Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#76101) Babetta-X válasza Barret001 (#76099) üzenetére


Babetta-X
senior tag

Igen köszi, de nekem pont forditva kéne, ami a képen van olyat tudok szerezni én is, ez pont olyan amit te küldtél, nekem gyárilag NC kapcsoló kéne, és ez a ritkább. De még rajta vagyok az ügyön nem adtam fel. : )

(#76102) #85619712 válasza Babetta-X (#76101) üzenetére


#85619712
törölt tag

Próbálj meg elindulni itt, elvileg ez úgy kapcsol ahogy neked kell, és olyan menet van rajta ami neked kell. Nissan navarán van hasonló. Persze ezt jó lenne szemrevételezni vásárlás előtt egy boltban, vagy egy bontott után nézni és azt kipróbálni. A linkben ott a cikkszám az alapján tudsz keresni. :R

(#76103) oldfabius válasza Dr.Szilícium (#76100) üzenetére


oldfabius
újonc

Köszi szépen!

(#76104) kenand


kenand
veterán

Sziasztok!

HP t520 Thin Client alaplapján van egy USb 2.0-ás hely. Jó lenne onnan elvezetni az 5.0 V-ot
Jó lenne pl ha a m2 foglalatot átalakítanám SATA-ra, akkor a SATA 2.5" HDD-nek lehetne a tápja.

Alapalapokon található tűs USB-s forrasztható foglalatot lehet valahol kapni (az hiányzik innen)?

(#76105) #90088192 válasza kenand (#76104) üzenetére


#90088192
törölt tag

Hello :)

Ha csak sima PIN-t szeretnel mint csatlakozo tuskesor akkor klikk

Ha az IDC 10-es foglalatra vagysz abbol egy labat a sarkon ki kell csipned

A magikus SZO IDC. :) :R

(#76106) kenand válasza #90088192 (#76105) üzenetére


kenand
veterán

Köszönöm, a pinsor elég lesz.

Esetleg arról nincs valahol leírás hogy a 9 tűs USB 2.0-ás tűsorban melyik a + és - 5 V? Akkor elég lenne azt odaforrasztanom egy Molex-szel..(bekapcsolt alaplapon persze megmérhetem...)

(#76107) #90088192 válasza kenand (#76106) üzenetére


#90088192
törölt tag

Az alaplap kezelesi utmutatoban benne van, ha megmondod milyen lap megkeresem hozza. Kulonben meg szabvanyos, ha jol emlekszem :DDD

[ Szerkesztve ]

(#76108) kenand válasza #90088192 (#76107) üzenetére


kenand
veterán

Köszönöm a tippet, Megpróbálok rákeresni. ha HP-sben nincs benn egy 775/13366-os lapát olyanok vannak nekem.

Meg is van (egy 775 GA lapé, de szerintem nem lehet más)

[ Szerkesztve ]

(#76109) Dr.Szilícium válasza kenand (#76104) üzenetére


Dr.Szilícium
kezdő

1. Ahonnan a kép származik, ott is leírják, hogy valami nem stimmel.
2. Szakmai szemmel tekintve egyáltalán nem bizalomkeltő. Noha nem látjuk, hogy a túloldalon vagy belső rétegen milyen keresztmetszeten kap tápáramot, de azok a vékony szálak, vicc.
4. Az egész alaplapon tekintve sem bizalomkeltő, hogy a tápáramköröktől relatív távolabb van. Ennek az átmeneti ellenállás, feszültségstabilitás, illetve zárlat esetén a rézfólia megsemmisülése szempontjából lesz jelentősége.
5. Ez is olyan dolog, hogy a laikusok bátorsága, amit hozzáértő esetleg nem merne kockáztatni, mások bátran belevágnak.
6. Hozzáértő előbb mér, utána variál.

[ Szerkesztve ]

(#76110) #90088192 válasza kenand (#76108) üzenetére


#90088192
törölt tag

A raszter azt mondja PS ami Port Serial lehet.(Na kozben vak is lettem az P54)

Kell a kezelesi az megmondja mi ez pontosan.

Ha jok a emlekeim akkor max 500mA/port

[ Szerkesztve ]

(#76111) kenand válasza Dr.Szilícium (#76109) üzenetére


kenand
veterán

Végső esetben a hangszórót kiszedve talán elfér egy ilyen átalakító Ezen meg van táp az SSD-nek, akkor hagyom az USB-t...

