Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#39051) Lompos48 válasza tornas (#39050) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Az egy nagyon jó könyv. Ajánlom mindenkinek, aki hossabb távon szándékszik "bigyózni". :K

(#39052) tornas válasza Lompos48 (#39051) üzenetére


tornas
őstag

Le is töltöttem magamnak is... :)

A Power Electronics Magazin-t is linkeltem ide:[link]

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#39053) Ribi


Ribi
nagyúr

Tud valaki mondani nekem egy optikai (toslink) vevő modult? TORX147 lett volna eredetileg csak sehol se kapni. Ezek 3-4k körül vannak?

[ Szerkesztve ]

(#39054) Gyula84 válasza Ribi (#39053) üzenetére


Gyula84
veterán

ilyen nem jó? ejj de szép ára van :Y

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#39055) Ribi válasza Gyula84 (#39054) üzenetére


Ribi
nagyúr

Ezt a boltot még nem néztem, de szimpi viszonylag. Mondjuk nem tudom az analóg és digi táp mit jelent ezeknél. Mind2 úgyis digi.
Mondjuk a jelenleg nem rendelhető felirat :(

[ Szerkesztve ]

(#39056) FireKeeper válasza FireKeeper (#39013) üzenetére


FireKeeper
nagyúr

Végül a mikrovezérlős, RFID-s beléptető mellett döntöttünk, ebben láttuk a legnagyobb potenciált hogy később szakdolgozat nehézségi-szintig lehessen vele fejlődni.
Amennyiben van rá igény, a szemeszter végén (vagy előbb/később, attól függ hogy haladok) meg tudom osztani itt az eredményt, vagy akár logout írás formájában.

Mindenkinek köszönöm egyébként az ötletelést!

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 V || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

(#39057) darvinya


darvinya
titán

Üdv mesterek

Jól gondolom, hogy a Q4 egy olyan „kapcsoló” amivel nem csak Q1-Q2 között kapcsol.
Hanem a JK2-vel testtel záró kapcsoló is ami közvetlenül „kikapcsolja” a Q1-t.

Mivel nekem ez nem kell, ezért Q4 kör elhagyása után a Q1 kapcsoló kört R11-et a 18-as kivezetéshez kötném.

Kérdésem ez így jó és helyesen fog kapcsolni?

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#39058) (jan) válasza Ribi (#39053) üzenetére


(jan)
őstag

termeld ki valami regebbi alaplapbol :)

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#39059) darvinya válasza darvinya (#39057) üzenetére


darvinya
titán

Javítom a gondolatom.
Mivel ez kórus pedál, a Q1 körre szükség van.
De Q4 csak akkor kapcsolja a Q1-et, ha JK2 használatban van.

Tehát, ha nekem nem kell a Q4-es kör, akkor Q1 sem kell.

Normál kapcsolásnál csak a Q2 kell.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#39060) Kernel válasza darvinya (#39059) üzenetére


Kernel
nagyúr

De ha a JK2 aljzatba nincs dugva semmi, a D2 diódán sem folyik áram, az R40-en sem esik feszültség, a Q1-en sem folyik áram, mintha ott sem lenne.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#39061) darvinya válasza Kernel (#39060) üzenetére


darvinya
titán

Igen.
Ez a sztereó módra van szükség, azaz keverő pult eltolás miatt.
De nekem nincs szükségem rá, csak Mono módban lenne használva.

Hely sporolás miatt hagynám ki.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#39062) Kernel válasza darvinya (#39061) üzenetére


Kernel
nagyúr

Illetve elnéztem valamit, N-csatornás FET, vagyis ha a Gate nem kap negatív feszültséget a Source-höz képest, akkor vezet, akkor viszont rövidzárral lehetne helyettesíteni. De nem tudom, hová vezet, mit csinál, nem látszik a rajzon.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#39063) Ribi válasza (jan) (#39058) üzenetére


Ribi
nagyúr

Ez nem is olyan rossz ölet, mert pont van egy döglött alaplapom! :K

(#39064) darvinya válasza Kernel (#39062) üzenetére


darvinya
titán

PDF file és csak ennyit tudtam látható kép mentést csinálni.

