Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#77051) Dr. Szilikát válasza terapeuta007 (#77050) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Mindegy lenne végeredmény szempontjából, de inkább így szokás:

Lehet esetleg szabályozhatóra is, megfelelő bázisosztóval.

(#77052) terapeuta007 válasza Dr. Szilikát (#77051) üzenetére


terapeuta007
aktív tag

mukodik. zener nincs itthon. de aranyaiban nem sok a kb 41-35v kozotti kulonbseg. 10-11voltra lesz beallitva nemhinem hogy 0.5v- nal tobbet fog esni.

a hutoborda lehet overkill de az eggyel kisebb ami van ithon(és van rajta menetes lik) az meg kb harom körömnyi ami pont kevés.

[ Szerkesztve ]

Jimi Hendrix-Purple Haze

(#77053) draco31


draco31
veterán

Fater névnapjára kinéztem ezt az élezőt.
Szerintetek elég lehet neki 12v 1A-es táp? Sehol nem találok róla adatot, hogy mennyit kérhet a működéshez.
Van lengő szivargyújtó ajzatom, így roncsolás nélkül ki tudom majd próbálni, illetve úgy is lenne használva majd, garancia ne tűnjön el róla.

ASUS S14 S410U /\/\ Xiaomi Redmi Note 12 pro 5G /\/\ Switch Lite /\/\ Amazfit T-Rex Pro /\/\ Blitzwolf BW-FYE15 /\/\

(#77054) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hello,

Arduinoval VU meter-t szeretnék kijelzőnek használni, egyedi skálával.
Van valami, amire figyelni kell, vagy van valakinek erre bevált kapcsolása?

Azt próbáltam, hogy egy tranzisztorral kapcsolom egy PWM lábról, persze szépen kitér, de valahogy fura, hogy nem lineáris, a PWM magasabb értékeinél/a skála vége felé mintha sokkal kisebbet mozdulna, ha nagyob értéket írok ki. Sajnos a konkrét Deprez-műszerről semmit nem tudok, de valahol 1V körül van a skála vége.
Sokat nem tudok a VU-k meghajtásáról, de vajon a PWM sajátosságai miatt csinálhat ilyet, vagy a konkrét műszernek van nemlinearitása? S hogyan lehetne kiküszöbölni? (Azon kívül, hogy a vezérlésen is nagyobb értékeket adok ki?)

Köszi minden ötlet :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#77055) tordaitibi válasza draco31 (#77053) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Merjel aramot ha megerkezett az elezo.
Rogton minden kerdesedre valaszt kapsz. :)

(#77056) PitLee válasza draco31 (#77053) üzenetére


PitLee
őstag

Érdemes ilyenkor a guugli képeknél nézelődni hátha rakott fel valaki a másik oldaláról is képet, ez nem tudom pont az e, de 55W van rá írva ha jól látom az weboldalon a többi kép között. link

(#77057) draco31 válasza PitLee (#77056) üzenetére


draco31
veterán

Ezt nem találtam meg eddig. Akkor az kerekítve 6A a12V-al számolva igaz? Akkor ebből PC tápegység lesz úgy tűnik :)

ASUS S14 S410U /\/\ Xiaomi Redmi Note 12 pro 5G /\/\ Switch Lite /\/\ Amazfit T-Rex Pro /\/\ Blitzwolf BW-FYE15 /\/\

(#77058) draco31 válasza draco31 (#77057) üzenetére


draco31
veterán

Vagy az ilyen LED tápegységek jók lehetnek?

ASUS S14 S410U /\/\ Xiaomi Redmi Note 12 pro 5G /\/\ Switch Lite /\/\ Amazfit T-Rex Pro /\/\ Blitzwolf BW-FYE15 /\/\

(#77059) Aryes válasza Dr. Szilikát (#77051) üzenetére


Aryes
nagyúr

Fun fact: Egy fél óráig néztem értetlenül a rajz alján szereplő képletet, miszerint Uki= Uz-Ube, mert sehogy sem akartam elhinni, hogy Uki=10V és Ube=42V esetén 52V-os Zener diódát kellene használni. Elkezdtem utána guglizni, mikor feltűnt, hogy az angol nyelvű találatoknál is Ube szerepel a képletben, nem Uin, mire leesett, hogy UBE =/= Ube, hanem a bázis-emitter feszültség rövidítése. :W

