Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#77151) razorbenke92 válasza hcl (#77148) üzenetére

Szerintem a sonoff relére gondolt. Ahhoz nem kell semmi varázslás, csak az APPja (mármint a relének, és nem a kérdezőnek ;] )

A gördülékeny távoli eléréshez viszont valóban én is jobban preferálom az RDP-t (amihez kell port forward). TeamViewer, AnyDesk nagyon jó távsegítségre, de előbb utóbb belefut az ember zavaró dolgokba, míg RDP-n valóban elérhető a "gépem előtt ülök" feeling.

[ Szerkesztve ]

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#77152) hcl válasza razorbenke92 (#77151) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Az ilyen "wifin lóg az eszköz és kifele kommunikál valami külső szerverre" dolgoktól a hideg kiráz. :S
Itthon minden ilyesmi egy szerveren keresztül megy, ssh-val be lehet jutni, és onnan elérhetőek a dolgok (még nem sok minden).
Van még egy külső felülete weben, jelszóval, de az is hamarosan SSH tunnelre megy.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#77153) Rruuer válasza #85619712 (#77149) üzenetére


Rruuer
senior tag

Ez az hogy én se tudok semmit. Csak ami rávan irva, de azzal semmire nem megyek. Allin vannak se viszont hogy hány A azt nem. Mi van ha kisebbet teszek bele? Pukkan? Amúgy nem hinném hogy 10A es kellene oda. A ramoknál van, se sose lehet tudni.

(#77154) Dr. Szilikát válasza Rruuer (#77153) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Miért kell cserélni egyáltalán? Melegszik? "Zárlatosnak" mérted? De nem is tudtad mi.

Ez egy tekercs és még melegedhet is.

[ Szerkesztve ]

(#77155) Rruuer válasza Dr. Szilikát (#77154) üzenetére


Rruuer
senior tag

Melegszik. 2mp után már nem lehet hozzáérni. Gondolom nem egészséges

(#77156) c64fanhun válasza Gézengúz (#77147) üzenetére


c64fanhun
tag

Sajnos nem opció...csak akkor működik, ha miközben megy a gép, kihúzom az áramból...

(#77157) c64fanhun válasza hcl (#77148) üzenetére


c64fanhun
tag

Nehéz lenne ezt beállítani?

(#77158) hcl válasza c64fanhun (#77157) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hát, hálózatos ismeretek azért nem ártanak.
Először annak nézz amúgy utána, hogy a géped (wifi kártyád) ismeri-e a Wake On WLAN-t.

Mutogatni való hater díszpinty

(#77159) c64fanhun válasza hcl (#77158) üzenetére


c64fanhun
tag

Sajnos kiderült hogy az nem. Wake on lant kábellel már csináltam, így talán a wifi relével is menni fog.
Hálózatot 3 évig tanultam, sosem szerettem, de az alapok azért megmaradtak.

(#77160) VIPowER válasza Rruuer (#77155) üzenetére


VIPowER
senior tag

Ha 100 fok alatt van akkor bírnia kellene.

(#77161) hcl válasza c64fanhun (#77159) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nem szeretni kell, hanem használni, amit tudsz belőle :) . Ha csináltál WOL-t, akkor egy dinamikus DNS, meg egy forward se lehet nagy gond.

@Ruuer : Ha valami melegszik, akkor nem feltétlen a valami rossz. Azon valami miatt túl nagy áram folyik át (vagy ilyennek kell lennie, de azért csak nem), főleg, ha a többi nem forr. Persze lehet, hogy az a tekercs hibás, azért melegszik, de kis esélyét látom.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#77162) Tamy válasza c64fanhun (#77159) üzenetére


Tamy
senior tag

Tehetsz a gép elé egy OpenWRT képes wifi routert client módban (így a router mehet a gép mellé, majd ő csatlakozik a wifi hálóra), rá meg egy OpenVPN. Távolból csatlakozol a routerhez, onnan sima WOL-al ébreszted a madzaggal ráakasztott gépet, aztán mehet az RDP :)

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#77163) Rruuer válasza VIPowER (#77160) üzenetére


Rruuer
senior tag

Az normális neki? Nem semmi

(#77164) Dr. Szilikát válasza Rruuer (#77155) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Az lehet tervezett is (alultervezett), ha egyébként minden normálisan működik és életében mindig így melegedett.

