Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#38651) Hyperion válasza (jan) (#38650) üzenetére


Hyperion
senior tag

Alapból nem, de a normális működéshez kell 2A. Annó volt még rajta, egy relésor, 20x4-es kijelző, ilyen-olyan led és ezért kellett a sok amper.

Ha nem közösítem a földeket /füldhurokveszély valószínű/ akkor miért nem működik a hangkártya??
Betáp kábel elvágva, és a stab tápról üzemeltetve. Mégsem megy, csak ha ugyan az a földe mint a raspinak.

Gyanítom, hogy az USB fémburkolatán kapja meg. Azt is szigeteljem el??

(#38652) Kernel válasza Hyperion (#38651) üzenetére


Kernel
nagyúr

De minek kellett elvágni az USB 1-4-et? Még szép, hogy test nélkül nem megy.

Ha itt 3 db teljesen különálló egységről van szó, akkor nem fontos a tápföldeket közösíteni, az USB-t sem kell vagdosni.

Egy példa: adott egy TV és egy számítógép, összekötjük őket HDMI-kábellel. Saját, a hálózattól galvanikusan leválasztott tápegységgel rendelkeznek, a két készülék fémvázát nem szükséges közösíteni egymással, hanem csak simán a kábel köti össze őket.

Más kérdés, hogy ebből lehetnek problémák is, ha áram alatt csatlakoztatjuk a HDMI-kábelt. Ezért úgy ajánlott, legalább egyik készüléket kihúzni a konnektorból, utána összekötni a HDMI-t, utána bedugni a konnektorba.

Mindez ugyanakkor elkerülhető, ha a két készüléket mégis összetestelem (vagy már összeköti őket egy hangkábel például), akkor a HDMI-csatlakozás áram alatt is elvégezhető. De üzemelés szempontjából nem fontos ilyenkor összekötni, vagy bizonyos esetekben a földhurok is okozhat problémát.

(Csak a példa kedvéért tételezzük fel, hogy az adott esetben földeléses konnektor sincs, ami közösítené a fémvázakat, normális esetben.)

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38653) Hyperion válasza Kernel (#38652) üzenetére


Hyperion
senior tag

Ajánlások szerint ildomos a külső hangkártyát az usb tápja helyett, külön tápegységről etetni.
Ezért is tettem ezt.

Akkor, ha jól veszem ki a szavaidból, a negatívokat egyesítenem kell.
Ha nem alakul ki fold-hurok, jó vagyok.

(#38654) Kernel válasza Hyperion (#38653) üzenetére


Kernel
nagyúr

De ahhoz elég elvágni az USB +5V ágát. A GND-t nem is szabad, gyakorlatilag. Szerencsétlen esetben emiatt elszállhat a port is, ha véletlenül kap egy olyan impulzust, ami agyonvágja. Amikor éppen a másik irányból sem kap testet.

Arról nem beszélve, az adatátvitelben is okozhat zavarokat az USB GND elvágása.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38655) Hyperion válasza Kernel (#38654) üzenetére


Hyperion
senior tag

Értem.
Így fogok tenni!
Köszönöm szépen! :R

(#38656) trialboj


trialboj
őstag

Üdv, szeretném megkérdezni, hogy a képen látható ledsor és táp, kompatibilis-e egymással, vagy pár percen belül leég.
[kép]

Továbbá arra lennék kíváncsi, hogy ha elvágom ezt a ledsort akkor azt a 4 kis rézpötty között kell megtenni, és ha szeretném hogy a levágott rész is működjön, akkor a maradék két +/- pöttyre kell ráforrasztanom az új tápot.

Illetve arra lennék kíváncsi, hogy a számítógépben található táp kábel ()[link] 12 voltot ad-e le, és ezzel ködtethetném-e ezt a ledsort. Melyik két két színt kell bekötni? a pirosat és a mellete lévő feketét.

Kösz a segítséget.

"Do not go where the path may lead, go instead where there is no path and leave a trail." // Ralph Waldo Emerson //

(#38657) Lompos48 válasza trialboj (#38656) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Igen, igen.

Nem a pirosat, hanem a sárgát és bármelyik feketét. A piros a +5V. Azzal se történik semmi baja, csak alig fog világítani.

(#38658) trialboj válasza Lompos48 (#38657) üzenetére


trialboj
őstag

Köszönet a gyors válaszért.

Szóval az hogy a táp csak 9 voltos, annyiban befolyásolja, hogy gyengébben világít, de az élettartama nem csökken?!

