Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#39101) Kernel válasza zka67 (#39095) üzenetére


Kernel
nagyúr

Utóbbi kettő a klasszikus megoldást valósítja meg 0,8 V referenciafeszültséggel, az alá szintén problémás lenne lemenni.

Az LTC3600 már újszerűbb technológiának tűnik, 50 µA referenciaáramot biztosít, amivel külső terhelőellenálláson igény szerinti referenciafeszültség hozható létre, a szabályzó pedig ehhez állítja be a kimenetet.

0Ω --> 0 V, 10kΩ --> 0,5V, 100kΩ --> 5 V stb. Egyszerűen kézben tartható, nullára is szabályozható.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#39102) gyenesmartin


gyenesmartin
őstag

Sziasztok!
Szerintetek mi éghetett ki innen?
[link]
[link]
Úgy gondolom, valamilyen biztosíték lehetett ott. Az áramkör egy beninca márkájú kapunyitóé.

(#39103) Ribi válasza gyenesmartin (#39102) üzenetére


Ribi
nagyúr

Biztosíték nem ég el így, plusz ott még sok más alkatrész is igen szarul néz ki. Valószínűleg nem csak azt az 1 dolgot kell cserélni.

(#39104) gyenesmartin válasza Ribi (#39103) üzenetére


gyenesmartin
őstag

Rákötöttem az alkatrész teszterem a diódákra. 10-20ohm körüli ellenállásokat mért. A 7805-ösnél a két szélső lábnál 120uF-ot.
Az egyik kiégett az egy relére megy a másik meg vele sorban megy rá a 7805-re.

(#39105) moha21 válasza (jan) (#39097) üzenetére


moha21
addikt

Nem, ha az lenne nem aggódnék a stroboszkóp hatás miatt. .-)

(#39098) tornas : APFC-nél más a helyzet azért, PPFC-nél is néha tudott melegedni a vasmag.

[ Szerkesztve ]

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#39106) moha21 válasza Kernel (#39100) üzenetére


moha21
addikt

"Követelmény vagy ajánlás szokott lenni, hogy a tápegység képes legyen álló helyzetből is elindítani a motort."

Hogy követelmény lenne azt nem tudom, de az ajánlás részét megértem. Kipróbálom, mást nem tudok tenni.

Köszönöm a segítséget!

[ Szerkesztve ]

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#39107) darvinya


darvinya
titán

Üdv mesterek

Nemrég időztünk emitter követő kapcsoláson, hogy működjön.
Azóta sem változott semmi, hiába próbáltam ki minden tanácsot.
Annyi lett az eredmény, hogy alig volt hangereje vagy normál módbsn torzítás is beleszólt :F .
Így kivettem a 2SC2240 tranyót és BE egyszerűen áthídaltam.
Nem egy tökéletes megoldás, de működik.
Mert már nincs több ötlet hol lehet olyan hiba amit ilyet okozhat.

Köszönöm mindekinek

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#39108) fodor0410


fodor0410
tag

Sziasztok!
A sulim csengőrendszerét újítjuk fel és maga a kis szerkezet, amiben az óra meg a dallam van, az ad jelet a csengő erősítőnek. Szétszedtük az erősítőt és észrevettünk egy kis alkatrészt amiről nem tudjuk micsoda és mit csinálhat. 8 "lába" van, remélem minden látszik a képeken.
Megnéztük mi van ráírva, beírtuk google-ba, de nem találtunk semmit :S

Aki tudja, hogy mi ez, az kérem segítsen! Köszönjük előre is!

http://kepfeltoltes.hu/view/140220/DSC_0618_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/140220/DSC_0619_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/140220/DSC_0620_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/140220/DSC_0621_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/140220/DSC_0622_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/140220/DSC_0623_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/140220/DSC_0624_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

(#39109) #22145024 válasza fodor0410 (#39108) üzenetére


#22145024
törölt tag

A feliratot nem adod közre esetleg? :) Csak 3 karakter vehető ki tisztán a képekből, plusz a kötjel

(#39110) darvinya válasza fodor0410 (#39108) üzenetére


darvinya
titán

Milyen felirat van rajta?
Mert nem látszik rendesen.

(#39109) mintAdarab

Megelőztél.
Nem kell off ba rakni témába vág.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#39111) fodor0410 válasza darvinya (#39110) üzenetére


fodor0410
tag

holnap leírom, most nincs nálam a lap, amire felírtuk

(#39112) Kernel válasza fodor0410 (#39108) üzenetére


Kernel
nagyúr

Relé: [link]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#39113) wmati


wmati
addikt

Sziasztok!