Rutinosabbak ezt láthatják a forrasztás jellegzetes fáradásán, töredezésén is, hogy tartós hőhatásnak volt kitéve eddigi életében. Meg az ólommentes anyag rákfenéje is jól látszik.

Ilyenkor illik szépen átforrasztani, még mielőtt egy mikrorepedés formájában megszakad és még tönkre is tehet mást is.

Egyébként is az elektronikában többnyire nem az a hibás, ami melegszik.

A tipikus baklövéssel tudnám szemléltetni, amikor leégett egy ellenállás. Ember örül, hogy megtalálta a hibát. Kicseréli, az új is lefüstöl. Persze, mert nem az volt a hiba okozója, hanem csak következménye.

A tekercsben meg mi van, réz, ferritmag, szigetelés, ezek elég sokat kibírnak.

[ Szerkesztve ]

(#77165) razorbenke92 válasza hcl (#77152) üzenetére

Ami azt illeti, én sem szeretem, de mi meg tudjuk magunknak csinálni. Ő jelezte, hogy örülne neki, ha nem kéne babrálnia, ezért is nem mentem bele a részletekbe.

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#77166) VIPowER válasza Rruuer (#77163) üzenetére


VIPowER
senior tag

Az emberek hajlamosak mindent a saját tűrésükhöz hasonlítani. Szerintem kerüld az A osztályú erősítőket. :D

(#77167) Rruuer válasza Dr. Szilikát (#77164) üzenetére


Rruuer
senior tag

És mi van ha leveszem és úgy nézem meg hogy indul e a lap?

(#77168) Dr. Szilikát válasza Rruuer (#77167) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Az egy DC-konverter alkatrésze, ami nélkül hiányozni fog egy feszültség. Biztos, hogy nem feleslegesen rakták oda.

Ezt mondjuk bizonyítja a melegedés is, hogy dolgozik valamire. De ha nem melegedne érezhetően, akkor is lehetne valami kisebb terhelése, ami miatt nélkülözhetetlen.

(#77169) hcl válasza razorbenke92 (#77165) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Írta, hogy tanulta ;) Annak, ha nem kell macerálni, mindenki örül :D Olyan dolgok, amikhez nem kell babrálni, meg max. a marketingesek fantáziájában léteznek.

Tamy ötlete is jó amúgy.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#77170) c64fanhun válasza hcl (#77169) üzenetére


c64fanhun
tag

Valószínű ez a routeresdi lesz, beszerzek egy occsó "tépélinket" használtan aztán mehet a menet..volt amúgy csak bátyámnak kellett a koliba. Még majd annyi hogy windowsban be kell állítanom, hogy alapból wifivel menjen, az kicsit gyorsabb, mint a nem gigabites router.

(#77171) hcl válasza c64fanhun (#77170) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Igen, egy 740-es, 741-es 2-3000-ért beszerezhető, de tetű :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#77172) Misi 007


Misi 007
Közösségépítő

Valami teljesen alap forrasztópáka kellene nekem kis munkákra.
Ez szerintetek megfelel totál alap dolgokra, vagy esetleg ez lenne a jobb választás?
Most konkrétan egy 8 cm-es ventilátornak engedett el a kábele, illetve a kaputelefonom hangszórójának kábelei szakadtak le. Ezeket szeretném megjavítani, de egy évben, ha kétszer elővenném, szerintem sokat mondok.

(#77173) hcl válasza Misi 007 (#77172) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

220-as pákát én nem javasolnék (már ha ez mérvadó), finomabb dolgokhoz nem jött be... Volt (van is), nem volt jó.
Valami kisebb forrasztóállomás inkább.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#77174) c64fanhun válasza Misi 007 (#77172) üzenetére


c64fanhun
tag

Nekem az előbbihez hasonló van, 60w-os, kb 6-7 éves, pár hegyet vagy csúcsot már cserélni kellett benne, (kínából pár száz ft), de szerintem teljesen jó. Én ilyen 2000-ért vettem, bár ónt nem kaptam mellé.
Azért apró és precíziós dolgokra nem az igazi, de kábelekhez, egyszerűbb nyákokhoz tökéletes. Annyi hogy pl. az enyémnek elég vastag volt a hegye, azt cseréltem egy vékonyabbra és sokkal jobb :D

(#77175) Misi 007 válasza hcl (#77173) üzenetére


Misi 007
Közösségépítő

Milyen forrasztóállomásra gondolsz?
Utoljára a Lidl-be láttam Parkside-ot, de most rittig nincs az újságban.

