Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#38051) DonThomasino


DonThomasino
veterán

Egy 12 V os sima ventillátort lehet szabályozni egyszerűen
sorba kötve egy potméterrel?
[link]
A 120P ről lenne szó. :R

[ Szerkesztve ]

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#38052) PHM válasza DonThomasino (#38051) üzenetére


PHM
addikt

Lehet, de a potméter esetleg többe fog kerülni, mint a venti...

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#38053) DonThomasino válasza PHM (#38052) üzenetére


DonThomasino
veterán

Hogy lenne érdemes megoldani?

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#38054) PHM válasza DonThomasino (#38053) üzenetére


PHM
addikt

Helyesbítek: egy 15, vagy 18 ohm 2W-os potméter is jó e célra.
Ez talán nem olyan drága, de kérdés, hogy beszerezhető-e.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#38055) DonThomasino válasza PHM (#38054) üzenetére


DonThomasino
veterán

És mondjuk egy fix ellenállással ?
Próbának 6 8 10 V szeretnék előállítani belőle.
Egy 15Ohm ellenállásnál mennyire esne a feszültség?

[ Szerkesztve ]

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#38056) PHM válasza DonThomasino (#38055) üzenetére


PHM
addikt

Egy 150 ohm 2W-os ellenálláson kb 4,5-5V feszültség eshet.
Pontos értéket nem tudok adni, hiszen a feszültség csökkenésével
változik az áramfelvétel is.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#38057) (jan) válasza DonThomasino (#38055) üzenetére


(jan)
őstag

ilyen kifejezetten a célra való cuccot (100ohm) sztem pár százasért lehet szerezni, és még jól is néz ki az alu gomb (talán még a díszipalást is elősegíti)

Valaki eltudja nekem dióhéjban mesélni hogy működik pontosan a zavarszűrő ferrit a vga, töltő és egyéb kábeleken ?

[ Szerkesztve ]

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#38058) darvinya válasza (jan) (#38057) üzenetére


darvinya
titán

Ezzel csak annyi a gond, hogy a 0.5W-os a poti szénrétege.
Ez kb. 30mp és elpárolog 2W-on.

Más

Van egy asztali szpot lámpa trafóm
230~/50-60hz
12V~/19VAC

A fura, hogy a primer 2db tekercselésű. a szekunder 1db tekercselésű.

Ez, hogy?

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#38059) (jan) válasza DonThomasino (#38051) üzenetére


(jan)
őstag

Akkor EZ lehet még megoldás.

Amúgy hol akarod használni a ventit? mert ha sz.gpében akkor megoldja a szabályzást az alaplap :)

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#38060) DonThomasino válasza (jan) (#38059) üzenetére


DonThomasino
veterán

A tápom ventije van direktbe kötve és ahhoz kéne.

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#38061) (jan) válasza DonThomasino (#38060) üzenetére


(jan)
őstag

vagy bekötöd az ötvoltos és a 12 voltos ág közés és akkor 7 voltal fog pörögni :)

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#38062) Kernel válasza (jan) (#38057) üzenetére


Kernel
nagyúr

Röviden növeli a vezeték induktivitását, ezáltal csökkennek a vezetékből kisugárzó impulzusok is, valamint a környezetből felvett zavarok hatása is.

Bővebben: [link]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38063) darvinya válasza Kernel (#38062) üzenetére


darvinya
titán

Ennél egyszerűbben és tömören én se tudtam volna megfogalmazni.
Grat.

Már csak az a kérdés, hogy így meg is lehet érteni?

Mert számomra teljesen érthető.

Jó a kódodolásod. :D

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#38064) Kernel válasza darvinya (#38063) üzenetére


Kernel
nagyúr

Na igen, legfeljebb a topik többi olvasója nem tudja / érti, a "kódolásnak" volt egy előzménye is, másik topikban.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38065) PHM válasza (jan) (#38061) üzenetére


PHM
addikt

Ezt inkább ne!
Korábban kitárgyaltuk, hogy miért.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#38066) Tamy


Tamy
senior tag

Sziasztok!