Ebben a cikkben szereplő 14 W-os erősítő TDA2030-al honnan tudom hogy milyen ellenállások kellenek ? Addig oké hogy 100k stb de kéne még valamilyen adat utána :O

(#39114) Lompos48 válasza wmati (#39113) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Kiszámolható mindegyik, de értelmetlen lenne és hosszú is ide. Nyugodtan tehetsz akár 1/4W-osakat is.

(#39115) wmati válasza Lompos48 (#39114) üzenetére


wmati
addikt

Köszi

(#39116) fodor0410 válasza Kernel (#39112) üzenetére


fodor0410
tag

köszönöm szépen, ez nagy segítség :) :R

(#39117) #22145024


#22145024
törölt tag

Létezik a tda1562-nek alternatívája, ha a hangminőséget és a 12V-os egyágas táplálást vesszük alapul? A 2030-as legalább egy nagyságrenddel zajosabb még a pár wattos tartományban is.

(#39118) Samus


Samus
addikt

Nemsokára albiba költözök, párszor már voltunk ott, sokat beszélgettünk a tulajjal, de most, mikor vittem be az ágyat, feltűnt, hogy a szobában nem földeltek a konnektorok. A lakás egy egy szintes, négy lakásos (ennek köszönhetően igazán tágas, három szobás lakásról beszélünk) társasházban van, a felső szinten. A csere nem probléma, megcsinálom magam, csak azon gondolkodom, mi lesz, ha nincs is földelés behúzva a szobákba? Kicsit gugliztam, és azt olvastam, hogy a hetvenes években ahol linóleum vagy egyéb műanyag volt a padló, ott nem volt kötelező a védőföldelés, csak a vizesblokkban. Egyedi fűtéses, két konvektor van a két szélső szobában, ezek fűtik a lakást, illetve egy kicsi, három panelos gázkazán a fürdőben.

Kérdésem, mit gondoltok, mire számítsak? Cserekonnektorom akad.

Igazság szerint földelés a hűtőnek és a mosógépnek kell, illetve a gáztűzhelynek, és később a szobába egy asztali gépnek is (jelenleg mindketten barátnőmmel laptopot használunk).

Ha nincs földelés, nagy probléma lehet? Hogy lehet megoldani a legegyszerűbben?

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#39119) And válasza Samus (#39118) üzenetére


And
veterán

Milliók élnek olyan házgyári lakásokban, amelyekben a szobákban nincsenek védővezetővel ellátott dugaljak. Én is ilyenben lakom, és túlzottan nagy problémát nem csinálok belőle. Mivel a védővezető nincs ott a falban (nagy valószínűséggel nálad sincs), a megoldás csak a fal végigvésése, a régi tömör alumínium kábelek lecserélése és védővezető behúzása lenne. Ez felér egy újrafestéssel vagy tapétázással, szobák ki- majd visszapakolásával, és ha a villanyszerelést szakember csinálja (ami nem árt), akkor egy hatjegyű forintösszeg kifizetésével. Meg akkor már a komplett rendszert fel lehet újítani, hogy 5 év múlva már ne kelljen külön azzal szórakozni és egy újabb hetet eltölteni vele: új megszakítószekrény, FI-relé, a kábeleket a többi helyiségben is cserélni, stb.
Lehet persze falon kívül is csatornázni, egy üzemcsarnokban talán elmegy, de otthon inkább mégse.

[ Szerkesztve ]

(#39120) Lompos48 válasza #22145024 (#39117) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Tulajdonképpen más kategóriákba tartoznak. De azt figyelembe kell/lehet venni, hogy egyiknél a bemeneti a másiknál a kimeneti zajfeszültséget adják meg az adatlapban. Márpedig a 2030-as bemeneti zaját "megszorozva" a tipikus 30dB-es zárthurkú erősítéssel, ugyanabba a nagyságrendbe besorolható zajt fogsz kapni.
Amiben a TDA1562 tényleg jó nagyságrenddel veri a másikat, az a torzítás (THD).
Suttogva jegyezném meg, hogy mindennapi hallgatásban a 12V-os alkalmazásban nem fogsz fülsértő különbségeket észlelni. Mondom én. :)

(#39121) moha21 válasza And (#39119) üzenetére


moha21
addikt

Amíg nem zárlatos valami, addig nincs is baj.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#39122) And válasza moha21 (#39121) üzenetére


And
veterán

Nyilván, de azért ne felejtsük el, hogy itt nem egy időzített bombáról beszélünk (illetve igen, de inkább a hálózat oldaláról, nem életvédelmi szempontok okán). Ha meg annyira szívügyünk a védelem, akkor legalább egy FI-relét tegyünk fel. A kérdező kolléga esetén viszont nem neki kell(ene) lépnie az ügyben, hiszen csak albérlő. Ez legyen inkább a tulajdonos feladata.