(#77176) mezis válasza Misi 007 (#77172) üzenetére


mezis
nagyúr

60W bőven elég.

mezis

(#77177) hcl válasza Misi 007 (#77175) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Olyasmire.
A 220-as jó nagyobb dolgokhoz, de akkor sem a 40-es, 60-as. A 40-es kis forrasztóállomás alaplapon kondicseréhez macerás, mert a földfólia nagyon viszi a hőt, de az is megoldható vele. 60-as mindent visz.

Mutogatni való hater díszpinty

(#77178) qqzs


qqzs
őstag

Sziasztok
Ilyen csatlakozot hol tudok vasarolni boltban szemelyesen esetleg magyar webshop?

Eladó: GTS450

(#77179) Dr. Szilikát válasza Misi 007 (#77172) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

A linkelt 100 W-os nem műszerészpáka, inkább villanyszerelő vagy autószerelő jellegű, ahogy írják is róla.

A 60 W-os még talán, de nem hőfokszabályzott. Szabályzott is lehet "hőmérő" típus (azaz stabilizálni igyekszik magát), vagy lehet szimplán teljesítmény-szabályzott, ami nem érzékel hőfokot.

Hakko 900M szabványú pákákból ezek mennek manapság a kínai piacon:

https://www.aliexpress.com/item/4000966319094.html

Ami miatt esetleg megkérdőjelezhető, de ez 900M sajátosság, hogy légrés van a fűtőbetét és a hegy között, a szabályzás meg a betét hőfokát érzi, illetve a teljesítmény átadása is kissé gátolt emiatt, noha attól még széles körben használatos.

Ezt a problémát kiküszöböli a T12 konstrukció, ahol egyben van a fűtés a heggyel, ennek sokféle változata van:

https://www.aliexpress.com/item/1005001896354752.html
https://www.aliexpress.com/item/4000577553855.html

Egy érdekesség a Penny Marketből:

Ehhez hasonló csomag, de szintén "valódi" kínai nemesacél, horror áron: 150 Ft. Noha a rezet szokták ajánlani, de ez is jól tisztítja a pákahegyet.

(#77180) razorbenke92 válasza c64fanhun (#77170) üzenetére

Ha ebbe az irányba mész el, akkor előtte ne felejtsd el csekkolni, hogy publikus IP mögött tart e az ISP-d és ha nem, akkor egyáltalán kérésre át tud e tenni.

Illetve ha a WOL routeren lesz a VPN és az csak a WOL miatt lesz, akkor az elsődleges routeren ugyanúgy nem úszod meg a portforwardot, egyszer a router irányába, egyszer a gépébe.

Szvsz így már túlbonyolítod. Akkor már maradj valami esp alapú uC-nél (1USD) és nyiss egy portot annak, egyer meg a gépednek a fő wifi routeren.

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#77181) Steve_Brown


Steve_Brown
aktív tag

Sziasztok!

Az ilyen feszültségszabályzó hogy működik?
Folyamatos műterhelést tart a bemeneti feszültségen, hogy az a megfelelő értékre csökkenjen, vagy sorba van kötve és a fölösleges feszültséget elmelegíti?

(#77182) tordaitibi válasza Steve_Brown (#77181) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Többféle a működés.

Tirisztor, és ennek a félhullámon belüli gyújtásával szabályozzák a max. töltőfeszültséget. Jó megoldás.

Szintén tirisztor, és amikor sok a fesz. akkor egyszerűen rövidrezárja a tekercset. Ez jellemzően a 3 fázisú generátorral rendelkező motorokba szokás, ahol nincs gerjesztés hanem állandómágnes van.
Ez a legrosszabb megoldás, égnek is le szépen az állórészek a sportmotorokon.

Külső ellenállásokon emésztik fel a túlfeszültséget.
Ez ritka, de régebben sok helyen találkoztam vele.

Tranzisztoros soros szabályzót én még nem láttam mert üveghangon akár 70V felett is lejöhet a töltőtekercsről, ezt nem egyszerű szabályozni így.