Múltkoriban kérdezte valaki, hogy mi történik a step down konverterrel, ha a bemenő feszültség a beállított kimeneti szint alá csökken. Engem most az ellenkezője érdekelne:

Mi történik egy step up konverterrel, ha nagyobb bemenő feszültséget kap, mint a beállított kimenő? Természetesen az áramkör működési tartományán belül.

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#38067) Ribi


Ribi
nagyúr

Abban tud valaki segíteni, hogy erősítőbe hangfal védelmi relét milyet érdemes beszerezni?
Valahol írták, hogy figyelni kell ne legyen túl nagy a minimum delej igénye.

(#38068) Lompos48 válasza Ribi (#38067) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Leginkább a kontaktusok alapján kell választani. Kell tudják a maximális áramot, ami a hangszórók felé "folyhat". A tekercse pedig a rendelkezésre álló feszültség alapján választható.

...minimum delej igénye

Elenyésző az erősítő fogyasztása mellett.

(#38069) Kernel válasza Tamy (#38066) üzenetére


Kernel
nagyúr

A bemeneti feszültség a tekercsen és a diódán keresztül mindenképpen kijut a kimenetre.

A szabályzókör ugyan visszaveszi az impulzusszélességet minimálisra, de még ezek a rövid impulzusok is okozhatják – és tudomásom szerint okozzák is – a kimenet kismértékű emelkedését, a bemenethez képest.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38070) Tamy válasza Kernel (#38069) üzenetére


Tamy
senior tag

Értem, köszönöm. Akkor ezt mindenképp meg kell akadályoznom. Bár gyakorlatilag nem nagyon fordulhat ilyen elő, elméletileg van rá némi esély.

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#38071) Kernel válasza Ribi (#38067) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ez a delej kérdés inkább a hangdobozba épített relénél merül fel, mint volt régen az Orion HS500, amin látható volt egy túlterhelésjelző LED is.

Ezeket én még garanciális korukban javítottam szervizben, volt benne egy relé, ami 24 V-os, de 12 V-nál is meghúz. Onnan tudom, hogy barkácscélra magamnak is elmentettem 2 db-ot, amit az évek során hol itt, hol ott használtam is.

Ez a relé kapcsolta le mélysugárzót, ha DC jutna rá, a LED pedig nagyobb hangerőnél már kezdett bejelezni.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38072) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Miből / hogyan lehet jittert vizsgálni? Az egyik lehetőség a spektrum analizátor használata, ahogy olvastam. Ma méricskéltem kicsit, a korábban említett CM6631A és PCM5102A dac alkotta hangkártyán ez ügyben: [link]
Ki mit szűr le ebből?

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#38073) rostiron


rostiron
őstag

Sziasztok.
Egy LG E1940S-PN led monitorhoz keresek tápegységet. A monitor hátulján az van hogy power 12V 2A .
Igaz az hogy a led monitoroknak nem sima egyenáramot ad a táp hanem valami furmányosat ??? Nem értek hozzá, úgy mondták hogy nem mindegy milyen a táp.
Az én monitorom szintén LG led, de 19Voltos. Egy próbára se dughatom rá, hogy megnézzem jó-e a monitor ??

Gigabyte B55 Aorus elite v2, Ryzen 5600, 32GB DDR4, RX6600, XFX TS-550,

(#38074) vodkaboy22 válasza CPT.Pirk (#38072) üzenetére


vodkaboy22
addikt

blog-ba bejegyzéshez írtam :R

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#38075) PHM válasza rostiron (#38073) üzenetére


PHM
addikt

"Az én monitorom szintén LG led, de 19Voltos. Egy próbára se dughatom rá, hogy megnézzem jó-e a monitor ??"
De, rádughatod, de akkor biztosan rossz lesz a monitor.
Ha 12V 2A van ráírva, akkor 12V-os és minimum 2A-es tápot kell neki adni,
ügyelve a helyes polaritásra.
"Furmányos" egyenáramról még nem hallottam.
Szerintem sima kapcsoló üzemű, stabilizált tápja volt a monitornak.

[ Szerkesztve ]

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#38076) rostiron válasza PHM (#38075) üzenetére


rostiron
őstag

Köszi.

Akár ez is jó lehet ?? [link]
Hogy keressem? Mire kell odafigyelnem ?

