Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-02-03 18:52:36

LOGOUT.hu

Szeretettel köszöntünk a sztereó otthoni/szobai Hi-Fi világában !

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#117001) denesdr válasza orbano (#117000) üzenetére


denesdr
addikt

0,06 dB különbség a hallhatóság határán? :DDD

A valós damping faktorhoz számold még hozzá a mélyhangszóró(k)hoz tartozó aluláteresztő tekercs ellenállását, ami átlagban kb 0,3-0,5 Ohm, illetve, ha nagyon precíz akarsz lenni, akkor a mélyhangszórókhoz vezető kábel ellenállását is.
Bár nyilván te a két hangfalkábel okozta különbségre vagy kíváncsi, de ha a fenti ellenállásokat számításba veszed, akkor jóval kisebb lesz a két kábel közti DF különbség.

[ Szerkesztve ]

(#117002) denesdr válasza orbano (#117000) üzenetére


denesdr
addikt

Szóval szerintem nincs hallható különbség a két kábel között hangerő, illetve DF szempontjából.

[ Szerkesztve ]

(#117003) VoidXs válasza orbano (#117000) üzenetére


VoidXs
Topikgazda

A csillapítási faktor csak impedanciák aránya, kábelnél semmit nem jelent. Erősítőnél viszont a visszacsatolás pontosságának és a lengések korrigálásának mérőszáma.

W̘h̘̹̥̼a̝t̪̝͓̠̪ ̞͔s̼̱̣o͚̻̟un͚d̖̣̗̭̞̹ ̬ḏ̩̤͉o̹ͅe̟͚͕̺s͕̱̙ s̝̮̯͍̝̺o̰̪̲͓̦u̥̻͎n̘̳̟̗d̼ ̞̫̣̲̼̜m͚̼̳ak̪̩̻e̘̹̜?

(#117004) orbano válasza denesdr (#117002) üzenetére


orbano
félisten

köszi, csak mondom ha elképesztő különbségeket hallanék, akkor azt a kábelnek, vagy a szürkeállománynak tudjam-e be :D

VoidXs: de a kábel impedanciája beleszámít ebbe az arányba nem? Gondolom az elektronok nem udnak róla, hogy kijöttek a terminálon (tudom, hogy az elektronok nem mennek nagyon sehova, de na, érted :D). Tehát ha nagy ellenállású kábelt választok, akkor rontom az eredő DF-t. Csak kérdés, hogy számít-e, hogy most 50, vagy 80. Az így háttérismeret nélkül arányaiban elég nagy difi.

[ Szerkesztve ]

A vér nem válik VAZZE!™

(#117005) Mathiask válasza orbano (#117004) üzenetére


Mathiask
senior tag

"de a impedanciája beleszámít ebbe az arányba nem?"
De. És vannak is kalkulátorok mennyit számít. Pl.: Itt van egy excel táblázat az oldal kb felénél amibe be lehet írni a hangsugárzó és a kábel adatait [link]
De itt is van egy: [link]
Épp a kábel miatt az, hogy 3000, vagy 300 a damping faktor, nem számít annyit, mint amit a 10es szorzóból a két szám között gondolna az ember.

(#117006) VoidXs válasza orbano (#117004) üzenetére


VoidXs
Topikgazda

Nem rontod az erősítőben lévő visszacsatoló kör hatásfokát. Ha így lenne, minden erősítőből lassú tranziensek jönnének ki, hiszen az elfogadható minimális DF a 100, subra inkább 250-500.

W̘h̘̹̥̼a̝t̪̝͓̠̪ ̞͔s̼̱̣o͚̻̟un͚d̖̣̗̭̞̹ ̬ḏ̩̤͉o̹ͅe̟͚͕̺s͕̱̙ s̝̮̯͍̝̺o̰̪̲͓̦u̥̻͎n̘̳̟̗d̼ ̞̫̣̲̼̜m͚̼̳ak̪̩̻e̘̹̜?