HP T620-on egyszerűbb az élet ott van belő USB port és teljesen elfér a 2280-as adapter
De most t520-at tudok olcsón szerezni

(persze legjobb a t610, ott eleve SATA port van)

(#76112) Dr.Szilícium válasza kenand (#76111) üzenetére


Dr.Szilícium
kezdő

Természetesen, ha gyárilag USB-nek készül, azt kötelezően megoldják, hogy 500 mA és zárlatvédett. Részben a szabvány miatt, meg a józan ész: zárlat bármikor előfordulhat rajta.

Mérést azért is említettem, mert esetleg kiderülhet, hogy eleve nincs is min gondolkodni.

(#76113) varmi2


varmi2
nagyúr

Üdv.
Rendeltem pár darab kék ledet. A kérdésem a következő, pc házba szánom megvilágításra, és csak simán ráköthetek 5V és 12V is? Kell valami ellenállás vagy bármi más elé, vagy mehet egyből rá a feszültség.

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#76114) mezis válasza varmi2 (#76113) üzenetére


mezis
nagyúr

Igen, az egyik kivezetésnél az a duzzanat az áramkorlátozó ellenállás.
Fejszámolás: (12V - 3V)/20mA = 0,45kΩ

mezis

(#76115) Dr.Szilícium válasza varmi2 (#76113) üzenetére


Dr.Szilícium
kezdő

Ott van rajta az ellenállás, a zsugorcsőben. Azzal megoldható, hogy 5-12 V-ról is működni tudjon, utóbbival erősebb. 20 mA ezeknél a standard max. tűrés.

(#76116) varmi2 válasza mezis (#76114) üzenetére


varmi2
nagyúr

Értem, akkor nekem nem kell semmivel sem törődni, mehet az 5V-ra vagy a 12V-ra közvetlenül. Köszi :R

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#76117) mezis válasza varmi2 (#76116) üzenetére


mezis
nagyúr

Piros a +-ra. Kell egy kis törődés. :D

mezis

(#76118) Samus


Samus
addikt

Ebben a videóban, főleg az elején hallható, amikor csak a winchester van magában, a magas hangot mi adja? A többi dallam oké, a léptetőmotort is elt tudom képzelni ilyen hanggal, de a HDD-t nem. Vagy ott a HDD mint hangszóró dolog működik?

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#76119) tordaitibi válasza Samus (#76118) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Hangszóró = tekercs+mágnes.
HDD fejmozgató= tekercs+mágnes.

Mivel az elérési idő 5-8milliszekundum tartományba esik, elég gyors a fejmozgatás, rövid mozgásoknál 0,1ms is lehet, ez a periódusidő-frekvencia áváltás mellőzésével megfelel 10.000Hertznek azaz 10kHz, vagyis pöpec magassugárzó.
A hatásfokáról most nincs szó.

(#76120) #85619712 válasza Samus (#76118) üzenetére


#85619712
törölt tag

A "varázslat" az alsó lemeztányérban lehet ami a membrán szerepét tölti be. A fej rögzítve van a lemeztanyérhoz, a másik felén ott a mágnesek között a tekercs - > kész is a rezgőnyelves hangszóró.

(#76121) Fredo78


Fredo78
aktív tag

Sziasztok. Egyszerű, de fontos kérdésem van. Ledszalagos világítást tervezek (4méter dekor kb. 30W összesen), egy 60W-os fémházas, "lyukacsos falu" tápról szeretném meghajtani. Nem menne sokat, napi 10-20 percet. Az elhelyezése az érdekes, beépítve lenne. Alulról egy fa ajtótok, oldalról gipszkarton és polisztirol határolná. Az ajtótokon állna a többi oldalról 1-2 cm távolság lenne. Ez biztonságos így?

(#76122) razorbenke92 válasza Fredo78 (#76121) üzenetére

Bár beszerzési forrástól függ (nem vagyok olyan bátor, hogy ne említsem meg, hogy az eBay/Ali és társain lehet nagyon kritikus minőséget kapni), ezek lyukacsos tápok nem fognak akkora hőt termelni, hogy meggyújtsanak egy ajtótokot vagy egy gipszkartont.

