Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#38351) atesss válasza Lompos48 (#38350) üzenetére


atesss
addikt

L6203
A #38328-ben írtam róla.

Jó, tudom, ez az IC alapból nem tud többet 5A-nél. De ha beruházok egy ilyen akksira, akkor azt rengeteg helyen használnám teszttápegységként.
Pl. csak hogy egy egyszerű, kapcsolódó dolgot mondjak: 2 vagy 3db (pl. hobby CNC) hasonló motor.

[ Szerkesztve ]

(#38352) VegyesTamás


VegyesTamás
senior tag

Kezd kicsit úrrá lenni a káosz kábelrengeteg téren, és az azt körülvevő zónákban. (kormány, (neki a táp, váltó, pedál) 2 bill, egy egér, 2.1 hangfalnak vagy 4 kábele van, a 220 as kábelek a gépnek, és a monitornak, a monitorkábel stb.. mindez egy hosszabbítós elosztóval megspékelve. Mit lehetne, tenni, hogy ez kulturáltan nézzen ki, és ne úgy mint egy Budapest kábelezése felülről telibe?

Tiktokpomfrit /VTMDrifting/ Youtubeon és Facebookon és tiktokon - Drift, Vlog, Sztorik Dániából, tiktokon dánul, magyar tiktok - DánKrumpli

(#38353) kjani18 válasza VegyesTamás (#38352) üzenetére


kjani18
őstag

Rendszerezés, kábelkötegelő, esetleg kábelcsatorna az asztal aljára.
Nekem szintén az asztal aljára van rakva egy elosztó ( 230V).

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#38354) Lompos48 válasza atesss (#38351) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Úgy tűnik a 12V egy ajánlott minimális érték. Van adatlap, ami tippeket ad kisebb feszültséggel való tápláláshoz is. Lásd 14/20 oldal. Valamicskét az Rds róvására megy.

(#38355) darvinya


darvinya
titán

Sziasztok

Miként lehet a hangszóró ellenállását/teljesítményét kimérni?
(közvetlenül biztos nem, mert hazavágja.)
Sönttel?

Egy TDA2822-es elbírja ezt a hangszórót?

Köszönöm

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#38356) Lompos48 válasza darvinya (#38355) üzenetére


Lompos48
nagyúr

"Teljesítményét" nem tudod.

Mi, mit és miért vágna haza?

Elolvasod az adatlapot és úgy csinálod, hogy ne lehessen túllépni a megengedett 1.5A-t.

(#38357) _Petya_


_Petya_
őstag

Sziasztok,

Valaki tudja, hogy lehet Magyarországon ilyet szerezni? Ez egy SOT-23/6 átalakító breadboard-hoz:

Kellene játszanom egy ilyen mütyürrel egy breadboard-on, és nem nagyon szeretnék vezetéket forrasztani rá ;) Külföldről nem lenne érdemes rendelni, legyártatni is drága lenni, szóval ha esetleg valakinek akad, vagy tudja, hogy kapható, ne tartsa magában :)

Köszi,
Petya

Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

(#38358) Doki16 válasza _Petya_ (#38357) üzenetére


Doki16
addikt

Nem olyan drága ez és egyből 5 darabot kapsz belőle :) [link]

A Tyrannosaurus Rex legközelebbi ma is élő rokona: a csirke.

(#38359) Kernel válasza darvinya (#38331) üzenetére


Kernel
nagyúr

Az a trafó véletlenül épp E és I formájú lemezekből van összerakva, vagyis EI magos. Ha a felezésnél kondi lenne, az pont megszakítaná az áramkört, de nyilván hőkioldó szokott lenni, ami eredetileg a primerre van ragasztva, esetleg egy belső üregbe teszik, hogy a hőt át tudja venni.

akkus fúrót(aksija 12V 1.2A-es)?

1,2 Ah kapacitású cellák szoktak lenni benne, soros kötésben, vagyis valóban 1,2 Ah az eredő kapacitás is, mivel soros kötésnél az nem adódik össze, csak párhuzamosnál.

Tehát az nem a motor áramfelvétele, ami több A lehet, főleg az indítás pillanatában. Szemre vékonynak saccolom hozzá a szekundert, diódából is Schottky kellene, az is bizonyára hűtéssel.

