Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#39201) #22145024 válasza Kernel (#39197) üzenetére


#22145024
törölt tag

Ha tesláról van szó, nyugodtan nevezhetjük sleep-nek!
Szerintem ez a motorfajta pontosan illeszkedett a fenti lemezjátszó egyéb műszaki paramétereibe. Meg amúgy is overkill lett volna a fortocskához, meg karelgotthoz a szinkronhajtás. :D

VIPowER:
Partvisnyél? Az is ugrál, csak nem a kódban :D

[ Szerkesztve ]

(#39202) Lompos48 válasza #22145024 (#39201) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Szinkronmotor alkalmazása értelmetlen lett volna, mert a egész KGST küszködött a hálózati frekvenciával. Akár -5% is előfordult.

(#39203) atesss válasza #22145024 (#39195) üzenetére


atesss
addikt

Ezek ha jól sejtem mind 230V-osak.
Vagy létezhet törpefeszültségű is ?
(Vagy az használtan biztos nem lesz, újonnan meg mindenképp más árkategória ?)

Az a gond, hogy Budapesten alig találni.
A posta meg kb. ugyanannyi mint maga a motor...
Na meg jó pár nap is, mire megjön.
Mondjuk Budapesten elmenni érte, az meg idő lehet (hacsak nem a belvárosban van).

[ Szerkesztve ]

(#39204) Kernel válasza Lompos48 (#39202) üzenetére


Kernel
nagyúr

Attól még gyártották már akkor is a Tesla szíjhajtású, szinkronmotoros lemezjátszóit is, önállóan vagy rádiók tetejébe építve is akadt ilyen. Pedig akkoriban építettem kvarc-alapú kiegészítő áramkört az órás rádiómba, vagyis voltak ott gondok a hálózattal.

Meg nyilván az aszinkron motor fordulata is kötődik valamennyire a hálózathoz, főleg terhelés nélkül. De azokat a dörzskerekes, piezo-hangszedős lemezjátszókat amúgy is csak esztergagépnek becéztük, nagy tűnyomása miatt nem kímélte a lemezeket.

(#39203) atesss

A képen szereplő "piros motor" (szintén becenév), 220 V-os eredetileg, persze nem gond a 230 sem.

Szinkronmotorból volt kétféle, 220 vagy 24 V AC, ezek a szíjhajtású gépek.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#39205) #22145024 válasza Lompos48 (#39202) üzenetére


#22145024
törölt tag

Hát arról nem is beszélve...
Még emléxem, műhelygyakorlaton a lengőnyelves frekimérőre. Mutatott az mindent, csak nem 50Hz-et :)

atess:
A részletekben Kernel fórumtárs lényegesen jobban otthon van.
De azt gondolom te is tudod, hogy a 3-ból csak kettőt lehet választani. Illetve amilyen dübörgés van, inkább csak egyet: kell, vagy nem kell? :D

De ha azonnalba akarod, és kicsivel több pénzt szánsz rá, akkor érdemes RC fórumokon vagy egy modellezőboltba benézni, ott is vannak hajtással egybeszerkesztett motorok és azok legalább törpefeszű DC-k. (term. hongkongi ebayről ez is filléres tétel, csak 3-4 hét mire megjön)

szerk:
mégegy eszembe jutott:
Pesten szokott lenni retro-börze, igaz nem sűrűn; ott kézbe is tudod fogni.

[ Szerkesztve ]

(#39206) darvinya válasza atesss (#39203) üzenetére


darvinya
titán

Nekem van vincseszter motorom, az nem jó?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#39207) atesss válasza darvinya (#39206) üzenetére


atesss
addikt

Az egy kicsit gyors lenne, nem ?
7200rpm...

Egyáltalán nem kell lemezjátszó motornak lennie, csak úgy nézzen ki hogy kb. el lehessen hinni róla, a sebessége alapján.
Vagyis kb. olyan sebességen forogjon, hogy az átlagemberek el tudják hinni róla, hogy ez egy nagyon régi (elvileg századfordulói, de akkor nem is tudom létezett-e már lemezjátszó - szerintem amúgy nem) lemezjátszó.