Amire vigyázz, hogy a ráaggatott vezeték jó minőségű legyen, akár a vezeték és a táp közé iktass be biztosítékot. 5V 2A-ről már kisebb forrasztópákát lehet üzemeltetni, ha a 12V5A a vezetéken futja körbe a 60 wattot, akkor a zárlatnál csúnyát tud okozni.

Az 1-2 cm távolság nem annyira fontos, pont ezért perforált a burkolat. A fontos, hogy mozduljon a levegő körülötte/keresztül rajta - bár 10-20 perc alatt nem fog nagyon befűteni zárt térbe sem.

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#76123) Barret001 válasza Fredo78 (#76121) üzenetére


Barret001
addikt

Szerintem sem lesz gond,ezek a szalagok nem igen igényelnek hűtést sem.A táp meg bőven túlméretes.

(#76124) Fredo78 válasza razorbenke92 (#76122) üzenetére


Fredo78
aktív tag

Köszi a gyors reakciókat. Az Alit jelen esetben hanyagolom nekem is rossz tapasztalataim vannak táp-adapter-töltő témában.
Optonica táp lett beszerezve. 1,5-es vezeték jön a 220 felől a táp után meg 0,75 viszi tovább az egyenáramot.
Barret001: igen ez stukkóba való dekorszalag. Építettem már akváriumvilágításokat is, azok igényelték az alu profilt :)

(#76125) Vasinger!


Vasinger!
nagyúr

Sziasztok!

Javított itt már valaki vezetékes mikrofonos fülhallgatót? A macska megrágta a kábelt és szeretném elkerülni a teljes kábel cseréjét. A fülhallgató egy Apple Earpods(jack). A sérülés az Y elágazás és a hangerő gombok között van. Mennyire könnyű ezt javítani a kábel cseréje nélkül?

Itt van pár kép az esetről: [kép1] [kép2]

Van egy amatőr pákám és egy forrasztást segítő csipeszes állványom, ezzel mennyire tudnék kezdeni valamit?
:R

(#76126) #90088192 válasza Vasinger! (#76125) üzenetére


#90088192
törölt tag

En a macska cserejet javasolnam, a fejhalgatoval egyutt, a macska erdekeben, mert ha mast rag meg akkor nem lessz tobbet macskad sem sajnos :DDD

(#76127) Vasinger! válasza #90088192 (#76126) üzenetére


Vasinger!
nagyúr

A macska mar "likvidálva" lett, az exemé volt. :U

(#76128) darvinya válasza Vasinger! (#76125) üzenetére


darvinya
titán

Pár óra gyakorlással és némi plusz kiegészítővel megjavíthatod.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#76129) Vasinger! válasza darvinya (#76128) üzenetére


Vasinger!
nagyúr

Milyen kiegészítőre lenne szükség? Csak simán összeforrasztani a megfelelő drótokat nem lenne elég, jól sejtem? :F

(#76130) PROTRON válasza #90088192 (#76126) üzenetére


PROTRON
addikt

Ó az ilyen drágaszágoknak nagyon jó túlélő érzékük van hogy hol is köszönne be a kaszás.
Régi kollégám nyulakat tart otthon és hát volt amikor a sötétben mozizás közben egyszer csak villant egyet a TV majd beálló sötétségben még épp látták a szekrény mögül kimenekülni a nyuszikát. :D

[ Szerkesztve ]

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#76131) darvinya válasza Vasinger! (#76129) üzenetére


darvinya
titán

El is kell szigetelni az ereket egymástól, ehhez lehet használni ridegebb/lágyabb zsugorcső, vagy tesztil szigetelő szalag.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#76132) Barret001 válasza PROTRON (#76130) üzenetére


Barret001
addikt

Ilyen nekem is volt,tengeri malaccal! A menekülés elmaradt...

(#76133) #85619712 válasza Vasinger! (#76125) üzenetére


#85619712
törölt tag

Kell egy kis alkohol és folytatószer, az alkoholba nem a bánatodat fojtod, hanem a vezetéket belemártod egy fél centi mélyen, és meggyújtod, amint elég az alkohol, gyorsan a két körmöd közé fogod a vezetéket és lekapod róla a zománc szigetelést. Ezután válik forraszthatóvá, a folytatószer segít a forrasztásban, érdemes eltolva forrasztani a vezetékeket így nem kell minden eret külön szigetelni, hanem mehet egy zsugorcső az összesre.