Ismerős egyébként a trafó, régi Videoton rádiókban szokott hasonló lenni, feszültségre is stimmel, saját lomtáramban is akad ilyen. De őszintén szólva, én nem nagyon kockáztatnám meg, hogy rácsatlakoztassam a gépre, soha nem lehet tudni, hogy esetleg elszállna tőle a 12 V-ra méretezett belső szabályzó.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38360) _Petya_ válasza Doki16 (#38358) üzenetére


_Petya_
őstag

Persze, csak mire Thaiföldről ideér, már rég vége a projektnek :) Ezért keresek magyarországi elérhetőséget, ahonnan max 1-2 napon belül itt van a cucc. Egyébként marad a drót kendácsolás ;)

Petya

[ Szerkesztve ]

Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

(#38361) Peter789 válasza _Petya_ (#38360) üzenetére


Peter789
senior tag

drótkendáccsal szemben jobb alternatíva lehet a maratásálló filccel rajzolt kis nyákocska

ezt még sok sok éve követtem el - csoda, de működött sokáig :))

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- AquAgorA ...Pál apostol nyomában:                                                                          http://fleettracker.eu/index.php/component/aquagora

(#38362) (jan) válasza _Petya_ (#38360) üzenetére


(jan)
őstag

Pillanatok alatt levasalsz hozzá egy nyákot.

NyÁK készítés vasalásos technikával

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#38363) Marcika80


Marcika80
tag

Sziasztok! Nem tudom hogy jó helyre írom e de, építettem egy detektoros rádiót
A kosuth szépen szól rajta, multiméterrel 0,40V F.mérek, tekercs van, dióda van, füles van, mit kel beszereznem ha további adókat szeretnék befogni vele? :) forgó kondenzátor? A rádióm esténként majdnem hogy leüvölt. :))

(#38364) Lompos48 válasza Marcika80 (#38363) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Hangolható tekercs, komoly forgókondenzátor, esetleg tetőantenna.

multiméterrel 0,40V F.mérek,

Ez ellenben kevésbé érthető. :F

(#38365) darvinya válasza Lompos48 (#38356) üzenetére


darvinya
titán

Kösz.

Van egy 4Ω-os és 8Ω hangszóró.
Ezeket jobb-bal oldali hangszórónak használnám.
Miként lehetséges?
4Ω-ra kössek egy 4R7 ellenállást sorba/párhuzamosan?

(#38359) Kernel

Kösz

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#38366) Marcika80 válasza Lompos48 (#38364) üzenetére


Marcika80
tag

Ahha! A tekercs egy rádióból kiszedett tekercs, ami egy szénrúdra van rá tekerve a drót, antenna 8 méter hosszú rézdrót kifeszítve a padláson, meg ahova tudom. A multiméterem 0,40V-ot mért, időnként ha rá kötök egy led lámpát az néha pislog :D. Próbaképp mértem rá. Akkor ha jól értem kel csinálnom egy olyan tekercset amin vannak leágazások, X menetenként, kel egy forgókondenzátor,

(#38367) sörösló válasza Marcika80 (#38363) üzenetére


sörösló
aktív tag

Egyáltalán van még a Kossuth-on kívül a közelben nagyteljesítményű KH adó? A detektoros készülék eléggé térerőfüggő ám! :U

Szénrudas tekercs? Valami ufórádiót építesz? Ha már forgókondi, meg egyebek, akkor lépj tovább. Egyenesvevő, visszacsatolt audion, szuperheterodin stb...

[ Szerkesztve ]

(#38368) Marcika80 válasza sörösló (#38367) üzenetére


Marcika80
tag

A Kossuth-on kívűl néha a háttérben más adó is megszólal persze halkan, Nem nem ufó vevőt építek, csak ilyen szét tákolt dolgokból szedem ki a hozzávalókat a rádióhóz, hobbiként foglalkozok vele, meg mutogatásként, :) .
Amit igazán szeretnék majd, az egy ledes rádió vevő. Tudom hogy lehet építeni ilyet.

[ Szerkesztve ]

(#38369) Lompos48 válasza Marcika80 (#38366) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nagyon régen játszottunk ilyennel. A csúcs az volt, amikor sikerült megfogni a Szabad Európa rádiót. Egy didaktikai célokra készült detektoros vevő volt kistányérnyi forgókondenzátorral, a tekercs pedig legalább 10 centi átmérőjű, arasznyi hosszúságú szolenoid legalább 20 leágazással, detektor pedig a klasszikus PbS kristályetektor.

A nagy tekercset és kondenzátort a szelektivitás növelése kéri. Detektornak talán a legjobb, ami még esetleg található egy germániumdióda volna.

A Kossuth-on kívül néha a háttérben más adó is megszólal persze halkan,

Ehhez kell a szelektivitás

Amit igazán szeretnék majd, az egy ledes rádió vevő. Tudom hogy lehet építeni ilyet.