(#117007) orbano válasza Mathiask (#117005) üzenetére


orbano
félisten

Tudom, az előző hozzászólásom pont arról szólt, hogy kiszámoltam a kétféle kábelemmel, az egyikkel 50, a másikkal kb. 75 jött ki effektív damping factornak, viszont sehol nem találok infót, hogy ez most jó vagy rossz, vagy erősítő/hangfal válogatja, vagy mittomén. Okosodnék :B

A vér nem válik VAZZE!™

(#117008) VoidXs válasza orbano (#117007) üzenetére


VoidXs
Topikgazda

Ez egy olyan mérőszám, aminek nincs semmi hatása. Mintha megmondanád, hogy a festése hány nanométeres tartomány körül ver vissza. Ki lehet számolni, csak minek.

W̘h̘̹̥̼a̝t̪̝͓̠̪ ̞͔s̼̱̣o͚̻̟un͚d̖̣̗̭̞̹ ̬ḏ̩̤͉o̹ͅe̟͚͕̺s͕̱̙ s̝̮̯͍̝̺o̰̪̲͓̦u̥̻͎n̘̳̟̗d̼ ̞̫̣̲̼̜m͚̼̳ak̪̩̻e̘̹̜?

(#117009) Dißnäëß válasza kutyek (#116998) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Nem, megérkeztem, semmi kedvem bolygatni, köszi.
Alapvetôen szobain dolgozom, az a cél :)

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#117010) denesdr válasza orbano (#117007) üzenetére


denesdr
addikt

A damping factor tulajdonképpen a terhelési impedancia (hangfal) és az erősítő kimeneti impedanciájának hányadosa, valójában a DF helyett sokkal értelmesebb lenne megadni az erősítő kimeneti impedanciáját, mert ebből egyből kiszámolható, hogy pl egy hangszóró elektromos csillapítási képességéből (Qes) és ezáltal a teljes csillapítási képességéből (Qts) vagy épp a hangnyomásból mennyit vesz el. Persze ez a DF-ból is kiszámolható, ha megadták, hogy az mekkora terhelésre értendő, mert így kiszámolható az erősítő kimeneti impedanciája.

[ Szerkesztve ]

(#117011) VoidXs válasza denesdr (#117010) üzenetére


VoidXs
Topikgazda

Nem feltétlenül, ez csak A osztályra igaz. D-nél a visszacsat miatt nagyon kicsinek tűnik a belső ellenállás (van, hogy a rövidzárjelző bejelez multiméteren), innen erednek a hatalmas számok. A kettő között bonyolultabb a helyzet, ahhoz nem is értek.

[ Szerkesztve ]

W̘h̘̹̥̼a̝t̪̝͓̠̪ ̞͔s̼̱̣o͚̻̟un͚d̖̣̗̭̞̹ ̬ḏ̩̤͉o̹ͅe̟͚͕̺s͕̱̙ s̝̮̯͍̝̺o̰̪̲͓̦u̥̻͎n̘̳̟̗d̼ ̞̫̣̲̼̜m͚̼̳ak̪̩̻e̘̹̜?

(#117012) denesdr válasza VoidXs (#117006) üzenetére


denesdr
addikt

De, a kábel (a soros ellenállása által) vagy bármilyen soros passzív elem (pl aluláteresztő tekercs a passzív hangváltóban a mélysugárzó és az erősítő között) csak elvenni tud a DF-ból, pontosabban effektíve növeli az erősítő kimeneti impedanciáját.

[ Szerkesztve ]

(#117013) VoidXs válasza denesdr (#117012) üzenetére


VoidXs
Topikgazda

A kábel nem az erősítőhöz tartozik, illetve az erősítő egy aktív eszköz, így olyan alapvető képletekkel is vigyázni kell, mint az Ohm-törvény, ugyanis az sem igaz rá.

W̘h̘̹̥̼a̝t̪̝͓̠̪ ̞͔s̼̱̣o͚̻̟un͚d̖̣̗̭̞̹ ̬ḏ̩̤͉o̹ͅe̟͚͕̺s͕̱̙ s̝̮̯͍̝̺o̰̪̲͓̦u̥̻͎n̘̳̟̗d̼ ̞̫̣̲̼̜m͚̼̳ak̪̩̻e̘̹̜?