Mint írtam ez egy kórus pedál.
Ezért 2 jelre van szüksége.
1. a Q1 kör az eredeti jel
2. a Q2 kör a modulált (MN3007, MN3101)

Ha keverőt használnak akkor szebb hangzást lehet kihozni, mivel külön keverhető az eredeti jel és a modulált.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#39065) #22145024


#22145024
törölt tag

Miért jobb egy ilyen tekercs, mint a "sima"?
Annyit sikerült kiderítenem, hogy kevesebb a kapacitása, de ez egyébként sem számottevő (?) egy sima légmagos tekercshez képest.
Vagy a kristályvevőkben, ahová ezt szánják, ott már számít?

(#39066) darvinya válasza #22145024 (#39065) üzenetére


darvinya
titán

Inkább pont fordítva. Ennél nagyobb a kapacitása, mert nagyobb felület lett kialakítva.
Viszont stabil, nem befolyásolja külső tényező, és az induktívitás a közepébe fókuszálodik.

De ez csak az én véleményem.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#39067) #22145024 válasza darvinya (#39066) üzenetére


#22145024
törölt tag

"These coils were made because of their low own capacitance, this gives your coil a higher Q because the windings are further apart from eachother, there is more air between the layers"
(forrás)

Az induktivitás fókuszálódásáról nem tudok nyilatkozni :D

[ Szerkesztve ]

(#39068) Lompos48 válasza #22145024 (#39065) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Állítólag a kapacitív veszteségek csökkentésére találták ki. Rádiózásnál fontos a kis (ön)kapacitás, hogy egyetlen tekerccsel minél nagyobb frekvenciatartományt lehessen átfogni. Legfőbb érdeme szerintem az öntartó konstrukció.

[ Szerkesztve ]

(#39069) #22145024 válasza Lompos48 (#39068) üzenetére


#22145024
törölt tag

Köszi! Akkor mondjuk egy hangfrekis hangváltónál ennek kb nulla jelentősége van ( :F )

Ahogy néztem, azért ennek is kell némi lakk, hogy öntartó maradjon

[ Szerkesztve ]

(#39070) Lompos48 válasza #22145024 (#39069) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nem sok.

...azért ennek is kell némi lakk, hogy öntartó maradjon

Igaz. De azért képzelj el egy cséve nélküli klasszikus szolenoidot, amit csak a lakk tartana össze!

(#39071) #22145024 válasza Lompos48 (#39070) üzenetére


#22145024
törölt tag

Mondjuk, az igaz! :)

[ Szerkesztve ]

(#39072) Kernel válasza #22145024 (#39065) üzenetére


Kernel
nagyúr

Magyarban méhsejt tekercsnek szokták mondani, régi rádiókban főleg közép- és hosszúhullámra alkalmazták, vagy KF-en is.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#39073) (jan) válasza #22145024 (#39065) üzenetére


(jan)
őstag

Ez ilyen divat tekercs? :DDD

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#39074) emitter


emitter
őstag

Sziasztok,

elektromos vezető pasztát keresek (nem ragasztót!), hol érdemes körülnézni, egyáltalán létezik ilyen? Arról lenne szó, hogy van egy hajsütő, aminek a végén a 230V-os kábel egy csatlakozón tud elfordulni 360°-ban, de a csúszóérintkezők úgy látszik kissé deformálódtak, nem minden szögben érintkeznek. Gondoltam, teszek közéjük egy kis ilyen pasztát.

Köszi előre is a helpet!

(#39075) Infranyuszi


Infranyuszi
tag

Sziasztok!

Tegnap vettem két uv csövet, (revoltech) a gépházamba. Az egyik párnak csak a két vége ég, egészen halványan, kb 3-4 cm hosszúságban. Amikora ugyanarra a csatlakozóra bedugtam a másikat, akkor az tökéletesen műkiödött.
Az elsőnél (ami ügye rossz) lehet hogy gyengén dugtam össze a két csatlakozót (táp+fénycső). LEhet, hogy ettől világított gyengén, vagy semmi köze hozzá (mert vagy világít vagynem) ?
Meg tudom szerelni valahogy a csövet, vagy kuka ?

Köszi a segítséget :)

(#39076) mezis válasza emitter (#39074) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!

