Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#38401) superTibcsi válasza darvinya (#38397) üzenetére


superTibcsi
aktív tag

Köszi, 2N5818 jónak tűnik.

Under construction!!!

(#38402) (jan) válasza fero02 (#38376) üzenetére


(jan)
őstag

Laptoptöltő bontásnál nekem bevált technika a fagyasztás, majd vajazó késsel (nem éles) és kalapáccsal finoman megkocogtatni, nem árt ha valaki fogja közben, satuba nem szerencsés rakni na meg az nincs is mindig kéznél. több tucat töltőt javítottunk már így!

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#38403) #68216320


#68216320
törölt tag

Vettem egy nagyon alap forrasztoallomast, h neha-neha egy kabelt, csatlakozot, ilyesmit forraszthassak majd vele. A hasznalati utasitasban azt irjak, h a munka vegeztevel a hozza adott es benedvesitett szivacsba toroljem bele a paka hegyet es kenjem be forrasztast elosegito adalekkal. Nem tudom ez az adalek mit jelent. Esetleg lenne par hasznos tanacsotok a hasznalathoz?

(#38404) mezis válasza Marcika80 (#38399) üzenetére


mezis
nagyúr

Hajdanában tilos volt adótorony közelében antennát kihúzni. Ugyanis egy zseblámpa izzó is világíthatott - a petróleum lámpa helyett.

mezis

(#38405) Kernel válasza #68216320 (#38403) üzenetére


Kernel
nagyúr

Sok esetben a gyantás ónban lévő gyanta is már elég, amit ezután nem fontos letörölni, maradhat ónnal befuttatva, és akkor a tárolás során védve van hegy az oxidációtól.

Nekem mondjuk van valódi fenyőgyantám is, de lehet kapni szintetikus folyasztószereket, elektronikai célra. Ha beleforgatod a pákát, jobban tapad rá az ón, illetve a rézfelületre is. Ennyit jelent az adalék, ahogy az utasítás nevezi. Vagy angolban, illetve "eBayben" flux, rosin flux például.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38406) PH-User


PH-User
addikt

Sziasztok!

Az LG TV-m egy ideje elkezdett bekapcsolás után magas frekvenciás hangot hallatni magából.
Eléggé zavaró, folyamatos hang, olyannyira idegesít, hogy lehetetlen tőle TV-t nézni.
Anyámék nem hallják csak mi és a velünk egy korúak....
Utána akartam járni a dolognak és lekaptam a TV hátulját, de látszólag minden rendben, nincs púpos kondi, égett, kormos alkatrész. Olvasgattam és olyan megoldásokat hallottam, hogy valamelyik kondi a táp környékén ki van száradva illetve valamelyik tekercs rezeg ilyen frekin.
Tudna valaki segíteni, hogy mit cseréljek ki? Ha kell készítek képeket takarítás után.
Ja! Van a képcsőben a szigetelt kábel, ezt hogy tudom eltávolítani, hogy ne sérüljön és ne állítódjon el semmi? Kiszedni az alaplapot kitakarítani a portól. Erre gondolok, mert szerintem ez nem jön ki.

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#38407) Lompos48 válasza PH-User (#38406) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ja! Van a képcsőben a szigetelt kábel,...

Két rugós körömmel van beakasztva. Ki lehet venni.

A fütyülést legtöbbször a nagyfeszültségű trafó okozza. Nehéz elhallgattatni.

(#38408) Kernel válasza PH-User (#38406) üzenetére


Kernel
nagyúr

A trafónál nem is szabad kivenni (ezt a fajtát legalábbis), a képcsőnél kell felhajtani a gumi szélét, de először csak a műszerzsinórral ajánlott alányúlni, aminek másik végét a képcső grafitos felületéhez testelni, hogy a maradék anódfeszültség kisüljön. Ehhez persze nem jó az a fajta műszerzsinór, aminek szigetelt a dugója.

Egyébként ugyanis jó nagyot tud ütni, főleg ha nemrég még be volt kapcsolva, de akár napokig is tárolja. Utána a gumi alatti kétágú fémkarmot ki lehet akasztani egy csavarhúzóval.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38409) PH-User válasza Lompos48 (#38407) üzenetére


PH-User
addikt

& Kernel

Köszi, sikerült. Kitakarítom, de kétlem, hogy az megoldja a problémát.
Próbáltam rákeresni a trafóra, de magyar oldalakat nem is találok. Ilyen egyébként.
http://alibaba.com/product/472209567/product.html

Így nem is tudom mennyibe kerülne.

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#38410) szabifotos


szabifotos
senior tag

Sziasztok!

