Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2018-01-14 14:06:07

LOGOUT.hu

Sziasztok kedves otthon barkácsolók!
A közelmúltban felmerült ötletek, reakciók alapján úgy éreztem, itt az ideje egy topik összefoglaló készítésének. Ugyanakkor a nyitó hozzászólás erre tökéletesen megfelel, így ezek után következzenek a topiknyitó fórumtársunk szavai:

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#74051) Aaron14 válasza Met (#74049) üzenetére


Aaron14
őstag

Köszi, a tű eszembe sem jutott! :DDD

rosejbli:
Köszönöm szépen a részletes leírást, legközelebb így fogok tenni. :R

Sony KD-55XF9005 - MacBook Pro M1 Pro 14” - iPhone 15 Pro 128GB

(#74052) PitLee válasza Essejó (#74042) üzenetére


PitLee
őstag

Láncos emelőből van karos racsnis is, ha kevés a hely
google keres

A kézi tekerősből meg van műanyag hevederes változat nem olyan erős, mint az acélsodronnyal, de a dobon jobban viselkedik.
például, nem ajánlat
https://www.goliath-store.com/lifting_en/strap-winch-20afds-pf532003s-c1.html

(#74053) NeoPampalini


NeoPampalini
aktív tag

Na, eddig is tervben volt, hogy lágyindítót kap a gérfűrész, de most már úgy néz ki, hogy a körfűrésznek is kell, mert állandóan lecsapja a biztosítékot (régi csoda, lassan az elműt is aktiválni kellene, hogy cseréljék le az egészet), gyorsan rendeltem is kettőt, biztos, ami biztos. :DDD

Pedig pont ma rúgtam ki a műhelyből egy konyhaszekrényt, és lett volna időm barkácsolni ezt-azt. :D

(#74054) inf3rno


inf3rno
nagyúr

Kerti öntözőrendszereknél a nyomásszabályozást hogyan szokás megoldani? Tennék rá szelepet a csökkentésre, de akkor a fele víz elfolyna, és a szivattyút is csak nagyjából lehet méretezni egy kész öntözőrendszerhez. Nincs erre valami elektronikus vezérlő vagy szabályozó, amivel úgy nagyjából be lehet állítani? Egyáltalán van olyan szivattyú, aminek vannak fokozatai? Az eddigiek alapján nekem úgy tűnt, hogy szinte mindegyiknél csak két állapot van, vagy pumpál vagy nem...

Buliban hasznos! =]

(#74055) Essejó válasza darvinya (#74043) üzenetére


Essejó
veterán

Amivel a fa fürészlapot fogatod fel, azzal mi a gond?

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#74056) darvinya válasza Essejó (#74055) üzenetére


darvinya
titán

Kicsi, azaz nincs központosító kiemelés vágókoronghoz, emiatt el tud mozdulni.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#74057) Samus válasza inf3rno (#74054) üzenetére


Samus
addikt

Létezik fokozatszabályzós szivattyú, de elég drága a simához képest. Kérdés, milyen szivattyú, és mennyi víz kell, tehát milyen öntözőrendszer. A lapátkerekes szivattyúknak nem gond, ha magukban futnak (ez az úgynevezett kerti és a mélykúti szivattyúk). Ha kevés víz kell, akkor puffertartály, ha több, akkor golyóscsap. Öntözéshez azért nem kell tized pontos l/perc érték...

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#74058) Barret001 válasza inf3rno (#74054) üzenetére


Barret001
addikt

A nyomást nem lesz egyszerű szabályozni,mert egyenesen arányos a szállított folyadékmennyiséggel! Centrifugál szivattyú alapelve.

(#74059) darvinya válasza Samus (#74057) üzenetére


darvinya
titán

Aquaponika-hoz kell a pontos öntöző, de az inkább csepegtető.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#74060) Essejó válasza darvinya (#74056) üzenetére


Essejó
veterán

Akkor elbeszéltünk egymás mellett, ugyanis amikor a sarokcsiszolóhoz vettem fűrészlapot, az sem stimmelt a tengelyen. Volt egy kotyogása, de a gyári csomagban volt egy gyürű, aminek a belső átmérője passzolt a tengelyen a külső meg pont a fürészlapba. Neked meg olyan felfogó kellene ami alapból a flexeken van?

