Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#39601) darvinya válasza tzsolesz (#39600) üzenetére


darvinya
titán

Sajnos az sem elko volt csak elméleti kizárás útján próbáltam cserélni.

Hangerő potit nézted már nem az öregedet meg?(sercegés miatt)

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#39602) tzsolesz válasza darvinya (#39601) üzenetére


tzsolesz
nagyúr

Nem, biztos hogy nem. nem ad külön semmi hangot. Ki is tisztítottam. Magától durvul de nagyon. Már kis hangerőn is szét akarja lökni a nagy ládámat basszus.Olyanokat csattan, hogy már csak teszt hangszóróval merek hozzá nyúlni is. :(((

(#39603) darvinya válasza tzsolesz (#39602) üzenetére


darvinya
titán

Akkor biztos valamelyik kondi lesz a ludas.

Viszont nem puffer kondi lesz a hiba, hanem inkább a végfoknál v. az előfoknál a végfok felé esők.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#39604) Lompos48 válasza tzsolesz (#39602) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Fokozatokat szét kell választani az erősítőben, majd mindegyik bemenetét rövidrezárva megnézni, hogy a jelenség eltűnik vagy sem. Így nagyjából behatárolható a terület. A végerősítő bemenetétől kell kezdeni, majd haladni az előfokozatok felé a készülék jelbemeneteléig .

(#39605) tzsolesz válasza Lompos48 (#39604) üzenetére


tzsolesz
nagyúr

Akkor ezt szerinted is kondi okozza?
Ez a rövidre zárás hogy is néz ki?
Kegyetlen durván össsze van zsúfolva ezen a lapon minden.

van egy hatalmas 20x25cm-es panel, ami zsúfolásig van hálózva. Ezen van tápegység, az előfok, a végfok, meg amit a jóisten kitalált. Ráadásul nem úgy hogy szét van bontva középen a két oldal, hanem ahogy elfért gondolom rajta.

Amíg hangot nem adok rá, addig csend van, nincs baj. Mihelyst hangerőt adok neki, egyből kezdi.

[ Szerkesztve ]

(#39606) darvinya válasza tzsolesz (#39605) üzenetére


darvinya
titán

Kezd akutatást hangerő poti környékén, mert a poti testeli jelet.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#39607) Lompos48 válasza tzsolesz (#39605) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Sajnos csak rajz alapján lehet nekifogni. Általában csatolókondik kivételével, vagy kapcsolószálak megszakításával lehet kivitelezni. A fokozat bemenetének 2 szálát össze kell kötni külön külön csatornánként.

(#39608) tzsolesz válasza Lompos48 (#39607) üzenetére


tzsolesz
nagyúr

Gondoltam.
Lehet megvásárolom akkor. Neten fent van. Csak fizetős.
Úgy sem csinálja meg ezt senki rajtam kívül. A ti segítségetekkel.
Ha meglesz, akkor már tudtok segíteni?

(#39609) Lompos48 válasza tzsolesz (#39608) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Legalábbis közelebb lennénk. Mi a pontos márka? Hátha találok valamit...

(#39610) tzsolesz válasza Lompos48 (#39609) üzenetére


tzsolesz
nagyúr

Fisher RS-913

Már évek óta keresem, csak pénzért lenne.
Ma 2 órát kerestem mindenhogy de semmi.
Ha nekem egyszer meglesz, felrakom minden adatárra. Mindenhová feltöltöm. Nem értem miért kell ezt árulni.
Évi 4-5000Ft megér ennyit? Ki veszi ezt már meg. Én meg még 3-4 hülye. Jó nagy bevétel..... :(

(#39611) tzsolesz válasza tzsolesz (#39610) üzenetére


tzsolesz
nagyúr

RS-914 is hasonló lehet. Kívülről legalább is ugyan olyan.

Amúgy értelmeset ezeket találtam: [link] [link]

Innen lehetne még, az "enter the adress"-re kattintva a download-nál, de nekem nem tölti le :(

[ Szerkesztve ]

(#39612) darvinya válasza tzsolesz (#39611) üzenetére


darvinya
titán

Innen lehetne még, az "enter the adress"-re kattintva a download-nál, de nekem nem tölti le

Regisztrálni kell.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#39613) tzsolesz válasza darvinya (#39612) üzenetére


tzsolesz
nagyúr

Regisztráltam. Nem sikerül letölteni. vagy valamit elszúrok. :U

Neked sikerült?