(#117014) denesdr válasza VoidXs (#117013) üzenetére


denesdr
addikt

Az erősítő egy dolog, de ugye az önmagában nem elegendő a hang előállításához. Hangszóróra is szükségünk van hozzá és a hangszóró szempontjából a kábel vagy bármi egyéb soros ellenállás ami közte és az erősítő között van olybá tűnik, mintha az erősítőnek magasabb lenne a kimeneti impedanciája.

(#117015) VoidXs válasza denesdr (#117014) üzenetére


VoidXs
Topikgazda

Ez pont a visszacsat szépsége, hogy impedanciától független a csillapítási faktor értéke. Ez A osztálynál szintén úgy van, ahogy mondod, D-nél nincs.

W̘h̘̹̥̼a̝t̪̝͓̠̪ ̞͔s̼̱̣o͚̻̟un͚d̖̣̗̭̞̹ ̬ḏ̩̤͉o̹ͅe̟͚͕̺s͕̱̙ s̝̮̯͍̝̺o̰̪̲͓̦u̥̻͎n̘̳̟̗d̼ ̞̫̣̲̼̜m͚̼̳ak̪̩̻e̘̹̜?

(#117016) orbano válasza VoidXs (#117015) üzenetére


orbano
félisten

Pálinkás szép jó reggelt kívánok! Akkor ha a osztályom van, mire kell figyeljek? :B Csak próbálok minden tényezőt kizárni, és olvastam már olyat, hogy bizonyos esetekben egy nem megfelelő paraméterű kábel tud gondot okozni bizonyos erősítők esetében. Persze fogalmam sincs miről beszélek, csak a sötétben matatok.

A vér nem válik VAZZE!™

(#117017) denesdr válasza VoidXs (#117015) üzenetére


denesdr
addikt

Ezzel azt állítod, hogy D osztályú erősítő esetén bármekkora ellenállású hangfalkábel vagy passzív alulateresztő tekercs használható a hangszórónkhoz, annak nem fog változni a csillapítása, frekiátvitele, bármennyire is változatos akár a hangszóró saját impedanciagörbéje is. Nonszensz.
Itt egy D osztályú erősítő gyári spec, látható, hogy nincs megadva DF, helyette kimeneti impedancia van:

[ Szerkesztve ]

(#117018) Mathiask válasza orbano (#117007) üzenetére


Mathiask
senior tag

Azért linkeltem neked a Benchmarkos oldalt. Ha megnézted ott található excelbe beírva a te hangsugárzód adatait, meg a hangfalkábel adatait nem csak a hangsugárzó által "látott" DF-et számolja ki, amit te is megtettél, hanem, hogy ez a végén a frekvenciaválaszban mekkora eltérést okoz.(dB-ben)

(#117019) orbano válasza Mathiask (#117018) üzenetére


orbano
félisten

Igen én is ilyet használtam, csak webes alkalmazás formájában. Mondjuk ez alaposabb, köszi. Ezek szerint az 50-es effektív DF bőségesen jó.

A vér nem válik VAZZE!™

(#117020) Dißnäëß válasza orbano (#117007) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Kérdezz egy Ongaku tulajt, mennyi a damping faktora és az jó-e neki oda. :D

Amúgy a DF-al kapcsolatban szerintem ha ezt végigolvasod (magyar, nagyon jó), nemigen lesz több kérdésed, ideális esetben.

Többet tulajdonítanak ennek a hifisták, mint amennyire értelme van a valóságban. Félreértés ne essék, nagyon fontos dolog, csak a sorban egy láncban hogy mi legyen rendben elsôként egy szubjektíven klassz élményhez, hááát én majdnem a végére tenném átlag doboznál és csak spéci felhasználásnál adnék nagyobb prio-t ennek, például én subwoofer esetén csak D osztályt látok több szempontból is értelmes döntésnek, AB-t nem, A-t pláne nem, már praktikum miatt sem (500W A osztály az saccra 4-5 hajszárító eldisszipálva míg ON állásban a fôkapcsolója) :D

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#117021) kutyek válasza Dißnäëß (#117009) üzenetére


kutyek
senior tag

Megértem, én is arra utaltam, hogyan lehetne a szobai hangot fülhallgatóval az agyba juttatni...

(#117022) denesdr válasza Dißnäëß (#117020) üzenetére


denesdr
addikt

"Kérdezz egy Ongaku tulajt, mennyi a damping faktora és az jó-e neki oda."

