Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#77201) hcl válasza zone (#77196) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nem érdemes akku nélkül járatni. Ha elmegy az áram, lekapcsol, az akku meg ezt áthidalja. Amúgy a li-ion kimenete is 4V körül van.

Bármilyen más akkut is használhatsz a telefonhoz (bedrótozod), és sima USB töltőről megy a móka.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#77202) Dr. Szilikát válasza zone (#77196) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Számít a vezeték ellenállása is, próbáltam egyszer, amiatt nem tudott elindulni, mert bekapcsoláskor annyira beterhelt a telefon.

Lehetne persze kísérletezni, pufferkondenzátor a betápnál, vagy egy DC-konvertert odaépíteni közvetlenül a csatlakozóhoz, minél rövidebb és vastag huzallal.

De akkor már egyszerűbb az akkut használni pufferként, ráadásul 3. kivezetés a hőérzékelő termisztor, 4. kivezetésen digitális infót olvas ki a telefon, többnyire.

3,7 V csak a névleges (átlagos) feszültség. 4,2 V-ig megy a töltés, illetve most már vannak 4,35 vagy 4,4 V-ig tölthető akkuk is.

Merítés közben jellemzően 2,5 V-nál kapcsol le az akkuban lévő védelem.

(#77203) zone válasza hcl (#77201) üzenetére


zone
őstag

Elég régi, egy Galaxy S2. Azért kerülném ki az akksit, mert régi és nem szívesen hagynám órákon át vagy akár nonstop bedugva. Plusz nem is lenne rá szükség és a töltéssel járó melegedést is elkerülném.
Azért nézelődtem valami feszültségszabályzó felé, mert nem igazán értek az elektronikához. Egy vezetéket fel tudok forrasztani, nem akarom túlkomplikálni.

[ Szerkesztve ]

YouTube - https://goo.gl/bCKFYP

(#77204) Dr. Szilikát válasza zone (#77203) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Amikor már feltöltődött, töltés leáll, nem is melegszik. Az igaz, hogy 1-2 tizedvoltnyi merülést érzékelve visszakapcsol általában és megint felnyomja, de melegedés szempontjából ez nem lenne vészes.

Az állandó max. feszültségen (vagyis 100 % töltöttségen) tartott akku problémája már érdekesebb, idővel le fog gyengülni, megnő a belső ellenállása.

Azt is meg lehet oldani, hogy a telefont kicsit átvered és 500 mA áramfelvételre korlátozza önmagát, ha "azt hiszi", hogy normál USB-portra dugtad (pl. adatvonal zárlatának kiiktatása).

De még az USB-n bemenő áramot is könnyen lehet korlátozni egy ilyennel:

https://www.aliexpress.com/item/32821415123.html

Van rajta USB-kimenet, csak arra kell vigyázni, hogy ne told véletlenül 5 V fölé, ugyanis a két kimenet azonos (USB és sorkapocs). Így bármire beállítható, káros feszültségre is. Amellett pedig az áramot is lehet korlátozni vele.

De laikus szinten ezt is próbáljuk megkülönböztetni, hogy áram és feszültség nem ugyanaz, sajnos már kénytelen vagyok jelezni, a fórumos tapasztalatok miatt.

További lehetőség, ha azt mondod, hogy nem szeretnéd állandó max. feszültségen tartani az akkut (pl. 4,2 V), hanem mondjuk csak 3,xx V kímélő feszültségen, amit te adsz rá egy külső tápforrásból. Ugyanakkor itt a max. befolyó áramot is korlátozhatod igény szerint egy CC / CV modullal.

Ez viszont nem jár melegedéssel, kvázi pufferként szerepel az akku.

Amikor merít rajta a telefon, utána persze visszatöltődik, de ezt a töltőáramot kézben tudod tartani az említett módon is. Kis áram viszont nem nagyon melegít semmit, az akkut sem.

