Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#76151) Blackmate válasza razorbenke92 (#76149) üzenetére


Blackmate
senior tag

A pirossal jelölt részek egyenpotenciálon vannak:

A kapcsoló forrpontjainak helye nekem is feltűnt, mert van egy ugyanilyen kialakítás (nyomógombbal) kicsivel odébb, ami reset funkcióval bír.
Szerintem itt pont a G és az amelletti lábat zárná rövidre és "tenné" földre, s emiatt már el is bizonytalanodtam, hogy az Rx lenne, hiszen úgy semmi értelme :F

[ Szerkesztve ]

(#76152) jozsi252


jozsi252
veterán

Sziasztok

Van egy Szarvasi kávéfőzőnk aminek a kapcsolója elég szar már. Szereztem egy billenőkapcsolót egy már nem használt Szarvasi kávéfőzőről aminek nagyon hasonló kapcsolója volt. Bedugtam a 3 kábelt, majd azt produkálta hogy amikor ki volt kapcsolva a gép akkor világított a kapcsoló tehát működött a kávéfőző, amikor meg be volt kapcsolva akkor pedig nem világított, így nem is működött.
Szerintetek honnan tudok pontosan ilyet szerezni? Illetve mitől lehetett hogy fordítva működött a gép a másik kapcsolóval? Egyik kábelt esetleg másik helyre kellett volna bekötni, vagy alapból más volt benne az elektronika?
Az eredeti billenőkapcsoló ez lenne.

Köszi! :R

[ Szerkesztve ]

iPhone 13 Pro Max

(#76153) Barret001 válasza mezis (#76150) üzenetére


Barret001
addikt

Ilyen gond miatt kellett átalakítanom az ejtőtartályos rendszert hidroforosra. Villogott a csap ikon...Szerencsére csak az átfolyó vízmennyiség volt kevés.

[ Szerkesztve ]

(#76154) Barret001 válasza jozsi252 (#76152) üzenetére


Barret001
addikt

Ezt a típust több féle lábkiosztással gyártják. [100 féle]

[ Szerkesztve ]

(#76155) jozsi252 válasza Barret001 (#76154) üzenetére


jozsi252
veterán

Szóval akkor jobb is hogy visszaraktam a régit, mert a rossz bekötés miatt le is éghet esetleg valami, vagy zárlat lehet a rossz láb bekötés miatt?

iPhone 13 Pro Max

(#76156) mezis válasza jozsi252 (#76152) üzenetére


mezis
nagyúr

A kapcsoló a "fázist" kapcsolja a kávéfőzőre. (Lehet az a nulla is, ha úgy sikerült csatlakoztatni.)
A jelző fényhez szükség van a "nullára", vagyis a másik bejövő vezetékre.
Kövesd a bejövő vezetékeket, meg "lámpázd" ki a kapcsoló csatlakozásait.

[ Szerkesztve ]

mezis

(#76157) Barret001 válasza jozsi252 (#76155) üzenetére


Barret001
addikt

Szerintem elrontani nem tudod.2 lehetőség: Megy,nem megy.

(#76158) jozsi252 válasza mezis (#76156) üzenetére


jozsi252
veterán

Elfelejtettem mondani hogy a 3 kábel megy a kapcsolóba, és mind bordó színű. Na mindegy akkor még próbálkozok vele, de sajnos hasonló kapcsolóval nem volt még dolgom.

iPhone 13 Pro Max

(#76159) mezis válasza jozsi252 (#76158) üzenetére


mezis
nagyúr

Igen, 3 vezeték kell. Egyiken jön a "fázis" a kapcsolóra meg a jelző fényre, másikon megy tovább a fázis amikor be van kapcsolva, a harmadikon meg jön a nulla a jelző fénynek.
Az látványos lenne, ha a kapcsoló a "fázist" meg a nulla vezetőt kapcsolná össze. :Y
Ezt jobb műszerrel, lámpázással elkerülni. :K

mezis

(#76160) jozsi252 válasza mezis (#76159) üzenetére


jozsi252
veterán

Köszönöm a tanácsot! Akkor marad a régi kapcsoló amíg nem tudok pontosan ilyet szerezni. :)
Amúgy akkor valószínű hogy 2 kábel lett felcserélve, így lehetett az hogy kikapcsolt állapotba világított a kijelző, bekapcsolt állapotba pedig nem? Nem nyúlkálok hozzá, annyit nem ér az egész, nem szeretnék belőle baj.
Egy konnektort be tudok kötni, illetve reflektorokat össze tudok kötni, plusz led szalagok forrasztása se probléma, de itt megáll a tudomány.