Hogy objektíven mi a jó és szubjektíven mi tetszik, az gyakran eltér (persze sokszor egyezik is) hifiben, főleg audiofüleknél. :D

[ Szerkesztve ]

(#117023) Dißnäëß válasza orbano (#117019) üzenetére


Dißnäëß
veterán

50 körül-felett úgy nagy átlagban igen. De még a visszacsati mentes, direkt így épített triódás csövesnél sem mondható el, hogy az alacsony DF miatt ott szinte "lebeg" a hangszóró, ha a papírformát és a számokat nézzük - aztán ja, mégse.

Nem kell vele foglalkozni. De tényleg. Egy 21" tányérnál, nagy duggattyúnál, reflexben, egy disznó akárminél mondanám, hogy na azt fogni kell rendesen, csak ha nem annyira fogod, amennyire feltételezed h kéne, akkor sincs gond, a mélytartománybeli torzításokra sokkal immunisabb a fülünk, mint a magasbeliekre. Szóval ott is mehet egy totál feedbackmentes A osztály, ha valakinek ez a fétise támad néha. Most csak direkt hoztam egy ilyen extrém példát. A mindennapokban soha nem lesz gondod az esetek 99.99999%-ában a DF mértékével, csak egy újabb hifis eladásgeneráló számháborús f***ság.

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#117024) Gijon válasza orbano (#117019) üzenetére


Gijon
senior tag

Ha már ilyen kísérletezős kedvedben vagy, akkor kérjél kölcsön, (vagy vegyél villanyász boltban gombokért pár métert) egy 1,5-2,5 vagy 3 méteres kábelt + van a sajátod. Egy fix helyre a hallgatási pozícióba "telepíts" egy mikrofont, telefont és rögzítsd a kedvenc muzsikád egyikét ugyanazon hangerőn. Visszahallgatva ha lesz különbség, a felvételek között, akkor érdemes továbbgondolni, számolgatni. Ha nem hallasz különbséget, akkor más a probléma gyökere.

(#117025) Dißnäëß válasza denesdr (#117022) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Nekem a nap végén a szubjektív élményem számít.
Ha robot agyam lesz, bal-jobb oldalt UMIK-45-ös modulokkal mint audio interfész a külvilágra, elgondolkodom ezen ismét. :D

Imádok mérni, szeretem a korrekt megoldásokat, sokszor muszáj is, egyéb szempontok miatt is, de a nap végén mindig a fülem ítél végül.

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#117026) Dißnäëß válasza kutyek (#117021) üzenetére


Dißnäëß
veterán

JRiver, spatializer vagy mi...

N+1 plugin van erre sokféle progihoz.

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#117027) denesdr válasza Dißnäëß (#117025) üzenetére


denesdr
addikt

Persze, egyértelmű, csak úgy megjegyeztem.

(#117028) Dißnäëß válasza denesdr (#117022) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Hát amúgy én sem méretném le a csövi fejest Amirral :D Mondjuk a tápzajt már elimináltam, de még jön 2 choke bele két kondival, azzal komolyan letolom a pincébe, aztán békesség. Valszeg új dobozt is kap, elfogytam helyben. De hülyegyerek-projektnek jó volt. Átépítem egy szép húzott aluba, cnc, stb. mint a nagyot. (Az meg kap +1 dobozt, egyik toroidot kiszervezem külön dobozba, annyira zsufi lett az is belül).

Érdekes dolog ez a "mi a jó?"
Számomra egyszerű:
- elektromos szempontból üzembiztos és a komponensek nincsenek határra járatva, "kényelmes mindennek" az az üzemmód, amivel végzi a dolgát, bőven speckón belül
- szubjektív szempontból kiváló hangzás, olyan, amit nem cserélnék semmi pénzért másra, ergo "megálltunk"

Amikor átjöttél megfülelni, emlékszem, mondtad, hogy életet lehel a zenébe (pedig akkor még zúgott is picit). Én is ezt hallottam szubjektíven róla, meg persze mai napig, ezért is szeretem + a saját munka, az alkotás öröme.

