Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2018-01-14 14:06:07

LOGOUT.hu

Sziasztok kedves otthon barkácsolók!
A közelmúltban felmerült ötletek, reakciók alapján úgy éreztem, itt az ideje egy topik összefoglaló készítésének. Ugyanakkor a nyitó hozzászólás erre tökéletesen megfelel, így ezek után következzenek a topiknyitó fórumtársunk szavai:

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#74801) Gézengúz válasza lemmy71 (#74798) üzenetére


Gézengúz
addikt

Azt ugye mondanom se kell, hogy nem a kút mélysége a meghatározó, hanem a benne lévő vízoszlop magassága?

(#74802) lemmy71 válasza Gézengúz (#74801) üzenetére


lemmy71
őstag

Az adatokat nem hasraütésre adják meg a gyártók, ha ennyire hitetlen vagy akkor vegyél egyet és próbáld ki, ha nem jó vidd vissza és visszakapod a pénzed.
Nekem két fúrt kutam is van. Az egyiken egy 800wattos prima szivattyú van, az percenként cirka 80 litert nyom, a másik egy 550 watt körüli, az is megtölt három 16 literes vedret cirka egy perc alatt.
Szóval nem a levegőbe beszéltem ;)

(#74803) inf3rno válasza lemmy71 (#74800) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Kizárt. Gravitációs potenciális energiát adsz neki, annál m*g*h a képlet. 50kg/s * 10m/s2 * 7m = 3500kgm2/s3 = 3500W. Szóval 100%-os hatásfokon kellene ehhez 3.5kW-os szivattyú...

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#74804) inf3rno válasza inf3rno (#74803) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Oké, ezt benéztem 50 liter / másodperccel számoltam, nem 50 liter / perccel. Az úgy már hihető...

Buliban hasznos! =]

(#74805) Gyarmati_ válasza lemmy71 (#74798) üzenetére


Gyarmati_
senior tag

"egy 15 méteres kútból is kirántja a vizet". Ilyet a mamut szivattyúk tudnak. Kb 8 m a határ ahonnan még tudnak szívni a normál szivattyúk, de ez erősen függ a légköri nyomástól is. Persze a magasságot a szívóház és a vízszint közötti különbség adja.
Ha ettől mélyebb helyről kell vizet kivenni egy búvárszivattyú a megoldás.

[ Szerkesztve ]

EATON motorvédő kapcsolók eladók, keress privátban.

(#74806) darvinya válasza Barret001 (#74797) üzenetére


darvinya
titán

Jó lenne, de pénz mag számít, és akkor a direkt feszültségű szivattyú jobb lenne. :DDD

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#74807) Gézengúz válasza inf3rno (#74804) üzenetére


Gézengúz
addikt

Szóval akkor milyen teljesítménnyel, mekkora mélységből, mennyi vizet tudsz 1 perc alatt?

(#74808) inf3rno válasza Gézengúz (#74807) üzenetére


inf3rno
nagyúr

50 liter / perc emeléséhez 7 méterről ekkora teljesítmény kell: r*q*g*h = 1kg/L*(50L/60s) * 9.81m/s2 * 7m = 57.2W, plusz ad kinetikus energiát is neki attól függően, hogy mekkora a cső átmérő. Legyen mondjuk 40mm-es a cső belső átmérője. A keresztmetszet: A = d^2*pi/4 = (0.04m)^2*3.14/4 = 1.256 * 10^-3 m2. A térfogatáram q = V/t = 50L/60s = 0.833 L/s = 0.833 * 10^-3 m3/s. A sebesség v = q/A = 0.833/1.256 = 0.663m/s. A teljesítmény, ami ehhez a sebességhez kell: 1/2*r*q*v^2 = 0.5 *1kg/L*(50L/60s) * (0.663m/s)^2 = 0.183W. Szóval ez a része nagyjából elhanyagolható. Van még csőrsúrlódás, amibe most inkább nem megyek bele, mert rámenne az egész nap, hogy újra előszedjem. Ezzel azt írja 10 méter PVC csőre, hogy 0.127 méter vízoszlopnak felel meg: [link], szóval azt is elhanyagolhatjuk, illetve szerintem a 90°-os kanyar sem árt neki sokat, mert ekkora sebességnél tutira lamináris az áramlás, aminél nincs nagy súrlódás. Szóval mondhatjuk azt az egészre, hogy 60W körüli teljesítmény kell neki 100% hatásfokkal.