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#74061) Essejó válasza darvinya (#74059) üzenetére


Essejó
veterán

A ponikához nem is a kút szivattyút kéne használni, hanem kellene egy megfelelő méretű tartályt tölteni a kútból. Már csak azért is mert a kút víz túl hideg a közvetlen öntözésre. A tartályba meg mehetne egy 12Voltos kerti szökökút szivattyú a pónika csepegtetéséhez. Ez utóbbi még akár napelemmel is működtethető.

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#74062) pjen válasza darvinya (#74043) üzenetére


pjen
félisten

Nem tudom merre laksz, én a 17. ben.Beírtam gugliba, hogy esztergályos, hármat is feldobott a környéken.

(#74063) Barret001 válasza pjen (#74062) üzenetére


Barret001
addikt

1 db fúrógéppel legyártom a szükséges alkatrészt,ez már a szőrszál hasogatás kategória irányába megy el.

(#74064) Essejó válasza Barret001 (#74063) üzenetére


Essejó
veterán

Azért ezt megnézném.:DDD

[ Szerkesztve ]

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#74065) do3om válasza Barret001 (#74063) üzenetére


do3om
addikt

Mindjárt szétszedem én milyet csináltattam, aztán eldöntöd menne e. ;] :D

Ha érdekel valami szerelési anyag írj privátot. Eladó Schneider Mágneskapcsoló 18,5kW/38A

(#74066) Barret001 válasza Essejó (#74064) üzenetére


Barret001
addikt

Egyszerű esztergálás az egész.Tizedes tűréssel.Szabadkézi esztergálás,Igen fémet is esztergálnak így! Pl műszerészek,órások,stb.Nem kötelező gyémántból lennie,alu,réz,akár danamid is megteszi. Nem kell hozzá eszterga gép,csak az anyagot kell megforgatni.

(#74067) Barret001 válasza do3om (#74065) üzenetére


Barret001
addikt

Megnyugtatlak,hogy menne :)

(#74068) pjen válasza Barret001 (#74066) üzenetére


pjen
félisten

Még az öt tizedes tűrés is elmegy, picit üt nem olyan nagy kaland.Én már drótból is tekertem.Hirtelen kellett.

(#74069) Barret001 válasza pjen (#74068) üzenetére


Barret001
addikt

És ugye hogy működött? Csak azért nem lehet sok pénzt elkérni,mert nem "Profi" megoldás. Mint például az arany derékszög.

(#74070) pjen válasza Barret001 (#74069) üzenetére


pjen
félisten

Vagy a gyémántal kirakott kőr vinkli. :)

(#74071) do3om válasza Barret001 (#74067) üzenetére


do3om
addikt

Biztos megoldható, de azért nem árt pontosnak lenni. A gondot az jelentené hogyha a kis válat te egy külön gyűrűvel akarod megoldani az nem egszszerű. Nincs mérete annyira kicsi, meg sem tudnád fogni utúlag külső méretre köszörülni meg... Olyan amilyen. Én az eredeti rögzítést alakítottam át. Nem akarom már az eredeti korongot használni. Amúgy amíg talál valakit megoldható a gyűrű otthoni legyártásával. Én mondjuk nem szeretem ha több darabból van valami, jobb egyben és nem veszlik el. Mondjuk elég sokat esztergáltatok, de szerencsére nekem nem probléma.

[ Szerkesztve ]

Ha érdekel valami szerelési anyag írj privátot. Eladó Schneider Mágneskapcsoló 18,5kW/38A

(#74072) Barret001 válasza do3om (#74071) üzenetére


Barret001
addikt

Te acélból csináltad,azt viszonylag nehéz megmunkálni. De mint írtam,lehet más "puhább" anyagokat is használni.

Az első esztergagépet is esztergagép nélkül csinálták ugye? Mi volt előbb? Az eszterga,vagy az esztergagép?
Még nekem is sikerült,egyszerű kézi szerszámokkal,akkor gondold el,mekkora szaktudás kell hozzá! Össze gányoltam!

A szükség nagy úr!!!!!!!!!!

(#74073) darvinya válasza pjen (#74062) üzenetére


darvinya
titán

Nem ott lakok, de közelemben is van pár, csak kakkantanak rá ilyen kis tételre.

Problémám:
Parkside kézi körfűrész gép tengelye 10mm-es, vágó korongé 22mm-es.
Gép távtartó pogácsáján nincs semmilyen perem 22mm-eshez, minek is lenne, ha fafűrész korong 10mm-es.
Viszont fémvágó korong 22mm-es.
Tehát óriási játék tud képződni.
Tehát nekem olyan gép távtartó pogácsa kellene, aminek van 22mm-es pereme.