Amúgy egy filmes kellék volt ez az "állemezjátszó" amibe be lenne építve, tölcséres hangadóval (ezt amúgy hogy hívják ?), de motor nélkül.

(#39208) atesss válasza #22145024 (#39205) üzenetére


atesss
addikt

Egy ilyen kellene nekem: [link]
Csak pár nappal késtem le. :W

De a modellmotor is jó ötlet, ha kicsivel drágábban (max. mondjuk 4e-ig) DC törpefeszű, és ráadásul új, akkor mindenképp érdekelne.
Bekérdezek holnap/holnapután a közelben a Pakomodell-be, hátha van nekik ilyesmi.

(#39209) VIPowER válasza #22145024 (#39201) üzenetére


VIPowER
senior tag

Szóval olyan kellene aminél ha lenyomok egy gombot, csak egy kódot ad le, ugyanis a Girder progi állandóan bénázik emiatt. Van ilyen távirányító?

(#39210) #22145024 válasza atesss (#39208) üzenetére


#22145024
törölt tag

Neten is van pár oldal, de sok esetben a fórumokon is előfordul egy-egy darab azonnalra, jutányosabb áron. Főleg, ha direktben kérdezel be a fórumon; bizonyára sok embernek van már ebayes készlet a fiókjában, amiről már rég megbizonyosodott, hogy sosem fogja használni.

Egyébként ha nem baj hogy ronda és csak ideiglenesen kell, akkor akár direktben dörzshajtással is rátolhatsz egy akármilyen játékmotort a tányér széléhez. Nem tudom, a PIKO mint márka létezik-e még :)
A motor tengelyre teszel/ragasztasz valami gumibütyköt oszt jóvan. (pl zsugorcsövekből annyit teszel a tengelyre, hogy pont a kívánt fordulatot kapd. Legkívülre meg valami gumicső a dörzskontakt miatt. Vagy magnódeckből kibontott gumigörgő talán pont az ideális átmérőkel operál és akkor nem kell "csövezni")

VIPowER:
szerintem amit fentebb beszéltek SW/HW az pont ilyen, mert te határozod meg, hogy mi jöjjön ki az infraLED-ből

[ Szerkesztve ]

(#39211) Kernel válasza atesss (#39208) üzenetére


Kernel
nagyúr

Az a Tesla AC szinkronmotor, amit említettem, elég lassú fordulatú, mert sok pólus van a belsejében körben (de attól még szíjáttételt igényel) a forgórésze permanens mágnes, működéshez fázistoló kondenzátort igényel.

De talán jobban járnál egy kazettás magnóból bontott egyszerű DC motorral, mint az olcsó music centerekben is ilyen rendszerű lemezjátszó szokott lenni, szíjáttétellel. Csak kérdés, hogy a tányérra tudsz-e valamilyen szíjhajtást tákolni.

...tölcséres hangadóval (ezt amúgy hogy hívják ?)

Gramofontölcsér, akusztikus tölcsér, membrános, acéltűs hangszedővel.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#39212) (jan)


(jan)
őstag

Hoztak egy lavazza kávéfőzőt aminek igen érdekes bekapcsoló gombja van, nemtudja valaki véletlenül mi féle szerkezet ez? 2 álássú glimlámpás volt elméletileg.

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#39213) #22145024 válasza (jan) (#39212) üzenetére


#22145024
törölt tag

nekem errort ad :F

(#39214) Kernel válasza VIPowER (#39209) üzenetére


Kernel
nagyúr

A szokványos távszabályzók addig ismétlik a parancsot, amíg nyomom a gombot. De a tanítható távszabályzómmal olyat is tudtam csinálni, hogy egy rövid nyomást (egy jelcsomagot) betanítani, amit úgy is adott vissza, hogy utána bármeddig nyomtam a gombot, csak egyszer jött ki a parancs.

De ennyi erővel azt is megteheted, hogy csak röviden nyomod meg a gombot. Csak vannak távszabályzók, amik jó gyorsan ismételnek, mások lassabban. Univerzális távszabályzónál pedig kódja válogatja. Közép- vagy rövidhullámú rádió közelébe helyezve a távszabályzót, jól lehet hallani ezeket a különféle hangokat, amit az infra LED áramimpulzusai bocsátanak ki. (Nem maga a LED, hanem a vezetékek viselkednek antennaként.)