"Do not go where the path may lead, go instead where there is no path and leave a trail." // Ralph Waldo Emerson //

(#38659) Doki16 válasza trialboj (#38658) üzenetére


Doki16
addikt

Ha csak a 9 voltos táppal hajtod meg akkor nem, hogy csökkenne élettartama hanem nőni fog valamilyen szinten. Kevesebb fényerőt fog produkálni és ezáltal kevésbé melegszik is.

[ Szerkesztve ]

A Tyrannosaurus Rex legközelebbi ma is élő rokona: a csirke.

(#38660) darvinya


darvinya
titán

Üdv

Nemrég feltettem kérdést egy mikróval kapcsolatban.

Mitől meleghet fel úgy, hogy a hőbiztosítója leold, és ráadásként nem is melegít rendesen(értem ezalatt, hogy 100-on alig 30-as teljesítménnyel melegít)?

Köszönöm.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#38661) Lompos48 válasza darvinya (#38660) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A szellőztetés (ventillátor) működik rendesen?

(#38662) Kernel válasza darvinya (#38660) üzenetére


Kernel
nagyúr

Lehet akár magnetron hiba is.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38663) rii


rii
nagyúr

sziasztok

hogyha CREE LED-es lámpa erősségű elemlámpát akarunk összerakni, akkor innen melyik LED lenne a legjobb?

http://elektrotech.hu/vilagitastechnika/led

Az SMD LED-ek?

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#38664) Doki16 válasza rii (#38663) üzenetére


Doki16
addikt

Pár ezer forintért van már nagyon jó "CREE" ledes lámpa. Nem tudnátok olcsóbba kihozni úgyse. az 5050 egész jó fényt produkál, de ahhoz, hogy besuvaszd egy zseblámpába közel kell tenni egymáshoz őket és gyakorlatilag kinyírnák saját magukat, ha rendesen hajtanád.

Ha mindenképp építeni akarsz akkor vételezz egy Cree ledet ebayről hozzá való driverrel.

[ Szerkesztve ]

A Tyrannosaurus Rex legközelebbi ma is élő rokona: a csirke.

(#38665) Psych0 válasza rii (#38663) üzenetére


Psych0
őstag

egy teljesítményledből kihozható fény erejét a hűtése alapvetően meghatározza, olyat meg nehéz jót csinálni.

"As an online discussion grows longer, the probability of a comparison involving Nazis or Hitler approaches 1."

(#38666) diamondface válasza Lompos48 (#38641) üzenetére


diamondface
tag

Hát nem, az már biztos :)

Azóta csak ma délután tudtam vele foglalkozni.
Sokat lendítettek a dolgon a tanácsaid, hálás vagyok értük! :R

Visszatettem az előerősítőt a helyére, megadván ezzel az esélyt az ic-knek, hogy végezzék a dolgukat. Végignéztem a végfok félvezetőit, ahogy javasoltad. Nincs velük baj.
A helyzet jelenleg: Q705 és Q706 kollektorán továbbra is -67 V mérhető, viszont P701 6. és 7. lábán most -0,5 V, 10. lábán 1,3 V, 11.-en -1,3 V van. (Fogalmam sincs, hol a különbség a két oldal között.)
A 12 db végfoktranzisztort nem mertem bent hagyni, de érdekes lehet, hogy mind a 12 bázisán (-ak helyén) 0 V van.
Az ic lábain mért feszültségeket elfelejtettem feljegyezni, és már csak holnap leszek az erősítő közelében :(

(#38667) Lompos48 válasza diamondface (#38666) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Akkor ez a 22-es csapdája. A két tárgyalt IC "összedolgozik az előfokkal ugyanúgy, mint a végfokkal. Azok nélkül nem fog helyes értékekre beállni semmi, mert a szerepük pontosan a végfokok munkapontjának a beállítása. Ezzel magyarázható a bázisok nullafeszültsége és akár a P701 eltérő feszültségei is. Az asszimetria lehet hibás alkatrész okozta jelenség, de lehet az is, hogy a szabályozókörök nem működnek (léteznek). Tehát lehet, hogy emiatt a szélsőséges ok miatt olyan állapotban vannak, amit alkatrészek közti gyártási különbségek is okozhatnak (nincs 2 tökéletesen egyforma alkatrész).