(#39614) darvinya válasza tzsolesz (#39613) üzenetére


darvinya
titán

Nem, mert nem is regisztráltam.
Csak kiírta, hogy letöltéshez regisztráció szükséges.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#39615) tzsolesz válasza darvinya (#39614) üzenetére


tzsolesz
nagyúr

nekem nem sikerül, sőt, ha bejelentkezek, és újra rámegyek a letöltő oldalra, akkor szerintem be sem vagyok jelentkezve, mert ott van mindig a member login. :U

(#39616) tzsolesz


tzsolesz
nagyúr

mindegy, a jövőhéten megveszem. Most az a baj, hogy nincs már kidobó 1130FT-om sem. annyiba kerül az egyik helyen PDF formában. Csak kérdés, hogy a Service manual mindig tartalmaz-e kapcsolási rajzot is?

(#39617) Kernel válasza tzsolesz (#39615) üzenetére


Kernel
nagyúr

Érdekes módon, ha más típust akarok letölteni (Onkyo, Panasonic), az még le is jön, de Fisher egy darab sem. Legalábbis, amit én próbáltam. Talán elszúrtak valamit a weboldalon.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#39618) tzsolesz válasza Kernel (#39617) üzenetére


tzsolesz
nagyúr

Hát igen, ilyen a szerencsém. lehet már ma meg is tudtam volna csinálni. Én is jobban látnám, hogy hol keressem az esetleges hibát. De ne tudd meg, majd lefotózom hogy hogy néz ki. KÁOSZ a köbön baszus. Iszonyat ez a lap. Japán.................

(#39619) Kernel válasza tzsolesz (#39618) üzenetére


Kernel
nagyúr

Azért az nem mindig olyan egyszerű, ilyen rohadós / recsegős hibákkal még a rutinos szakik is meg tudnak küzdeni. Szervizben egyik legutáltabb hibafajta. Ennél rosszabb például a "kiteszem a lábam az ügyfél lakásából, csak akkor jelentkező hiba".

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#39620) tzsolesz válasza Kernel (#39619) üzenetére


tzsolesz
nagyúr

Ne is mondd. Inkább ment volna ki benne az összes végfok tranyó, meg az előfokok. 1 órás meló meg 3000 HUF oszt jónapot.
De persze nekem mindig ilyen hibái vannak minden cuccomnak.
Öreg dolgok ezek már. 1988 nem most volt már. Az a baj, hogy nagy bent a hő is.

(#39621) Lompos48 válasza tzsolesz (#39620) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Kicsit visszaolvasgattam és talán picit léphetünk előre.

Most azzal van a gond, hogy egyik oldala kegyetlenül recseg, csattog, szercseg. Csak éppen most a hangerő állítására reagál. tehát ha leveszem a volume-t, akkor elhallgat. A hangerő függvényében nő, vagy csökken a jelenség hangereje is.

Ez azt jelzi/jelezhetné, hogy a hiba a hangerőpométer előtt van és csak egyik csatornában.

Azt próbálnám meg, hogy leválasztom a potméterre érkező szálat. Akkor hallgatnia kellene. A hiba pedig a csatorna előfokában kereshető.
Kontaktushibán kívül lehet valamelyik félvezető is. Ilyet olyankor csinálhat, ha a karakterisztikája a letörési zónába kerül. Ott pedig lavinaeffektus miatt nagy áramugrások születhetnek, ami magyarázhatja a jelenséget. Ezt mérni körülményes. Spekulálva csak a tápfesz csökkentésével lehet a kritikus érték alá menni. Ezt meg mondjuk az előfok tápjába beszúrt 1-2-3 diódával lehet. Igaz, ehhez ismerni kellene valamennyire a rajzot és, hogy mi merre van a lapon.