(#39123) mezis válasza Samus (#39118) üzenetére


mezis
nagyúr

A konyhai, fürdőszobai készülékeken kívül jobb lenne ha nem csak az asztali PC-nek, de a LAPTOP tápegységének is védőföldelése lenne ! Nem VEZET :DDD az jóra, ha 80 - 100 V -os feszültség van ezeken a készülékeken még akkor sem ha az áram µA-es nagyságrendű !
(Először bosszankodtam, amikor a laptopom töltőjének megláttam a védőföldeléses csatlakozó vezetékét, gondoltam elég lenne oda egy "villanyborotva" zsinór is. Aztán amikor már a Fujitsu Siemens Amilo C1020 laptop második példányánál mértem a tápegységen 80 V-ot (kb 100 MΩ-os átvezetési ellenállást), azóta csak védőföldeléses aljzatot ajánlok mindenkinek.

Annak még nem sikerült megtalálni okát, hogy egy laptop töltőjén hol tud "átkúszni" a fázis a 19 V-hoz. Optikai visszacsatolás lenne csupán... :F

mezis

(#39124) Lompos48 válasza mezis (#39123) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Kapacitív? :D

(#39125) #22145024 válasza Lompos48 (#39120) üzenetére


#22145024
törölt tag

"egyiknél a bemeneti a másiknál a kimeneti zajfeszültséget adják meg"
Nna, erre nem is figyeltem. :) Mondjuk igaz, hogy a görbéknél csak a kimeneti teljesítmény, kontra THD+N ábrákat néztem. Közeltéri hangfalba tenném be, ott szerintem már elég jól hallható a difi.
Nekem túlképp jó lenne diszkrét megoldás is (mivel 6-8W nekem elég, a hangszórók elég érzékenyek, meg jellemezően 1m-en belül van elhelyezve!), valami jobb/erősebb OPA, plusz 2 FET, de kutakodva a neten, mindenhol a TDA20xx családba botlik az ember, ha 12V egyoldalas táp a kitétel. Illetve találtam még egy-két IC-s megoldást (pl. onsemi), de ezeknél ez egyoldalas tápos dolog csak opció volt, sem görbesereg, sem adatlapi érték nem volt közölve az ilyen felhasználáshoz.

(#39126) mezis válasza Lompos48 (#39124) üzenetére


mezis
nagyúr

Egyen feszültséggel mér 100 MΩ körüli ellenállást a Mastech My 64-es DVM. (200 MΩ-ig mér)

mezis

(#39127) Lompos48 válasza mezis (#39126) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Persze, arra is csordogálhat, de azt se kell elfelejteni, hogy a 100 MΩ-os nagyságrendű ellenállások lassan a "legendák" világába tartoznak. 10V-os mérőfeszültségnél is 100nA-es mért áramot jelentenek. Valamikor a méréstechnikában is alkalmazott 100 MΩ-os, 3cm hosszú ellenállást egy legalább 6-7 cm hosszú vákuumos üvegbúrába szerelték, a (mérési) hibalehetőségek megelőzésére. :)

(#39128) darvinya válasza #22145024 (#39125) üzenetére


darvinya
titán

Esetleg egy BA5406?

Más

Lenne egy joystick-om ami hangkártyás game porthoz lehet csatlakoztatni.
Viszont a gépen USB és paralel(nyomtató) portok vannak.

Van valami átalakító, v. mód arra, hogy ezeken a portokon működjön?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#39129) Kernel válasza mezis (#39123) üzenetére


Kernel
nagyúr

Egyszerű egyébként, a képen a szokványos áramkör látható, pirossal jelöltem a jelenségért felelős zavarszűrő kondenzátorokat:

Mivel a földeléssel jelölt pontokat nem csak a hárompólusú hálózati csatlakozó földpontjára szokták kivezetni, hanem direktben letestelik a készülék fémvázára is (ld. számítógép, lapostévé stb), ami általában azonos a tápegység GND-vel is, így természetes, hogy ha a konnektornál nem földeljük le, akkor féltápra emelkedik a GND, illetve azt elhúzza még a műszer terhelése is, vagy a kéz érintése, ezért nem mutat a műszer pont 115 V-ot, csak kevesebbet.