Javítsd meg a csúszó érintkezőket és legfeljebb szigetelő kenőanyagot használj a kopás csökkentésére.
(Képzeld el, mi fog történni, amikor a vezető pasztád lazán összeköti a két csúszógyűrűt !)

[ Szerkesztve ]

mezis

(#39077) Kernel válasza Infranyuszi (#39075) üzenetére


Kernel
nagyúr

Erről ismételt ellenpróbával is meggyőződhetsz, de valószínűleg nem érintkezés a gond, fénycsőnek nem sok áram kell.

Viszont akkor is viselkedik így, ha túl kevés vezérlőáramot kap, például a fénycsöves monitornál túlzottan leszabályzom az invertert, ugyanez van.

De lehet hibás maga a fénycső, azzal nem tudsz mit csinálni. Ha annak is lehetne szabályozni az inverterét, talán lehetne tolni rá több áramot, ugyanakkor hibás cső esetében még abból is lehet további gond (túláram).

(#39074) emitter

Hibás a koncepció szerintem is. Paszta beszerzése bizonyára nem is gazdaságos (röviden: drága), nem is alkalmas ilyen célra. Mármint én olyan vezetőpasztára gondoltam, amivel autók hátsó szélvédőjén a fűtőszálat (is) szokták javítgatni. Nem hinném, hogy annyira kopásálló lenne.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#39078) Infranyuszi válasza Kernel (#39077) üzenetére


Infranyuszi
tag

:R

(#39079) #22145024 válasza Kernel (#39072) üzenetére


#22145024
törölt tag

Amiket szétbontottam anno, régi rádiókat/tévéket, egyikben sem volt ilyen. Csak valahogy ráakadtam a neten, keresgetés közben. De ti nyilván több mindent láttatok ebben a témakörben. :)

(jan):
Lehet hogy az, engem is a formája fogott meg, nem a műszaki paraméterei. És a tekercselőszerszáma is egy műremek!

emitter:
pl létezik ilyen széntöltésű szilikonzsír, de nem vagyok meggyőződve, hogy ez minden biztonságtechnikai előírást kielégítene azon a helyen, ahol fel szeretnéd használni. (ha jól emléxem, a hajsütővasnak még földelése sincs, hogy a házra esetlegesen kijutó feszt elvezesse. Másrészt az ellenállása is elég nagy, nem tudom mit szólna, ha ezen akarnád áthajtani az "ampereket". Lehet szublimálna :D

[ Szerkesztve ]

(#39080) emitter válasza mezis (#39076) üzenetére


emitter
őstag

köszi mindenkinek a tanácsot, valószínűleg az lesz, hogy bekötöm fixre a kábelt, fölösleges úgyis az a forgatós mechanizmus. Bár rövidzártól nem félek, mert elég távol van egymástól a két érintkező/pólus, és köztük még egy függőleges elválasztólap is van - inkább a paszta drágasága (3-4000 Ft-ból már szinte új kütyüt veszek) és a kopásállóság a probléma..

[ Szerkesztve ]

(#39081) darvinya


darvinya
titán

Üdv mesterek

Ez a kapcsolás mennyire működhet?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#39082) moha21


moha21
addikt

Üdv!

Internetet böngészve több helyen találkozom a következő problémával:

Keringetőszivattyút akar az ember olcsó szünetmentesről használni. / azért mert olcsó /

Ugye ezeknek a szünetmenteseknek nem szinusz van a kimenetén, hanem valami ilyen :

Ez vajon mennyire jó/rossz egy keringetőszivattyúnak?

Nyilván mivel a vasmag meg a tekercselés ( tehát az egész ) 50hz-es sin-re lett készítve, ezért valószínű nem jó. Szobaventilátort próbáltam róla, de azon nem vettem észre különbséget, bár áramot meg úgy egyáltalán semmit sem mértem. Egyáltalán mit érdemes mérnem?

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#39083) fero02 válasza moha21 (#39082) üzenetére


fero02
veterán

Remek kérdés. :R

(#39084) Kernel válasza moha21 (#39082) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ha a ventilátor szénkefés, az nem modellezi jól a keringető szivattyú aszinkron motorját. Utóbbinál egyrészt az indítóáram okozhat gondot, amitől a UPS rögtön lekapcsolhat. Ezért teljesítményre úgy kell illeszteni, hogy a UPS képes legyen a megfelelő indulóáramot biztosítani.