Gigabyte B55 Aorus elite v2, Ryzen 5600, 32GB DDR4, RX6600, XFX TS-550,

(#38077) Lompos48 válasza CPT.Pirk (#38072) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nem hiszem, hogy egy spektrum analízis elég adatot szolgáltatna a jitter mérésére. Elmélyedni alaposabban soha nem sikerült nekem benne. Beszúrok egy pár cikket. Nem csoda, hogy a "legnagyobbaktól" származnak: Agilent (ex Hewlett Packard), Texas Instruments, Maxim, Tektronics.

[ Szerkesztve ]

(#38078) PHM válasza rostiron (#38076) üzenetére


PHM
addikt

Ránézésre jónak tűnik, csak a megfelelő polaritásra kell figyelni.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#38079) mezis válasza rostiron (#38076) üzenetére


mezis
nagyúr

Nem látom a betápját. Csak olyat javaslok, amelyiknek védőföldeléses.
(Már két esetben is találkoztam olyan védőföldelés nélkülivel, amelyiknek a kimenetén a fázis ceruza jelzett. Nem csipkedett mert kb 100 MOhm-os az átvezetés.)

mezis

(#38080) Ribi válasza Lompos48 (#38068) üzenetére


Ribi
nagyúr

Tehát a min delej alatt azt értem, hogy pl HQnál a g2r2 omron relére oda van írva:
Min terhelés: 100mA, 5Vdc.
Gyári doksiban ez:
Failure rate (P level) (reference value) (This value was measured at a switching frequency of 120 operations/min) : 100mA at 5Vdc. ami fingom sincs mi.
Szóva ez mit is jelent?

(#38081) rostiron válasza mezis (#38079) üzenetére


rostiron
őstag

Mindkettőtöknek köszi, ha eljön a vásárlás ideje lehet még jelentkezem.
A lényeg, hogy nem tizenezerbe kerül. :) :)

Gigabyte B55 Aorus elite v2, Ryzen 5600, 32GB DDR4, RX6600, XFX TS-550,

(#38082) Lompos48 válasza Ribi (#38080) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A delej tudtommal a mágnesesség régi elnevezése. Az idézett paramétereknek ehhez csak annyi köze van, hogy az áram tényleg mágnesességet hoz létre.

Egyébként a 100mA, 5Vdc azt jelenti, hogy a kontaktusok között 5V feszültség van megszakított állapotban, behúzva 100mA áram halad rajtuk keresztül, majd kikapcsoláskor ezt az áramot szakítja meg. Tovább ragozva lenne még az önindukciós jelenség, ami az áram megszakításakor keletkezik és hatással lehet a relét vezérlő aktív alkatrészre.

A Failure rate meghibásodási arányt jelent. A korábban említett 100mA, 5Vdc-os kapcsolgatásokat ismétlik 120 kapcsolás/perc gyakorisággal, ezzel szimulálva egy hosszabb idejű viselkedést. A P szint valószínűleg az Omron normáiban egy minimális kapcsolási számot jelent, amit el kell viselnie a relének. Ha utánakeresel, biztos megtalálható valahol. Nem fontos, mert egy 10 perces ilyen teszt megfelel esetleg 2-3 éves használatnak, ha erősítőben használod.

(#38083) Kernel válasza Ribi (#38080) üzenetére


Kernel
nagyúr

Furcsállottam a magyar leírásban ezt a minimális terhelési értéket (nehogy már ne használjam még kisebb terhelésre, ha akarom), ezért kerestem egy eredeti angol doksit: [link]. Most mellékes a típus, csak a fogalom magyarázata érdekelt, ennyit írnak róla:

Minimum switching loads mentioned above are reference values. Please perform the confirmation test with the actual load before production since reference values may vary according to switching frequencies, environmental conditions and expected reliability levels.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38084) Ribi válasza Lompos48 (#38082) üzenetére


Ribi
nagyúr

Bocs, a delej tényleg félrevezető volt illetve az 5V 100mA ugyancsak pont ugyanannyi mint a tekercs adatai is.
De most tényleg a kontaktokra van megadva az a min terhelés. Általába 3 féle van, 1, 10 és 100mA és 5Vdc.