(#77205) biker


biker
nagyúr

rotary encoder hiba :(

Benéztem a dolgot, és vettem 5db forgó jeladót, szimulátorhoz forgó nyomó gombot tartalmazó button box épül.
Tetszett, hogy benyomható és tekerhető, és impulzus kimenet, jajjdejó, rákötöm direktben a joystick panel bemenetekre.
Hát megnézhettem volna jobban, mert az A és B kimenet is jelt ad akármerre forgatom, csak a sorrend határozza meg, ez jobbra vagy balra forgás, én meg azt hittem jobbra A balra B ad jeleket csak
Így nem jó, mert + - állítás nincs, mindig + - + - jön vagy - + - +

át lehet-e alakítani a jelet nagyon egyszerű elektronikával, hogy ez jöjjön ki belőle?
Ami rendelkezésre áll: USB 5V, test, a joy panelről 5V jön ki (common +) és ezt várja vissza a záró impulzusos bemenetén minden lábán.

Vagy felejtsem el, és faragjak új előlapot, gomb + - vagy mini joy kar + -?

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#77206) tordaitibi válasza zone (#77203) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nem akarod tulkomplikalni...
Egy feszultsegszabalyzo mennyivel egyszerubb mint 2 darab 20 forintos dioda?
Es ki kene probalni elindul-e egyaltalan akku nelkul.
De te tudod.

(#77207) zone válasza Dr. Szilikát (#77204) üzenetére


zone
őstag

További lehetőség, ha azt mondod, hogy nem szeretnéd állandó max. feszültségen tartani az akkut (pl. 4,2 V), hanem mondjuk csak 3,xx V kímélő feszültségen, amit te adsz rá egy külső tápforrásból. Ugyanakkor itt a max. befolyó áramot is korlátozhatod igény szerint egy CC / CV modullal.

Ez nem a töltöttséget jelenti? Mert azt szoftveresen is lehet korlátozni.

#77206 tordaitibi
Ha meg tudod mondani, hogy milyen dióda kell, az segítene, mert van egy millió féle.

[ Szerkesztve ]

YouTube - https://goo.gl/bCKFYP

(#77208) hcl válasza zone (#77203) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

1-2000Ft egy gyári akku bele. De bármilyen lítiumakkut is használhatsz, hiszen a gyárija is az. A lítium nagyrészt mindenhol lítium.

Nekem vannak ilyen eszközeim, amik évek óta mennek random régi telefonakkukkal, állandó tápról, és semmi bajuk. Itt https://logout.hu/bejegyzes/hcl/litiumositas.html

@tordaitibi : Ha az akku helyére kap 4V, akkor elindul akku nélkül általában. Nem sok telefonban van olyan, hogy az akkuban hőmérő lenne, vagy ilyesmi. (Valami noname izében fogtam ilyet.)

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#77209) csubuka


csubuka
addikt

Sziasztok!

Egy tápegységben cserélnék ventit. Paramétereiben van megfelelő, de a csatlakozója más, a kábelre krimpelt vég is más, mint a gyári ventin volt. Ezzel kapcsolatban kérném a segítségeteket.

Legegyszerűbb levágni a gyáriról a véget és az új kábel végének levágása után odaforrasztani a régi véget (kis kábel ráhagyással), majd zsugorcső nem?

A karos Wago ilyen vékony kábelt nem tud megfogni. Pedig az épületvillamosságban nagyon azt erőltetik az egyéb megoldásokkal szemben. Ott pl. a forrasztást ma már nem is engedik a szabványok :-)

Még az lehet, hogy a táp paneljára közvetlenül beforrasztom az új táp kábeljét.

Vagy létezhet olyan bolt Budapesten, ahol a megvett krimpelhető véget rá is krimpelik egy kábelre helyben szerintetek?

(#77210) Salex1


Salex1
senior tag

Az miért lehet, hogy lámpához való mozgásérzékelő egy idő után kikapcsolásnál elkezd villogni. De kb. 1 percen keresztül villog.

(#77211) tordaitibi válasza hcl (#77208) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Igen, ahogy írod, nekem eddig kb. 5 készülék elindult az 5Vtöltő/2dióda kombóval.
Volt olyan telefon köztük aminek 3 kivezetéses volt az akkuja, mégis elindult.
A kettesek, tabletek is simán.
Indításhoz nem árt a 2A táp, bootnál néha megfektették az 1 amperest.
Az egyikről tettem is fel ide fogyasztási adatokat, de meg nem találom már szerintem.