Jobb ötletem nem jött. :N

(#39622) tzsolesz válasza Lompos48 (#39621) üzenetére


tzsolesz
nagyúr

Köszi szépen. Ez is már egy fejlemény. :R
Van egy jó nagy panel a potméter előtt. 8x20cm tele tranzisztorokkal IC-kel alkatrészekkel....
Ha ott gond van, az sem piskóta.

Átnézem jobban azt a lapot is, hátha meglátok rajta valami égett alkatrészt, vagy kontakt hibát. :R

De ahogyan mondod is, eléggé biztos hogy az előfoknál adta meg valamelyik tranyó magát.

[ Szerkesztve ]

(#39623) kjani18 válasza tzsolesz (#39622) üzenetére


kjani18
őstag

Esetleg megpróbálhatod a potinál a két oldal jelét összezárni(monósítani), éa ha a hiba a poti előtt van, akkor mindkét oldal szörtyögni fog. Ha utána, akkor marad a szörtyögés az eredeti oldalon.

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#39624) Latency


Latency
senior tag

Üdv.

Van itt nekem két tranyó, amiben nem vagyok bizos, hogy mi is. Az egyikre B1187 a másikra D1413 van írva. Ráguglizva a 2SB1187 és a 2SD1413 jött elő. Tényleg ez lenne az? Mind a kettő műanyag tokos.

(#39625) Kernel válasza Latency (#39624) üzenetére


Kernel
nagyúr

Régi japán standard a 2SA, 2SB, 2SC, 2SD széria, amit csak rövidítve tüntetnek fel.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#39626) moha21


moha21
addikt

Üdv!

Egy hozzávetőlegesen 2m méter magas kereszt alakú szobor világítását kellene megoldani. Nem az egész szobrot kellene kivilágítani, hanem kb 160-70 cm magasságban egy egy kb. 25 x 25 cm-es téglatest alakú üregét ami utána el lesz zárva üveggel.

Napelemes megoldás lenne, a napelem megférne a kereszt tetején és ott nem is látszódna. A világítás valamilyen LED lenne. Nyilván kellene akkumulátor, illetve valami elektronika is.

Kérdésem ehhez kapcsolódik nevezetesen : Van -e készen ilyen rendszer, mert akkor nem is foglalkoznék vele?
Ha nincs, akkor milyen napelemet érdemes nézni hozzá, milyen akkumulátort és milyen elektronikát?
Az elektronika dolga az lenne, hogy 1. töltse az akkut és védje 2. Nyilván érzékelnie kellene a sötétedést és akkor kapcsolna csak be.

Az egész lényege a megbízhatóság és az időtállóság lenne, az anyagi oldala másodlagos.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#39627) zka67 válasza moha21 (#39626) üzenetére


zka67
őstag

Szia, szerintem ez megfelel neked. Ehhez már csak egy alkonykapcsoló kell és a világítás, és egy akkumulátor.

[ Szerkesztve ]

(#39628) darvinya válasza moha21 (#39626) üzenetére


darvinya
titán

Egyszerűbben keresel napelemes kert világítást átalakítod számodra.
Abban minden.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#39629) Latency válasza Kernel (#39625) üzenetére


Latency
senior tag

Kösz. Akkor a Gugli nem tévedett :D

(#39630) moha21 válasza darvinya (#39628) üzenetére


moha21
addikt

Azok teljesítménye és minősége azért hagy némi kívánnivalót maga után.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#39631) PHM válasza moha21 (#39630) üzenetére


PHM
addikt

De ha kell, megoldható a kérdés velük.
Persze erősebb napelem és normális LSD akku kell hozzá.
Ötletadónak érdemes egy kiszolgált példány elektronikáját megnézni.
Elegánsan úgy van megoldva, hogy a napelem egyúttal
alkonykapcsolóként is működik.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#39632) darvinya


darvinya
titán

[ Hobbim az elektrotechnika – Innovációs pályázat ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#39633) moha21 válasza PHM (#39631) üzenetére


moha21
addikt

Valóban láttam, hogy a szolárcellában benne van az alkonykapcsoló is.