Dugóforgatós Hifisták ennél messzebbre is mennek. Elkezdi forgatni a dugót, egyik irányban mér mondjuk 80 V-ot, másik irányba 110-et (bizonyos aszimmetria óhatatlan, több okból), ebből ő levonja a következtetést, hogy a 80 V-os állásban szebben szól a rendszer. Utána ezt már el is hiszi, bemagyarázza a fejébe, mert dolgozik a "psziché".

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#39130) Samus válasza And (#39122) üzenetére


Samus
addikt

Értem én, hogy neki kellene megcsinálni, de én fogok ott lakni, és egy kicsit idegesít így is...
Önmagában a Fi relé nem nagy összeg, viszont mennyi lenne ezt beiktatni az áramkörbe? Ez mindenképp E.ON, vagy a mérőóra után tökéletes helye van neki (ahová egy villanyszerelő is be tudja rakni)?

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#39131) Kernel válasza Samus (#39130) üzenetére


Kernel
nagyúr

Fi-relé önmagában nem sokat ér, ahhoz szabályosan földelt mosógép stb. is kellene. Egy hibás készüléknél a föld felé meginduló hibaáram hatására tudna leoldani a relé. Vagy a fémváz érintésére, az emberen a föld felé folyó áram miatt. Igaz, utóbbi esetben elvileg nem szükséges a földelt készülék.

De a száraz szőnyeg, linóleum olyan jól szigetel, hogy simán megfogom fázist is, a talpam irányába úgysem tud záródni az áramkör, a föld felé. Közben nyilván nem fogdosom a vízcsövet.

Ezt nem azért írom, hogy laikusok is próbálgassák, csak azt próbálom szemléltetni, hogy mennyi az esélye egy áramütésnek, átlagos esetben.

Egyébként a fürdőszobában sincs földelt konnektor?

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#39132) Samus válasza Kernel (#39131) üzenetére


Samus
addikt

A fürdőt nem néztem, ott elvileg kell lennie, jövő hét végén költözök be. Teljesen abban a hitben voltam, hogy ez ma ezért alap. Egyébként tényleg pikk-pakk a lakás, jó állapotban, kétszer néztük meg (egyszer szülőkkel, utána ketten barátnőmmel), fel sem tűnt eddig.

Szóval a földelés hiánya akkor okozhat problémát, ha a hálózatban hiba van, és egyszerre tapizom ilyenkor egy háztartási gép fém részét, és egy másik, föld felé vezető fémrészt?

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#39133) Kernel válasza Samus (#39132) üzenetére


Kernel
nagyúr

Nem magában a hálózatban, hanem a konnektor után, vezeték érintése, testzárlatos készülék érintése.

Áramütést csak úgy lehet kapni, hogy az emberen keresztül záródik az áramkör, legyen az két kéz között, vagy a lábon a föld irányába. A fázisnak kell(?) záródni vagy a nulla, vagy a föld felé.

A föld felé általában biztonságos szigetelést nyújt a legtöbb száraz papucs, cipő stb. Két kézzel pedig nem fogdosunk egyszerre fázist és egyebet.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#39134) #22145024 válasza Samus (#39132) üzenetére


#22145024
törölt tag

"Szóval a földelés hiánya akkor okozhat problémát, ha a hálózatban hiba van, és egyszerre tapizom ilyenkor egy háztartási gép fém részét, és egy másik, föld felé vezető fémrészt?"

Pl, ha testzárlatos a kütyüd, jobban mondva a fázis valamiért rákerül mondjuk a PC-d fémházára és ilyenkor ezt tapizva (vagy bármely más a házzal elektromosan összekötött egyéb dolgot, pl USB kábel külső fém része), plusz mondjuk a másik kezeddel a radiátort/gázcsövet fogva, akkor simán meg tud ütni a delej. Pont azért, mert a PC-dben lévő, szabványosan kialakított védőföldelés nem tud működni, mivel a konektorodban nincs bekötve a védőföld. (ugye ilyenkor leverné az automatát/fi-relét, de nem fogja, hanem ott lesz a "földelt" fémrészeken a 230VAC)

Tehát általános működés szempontjából az esetek túlnyomó többségében nem okoz hibát, de érintésvédelmileg -hiba esetén- annál inkább.
Egyébként szerintem a te felelősséged, hogyha te vagy a bérlő és valakit legépelne mondjuk a PC-d fémházán megjelenő hálózati fesz. Talán az mentesítene egyedül, ha a falban egyébként földelt alljzatok lennének, aminek nincs bekötve a védőföldje (merthogy te arról nem tudhatsz). De ez is csak jogilag állhatná :F meg a helyét.