(#77183) hcl válasza tordaitibi (#77182) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Te mondtad a múltkor a TV-mre a PFC hibát? Mert engem is érdekelne, hogy mi baja lehet egy PFC-nek :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#77184) Dr. Szilikát válasza hcl (#77183) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Annyi baja szokott lenni (mármint az aktív PFC-nek), hogy pl. nem indul el (nem nyomja fel a feszültséget) és emiatt a készülék is visszaáll készenlétbe. Vagy már a készenlétből indulni sem próbál, mert nem jelenik meg a feszültség.

Ez attól függ, hogy terhelésre automatikusan induló fajta, vagy nem.

Vagy zárlatba megy a MOSFET, esetleg a dióda, akkor meg semmi nincs, mert kinyomta a biztosítékot.

[ Szerkesztve ]

(#77185) hcl válasza Dr. Szilikát (#77184) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

De mitől tud nem indulni?

Mutogatni való hater díszpinty

(#77186) tordaitibi válasza hcl (#77183) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Sajnos csak nagyon felszínes ismereteim vannak a működéséről, vagyis a működését tudom de a kivitelezés és a konkrét ármköri megoldásban már tudatlan vagyok.
A lényege hogy a bejövő színusznak a teljes tejedelmét felhasználja, akár a színusz elejéből, pl 10 voltról is képes felnyomni a puffert. Így a hagyományos kapcsis tápokkal ellentétben, amik szinte csak a színusz felső negyedét hasznosítják, sokkalta tranziensmentesebb a terhelése a hálózatra nézve.
És amelyik készülékek ezzel mennek, azok nem imdulnak ek a szokásos 320v körüli puffer feszültségről, csak ha megy a pfc és megvan a 400-410V.
De hogy nálad miért nem indul be arról sajnos fogalmam sincs.

(#77187) hcl válasza tordaitibi (#77186) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

OK, köszi :R

Mutogatni való hater díszpinty

(#77188) Dr. Szilikát válasza hcl (#77185) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Abban a körben valamelyik alkatrész hibájától értelemszerűen, akár az IC, a feszültséget mérő osztó, kondenzátor, bármi. De nem mondom, hogy az összes hibához képest gyakori lenne az aktív PFC meghibásodása.

Esetedben még szóba sem jöhet, hiszen előbb a 12 V-os tápegységnek kell elindulni, ez adja a készenléti tápot.

Csak utána tudod bekapcsolni a készüléket, akkor indul a PFC és a háttérvilágítás 120 V-os tápegysége, ezeket egy közös IC vezérli, annál a konstrukciónál.

Teljesen elkülönül a 12 V-os tápkör és trafója, amit egy másik IC vezérel. Viszont ez is ugyanazon pufferről kapja a 325 V-ot, ami indulás után felszalad 380 V körüli értékre.

Múltkor nem írtam, de készenlétben azért sem dolgozik az aktív PFC, mert az is némi energiát igényelne, ami ellentmondana a készenléti áramfelvétel minimalizálásának.

(#77189) hcl válasza Dr. Szilikát (#77188) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Mondjuk igaz, hiszen a készenlét sem megy. Akkor sem, ha kintről adok neki 12V. A 325V meg is van...

Mutogatni való hater díszpinty

(#77190) tordaitibi válasza hcl (#77187) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Mivel jóformán semmire nem mentél a segítségemmel, én köszi hogy te köszi :)

Esetleg a konkrét rajz birtokába.
Ha nincs olyan durva hiba mint miket a fórumtárs leírt, fet, diód hiba, akkor a pfc vezérlés környékén kellene keresgélni, van-e valami osztó amiről kapja a referenciát hogy mennyi is a pufferfeszültség. Vagy valami távolról esetleg képes-e tiltani, pl. a háttérled zárlata, vagy valami túláram, és ezért nem indul.
Vagy lehet hogy a standby állapotba nem is működik, mert annak elég a kisebb fesz. és így takarékosabb, viszont valamiért nem kapja meg az on jelet.
Esetleg a mainboardon van valami hiba, elindul, de mivel nem kap visszajelzést, le is áll.

Szerk, most olvasom hogy külső táppal se megy, és standby sincs.
Hát passzolok sajnos.