A hatásfok kapcsán gyors kereséssel csak ezt találtam: [link]. Nálunk q = 0.833 * 10^-3 m3/s * 3600s/h = 3m3/h, amivel leolvashatnánk, ha nem lógna ki az érték a diagramról. Mindenesetre el lehet hinni, hogy olyan 20-50% között van a hatásfok egy átlagos szivattyúnál, szóval a legrosszabb esetben 60W/20% = 300W áram kell ehhez az 50L/perc, 7m mélységből, 4 centis csövön jellegű munkához. Erre egy átlagos 600W-os szivattyú bőven elégnek tűnik nekem, és nem kell egyáltalán maxra járatni hozzá. Nyilván olyat kell választani, ami képes 10-15 méterről emelni, hogy ne essen nagyon vissza a hatásfok 7 méternél, és akkor vígan hozni fogja az 50 liter/percet.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#74809) inf3rno válasza Gézengúz (#74807) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Ahogy nézem a kolléga 1 colos csövet írt, nem 4 centiset. Most nem számolom át, de annyira sokat nem számít, talán dupla kinetikus energiát és súrlódást jelenthet, szóval felül becsülve mondjuk 75W/20% = 375W. Ugyanúgy belefér a 600W-ba.

Buliban hasznos! =]

(#74810) Top cat válasza Gyarmati_ (#74805) üzenetére


Top cat
őstag

Úgy érted visszacsapó nélkül?

Mi a 1X méteres kútból, ilyen centrifugál szivattyúval (695W) locsoljuk a kertet.

(#74811) Gyarmati_ válasza Top cat (#74810) üzenetére


Gyarmati_
senior tag

Ugye ez is búvár szivattyú, mert akkor a nyomása mérvadó, az adja az emelőmagasságot.
Amire én írtam ott a szívómagasság volt említve, az meg a légköri nyomás miatt kb. max 8m.

[ Szerkesztve ]

EATON motorvédő kapcsolók eladók, keress privátban.

(#74812) Top cat válasza Gyarmati_ (#74811) üzenetére


Top cat
őstag

Nem, nem búvár, ez hagyományos. Búvár szivattyú-t nehéz lenne bepasszírozni egy 5/4-es csőbe. :)

Ilyennel locsolnak 7X méteres kútból is.

(#74813) Gyarmati_ válasza Top cat (#74812) üzenetére


Gyarmati_
senior tag

A videón mintha búvár lenne.
Amúgy a szivattyú talajszinten van és a víz alatta meg több mint 10 méter mélységben?

[ Szerkesztve ]

EATON motorvédő kapcsolók eladók, keress privátban.

(#74814) Top cat válasza Gyarmati_ (#74813) üzenetére


Top cat
őstag

Hirtelen ezt találtam. Ha megnézed jobban csak a turbina része van benne a vízben.
Ha a vízbe merítenék, gyorsan beázna. :D

Itt ásott kútból szívják vele a vizet.

Kb 14m-es a mi kutunk. A cső végén van egy visszacsapó szelep.
A visszacsapó után van egy T elágazó.
A T-től felfelé van egy gömbcsap, utána egy norton kút.
A T-től oldalra van egy gömbcsap és a szivattyú.

Attól függően, hogy mi van használva, úgy kell forgatni a csapokat.
Amikor felszerelem az egészet, akkor először felhúzom a norton-al a vizet. Onnantól kezdve tartja a visszacsapó.

(#74815) Gyarmati_ válasza Top cat (#74814) üzenetére


Gyarmati_
senior tag

Az úgy okés, de amiről szó volt ott adott a szivattyú és csak egy cső megy a vízbe, ezért max 8 méterről tud szívni.
Nálad a szívóház a vízben van, vagy a talajszinten?