Régebben én is szórakoztam a WinLirc, Girder dolgokkal, később hozzájutottam egy tuner tartozékát képező USB infravevőhöz, távszabályzóval, ami már stabilabban működik, szabvány HID-eszközként jelenik meg, billentyűparancsokat ad ki. De ezt is egy jobbfajta taníthatóval használom, hiszen az eredeti tartozék csak egy lapos kis kacat.

Nemrég rendeltem egy ilyet is:

http://www.ebay.com/itm/400595971196?

Másik fajtája:

http://www.ebay.com/itm/121174494942?

De jobban bevált a régi, így végül visszatértem ahhoz.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#39215) atesss


atesss
addikt

Egy ilyen telefonhangszóró: [link] használható sima hangszóróként ?
A bekötésnél a polaritás ugye mindegy?

A meghajtás igénye milyen egy fejhallgatóhoz képest ?
Gondolok arra, hogy egy fülhallgató 16Ohm-ja helyett ez 150Ohm-os, de hangban azért közel annyit tudnia kellene, mint egy gyengébb fülesnek.

(#39216) Lompos48 válasza atesss (#39215) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nagyjából a telefónia frekvenciasávját tudja visszaadni. Nem épp Hifi. Emlékeim szerint 300-3000Hz. (A gorbe jobboldali végét nem hiszem el :) ).
Nem lehet többet elvárni egy sík vasmembrántól. Polaritás mindegy.

[ Szerkesztve ]

(#39217) Kernel válasza atesss (#39215) üzenetére


Kernel
nagyúr

Gondolom, az is állótekercses rendszerben működik, ahol egy fémlemez a membrán, 150 Ω impedanciájú tekercset ugyanis nehéz lenne lengőcsévés kivitelben elkészíteni. Valamikor volt ilyen elven működő, katonai kivitelű fejhallgatóm is, detektoros rádióval is ment, aminek ugyebár erősítője sincs. De annak ennél is nagyobb impedanciája volt, 200 Ω vagy talán 2 kΩ, nem emlékszem pontosan.

Erősítővel oda is lehet pörkölni neki, úgy messzebbre is hallani, de teljesen igénytelen minőséget kell elképzelni.

Egyébként hiába 150 Ω, fejhallgatóként alkalmazva az nem azt jelenti, hogy például egy 15 Ω-os betéthez képest 10-szeres feszültséget igényelne.

Nagyobb menetszámú tekercs hatékonyabban képes mozgatni a membránt, érzékenyebb. Nem véletlen, hogy a detektoros rádió 8-16 Ω hangszóróval nem szólt, nagyimpedanciás fejhallgatóval viszont működött.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#39218) darvinya válasza atesss (#39207) üzenetére


darvinya
titán

Magát a motort vinyó alapja vezérli.
Így 7200rpm csak annak kell, de ha a vezérlés lassabb.
Akkor azon forog.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#39219) Lompos48 válasza Kernel (#39217) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Igen állótekercsesek. A klasszikus hallgató"betét"ben 2 sorbakötött 28 ohmos tekercs volt, egy jó vastag 0.2-0.3mm vastag vasmembránnal. Később lehet születtek finomabbak is. Ez ellenben már "elég volt" egy germániumdiódával párhuzamosan és a gázcsőre kötve egy rádióhoz. A rádióamatórök fejhallgatói már klasszisokkal fennebb voltak.

(#39220) Latency válasza Kernel (#39214) üzenetére


Latency
senior tag

Nekem is van egy ilyen fekete PC-s távirányítóm, csak sajnos már a dobozból kivéve sem működött. Egy HT82M99 IC a vevő, első blikkre azt találtam, hogy a V33O lábon nincs ott az USB adatvonalak 3.3V-a. Betápláltam egy külső tápról, de akkor is csak addig jutottam, hogy kiírta a Windows, hogy nem ismerhető fel az eszköz. Ment vissza a dobozába, azóta is ott pihen.