Na mindegy is, már alakul a következő kapcsolás, preamp, unity gain vagy 1:3 áttétellel, aztán majd kiv. leszek, mit hoz a konyhára. Egy analóg-elektronikus váltáson is gondolkodom, ha nagyon elborulok, csővel azt is, kizárólag orosszal. ;] Tudom ez kevesebb lehetőséget ad, mint egy Hypex FA szett, de szeretek kísérletezgetni, játszani, stb. Végülis bármikor lehet menni egyik irányból a másikba, vagy vissza. Meglátom, az analógból mit lehet kicsiholni anélkül, hogy rommá kellene DSP-zni majd az egészet.

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#117029) Dißnäëß válasza denesdr (#117027) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Ja ja, én sem azért.. szerintem Te is így működsz. :B :DDD :R

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#117030) orbano válasza Dißnäëß (#117023) üzenetére


orbano
félisten

Hát csak relatíve érzéketlen. Volt szerencsém már hallani egy 2 db 30cm-es kis kilengésű membránnal szerelt zárt ládát, hozzá "válogatott" d-osztályú erősítővel (1kW+) magas DF-fel. Fuanyám. Mindezt kocsiban, utózengésmentes környezetben. Döbbenet... Nyilván másképp is lehet, meg sose tartottam ezt fontosnak, de na...
Ami egyébként megfogott a cikkből amit küldtél, az a biampolás lehetséges előnye.
Van arra egyébként bármi sansz, hogy ilyesmi erősítő-hangfal interakció okozzon nálam gondot a középtartományban?

[ Szerkesztve ]

A vér nem válik VAZZE!™

(#117031) orbano válasza Gijon (#117024) üzenetére


orbano
félisten

Na igen, egyelőre ami megőrjít, hogy nincs még mikrofonom, így csak az olvasgatás megy, meg az, hogy itt nyomatom az idióta kérdéseim amik a 0-24 agyalásaimból kiesnek :W

A vér nem válik VAZZE!™

(#117032) Dißnäëß válasza orbano (#117030) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Extrém szar vagy extrém jó esetek mindig lehetnek, de ezek annyira ritkák.. értem amit mondtál a két tányérról, de ott is a nyers teljesítménynek köszönhető a "fuanyám", nem a DF-nek. Persze, jól jön.. de .. mint elhangzott, a kábel lerontja.. Purifik is ilyen 1000 feletti DF lazán, .. azonnal megeszi a kábel, amit erősítő és hangszóró közé teszünk és a realitás talaján maradva behozza a hajtás-reakció erőviszonyokat (nevezzük tényleges DF-nek) valami sokkal szolídabb (persze nagyon jó) szintre. Amúgy emiatt sem vagyok a passzív váltás híve, mert a jelútba tett komponensek mind rontják ezt a kontrollt, vagy direktben, vagy indirektben, hiszen ellenállásuk, induktivitásuk és kapacitásuk együttesen energiát nyelnek el vagy alakítanak át így vagy úgy.

A DF a bicikli első (hajtó) és hátsó (hajtott) fogaskerekei között az áttétel. Képzelj el egy régi bicót, fix áttéttellel, vagy bmx, egyéb, ahol ez van.

Egy 0.1-es DF kb. azt jelenti, hogy a hajtás kerék nagy, a hajtott kerék kicsi, ergo bármennyire is taposod a pedált, alig gyorsul a bicaj. Tud gyorsan menni, de mire oda eljut.. cserébe, ha a talajban van valami, vagy megakad, fékezed a hátsó kis fogaskerekes kereket, az hatalmas erővel hat ki a hajtó, pedálos kerékre.

1-es DF azt jelenti, hogy a két fogaskerék mérete azonos.

Egy 1000-es DF kb. azt jelenti, hogy a hajtó kerék ezrede csak a hajtottnak, tehét a hajtott kerék óriási arányaiban. Azaz 1-esben vagy a pedál oldalon és a legkisebb erőfeszítésedre azonnal nagyon komoly erőt képzel a hajtott kerékre, míg annak "rángása" alig képes a lábad ellen hatni, brutál "fal" neki az.