(#77060) kisi válasza draco31 (#77053) üzenetére


kisi
aktív tag

(#77061) biker


biker
nagyúr

Üdv, DIGI vagy TV problémám van, ha valaki szakember, megerősítené a gondolatmenetet, vagy ha sz..atnak akkor azt?
Digi 1000-es net, + TV + telefon, Maglód, optika.
kb egy hete volt egy karbantartás, ami csak a netet érintette, viszont onnantól szétesett a Viasat6 képe. Kockás, akad, stb Csak az egyik TV-n, ami közelebb van a modemhez, a másik TV tökéletes. Minden más random adó jónak tűnt.
Bejelentésre TV újrahangol, beállítások ellenőrzése, nem segít, ma kijöttek.
Jelerősség megfelelő, 61-64db
Kicserélték a kábelt, direkt bekötve, 71db jelszint, még szarabb a kép.
Behoztak egy set top boxot, tökéletes a kép
Ekkor kezdtük a csatornákat ellenőrizni, és kiderült, 762MHz-ig minden SD és HD adó tökéletes.
770MHz-en nem csak a Viasat 6 jön, hanem még egy rakás nem HD adó, mind szar (de nem nézek izaura TV-t, meg eurosport SD-t csak eurosport HD-t, így nem tűnte fel)
778MHz-en 8 adó van, ebből 7 szintén szar, de majdnem jó
786MHz-től felfelé minden jó
A kontroll másik TV-n minden jó, ezen is eddig jó volt minden.
Szerintük a TV tunerje ment tönkre, valamiért a 770MHz sávon félrehangol, alatta felette jó
Ez megállja a helyét? 10 éves Samsung LED, nem gondolom rentábilisnek a szerviz kérdést.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#77062) hcl válasza biker (#77061) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

A két TV felcserélésével megy a hiba a hibás TV-vel?

Mutogatni való hater díszpinty

(#77063) biker válasza hcl (#77062) üzenetére


biker
nagyúr

azt még kihagytam, a másik tv másik kábelvégen tökéletes, ez meg kábelcsere után szarabb lett, ezért zártuk ki a kábel hiba kérdést.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#77064) draco31 válasza kisi (#77060) üzenetére


draco31
veterán

Köszi

ASUS S14 S410U /\/\ Xiaomi Redmi Note 12 pro 5G /\/\ Switch Lite /\/\ Amazfit T-Rex Pro /\/\ Blitzwolf BW-FYE15 /\/\

(#77065) Dr. Szilikát válasza biker (#77063) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Mármint konkrétan felcserélted egymással a két TV-t?

Tunerhibák ugyanis lehetségesek, csak az nem pont így szokott lenni. Az egész sáv alján vagy sáv felső részén megy el / gyengül a műsor, egyre romló mértékben, vagy az egész tuner lesz érzéketlen, illetve lehet teljes leállás is, tehát amikor a tuner belső oszcillátora áll meg.

"Félrehangol", manapság ez kicsit viccesen is hangzik, a frekvenciaszintézeres, processzoros hangolások világában, ami nem is tud félrehúzni.

Ha viszont feltételezzük, hogy pl. egyik szobában valamilyen zavaró frekvencia, illetve felharmonikus hat a tunerre, ami a másik szobában nincs vagy kevésbé hat, az más probléma. Pl. az internet visszirányú frekvencia felharmonikusa, ami ellen szűrővel / csillapítóval is lehet védekezni, hogy ne kerüljön a TV-re.

Digis DVB-C box is lehet mondjuk más minőségű (sőt, Digis boxnál létezik is ilyen, hogy gyenge jelből is jobb képet varázsolhat, mint némelyik TV, ami ennek ellenére hibátlan).

Nem zárható ki persze semmi, viszont még a két TV-t egymással felcserélve is lehetséges átverős jelenség (miszerint valójában egyik sem hibás, csak azt hiszi valaki).

De amúgy elég furcsa már az is, hogy pont azóta rossz, mióta a rendszert csesztették? Ld. valószínűségi esélyek ahhoz képest, hogy a tunerhibák eleve a ritkábbak közé tartoznak a szervizgyakorlatban.

Lehetne persze egy impulzussal kárt okozni a tuner bemeneti körében, csak az nem épp ilyet szokott okozni (ld. fent).