(#39221) Kernel válasza Latency (#39220) üzenetére


Kernel
nagyúr

Nekem működik, csak funkcionálisan nem nagyon jött be. Esetleg annyi, hogy néha kétszer kellett megnyomni egy-egy gombot, míg reagált. De én mindenképpen ragaszkodom a jól bevált tanítható távszabályzómhoz, ami több eszközt is kezel.

Tanítással nem is lett volna gond, csak közben kiderült, hogy ennél a NumLock magát a vevőegységet kapcsolja át, többféle állapotra. Csak egy példa: Enter, vagy 5, vagy JKL, vagy jkl betűk gépelése (mint egy mobiltelefonon).

Az állapotváltás nekem nem praktikus, ha viszont alapállásban hagyom a vevőegységet, akkor használhatom például a Nyíl / Enter funkciókat, de akkor nem tudok számot beütni, ami pedig szükséges számomra a KMPlayer, PotPlayer, DVBViewer bizonyos funkcióinak vezérléséhez. Plusz vannak ugyan egyéb billentyűparancsai is, de összességében ezeket valamivel rosszabbul tudom kihasználni, mint a régebbi fajta USB-vevőmnél, ami egy tunerkártyához tartozott valamikor, így végül inkább visszaálltam arra.

Igaz, hogy egérkurzort is tud mozgatni, jobbra, balra, vagy átlós irányban, valamint klikkelni, de ahhoz külön rendeltem egy egeret, amit tévézéshez használok, így nem kell ide-oda hurcolni a "fő" egeret, ami néha zavaró volt, kergetni az egeret, hogy hol van éppen.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#39222) donmackó válasza atesss (#39208) üzenetére


donmackó
őstag

Ha kell van egy direkt hajtású ziphona combo-m, kiberhelem neked a motorját. ;]

Release the cable hounds!

(#39223) atesss válasza Lompos48 (#39219) üzenetére


atesss
addikt

A vicc az, hogy ez egy mai, teljesen új telefon hallgatója :)
Ebben a nosztalgia telefonban: [link] van.
De a többi megoldás annyira kínai benne, hogy ahhoz képest ez még semmi...

Ennek a telefonnak kellene megcsinálnunk a "párját".
A külső oldalon már mindegy mi van, ott már nem kell az esztétikumra figyelni, bármi jó, csak el tudja látni a telefonálás funkciót.

Vagyis két - telefon kialakítású - mikrofon-hallgató párost kellene páronként összekötni.
Az erősítővel is kicsit problémában vagyok.
Azt lenne jó megoldani, hogy csak a mikrofon oldalakon kelljen erősítő modul hozzá.
Vagyis a 12m kábelen (egy külön, árnyékolt audio kábel lesz behúzva valószínűleg - a sztereo egyik csatornája/vezetéke az egyik irányhoz, a másik csatornája a másikhoz) ne legyen olyan nagy veszteség, hogy ne tudja meghajtani a hallgatót.
Illetve olyan erősítő modult keresek, ami egyben meg tudja oldani a mikrofon erősítését, és a hallgató meghajtását.
Tehát nem csak szimpla mikrofonerősítő ("Line" kimenettel), hanem egyben egy fejhallgató (/kishangszóró ?) erősítő is.
Egy próbáltam ki tegnap este egy fejhallgatóval, egy 1m-es audio kábellel, és a nosztalgia telefon mikrofonjával: [link]
Nagyon halk volt a hangja :F (Maxra tekert erősítéssel is).
Próbáltam 9V-os elemről, majd egy PC-táp 12V-járól is.
Utóbbinál elég durva zúgás jött be pluszba, de a hangerőben nem vettem észre változást.

Mit lenne jó erre használni, hogy egy modulban meg tudjam oldani az erősítést ?

(#39224) atesss válasza donmackó (#39222) üzenetére


atesss
addikt

Ha nem 230-as, akkor mindenképp érdekel !
Ha 230-as akkor is érdekelhet.
Merrefelé laksz (/tudod odaadni) ?