A szabályozókörökbe tartoz(hat)nak (vagy nem) esetleg a P703/P704-re kötött valamik is, amiket nem akarsz semmiképp elárulni. Miért? Államtitkok? :D

(#38668) diamondface válasza Lompos48 (#38667) üzenetére


diamondface
tag

Érdemes lehet esetleg az ic közelében 'megnyúlt' ellenálásokra vadászni?

Pedig istenuccse be'linkeltem' valamelyik hozzászólásban a két csatlakozó 'másik végét'. Az ENB-040-2 nevű panelon az FW703-704 csatlakozókba fut bele a vezetékek másik vége :D

(#38669) Lompos48 válasza diamondface (#38668) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Érdemes lehet esetleg az ic közelében 'megnyúlt' ellenálásokra vadászni?

Nem látom sok értelmét. Olyat ritkán láttam, pedig láttam már egyet-mást. :)

Az ENB-040-2 nevű panelon az FW703-704...

Az nekem nem mond semmit. Nem tudhatom mi van ott.

(#38670) diamondface válasza Lompos48 (#38669) üzenetére


diamondface
tag

Bocsi, továbbra is csak így működik a kép beillesztése nálam:

prohardver.hu/dl/upc/2014-02/03/383951_uaaasqdfbp3q0cei_gm_selector1.jpg

(#38671) Lompos48 válasza diamondface (#38670) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Talán felmenthetőek. Ugyan nem tudom mi és mit csinál a 3 pozícióban, de legalább van egy (1) olyan, ahol nem sokat, esetleg valami frekvenciakorrekciót. Talán eltekinthetünk tőlük

Ha a mért feszültségekből nem derül ki egyéb ok, én visszakötném a végtranzisztorokat, de mindkét oldalon csak egy-egy párat (az utolsókat Q769,771 és 770,772) úgy hogy a bázisukba érkezzenek a 2 tranzisztorral előbbi bázisok jelei. A kollektorkörükbe pedig kötnék ideiglenesen kiolvadóbiztosítékokat.

Most más nem jut eszembe, nem muszáj készpénznek venni ezt az ötletet.

(#38672) darvinya válasza Lompos48 (#38661) üzenetére


darvinya
titán

Ventilátor megtisztva és megy.

(#38662) Kernel

Valószínű az lehet a hiba.

Melegszik a magnetron, de alig melegít.
Áttisztottam, mert évek alatt elég piszkos lett.

Egy Orion OM-025D van szó.

Mennyi lehet egy új magnetron ára?

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#38673) Lompos48 válasza darvinya (#38672) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Miért is nem csodálkozok? :DDD

A magnetron egy nagyon "túlhajtott" alkatrész méreteihez képest. Nem folytatom.

[ Szerkesztve ]

(#38674) diamondface válasza Lompos48 (#38671) üzenetére


diamondface
tag

...nem muszáj készpénznek venni ezt az ötletet.

Hülye lennék nem annak venni! Köszi a tippet :) (magamtól idáig sem jutottam volna talán soha)

(#38675) Lompos48 válasza darvinya (#38672) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Magnetron: [link]

(#38676) darvinya válasza Lompos48 (#38675) üzenetére


darvinya
titán

eBay nem jó, mert nem tudok rendelni.

Azt meg honnét tudom meg, hogy ami nekem kell 1kW-os magnetron?(próbáltam rákeresni a nevére, de semmi leírást nem találtam, vagy ez a nagy fesztrafótól függene?)

Mert ez külalakra pont azonos az enyimben van, csak az ágyú lyuk nagyobb.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#38677) Lompos48 válasza darvinya (#38676) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Az eBay-es vásárlásra találhatsz valakit, aki megrendeli neked, legfeljebb kifizeted neki előre.

Részletekben nem tudok segíteni. Próbáld egy szervízben megkérdezni, hogy ők mivel cserélik az ilyet!

[ Szerkesztve ]

(#38678) darvinya válasza Lompos48 (#38677) üzenetére


darvinya
titán

Kicsit drágán rendelnek.

Amúgy itt nem messze tőlem van egy kisgép szerviz alkatrész bolt.

Ott leltem erre ami egy az egyben az.

Itt 3eFt-tól 10eFt-ig van magnetron.

Gondolom a 900W-os vagy 945W-ost berakhatok nyogottan, ennél többet nem fog menni.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#38679) Lompos48 válasza darvinya (#38678) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ha ugyanolyan, akkor 99%-ban mehet. Idővel ezek is fáradnak, mert végülis elektroncsövek.

