Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#39151) #22145024 válasza kjani18 (#39150) üzenetére


#22145024
törölt tag

"HUB-IC" nékül nem úszod meg, szal sokkal egyszerűbb készen megvenni. Ha mindenképp építened kell, akkor is könnyebb kitermelni egy létezőből az agyát és a saját panelba beforrasztani, mint foglalkozni az implementálással. De szerintem 14-est nem fogsz találni, így min 2 USB portodat foglalja majd el a PC-alaplapon.

[ Szerkesztve ]

(#39152) Samus válasza kjani18 (#39150) üzenetére


Samus
addikt

Nem a feszültséggel van a baj, hanem az áramerősséggel. Egy sima USB2 port 500mA áramot képes leadni. Közvetlenül a porton. Hosszabbítókábellel ez rohamosan csökken. Már egy sima 4 portos HUB sem mindig képes ellátni 4 pendrive-ot, külső táplálás nélkül (itt a négy eszköznek kell osztoznia fél amperen). Képzeld el ezt 7 eszköz esetében. Oda lehet az 1A külső táp is karcsú lesz. Attól függ, mit akarsz használni. Ebay-en van bőven elosztó, a legnagyobb az 10es, de arra figyelj, hogy ne csak sima áramelosztó legyen (ebből van több), hanem tényleges HUB, erős külső táppal.

Ha hamar kell, akkor nézz körül a német (ebay.de) és angol (ebay.co.uk) oldalon, németektől pár nap, angoloktól egy hét alatt ideér a termék.

[ Szerkesztve ]

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#39153) Lompos48 válasza Samus (#39152) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Egy sima USB2 port 500mA áramot képes leadni. Közvetlenül a porton. Hosszabbítókábellel ez rohamosan csökken.

Azt (csökkenést) biza hogy csinálja? Homályosíts fel minket! :D

(#39154) atesss


atesss
addikt

Üdv !
Végre összeállt az L6203-as IC-kből álló léptetőmotor meghajtó.

Ami kicsit problémás, hogy az IC maximális árama csak 5A, és így normál vezérléssel nem tudjuk teljesen kihajtani a motort. Ugyanis ha a csúcsáram 5A, akkor egy lassabb sebességnél (márpedig nekünk az kell) az átlagáram sosem lesz a 4,2A-nek (ezt bírja a motor) még a közelében sem.

Megoldás lehetne, ha az L6203 (adatlap: [link]) egyik példakapcsolásában - 13. oldal, Figure 18 (esetleg Figure 19) - szereplő Current Controller-el szabályoznánk a motor áramát (Chopper Current Control).
(Mondjuk ezt AVR szoftverből is lehetne; de akkor minden egyes sebesség vagy kitöltési tényező váltásnál szkópozni és újraszámolni kellene, ami sokkal körülményesebb, mint ha egyszer beállítom a célhardverrel a kívánt max. áramot.)

Ez ugye gyorsan felfuttatja az áramot, majd ki-be kapcsolja, hogy a maximális közelében tartsa.
A felfutási meredekség a sebességtől és a tápfeszültségtől függ; de mivel 32V-os tápunk van, és kb. 100-160rpm szükséges csak, ez szerintem eléggé meredek lenne a periódusidőhöz képest.
Így az átlag is a maximális áram közelében lehetne (ez a komparátor hiszterézisétől és az oszcillátor alkotóelemeitől függ ha jól gondolom).
De a ki-be kapcsolások a nagyobb frekvencia (zavarjelek ?), és a nagyobb kapcsolási veszteség (a beépített MOSFET-eken) miatt nem a legjobb.
Mennyire okozhat ez problémát a gyakorlatban ?

Illetve a motor zaja (rezgése) is nagyon erős. Alapvetően azzal van a gond, hogy az egész csigákat tartó szerkezet egybe hegesztett zárszelvényből áll (sőt, még egy 3x3m-es ráccsal és rácsos ajtóval is együtt van).
Ezzel próbálunk valamit kezdeni mechanikailag.
De ettől függetlenül a motor oldalról is lehetne valamit.
Állítólag a microstepping sokat tudna segíteni ezen; szerintetek ?