(#77212) Dr. Szilikát válasza csubuka (#77209) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Láttam már olyan ventilátort, amin tőből is lehetett cserélni, a teljes vezetéket. Egyébként biztonsági okból nem hátrányos a panelba való beforrasztás (stabilabb érintkezés).

Képen látható érintkezőhöz is forrasztottam már közvetlenül vezetéket, a jobboldali fajtánál még meg is lehet oldani kulturáltan, hogy a műanyagon belülre essen a forrasztás.

#77210 Salex1

"...lámpához való mozgásérzékelő tág" fogalom, nem ártana valami konkrétum, mert egyébként gondolhatnék LED-hibára is. Létezik ugyanis "villogós" LED-hiba.

Itt nyilván nem arról van szó, hogy nem értem, mit írtál, de van, amikor félreérthetően írják le magát a problémát is.

(#77213) hcl válasza Dr. Szilikát (#77212) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

A legtöbbjén a matrica alatt ott van a két szál forrpadja...

@tordaitibi : Én jobban szeretem akkuval, mert akkor nem fekteti meg az áramszünet, de ez már ízlés dolga.

Mutogatni való hater díszpinty

(#77214) razorbenke92 válasza biker (#77205) üzenetére

Pontosan mit figyel amire kötni szeretnéd? Felfutó/lefutó ágat, vagy mintavételezéssel 1/0 állapotokat? Mennyi helyed van a jelkonvertáló elektronikának?
Egyetemen a digit-elektro meg az nc-szerszámgépek órákon ezekkel az enkóderjelekkel zsonglőrködtünk, mindent IS meg lehet csinálni velük, akár logikai kapukkal is, persze ez mind elmélet volt, nem volt pl. megkötés semmire (például arra, hogy egy-egy kapu IC-je mekkora helyet foglal)

Ha viszont az egyszerű alatt a komponenseket érted, akkor egy felprogramozott attiny85 kell neked.

[ Szerkesztve ]

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#77215) csubuka válasza Dr. Szilikát (#77212) üzenetére


csubuka
addikt

Köszönöm szépen válaszod! :R

Értem, sajnos, ahogy kinéz ez a venti nem olyan egyszerű eset, szokásosan a hátán nincs ilyen zéger gyűrű szerűség (lehet, hogy a propelleren levő márkajelzés alatt volna... szétszedni nem akarom a vadi újat, nehogy aztán hangos legyen a csapágy vagy mittudomén a beavatkozás után :D ), amivel le lehetne venni a propellerét, hogy hozzáférjek ott, ahol a forrasztás van. Meg lehet nem is vagyok ügyes annyira, hogy ott ne olvasszak szét valamit.

Akkor végülis a kábel másik kábellal toldását te sem feltétlenül bíznád forrasztásra eszerint nem? Nem csak az épületvillamosságban nem javallott ez a megoldás akkor nem?

Sajnos a jobb oldali pont a lecserélendő csatlakozó... a bal oldali ami a táp belsejében van.

Ilyen a végcsati:

Ilyen a venti:

[ Szerkesztve ]

(#77216) Salex1 válasza Dr. Szilikát (#77212) üzenetére


Salex1
senior tag

Ilyen
Kettő is hasonlót csinál, az egyikre 2 sima LED égő van téve, a másik egy LED szalagot hajt meg, de itt már az elődje is ugyan ezt csinálta...

(#77217) tordaitibi válasza hcl (#77208) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ezeréves Alcatel telóba volt akku termisztor.
Nála fiatalabb Wayteq tabletbe nem volt.

Az állandó töltéssel nekem van negatív tapasztalatom, egyik munkahelyemen megspórolva az ups-t, egy laptop a központi PC.
Jó pár éve megy szegényke, néha mikor lehetséges, leállítom és kifújom a port belőle, már pasztáztam is, megérdemli mert 5. éve megy egyfolytába.
És 1 akku=2 év, inkább picit kevesebb, nem bírja az állandó töltést.
A tünet, áramszünetnél nagyon kevés ideig bírja, lassan a mostani pakk is cserés lesz. Nyár vége-őszre tippelek kb, akkor csere.