(#39135) moha21 válasza And (#39122) üzenetére


moha21
addikt

Nem írtam, hogy az ő dolga lenne. Megfelelő földelés nélkül nem szoktunk FI relét sem feltenni. Elvileg kikapcsol, de semmilyen szabvány nem fogadja így el.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#39136) Samus válasza #22145024 (#39134) üzenetére


Samus
addikt

A PC fémházára hogy kerülhet fázis? Semmivel nincs összekötve, A táp burkolata van a földre kötve?

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#39137) wmati válasza Samus (#39136) üzenetére


wmati
addikt

Igen a táp burkolata van földelve.

(#39138) hNp88 válasza Samus (#39136) üzenetére


hNp88
aktív tag

zárlat következtében.

a PC tápokban van két kondenzátor L-test-N között, amin keresztül a fémház "félfázisra" kerül, ha nincs leföldelve, igaz, itt nem folyhat életveszélyes áram a kapacitások (reaktanciák értéke) miatt. de gondold el, ha a fázis felőli kondenzátor átüt... :(

[ Szerkesztve ]

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#39139) Kernel válasza hNp88 (#39138) üzenetére


Kernel
nagyúr

Valamivel előbb betettem a rajzot is, nem véletlenül szerepel rajta 2 kV-os kondenzátor. 230 V-ra. Ráadásul ilyen veszélyes pozícióba nem is szabad akármilyen kondit beépíteni, hanem csak életvédelmi, tűzvédelmi szempontból minősített típusokat.

Arról lehet felismerni, hogy mindenféle emblémák, tanúsítványok szerepelnek rajta. A szervizgyakorlatban ilyen kondenzátorok nem is hibásodnak meg soha, eltekintve a villámkáros készülékektől, de ott is hamarabb szétvágja a villám az egész tápegységet, nem a szóban forgó kondenzátort. Ami általában ott virít hibátlanul. Bár, akkor is illik cserélni, hátha károsodott. De láttam már olyat is, hogy szétrobbant.

Minősítést jelző emblémákra példa alább. A nagyobb kapacitású kondik persze nem arra vannak, hogy a hálózattal összekössön érinthető részeket, hanem csak egyéb, primer oldali alkalmazásra, ahol nem az érintésvédelem a szempont, hanem a készülék tűzbiztonsága. Vagyis nem szabad neki tüzet okozni, lángra gyulladni.

...és még nem említettem egyéb óvintézkedéseket a primer oldalon: növelt szigetelések, nyomtatott áramkörön védőtávolságok, ami mind csökkenti az áramütés lehetőségét, valószínűségét. Nem is szokott ebből gond lenni.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#39140) #22145024 válasza Samus (#39136) üzenetére


#22145024
törölt tag

Mondjuk egy leszakadt vezeték miatt, sérült szigetelés miatt, netán eleve elégtelen tervezés okán, amit az EMEI/TÜV a bevizsgálás során nem szúrt ki.( Vagy nem is látott soha ilyen intézményt, mivel egy cég maga is rányomhatja a plecsnit, saját felelősségre). De akár bele is boríthatsz valamit véletlenül. Szal úgymond végtelen a lehetőségek tárháza. De ha halált okoz a hanyagság (ugyanis, te földeletlen rendszerben tervezed használni a földelést igénylő, saját tulajdonodban lévő eszközödet), akkor ha egy személy a felelős, azt sajnos nem ritkán 2 évvel jutalmazzák. A jó ügyvéd meg többe kerül, mint amenyit a hiba elhárítása igényel. És még nyugodtan is alszol...

És ugye, ez a közös földelt hosszabbítóba dugott eszközökre is érvényes, akár onnét is átkerülhet a PC-d fémházára a hálózati fesz, vica versa

[ Szerkesztve ]

(#39141) Samus


Samus
addikt

Akkor egyelőre jegeljük a földelés témát, körbe kell néznem a lakásban, hogy hol van földelés, lehet csak a konnektor régi/ócska, nehezen hiszem el, hogy egy ilyen társasházban ilyen lakás lenne.