Ezek csak az erőviszonyok tekintetében példák. Ha a sebességet is hozzávesszük, a mai nCore-ok és Purifik olyan - magas DF-ű - eszközök, amiknél az a képesség is megvan, hogy Te a hajtó, kicsi fogaskerekű pedált olyan sebességgel vagy képes tekerni, hogy 200-al megy a bringa, ergo a lábad, ízületeid széthullana-szétesne. Ergo, eljutott a technológia oda, hogy megvalósul az, hogy "az erősítő az úr" és az is, hogy "nagy teljesítmény mellett". Mondhatni, "irreálisan jók", ha ennek így van értelme.

Nnnna. A két fogaskerék között megy a lánc ugye. Minden ide bekerülő passzív elem olyan, mintha a láncot egy plussz fék fogná, vagy beragadna, hozzáérne a vázhoz, súrolná, stb. Egyszóval, a hajtást is érinti, meg a visszahatást is, mindkét irányba fékként funkcionál. Ergo, nemjó, egyik sem "látja" a másikat elektromos szempontból tiszta üvegen keresztül.

Amiről a doki filózott egyet VoidXs-el, hogy mi az erősítő része és mi nem az, csak nézőpont kérdése. A kábel logikailag nem az erősítő része, de ez csak az emberi fejekben van így, nem lényeges, hogy annak tekintjük vagy sem, az áram ilyeneken nem filózik, hogy most ki hova tartozik, ha azt egy ábrára fel kell rajzolni. Ha megértés szempontjából kellene tárgyalni a dolgokat, én is a kábelt az erősítőhöz ragasztanám, mert annak kimeneti impedanciáját növeli, ha a hajtás-reakció aránypárost nézzük.

Ha a hangszóróhoz tesszük az impedancia növekményt, egy 8 ohm-os hangszóróból lesz 8.2 vagy 8.5 Ohm-os vagy tökmindegy mennyi, kábeltől függően, csak mondtam valamit. Nem oszt, nem szoroz. 1000-es DF mellett pláne.

Ez sokkal kevésbé tükrözi a valóságot, az arányokat kettejük között, mint amikor azt mondom, hogy az erősítőhöz adom a kábel impedanciáját, annak kimeneti impedanciájához, és az így kapott erősítő+hangszóró DF-je kiad egy 90-120 körüli valamit mondjuk. Nyilván utóbbi "képletet" választom. Én legalábbis. Ez több infót ad a "fogaskerekek áttételéről" és a tényleges "mi hat mire mennyire" dologról.

Ugyanennek analógiájára arról is lehetne vitatkozni, hogy a D osztályok kimenetén lévő - legyen mondjuk LC - szűrőt az erősítő részeként tekintjük-e. Simán ki lehetne szerelni onnan és a hangszóróhoz tenni, persze ennek praktikum szempontból lenne több igen komoly hátránya (kábel "fékje", nagyfrekit kiviszel és sugárzó antennát kreálsz belőle, stb stb), de logikailag ugyanúgy elfilózhatok ezen is, hogy az most az erősítő része, vagy a hangszóró része vajon ? :) (Nyilván az erősítőé).

Szóval én amondó vagyok, ami a realitáshoz közelebb áll, azt a nézőpontot érdemes követni. Van ám, amikor ez sem triviális, ekkor szoktam azt mondani, hogy Rómába több út is vezet, jóvanazúgy, a világ színes és ezisjóvanazúgy :D Na ezen utolsó megállapításom az, amiről úgy gondolom, nem működik a hifi közösségekben, vagy csak gyengén. Mindenki hajtja vakon a magáét és megy a mocsárbirkózás.

Alacsony érzékenységű hangszóróhoz teljesítmény kell, egy kicsit több észnélküliséggel, mint általában. :)

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#117033) Dißnäëß válasza Dißnäëß (#117032) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Záró gondolatnak még annyit, hogy egyikőjük balról nézte ugyanazt, másik jobbról. Nézőpont kérdése.

Analógban viszont mindent, ami össze van kötve egymással, EGYKÉNT kell nézni és kezelni, mint egy nagy összefüggő rendszert, dobozt, valamit. Nincs olyan mértékű szeparáltság, mint digitálisban.