(#77066) Teaway válasza biker (#77063) üzenetére


Teaway
veterán

Csak a két tv-t cseréld meg, minden mást hagyj változatlanul!

Nincs itthon csokid??

(#77067) biker válasza Dr. Szilikát (#77065) üzenetére


biker
nagyúr

"Mármint konkrétan felcserélted egymással a két TV-t?" nem, fizikailag nem, nem egyszerű lenne, de nem is lehetetlen.

"Az egész sáv alján vagy sáv felső részén megy el / gyengül a műsor, egyre romló mértékben, vagy az egész tuner lesz érzéketlen, illetve lehet teljes leállás is, tehát amikor a tuner belső oszcillátora áll meg."

Most néztem, 770MHz a nagyon szar, 778MHz ami kissé, 786MHz-en jó, és itt a sáv vége a diginél.
Végülis a sáv vége mondhatni szar? vagy így nem?

Én arra gyanakszom, digis topikból is ezt nyomják, hogy tényleg lehet túl erős a jel, hiszen a jel növelését kimérték a kábel cserével, és határozottan rosszabb lett, ami kockás volt, az totál szétesett, ami kicsit éppen kockás az teljesen kockás lett. Ezért most nézek egy plusz csillapítást rá. Aztán kiderül. Van otthon régi T elosztóm talán kettő is, rányomom :)

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#77068) hcl válasza biker (#77067) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Az marha érdekes. Ha ugyanaz jön a két kanócon, akkor a hibás TV a másikon is hibás lenne.

Mutogatni való hater díszpinty

(#77069) Dr. Szilikát válasza biker (#77067) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Noha számítanak a szintek is, de az nem folyamatosan csökkenőre utal, hanem lyukszerű beesésre, ami tunernél eléggé valószínűtlen hiba. De mint tudjuk, ebben a szakmában semmi nem biztos (nem tudatlanság miatt, régen én például még FM-tunert is építettem házilag, vagyis "láttam már belülről" ).

TAP-leágazó van a rendszerben?

Feladata a kábelmodem visszirányú frekvenciájának csillapítása a TV-k irányába, ugyanakkor hálózat felé minimális csillapítással kell működnie.

Kivétel pl. a UPC-box, amelyik visszirányban is kommunikál, de csak az extra szolgáltatások céljára (a normál DVB-C vétel természetesen visszirány nélkül működik annál is).

(#77070) biker válasza hcl (#77068) üzenetére


biker
nagyúr

bejön a jel a digi modembe, innen jön ki a koax.
Ez felmegy a padlásra, földhurok leválasztó, onnan 3-as elosztó, és megy a 3 TV-hez. ezen volt kb 61db jelszint, kicsit kockás
Kivettek mindent, beraktak egy T elosztót a modembe, innen felment a jel 2 TV-hez a régi rendszerre, és direktben egy méteres kábelen a TV-be, lett 70 feletti a jelszint, és még szarabb a jel, tehát teljesen kizárt a kábelhiba.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#77071) Dr. Szilikát válasza biker (#77070) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Csak közben eltájolódtam, a rézkábeles rendszerre gondoltam a TAP-leágazóval.

(#77072) mezis válasza biker (#77070) üzenetére


mezis
nagyúr

DIGI-s szomszédoknál minden rendben?
A csatlakozóknál a hollanderek rendesen meghúzva?

[ Szerkesztve ]

mezis

(#77073) Batman2


Batman2
őstag

Üdvözletem,

Elkészítettem az első Nixie órámat, 4060-as ICvel és 32,768kHz-es kvarccal felépített órajelgenerátorral, de kissé siet ! :U
Átnéztem a 4060-as adatlapját, semmit sem találtam benne, hogyan lehet pontosítani a frekvenciát.
Kapcsolásokban annyit láttam, hogy a kvarchoz kapcsolódó kondenzátorokkal lehet kicsit hangolni a frekvencián.
A két szükséges ellenállás értéke és a kondik kapaciátása is tág határok között változik rajzonként, nehéz belőle eligazodni, hogy akkor mit hogyan.
Az egyik kondit helyenként trimmer kondival oldják meg, nyilván ezzel lehet hangolni a frekvenciát, de ha nem muszály, akkor csak normált tennék be.
Van valakinek frekvencia behangolással tapasztalata ?