[ Szerkesztve ]

EATON motorvédő kapcsolók eladók, keress privátban.

(#74816) Top cat válasza Gyarmati_ (#74815) üzenetére


Top cat
őstag

Szerintem te ásott kútról beszélsz. Ott számít a légnyomás. Azért a fúrt kutak száma a nagyobb. :)

Mint írtam ez nem búvár, úgyhogy talaj szinten van a szivattyú.

(#74817) Gyarmati_ válasza Gyarmati_ (#74815) üzenetére


Gyarmati_
senior tag

https://ezermester.hu/cikk-8038/ontozesrol__szivattyUkrol

https://szivattyuvezerles.hu/onfelszivo-szivattyuk-alkalmazasa-szabalyozasa-vezerlese-1-resz/

Ha van egy ilyesmi, az képes mélyebbről is felszívni a vizet, de ehhez kell egy nyomág lefelé.

[ Szerkesztve ]

EATON motorvédő kapcsolók eladók, keress privátban.

(#74818) lemmy71 válasza Gyarmati_ (#74805) üzenetére


lemmy71
őstag

A "kirántja a vizet" úgy értsd hogy felszívja, nem pedig totál elszívja a rétegből ;)
A búvár szivattyúval az a baj hogy nem tudsz nyomást csinálni, tehát szórófejet nem igazán bírják.

(#74819) Gézengúz válasza inf3rno (#74808) üzenetére


Gézengúz
addikt

Bőven elég lett volna gyakorlati tapasztalat. Nem a kiszámolt értékekre vagyok kíváncsi. Ilyeneket várnék fórumlakóktól.

[ Szerkesztve ]

(#74820) inf3rno válasza Gézengúz (#74819) üzenetére


inf3rno
nagyúr

lemmy71 írta a gyakorlati tapasztalatot, én csak megerősítettem számokkal.

Buliban hasznos! =]

(#74821) imibogyo


imibogyo
veterán

Csak egy kis műhelyadalék. Azóta még kettő tartó elkészült és tervben van még négy darab. Meg persze majd a töltőnek is készül a fali felfogatás, mert ez valamiért lemaradt róla. Optimistán kettő dupla-töltőnek szánok majd helyet a falon a 8 darab akksi alatt, de ebből az álomból egyelőre még csak egy dupla-töltő és két akksi van meg, mert ennyi járt a fűkaszához és a láncfűrészhez csomagban. Mindegy majd idővel meg lesz a többi is, jobb előre gondoskodni a helyükről... :DDD

(#74822) Inhouse válasza imibogyo (#74821) üzenetére


Inhouse
őstag

Csak az egyik színt használtad! :) Topicidegen lett az eredmény. :C

Üdv Inhouse

(#74823) Barret001 válasza lemmy71 (#74798) üzenetére


Barret001
addikt

" de szerintem egy 15 méteres kútból is kirántja a vizet. " Kirántja az 1500 méter mély kútból is a vizet! Semmi jelentősége a kút mélységének! Szívócső átmérő számít,és az ÜZEMI vízszint,a szivattyútól mérve. Légköri nyomás, 1 BAR.Ez elméleti 10 méter szívómélység.Ezt csak túlnyomás alkalmával engedi átlépni a mai fizika.

(#74824) lemmy71 válasza Barret001 (#74823) üzenetére


lemmy71
őstag

Oké, én ezt a témát lezárom magamban, mert a végén Newton effektust kapok :DDD
Inkább lenyúlok egy méterre és kirántok egy jó hideg sört a hűtőből, nálam ez az életmentő láda a műhelyben :D 🍺

(#74825) abridabri


abridabri
veterán

Gépház elejébe (fekvő) szeretnék ventiket rakni , kellene csinálni valami "falat" amire/amibe mennek a ventik . Valami ilyesmi mint a videóban [link] . Néztem habszivacsot , csak amekkora nekem kellene (1méter x 25cm x5cm )baromi drága lenne.
Igazából ez egy asztal [ház] amiben gyárilag 45fokban állnak a 12cm ventik, de án kivágtam az a fenébe az elején a rácsot ,mert alig jön ott levegő . Na de ez mindegy is, szóval most be tudok rakni 7db 14cm ventis ventit ,de persze normál 90fokban akarom az alaplaptálcára . Pont elférne [ide] . Valami ötlet hogy rögzitsem őket ? Szóval összefoglalva egy venti fal kell ami alul /felül /oldalt zárt ,hogy ne tudjon visszaáramolni a levegő , közepe meg kivágva 7x14cm hosszan.