PFC projekt? Engem is izgat, mi lehet a táp baja.


(#77218) tordaitibi válasza csubuka (#77209) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Én simán forraszt-zsugorcsövezném. Nem igénytelenség látszatát akarom kelteni de egy táp belsejében nincs korrozív és időjárásfüggő terhelésnek kitéve a kötés, mechanikusan sincs véletlenül sem igénybe véve.

(#77219) Dr. Szilikát válasza csubuka (#77215) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

A villanyszerelésben más okból száműzték a forrasztásos kötéseket (meglazulhat, elválhat, berohadhat, átmeneti ellenállás, melegedés, ilyesmi), de az elektronikában teljesen más a helyzet.

Nyugodtan összeforraszthatod a két vezetéket, megfelelő minőségben természetesen, zsugorcsővel védve. Egyéb módozatokat nem azért soroltam, mintha nem lehetne toldani, csak van egy ilyen esztétikai megfontolás, hogy nem toldozgatunk lehetőleg, de amúgy mindegy.

#77216 Salex1

Meg kellene nézni, hogy triac kapcsol benne, illetve relé kattan, ami hallható is.

[ Szerkesztve ]

(#77220) PROTRON válasza tordaitibi (#77217) üzenetére


PROTRON
addikt

próbáltátok hogy pár havonta refreshelni az aksit,

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#77221) hcl válasza tordaitibi (#77217) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Az érdekes, hogy a laptopakku 2 évet bír. Gondolom kínai. Nekem 90%-ban tápon vannak a laptopjaim, egyik sem gatyásodik különösebben gyorsan. Amúgy milyen állandó töltés? A normális töltésvezérlő regenerál, szinten tart, de nem tölt túl, nem nyírja ki az akkut. A lítium meg pláne lemerülni nem szeret.

A termisztor megléte nem életkortól függ, azt 30-40 éve is tettek igényesebb dolgokba.

Mutogatni való hater díszpinty

(#77222) Batman2


Batman2
őstag

Hang generátor ic-ket nézegetett e már valaki ?
Leltem többet is, de még nem leltem meg az igazit.
Olyan kellene ami harangok, kakukkos óra, kattogás, esetleg egyéb hang hatásokat tud lejátszani !

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#77223) csubuka válasza tordaitibi (#77218) üzenetére


csubuka
addikt

Köszönöm, úgy lesz akkor :-)

#77219 Dr. Szilikát:
Rendben értem, jó tudni, hogy itt akkor nincs ilyen forrasztás-kerülési szabály/szabvány/ajánlás. A szépség annyira nem számít itt, soha senki sem fogja látni, csak okés legyen :)

(#77224) hcl válasza Batman2 (#77222) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Arduino + SD kártya :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#77225) DonThomasino


DonThomasino
veterán

Valaki megnézné nekem, hogy ez a régi IC [link] U106BS
gond nélkül helyettesíthető ezzel ? [link] LM324

:R

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#77226) And válasza DonThomasino (#77225) üzenetére


And
veterán

Az U106BS egy nullátmenet-kapcsoló, az LM324 pedig egy quad OPA, mint az adatlapjukról is kiderül. Alma-körte.

(#77227) DonThomasino válasza And (#77226) üzenetére


DonThomasino
veterán

Egy külföldi oldalról forditóztam, furcsa is volt.
U106BS helyett tudnál valamit mutatni, ami olcsóbb?

[ Szerkesztve ]

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#77228) rednifegnar válasza Batman2 (#77222) üzenetére


rednifegnar
senior tag

en egyszer szirena ict vettem gyerek mentojet feltuningolni. csodalkoztam hogy itthon kaptam, bp-en bar jo messzire ki kellett menni erte ferihegy moge.
hangja az olyan hogyismondjam, eleg gagyi, jobbat vartam, cserebe alig kell hozza kulso alkatresz, nyak nelkul se gond osszetenni.

