Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-02-03 18:52:36

LOGOUT.hu

Szeretettel köszöntünk a sztereó otthoni/szobai Hi-Fi világában !

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#55901) BBéci válasza Akos1994 (#55899) üzenetére


BBéci
titán

Nem.
Esetleg abban az esetben, ha az a szoba kifejezetten zenehallgatásra van kialakítva. De még akkor is inkább az állványos hangdobozok közül választanék, például ezt.

[ Szerkesztve ]

Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

(#55902) MasterMark válasza Akos1994 (#55899) üzenetére


MasterMark
titán

Milyen állványon van a Tannoy?

Switch Tax

(#55903) liszi70 válasza Akos1994 (#55899) üzenetére


liszi70
nagyúr

"Szabály" szerint (persze ilyen nem létezik), ilyen szobaméretnél állványost szokás "javasolni". DE. Például Tamoo-nak sem sokkal nagyobb, azt hiszem 15m2-es a szobája (általános használatú, franciaággyal, íróasztallal, stb.), és nagyon jól szól benne az álló Monitor Audio hangfal! Én a helyedben biztosan kölcsönkérnék egy szóba jöhető méretű és árú hangfalat, és kipróbálnám.

[ Szerkesztve ]

(#55904) liszi70 válasza liszi70 (#55903) üzenetére


liszi70
nagyúr

Adtam magamnak 2 db. körmöst iskolai bükkfa vonalzóval, mert kétszer is leírtam azt, hogy "hangfal". Természetesen hangdobozról van szó, az erre érzékenyektől mélységes szégyenérzettel és megbánást tanúsítva kérek elnézést. :B :R Most pedig büntetésül leírom százszor azt a mondatot, hogy Soha többé nem hívom hangfalnak a hangfalat! Soha többé nem hívom hangfalnak a hangfa........................ Basszus! Na má' mindegy............

[ Szerkesztve ]

(#55905) blattida válasza #10726912 (#55897) üzenetére


blattida
nagyúr

Igen, csak én erre gondoltam... ;] :R

Gauranga! हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे || हरे रामा हरे रामा रामा रामा हरे हरे||

(#55906) BBéci válasza liszi70 (#55904) üzenetére


BBéci
titán

Általában értékelem a humorodat, de most nem értem, miért volt erre szükség? :(((

Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

(#55907) liszi70 válasza BBéci (#55906) üzenetére


liszi70
nagyúr

Ez most komoly, BBéci? :F Én meg azt nem értem, hogy erre miért volt szükség! Valakit megbántottam vele? Magadra vetted? Nem kellett volna, nem neked szólt, hanem egy itteni állandó (jogos) vesszőparipa ironikus megfogalmazása. Szomorú, hogy már neked is magyarázni kell. Szerintem humoros volt, egész addig, míg bele nem szóltál.

[ Szerkesztve ]

(#55908) #71562240 válasza blattida (#55896) üzenetére


#71562240
törölt tag

Te csatornatöltelék.

(#55909) BBéci válasza liszi70 (#55907) üzenetére


BBéci
titán

Senkit nem bántottál meg, engem legkevésbé, de nem kellene abból viccet faragni, ha valaki felhívja a figyelmet arra, hogy a hangfal megnevezés helytelen, hibás, félrevezető és a köznyelvből kiirtandó! Pláne egy szakmai topikból.

Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

(#55910) Akos1994 válasza #10726912 (#55900) üzenetére


Akos1994
aktív tag

Sejtettem én, hogy ebben a topikban nem lehet csak úgy pongyolán bánni a szavakkal következmények nélkül... :U ;)
Sajnos nem jár hozzám senki se hallgatózni. A forrás egy számítógép alaplapi optikai kimenete, erre jön egy két méteres optikai kábel, utána egy félig DIY TDA1543 alapú DAC. Én már összeforrasztva vettem meg, előző tulaja néhány gyengébb alkatrészt kicserélt rajta,de nem kell semmi komoly tuningra gondolni. (RCA dugók, talán valamelyik kondenzátor..). DAC-erősítő között egyelőre valami gagyibb kábel, de a teszkós műanyag "piros-fehér" dugós RCA-tól azért fényévekkel jobb, teszteltem. (Mostanában felkapott Van damme "csoda" IC tervben van..) A tannoyok pedig töredelmesen bevallva CAT5-el vannak összekötve az erősítővel. (itt is Van Damme hsz. kábel tervbe véve..).
Lehet akkor, hogy a normálisabb kábelezés után megpróbálok valakinél hallgatózásért könyörögni, mert tényleg én se mernék bele fogni a cserélgetésbe, elég volt ez tanulópénznek.. De akkor az álló dobozt elvetem, mint ötletet mindenképpen.