(#38680) darvinya válasza Lompos48 (#38679) üzenetére


darvinya
titán

Kinézete ugyanaz, csatlakozó elhelyezkedése is.
A 100W(900W-os)-al kisebbnél, ennél az ágyú lyuk kisebb.
A 55W(945W-os)-al kisebbnél, nincs eltérés.

Meddig használhatom a régit, értem ez alatt nem gyullad ki?(Bár a hőbiztosíték megszakít. De lehet annyira felforr gyorsan, hogy hiába old attól még tűzveszélyes.)

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#38681) mezis válasza darvinya (#38678) üzenetére


mezis
nagyúr

A fűtő feszültség azonos ? (Az orosz mikróm magnetronjának a fűtőtrafója üresjáratban talán 40 V-ot is leadott.
(Üzem közben nem mértem. Valahogy nem volt kedvem a 2000 V körüli feszültség környékén méricskélni. Egyébként csak annyi hibája lett, hogy a fűtőköri egyik átvezető zavarszűrő kondenzátor "zárlatos" lett. 100 Ohm a testhez. Végül kiiktattam és még sokáig működött. Igaz valamelyik TV csatornán láttam, amikor melegítette a kaját. :D )

mezis

(#38682) darvinya válasza mezis (#38681) üzenetére


darvinya
titán

Ezt hogy érted, mert én nem láttam rajta előfűtést, csak 1000V-os feliratot a nagyfesztrafón.
Van rajta még kondi, meg valamilyen kerámia cső(volt itt róla szó, csak nem jut eszembe a neve).

Az, hogy a kondi lenne rossz akkor más lenne a hiba jelenség.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#38683) Lompos48 válasza darvinya (#38682) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Mondtam, hogy elektroncső:

[ Szerkesztve ]

(#38684) mezis válasza darvinya (#38682) üzenetére


mezis
nagyúr

Külön trafóról kapta a fűtést a magnetron a két bevezetésen.

A második hibája az lett, hogy a kb 2000 V-os nagy fesz "simító" kondenzátora lett testzárlatos. (Nem elkó.)
Ezután már bontás lett a sorsa, mert arra a helyre nem tudtam bezsúfolni 1 µF /3000 V-os kondenzátort.

[ Szerkesztve ]

mezis

(#38685) darvinya válasza mezis (#38684) üzenetére


darvinya
titán

Nincs másik trafó.

(#38683) Lompos48

Oké, akkor inkább vegyek egy nagnetront még mielőtt a külső teret kezdem bombáz, vagy magát kezdi lebontani.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#38686) mezis válasza Lompos48 (#38683) üzenetére


mezis
nagyúr

Igen, az. Annak idején utána olvastam. Csak az a különlegessége, hogy azon a magas frekvencián már nem jutna el az elektron az anódra, de a nagyon erős mágneses térben visszahull ahonnan elindult, a katódra. Így jön létre az oszcilláció.

[ Szerkesztve ]

mezis

(#38687) tornas válasza darvinya (#38682) üzenetére


tornas
őstag

Az előfűtést is ugyanaz a trafó adja, ugyanis két szekundere van. Az egyik a nagyfesz (sok menetes), a másik a fűtés (pár menetes és legtöbbször pirosan szigetelt vastagabb huzal, 4 - 5 V körüli fesszel).

Az a kondi egy nagyfesz diódával együtt egy feszkétszerező kapcsolást ad. Az az 1000 V felirat nekem hirtelen kevésnek tűnik, mert legtöbbször 2000 V szokott lenni a trafó szekundere és az kétszerezve megy a magnetronra. De ha 1000 V, akkor legyen 1000 V... Az a kerámiacső nem lehet, hogy a nagyfesz bizti akar lenni (5 kV és 500 - 750 mA)?

Hol helyezkedik el az a hőkioldó pontosan?

[ Szerkesztve ]

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#38688) darvinya válasza tornas (#38687) üzenetére


darvinya
titán

Magán a magnetronra van felszerelve.

Lehet a fűtés rajta van, nem néztem meg pontosan.
De a magnetronra piros vezetékek vannak, az egyik zöld kupakkal a másik áttetsző.