[ Szerkesztve ]

(#74826) zseko


zseko
veterán

Lomtalanítás volt abban a községben ahol dolgozom, és abban a közös udvarban gyűjtötték az elektronikai hulladékot ahol a munkahely is van. Aztán ott lett lomolva egy állítólagosan rossz, kidobott aiwa mini hifi. Amúgyis akartam zenét a műhelybe ahol dolgozom így gyorsan rápróbáltam, hogy mi rossz benne azt nem tudom, számomra a kihangosítás volt a lényeg, az aux bemenete pedig működik.
Mivel nem volt nálam jack-RCA átalakító, így egy kidobott fülesről levágtam a jack dugót, meg a hosszabbik rész kábelt, összekócoltam a két vezetéket, majd a másik végét összetekert papírral, meg gyurmával rögzítettem az aux bemenetre, és már mehetett is a Spotify a telefonról :DD

[ Szerkesztve ]

HR24.hu

(#74827) Inhouse válasza zseko (#74826) üzenetére


Inhouse
őstag

Ez már valami! :) De hogy még ződsárga szigszalagod sem vót! :)

Üdv Inhouse

(#74828) cinemazealot válasza zseko (#74826) üzenetére


cinemazealot
addikt

Ejnye, de szíp... :C

#74827 Inhouse
Nekem hirtelen az jutott eszembe, hogy ennél már csak az lett volna instantabb megoldás, ha az orromból rántok ki valamennyi rögzítő anyagot. Az legalább ződ... néha még sárga is. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#74829) inf3rno válasza zseko (#74826) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Kemény. :C :Y

Buliban hasznos! =]

(#74830) imibogyo válasza zseko (#74826) üzenetére


imibogyo
veterán

Szép, mint egy traktor... :DDD

(#74831) PROTRON válasza abridabri (#74825) üzenetére


PROTRON
addikt

Én először csinálnék egy "makettot" karton lapokból kivágva. amit úgy farigcsálok hogy végül legyen egy tökéletes mintám.
Először a ventiket tartó lapot kialakítom, rajta középen a nagy "luk" levegőnek, ventiket ráfogatom, aztán bepróbálom a helyére.
Ezután farigcsálom oda az oldallapokat, ezeket fa-áru barkács boltban kapható kicsike "L" sarok profilokkal rögzíteni a vent tartó laphoz, szóval fel kell venni a furatokat. Ugyanilyen profilokkal lehet az oldallapokat a ház meglévő furataihoz rögzíteni, amik ugye eredetileg a ventiknek voltak. Majd jöhet a "tető" lap kiszabása, ami az oldallapokkal lesz merőleges, tehát ehhez tudod szintén sarokprofilokkal rögzíteni.
Anyag terén szabad kéz.
A minta alapján jöhet valami hulladék alu, akár bontott gépházból vagy valami. Abból lehet kivágni amit kell, ha már megvan a minta, az alapján berajzolni.
Lehet flexel a nagyját, meg dremellel, aztán a maradékra mindenképp reszelővel kell rámenni és az éleket eldolgozni ahol össze kell zárni.
Végül felszerel, majd utána mehet köré meleg takony a rések lezárására, ezt érdemes szintén szépen eldolgozni amíg még forró, mondjuk a kartonnal.
Aztán keresztbe 1-1 csík zőcsárga hogy topichű legyél!