:R

[ Szerkesztve ]

iPhone 13 Pro Max

(#76161) Barret001 válasza jozsi252 (#76160) üzenetére


Barret001
addikt

Igen,felcserélted a kábeleket.
Ha látnád lerajzolva a bekötést,egyből megértenéd.

(#76162) Dr.Szilícium válasza jozsi252 (#76152) üzenetére


Dr.Szilícium
kezdő

- világított a kapcsoló tehát működött
- nem világított, így nem is működött.

Tehát minden tökéletes, csak fordítva raktad be a helyére?
De ha kerítesz egy másikat és azt is fordítva teszed be?
Akkor nem sokkal leszel előrébb.
Csak azért csodálkozom, mert ezek a kapcsolók 1. pozícióban zárnak, így elvileg ezen nem tudsz fordítani (hogy 0-ra billentve zárjon például).

[ Szerkesztve ]

(#76163) jozsi252 válasza Barret001 (#76161) üzenetére


jozsi252
veterán

Kicsit elkezdek kutakodni a bekötés után, nem hagyom akkor annyiban. Csak tényleg nem szeretnék semmilyen gebaszt.

Dr.Szilícium
Maga a kapcsoló működik, csak valamelyik kábelt rossz helyre dugtam, amúgy ezt írtam.
"majd azt produkálta hogy amikor ki volt kapcsolva a gép akkor világított a kapcsoló tehát működött a kávéfőző"
"amikor meg be volt kapcsolva akkor pedig nem világított, így nem is működött."
Azért mondtam hogy pont ugyanolyan kapcsolót keresek ami most benne van, és akkor nincs az hogy egy kábelt rossz helyre dugok be.

iPhone 13 Pro Max

(#76164) mezis válasza jozsi252 (#76163) üzenetére


mezis
nagyúr

Kapcsoló zárt állapotában a csatlakozó dugó két pólusa között ne legyen rövidzár!

mezis

(#76165) Dr.Szilícium válasza jozsi252 (#76163) üzenetére


Dr.Szilícium
kezdő

De azt hogyan tudtad megoldani, hogy egy kapcsoló, ami nem váltó, hanem csak egy irányba zár (1. pozíció):

alt="" title=""

Neked valahogy az 1. állásban nyitó lett?

Itt mutatják egyébként:

alt="" title=""

Nyilván van még benne a glimmlámpa is.

[ Szerkesztve ]

(#76166) Rivaul


Rivaul
addikt

Sziasztok!

Szükségem lenne mini mozgásérzékelőkre. Pir modul amit láttam, ezek pár száz forintok. Jó is lenne. Viszont nekem az kellene hogy fixen felkapcsoljon pl egy led szalagot és az csak manuálisan az áram elvételével kapcsoljon le. Továbbá tárgyra is kapcsoljon. Nem kell nagy érzékelő mező csak max 30-40 centi. Lehet ilyet kapni vagy csináltatni kell valakivel? Csak igényem van, elektronikai tudásom sajnos nincs :D

Eladó egy zöld kaméleon….Nem,sárga! Inkább piros! Most barna….Ez k**va jó!…… NEM ELADÓ!!!

(#76167) mezis válasza Rivaul (#76166) üzenetére


mezis
nagyúr

Az egyszerű mozgásérzékelők az infravörös tartományban bekövetkezett változásra kapcsolnak.
Ha az a tárgy melegebb a környezeténél vagy a környezete melegebb nála, akkor lesz kapcsolás.
Ha ez nem teljesedik, akkor optikai szenzor vagyis kamera + kép változást detektáló sw.

mezis

(#76168) Dr.Szilícium válasza Rivaul (#76166) üzenetére


Dr.Szilícium
kezdő

LED-szalaghoz beiktatható mozgásérzékelő kapható.

Legegyszerűbben talán egy relét tudnál rákombinálni, öntartó kapcsolásban. Csak meg kell nézni, hogy a mozgásérzékelő pozitív vagy negatív ágat szakít, ugyanis gyakori az open drain megoldás, ahol egy MOSFET a negatívra zár (vagy szakítja meg az áramkört).

Vagy relé nélkül is megoldható lenne, elektronikus úton.

(#76169) Barret001 válasza Dr.Szilícium (#76165) üzenetére


Barret001
addikt

Nem lehetetlen,de szétszedés nélkül nem megy... :D

(#76170) Rivaul


Rivaul
addikt

Huhh, köszönöm a válaszokat. Ez akkor problémásabb mint gondoltam :/ Egy játék lenne a lényeg. Legjobban kosárpalánk alapján elképzelhető. Ha át esik rajta a labda akkor felgyulladna a led jelző. Ez addig úgy maradna amíg le nem "nullázzák".