MasterMark: DIY ez is, fél centi vastag, CNC-vel méretre vágatott acél "lapok" maga a talp és az "állvány", közötte pedig egy jó vaskos zártszelvény hegesztve "oszlop" gyanánt, a talpán nincsenek tüskék,de mivel egy vastag szőnyegen van, ezért nem láttam olyan nagy szükségét. Eléggé masszív szerkezet, szerintem funkcióját betölti, bőven jobb mintha íróasztalon lenne.

[ Szerkesztve ]

(#55911) BBéci válasza Akos1994 (#55910) üzenetére


BBéci
titán

Az alaplapi optikait is elvethetnéd.

Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

(#55912) blattida válasza BBéci (#55909) üzenetére


blattida
nagyúr

Csak abban az esetben kell ezt az irányelvet követni, ha nem hangfalat neveznek hangfalnak. Hangfal esetén a hangdoboz kifejezésre vonatkozik a fent vázolt irányelv, azt kell követni.

kammerer
Lesz...roztál, bucimaci?
Szétszedem a szivacsod és hat csatornássá teszlek vagy lerajzollak és széttéplek, még eldöntöm.

[ Szerkesztve ]

Gauranga! हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे || हरे रामा हरे रामा रामा रामा हरे हरे||

(#55913) liszi70 válasza BBéci (#55909) üzenetére


liszi70
nagyúr

"nem kellene abból viccet faragni, ha valaki felhívja a figyelmet arra, hogy a hangfal megnevezés helytelen"

Szinte mindenből lehet és kell viccet faragni, pláne egy ilyen komolytalan témából, hogy valakik helytelenül hangfalnak hívják a hangdobozt. Talán nem kellene ennyire véresen komolyan venni a dolgokat, az sokat lendítene az egészségesebb életfelfogás felé. :) Ettől nagyságrendekkel komolyabb, véresebb, fájdalmasabb témákról is temérdek vicc születik, nehogy már elkezdjünk komolykodni egy ilyen apróságon. Még "szakmai" topikban se, sőt, ott van csak igazán helye az iróniának, öniróniának. Én is milliószor kijavítottam laikusokat, a led-tévé kifejezés használata miatt, de azért bőven belefért a humor, vagy a humornak szánt írás is az ismeretterjesztések közé, mellé, vagy akár helyett. :) Egyébként én is hangdoboznak hívom, amióta tudom hogy úgy kell, de ha nem figyelek, néha még bűnbe esem. :)

[ Szerkesztve ]

(#55914) liszi70 válasza blattida (#55912) üzenetére


liszi70
nagyúr

:D

Könyörgöm blattida, mutass már nekem egy hangFALAT, de olyan igazit, mert el sem tudom képzelni, hogy milyen lehet! Nem iróniából, nem gúnyból, nem poénból kérem, de szerintem én még sosem láttam olyat, és valószínűleg sokan vagyunk így ezzel.

(#55915) EQMontoya válasza liszi70 (#55914) üzenetére


EQMontoya
veterán

Magneplanar pl.? :)

Same rules apply!

(#55916) liszi70 válasza EQMontoya (#55915) üzenetére


liszi70
nagyúr

Azt ismerem, azt hittem, az simán hangsugárzó. :D Na ne má! Az a HANGFAL?

[ Szerkesztve ]

(#55917) krichd1 válasza EQMontoya (#55915) üzenetére


krichd1
addikt

Azok inkább panel hangsugárzók. Hangfal az inkább ilyesmi.

[ Szerkesztve ]

Az év legjobb zenei albumai: http://tinyurl.com/ou4u3ql

(#55918) Akos1994 válasza liszi70 (#55903) üzenetére


Akos1994
aktív tag

Köszi, akkor mégis csak nem vetem el azért az állót próba erejére.. Egyébként a hálószoba külön lesz egy szintén 12-13nm-es szobában, "Hifis szobában" csak íróasztal, polc, talán kisebb szekrény, kétszemélyes fotel és padlószőnyeg. Szóval valamennyire kettéoszlana, nem lenne annyira sűrűn bútorozva..

BBéci: Akartam koax kivezetést a lapomra, de sajnos nem találtam, gyárilag hátlapon nincs. Azt hiszem egy PCI-os hangkártyát veszek majd amin van koax. A kérdés az, hogy itt nem annyira számít, hogy milyen a kártya (pl. valamelyik régebbi creative megteszi) vagy itt se mindegy milyet veszek?