(#39155) Samus válasza Lompos48 (#39153) üzenetére


Samus
addikt

Jól van na, a feszültség csökken :D

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#39156) kjani18 válasza Samus (#39155) üzenetére


kjani18
őstag

Az nem baj, a PC tápjáról külön biztikkel gyönyörű 5V-ot tudok nekik adni.
Engem az adatsebesség aggaszt...
Az sem baj, ha 4 usb portot foglal el

[ Szerkesztve ]

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#39157) Samus válasza kjani18 (#39156) üzenetére


Samus
addikt

Mostmár tényleg érdekel, mi az a 14 eszköz, amit rá akarsz fűzni a vasra.

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#39158) Kernel válasza kjani18 (#39156) üzenetére


Kernel
nagyúr

Pedig egy ilyen eszköz csak egy portot foglal el, ami be is határolja az össz. átviteli sebességet.

Táplálás szempontjából vannak ugyan többportos, Y-kábeles megoldások, de adatátvitel szempontjából az is csak egy portot használ.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#39159) kjani18 válasza Samus (#39157) üzenetére


kjani18
őstag

USB Block Erupter ASIC Bitcoin (BTC) Miner
Már megoldottam a ráfűzést. Köszi a segítséget mindenkinek!

[ Szerkesztve ]

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#39160) moha21


moha21
addikt

Üdv!

Adott egy szünetmentes táp. A kimenetén ilyen jel van:

/katt a képre nagyításhoz/

szétszedni nem volt időm még majd csak hétvégén. Esetleg foglalkozott valaki hasonlóval és látott már hasonlót?

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#39161) Lompos48 válasza moha21 (#39160) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ez üresjáratban, vagy leterhelve jelentkezik?

(#39162) darvinya


darvinya
titán

…tárgytalan

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#39163) moha21 válasza Lompos48 (#39161) üzenetére


moha21
addikt

üresjárás, de terhelve még rondább talán, ma már fáradt vagyok képet csinálni, de holnap csinálok kicsit alaposabb dokumentációt.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#39164) Lompos48 válasza moha21 (#39163) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Picivel összehúzottabban a vízszintes tengelyen, hogy lehessen az egész periódust tisztán látni. :)

(#39165) _ATi_1


_ATi_1
senior tag

Sziasztok!

Adott egy házimozi erősítő, aminek nincs meg a távirányítója. Kis keresgélés után megtaláltam az infra által kiadott jelek kódjait az egyes gombokhoz: [link]. Ezt valamilyen módon esetleg meg lehetne tanítani egy univerzális távirányítónak?

(#39166) Lompos48 válasza _ATi_1 (#39165) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nem valószínű. A "tanítás" általában egy eredeti távirányító (vagy egy interneten tanítható, mint pl. a Logitech Harmony széria) segítségével szokott történni. Nincs hogy beleírni a kódokat.

(#39167) _ATi_1 válasza Lompos48 (#39166) üzenetére


_ATi_1
senior tag

Köszönöm a gyors választ. :R
Már kezdtem örülni. :(
Azt reméltem, hogy egy USB-s infra modulra küldve ezeket a jeleket szimulálható az eredeti távirányító.

[ Szerkesztve ]

(#39168) darvinya válasza _ATi_1 (#39165) üzenetére


darvinya
titán

Kérdezd meg a Sini -t, hátha van náluk távirányító v. helyettesítőjük.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#39169) Lompos48 válasza _ATi_1 (#39167) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Azt reméltem, hogy egy USB-s infra modulra küldve ezeket a jeleket szimulálható az eredeti távirányító.

Ez már közelít a megoldáshoz, bár nem egyszerű. Nem ugyanaz, mint az univerzálisok tanítása.

(#39170) darvinya válasza Lompos48 (#39169) üzenetére


darvinya
titán

Szerintem nem.
Ahhoz, hogy USB eszközzel belső vezérlést legyen.
Maga az eszköz alap fw-e tartalmaznia kell erre vonatkozó utasításokat az USB vezérlőről.

Ha mégis lenne ilyen, akkor megint ott lennénk mint a univerzálisok tanítása-nál.
Ki kellene nyerni milyen parancs mit működtet.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#39171) _ATi_1 válasza Lompos48 (#39169) üzenetére


_ATi_1
senior tag

Úgy gondoltam, hogy az infraport segítségével betanítani az univerzális távirányítót. Csak nem tudom, hogyan lehetne ezeket a kódokat kiküldeni az infraportra. :F

darvinya: Köszi, bár inkább kihagynám. Ahogy nézem, a legolcsóbb DENON távirányító 20e Ft náluk.