Eladó egy zöld kaméleon….Nem,sárga! Inkább piros! Most barna….Ez k**va jó!…… NEM ELADÓ!!!

(#76171) Aryes válasza Rivaul (#76170) üzenetére


Aryes
nagyúr

Oda nem mozgásérzékelő kell, hanem optokapu. Egy tsop infravevő, mint ami a tv-kben is van, meg egy infra led 38kHz-cel modulálva, hogy a környezeti fény ne zavarja.

(#76172) FeniX-


FeniX-
aktív tag

Sziasztok, meg szeretném kérdezni, hogy kaptam 'ajiba' két db passzív hangfalat, amik egy hibás cd lejátszóhoz tartoztak.
Lehetséges ezeket valami módon a számítógépre kötni, és ha igen, mennyire nehéz? Kérhetek itt segítséget?
Az alap elektronikai alkatrészeket (ellenállás, kondenzátor, potméter) ismerem, és forrasztani is tudok. :-D
A hangfal típusa is ismert.
Köszi szépen.

(#76173) PpenoO


PpenoO
őstag

Sziasztok,

Remélem jó helyen járok, a szervíz topik nem igazán pörög.

Ezt a nyákot és a hozzá tartozó elektronikát szeretném javíttatni. Budapest és kőrnyékén keresnék szakembert. Köszi előre is.

(#76174) Barret001 válasza FeniX- (#76172) üzenetére


Barret001
addikt

Ha nem kell túl nagy hangerő,akkor egy fejhallgató csatlakozóvel megoldhatod. Levágod a két "fülhallgatót"és a helyére drótozod a hangszórókat.Évekig használtam így gépet,hátránya,hogy nincs fizikai hangerő szabályzó.

[ Szerkesztve ]

(#76175) FeniX- válasza FeniX- (#76172) üzenetére


FeniX-
aktív tag

Oké, időközben fel-updateltem magamat, hogy kell nekem egy erősítő. :)
Úgy látom, ilyeneket lehet kapni. Milyen típusú kellhet nekem? A hangfalon lévő ohm szám alapján kell kiválasztani?

(#76176) FeniX- válasza Barret001 (#76174) üzenetére


FeniX-
aktív tag

Köszi, ezt az opciót is fontolóra veszem. Végülis, egy panel lakásba nem kell túl nagy hangerő, valóban.

Egyébként 6 Ohm, és 16W-os a hangfal.

[ Szerkesztve ]

(#76177) FeniX- válasza Barret001 (#76174) üzenetére


FeniX-
aktív tag

A közösre mennek a -, a jobb és bal-ra pedig a +, igaz?

(#76178) Rivaul válasza Aryes (#76171) üzenetére


Rivaul
addikt

Huh, tehát van rá megoldás. Ilyeneket magamtól biztos nem találtam volna. Már sokat segítettetek. Esetleg ezeket lehet valahogy programozni? Ha pl mint a két palánkra akarnék ilyet? Ismétlődésnek, találat jelzésnek stb. Ki foglalkozhat ilyen megépítésével? Kit kellene keresni? Már mint hogy milyen ágban pl i formatikus?

Eladó egy zöld kaméleon….Nem,sárga! Inkább piros! Most barna….Ez k**va jó!…… NEM ELADÓ!!!

(#76179) Barret001 válasza FeniX- (#76177) üzenetére


Barret001
addikt

Igen.

(#76180) Dr.Szilícium válasza FeniX- (#76175) üzenetére


Dr.Szilícium
kezdő

12V / 2A dugasztáppal és egy TA2024 modullal már hihetetlenül meg lehet döngetni egy Orion HS2 280 szintű dobozpárat is, pedig annak elvileg nem túl jó a hatásfoka, zárt, csillapított sugárzó lévén.

De annál jobb hatásfokkal működik a D-osztályú erősítő, ami viszont nagyon ki tudja aknázni a rendelkezésre álló 24 W betápot.

Ráadásul 8 ohmos változattal teszteltem (4 ohmon lenne hangosabb, de attól a táp is hamarabb lefulladna).

[ Szerkesztve ]

(#76181) FeniX- válasza Dr.Szilícium (#76180) üzenetére


FeniX-
aktív tag

Áhá, értem! Köszi!