Utána jön az, hogy üzem közben a torzított jelalakról működő motor a szokottól eltérő, zúgó hangot ad ki, de állítólag ez nem vészes. Ha sem a tápegység, sem a motor nem melegszik "kórosan".

(#39081) darvinya

Elvileg nem látszik akadály, T1 torzító, T2, T3, T4 lineáris erősítő, T5 a két ágat összekeveri.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#39085) moha21 válasza Kernel (#39084) üzenetére


moha21
addikt

Az indítás sem tudom mekkora probléma ,mert elvileg egy iylen szünetmentes gyorsan átkapcsol vagyis szerintem annyira gyorsan, hogy addig a motornak van annyi tehetetlensége és ugye ezt áramszünetre használná az ember.

Ventilátor valami régi orosz darab volt, de hát eebből semmi nem derül ki ugye még .. -)

Tápegység melegedésétől én nem tartok, inkább a motorétól, mert ő ugye szép forgó mágneses teret szeretne, nem ilyen egyenesekkel telerakottat :-)

Igazából egy viszonylag kis kerettel rendelkező egyénnek kellene ez, de vagyonvédelmi okokból nem akarok odaadni neki csak úgy egy ilyet, viszont nem találtam még igazi okot sem arra, hogy elvessem a gondolatot. Hiába írják más fórumon, hogy vegyen olcsón tiszta szinuszost és azzal nincs gond, a legolcsóbb is 8-szor annyiba kerül.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#39086) moha21


moha21
addikt

Másik dolog:

/ azért írom külön hsz.-ben, mert nagyon eltér, de számomra fontos /

Adott egy villamos elosztó helyiség ( pár alu tokozott van benne más semmi ).
Ez a helyiség ki lett takarítva, fel lett újítva. ( kimeszelve stb.. )
Kapott új fénycsőarmatúrákat is. Maguk az armatúrák 3 fázisúak és nincs bennük más fényforrás csak a fénycső.
Mivel a szoba a szomszédos szobából csak 1 fázist kapott, ezért 1 fázisra lett bekötve az 5 db világítótest.
Közben úgy néz ki a szoba kap egy 330 kVA-es aggregátort is.
Mivel ez forgógép ezért így nem maradhat a dolog.

Kérdés: Az elég -e, ha a lámpatesteket külön fázisra rakom? Tehát egyik lámpa L1, másik L2, harmadik L3?

Vagy csak úgy fogadják el, ha egy armatúra külön is több fázisról üzemel?

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#39087) darvinya válasza Kernel (#39084) üzenetére


darvinya
titán

Kösz.

Bár T3/T4 kör egy FF, de kipróbálom.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#39088) Kernel válasza darvinya (#39087) üzenetére


Kernel
nagyúr

Pedig figyeltem az áramkört, csak pont az nem tűnt fel, hogy a T4 emittere DC szempontból nem megy a táp felé, hanem vissza a T3 bázisára, vagyis így már nem egy "normális" erősítő.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#39089) Latency


Latency
senior tag

Üdv.

Egy LM2576-ADJ-val építenék egy tápegységet. Ha jól látom itt is lehetséges levinni a kimeneti feszültséget, ha a feedback bemenetre negatív feszültséget adok? Nem tudom az error amp mennyire örülne ennek?

(#39090) Kernel válasza Latency (#39089) üzenetére


Kernel
nagyúr

Milyen negatív feszültségről van szó, mihez képest? 1,235 V a belső referencia, ez alá általában nem kell vinni a kimeneti feszültséget.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#39091) donmackó válasza moha21 (#39086) üzenetére


donmackó
őstag

Ha a3x2x20 vagy 40W etc. kapcsolásról van szó, akkor 2x20 ...watt-ra szokták kérni a bekötést. Azaz két fénycső 1 fázis, plusz nem elég a végeket csillagpontozni, hanem a nulla is kell neki. Én így tudom.

Release the cable hounds!