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#74832) zseko válasza Inhouse (#74827) üzenetére


zseko
veterán

Sajnos nem, de szerencsére nem volt bent más segédeszköz sem a műhelyben, mert amennyit szarakodnom kellett azzal, hogy ottmaradjon és kipróbálhassam (a gyurma később jutott eszembe), oda is forrasztottam volna ha van bent páka :DDD

HR24.hu

(#74833) NeoPampalini válasza abridabri (#74825) üzenetére


NeoPampalini
aktív tag

Túl van ez bonyolítva. :DDD 12 vagy 18 mm-es rétegelt lemez, arra tök mindegy, hogy rakod fel a ventiket, nem fog rezegni, a házhoz pedig tetszőlegesen hozzácsavarozható. :D A széleit meg vagy körbetaknyolod, vagy valami öntapadós izébizével körberakod.

(#74834) abridabri válasza NeoPampalini (#74833) üzenetére


abridabri
veterán

Közben lemértem pontosan 140cm x 20cm fal kellene . Szóval jó drága lesz .
Egyébként én is gondolkoztam rétegelt lemezen először ,de szerintem 7 ventiből átvenné /átadná a rezgést. Meg itt helyben (Hódmező ) nem is lehet kapni :))
Viszont van itthon vékony alulemez ,lehet majd egy bádogost megkérdezek mennyiárt hajlít neki talpat /vágja ki a közepét.

[ Szerkesztve ]

(#74835) NeoPampalini válasza abridabri (#74834) üzenetére


NeoPampalini
aktív tag

Rugalmas rögzítéssel kell feltenni a ventiket, akkor nincs para. :D Szerintem egy alu lemez jobban rezonál, mint bármilyen vastagabb rétegelt lemez. :D

(#74836) Atomgeszi


Atomgeszi
veterán

Sziasztok.
Sikeresen el lett szakítva ez a cseresznyevirágos napelemes led füzér.
Mondjuk pont az utolsó virág, a végállomás.

Próbáljam valahogy visszaforrasztani? Az a baj, hogy tőből szakadt ki, és a virágnak a szára meg ilyen kemény műanyag valami. Necces, hogy lehet-e csinálni..

(#74837) Atomgeszi válasza Atomgeszi (#74836) üzenetére


Atomgeszi
veterán

Na, végül csak sikerült. :DDD

(#74838) cinemazealot válasza Atomgeszi (#74836) üzenetére


cinemazealot
addikt

Ouch... asszony pont ilyet vett nemrég. Majd mondom neki, hogy lábujjhegyen igazgassa, mert "törékeny". :D

(#74839) Atomgeszi válasza cinemazealot (#74838) üzenetére


Atomgeszi
veterán

Szerinted nálunk ki vágta gallyra az első adandó alkalommal? :DDD

(#74840) aujjobba


aujjobba
addikt

Hatha tudtok segiteni!

Szoval lett egy kis kerites kiskapuval, tolorudas zarral.
A zar rudja most epp a haz oldalan a szigetelesbe vagott parcentis lukba fut bele.
Gondolom ertitek ezzel mi a problemam, felek idovel ez a luk a hungarocelben kitagul, neadjisten ha valaki nekidol nagyobb problemat is okozhat a szigetelesben.

Van olyan hosszu szar amit a szigetelesen keresztul a falba tudnek rogziteni, a masik vegen meg egy luk van amibe a zar rudja belefutna?
Nem tudom hogyan hivjak ezt ha egyaltalan letezik, igy meg nehezkes guglizni.

Koszi!

[ Szerkesztve ]

(#74841) Barret001 válasza cinemazealot (#74838) üzenetére


Barret001
addikt

Ezekben hajszál vékony ér van,nem érdekük erősre csinálni.

(#74842) Barret001 válasza aujjobba (#74840) üzenetére


Barret001
addikt

Más megközelítés kell! Olyan csövet építs a falba(fém) Amibe bele passzol a zár rúdja.Nem fog kikopni :)

(#74843) user12 válasza aujjobba (#74840) üzenetére


user12
őstag

Így készen szerintem nincs.
Max hegeszteni tudsz laposvasból és menetes szárból
Vagy marad Barret001 javaslata, egy rövid vascső és beépíted a falba.

Rendszergazda vagyok....ha röhögni lát, mentsen

(#74844) macilaci78 válasza aujjobba (#74840) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Vannak olyan dübelek, amik megfelelnek a feladatnak.