(#76182) #85619712 válasza Csabesz666 (#76148) üzenetére


#85619712
törölt tag

Van elég viznyomás? Nem beszívja a vizet, hanem beereszti. Vízszintben áll a gép, egyenletes talajon? A 153-as alkatrész felel a vízszint szabályzásért, át kéne nézned nincs e eltömődve vagy bevízkövesedve. Szedd ki és áztasd be citromsavba.

[ Szerkesztve ]

(#76183) Aryes válasza Rivaul (#76178) üzenetére


Aryes
nagyúr

tehát van rá megoldás
És még csak a töredékét írtam le a lehetőségeknek. :K

Esetleg ezeket lehet valahogy programozni?
Persze, ha van némi programozási tapasztalatod, Arduino IDE alatt Te magad tudod testre szabni. Gyere át az
Arduino topik-ba!

(#76184) Rivaul válasza Aryes (#76183) üzenetére


Rivaul
addikt

Ez szuper. Nekem nincs sajna ilyen tapasztalatom de mondjuk öcsém főállásban programozó. Jöv héten találkozok úgy is vele, megkérdezem tőle. Ha nem konyít ehhez akkor felkeresem a topikot is. Köszönöm szépen!

Eladó egy zöld kaméleon….Nem,sárga! Inkább piros! Most barna….Ez k**va jó!…… NEM ELADÓ!!!

(#76185) Aryes válasza Rivaul (#76184) üzenetére


Aryes
nagyúr

Az, hogy programozót találsz hozzá, azzal még semmivel nem vagy előrébb. :DDD A program megírása kb. a legutolsó lépés lenne ebben a projektben. :B

[ Szerkesztve ]

(#76186) Rivaul válasza Aryes (#76185) üzenetére


Rivaul
addikt

Uhh. Akkor az ezt megelőző lépéseket az ajánlott topicba lehetne érdeklődni?

Eladó egy zöld kaméleon….Nem,sárga! Inkább piros! Most barna….Ez k**va jó!…… NEM ELADÓ!!!

(#76187) coco2


coco2
őstag

Sziasztok!

Régi pisztoly pákát (az egykori cseh fajta, amiben még vízszintesen van a pákahegy és nem függőlegesen) aki még használ, próbált valaha páka hegyet barkácsolni házilag?

Ha jól sejtem, a páka hegy vörös réz ötvözet, az elektromos fali vezetékek meg sárga réz ötvözet, de huzal átmérőből kb a páka heggyel azonos elektromos vezeték is kapható, és sokkal olcsóbban. Az elektromos ellenállásaik nem tudom.

Aki már próbálta a témát, esetleg szóljon rám, ha nagyon elszaladt a paci a fantáziával, és hogy miért. Köszönöm.

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#76188) Dr.Szilícium válasza coco2 (#76187) üzenetére


Dr.Szilícium
kezdő

Bele is van ütve a szárába, emlékeztetőül: L40mm 1,5mm2 Cu.

Évtizedek óta hajtogatom én is, meg még rengetegen, szakmabeliek, hobbisták. Nem mondom, hogy soha nem vettem készen, de az a ritkább.

Sőt, gyakran kihasználom a lehetőséget, vékonyabb huzallal, finomabb forrasztáshoz. Alakra hajtott huzallal, speciális munkákhoz.

Vastagabb / rövidebb huzallal a páka túlterheléses izzításához, amikor nagy a hőigény.

De így sem sikerült kivégezni még egyik 75 W-os pákámat sem. Kezdetben egy volt otthonra, egyet vettem a Gelkás munkahelyemre (nekünk kellett venni). Pár éve még egyet kaptam ajándékba.

(#76189) y@g4n


y@g4n
tag

Sziasztok!

Egy időzítési diagramon töröm a fejem egy jó ideje, tud valaki segíteni benne?
[link] - a böngészős pdf olvasóban a 10-11. oldal.

Ha jól értelmeztem, akkor a "T9 HS period (tHS)" 51 µs.
Ami azt jelenti, hogy;
a minimum "T7 HS Low Time", ami ugyebár 4 tVCLK
plusz a minimum "T8 HS High Time", ami 320 tVCLK, 51 µs alatt történik meg.

Egy kis számolás után ez egy tVCLK-ra kiad kb. 157 ns-et.

Azonban!
A "Setup and Hold Timing"-részben, (11. oldal) az van írva hogy a minimum
tVCLK, a "VCLK period" 40 ns.
40 != 157 asszem.
Nem jövök rá mit nem látok jól, segítséget kérek.