(#39172) And válasza _ATi_1 (#39171) üzenetére


And
veterán

Csakhogy az infraport (IrDA) messze nem ugyanaz, mint az infra távkapcsoló. Annyi bennük a közös, hogy mindkettő infra hullámhosszon működik, de ezzel vége is.
Mod.: ha már kódokat kell küldeni PC-ről, akkor WinLIRC, ehhez viszont nem árt egy soros port, plusz néhány alkatrész sem.

[ Szerkesztve ]

(#39173) Latency válasza And (#39172) üzenetére


Latency
senior tag

Ez elvileg használható lenne a feladatra, az más kérdés, hogy egy laikus mennyire boldogulna vele.

(#39174) Lompos48 válasza Latency (#39173) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ez egy szenzációs kis kütyü. Tökéletesen megfelelne a célnak. :K

(#39175) lufiember


lufiember
csendes tag

Sziasztok!

Előre is elnézéseteket kérem a nagyon amatőr kérdésemért. (Biztos már százszor válaszoltatok rá.) Van egy Sony fejhallgatóm, aminek a kontaktos jack dugóját szeretném megjavítani. Mivel soha életemben nem forrasztottam még, tanácsra lenne szükségem. Milyen pákára, eszközökre lesz szükségem, hol érdemes megvenni ezeket? Valójában nagyon érdekel a hobbi elektronika, és gondoltam ez jó feladat lenne bevezetés gyanánt. :) Későbbiekben egyszerűbb gitáreffekteket is építenék. (Elméleti síkon azért képben vagyok a dolgokkal. :) ) Összegezve tehát, mit ajánlanátok egy kezdőnek amivel később is lehet dolgozni? Hogyan lehetne gyakorolni a forrasztást otthon? Egyenlőre most ennyi kérdésem lenne. Előre is köszönöm ha tudtok segíteni. Üdv.! :))

(#39176) darvinya válasza lufiember (#39175) üzenetére


darvinya
titán

Ajánlom ezt [link], hobbistáknak tökéletes.
Jack-et a közelben lévő elektronikai boltban meg vehető.

Igényes kinézethez( de a vezeték méretét figyelembe kell venni és nem olcsó).

Egy éles kés nem árt blankolni(vezeték csupaszítani).

Lehet még nyák tartó állványt is venni, de ez igény szerint érdemes.(egy pár éve hobbista vagyok, de még mindig nem kell)

Egyszerű g.torzítóhoz ajánlom a
Logout-omon lévő FF-t.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#39177) mezis válasza _ATi_1 (#39165) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!
Egy SilverCrest KH 2159-es univ. távir. készülékekhez tatozó kódtáblázata az Audio - Denon-hoz a 8006, 8028, 8029, 8030, 8062-es kódokkal való próbálkozást javasolja.

Lompos48: Ilyen a kódot kell beírni az univ. távirányítónak, mint a távvezérelni kívánt készüléket azonosító kódot.

[ Szerkesztve ]

mezis

(#39178) lufiember válasza darvinya (#39176) üzenetére


lufiember
csendes tag

Köszi szépen! :R Jack dugaszt már megvettem, habár nem fér bele a vezeték. (Sima 3,5 sztereó jack, de a dugó házát képtelenség ráhúzni a vezetékre. Gondolom rosszul kértem, van külön vastag kábelhez is? :D ) Ez a Fuzz nagyon tetszik, pont ilyenekre gondoltam köszi szépen. Hamarosan aktuális lesz a páka megvétele, addig is szívesen fogadok még tippeket, ajánlásokat a többiektől is. :) Köszi. Üdv.!

(#39179) moha21


moha21
addikt

Üdv újra!

A tegnapi szünetmentes probléma megoldódott, a +12V-os tápra volt érzékeny. Akkuról megy róla szépen minden csak relatív ocsmány a kimeneti jelalak még mindig.

Ha valakit érdekel kép tehetek fel majd róla, de ha nem kell senkinek akkor megspórolom az időm. .-)

Ez egy Eaton 5110 700VA UPS egyébként.