Analógban minden mindenre így vagy úgy kihat. Digitálisban nem érdekel Téged a Tidal szerverterem zümmögése, semmit nem hallasz belőle - nyilván :) Végtelen mértékű, TELJES elszeparáltság is megvalósítható a lánc komponensei között, analógban nincs ilyen. Persze, analógban is meg tudjuk haladni az emberi hallás képességeit, pl. az analóg rádiófrekvenciás átvitelnél sem hallod a nagyteljesítményű adótorony meghajtását-zúgását, akármijét, mégis tudsz a hallásunkat meghaladó mértékben csodás minőséget élvezni rádión keresztül, a rádió nem azért szar, mert az analóg átvitele szar, hanem mert a forrást agyoncseszik kompresszálják stb stb.

A digitálisban TELJES elszeparáltság lehetséges, egy tökmás állatfaj, de amint visszalépünk analóg szintre, az összes komponenst egyetlen papírra kell feltenni és nézni. Rádiónál is csak azért nem vesszük számításba analóg mivolta ellenére egy tuner forrásnál az adótornyot stb..-t, mert annak bekavarása - bár megvan - elenyésző az össz élményt illetően. De ott van. Csak elenyésző. Digitálisban ott sincs.

Szép napot !! Megyek life-olni :D

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#117034) orbano válasza Dißnäëß (#117032) üzenetére


orbano
félisten

Nem, nem a mennyisége volt durva, voltak a bandában SPL-esek, meg kocsiba eleve nem esel hanyatt attól, hogy van basszus. A kontrolláltsága. Bakker berakott a tulaj egy lábdobot, ami 0ms késleltetéssel a csomitartóból szólt, és ahogy rakta rá a delayt, kimászott a motorháztetőre. De valami döbbenet feszes és precíz módon. Kb. mint valami csúcs fejhallgató, csak az erejét is érzed. Ehhez nyilván baromi sokat kísérleteztek, pénzt nem kímélve, hogy az erősítő és a driver szeressék nagyon egymást, és a kocsit is. Ez 2 év munkája volt amúgy...

#117033: olyannak van értelme, hogy biampolt rendszerban (mély + közép/magas) a mély hangváltóját a végfok elé rakod? Nálam legalábbis két sztereo kimenete van az előfoknak.

[ Szerkesztve ]

A vér nem válik VAZZE!™

(#117035) denesdr válasza orbano (#117034) üzenetére


denesdr
addikt

"olyannak van értelme, hogy biampolt rendszerban (mély + közép/magas) a mély hangváltóját a végfok elé rakod? Nálam legalábbis két sztereo kimenete van az előfoknak."

Mivel Disznész bevallottan lájfol :D , ezért válaszolnék.
A végfok elé rakott váltót aktív vagy vonalszintű váltásnak hívjuk. Tud lenni előnye, meg hátránya is, mint minden másnak. Szerintem nem ez oldaná meg a problémádat. :))

(#117036) Mathiask válasza orbano (#117019) üzenetére


Mathiask
senior tag

"Ezek szerint az 50-es effektív DF bőségesen jó."
Mennyi lett az eltérés az utolsó oszlopban?

(#117037) orbano válasza Mathiask (#117036) üzenetére


orbano
félisten

0.03

denesdr: ez nem erre megoldás, hanem a basszusra. Azért érződik, hogy ez a hangfal nyeli a wattokat, főleg ekkora szobában. Játszadozom a gondolattal, hogy a mélyközepeket megkínálom egy D-Classe-val. elsőre simán a meglévő keresztváltó kivezetésével biampolhatóvá, később esetleg a fent említett megoldással, ha tényleg ekkora hatása van a keresztváltó és a fölösleges kábelek kipucolásának. Csak amolyan konzervatív alternatívájaként az aktív váltásnak, ami azért nagyobb belenyúlás lenne a láncba.

A vér nem válik VAZZE!™

(#117038) denesdr válasza orbano (#117037) üzenetére


denesdr
addikt

Jaa, akkor: [link]
Én mondjuk ez egész hangfalat ráraknám, nem csak a mélyet, de ez nyilván csak én vagyok.

(#117039) denesdr válasza VoidXs (#117015) üzenetére


denesdr
addikt

Azért szívesen látnék egy magyarázatot (link is jó) erről a D osztályos, terhelési impedanciától független DF-ról.