Fpga-val szeretném meghajtani ezt a kijelzőt, ha tudnám a pontos clock mennyiséget a 10. oldalon lévő T1, T2, stb-hez onnan nem olyan bonyolult ((elvileg)) egy state machine-nel megoldhatónak tűnik.
Viszont nem látom át mire gondolt a mérnök amikor összerakta ezt az idődiagramot.

[ Szerkesztve ]

हरि बोल | हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे हरे राम हरे राम राम राम हरे ह रे

(#76190) darvinya válasza Dr.Szilícium (#76188) üzenetére


darvinya
titán

Hossz növeléssel/csökkentéssel elkerülhető páka terhelés/hegy elégés.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#76191) coco2 válasza y@g4n (#76189) üzenetére


coco2
őstag

Nem jövök rá mit nem látok jól

A T9-nél elfelejtetted figyelembe venni a minimum jelzését. Az ott minimum 51 uS ami azt jelenti, hogy ha csak 324-el osztod be, akkor kapsz 157 nS-et. Namost a 320 abból fix, de a 4 az nem. T7-re minimum van megadva maximum nincs. Együtt lehet az akár 1000 is, és akkor már csak 51 nS jön ki egy periódusra. Ami a 40 nS-et illeti, az implicite egy minimum idő azért, mert ott van a 25 MHz maximum frekvencia. Viszont a kutya sem kötelezi azt a 25 MHz-et arra, hogy annyival dübörögjön. Lehet sokkal kevesebb is. Pld ha csak 1 MHz, és 324 periódust számolsz meg, akkor T9-re 324 uS-re fog kijönni. Ami egyenlőtlenséget felírtál, az igaz. "40 != 157" _és_ átfogalmazva "40 < 157". Ráhagyásnak van ott akkora különbség, ami mozgási szabadságot ad. Miért fáj az neked? :)

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#76192) coco2 válasza Dr.Szilícium (#76188) üzenetére


coco2
őstag

Hát én sznob eddig mindig készen vettem :W Mostantól én sem. Leginkább mert már Conrádék sem adnak, OBI-ban sem találtam, és az ingyenesen kiszállító keleti webáruházakban sem. A megerősítést köszönöm.

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#76193) Aryes válasza coco2 (#76192) üzenetére


Aryes
nagyúr

Én meg azt nem tudtam, hogy ehhez lehet készen is venni. Nekem is volt ilyenem, apámtól örököltem, világ életében magának gyártotta a hegyet. Sajnos a rögzítő csavarok menete megszakadt, meg volt más baja is, akkor vettem valahol egy vas(?)hegyű Einhell pillanatpákát, azt használom már vagy 15 éve, semmit nem kopott a hegye, azóta nem értem, hogy a régi miért volt rézből...

(#76194) Gézengúz válasza coco2 (#76187) üzenetére


Gézengúz
addikt

Pont most hajtogattam, :U

(#76195) Dr.Szilícium válasza Aryes (#76193) üzenetére


Dr.Szilícium
kezdő

Tartós hegy kapható volt régen is, de nem nagyon vált be. Sokkal hajlamosabb oxidálódni a felület, ledobja az ónt, így nem lehetett vele kulturáltan forrasztani, finomabb dolgokat.

A cseh gyártó is forgalmaz valami tartós vagy féltartós hegyet, ha jól rémlik, neten láttam, nem próbáltam.

(#76196) Aryes válasza Dr.Szilícium (#76195) üzenetére


Aryes
nagyúr

Fura, az Einhell tartós hegye jól tapad. Volt, hogy elfelejtettem tisztítani és kozmás lett, picit megcsiszoltam, megónoztam és azóta jó. Most már jobban vigyázok rá, nem hagyom megégni.

(#76197) #85619712 válasza coco2 (#76187) üzenetére


#85619712
törölt tag

Nekem az ezüstözött rézhuzal vált be, jóval tovább bírja mint a sima réz.

(#76198) Gézengúz válasza #85619712 (#76197) üzenetére


Gézengúz
addikt

Ingyenes hulladék helyett, fizetős drótot?

(#76199) #85619712 válasza Gézengúz (#76198) üzenetére


#85619712
törölt tag

Nem tudom nekem alványból bontott van :DDD De ha meg is kell venni, akkor is olcsóbb legyártani magadnak mint megvenni a kész hegyet. :P

(#76200) Gézengúz válasza #85619712 (#76199) üzenetére


Gézengúz
addikt

alvány?

Nyilván arra gondoltam, hogy legyártom, pláne ha ingyenes hulladékból tudom, kizárt, hogy ezüstösre megérné kiadni a pénzt, pláne szállítással. Ja és árat nem is láttunk, de el tudom képzelni..

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.