Amúgy 1000Ft-ért látok egyben is vaterán egyet: [link], és állítólag működik.
Csak vidéki (bár Pest megye).
Amiért érdekelne egy egybe lejátszó, az az, hogy van benne erősítő is.
Bár nem hinném hogy egy HiFi darab, de lehet pont van ahova jól jöhetne.

(#39225) Kernel válasza donmackó (#39222) üzenetére


Kernel
nagyúr

Direkt hajtás mondjuk túlzás, bolygókerekes volt az is, ha jól emlékszem, a piros Tesla motorhoz hasonló, 220 V-os aszinkron motorral.

Direct drive, amikor a tányér és a motor tengelye azonos, mint a HDD esetében is, illetve a komolyabb lemezjátszóknál, Pioneer stb. Mint az öreg PL200, ami máig megvan nekem, ámbár kihasználatlanul.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#39226) Lompos48 válasza atesss (#39223) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Valamikor, a múlt ködében a tegnap este említett hallgatókapszula az akkor használatos szénmikrofonnal meg egy sorbakötött (!) másfél voltos elemmel simán biztosította a beszélgetést egy jó tízméteres drótpáron is.
Az általad használt mikrofon milyenségét nem ismerem. Ha elektromágneses, akkor az erősítővel működnie kellene. Ha ez is szénmikrofon, akkor azután hiába kötsz erősítőt, mert hangra csak az ellenállása változik, az erősítő vezérlésére pedig egy feszültségváltozás kell. Ez nagyjából igaz a kondenzátor (elektret) mikrofonokra is.

(#39227) donmackó válasza atesss (#39224) üzenetére


donmackó
őstag

Nekem ez a fajta van. -> [link]
Ingyen viheted kidobni nincs szívem. Itt-ott már kókányolt, én is így kaptam. Műxik az erősítője, de a tű és hangszedő hiányzik. Ja és a hangszóró is direktbe 2x2 szálra van kivezetve.

Release the cable hounds!

(#39228) darvinya


darvinya
titán

Sziasztok

Nemrég megcsináltam ezt:

Működik, de nagyon halk.

Mit kellene megváltoztatnom?
Mennyire befolyásolja az egészet BF245A helyett BF245C van?

Köszönöm

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#39229) atesss válasza donmackó (#39227) üzenetére


atesss
addikt

Privát ment !

(#39230) szabifotos


szabifotos
senior tag

Lenne egy amatőr kérdésem! :)

Ezekhez, az erősítőkhöz mi kell még a teljes működéshez a tápon kívül? Ha jól sejtem nem mennek ezek pl. egy laptop töltőről mert AC kell neki nem DC. Milyen táp kell nekik? Mennyire jó a minőségük régi hifi hangfalakhoz? LINK1 LINK2

(#39231) darvinya válasza szabifotos (#39230) üzenetére


darvinya
titán

Hol olvastad, hogy AC kell hozzá?

Mert én nem találkoztam hangtechnikában, hogy váltakozó feszültséggel üzemelne.
Amúgy a laptop töltő sem AC, hanem DC amit lead.

Mindkettő végerősítő, DC 20-40V-üzemeltethető.
1 link jobb ajánlat, mert teljesen ki van építve.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#39232) #22145024 válasza szabifotos (#39230) üzenetére


#22145024
törölt tag

Az első megy laptoptápról is (Wide-range single-supply operation (8 - 26 V, legalábbis az IC maga)).

A második viszont szimmetrikus tápot kér, de az rajta van a panel szitáján is. tehát ahhoz nem jó a laptoptáp!

[ Szerkesztve ]

(#39233) donmackó válasza atesss (#39229) üzenetére


donmackó
őstag

ment repü

Release the cable hounds!

(#39234) szabifotos válasza darvinya (#39231) üzenetére


szabifotos
senior tag

Bocsi, tényleg ezek DC-ről mennek. Mintha láttam volna a keresgélés közben AC-set és lehet ez kavart meg.
Azt írja az elsőnél 10-26V. Gondolom terheléstől függően?!
Akkor ha jól sejtem ENNEK és ENNEK megvásárlásával működő (90-100W körüli) erősítőt kapok, ugye? :)

(#39235) darvinya válasza szabifotos (#39234) üzenetére


darvinya
titán

Hát…inkább 60W, de nem a legjobb erre a célra.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#39236) repvez válasza repvez (#39147) üzenetére


repvez
addikt

(#39147
Erre valakinek véleménye tanácsa?