(#117040) orbano válasza denesdr (#117038) üzenetére


orbano
félisten

Erős érzelmi kötődéseim vannak a vintage japán erősítők irnyába, de nyilván van az a hangminőség, amikor azt mondom, hogy nem érdekel, majd kirakok egy accuphase tunert a TV alá :D

Na közben nem hagy nyugodni engem VoidXs és fapaci mérése, ami olyan gyanúsan azokon a helyeken piros, ahol a gondjaim vannak. Minkét graikon a bal csati volt, a különbség a panelok elhelyezésében volt, az egyiknél koncentrálva voltak a hangfalak mögé, a másiknál szét voltak szórva a szobába RT60-at csökkenteni.

Vagy ez csak madárjóslás ezen a szinten már? :)

A vér nem válik VAZZE!™

(#117041) Mathiask válasza orbano (#117037) üzenetére


Mathiask
senior tag

0.03 nem lehet.
Beírtam az adataidat(4Ohm,120DF(megnéztem a speckót),6m, 4mm2) a táblázatba. Kb 0,2dB jött ki legnagyobb eltérésnek. Tehát ennyi lesz a legnagyobb eltérés a frekvenciaválaszban a DF miatt. Ha 1000 lenne a DF-ed, akkor meg 0,09dB.

(#117042) orbano válasza Mathiask (#117041) üzenetére


orbano
félisten

Az az utolsó előtti oszlop, az utolsóban ami zold, ennyi van :P :o

A vér nem válik VAZZE!™

(#117043) Mathiask válasza orbano (#117042) üzenetére


Mathiask
senior tag

Olyan, mintha totál mást néznénk.
Az utolsó oszlop a total error, ami szinezve van. És a 0,2dBvel sárga színezést kap.

(#117044) orbano válasza Mathiask (#117043) üzenetére


orbano
félisten

a 21. sort kell nénzni, mert 120 az erősítőm DF-a

A vér nem válik VAZZE!™

(#117045) Mathiask válasza orbano (#117044) üzenetére


Mathiask
senior tag

Azt nézem. Beírtam a hangsugárzód 4 ohmját, minimumnak megelőlegeztem 3,8Ohmot. Beírtam a 18 feet kábelt ami 6 m. Mert ennyi volt a leírásodban. 4mm2 keresztmetszettel.
Ez 0,2dB total errort ad a 21-ik sorban. Ha 4ohmot adok minimumnak is, akkor 0,19dB.

(#117046) orbano válasza Mathiask (#117045) üzenetére


orbano
félisten

[kép] Dögöljek meg nem látom hol baxcsizom el.

A vér nem válik VAZZE!™

(#117047) Mathiask válasza orbano (#117046) üzenetére


Mathiask
senior tag

Én a max impedanciát hagytam 18Ohmon. Mert ahogy nézegettem a Dynaudio méréseket(bár pont a tiedet nem találtam) úgy láttam ez reális.

[ Szerkesztve ]

(#117048) denesdr válasza Mathiask (#117047) üzenetére


denesdr
addikt

Megmértük a Dyno Contour II impedancagörbéjét, ami gyakorlatilag majdnem nyíl egyenes, tele van a hangváltó impedanciakorrekcióval. A maximum érték talán 4,2 Ohm.

(#117049) Mathiask válasza denesdr (#117048) üzenetére


Mathiask
senior tag

:Y Ha annyi, akkor annyi. Bár én még életemben nem láttam olyan mérést, ahol fél Ohmon belül van a minimum és a maximum. Még sztatikusnál se. Ahogy nézem pl a Magneplan LRS-t még ott is van 1 Ohm a minimum és a maximum között. Dinamikus hangsugárzónál meg nehéz olyat találni, ahol 10 Ohmon belüli a különbség. De lehet csak én nem néztem elég ilyen ábrát. :R

(#117050) denesdr válasza Mathiask (#117049) üzenetére


denesdr
addikt

Én korábban láttam már hasonlót még a 80-as évekből egy német Audio magazinban, az szintén egy Dynaudio volt. Egy külön NYÁK csak az impedanciakorrekciós elemekkel van megtöltve a váltó mellett, hogy ilyen lapos lehessen.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.