Ami ötletet kaptam, hogy a gép leszorító alátéttel fogassam fel, nem rossz, mivel domború.
De, az sem tudja stabilan ott tartani, mikor megszorul a korong.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#74074) Barret001 válasza darvinya (#74073) üzenetére


Barret001
addikt

Gyakorlatilag neked 3 megfelelő méretű fém karika (alátét) Kell. kettő nagyobb két oldalra,és egy 10/22-es középre,a fűrésztárcsa furatába.

(#74075) pjen válasza darvinya (#74073) üzenetére


pjen
félisten

Finom csiszoló papírt Tegyél az alátét alá, hogy mindkét felén a szemcsés legyen kifelé.

(#74076) do3om válasza Barret001 (#74072) üzenetére


do3om
addikt

Azért az a gép elég jó kis masina otthonra. Van rajta minden ami kell. :C

Ha érdekel valami szerelési anyag írj privátot. Eladó Schneider Mágneskapcsoló 18,5kW/38A

(#74077) darvinya válasza Barret001 (#74074) üzenetére


darvinya
titán

10-es minek?
10-es a tengely.
22-es alátét kellene 10-es belsővel, de otthoni fúrógéppél nehéz kivitlelezni, mert biztosan tojás lesz kis mértékben.
Ez kicsi 150mm-nél már nem olyan kicsi.

pjen

Nem lenne rossz ötlet, csak ez is meg tud csúszni, azaz a csiszolópapírt begyűri.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#74078) do3om


do3om
addikt

Nagyon jó gép lett. Régen baltával, ékekkel hasogattam, azért így mindjárt más. Nem szerettem láncfűrészt használni mert a hasogatás igen szar, így egybe hasítottam régen is, aztán körfűrész, szalagfűrész.

Ha érdekel valami szerelési anyag írj privátot. Eladó Schneider Mágneskapcsoló 18,5kW/38A

(#74079) pjen válasza darvinya (#74077) üzenetére


pjen
félisten

Sikítónál nem érdekes ha picit üt, az első vágás rendbe teszi.

(#74080) inf3rno válasza Barret001 (#74058) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Hát olyan szempontból egyszerű a kérdés, hogy teszek egy szenzort a szivattyú után, és ha túl nagy nyomást mér, akkor visszaveszi a szivattyú teljesítményét, vagy akár teljesen lekapcsolja. Pl dugulásra ez nagyon logikus, de abból indulok ki, hogyha megy az öntözés, akkor is előfordulhat, hogy túl nagy térfogatáramot ad a szivattyú ahhoz képest, amit az öntözőrendszer el tud vezetni, és ezért megnő a nyomás (bár ez nem biztos, hogy helyes következtetés). Na nézegettem ennek a fizikáját, aztán rájöttem, hogy én erről már tanultam néhány félévet vegyipari géptanból, úgyhogy gyorsan be is csuktam. Nem volt a kedvenc tárgyam. :D

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#74081) inf3rno válasza Essejó (#74061) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Erre én szívesen látnék valami tanulmányt, mert én lazán öntözök vele, és nem sikítanak a növényeim. :D Amúgy ezt öreganyám is mondja, hogy túl hideg, úgyhogy valami népi bölcsesség lesz, ami valószínűleg alaptalan, vagy extrém esetekből kiinduló általánosítás.

Buliban hasznos! =]

(#74082) Barret001 válasza inf3rno (#74080) üzenetére


Barret001
addikt

4 BAR nyomásról beszélünk,ami nagyjából a hálózati víz nyomása. A gyengébb szivattyúk még ennyit sem tudnak,és ez 0 méter emelési magasság mellett értendő!

(#74083) Barret001 válasza darvinya (#74077) üzenetére


Barret001
addikt

"22-es alátét kellene 10-es belsőve" 10/22 ezt jelenti. Fordítsd meg a számokat :)

(#74084) Barret001 válasza do3om (#74078) üzenetére


Barret001
addikt

Na ugye hogy nem kell túlgondolni? 1M erőkaron nem tud akkora erőt kifejteni,hogy elcsavarja a vázat! 40x40-es anyag bőven elég oda,jó lett! :)

(#74085) do3om válasza Barret001 (#74084) üzenetére


do3om
addikt

Így van, de azért raktam bele anyagot rendesen :D

Ha érdekel valami szerelési anyag írj privátot. Eladó Schneider Mágneskapcsoló 18,5kW/38A

(#74086) Barret001 válasza do3om (#74085) üzenetére


Barret001
addikt

Örök élet,+1 nap!