Én is gondolkoztam azon, hogy veszek mondjuk 2-3 olcsó ilyen kütyüt ( 1k alatt van darabja ) aztán párhuzamosan kötöm őket. Az LSD akku az mit takar?

ps: Közben erre már rájöttem. ( Low Self Discharge)

[ Szerkesztve ]

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#39634) PHM válasza moha21 (#39633) üzenetére


PHM
addikt

Napelemből mindenképp valami nagyobb teljesítményű kell,
mert a kerti lámpákban nagyon harmatosak vannak.
Egy jó LSD AA akku szerintem simán elbír 2 ledet is.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#39635) moha21 válasza PHM (#39634) üzenetére


moha21
addikt

Csak azt nem tudom, hogy ha én kicserélem a napelemet egy nagyobb teljesítményűre, akkor az elektronika bírni fogja -e ? És azt sem tudom, hogy ilyen helyre milyen típusú akku lenne a legjobb?

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#39636) darvinya válasza moha21 (#39635) üzenetére


darvinya
titán

Elvileg az elektronika nagyobbra van méretezve.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#39637) moha21 válasza darvinya (#39636) üzenetére


moha21
addikt

Sajnos én pont az ellenkezőjét látom ennek a mostani tömeggyártásban. :((

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#39638) BTminishop


BTminishop
aktív tag

Nem tudom hova kellett volna irni így hát ide irom mivel ez az egyetlen általam ismert elektrós fórum.Egy gépezetre van szükségem elektrotechnika számolásból kellene segítség,kiszámoltam a feladatot de nem vagyok benne biztos,hogy jó de a tanár honorálni fogja,azt aki jól megcsinálja és nem kockáztatok.Szóval ha "netán" valaki jártas ebben akkor privit dobjon Impedancia számolásokról van szó.Privátban leirom az adatokat és az általam kapott eredményeket.Szépnapot! :)

(#39639) moha21 válasza BTminishop (#39638) üzenetére


moha21
addikt

Miért nem írod le ide esetleg?

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#39640) BTminishop válasza moha21 (#39639) üzenetére


BTminishop
aktív tag

Rajz Elnézést csak így tudtam megoldani jelen pillanatban nincs fent a Tinapro rajzprogram igy gyors össze dobtam PS-ben.Amit kikell számitani
az áramerősségeket az Uab feszültséget és az eredő impedanciát.A j az a komplex formát jelöli valahol i betüvel jelölik ezért is írom le.Az általam kapott eredmények:Ze=6+j3,I=12-j6,Uab=75+j19,5.I2=16,03-j14,30.Ha valaki megoldja és más eredményt kap és az jó és kapok egy ötöst akkor jutalom jár!! :DD Előre is köszönöm,szép estét!

(#39641) mezis


mezis
nagyúr

Üdv.!

Valamikor mostanában kért valaki szünetmentes jelformátumot. Véletlenül belebotlottam a 2012-es szkópfelvételeimbe. Talán terheletlen kimenet:

A 230 V meg így nézett ki:

Bocs az életlen képekért, ennyire sikerült egy helyben tartani a fotoapparátot.
Ez egy számítógépekhez készült, kis teljesítményű szünetmentes, ami pár percig biztosít áramot kb 100 W-os fogyasztónak. (Akkumulátora kb 12 V 4 Aó).

[ Szerkesztve ]

mezis

(#39642) atesss


atesss
addikt

Üdv !
Egy mikrofonerősítővel lenne problémám: [link]
Egy telefonpárban használunk 2db ilyen erősítőt.
A telefont itt úgy kell elképzelni, hogy megmaradt a hangszórójuk, a mikrofonjuk, a házuk, meg az egyiknél a kagyló lerakást jelző nyomógomb.
A kettő közt 1m sokeres riasztókábel és 15m U/FTP kábel van (érpáranként árnyékolt csavart érpár). Az egyik érpáron az oda irány (A-->B), a másikon a vissza irány (B-->A) megy.
Az erősítők nyilván szinte rögtön a mikrofon után vannak, mindkét telefonban.

Az "oda irányú" (nevezzük a továbbiakban A-nak) erősítőnek a kimenetét kapcsoljuk csak le, és azt is közvetlenül a hangszórónál egy tolókapcsolóval (ez nem probléma, ha bekapcsolva marad, sőt egyben telefonáláson kívül álltalános "hallgatózó" mikrofonként is használnánk).
A "vissza irányú" (B) erősítőt viszont a telefon felemelésével együtt kapcsoljuk be (a telefon saját kagylógombját kötöttem be erre a célra).
És itt van a probléma, ugyanis az esetek kb. 2/3-ában a kagylót felemelve (és ezzel elvileg bekapcsolva a B erősítőt) a másik oldalon nem lehet semmit sem hallani.