12V-os led szalagot fogok a konyhába felrakni. Kapcsolót is teszek rá. Elég vastag kábelem van csak itthon, ami nem mutatna szépen.
Esetleg használhatom UTP kábel belső ereit erre a célra? Vagy ez túl vékony a 12V 2A-hez?

(#38411) PH-User válasza szabifotos (#38410) üzenetére


PH-User
addikt

Csak 1-1 ered van a célra? Egyébként szerintem annyi is elég, mert tömör és nem sodrott. Esetleg ha van több szabad ered, párosan csavard össze.

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#38412) Kernel válasza szabifotos (#38410) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ha nem raksz fel 5 méter szalagot, akkor az áramfelvétel is arányosan kevesebb. Elolvadni az UTP ér sem fog ennyitől, legfeljebb esik rajta valamennyi feszültség, hossztól függően.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38413) Kernel válasza PH-User (#38409) üzenetére


Kernel
nagyúr

Trafót ilyen alapon felesleges is lenne cserélni, nem biztos, hogy abból jön a hang. Meg kell figyelni alaposan, alkatrészeket kocogtatni, a csavarhúzó műanyag nyelével.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38414) szabifotos válasza PH-User (#38411) üzenetére


szabifotos
senior tag

Van több erem, mert kész kábelt bontanék meg mivel van itthon elég sok. Akkor lehet, összecsavarok 2-2-t. Kb. 3 méter lesz fent.

(#38415) mezis válasza Lompos48 (#38407) üzenetére


mezis
nagyúr

"A fütyülést legtöbbször a nagyfeszültségű trafó okozza. Nehéz elhallgattatni."

Dehogy nehéz ! Csak akad egy jókora kalapács, kisbalta vagy csákány a szerszámos kamrában ! :DDD ;] :F

mezis

(#38416) V.Stryker


V.Stryker
nagyúr

Sziasztok

A mellékelt képen mi a helyes bekötés? Van egy elektromos zár. Azt vezérli egy kaputelefon és egy beléptető, párhuzamosan. Hogy kell diódát betenni, hogy egyik eszköz fele se rúgjon vissza a fesz a zártól?

[ Szerkesztve ]

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#38417) Kernel válasza V.Stryker (#38416) üzenetére


Kernel
nagyúr

A védődiódát mindig csak a tekerccsel kell párhuzamosan kötni. Itt 1 db behúzótekercs van, arra kell 1 db dióda.

Inkább a táplálást illik ilyenkor ellenőrizni, hogy mit szakít meg az elektronika (pozitív vagy negatív ágat), mi lesz a közös viszonyítási pont, vagy van-e egyáltalán (GND).

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38418) V.Stryker válasza Kernel (#38417) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

Köszönöm. Így már világos. :)

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#38419) PH-User válasza Kernel (#38413) üzenetére


PH-User
addikt

Most álljak le kocogtatni a nagyfesztrafó mellett 10 centire? :DDD

Ha kiderülne, hogy a trafó sípol akkor jó lenne, ha találnék valahol másikat...

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#38420) Peter789 válasza PH-User (#38411) üzenetére


Peter789
senior tag

"szerintem annyi is elég, mert tömör és nem sodrott"

Ez pont nem előny, autóhifinél legalábbis mindenhol azt lehet olvasni hogy a kisfesz / nagy áram pont nem a tömör vezetéket szereti hanem a minél több elemi szálból álló, minél nagyobb keresztmetszeti felületet nyújtó kábeleket. Egy mezei villanyszerelős tömör dróton akár 1-2V is eshet a 12-ből mire hátraér (~4-6m), a minőségi kábelen max 1-2 tized különbséget lehet mérni. Ettől függetlenül elég lehet a célra, csak ki kell próbálni és rámérni hogy mennyi esik rajta...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- AquAgorA ...Pál apostol nyomában:                                                                          http://fleettracker.eu/index.php/component/aquagora

(#38421) szabifotos válasza Peter789 (#38420) üzenetére


szabifotos
senior tag

Köszi mindenkinek! Majd rámérek!

(#38422) Kernel válasza Peter789 (#38420) üzenetére


Kernel
nagyúr

Egyenáramon csak az össz. keresztmetszet számít, sodrott vagy tömör, mellékes. Nagyfrekvencián van a Skin-hatás.

Egy mezei villanyszerelős tömör dróton akár 1-2V is eshet a 12-ből mire hátraér (~4-6m), a minőségi kábelen max 1-2 tized különbséget lehet mérni.