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#77074) hNp88 válasza Batman2 (#77073) üzenetére


hNp88
aktív tag

tudom ez nem megoldás az adott problémára, de miért nem PIC alapú órát építettél? egyszerűbb és nincs ilyen baja se, legalábbis nem futottam még bele, pedig építettem párat. :)

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#77075) Batman2 válasza hNp88 (#77074) üzenetére


Batman2
őstag

Szándékosan klasszikus logikai ICkből felépített órát akartam készíteni, ez engem jobban érdekel, mint a mikrokontroller.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#77076) Dr. Szilikát válasza Batman2 (#77073) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Ez alapvetően nem is a 4060 témaköre, hanem általában a kvarcoszcillátoroké, amit így szoktak finomhangolni:

https://www.google.com/images?q=xtal+4060

Hacsak nincs több darab rezgőkvarcod, ami esetleg próbálgatással más-más eredményt hozna. Bár ezeket elég egyformára szokták gyártani.

Nekem régen a trimmerkondi vált be legjobban, amikor a közismertnek számító órás rádión kellett pontosítani. Ugyanis a KGST villamos hálózata akkoriban nem nagyon tudta tartani a lépést az 50 Hz pontossággal, inkább késett általában. Emiatt szinte használhatatlanok voltak ezek a ma is létező órák, vagy gyakran állítgatni kellett.

Akkor terveztem egy áramkört, amivel ezen óratípust át lehetett verni. Ami külön érdekes volt, hogy az egész betápját kellett megszaggatni két tranzisztorral, leutánozva az eredeti, két diódás táplálást.

Enélkül ugyanis a LED-kijelző multiplex táplálása (ami eredetileg az AC félhullámairól kapja a tápáramot) nem ment szinkronban az órajellel és elkezdett hullámzani a fényerő, amikor csak az órajelet korrigáltam.

Ezért a trafóról előbb DC-t puffereltem, utána azt szaggattam rá a betápra. Igaz, hogy később a netes korszakban már megláttam az óra-IC adatlapját és támadt más ötletem is, de akkor már nem volt erre szükség.

Mikor viszont elkészült, a trimmerrel szépen be tudtam játszani pontosra. Ha több nap alatt is, de utána már többet hozzá sem kellett nyúlni.

[ Szerkesztve ]

(#77077) PitLee válasza Dr. Szilikát (#77076) üzenetére


PitLee
őstag

Nekem anno volt egy THOMSON - RR66M rádiós ébresztő órám, bár nem tudom milyen elven működött, de az alján volt 4 állású kapcsoló ahol a helyi villamoshálózathoz lehetett igazítani, és ez működött is, éves szinten 1-2 percen belül tudott maradni.
Nagyon szerettem, sok kapcsoló volt rajta funkciókhoz, de elkezdett magas frekvencián sípolni, így félretettem.

(#77078) hNp88 válasza Batman2 (#77075) üzenetére


hNp88
aktív tag

:R

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#77079) Csabesz666


Csabesz666
aktív tag

Sziasztok adott egy alaplap asus Z87-plus. Proci nélkül bekapcsolom, és 2 másodpercenként folyamatosan ujraindítja magát a lap, ha procit teszek bele, akkor elindul folyamatosan, de a cpu led pirosan folyamatosan ég, a post-ig sem jut el. A cpu foglalat körül lévő tekercseknél 1,75v-ot mérek. A mosfeteket ellenőriztem, amik a proci feszültségért felelősek, itt nem találtam zárlatot. A lap feszültségeit ellenöriztem, sehol nem találtam zárlatot. A lapnak proci nélkül is el kellene indulnia. A proci és a táp, tökéletesen megy másik lappal, tehát ezek hibáját kizárnám. Merre keressem a hiba okát? Előre is köszönöm, a segítséget! Megvan az alaplap teljes kapcsolása alkatrészekkel stb (bordviews) verzió.

(#77080) mezis válasza Csabesz666 (#77079) üzenetére


mezis
nagyúr

Másik tápegység ?

mezis

(#77081) Csabesz666 válasza mezis (#77080) üzenetére


Csabesz666
aktív tag

A tápegységet is megnéztem, tökéletes. Másik táppal is kipróbáltam, ugyanezt produkálja.

(#77082) Jarod1 válasza Csabesz666 (#77079) üzenetére


Jarod1
addikt

Honnan veszed hogy proci nélkül is el kell indulnia?