Holnap készítek fényképeket.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#38689) mezis válasza tornas (#38687) üzenetére


mezis
nagyúr

Az orosz magnetron 2000 V körüli feszültséggel működött. Ezt lemértem alkalmas terheléssel (12 db sorba kötött 220 V/ 25 W-os izzó), meg a mérőműszer elé is megfelelő előtét ellenállás került.

mezis

(#38690) tornas válasza darvinya (#38688) üzenetére


tornas
őstag

Nem feltétlenül a problémáddal kapcsolatban egy apróság:

Ha netalán tesztelnem kellene a mikró trafóját és a nagyfeszkört, akkor én ilyenkor MINDIG 230 V / 24 V-os trafót kötök a primerre és a magnetron NINCS bekötve ilyenkor sem. Ezzel a módszerrel pl. a nagyfesz diódát is megtudom nézni illetve, hogy a teljes szekunder kör rendben van-e. A primer kört is lehet ilyenkor méricskélni nagyobb biztonsággal. Tized akkora feszt könnyebb mérni...

mezis: izzók helyett gyorsabban és biztonságosabban megy a feljebb írt módszerrel, szerintem... :)

[ Szerkesztve ]

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#38691) darvinya válasza tornas (#38690) üzenetére


darvinya
titán

Nincs ilyen trafóm.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#38692) tornas válasza darvinya (#38691) üzenetére


tornas
őstag

A HR-ben láttam a napokban egy magnetront (talán meg is felelhet neked) és egy mikrótrafót is. Lehet egy gépből lettek bontva. Valszeg még nem vitték el.

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#38693) darvinya válasza tornas (#38692) üzenetére


darvinya
titán

Kösz, de most nem tudok oda bemenni. :(

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#38694) darvinya


darvinya
titán

Tegnap megigért kép magnetronról és a trafóról.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#38695) Lompos48 válasza darvinya (#38694) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Magnetron Tube model: 219series
Filament voltage: 3.3Vac
Filament current: 10±2Aac
Peak anode voltage: 4.2±0.2kV
Average anode current: 300mA
Frequency: 2458±10MHz
Output power: 945±40W

eBay

[ Szerkesztve ]

(#38696) mezis válasza darvinya (#38682) üzenetére


mezis
nagyúr

Nekem olyasmi rémlik (néhány évtized távlatából), hogy "földelt anódos" volt a magnetron bekötése. Vagyis a + a földre, a - sokezer V meg a fűtőszál egyik ágához volt vezetve.

mezis

(#38697) darvinya válasza Lompos48 (#38695) üzenetére


darvinya
titán

Köszi nézegettem, de 10eFt-ot nem adok érte.
16-18eFt között jobb mikrot veszek és biztosan megy.

Ennél nem biztos a siker magnetron csere után.

Mert most is melegít, csak kb. 945W±40W 30±10%-val.

Ezért vagyok dilemmába.

(#38696) mezis

Ezt hogy érted, mert a több biztosító azonnal oldana, ha + földön lenne.

Mint fentebb írtam lehet más a baja, de lehet rossz irányba gondolkodok. (anno 2.5 évesen leolvadt a biztosítékja magától)

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#38698) Lompos48 válasza mezis (#38696) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Konstrukcióból adódik. Egyszerűbb a nagyvasat testre kötni, mint elszigetelni.

(#38699) sörösló válasza darvinya (#38697) üzenetére


sörösló
aktív tag

"Köszi nézegettem, de 10eFt-ot nem adok érte.
16-18eFt között jobb mikrot veszek és biztosan megy.

Úgy, úgy! Sajna ezeket a herkentyűket nem úgy építik és forgalmazzák, hogy egyszerűen "javíthatók" legyenek, az alkatrészárakat meg pláne úgy állapítják meg, hogy elvegyék a még esetlegesen makacskodó: -Úgyis megcsinálom ha a fene fenét eszik is! - tipusú barkácsolók kedvét . Lehet ezzel izmozni egy-egy saját készülék okán a műszaki fejlődés kedvéért, csak sajna nem éri meg. Pedig mennyi ilyen herkentyűt meg lehetne menteni a szemétteleptől! De ma a fő irányzat: - Használd, és ha bedöglött dobd el.

(#38700) darvinya válasza sörösló (#38699) üzenetére


darvinya
titán

…De ma a fő irányzat: - Használd, és ha bedöglött dobd el.

Ez csak Mo.-ra jellemző, mert már ezeket TILOS kukába dobni, lomtalanításkor kirakni.
Csak nem büntetnek érte rendesen, mert kevés az olyan hulladék lerakó ahol átveszik.
Az meg pláne Mo.-ra igaz, hogy ingyen veszik be, holott külföldön pénz is jár.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.