(#39237) Lompos48 válasza szabifotos (#39234) üzenetére


Lompos48
nagyúr

El kellene olvasgatni a lapban található IC adatlapját is. Tallózva belüle:

50 W + 50 W continuous output power at THD = 10% with RL = 6 Ω and VCC = 25 V
40 W + 40 W continuous output power at THD = 10% with RL = 8 Ω and VCC = 25 V

Meg a táp adatait is akár az eBay oldaláról is, ahol:

DC output: 15/16/18/19/20V, 5A Max; 22/24V, 4A Max.

Ezekből lehet számolgatni, mennyi lesz az a maximálisan kihozható teljesítmény. Arról nem is beszélve, hogy jel nélkül is fogod "hallani" valószínűleg a kapcsolóüzemű tápot.

(#39238) (jan)


(jan)
őstag

en laptoptoltorol jaratok egy class d-t. semmi fele tapzaj sincs.

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#39239) Gyula84


Gyula84
veterán

hali
egy egyfázisú régi mosógép motornak, hogy tudnám megoldani a fordulatszám-szabályzást? Van valakinek rajza ehhez?

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#39240) darvinya


darvinya
titán

Erre valaki? (#39228) darvinya

(#39239) G4ula84

Szénkefés?

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#39241) Gyula84 válasza darvinya (#39240) üzenetére


Gyula84
veterán

nem, ilyen segédkondis vagy hogy mondják :F

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#39242) darvinya válasza Gyula84 (#39241) üzenetére


darvinya
titán

Kalickás egy fordulatszámú mosógép.
Nem az a Hajdú henger mosógép?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#39243) Gyula84


Gyula84
veterán

ilyen

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#39244) Kernel válasza Gyula84 (#39239) üzenetére


Kernel
nagyúr

Aszinkron motor fordulatszámát a hálózati frekvencia és a póluspárok száma befolyásolja, vagyis "majdnem" a hálózattal szinkronban forog, azért nevezik aszinkronnak. A számított szinkronfordulathoz képest valamivel lassabban forog (slip), terheléstől függően.

Ha túlzottan lelassul, akkor viszont kiesik még abból a maradék szinkronból is, amivel ha késéssel is, de követni tudta a forgó mágneses mezőt, így megáll.

A szabályzáshoz elektronikus frekvenciaváltót kellene építeni, mint a komolyabb keringetőszivattyúk gyári vezérlésénél is, ami már kicsit komplikáltabb, házilag nem érdemes belemenni, szerintem.

Az Energomat mosógépnél a póluspárok számának átkapcsolásával variálnak a fordulaton, két fokozatban (mosás / centrifuga).

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#39245) Gyula84 válasza Kernel (#39244) üzenetére


Gyula84
veterán

köszi a kimerítő választ :R

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#39246) #22145024 válasza Lompos48 (#39237) üzenetére


#22145024
törölt tag

A 7kHz környékén egekbe szökő THD-t lehet kimeneti szűrővel csökkenteni?

(#39247) Lompos48 válasza #22145024 (#39246) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Lehet, de mi értelme, ha elvész minden afölött a frekvencia fölött a szűrés miatt.

Meg kell keresni az okát.

(#39248) #22145024 válasza Lompos48 (#39247) üzenetére


#22145024
törölt tag

De magából az IC-ből jön ki. Már 1W környékén is 0.2% fölé tud menni ideális esetben is.

szerk:
az adatlap szerint, 7. ábra

mind a két IC ilyet produkál (7492, 7498)

[ Szerkesztve ]

(#39249) Lompos48 válasza #22145024 (#39248) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Aha! És te holtbiztos vagy abban, hogy ég-föld különbséget hallasz a 0.2% vagy a Quad405-ös 0.0046%-a között füllel? :F

(#39250) Gyula84 válasza Lompos48 (#39249) üzenetére


Gyula84
veterán

én se hallanám az biztos, de nem is vagyok vájd fülű :D

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.