A camera does not make art, the artist makes art.

(#77229) tordaitibi válasza DonThomasino (#77227) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Mire kell, triakot vezerelni, csak ennyi, egy nullatmeneti kapcsolo kell? Vagy mi a konkret terved?

(#77230) mezis válasza Batman2 (#77222) üzenetére


mezis
nagyúr

Én egy USB-s hangtárolót vettem. Olyan nyávogást veszel rá fel, amilyet szeretnél... [link]

mezis

(#77231) DonThomasino válasza tordaitibi (#77229) üzenetére


DonThomasino
veterán

Egy páka hőfokszabályzó vezérlésében van és ezt szeretném kicserélni . [link]

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#77232) Dr. Szilikát válasza hcl (#77221) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Ez az, hogy gyakorlatilag maximális szinten tart a szabályzók Automatic Recharge képessége, mert 1-2 tized V esést érzékelve újraindítja a töltést és telenyomja megint. Ez nem túltöltés, nem csepptöltés (utóbbi egy másik fogalom, más akkukra vonatkozóan, ennél tiltott is).

Ezt pedig az akkus szakirodalomban is kimutatták, grafikonokon ábrázolták, mennyiben csökkenti az átlagos élettartamot, amikor állandóan telített.

Jobb laptopoknál ezért is találták a részleges töltés lehetőségét, ami az állandóan hálózaton lógó gépek akkuit kíméli, csökkentett feszültséggel.

Ezen akkufajta elvileg úgy érzi jól magát, ha a lítium ionok fele az anódon, fele a katódon tartózkodik (50 % töltöttség). Az egyensúly eltolódásával vagy az anód, vagy a katód felületén olyan kémiai folyamatok indulnak el, ami idővel vékony szigetelő réteget képez, azaz növeli a cella belső ellenállását, ami egyébként is az öregedés legfőbb problémája / jelensége ezeknél.

De ennek hosszú távú tárolásnál van jelentősége, vagy egy laptop állandó magas szintjén stb.

Hogy valaki este feltölt egy telefont és reggelig nem húzza le, az semmi. A telefon jelezhet ugyan, hogy húzzuk ki (holott a töltés már teljesen leállt, ez látszik a beiktatott ampermérőn is), de a figyelmeztetés inkább csak arra vonatkozik szerintem, hogy azért napokig vagy folyamatosan ne hagyjuk úgy, mert rá fog tölteni megint egy ponton.

Hosszabb távú raktározás, szállítás 50 % feletti töltöttségen ajánlatos, a gyári ajánlások szerint is. Értelemszerűen azért jó 50 % fölé tölteni, mert merülni is fog közben és a túlmerülés is legalább annyira problémás.

De nem a telefon napi használata közben, úgy nyugodtan lehet nullázni, semmi baja nem lesz. Sajnos sok a tévhit ezzel kapcsolatban, vannak fórumok, ahol teljesen ráparáznak erre, hogy nem szabad kikapcsolásig meríteni, meg persze telenyomni sem /marhaság.

[ Szerkesztve ]

(#77233) hcl válasza Dr. Szilikát (#77232) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nullázni tutira nem érdemes, mert azt nem bírja a lítium (akkor púposodik). Meg használat szempontjából is gáz ha lekapcsolásig meríted :D
Normális töltőelektronika nem tolja telítésig a cellát. Azért egy laptopban, telefonban nem szokott gagyi lenni, de az USB töltőmoduljaim, ami azért szintén a legalja, sem nyírtak ki még akkut - apósnál is van óra, ami Nokia akku + USB modulról megy, állandó 220-on, vagy 5 éve, és teljesen jó az akku.
Amit viszont rendszeresen leviszel 3V alá, az hamar megpusztul (pl. az egerem, amiben AAA méretű lítiumakku van, és 1V-ról még lazán megy, vagy a mérlegem, amiben szintén nem veszed észre, hogy 3V alá ment az akku :D

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#77234) Dr. Szilikát válasza hcl (#77233) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Pont ezt nem értik általában, hogy 0 % töltöttség nem egyenlő 0 V feszültséggel.