(#38085) Lompos48 válasza Ribi (#38084) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nem tudom. Adj egy linket az adatlaphoz!

Tekercsre elképzelhetetlen számomra pl. a 1mA és 5Vdc. :N

[ Szerkesztve ]

(#38086) Ribi válasza Lompos48 (#38085) üzenetére


Ribi
nagyúr

Szóval mondjuk ez az Omron.
Tudom hogy van többféle feszen működő, emiatt is vegyük a 24 voltost és akkor nem lesz kuszaság.
Annak 24V annak kb 25mA kell. De most nem a tekercsről van szó, hanem az 5ik oldalon van említve a Faliure rate valamelyiknél 100, vagy 10 vagy 1mA at 5VDC. És az volt az eredeti kérdésem hogy az mi is.

(#38087) darvinya


darvinya
titán

Sziasztok

Kérek egy kis segítséget.
Hogyan lehetne kivitelezni egy 9V-os töltetség jelzőt 5db LED-ből állót?
Vagy hangerő szabályzó állást jelzőt 5 db LED-ből állót?

Köszönöm

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#38088) Lompos48 válasza Ribi (#38086) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A tekercsre és kontaktusokra vonatkozó adatok ott vannak az adatlap 4. és 5.oldalán. A Failure rate, mint tegnap is írtam egy úgynevezett típusadat, ami a relé hibátlan működésére vonatkozik kapcsolások számának függvényében. Magyarul: addig "kínozzák" kapcsolgatva, amíg elromlik. Ebből statisztikailag állapítanak meg adatokat. A feltüntetett feszültség és áram valószínűleg a teszt mérési feltételei, a P szint pedig egy megbíztatósági érték/osztályozás (reliability), ami nemzetközi standardokban szerepel.
Mindezt egyáltalán nem tartom fontosnak a te alkalmazásodban, de kíváncsiságból beletekinthetsz egy dokumentumba (126. oldal :D ), hogy mit jelent a P level pl. a kínai katonai standardok szerint,

(#38089) Lompos48 válasza darvinya (#38087) üzenetére


Lompos48
nagyúr

ICnek használható az LM324. Az elenállásokat újra kell számolni a feszültség és a szükséges komparálási szintek függvényében. Bővíthető tetszés szerint.

Vagy hangerő szabályzó állást jelző...

Ahhoz a hangerő potenciométerrel párhuzamosan kellene kötni egy másik potmétert, amin fészültséget lehetne mérni, mint rezisztív osztón, akár az előzőhöz hasonló áramkörrel

Ellenben gondolom, hogy inkább kivezérlésmérőre gondoltál. VU Meter-re keresve kismillió rajzot találni. Pl. ez itt, ami szűkíthető, bővíthető szükség szerint, ugyancsak az ellenállások újraszamolásával.

[ Szerkesztve ]

(#38090) Kernel válasza darvinya (#38087) üzenetére


Kernel
nagyúr

UAA170 vagy UAA180 IC-vel is találhatsz rajzokat, egyik pontot világít, másik sávot. Csak ezek mára elavultnak számító IC-k, beszerezhetőség korlátozott, vagy nem is kapható.

De mérésre ma már ilyenek is olcsón kaphatók: [link]

2,5-30V között, ha nem is műszerpontosságú, az adott célra bőven jó, a rajta lévő trimmerrel még pontosítani is lehet.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38091) darvinya válasza Lompos48 (#38089) üzenetére


darvinya
titán

Első kettőre gondoltam, nem VU-ra.

Közben találtam ezt, de gondolom ennél a kapcsolásnál max. 2db LED használható.
Az is jó lenne tudni, hogy ezeket Zener -eket mik a mai helyettesítője.

(#38090) Kernel

Köszi, de eBay nem járható út nekem.

Hú ez LM324 DIP14-es milyen drága, kerek 40Ft az egyik helyen.

A másik gondom, azaz nem tudom van e ilyen.
A hangerő poti(sztereó) hátulja nem sima kerek, hanem hatszögletű.
Léteziknek ilyen toldó (hatszögletű rúd) amit egy másik kar nélküli potival összeköt, és maga a poti létezik ilyen?