Viszont akad egy másik kérdésem. Autóról lesz szó, vagyis 12-14V feszültségről. Erősítőt kötnék be, tápkábel kérdésem lenne. Mivel nem egy high-end rendszerről van szó, nem igazán költenék egy kisebb vagyont kábelekre. Az erősítőben 40A biztosíték van, vagyis olyan átmérőjű kábel kell, amin ez az áram biztonságosan átfolyik. Elvileg elég lenne 10mm2, de nem árt túlméretezni, szóval legyen 20mm2. Ez 5mm átmérőjű vezetéket jelent. Megoldhatom-e ezt úgy, hogy egy kábel helyett többet húzok be, amit a csatlakozási pontokon kötök össze, természetesen megfelelő biztosítékkal. Épp akad elfekvőben három fázisra tervezett kábel, egyenként vékonyak lennének, de összességében túl is teljesítené a követelményt, és persze emellett elég jól van szigetelve.

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#39142) Kernel válasza Samus (#39141) üzenetére


Kernel
nagyúr

Meg kell majd mérni a feszültséget az erősítőn, terhelés közben, jól feltekert hangerőnél. Áramra elbírja, megolvadni nem fog, hogy mennyi feszültség esik rajta, az már érdekesebb.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#39143) mezis válasza Kernel (#39129) üzenetére


mezis
nagyúr

Az asztali PC-k tápegységét tudom, hogy így zavarszűrik. Meg akár a védőföldeléses laptop tápegységeket is.

De ha csak kétpólusú, védőföldelés nélküli a csatlakozója ? :F

mezis

(#39144) mezis válasza Samus (#39130) üzenetére


mezis
nagyúr

Nálam az elmúlt majd 30 év alatt kb 3-szor oldott le a Fi relé. Mindhárom alkalommal "igaza" volt. Egyik eset az volt, amikor az egyébként hibátlan hűtőszekrény automatikus leolvasztás alkalmával annyi vizet csorgatott ki, amennyit az aggregát nem tudott már elpárologtatni, becsorgott a 220 V-hoz. (Akkor még csak annyi volt a Volt. :D ) M keresztül ásik esetben a konyhai elektromos vízmelegítő fűtőbetétjének réz védőcsövén keresztül szivárgott be a víz a fűtőbetéthez. Harmadik alkalommal a fűben tekergő kábel szigetelését sikerült metsző ollóval lehántani. Itt már ember is része volt az áramkörnek. Szerencsére az ijedtségen kívül nem történt semmi baj. Örök hála a érintésvédelmi FI relének !

mezis

(#39145) Kernel válasza mezis (#39143) üzenetére


Kernel
nagyúr

Azok a kettős szigetelésű készülékek, képcsöves TV-k stb. Ott is szokott lenni egy vagy két ilyen kondenzátor, átkötve a szekunder oldalra, GND-re, ami már azonos a koax, RCA, SCART stb. vagyis ember által érinthető testtel.

Amikor csak 1 db kondi van, az a primer oldali viszonyítási pontot (általában a hálózati puffer negatívja) köti át a GND-re.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#39146) hNp88 válasza Kernel (#39139) üzenetére


hNp88
aktív tag

:R

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#39147) repvez


repvez
addikt

A mellékelt fájlokban leirtam a problémámat,remélem elég érthetően és minden szempontra kitérve,de ha valami nem világos akkor megprobálok válaszolni rá.
Remélem valaki tud nekem benne segiteni nagyon örülnék, ha végre tudnám használni .
leirás

(#39148) kjani18


kjani18
őstag

Sziasztok!

14 db. USB-s eszközt szeretnék egy pc-hez csatlakoztatni. Tud -e valaki erre kapcsolást, készüléket (gyári)?
Egyáltalán lehetséges -e?

Jani

[ Szerkesztve ]

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#39149) Samus válasza kjani18 (#39148) üzenetére


Samus
addikt

Kettő ilyennel: [link], arra figyelj, hogy itt már kell egy combos táp is mellé, hogy azért ellássa árammal ezt a rengeteg eszközt.

Mondjuk nem értem. Van nekem egy 8-9 éves asztali gépem, azon van összesen 10db USB port (6 hátul, és 2x2 kivezethető az alaplapról, kettő hátulra van vezetve, kettő előre), pedig tényleg nem mai darab. Minek kell ennyi port?

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#39150) kjani18 válasza Samus (#39149) üzenetére


kjani18
őstag

Ilyet lehet csinálni? Mondjuk a PC táp 5V-os kimenete biztosan elbírná, de az aljzatokat hogyan lehetne bekötni?

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.