Mesék vannak mindenfélék, de azt már nem mérik meg műszeresen (ahogy én megtettem, vagy éppen a védelmek dokumentációjában is megnéztem), hogy merülés közben pontosan 2,5 V szinten szakít meg az akkuk BMS védelme.

Vannak ettől eltérő értékű BMS-vezérlők is (még lefelé is), de ez a jellemző érték.

Meg azt sem értik, nem látták, nem nézik meg, hogy terhelésre merül a cella, 2,5 V-on ledob a védelem, utána elkezd felfelé kúszni a feszültség, jóval 3 V fölé.

Tehát a telefont ledobta a védelem és semmi nincs túlmerülve, mert a kémia egészsége szempontjából az üresjárási feszültség mérvadó. Csak sokan ennyire hülyének nézik a mérnököket, vagy nem tudom, miért terjednek ilyen téveszmék, hogy ő a telefon akkuját ki tudná nyírni.

De nem tudja az egyszeri használó, legfeljebb úgy, hogy lemeríti és nagyon sokáig nem tölti fel. De napi használatban ilyen nincs.

Az akku telítése = 100 %-ra való töltése.

Ezt minden normális elektronika tudja. A standard előírások szerint a végfeszültségig emelni, majd ezen a szinten tartani. Utána az akku áramfelvétele csökkenni kezd, majd 0,1C értéknél a tartófeszültséget le kell kapcsolni.

Ez felel meg a 100 % telítettségi pontnak.

A szabályzó ezután figyeli a kapocsfeszültség értékét és ha az 1-2 tized voltot esne (típusfüggő, általában utóbbi értékkel már sokat is mondtam), a töltés újraindul (Automatic Recharge).

Ezek pontosan definiált dolgok, semmi misztikus nincs benne.

[ Szerkesztve ]

(#77235) #90088192 válasza Dr. Szilikát (#77234) üzenetére


#90088192
törölt tag

Hello,

En ugy tudom, hogy a tolto aramot ugy hatarozzuk meg, hogy a nevleges kapacitas szamertekenek egy tizede legyen, amint ez ala sulyed a tolto aram, akkor konstans feszultsegu toltesbe kapcsol at, addig amig el nem eri a kivant cella feszultseget. Ha ez megtortent akkor a tolto aramkor lekapcsolhato(Nagyobb meretben diodakat alkalmaznak, azokat hidaljak at attol fuggon, hogy tolteni vagy kisutni szeretnek a telepet).

Nem sokat tudok rola, csak olyan helyen dolgoztam, ahol terveztek gyartottak az ipari akkumlator toltoket, en meg javitottam oket. :R

Mellekes furcsasag :K
A BMS meg lehet:
- Battery Monitoring System
- Building Monitoring System
- Burner Monitoring System

Onnan tudom, hogy mind harommal talalkoztam :DDD

[ Szerkesztve ]

(#77236) hcl válasza Dr. Szilikát (#77234) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Általában a 0% töltöttség elég alacsony. A legtöbb telefon lazán megy 3,3V-ról, amit már a lítium nem szeret. Szóval az eszköz szerinti 0% azért sem jó mert az már közel lehet az akkut kérosító lemerültséghez. (Nem beszélve arról, ha hideg van, amit szintén nem bír.) Illetve az sem mindegy hol veszi a merítést már egy ciklusnak a vezérlő.
A vezérlő szerinti 100% töltöttség sem jelent feltétlenül telítést.

Nem beszélve arról hogy ezek cellákra vonatkoznak. Amiket én + ismerősök használnak ilyen DIY áramkörökben, azok általában telefonakkuk, nem natúr lítiumcellák, tehát az akkun ott van a saját védelme. Ezeket azért nem fogja egy rosszabb töltő kinyírni.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#77237) weiss


weiss
addikt

Helló, van egy állólámpánk, amiben a 12 V-os rész nem működik, nem ad feszültséget. Szétszedve egy JN2350L típusnevű tápot találtam benne, aminek nem találtam meg a rajzát, de egy JN3050P-nek igen.