[ Szerkesztve ]

(#55919) ozzy711 válasza liszi70 (#55916) üzenetére


ozzy711
őstag

(#55920) EQMontoya válasza krichd1 (#55917) üzenetére


EQMontoya
veterán

Trollkodok, arra utalva, hogy a nagyobb planarok tényleg "fal" méretűek. :)

[ Szerkesztve ]

Same rules apply!

(#55921) BBéci válasza Akos1994 (#55918) üzenetére


BBéci
titán

A PC alapú zenelejátszásnak van külön topikja, érdemes ott olvasgatnod, kérdezősködnöd.
Ugye azzal tisztában vagy, hogy az operációs rendszer és a lejátszó szoftver is erősen beleszólnak a hangminőségbe? Természetesen az optikai és a digitális koaxiális kábelek is.

Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

(#55922) liszi70 válasza ozzy711 (#55919) üzenetére


liszi70
nagyúr

Kösz! Nem csodálom, hogy eltűntek. Vagy lehet, hogy nem is tűntek el, mert meg sem jelentek igazán. Nem láttam még ilyet, gyanítom, soha nem is fogok.
Hol és mire használták-használják ezeket jellemzően, miben jobb és rosszabb, mint a hangdoboz, ami elterjedt? (Rákeresni, kigúglizni esélytelen, mert a hangfal 986.000 találatából 985.990, hangdobozzal kapcsolatos. :D )

[ Szerkesztve ]

(#55923) ozzy711 válasza liszi70 (#55922) üzenetére


ozzy711
őstag

Passz, Klinger - Hangdobozépítés című - könyvében olvastam én is csak róla
( amit linkeltem is ).

[ Szerkesztve ]

(#55924) blattida válasza liszi70 (#55914) üzenetére


blattida
nagyúr

Ha már ilyen szépen kérsz, Te, LED háttérvilágítású TV huszár:
például

Vagy

Ezek egész pontosan Open Baffle típusú hangfalak,mert a tradicionális hangfal esetében egy meglehetősen nagy felületű lapra van(nak) szerelve a hangszóró(k). Az ozzy által is említett Thorens klasszikus:
Thorens, illetve annak egy kisebb testvére:
Öcsi

[ Szerkesztve ]

Gauranga! हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे || हरे रामा हरे रामा रामा रामा हरे हरे||

(#55925) Ribi válasza blattida (#55924) üzenetére


Ribi
nagyúr

Na ezt még én sem hiszem el, hogy fal. Csak azért mert open baffle még ne legyen már fal. Ennyi erővel (szinte) minden open baffle hangfal.
Ennél jóval nagyobb hangdobozok is vannak nagyobb homlokfelülettel. :(

(#55926) liszi70 válasza blattida (#55924) üzenetére


liszi70
nagyúr

Köszi!

Értelmezésem szerint az első az állvány-hangfal, a második az hangfal-doboz, (mellette van egy lemezjátszó-doboz is) a harmadik és negyedik tényleg hangfalnak néz ki! :D

[ Szerkesztve ]

(#55927) blattida válasza Ribi (#55925) üzenetére


blattida
nagyúr

Az általam berakott második, philips szélessávúra épülő azért akusztikus viselkedés szempontjából inkább a klasszikus hangfalhoz áll közelebb. Amúgy meg gyakorlatilag minden open baffle hangfal, de nem minden hangfal open baffle. Elméletben persze más, hiszen elméletben a hangfal egy végtelen felületű lap, amelyre hangszórót vagy hangszórókat szerelnek, ám ilyen, a valóságban, nem létezik.

Gauranga! हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे || हरे रामा हरे रामा रामा रामा हरे हरे||

(#55928) #71562240 válasza blattida (#55912) üzenetére


#71562240
törölt tag

Tudod, hogy a vudutól nem ijedek meg.

(#55929) perempe válasza blattida (#55924) üzenetére


perempe
addikt

ismerősöm szerint nem jók, kell a doboz. a vaspántos 2 mély + szélessávú változat szerepel a K+T-ban.