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#38092) Tamy válasza darvinya (#38091) üzenetére


Tamy
senior tag

Azok a Zenerek, szerintem még simán beszerezhetőek, HEStore kínálatában pl. megtaláltam. Ők a ZPD13 helyettesítőjének a BZX55C13-tírják, értelemszerűen a ZPD15 = BZX55C15... Szerintem bármi jó, ami feszültésgben stimmel, és teljesítményben is legalább akkora (A ZPD utáni szám a feszültségértéket jelöli).

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#38093) Kernel válasza darvinya (#38091) üzenetére


Kernel
nagyúr

Csak azért tudjál róla, hogy mit csinálsz:

D1 szerepe, hogy 13+0,7 V felett a piros LED kialszik.
D3 szerepe, hogy 11+0,7 V felett a zöld LED-et engedélyezi.
D4 szerepe, hogy 15+0,7 V felett a zöld LED-et letiltja.

...és ettől még lehetnek kisebb eltérések, mivel a Z-dióda karakterisztikája nem tökéletes Z-alakú, a tranzisztorok B-E átmenetén sem pont 0,7 V esik, vagyis csak a várható elvi értékeket írtam.

Más küszöbértékekhez más Zenereket kell beépíteni, és ne számíts arra, hogy határozott lesz a komparálás, folyamatos fényátmeneteket fogsz látni.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38094) darvinya válasza Tamy (#38092) üzenetére


darvinya
titán

Köszi, HEstore messze van.

Amúgy 11V-os és 5.1V-os zénerem van.

De ahogy nézem ezzel a kapcsolással többet felfűzve lehetne hangerő szabályzó kijelzést csinálni.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#38095) darvinya válasza Kernel (#38093) üzenetére


darvinya
titán

Olyat lehet csinálni, hogy potival növelve a feszt annál több LED világítson?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#38096) Tamy válasza darvinya (#38095) üzenetére


Tamy
senior tag

Én ezt építettem meg:

Természetesen a kívánt feszültségtartomány állítható.

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#38097) Kernel válasza darvinya (#38095) üzenetére


Kernel
nagyúr

Én is épp ezt találtam az előbb, lehet vele DC vagy AC kijelzőt (kivezérlésjelzőt) is építeni:

http://www.google.com/images?q=LM3914

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38098) Volkov


Volkov
aktív tag

Sziasztok!

Vettem egy bluetooth modult.
Sajnos a méretet picit benéztem, s kaptam egy körmömnyi kis apróságot, amivel nem nagyon tudok mit kezdeni, mivel ez is kocsiba lenne, légforrasztást mellőzném de 1-2 nyák miatt nem tanulnám meg most minden csínját a dolognak...

Ez a modul

mérete 2.3 cm x 1.4 cm, s ehhez kellene nekem 2 db nyák, hogy szerelhető legyen, valami ilyesmi:
Olyasmi mint ez
Itt is ez

Kérdés:
- elvállalná valaki? Ha igen, mennyibe lenne?

Köszi! :R

:)

(#38099) Lompos48 válasza Kernel (#38093) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ez így majdnem igaz. Annyit tennék hozzá, hogy a B-E átmenetek 0,7V-jára sokkal inkább lehet számítani, mint a Zenerfeszültségekre. És nem is annyira a karakterisztikájuk hanem az értékek szórása miatt.

Adott mérőáramnál (ZPDk esetében IZ = 5 mA)

ZPD11 Vz = 10.4-11.6V
ZPD12 Vz = 11.4-12.7V
ZPD13 Vz = 12.4-14.1V
ZPD15 Vz = 13.8-15.6V

Ez igényesebb áramkörökben "ismert" értékű referenciákat használnak, majd azokból alakítanak ki precíziós ellenállásokkal, opampokkal egyéb értékeket.

Márpedig egy autóakku vizsgálatához nem mindegy, hogy milyen 13V-os Zenerhez van szerencsénk, hacsak nem tudjuk kiválogatni egy nagyobb rakásból. És akkor még nem beszéltünk az 5...900 ppm/°C termikus együtthatóról.

(#38100) darvinya


darvinya
titán

Én ilyenre gondoltam.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.