(#77083) Batman2 válasza Dr. Szilikát (#77076) üzenetére


Batman2
őstag

Igazából azt az infót nem találom sehol, hogy melyik alkatrész értékét merre módosítsam, ha túl magas, vagy túl alacsony a frekvencia, tehát siet, vagy késik az óra.
Tegnap kikapcsolás-bekapcsolás, majd újra beállítás után pontosan kezdett járni, ma délelőtt is egy percen belül volt a diferencia a referncia órához képest, ennél pontosabban eleve nem tudtam beállítani.
Ma még alakítaottam az áramkörön, a kijelző részt szereltem, majd bekapcsolás és beállítás óta megint siet.
Annyit vette még észre, mközben többször az órára pillantottam, hogy többször előfordult, hogy 1-1 másodperc rövidebb volt, mint a többi, kb kétszer olyan tempóban ugrott tovább a kijelzés, majd megint normálisan folytatta.
2 óra alatt így 4 perc sietést ért el.
Viszont ez szerintem nem akkora diferencia, hogy azt gondoljam, a kristály valamelyik felharmonikus értéken rezeg, az jóval nagyobb eltérés kellene legyen.
Abban sem vagyok biztos, hogy ezek az extra másodpercek az oszcillátor hibája miatt keletkeznek, lehet a 74390-es számláló áramkör osztójában keletkezik valami hiba, ami a 2 herthez oszcillátor órajelet 1hertzre csökkenti.

Üdv.

[ Szerkesztve ]

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#77084) terapeuta007 válasza Csabesz666 (#77081) üzenetére


terapeuta007
aktív tag

uefi biosba beenged? ha igen akkor allitsd alaphelyzetbe. nezd meg milyen procival kapcsolatos cuccok vannak. allitgassad.

a proci feszultseget vedd le 1.1-1.2 voltra ha nem akkorul van alapbol.
(szerintem csak azert mertel1.75v ot mert n volt terhelve vagy proci benne sem volt)

a proci orajelet vedd lentebb.

nehany biosban belehett allitani hogy hány magot hasznaljon pl.2 vagy 4(lehet csak amd-nél van ez mert ott 1fizikai magot 2 logikai maggá varazsoltak a regebbi procikban)

egyebkent eselyed sincs megjavitani tul összetett mérni is alig tudod az elpusztitasa nelkul. gondolom tobbretegu nyák.meg bevan vonva szigeteloretggel.

Ezeket probald meg angolul van de csak nem okoz akkora problemat kép is van.

A super I/O chip tud olyat okozni hogy nem bootol be.
de nem valoszinu hogy az a baj. erre rakeresel van tutorial hogy kell cserelni. de valszeg nem ez a baj. last resortnak mebprobalhatod ha nagyon nem akarod kidobni a lapot.

RAM okat nezd meg mukodnek-e. Lehet egy ramslot doglott be az alaplapon probáld csak 1db rammal bootolni.

ittvan a link ahonnan s screnshotot szedtem. a te alaplapod pro verziojahoz irtak.[link]

u.i én még nem láttam olyan alaplapot ami proci nelkul elindul. de lehet letezik.

ez a kerdes amugy nem ebbe a topichoz tartozikamugy szerintem

[ Szerkesztve ]

Jimi Hendrix-Purple Haze

(#77085) #85619712 válasza terapeuta007 (#77084) üzenetére


#85619712
törölt tag

Asztaliba én se, de laptop alaplapoknál valamelyik indul proci nélkül, bár fogalmam sincs mi értelme. :F

(#77086) Csabesz666 válasza terapeuta007 (#77084) üzenetére


Csabesz666
aktív tag

Nem jut el a BIOS ig sem. A proci nélküli indulást űgyértem, hogy persze nem lesz kép, de bekapcsolja a tápot, és folyamatosan megy. Ezt kipróbáltam, mivel, van mégegy ugyanilyen alaplapom, és az is elindul proci nélkül, viszont a hibás csak ujraindítja folyamatosan magát.

(#77087) sztanozs


sztanozs
veterán

Sziasztok!