(#76134) darvinya válasza #85619712 (#76133) üzenetére


darvinya
titán

Na…ez totál felesleges, egyrészt vékony kevés erek megégnek és rideggé válik, és törik.
Elég egy jó folyasztószeres ón és leszedi és beónozza.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#76135) Dr.Szilícium válasza darvinya (#76134) üzenetére


Dr.Szilícium
kezdő

Igen, a régi szakirodalomból még úgy lehetett tudni, hogy égetni szokták a litze és egyéb tekercseket, amit műveltem magam is. Később rájöttem, hogy a páka is leégeti, sokkal kíméletesebben.

Pillanatpákánál a hajlatba dugva például jól körülveszi az ón, illetve a végétől célszerű támadni, ahol tiszta rezet ér, majd onnan felszalad és ledobja a lakkot. Utána vérszemet kapva, elkezdtem vastagabb tekercshuzaloknak is nekimenni. Még a 2 mm átmérőt is szépen le tudtam égetni, pákával, a végén kezdve.

(#76136) razorbenke92 válasza Dr.Szilícium (#76135) üzenetére

Sokan esküsznek még az acetilszalicilsavra (aszpirin). Forraszanyagos pákával egy szem aszpirinnek kell szorítani a huzalt, és kihúzni egy-kétszer. Jól működik, de csak alkalmi megoldásnak javasolt. Kisebbik gond, hogy eszi a pákahegyet, a nagyobbik, hogy a tüdőt is, ha sokat csinálják megfelelő elszívás nélkül.

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#76137) JoinR


JoinR
senior tag

Hello!
Van egy 20 éves Bosch mosogatógép, amit nemrég kezdtünk el újra használni költözés után. Az első tisztítómosás után bírt is kemény 1 mosást, azóta "szárazon" fut.
Megpróbáltam megkeresni a hiba okát, és arra jutottam, hogy miután kikötöttem a vízvezetéket az aquastop mágnesszelep után, láthatóan az egy ml vizet át nem enged a program akármelyik részében. A multiméterrel 2V körül mérek a fülein (VAC állásban). Ha lehúzom a szelepet, akkor viszont 120V körül mérek, ami szerintem reális egy mágnesszelep működési feszültségének (annak ellenére hogy 220-240V van ráírva).
Szerintetek is a mágnesszelep a gond? :U Ebay-en elég kelendő, így én nem lepődnék meg.
Köszi!

[ Szerkesztve ]

(#76138) mezis válasza JoinR (#76137) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!
Ha tényleg nem indítja el a víz beeresztését, akkor valóban a szeleppel van baj. Ha meg elkezdi beengedni a vizet és elég hamar leáll, akkor másik szenzorral lehet gond. Legalábbis nekem egy Whirlpool mosogató gépben egy kis reed relé hibásodott meg

Nem lehet túl bonyolult kipróbálni a szelepet. vizet rányitod és közvetlenül (KAPCSOLÓ!) rákötöd a 230V-ot. Már ha a tied is 230V-os. Ha nagyon óvatos vagy, akkor még sorosan 40 - 60W-os hagyományos izzó. Vízre, áramra vigyázz!

mezis

(#76139) Dr.Szilícium válasza JoinR (#76137) üzenetére


Dr.Szilícium
kezdő

Amikor lehúzod a csatlakozót a mágnesszelep tekercséről és a csatlakozón érkező feszültséget méred, annak nincs túl sok értelme, mert a multiméter terheletlenül érzékelhet szivárgóáramokat.

De amikor ráterhel a behúzótekercs, attól már leesik a feszültség.

A tekercs ellenállását célszerű mérni, noha az inkább megszakadni szokott, itt viszont nem úgy tűnik. Köztes állapot kevéssé valószínű, de ilyenkor kell rákötni a tekercsre a próbafeszültséget (230 V-ot), hogy arra mit lép, hiszen lehet teljesen hibátlan, akkor pedig rendelni, cserélni totál értelmetlen.

Egyébként a képen látható szabványos tekercs lehúzható a műanyagról és könnyen cserélhető is, már akinél van a lomtárban másik darab. Legalábbis úgy néz ki a fotón, mint a szokványos tekercsek, még az öreg Hajdú Energomatban is ilyenek voltak.