(#39092) Latency válasza Kernel (#39090) üzenetére


Latency
senior tag

De én pont azt szeretném, hogy le lehessen vinni a referencia alá is a feszültséget.

(#39093) Kernel válasza Latency (#39092) üzenetére


Kernel
nagyúr

Negatív visszacsatoló körbe így nem lehet beavatkozni, mert csak elbillen és pont a dolgát nem fogja végezni (stabilizálni).

Eleve, a hibaerősítő bemenetén a csökkenő feszültség a kimenetet felfelé szabályozza, és fordítva.

Hasonló esetben a referenciafeszültség leosztásával lehetne a kimenet csökkenését elérni, de itt ahhoz hozzá sem lehet férni, mert az IC-n belül van. Esetleg építeni hozzá külső műveleti erősítővel, külső referenciával egy szabályzó fokozatot, ami a kimenetet figyelné és a 4. lábon avatkozna be. Ha megér annyit a dolog, talán ki lehetne kísérletezni.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#39094) mezis válasza moha21 (#39082) üzenetére


mezis
nagyúr

Ha az a szünetmentes a számítógépekhez használatos, akkor a kimenetén ugyanolyan a jelalk mint a bemenetén. Egyszer már tárgyaltuk itt, hogy az sem szinuszos.

A kimeneten csak az áramkimaradás idejére jelenik meg az a nagyon csúnya "kocka sinus".

Ha csak annyi időre kell, amíg szétkotorja, lefojtja a tüzet a kazánban, kandallóban, addig ki fogja bírni a keringető szivattyú.

mezis

(#39095) zka67 válasza Latency (#39092) üzenetére


zka67
őstag

Szia, használj más IC-t, pl LTC3600EM, A8498SJLT, APE1802M-et.

(#39096) moha21 válasza mezis (#39094) üzenetére


moha21
addikt

Nos azért a PC-hez használatos UPS-ekből is többféle van.

VAn a "sima" ami semmi mást nem csinál csak amint eltűnik a hálózati feszültség egy relé átkapcsol akkura.

Van a "line interaktív " ups-ek, ezek egy takaréktranszformátorral már korrigálnak a hálózaton, ha kell és van online ups is, aminek a kimenete teljesen független a bemenettől.

Jelalakban elvileg bármelyik lehet bármilyen ( kimenetre gondolok ), a PC tápnak a PFC kivételével mindegy is milyen jelet kap, mert úgy is egyenirányít.

Én konkrétan arra vagyok kíváncsi, hogy kvázi szinusz jellel meddig járathatok egy szivattyúmotort?

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#39097) (jan) válasza moha21 (#39086) üzenetére


(jan)
őstag

Nem elektronikus előtét van benne ?

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#39098) tornas válasza moha21 (#39096) üzenetére


tornas
őstag

"Én konkrétan arra vagyok kíváncsi, hogy kvázi szinusz jellel meddig járathatok egy szivattyúmotort?"

Lehet, hogy azt is "nézni" kellene hogy a kvázi-szinuszos UPS meddig bírja a szivattyúmotort ellátni?? Gondolok itt arra, hogy a régebbi Delta belsős APFC-s Chiehtec tápok nem szerették a kvázi-szinuszos UPS-eket, illetve azok az UPS-ek eléggé érzékenyen reagáltak az APFC-re. Mára már szinte az összes APFC-s táp megeszi a kvázi-szinuszt is. Lehet hogy az UPS oldaláról is érdemes vizsgálódni, nemcsak a motor oldaláról!

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#39099) Gyula84


Gyula84
veterán

hogy milyen megoldásokat látni :D

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#39100) Kernel válasza moha21 (#39096) üzenetére


Kernel
nagyúr

Mint már említettem, ha nem melegszik túl a motor, akkor mehet akármeddig. A rövidrezárt forgórészű aszinkron motorok igen strapabíró szerkezetek, kommutátor nincs, ha a tekercs túlfeszültséget nem kap, menetek közötti áthúzás, zárlat emiatt nem fog előállni, vagy nem nagyobb eséllyel, mint normál üzemben.

Követelmény vagy ajánlás szokott lenni, hogy a tápegység képes legyen álló helyzetből is elindítani a motort.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.