* Brahms: 4. szimfónia *

(#55930) #71562240 válasza liszi70 (#55926) üzenetére


#71562240
törölt tag

Akkor tisztázom neked úgy, hogy örömödre váljék.
Ahogy Blattida mondja, az elméletileg ideális hangfal esetében a hangszóró egy végtelen kiterjedésű falba van beépítve, ahol a fal végtelen kiterjedése akadályozza meg, hogy akusztikai rövidzár jöjjön létre a hangszóró előrefelé és hátrafelé sugárzott hanghullámai között. A hangfal lényege tehát, hogy elszeparálja a hátrafelé sugárzott hanghullámokat. Ezért a panelsugárzókat máris kizárjuk a hangfalak köréből, azok hangpanelek.
Namármost, a hangfal klasszikus esete az, amikor valóban falként van beépítve a hangsugárzó, és a fal végtelen kiterjedését az testesíti meg, hogy az oldalfalakkal, a padlóval és a plafonnal való hermetikus kapcsolódás révén szeparálódik a hátrafelé sugárzott hanghullám. Ezt nevezzük a hifiben hangfalnak. Ezenkívül vannak még speciális hangfal esetek, amelyeket külön névvel illetünk. Lássuk.
Matematikailag speciális, tökéletlen hangfalnak tekinthetőek az itt linkelt véges kiterjedésű kvázi hangfalak azaz open-buffle-ök, amelyek fala nem végtelen kiterjedésű és nem is záródnak hermetikusan, tehát az akusztikai szeparáció csak részlegesen valósul meg. Az open-buffle-ök tehát afféle hangfalként megtűrt tökéletlen hangfalak, egyúttal hangdobozként megtűrt tökéletlen hangdobozok.
Na és most jön a truváj számodra. A hangfal speciális esete, sőt elvileg-gyakorlatilag tökéletes hangfal a zárt hangdoboz, amelynél ugyebár a fal végtelen kiterjedése elvileg-gyakorlatilag megvalósul a hermetikus önmagába záródás révén. (Természetesen a doboz belsejéből a hangszórómembránon és a dobozfalon át kiszűrődő rezonáns dobozhangtól most eltekintünk, aminthogy ezt tettük a klasszikus hangfal esetében is.) A fentiekből ugyebár egyértelműen következik, hogy a reflex rendszerű, tehát nyitott hangdoboz semmiképpen sem tartozik a hangfal fogalmi körébe, csakis a zárt hangdoboz.

Metafora: A lakóház matematikailag a házfal speciális esete, azaz a lakóház matematikailag a házfal egy fajtája. Ha megunván a kerti munkát azt mondod, hogy te most már bemész a falba, az asszony elég értetlenül fog nézni a paradicsompalántával a kezében. (No persze azt se javaslom, hogy a lakódobozba menjél be, hiszen az adekvát megnevezés a ház, lakás, kulipintyó, kunyhó/gunyhó, kégli, cifrapalota...)

[ Szerkesztve ]

(#55931) #71562240 válasza #71562240 (#55930) üzenetére


#71562240
törölt tag

Corrigenda: open-baffle, open-baffle, open-baffle... Ehhh...

(#55932) #71562240 válasza slick-adam (#55875) üzenetére


#71562240
törölt tag

Állványra nem szokás ragasztani a hangdobozt. Jellemzően alátétet használunk, illyesmi sokféle van, de a legelterjedtebb az úgynevezett fémtüske, ami általában rá is van szerelve az állvány lapjára.

(#55933) #84221696 válasza liszi70 (#55907) üzenetére


#84221696
törölt tag

Pedig a köznyelvben hangfal a hangsugárzó. Nagyon kevés embert hallottam, aki a hangsugárzóra hangsugárzóként hivatkozik. Még hifista körökben is sokszor ezt a szót hallom, mert ez az elterjedtebb a köznyelvben. Nyilván ez nem a helyes kifejezés, mert egészen más fizikai eszközt jelent, mint a hangsugárzó.
Sokkal nagyobb hibának tartom a sokszor itt (is) fellelhető arrogainciát, szakmai sovinizmut, mint azt, hogy valaki a hangsugárzóra hangfalként hivatkozik, főleg, hogy hangfalat (az igazit) életemben egyszer láttam kiállításon, meg egy párszor koncerten, de ilyet halandó ember aligha birtokol!
Peace!

[ Szerkesztve ]

(#55934) simongab válasza Akos1994 (#55918) üzenetére


simongab
senior tag

Egyébként lehet kis térben is elfogadható hangot csinálni, itt nagyon kell figyelni a szimmetriára, mert nagyobb energiával hat a visszaverődés, a hátsó falra ha ilyen speckó szoba rakj tojástartót, hangelnyelő szivacsot, ami el is nyel és diffuzál is, és nagyon pontosan kell beülni a lehallgatási pontba, én ide zárt dobozokat vennék, a faltól minden irányban legalább 40 cm es távolságban, és kb 2.5 m a két hang dobozjólesz :D táv...