Ez akkor lenne izgalmas, ha detektornak LEDet tudnál használni, elvégre dióda. Erre nem sok esélyed van, mert még a piros LEDeknek is kell legalább 1.5V, hogy pislogjanak. Talán az infravörös, aminek a nyitófeszültsége kisebb. Az is sok és nem is látszik.

(#38370) Marcika80 válasza Lompos48 (#38369) üzenetére


Marcika80
tag

Heló! Diódának van Germánium diódám, azzal próbálnám ki, ok, köszönöm a rajzot, érthető, megfogom próbálni holnap, kíváncsi vagyok hogy hány adó fog megszólalni, gondolom ez függ az antenna, a tekercs, a leágazások, és a forgó konditól, Ha holnap megépítettem, akkor készítek egy videót róla, egy fa lapra lesz rá bütykölve az egész :) . Viszont ha hangszóró helyett ugye ledet kötök a rádióra akkor csak egyszer egyszer pislog, na de, ha egy 1,5V ceruza elemet csatlakoztatok a rádióhoz, akkor már rendesen pislog a led, :D.
a tekercs elkészítéséhez én réz drótot használnék, olyat ami a hálózati internet kábelnek van, Akkor elkészítek egy tekercset, majd a rajz szerint a többit kötözgetem, aztán kiderül vagy nem, vagy megszólal vagy nem, vagy úgy marad, vagy nem. Vagy nem. :))

(#38371) Lompos48 válasza Marcika80 (#38370) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Kíváncsi leszek az eredményre. :)

(#38372) Marcika80 válasza Lompos48 (#38371) üzenetére


Marcika80
tag

Akkor nem vagyok egyedül :D . Mert én is :)) .

(#38373) Kernel válasza Marcika80 (#38370) üzenetére


Kernel
nagyúr

Az nem szénrúd, hanem ferrit, vagyis porkohászati eljárással gyártott anyag, amiben a ferromágneses szemcsék egymástól elszigetelődnek, az örvényáramok, ezzel együtt az energiaveszteség minimalizálása végett.

Ebből következően, míg a szénrúd vezeti az áramot, a ferrit nem.

ha egy 1,5V ceruza elemet csatlakoztatok a rádióhoz, akkor már rendesen pislog a led

Nem tudom, hová csatlakoztatod, mivel a detektoros rádió lényege, hogy aktív alkatrészt (erősítőt) nem tartalmaz, így tápot sem igényel.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38374) Lompos48 válasza Kernel (#38373) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Sorba a LEDdel, "szuperpozícióval" modulálva kényszeríti pislogni a LEDet. :)

(#38375) kjani18 válasza Marcika80 (#38372) üzenetére


kjani18
őstag

Próbáld meg gyertyalánggal!

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#38376) fero02


fero02
veterán

(#38377) Ribi


Ribi
nagyúr

Van 1 trafó 2x2 kivezetéssel, 2x15Vac. Kérdés, hogy melyik 2 ágát kell összekötni, hogy 15-0-15-öst kapjak?
Illetve, hogy 1 vagy 2 graetz hidat kössek rá? Van különbség?

[ Szerkesztve ]

(#38378) vodkaboy22 válasza Lompos48 (#38369) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Schootky dióda nem jobb a célra mint a germánium?

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#38379) PHM válasza Ribi (#38377) üzenetére


PHM
addikt

Méréssel is eldöntheted:
A 2 szekunder tekercset sorba kötöd és a 2 végén mérsz feszültséget.
Ha 0, vagy nagyon kicsi (AC) feszültséget mérsz, egyszerűen
megcseréled az egyik szekunder 2 végét.
Ha kb 30V AC feszültség az eredmény, akkor az összekötött
2 tekercsvég lesz a 2x15V-os trafód középleágazása.
A középleágazás a test, a 2 másik tekercsvég pedig a graetz-híd
AC bemenetére megy.
Ezután már csak a megfelelő szűrőkondik kellenek és kész a +/- -os táp.
Ha 2 hidat akarsz felhasználni, annak sincs akadálya, de szvsz fölösleges.
Ha mégis a 2 híd mellett döntesz, a szekunder tekercseket nem szabad
összekötni.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#38380) moha21 válasza PHM (#38379) üzenetére


moha21
addikt

Ha van középleágazása a transzformátornak, akkor egyáltalán minek bele a híd? Nem elég
2 dióda kétütemű hídkapcsolásban?