Ezen telefon kagylógombja sajnos csak egy áramkörös.
A kagylógomb közvetlenül a 12V-os betápot kapcsolja.
Erre a kapcsolt 12V-ra van kötve párhuzamosan egy 7809 (utána az erősítővel), és egy 7805 (ez egy AVR-nek ad bemeneti jelet, hogy felvették a kagylót, nem kell tovább működtetni a csengőt).
A 7809 kimenetére pedig van még egy led is kötve, ami ugye - elvileg- az erősítőtápot jelzi. Ezzel észre tudjuk venni, ha véletlenül rosszul raktuk vissza a kagylót.

Az A erősítő tápja PC-táp (pár éves 300W FSP) 5V-ja.
Az 5V valójában alapból kicsit kevesebb, plusz az FTP kábelen is van feszültségesés; így inkább csak kb. 4,6-4,7V.
A műveleti erősítő minimuma elvileg 5V, de mégis elmegy vele, bár az erősítést nem nagyon lehet feltekerni úgy hogy ne torzítson.

A B erősítő tápja pedig PC-táp 12V-jából egy 7809-el előállított 9V. (Eredetileg 12V-ról járt, csak ezen probléma megoldása érdekében kötöttem be a 7809-et, ami sajnos még sem segített).

Mitől lehet az, hogy az erősítő tápját ki- majd visszakapcsolva néha elindul, néha nem ?
Ha nem működik elsőre, akkor a kagylógombot párszor gyorsan megnyomkodva (és ezzel az erősítő tápját kapcsolgatva) legtöbbször elindul.

[ Szerkesztve ]

(#39643) mezis válasza atesss (#39642) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!
Gyantás forrasztás ?

mezis

(#39644) atesss válasza atesss (#39642) üzenetére


atesss
addikt

A kapcsolást nézegetve a kimeneti jelről a DC leválasztására berakott C6-os kondi nem túl nagy azzal 100uF-al ?

A bemeneti puffer (C7, 100uF) feltöltődése zavarhat még be talán, bár nem igazán értem hogyan tudna az ilyet okozni.

(#39645) atesss válasza mezis (#39643) üzenetére


atesss
addikt

Ez alatt pontosan mit értesz ?

(#39646) mezis válasza atesss (#39645) üzenetére


mezis
nagyúr

Moccantsd a foglalatban az IC-t, forrassz át amit csak lehet. Amikor az ón alatt marad egy gyanta hártya, annak kívülről semmi nyoma és még a kocogtatásra sem feltétlenül van változás.

[ Szerkesztve ]

mezis

(#39647) moha21 válasza mezis (#39641) üzenetére


moha21
addikt

a 230 elég gusztustalan, de a szünetmentes az Ok. :)

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#39648) moha21 válasza BTminishop (#39640) üzenetére


moha21
addikt

Hi!

Ze = ((2+3j) * (2-3j )) / (( 2+3j)+2-3j)) + 2,75 + 3j = 6+ 3j

Ez az eredő impedancia, nem tudom, hogy melyik az A és B pont ahol a feszültséget kellene kiszámítani.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#39649) Kernel


Kernel
nagyúr

A villanyszámla alkonya, avagy a hiszékenység vámszedői

Egy keresés során véletlenül tévedtem a linkelt oldalra, ami itt sokunknak nem mond újat, szakmailag. Viszont részletesebben boncolgatja a téma kereskedelmi / átverési oldalát is, így esetleg emiatt is érdekes lehet ez a friss keltezésű cikk.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#39650) mezis válasza Kernel (#39649) üzenetére


mezis
nagyúr

Köszönöm a linket. Távoli rokonom most fizetett ki az autója szivargyújtójába valami hasonló csodakütyüt. Én szégyellem magam. :o
A linket továbbítottam az összes hiszékenynek minősített ismerősömnek.

mezis

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.