Úgy tűnik, hogy a 230V/12V része ugyanaz a kettőnek, mert még az alkatrészek számozása is ugyanaz. Nem látok égésnyomokat, és semmi nyilvánvalót. A diódákat és tranzisztorokat átmértem, jónak tűnnek. Van bármi ötlet, mi lehet a probléma oka? Most épp nem tudok kiforrasztani semmit, meg érdemben nézni sem, szóval csak elöljáróban kérdem, ha egyszer hazajutok, mit nézzek elsőnek.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#77238) Dr. Szilikát válasza #90088192 (#77235) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Van egy standard áramkorlát is természetesen, ami Li-ion akkunál 1C. Ólomsavas és egyéb akkunál 0,1 C alapesetben. De ennek a kezdeti szakaszban van jelentősége pl. melegedés szempontjából.

Itt az előzményben a 100 % indikálását próbáltam kifejezni és ami érdekes, hogy a kettő nincs is szoros összefüggésben. Azaz, ha eltérő árammal indítunk, akkor sem a töltőáramhoz képest kell kalkulálni a telítettséget, hanem a névleges kapacitáshoz képest, a megadott módon.

Van egy feszültségkorlát is természetesen, de ez ugyanúgy működik, mint amikor egy labortápot beállítunk, adott végfeszültségre és adott végáramra.

Előbb az áramkorlát lép életbe, mert az akku jól ráterhel (CC-szakasz). A feszültség közben emelkedni kezd, de egy szintnél feljebb azt sem engedi a tápegység, ekkor jön a CV-szakasz.

Ebben a szakaszban már csak az akkun múlik, hogy mennyi áramot akar felvenni az adott feszültségről, egy természetes kiegyenlítődési folyamatban. Esetünkben, amikor az áram visszaesett 4,2 V-on tartva 0,1C áramra, akkor van tele (már amelyik 4,2 V végfeszültségű).

Ólom-savas akkunál 0,1C a standard töltőáram és 0,02C az ajánlott végérték / telítési érték 14,4 V-on és 25 °C-ra vonatkoztatva. Hidegben és AGM akkunál 14,7 V.

#77236 hcl

A vezérlő szerinti 100% töltöttség sem jelent feltétlenül telítést.

A töltésvezérlő, mint független hardver, nem foglalkozik ilyen százalékokkal vagy ciklusokkal sem. A százalékok kijelzése lehet téves, szoftveres okból, ha elkalibrálódna valami. Akkor újra lehet kalibrálni, lemeríteni kikapcsolásig, majd feltölteni teljesen, hogy a rendszer érzékelje a 0-100 % tartományt. Már amelyik telefon hajlamos ilyen problémákra. Vagy lehet előprogramozott a feszültség figyelése, amit kalibrálni sem lehet.

Csak ennek nincs köze ahhoz, hogy a töltésszabályzó meghatározott fizikai paraméterek alapján dolgozik, amiket már részleteztem és azok között nincs százalék.

Az akkuba épített védelem sem százalékol (nem is tudna), csak feszültséget figyel.

A legtöbb telefon lazán megy 3,3V-ról, amit már a lítium nem szeret.

De ezt ki mondta, a telefon tervezője mondott ilyet? Adatlapon szerepel valahol?

A fórumos mendemondák terjesztenek mindenféle butaságot, mert még az Apple hivatalos tanácsait sem olvassák el erre vonatkozóan, ahol ilyen kitalációk nem szerepelnek, hogy hűha, nehogy lemerítsd és különben feltölteni sem szabad. Nincs ilyen, ezek laikus mesék csak. Amint írtam, hosszabb távon lehetnek gondok, hónapok, évek alatt.

De amikor egy laikus ilyet olvas, hogy akkut sokáig tárolni nem ajánlott 100 % töltésen, majd levonják belőle, hogy 100 % hűha borzasztó az biztos, ilyennel mit lehet kezdeni? Félreértelmeznek dolgokat, utána még terjesztik is.

Hideggel kapcsolatban, szakirodalomban én úgy olvastam, hogy nem okoz károsodást. Csökken a kapacitás, úgy tűnik, hogy az akku legyengül. De visszamelegedve visszanyeri az eredeti kondíciót.