(#74087) inf3rno válasza Essejó (#74061) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Na közben utánanéztem ennek a hideg víz témának. Olyan 10-20% közötti veszteséget jelent a 10-15°C-os kútvíz a 25°C-os vízhez képest. Csökken tőle a növény magassága és a levelek nagysága, a levelek viszont vastagodnak tőle. Sok függ attól is, hogy hogyan juttatják ki a vizet, gondolom csepegtetésnél, vagy szórással nincs annyira komoly hatása, mert van ideje felmelegedni, rendes öntözésnél viszont ez a helyzet. Esetleg egy hőcserélőt be lehet tenni a szivattyú után, az ellensúlyozza, ha valaki direktbe a kútból öntöz, de csökken tőle a nyomás. Az alternatíva, hogy kell még egy szivattyú, és közéjük egy tartály, amiben van ideje felmelegedni a víznek.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#74088) inf3rno válasza Barret001 (#74082) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Szóval mindenképp lenne értelme külön szivattyúnak a víz húzáshoz és az öntözéshez, mert eltérő jellegű munkát kell végezniük (emelés/nyomás), vagy mi a konklúzió ezzel kapcsolatban?

Buliban hasznos! =]

(#74089) darvinya válasza pjen (#74079) üzenetére


darvinya
titán

Kézi fűrész esetében nem, mert akkor belekap a keretbe, totál szétbombázza a műanyag védőt.

Barret001

:R

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#74090) Barret001 válasza inf3rno (#74088) üzenetére


Barret001
addikt

Én gyűjteném a vizet,egy tartályba,miután felmelegedett,ellocsolnám.Meg lehet oldani 2 szivattyúval,vagy ha a tartályt magasabbra teszed,kifolyik a víz magától.Ez a legegyszerűbb.Bár így nem lesz nagy nyomás,spriccelni nem lehet vele .De barázdába szépen elfolyik a víz.

(#74091) inf3rno válasza Barret001 (#74090) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Az egyik telek lejtős, talán 10-15 méter lehet az esése, az alsó részeken azért már lenne ott nyomás így gravitációsan is. A magasabb részekre jó ötlet a barázdás módszer, a lejtőt pedig meg lehetne oldani teraszosan. Csepegtetős öntözésre gondoltam először, de ez is tetszik végülis. A lényeg csak annyi, hogy automatizálni lehessen, különben ha elmegyek nyaralni, akkor minden elszárad.

Buliban hasznos! =]

(#74092) SchumiBácsi válasza inf3rno (#74054) üzenetére

Nyomást legegyszerűbben fúvókamérettel tudsz változtatni. Kis fúvóka nagy nyomás, nagy fúvóka kis nyomás. A szállítás előbbi esetben kevesebb utóbbi esetben több. Egyébként bármilyen centrifugál elven működő szivattyú beáll egy munkapontra és ott is marad. A kútban az üzemi vízszint még befolyásolhatja a nyomást ezzel a szállítást is.

Egy centrifugál szivattyúnak a teljes terhelést az jelenti amikor viszonylag kevés nyomással teljes vízmennyiséget szállít. Ahogy nő a nyomás elméletileg csökken a motor terhelése is. Ha még nincs szivattyúd érdemes átfutni a jelleggörbéket és ha megvan a vízigényed ahhoz illeszteni a szivattyút.

Pl. egy 70liter/perc szivattyút 2-3bar nyomáson terhelve kb. 40-50litert fogsz kapni.

Valamint tudni kell hogy felszíni szivattyú vagy csőbúvár. A felszíni akkor jó ha a kútban az üzemi vízszint 9méter felett van. Ha ettől mélyebbre csökken akkor búvár kell. Búvárnál az is lényeges hogy 3méter víz legyen a szivattyú fölött, bár ez sztem a felszínire is igaz a szivornyára.

Amikor nekem készült a rendszer a szaki mondta hogy frekvenciaváltóval még lehetne változtatni a szivattyú fordulatszámát ezáltal a nyomást így a mennyiséget is. Ez viszont nem olcsó, egy sima vezérlés ami meggátolja a szárazon futást, meg fáziskieséskor közbelép, az is jelentős tétel tud lenni. Nyomáskapcsoló van még mert én slaggal öntözök és amikor végzek lezárom, kikapcsol a szivattyú. Ez viszont önmagában nem jó mert ki/be kapcsolgatná csak azért van hogy ha végeztem és amíg teljesen kikapcsolom ne ömöljön a víz.