[ Szerkesztve ]

(#77191) hcl válasza tordaitibi (#77190) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Több, mint amire én rájöttem :D

A standby-nak szerintem kéne jönnie scaler nélkül is. S tényleg, ahogyan Dr. Szilikát is írta, hát ha nem megy a standby, mitől menne a PFC? A scaler szerintem ritkán hal meg.
A világítást lehúzva sem indul, azzal kezdtem, hogy no LCD, no backlight, csak a táp é a scaler.

Mutogatni való hater díszpinty

(#77192) Dr. Szilikát válasza hcl (#77191) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Alaplaphiba nem ritka egyébként, legyen az Samsung, LG, hogy némelyik hulladék Sony alaplapról ne is beszéljünk.

Viszont sok ilyen készülék vagy annak részegysége, alaplapja könnyen elindítható / tesztelhető DC-tápról is. Annál a Sony típusnál nem próbáltam ugyan, de elképzelhető, hogy az AC_DET optocsatolójának tranzisztorát is át kellene kötni, amit figyel az alaplap, egyfajta "Sony-hóbortként" (felesleges túlbonyolítás ez is szerintem, legtöbb TV-ben nincs ilyen trükközés).

(#77193) hcl válasza Dr. Szilikát (#77192) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Igen, pár másnál már csináltam ilyet, de itt nem tudok rájönni, mi okozza... Pláne, hogy sem az alaplap felé nem mérek zárlat, sem a tápon, mégis villannak egyet a standby LED-ek.
Nem mellesleg az is olyan, hogy egyszer villan, majd ha 220 ki-be, akkor nem. Csak ha sokáig ki van húzva.
Tehát valami kondi feltöltődik, és amíg ki nem sül, addig nem mozdul...

Mutogatni való hater díszpinty

(#77194) tordaitibi válasza hcl (#77193) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Pedig ez a tunet tipikus a pc tapoknal is, zarlat vagy tulterheles eseten. Leall es addig nem indul el amig aramtalanitva nincs egy idore.

Csak talalgatok hatha sikerul valamit kiokoskodni.
Az a baj hogy erosen vizualis vagyok, keprol nem tudok azonosulni csak ha elottem a panel es kezbe foghatom, forgathatom mi hova is megy es mi micsoda rajta.

(#77195) hcl válasza tordaitibi (#77194) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

OK, köszi :) Ne törd magad, szívességből javítás, én sem teszem :) Csak érdekelne, mit nézek be :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#77196) zone


zone
őstag

A cél az lenne, hogy egy régi okostelefon folyamatosan üzemeljen akksi nélkül.
A (kivehető) akkumulátorra 3.7V van írva, így ha ennek a kimenetét letekerem 3.7V-ra és rákötöm a belső pinekre, ahol az akksi + és - csatlakozása van, úgy működne?

YouTube - https://goo.gl/bCKFYP

(#77197) Starchm válasza zone (#77196) üzenetére


Starchm
őstag

Elvileg ha 2 pines akkor igen egyebkent nem.
En altalaban lebontom az akksit es a nyakot meghagyom aztan a battery +, - -ra kotom ra ennek a kimenetet. Bar biztos van szebb/jobb megoldas.

(#77198) zone válasza Starchm (#77197) üzenetére


zone
őstag

4 pines. Mennyire egyszerű egy ilyen akksit szétszedni, hogy azt a csatlakozós részt kiszedjem?
Ja és gondolom ugyanúgy működne a PC USB csatlakozójából, mint egy 5V 1A fali töltővel?

YouTube - https://goo.gl/bCKFYP

(#77199) tordaitibi válasza zone (#77196) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Próba mert nem biztos hogy elindul a telefon, ha nem csak a +- van az akkun kivezetve.
Mezei 5V/2A telefontöltő, a pozitívval sorbakötsz 2 darab mezei szilíciumdiódát és meg is van a 4V körüli tápfeszültséged.
Nálam egy leharcolt 8 éves tablet megy így évek óta mint ébresztőóra.

(#77200) Starchm válasza zone (#77198) üzenetére


Starchm
őstag

Szetszedes: Tobbnyire egy kulso reteget leszedsz konnyen aztan kb szet is esik vagy max 1-2 csavar tartja. Aztan leforrasztod az akksit a 2 fulrol es annnak helyere a vezeteket vissza.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.