(#55937) Dorian válasza Akos1994 (#55899) üzenetére


Dorian
félisten

Tannoy karaktere eleve középorientált / más megközelítésben vágja a mélyeket - magasakat.
Tehát esetleg más márka irányába lenne érdemes kutakodni.
13m2-re én állványos hangdobozt vennék, persze mivel használt piacról vásárolunk, ezt egy jó vétel esetleg felül írhatja.

Hangfal-hangdoboz témához kapcsolódóan én is csak Liszit tudom ismételni:

Vegyétek már kevésbé komolyan ezt az egész hifi témát, sőt magát az egész életet, mert ilyen hozzáállással másokén kívül a sajátotokét is megkeserítitek. Csak lazán, nem ér annyit, az egész :))

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#55938) #84221696 válasza Dorian (#55937) üzenetére


#84221696
törölt tag

Na ez az! Csak lazán, mint a Riga lánc! :DDD

(#55940) liszi70 válasza #71562240 (#55930) üzenetére


liszi70
nagyúr

"Matematikailag speciális, tökéletlen hangfalnak tekinthetőek az itt linkelt véges kiterjedésű kvázi hangfalak......... afféle hangfalként megtűrt tökéletlen hangfalak, egyúttal hangdobozként megtűrt tökéletlen hangdobozok."

Na tessék, már csak ez hiányzott. Tegnap azzal a derűs elégedettséggel hajtottam álomra a fejemet, hogy megtudtam, sőt, képeken is láttam a nagy TITKOT, aztán kiderül, hogy nem is. Az élet megannyi csalódás.

(#55942) andorra válasza Dorian (#55937) üzenetére


andorra
őstag

Hát ezt érdemeltük?! Ez a hála azért a sok fáradozásért?
Minden nap elviszünk benneteket a hifi óvodába, délután értetek megyünk. Este, lefekvés előtt, mesélünk nektek arról a mindenki számára legjobb vételt jelentő hangdobozról, ami saját maga megkeresi a legjobb helyét bármilyen szobában. Ha betegek vagytok és a magas láz miatt félrebeszéltek, kétségbeesetten rohanunk veletek a hifi doktorhoz.
Nemsokára, hifi iskolások lesztek. Viselkedjetek rendesen!

(#55943) liszi70 válasza andorra (#55942) üzenetére


liszi70
nagyúr

:)

Ilyenek ezek a mai hifiatalok!

(#55946) #71562240 válasza #84221696 (#55933) üzenetére


#71562240
törölt tag

Most te nagyon összekeverted.
A hangfal nem jelent "egészen más fizikai eszközt" mint a hangsugárzó, hiszen a hangfal egyfajta hangsugárzó. Tehát nem arról volt szó, hogy a hangsugárzót hiba hangfalnak hívni, hanem arról, hogy a hangdobozt hiba hangfalnak hívni. Definitíve a hangdoboz és a hangfal is hangsugárzó, csak másfajta. A szövegedben következetesen (értsd: következetlenül) hangsugárzót írtál oda, ahová hangdobozt akartál volna írni. Összezavarod a gyanútlan olvasót.

(#55940) liszi70
"Boborján fiam, nyomjad a gombot,
Combodon gombócos non-stop kompótok,
Te vagy a rekorder sok mindenbe',
Ha valamit nem tudsz, kérdezz menge!
"

(#55948) slick-adam


slick-adam
aktív tag

sajnos a tegnap ajanlott rezgescsillapito asztalra valo mini allvany tulsagosan megemelne a dobozokat, ugyhogy nezegettem ilyen kis gumi talpakat, bar nyilvan nem lehetnek olyan jok, mint a 100+ €-s speci allvany. a kerdesem csak annyi lenne, hogy van ezeknek barmi ertelmuk? vagy halottnak a csok? nem dragak, ha kicsit is csillapitanak a rezgeseket, lehet rendelnek parat.
pl.:


vagy inkabb szivacsot Thomann-tol:

[ Szerkesztve ]

parfüm fórum: https://bit.ly/2Pd6VEu

(#55950) andorra válasza slick-adam (#55948) üzenetére


andorra
őstag

Amit itt elővezetsz, az olyasmi, mintha azt tárgyalnánk, hogyan lehet öltönyben a lehető legjobban napozni.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.