Olvastam valami hőcserérőről még, annak nyomásállónak is kell lennie de nem tudom mekkora hőcserélő az ami akár egy 50liter/percet is felfűt 10ről 20fokra öntözéskor. Régen nekem is volt tervben tartály, feltölteni kis szivattyúval, vagy hálózatról és kinyomni nagy teljesítményű szivattyúval de elvetettem. Amit a témában viszont tudok hogy 1-2m3 térfogat elég sokára fog felmelegedni főleg ha árnyékban van.

IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

(#74093) inf3rno válasza SchumiBácsi (#74092) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Amiről most beszéltem telek, ott búvár van a kútban, de semmit nem tudok róla, hogy mi féle. Nagyanyám lakik ott, neki segítek be, de minden évben egyre kevesebbet tud megművelni. Lassan átvesszük tőle.

A frekvenciaváltót már néztem más motor kapcsán, nincs értelme, akkor már jobb eleve olyat venni, amiben van szabályozás beépítve.

A hőcserélőt tudom méretezni, ha már megvan mennyi vizet locsolok ki. Akár nap kollektort is be lehet tenni a melegítésére. Nem hiszem, hogy el fogom cseszni rá az időmet, szerintem inkább tartály és még egy szivattyú lesz vagy gravitációsan oldom meg, amíg lefolyik, addig úgyis felmelegszik alapon.

Buliban hasznos! =]

(#74094) cinemazealot válasza do3om (#74078) üzenetére


cinemazealot
addikt

Masszív szerkezet lett. Gratula! :K

(#74095) SchumiBácsi válasza inf3rno (#74093) üzenetére

A hozamot úgy mérheted meg hogy beállítod ahogy gondolod jó lesz és 1percig mérsz. Utána már könnyű számolni.

Az öntözés mennyisége még érdekes mert nekem jókora tartály kellene amennyit szezonba 1-2hetente kijuttatok. Persze kis tartállyal lehet kétnaponta is de nekem elsődleges szempont a gyorsaság volt, így egyszerre sok megy ki és 1óra a limit.

[ Szerkesztve ]

IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

(#74096) inf3rno válasza SchumiBácsi (#74095) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Kiszámoltad, hogy hány m3 és mekkora területre? Érdekelne, hogy hozzávetőlegesen mennyi az annyi, mert a területet nagyjából tudom, hogy mekkora. Leginkább a június, augusztus szokott nekünk ilyen öntözős lenni, de akár mondjuk most is lehetne öntözni akkora az aszály.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#74097) PitLee válasza qdak (#73764) üzenetére


PitLee
őstag

WC tartály és a polisztirol szigetelés
https://youtu.be/ssJCJszvkeU?t=175

A miénk valami szlovák abból nem jön ki így a polisztirol, lehet tényleg megoldás amit Reéb mond.

(#74098) Samus


Samus
addikt

Van Pécsen, vagy esetleg Szentlőrincen olyan kolléga, akinek van egyetemes esztergálya, és vállalna egy negyed órás munkát? Vettem ferde szemű barátainktól flexhez horonymaró adaptert, de persze nem a leírásnak megfelelő volt (vita folyamatban).

Amit kellene: egy persely (bármilyen fémből), aminek furata 20, palástja 22.2mm, hossza 26mm. Illetve 4 darab alátétszerű távtartó van hozzá, aminek furatát bővíteni kell 20->22.2mm méretre.

Kép: [link]

[ Szerkesztve ]

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#74099) do3om válasza do3om (#74078) üzenetére


do3om
addikt

Csak azt nem tudom mért nem csináltam ezt meg évekkel ezelőtt.
igen jó vele dolgozni, akinek méteres fa van otthon ugorjon neki és építsen egy ilyet. lehet a tőkéző asztalt meg sem csinálom, mert szinte felesleges, hisz méretre aprítom méteres hosszban.

Ha érdekel valami szerelési anyag írj privátot. Eladó Schneider Mágneskapcsoló 18,5kW/38A

(#74100) pjen válasza Samus (#74098) üzenetére


pjen
félisten

Mért kell ehhez felsőfokú végzettségű eszterga? :)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.