többségük ha nem is azonosan, de hasonlóan irányítottan sugároz, mint egy hangdoboz. Megjegyzem, a hangdoboz is 360 fokban sugároz, még ha többségük nem is minden irányban egyenletesen - ha nem is azonosan, de hasonlóan a hangszerek többségéhez. Egyebek mellett már csak azért is hasonlóan, mert a hangdoboznak is van teste, amely általában ha nem is azonosan, de hasonlóan működik a hangszer testéhez - kivétel a kő- és betonszarkofág jellegű hangdoboztestek. A panelsugárzók pedig eleve "360 fokban"... És mint BBéci is jelzi, még a hangdobozok egy részének is vannak oldalt, hátul is hangszórói, hogy reflexnyílásról ne is beszéljünk. Némely hangdoboz szándékoltan és elnevezésében is kifejezetten omnidirekcionális. Aztán ott vannak az open Baffle-ök...
Mindazonáltal, a nehezített felhasználási körülmények (kicsi, visszhangos szoba) miatt általában kifejezett cél a hangdobozok esetében, hogy a hangfelvételbe belevetített teret úgy próbálják kivetíteni, hogy irányított sugárzással a sweet pointban közelítse meg a térélmény a hangverseny térélményét, már amennyire ez lehetséges - de viszonylag jól lehetséges. Az omnidirekcionális hangsugárzók felhasználása eleve korlátozottabb a szűkös lakáskörülmények miatt. Mint mondottam, a hangdoboz korlátozott eszköz, de nem teljesen alkalmatlan, nem eleve játékszer. Sőt, egy-egy hibrid panelsugárzó egészen megejtő illúziót képes létrehozni a hangverseny terének és hangszereinek testméretéről egy méretesebb, jól csillapított akusztikájú zeneszobában.

Szóval, nem értem, hogy a lelkes, "hagyjuk már ezt" stílusú berobbanásod célja mi volt. Ha össze akartad mosni a hangdobozt és a fejhallgatót, mint ami szerinted lényegileg egyforma lenne, akkor ez nem sikerült. Lényegileg különböznek. A hangdoboz/hangpanel/hangfal korlátozottan alkalmas high-fidelity-hez, a fejhallgató lényegileg alkalmatlan. Lényegileg különböznek, nem összevethetők, olyan értelemben, hogy a fejhallgató helyettesíthetné a hangdobozt/hangpanelt/hangfalat. Nem helyettesítheti. A fejhallgató másra való, másra alkalmas.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.