(#77239) weiss válasza weiss (#77237) üzenetére


weiss
addikt

Annyi adalék, hogy a 230V dimmer része működik, és a biztosíték is jó.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#77240) Dr. Szilikát válasza weiss (#77237) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Elektronikus trafó, halogéntrafó 12V / 40W, ilyet kaphatsz éppen másikat is, de először is feszültséget kellene mérni, vagy legalább ellenőrizd a C7 / C8 kondenzátorok kapacitását.

Ezek ugyanis azon DC-leválasztó, illetve rezonáns csatolókondenzátorok, amin az áram a primerbe folyik és a relatív nagy impulzusterhelés következtében hajlamosak kinyíródni.

(#77241) tordaitibi válasza DonThomasino (#77231) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ja oke, azt hittem epitesz valamit.
100% hogy doglott az IC? Kimeneti triak jo, mi a hibajelenseg?

(#77242) Batman2 válasza hcl (#77224) üzenetére


Batman2
őstag

Akkor már egyszerűbb hogy veszek egy felvevős-lejátszós hang csipet, felmegyek a templomtoronyba, felveszem a déli harangszót és azt játszatom le.
Azért gondoltam, hogy ilyen effektek is vannak a hang effekt ic-k között, de nem leltem, csak egy-két hasonlót.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#77243) mezis válasza Batman2 (#77242) üzenetére


mezis
nagyúr

"... felmegyek a templomtoronyba, felveszem a déli harangszót..."
Vigyél nagyon jó fülvédőt! :K

mezis

(#77244) weiss válasza Dr. Szilikát (#77240) üzenetére


weiss
addikt

Igen, csak ez pont passzol bele, meg 2 az egyben. Kondikra ránézek, kösz.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#77245) Salex1 válasza Dr. Szilikát (#77219) üzenetére


Salex1
senior tag

Relé Kattog benne.

(#77246) DonThomasino válasza tordaitibi (#77241) üzenetére


DonThomasino
veterán

Nem 100%. Még hozzá se kezdtem csak tájékozódok.
A triakot hogy vizsgálom ?
Nem fűt a páka egyáltalán.

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#77247) hcl válasza Dr. Szilikát (#77238) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

" A százalékok kijelzése lehet téves, szoftveres okból, ha elkalibrálódna valami."
Nem erre gondoltam hanem arra, hogy amikor 100%-nak jelzi, az nem feltétlenül jelent telítésbe töltött cellát.

"De amikor egy laikus ilyet olvas, hogy akkut sokáig tárolni nem ajánlott 100 % töltésen, majd levonják belőle, hogy 100 % hűha borzasztó az biztos, ilyennel mit lehet kezdeni? Félreértelmeznek dolgokat, utána még terjesztik is."
Így is van! " ilyen kitalációk nem szerepelnek, hogy hűha, nehogy lemerítsd és különben feltölteni sem szabad." ez is :D

"A töltésvezérlő, mint független hardver, nem foglalkozik ilyen százalékokkal vagy ciklusokkal sem. "
Foglalkozik, már amelyik. A cella hitelesítve van töltés-merítés ciklusokra.

"De ezt ki mondta, a telefon tervezője mondott ilyet? Adatlapon szerepel valahol?"
Tapasztalat, akku helyére adott 3,3V-al :D

"Hideggel kapcsolatban, szakirodalomban én úgy olvastam, hogy nem okoz károsodást."
Annyira gondoltam hogy amúgy nem működik jól hidegben.

Mutogatni való hater díszpinty

(#77248) csubuka


csubuka
addikt

Sziasztok!

Elsőre egy ilyen förmedvény lett a táp venti csatlakozó probléma megoldása :D

Kissé ótvar, de szabvány :D

A csatos Wago AWG24-ig fogad sodrott vezetéket, jól megfogja ezt.

(#77249) hcl válasza csubuka (#77248) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

És? Nem szépnek kell lennie :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#77250) csubuka válasza hcl (#77249) üzenetére


csubuka
addikt

Jogos :D

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.