Ha a villanyszerelős drót kisebb keresztmetszetű, esetleg nagyobb fajlagos ellenállású, akkor persze.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38423) PH-User válasza Peter789 (#38420) üzenetére


PH-User
addikt

Az autóhifi... Meg itt nem több 10 méterről beszélünk. Azért mondtam. :)

Egyébként valóban a nagyfesztrafó sípol, megmozgattam ott a panelt és ahogy megrezgett a nyák, úgy ütemesedett be a nagyfrekis hang... :((( TV nélkül maradtam.
Nem találok a neten sehol ilyet.

Köszönöm a segítséget!

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#38424) Lompos48 válasza Peter789 (#38420) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Merev drótot egyetlen okból nem használnak autókban: a merevsége miatt idővel eltörik.

(#38425) Lompos48 válasza PH-User (#38423) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Régebbi TVk esetén egy olyan cseretrafó ára vetekedik egy ugyanplyan TVjével másodkézből. Tehát leginkább bontó jöhet szémításba. Én megróbálnám tiszta méhviasszal (ezt is :) ), bár még soha nem csináltam.

(#38426) tornas


tornas
őstag

Van egy Sony Trinitron TV (50 valahány centis) aminek az a baja, hogy a színesről random átváltanak fekete-fehérre. Átlag félóra színes és félóra ff, de ez az időtartam néha változik. Maga a kép hibátlan csak néha nincs szín. Mi lehet ilyenkor a baja és javítható-e?

:R

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#38427) PH-User válasza Lompos48 (#38425) üzenetére


PH-User
addikt

Olvasszam meg és öntsem le vele?
10dkg 700-1000Ft körül van, annyit még rászánnék.
Faggyú vagy más, háztartásban is előforduló anyag nem jó helyette?

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#38428) Lompos48 válasza PH-User (#38427) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Állítólag a méhviasz tisztább. Ugyanakkor az is igaz, hogy a nagyfeszültségű trafókat egy speciális lakkba szokták "áztatni", nem ritka az sem, amikor ezt vákuumban követik el. Ha jól emlékszem a nagyfeszültségű tekercs egy műanyagba van öntve (ezért híhták az öregek malomkeréknek is), amit úgyszem tudsz befolyásolni.

Ha egy teljesen tokozottról van szó, akkor passz.

Még az is megpróbálható, ha esetleg lenne valami rés a ferritmag és tekercs között, hogy belegyömöszölj pici faéke(ke)t pl. fogpiszkálóból.

[ Szerkesztve ]

(#38429) Kernel válasza PH-User (#38423) üzenetére


Kernel
nagyúr

A tapasztalatok alapján ez még nem bizonyíték a trafó hibájára. Trafó környékén lévő kisebb tekercsek is szoktak sípolni, az is érzékeny a panel hajlítására.

A trafó vasmagjának mozgatása már közelebb vinne, amit én egyébként kézzel is simán megfogok, amikor szükséges. Egyéb, szigetelt eszközzel meg pláne.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38430) Kernel válasza tornas (#38426) üzenetére


Kernel
nagyúr

Trimmerkondi a színdekóder IC mellett, ami a színsegédvivő PLL frekvenciát szabályozza.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38431) Marcika80


Marcika80
tag

http://www.youtube.com/watch?v=7yK1h6y9Vck első led meghajtású detektoros rádió izé..
a led, a germánium dióda helyére van bekötve, öröm nézni ahogy folyamatosan pislog, elem nélkül :R .

[ Szerkesztve ]

(#38432) Lompos48 válasza Marcika80 (#38431) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Hanggal izgalmasabb lenne.

(#38433) tornas válasza Kernel (#38430) üzenetére


tornas
őstag

Mekkora értékű szokott ez lenni illetve hol találhatom meg a panelon? Elképzelhető hogy kontaktos és csak meg puceválni egy kicsit?

Gondolom ez egy trimmer-fóliakondi lenne ez...

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#38434) Kernel válasza tornas (#38433) üzenetére


Kernel
nagyúr

Fólia szokott lenni, tisztítani nem lehet, de az előfordulhat, hogy csak mozdítani kell rajta egy kicsit.

Amennyire emlékszem, 1 db-nál többet nem találsz az egész TV-ben, így nem túl nehéz felfedezni.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38435) Marcika80 válasza Lompos48 (#38432) üzenetére


Marcika80
tag

Lessz majd olyan is, szerintem, csak most ez natúr ban van :) --.

(#38436) PH-User válasza Lompos48 (#38428) üzenetére


PH-User
addikt

Az enyém is ilyen, mint a képen, tehát szigetelt! Szétbombázni csak kalapáccsal lehet (bontottam már szét ilyet, de csak roncsolással sikerült).

Kernel

Én arra gondolok, hogy a trafó az, mert körbehallgatóztam a panelt és onnan hallom annak a belsejéből. :(((

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#38437) darvinya


darvinya
titán

Mi a véleményetek LED izzóról?