Van egy régi (20-30 éves?) Orion 5.1-es analóg rendszerem. Mekkora fájdalom ezt "digitalizálni"? Első körben egy rpi+hat kombóban gondolkodtam, de sajna a pi-n nincs 5.1 támogatás (GPIO irányba), csak esetleg USB-n. Szerintetek van más értelmes lehetőség egy analóg cuccból digitális inputot kezelőt csinálni, vagy engedjem el, és dobjam ki a fenébe?

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#77088) Dr. Szilikát válasza sztanozs (#77087) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Nem tudom pontosan, melyik típus, de a régi "házimozik" fő gondja, hogy külsőleg legfeljebb sztereó bemenet érhető el rajta, 5.1 hangzást a belső DVD-lejátszóról tud csak.

Néztem régebben ilyen rajzokat, ha nem is saját elképzelésre, mert őszintén szólva nem nagyon aláznám magam ezen készülékek szintjére. Csak maga az ötlet kivitelezhetősége miatt.

Meg lehet éppen találni az egyes csatornák analóg bemeneteit, azt ki kellene vezetni 6 ponton, rácsatlakozni valamilyen 5.1 dekóderrel, amit éppen akar az ember.

De ha jól rémlik, már a hangerőszabályzás is problémás lehet, ha az digitálisan megy a belső 5.1 processzornál. Azt a részét viszont teljesen ki kell iktatni, csak a végfokozatok kerülnének alkalmazásra, illetve a hangsugárzók is valószínűleg.

Úgyhogy laikusoknak azért nem jók ezek a régi készülékek, mert optikai bemenet nincs rajtuk, ami egy házimoziban legalább használható lenne, vagy HDMI. Akik bele tudnak barkácsolni, annak meg azért nem jó, mert nem nagyon éri meg kínlódni vele, vannak ennél jobb lehetőségek is, külső erősítők építésére.

Ezért én inkább csak hulladéknak tudom ezeket tekinteni, ma már. Ezt nyilván nem úgy értem, hogy ki is dobnám, ahová nem szabad, Hulladékudvarba szoktam vinni dolgokat, már ami sok helyet foglal, régi TV-k stb. Esetleg ki lehet építeni belőle tápegységet, vagy amit tud használni az ember.

(#77089) razorbenke92 válasza sztanozs (#77087) üzenetére

Én egy hasonlónak álltam neki: [Régi házimozi modernizálása (folyamatban)]

Philips házimozinak nincs értékelhető bemenete, amin tudna 5.1-et kezelni, csak DVD-ről tudja, ami pedig már elavult (legfőképp a Netflix miatt, mielőtt valaki kalózt kiáltana :DDD )

Én úgy tervezem megoldani, hogy hogy az I2S csatornára mászok rá egy olyan SoC-al, ami tud analógból 6ch-ból 6ch I2S-t konvertálni. Azért torpant meg kicsit a dolog, mert közben láttam, hogy az ESP32-vel klassz internetrádiót lehet csinálni, ami szintén I2S-en adja ki magából az adatot, és valahogyan szeretném megoldani, hogy akkor már feldobjak egy ESP32-t úgy, hogy a SoC paramétereit és az internetrádiót is vezérelje.

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#77090) sztanozs válasza Dr. Szilikát (#77088) üzenetére


sztanozs
veterán

Mármint ez csak egy különálló erölködő, nem igazi "rendszer".

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#77091) sztanozs válasza sztanozs (#77090) üzenetére


sztanozs
veterán

A problémám az, hogy nincs mivel megetetnem, mert semmi nem tud analóg 5.1-et kiadni a lakásban, sztereo inputra meg nem szól semmi más, csak a FL, FR és SW :/

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#77092) terapeuta007 válasza Csabesz666 (#77086) üzenetére


terapeuta007
aktív tag

a cmos reset az annyi hogy 2 pint rovidre zarsz azt megtudod csinálni.[link]

EPU TPU kapcsolo van az alaplapodon akkor azt is meglehet probalni atkapcsolni.

de nem sok remény van.

[ Szerkesztve ]

Jimi Hendrix-Purple Haze

(#77093) razorbenke92 válasza sztanozs (#77091) üzenetére

Ó hát neked viszonylag könnyű dolgod van, mert van analóg inputod.

10USD körül lehet venni SPDIF-Analóg átalakítót.