Azóta került még egy ide, aminek a kimenetén álomszép kvázi szinusz van üres járásban. 40W-os 230V-os izzót használva a kimenet teljesen torz volt, az izzó össze vissza villogott és kicsit büdös is lett. Szemre semmi égés nincs, de a trafója teljesen forró volt 1-2 perc után. Azóta üresjárásban megvan a szép kimeneti jelalak helyes feszültségértékkel, de akármilyen terhelésre a kimenet teljesen kisimul.

Ez egy Aeton NV800H

[ Szerkesztve ]

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#39180) fero02 válasza moha21 (#39179) üzenetére


fero02
veterán

Még mindig a szünetmentes táp+keringtető szivattyú témán dolgozol?

(#39181) Lompos48 válasza mezis (#39177) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Tanultam valamit. Azt hittem, hogy a szembefordított tanításról/tanulásról van szó. :)

(#39182) moha21 válasza fero02 (#39180) üzenetére


moha21
addikt

Igen, de idáig még a villanykörte is csoda, hogy működik velük. :v

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#39183) _ATi_1


_ATi_1
senior tag

Köszönöm mindenkinek a segítséget a távirányítóval kapcsolatban. :R
Várok még ötleteket, hátha létezik még könnyebb megoldás.

And: Ez sokat segített, akkor az IrDA portot elvetettem. A linkelt program pedig hasznos lesz a későbbiekben, ha nem találok jobb megoldást. :R

Latency: Ez is nagyon hasznos eszköz, csak kissé drágának találom. Szerencsére -ha jól látom- kapható belőle otthon megépíthető kit is, jóval olcsóbban. Egy ilyenre biztos benevezek, még jól jöhet máskor is.

mezis: Ezek a kódok csak az adott típusú távirányítóban érvényesek, a bennük előre eltárolt kódoknak az azonosítására szolgál.

Lompos48: Igen, én a szembefordított tanításra gondoltam oly módon, hogy a tanítható távirányítót az infra porttal tanítom.

(#39184) BTminishop


BTminishop
aktív tag

Sziasztok!
Párhuzamos RLC áramkör számitásában segitség kellene. :)
1. Számitsuk ki az RLC áramkört ha adottak a következő adatok:
R=10k ohm
L=20mH
U=10V
f=50Hz
______________
2.
R=100 ohm
c= 10 mikro farad
U=10V
omega= 10 a harmadikon
______________
Előre köszönöm! :))

(#39185) moha21 válasza BTminishop (#39184) üzenetére


moha21
addikt

Üdv!

És mégis mit kellene kiszámítani?

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#39186) Lompos48 válasza BTminishop (#39184) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Annyira nehéz a keresgélés interneten? [link]

[ Szerkesztve ]

(#39187) BTminishop válasza Lompos48 (#39186) üzenetére


BTminishop
aktív tag

Megvan csinálva csak kiváncsi voltam,hogy jól-e csináltam de mindegy :))
moha21:Áramerősségek,ekvivalens admitancia.

[ Szerkesztve ]

(#39188) fero02 válasza moha21 (#39182) üzenetére


fero02
veterán

Akkor úgy tűnik, hogy ez nem lesz járható út? :U

(#39189) moha21 válasza fero02 (#39188) üzenetére


moha21
addikt

De, mert közben szépen kezd helyreállni a dolog. A jónak tűnő akkumulátor túl sok áramot vesz fel és emiatt volt a melegedés. A hiba meg kontakt eredetű volt. Most egy autóakkuról már jobb a helyzet, bár szerintem igénytelen a jelalak ettől függetlenül Pc táp meg ventiáltor nyugodtan megy róla.

Sajna eszköz és hely hiányában küszködök az elbiban, ezért megy minden olyan nehézkesen. ( Ne üssön agyon az áram, ne gyulladjon kis semmi etc...műhelyben más.)

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#39190) fero02 válasza moha21 (#39189) üzenetére


fero02
veterán

Ha lesz valami fejlemény légy szíves értesíts! :R

(#39191) tornas válasza moha21 (#39189) üzenetére


tornas
őstag

"Sajna eszköz és hely hiányában küszködök az elbiban, ezért megy minden olyan nehézkesen. ( Ne üssön agyon az áram, ne gyulladjon kis semmi etc...műhelyben más.)"

Nekem is ugyanez a bajom már évek óta, és csak nem akar megoldódni...