[ Szerkesztve ]

(#76140) Csabesz666


Csabesz666
aktív tag

Sziasztok! Adott egy Candy ced 122 mosogatógép. Bekapcsolásnál, a program, addig jut, hogy kiszívja, a gépben lévő vizet, majd újat enged magába, ezután viszont letilt, el kezd villogni, a csap ikonnál lévő led, és nem megy tovább a program, mi lehet a probléma? A segítséget előre is köszönöm!

(#76141) mezis válasza Csabesz666 (#76140) üzenetére


mezis
nagyúr

Nekem induláskor beengedett egy kevés vizet aztán abbahagyta, amit leengedett azt kinyomta meg egy hibakódot. [link]

mezis

(#76142) Blackmate


Blackmate
senior tag

Barkácsolni szeretnék egy Computherm Q7 termosztáttal. Konkrétan hozzá szeretnék férni soros kommunikációval egy "kicsit": pl. beállított hőmérsékletet, netán programot módosítani, visszajelzést kiolvasni hogy épp fűt vagy nem, stb...
Látható a nyákon 3 csatlakozási pont: G RTV. Ezek netán a GND, Rx, Tx, Vcc lábak lennének? G és V között mértem ~3V DC-t, ami a behelyezett 2db AA 1,5 V-os elembről jöhet.
Az IC-ről próbáltam bővebb infót találni, de nem sok sikerrel jártam.
Van ötlet, hogy milyen irányban induljak el?

(#76143) Jarod1 válasza Blackmate (#76142) üzenetére


Jarod1
addikt

Inkább Usb csatlakozásra gondolnék

(#76144) mezis válasza Blackmate (#76142) üzenetére


mezis
nagyúr

WiFi-s routerekben pont így szokott kinézni a soros port. Négyzet alakú rézfólia a GND-nek és van amikor tüskesor is beforrasztva. Tx, Rx jelölést még nem láttam, azt kísérletezéssel lehetett megkeresni. Nincs baj abból ha fordítva van a Tx,Rx csak olyankor nem működik a kapcsolat. [link]

mezis

(#76145) #85619712 válasza Blackmate (#76142) üzenetére


#85619712
törölt tag

Szerintem Rt mint termoellenállás, lehet van olyan verziója ennek a kütyünek amihez lehet csatlakoztatni kültéri hőérzékelőt.

(#76146) #85619712 válasza Csabesz666 (#76140) üzenetére


#85619712
törölt tag

Nincs valami dugulás a vízcsatlakozásnál? ha bizonyos időt meghalad a feltöltés akkor is letilt. Ha csak a csap ikon villog akkor nem kap vizet megfelelően, vagy villog más led is?

(#76147) Gézengúz


Gézengúz
addikt

Hátha lesz valakinek ötlete.

Android fejegység, autóban.
GPS antenna csatlakozójára gondoltam, hogy kontaktos (utólag kiderült akkor, hogy nem) kiszedtem direktbe forrasztottam és tökéletes. 1-2 napig kb. Aztán megint nem lát egy műholdat se. Megint kiszedem újraforrasztom, megint jó. 1-2 napig. Forrasztás nem enged el. Ez mi?

(#76148) Csabesz666 válasza #85619712 (#76146) üzenetére


Csabesz666
aktív tag

Szívja a vizet egy darabig, aztán letilt. a csövet megnéztem, nincsen dugulás., a szűrők is ki vannak takarítva. Más led nem villog, csak amelyik előtt egy csap ikon látszik. ha kinyitom, a gépet, az alja megtelik vizzel.

[ Szerkesztve ]

(#76149) razorbenke92 válasza Blackmate (#76142) üzenetére

Ránagyítva úgy látszik, hogy az R az egyenesen a hiányzó nyomógombba megy, ami pedig a földkitöltéssel zár(na). Eljut az a vonal az IC-ig a másik oldalon esetleg?

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#76150) mezis válasza Csabesz666 (#76148) üzenetére


mezis
nagyúr

"Szívja a vizet..."
Honnan ? a kútból ? :F
Ha ez azt jelenti, hogy egy rövid ideig nyitotta a vízbeömlő szelepet, akkor kövesd a víz útját és keress egy vízáramlás detektort. Nekem a korábban linkelt mosogató gépben bal oldalt volt és egy olyan lapátkerék forgott mint a vízi malmokban szokott. Kis mágnes lehet rajta, mert kívülről meg egy kis reed relének kellett volna a zárásokat továbbítani. De zárva maradt örökre. Csere után rendben működött.

mezis

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.