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#77094) Csabesz666 válasza terapeuta007 (#77092) üzenetére


Csabesz666
aktív tag

....Ezeket, már próbáltam. A cpu táp 12v nál lesz a bibi, mihelyt rádugom, a tápot, egyböl letilt a táp, és 2-3 mp enként ujraindul. Multiméterrel, nem mérek zárlatot, a vrm mosfeteket végignéztem, nem zárlatos semelyik sem. A fet vezérlő ic-kre gondolok, hogy ott lesz a gond, de zárlatot ott sem mérek.... kezdek kifogyni az ötletekből.....

(#77095) sztanozs válasza razorbenke92 (#77093) üzenetére


sztanozs
veterán

Köszi! Lőttem is egyet Aliról. Remélem rendesen működik majd. Úgy látom túl nagy választék nincs az alsó szegmensben... :D

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#77096) terapeuta007 válasza Csabesz666 (#77094) üzenetére


terapeuta007
aktív tag

a regi tapoknal az 5v ágat terhelni kell hogy a 12v resz sok ampert letudjon adni. rakjal egy pár ohm ellenallast az 5v ágra. nemvaloszinu hogy eza baj de én ennyit tudok hozzászolni.

Jimi Hendrix-Purple Haze

(#77097) Aryes válasza sztanozs (#77095) üzenetére


Aryes
nagyúr

Pont ilyenem van, megtennéd, hogy megírod, hogy sikerült a digitalizálás?
Egyébként én úgy oldottam meg, hogy minden hangfal szóljon, hogy csináltam egy 6 ágú RCA Y elosztót, ahol 3 felé ágazik mindkét csatorna, így minden bemenetre jut valami. :Y Sokkal jobban szól, mint amikor csak a sztereo bemenetet használtam, és bármibe be lehet dugni, aminek sztereo kimenete van (évekig egy RPi2-re volt kötve).

[ Szerkesztve ]

(#77098) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

GE2A 1-883-824-13 APS-288 (CH) 147427712 tápot javítanék... Találkozott már valaki ezzel a típussal? Sony KDL-32EX421 TV-ben van... Valami zárlatos lehet rajta, mert a TV bedugásakor a LED-ek villannak egyet, onnantól semmi, standby fesz sincs.
Viszont végigmértem minden félvezetőt, és kb. semmi nem zárlatos (FET-ek, kettősdiódák, stb.)
Trafó lehet...?

Mutogatni való hater díszpinty

(#77099) Dr. Szilikát válasza hcl (#77098) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Ilyen trafók a TV-kben nem nagyon szoktak meghibásodni, gyakorlatilag mondhatjuk, hogy egyáltalán nem. Főbb alkatrészek zárlata pedig kizárja, hogy pillanatra is elindulna.

https://elektrotanya.com/sony_kdl-32ex421_kdl-ex423_kdl-ex520_kdl-ex521_kdl-ex523_kdl-40ex520_kdl-46ex523_aps-288_ge2a_psu_chassis_az2-f_sch.pdf/download.html

TV-tápoknál többféle felépítést alkalmaznak, ennél például láthatunk egy trafót, ami 12 V / 5,5 A tápot képez, ezt használják készenlétiként, illetve az alaplap üzemi tápjaként is.

Van egy másik trafó, amivel pedig 120 V-ot állítanak elő a LED-driver céljára. Próbáld először indítani, a háttérvilágítás csatlakozóját lehúzva, hogy akkor mi történik.

A készülék elindítható egyébként labortápról is, ha 12 V-ot kötsz direktben a megfelelő pontra. Nyilván így nem megy a háttérvilágítás, de ettől eltekintve szokott működni a többi része.

(#77100) hcl válasza Dr. Szilikát (#77099) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

A standby 3,3v (kéne, hogy legyen).

A világítás nélkül sem indul. A "pillanatra elindul" pedig azt jelenti, hogy egyet pislan a két LED az előlapon.

Amúgy igen, ez a táp. A 3 kondis 220 puffer külön tetszik. :DDD (Amúgy ezeken is csak 35-40V-ot mérek, és a trafók primerjén is, ezért is gyanús, hogy valami nincs rendben a szekunder oldalon.)

Visszacsatolás hiba okozhatja...?

12V-ra megpróbálok keresni valamit, de a scaler-re elég sok jel megy át (power on, T-con kapcsolójelek, stb.), szóval fura, ha egy ponton megtáplálva elindul.

Mutogatni való hater díszpinty

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.