A szoba sarkában halmozódnak a szerelni való cuccok és 1-2 hetente (néha 3 is) meg cipeljem haza a motyót, hogy egyáltalán foglalkozhassam vele, de így is csúszik rengeteg minden más is.

[ Szerkesztve ]

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#39192) atesss válasza #22145024 (#38191) üzenetére


atesss
addikt

Üdv !
Mire keressek szerinted pontosan ?
Mert ilyet, ennyiét nagyon nem látok.

(#39193) (jan) válasza _ATi_1 (#39183) üzenetére


(jan)
őstag

olvastam valahol hogy hangkartyara kotott infra leddel nyitottak bizonyos lapos tvk szervizmenujet, ahol be lehetett kapcsolni az amugy nem mukodo usb divx lejatszast, olvass utana, sztem egy probat megerhet :)

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#39194) kisi válasza _ATi_1 (#39183) üzenetére


kisi
aktív tag

Ha a telefonodon van infraport, vannak univerzális, távirányító appok, mind android, mind más oprendszerek alá..

Pld: Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.freeirtv&hl=hu

Android

Symbian

win mobil

Az én tévémen is symbianos programmal, egy Nokia e51 segítségével lett kinyitva a szervízmenü, és beállítva a divix lejátszás.

[ Szerkesztve ]

(#39195) #22145024 válasza atesss (#39192) üzenetére


#22145024
törölt tag

(vatera), "tesla lemezjátszó" a keresőszó, aztán beállítod, hogy ár szerint növekvő. Most is van fent három, ami két nap múlva járna le. 600HUF-os kezdőárra még licit sem érkezett, ebből kb tudod, hogy mennyit is érhet valójában. Retro értéke nincs, mert egy ronda hulladék egy ronda korból. :)

Sőt, van egy "TESLA lemezjátszó motor Typ M101 - szerelvényével" nevű produkció is, ha nagyjából szeretnéd tudni, hogy is néz ki, használható-e majd a te környezetedben. Potom 850-ért van fent. Ha nem megy el még ezen az áron sem, akkor ált. meg lehet alkudni az eladóval, hogy tegye fel fix áron, zárt aukcióra.

Nyilván van még pár más márka is, de ez a legáltalánosabb...

[ Szerkesztve ]

(#39196) Kernel válasza #22145024 (#39195) üzenetére


Kernel
nagyúr

Felrakták az öreg Tesla motor fotóját, régen szervizben tucatjával cseréltük ezeket. Főleg a csapágynál kezdett kotyogni, emiatt beállni, mert összeért a forgórész az állórésszel. Vásárláskor nem is árt rákérdezni, hogy lötyög-e nagyon a tengely?

Rövidrezárt forgórészű aszinkron motor, dörzskerékhajtáshoz, az állórészbe épített, rézből készült rövidzárral, ami a vasmagban fázistolást hoz létre, így tud elindulni és forogni egy fázisról.

Pedig lemezjátszóhoz elvileg szinkronmotor lenne ideális, hogy a hálózati frekvenciával pontosan szinkronban forogjon (vannak olyan Tesla motorok is, ami lapos, kerek formájú, permanens mágnes forgórésszel, szíjhajtáshoz), de a régi minőségi szinten az aszinkron is megfelelt a célnak. Az áttételbe vagy be volt kalkulálva a motor sleep, vagy a kis terhelés miatt talán nem is volt ennek jelentősége.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#39197) Kernel válasza Kernel (#39196) üzenetére


Kernel
nagyúr

Vagyis motor slip, pontosabban. (Még szerencse, hogy külön tananyag volt erősáramból, de már elfelejtettem.)

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#39198) darvinya válasza lufiember (#39178) üzenetére


darvinya
titán

Felrakom próbapanelos kapcsolást is.
Így nem kell marni és fúrni.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#39199) darvinya válasza kisi (#39194) üzenetére


darvinya
titán

Melyik android telok amik rendelkeznek infrával?
SmartTv-hez jók ezek.

Tudsz SE k310-hez Java-s progit?

Én tudom a tv-n szerviz kombinációját, még sem tudok bekapcsolni az USB-jét(Samsung B530) lejátszáshoz.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#39200) VIPowER


VIPowER
senior tag

Sziasztok.
Létezik nem ugrókódos távirányító?

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.