Mi előnye és hátránya a hagyományossal szemben.

Inkább asztali/spot szerű lámpához kellene új izzó, 40-60W-os normál izzónak megfelelőt keresek nagyobb fényerőben (100W n.izzó).

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#38438) darvinya


darvinya
titán

Erre tudja valaki a megoldást? [link]

BA5406 IC lehet csak végfokra használni?

A fenti hangszórókat(40W-osak) meghajtani egyszerű kapcsolással ami menne 9V-on és TDA2822-es lenne az előerősítője?

Kösz

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#38439) DonThomasino


DonThomasino
veterán

Lakásba 16 A es kismegszakító helyett mehet
20A es B osztályú? :U

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#38440) superTibcsi válasza DonThomasino (#38439) üzenetére


superTibcsi
aktív tag

Az attól függ, hogy milyen biztosíték van előtte, és milyen vezeték van a falban.

Under construction!!!

(#38441) DonThomasino válasza superTibcsi (#38440) üzenetére


DonThomasino
veterán

Előtte egy lépcsőházi van gondolom az is 16A.
Lényeg h a fő biztosíték egyforma vagy nagyobb legyen?
A vezeték alu.

[ Szerkesztve ]

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#38442) superTibcsi


superTibcsi
aktív tag

Hát ha kint a lépcsőházban 16A C van, akkor bentre max. 16A B kellene. .De ez függ a vezeték keresztmetszetétől is. 1,5 mm2 alu vezetékhez én nem raknék 10A -nél nagyobb kismegszakítót.

Under construction!!!

(#38443) moha21 válasza superTibcsi (#38442) üzenetére


moha21
addikt

"1,5 mm2 alu vezetékhez én nem raknék 10A -nél nagyobb kismegszakítót."

Miért?

A 16 A-t lazán bírja.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#38444) #22145024 válasza moha21 (#38443) üzenetére


#22145024
törölt tag

Úgy emléxem, alu-vezetéknél "egyel kisebb" áramot lehet csak ráengedni, mint ugyanolyan keresztmetszetű rézvetezetékre. Tehát ha a másfél kvadrátos rézre mehet a 16A, akkor az ugyanekkora alu-ra csak 10A a max megengedett. Rosszul emléxem?

(#38445) (jan) válasza #22145024 (#38444) üzenetére


(jan)
őstag

Én is így emlékszem! 1,5mm^ alura én se engednék nagyobb áramot, már csak a kötések miatt is.

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#38446) atesss


atesss
addikt

Üdv !
Egy bizonyos elektronikai üzletet keresek Budapesten.
Valahol a Nagyvárad tér és a Klinikák közt volt félúton, a Nagyvárad tér felől sétálva a bal oldalon és az Üllőiről ha jól rémlik nem kellett túl sokat begyalogolni.
Ráismer esetleg valaki ?

Egy jó fél éve egyszer vettem ott valamit, és láttam jó áron egy nyák-megfogót (amibe be tudod rakni a nyákot, ha forrasztod). Akkor sajnos nem vettem meg, most viszont jól jönne (ráadásul viszonylag sürgős lenne).

(#38447) superTibcsi válasza moha21 (#38443) üzenetére


superTibcsi
aktív tag

Elbírja, persze, csak nem mindegy mennyi ideig terheled vele. És nem mindegy az sem hogy falkábel, vagy csőbe van húzva a vezeték, mivel a bevakolt kábel nem tud hűlni annyira, ezért kisebb a terhelhetőség. A kötésekről még nem is beszéltem, ami az alu vezeték rákfenéje.

Under construction!!!

(#38448) moha21 válasza #22145024 (#38444) üzenetére


moha21
addikt

Igazatok van, nem vettem észre, hogy alu vezetékről van szó.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#38449) darvinya válasza atesss (#38446) üzenetére


darvinya
titán

Szia

Orfeuszt ismerek [link], és volt valamilyen bolt gyáli út elején a Nagyvárad térnél a kórház utcájában.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#38450) atesss válasza darvinya (#38449) üzenetére


atesss
addikt

Köszi :R
Közben én is épp megtaláltam, igen, az Orfeusz az.
Erről van szó: [link] Szerintem ennyiért baromi jó ára van. De lehet ezt veszem: [link]

Amit keresek még: Érvéghüvelyező fogó.
Olyan kellene, ami már elfogadható minőség - vagyis lehetőleg racsnis, de azért nem baromi drága (ilyen kb. 6e-nél többet nem nagyon szeretnék kiadni érte).
Van egy ilyenem: [link], lehet használni, de mivel nem racsnis mechanikájú, így baromi erősen kell nyomni, és úgy sem lesz igazán erős a krimpelése.
Van tippetek ?

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.