Én fognék egy méretben passzoló zártszelvényt, befenekelném, az alját kifúrnám.
A szigetelésen keresztül egy lyuk a falba, a szigetelésben megcsinálni a lyukat a zártszelvénynek. Bele menetes szár, ami nem lóg bele nagyon a lyukba, kontraanya, zártszelvény, anya és kész. Kívül még el is dolgozhatod a szigetelés és a vas találkozását.

Persze ha valaki neki dől teljes súllyal akár véletlenül, a menetes szár engedhet és a szigetelés fog meggyűrődni, de a huzat nem fogja szétverni.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#74845) cinemazealot válasza aujjobba (#74840) üzenetére


cinemazealot
addikt

Köztes megoldás, hogy a jelenlegi retesz tolórúdját meghosszabbítod (hegesztéssel).

VAGY fogsz egy darab laposvasat, amin kialakítasz egy olyan lyukat, amibe a retesz tolórúdja bele tud csusszanni, ezt pedig úgy szereled fel a szigeteléssel burkolt falra, hogy az ezt felerősítő pl. két böszme csavar alá beteszel egy-egy, a szigetelés vastagságával azonos hosszúságú távtartó csövet. Így a csavarok a laposvasat nem a szigeteléshez passzírozzák oda, hanem a falhoz (falba lyukakat fúrsz, bele egy-egy dübel a csavaroknak), a kapu retesze pedig nem a szigetelésbe kapaszkodik bele, hanem az annak a felszínén, a távtartókon ülő laposvasba.

De most olvasom macilaci78 megoldását, az talán masszívabb. :K

[ Szerkesztve ]

(#74846) aujjobba válasza cinemazealot (#74845) üzenetére


aujjobba
addikt

Koszi a tippeket.

Hohid esetleges kialakulasaval mennyire van ertelme ebben az esetben foglalkozni?
20cm a szigeteles, mogotte a szokasos porotherm 30as tegla, ami itt epp a saroktegla egyebkent.
Erdemes ilyesmi rendszerrel probalkozni, mint ez a thermax cucc?

(#74847) cinemazealot válasza aujjobba (#74846) üzenetére


cinemazealot
addikt

Abban a pillanatban, hogy megbontod a szigetelést és áthidalod egy hőt vezető elemmel (acél), máris ott a hőhíd. Persze egy (két) csavar átmérőjével ez talán nem akkora probléma, így a belinkelt csavar is alkalmas lehet a célra (bár szerintem az "ágyúval verébre" kategória :)).

Esetleg macilaci78 javaslatát lehetne még e téren tökéletesíteni úgy, ha a zártszelvény nem (vagy kevésbé) hővezető anyagból készül (pl. műanyagból vagy üvegszálas műgyantából), és a zártszelvény belső részét kitöltöd valamilyen hőszigetelő és vízzáró anyaggal.

(#74848) zseko válasza cinemazealot (#74845) üzenetére


zseko
veterán

Tolórúd meghosszabbítására én is gondoltam, de egy apró problémát látok benne, hogy szerintem nem biztos hogy nyit akkorát, amekkorát így meghosszabbítva kellene, mert ugye át kell hidalnia a szigetelés vastagságát és bele kell még pluszban lógnia a falba is :) legalábbis ha olyasmi féle amilyenre most gondolok -> [link]
macilaci78 megoldása a legegyszerűbb szerintem is, legfeljebb zátszelvény helyett csővel.

HR24.hu

(#74849) cinemazealot válasza zseko (#74848) üzenetére


cinemazealot
addikt

Abszolút jogos, látod, erre nem is gondoltam. :R Számomra még mindig a laposvasas vagy zártszelvényes megoldás a legszimpatikusabb.

(#74850) Barret001 válasza zseko (#74848) üzenetére


Barret001
addikt

Csövet a falba,és kész.Hőhíd jelentéktelen,mert ez a felület méretétől függ! És nyitogatáskor ha nem ér ki a cső a fal síkjáig,a fal tönkre lesz karistolva idővel.
"ki szopósodik" a lyuk :D :D Javasolt kívülre egy nagyobb átmérőjű folt,"alátét!

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.