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#38381) PHM válasza moha21 (#38380) üzenetére


PHM
addikt

Kettős tápot szeretne a kolléga.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#38382) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#38378) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Merném állítani, hogy a demodulásnál fellelhető szintek esetén talán m.g mindig a germánium lehet pici előnyben a VF/IF görbéjével. A záróirányú tökéletlensége a germániumnak nem sokat oszt-szoroz ebben az alkalmazásban, ahogy teszi azt egyenirányításnál vagy kapcsolóüzemmódban.

Beszéljenek erről a görbék:

Schottky:

Ami ellenben a korábban tárgyalt detektoros rádiónál gond lehet, az a LEDes változatnál beillesztett 1.5V-os elem, ami mindkét fajtájú diódát jócskán arrébb tolja a jelleggörbén. Lehet úgy már előnybe kerül a Schottky.

[ Szerkesztve ]

(#38383) vodkaboy22 válasza Lompos48 (#38382) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Köszönöm az okfejtést. :R Ezt a két görbét jobban le is mentem a fejembe...

Tényleg CuO diódák teljesen ki is haltak?

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#38384) rgqjx


rgqjx
aktív tag

Sziasztok!

Nemrég sikerült egy Weller tcp pákát szereznem (12V 35W).
Szerintetek mennyire veszi ez zokon a kapcsoló üzemű tápot? Arra gondoltam, hogy egy számítógép, vagy egy laptop tápot adnék neki. Ebből adódik a másik kérdés. Emlékeimben 24V-os Weller pákák váltóáramról mentek, gondolom ez is arról szeretne. Ugye jól sejtem, hogy nincs ezekben semmi extra, csak a fűtőbetét, ami egyen áramról is elmegy?

Ti mit javasoltok, mivel tápláljam ? :R

(#38385) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#38383) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Rég nem hallottam róluk. Nem egy mezei típus. Egyéb kombinációkban van/lesz jövőjük. Vagy emez.

[ Szerkesztve ]

(#38386) Lompos48 válasza rgqjx (#38384) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Mindegy neki, csak etesd 12V-tal.

(#38387) #22145024 válasza rgqjx (#38384) üzenetére


#22145024
törölt tag

ezekbe a 12V-os wellerekben ugyanaz a "régi kattogós" hegy kell?

[ Szerkesztve ]

(#38388) rgqjx válasza #22145024 (#38387) üzenetére


rgqjx
aktív tag

Igen, ezért is csaptam le rá. Eszembe jutott, hogy régen mennyire szerettem velük forrasztani... :B

:R Lompos48 :R

(#38389) Ribi válasza PHM (#38379) üzenetére


Ribi
nagyúr

Na összekötöttem 2 ágat és 32V lett. Be id kötöttem ezután a shunt regbe és minden faja. :R
Nem tudtam mi lesz ha "rossz" lábat kötök össze, de ugye ilyen nincs utólag belegondolva. :B

(#38390) Marcika80 válasza kjani18 (#38375) üzenetére


Marcika80
tag

Szia! Így gondolod?

Kernel Köszi a kiigazítást, csak rá nézésre gondoltam hogy szénféleségből lehet, holnap neki állok a tekercselésnek, megpróbálom minél pontosabban megépíteni a tekercset, a többi már igazából nem lehet olyan nehéz. Ha elkészültem mutatok képeket majd.

[ Szerkesztve ]

(#38391) #22145024 válasza rgqjx (#38388) üzenetére


#22145024
törölt tag

Debizonyhogymennyirejóisvoltaz! Főleg a sok lengyelpiacos kacathoz képest volt egy kvantumugrás.
Bár én szerettem a cseh pisztolypákát is, csak a cmos IC-k viseltettek felé antagonisztikus utálattal :D

Marcika80:
Képek mellé jöhet még ilyen skicc is! ;)

[ Szerkesztve ]

(#38392) Kernel válasza Ribi (#38389) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ha az egyik tekercs kivezetéseit felcseréled és úgy kötöd sorba a másikkal, akkor egyszerűen nem összeadódik, hanem kivonódik egymásból a feszültség. Vagyis elvileg 0 V lenne, de lehetséges kisebb különbség a tekercsek között.

Szekundernél ebből nincs is baj, csak primer oldali osztott tekercsnél ilyet már nem lehet játszani, mert zárlatot okoz a két tekercs gerjesztésének ütközése, ahogy a vasmagban pont összetalálkoznak egymással.

(#38391) mintAdarab

Érzékenyebb alkatrészeket úgy szoktam cserélni, hogy egy vezetéket rátekerek a hegyre, másik végét leforrasztom a készülék GND-re.

Egy időben sorozatban kellett Funai TV vezérlőprocesszorokat cserélni, amit többnyire helyszínen intéztem, ezzel a módszerrel. Meg egy injekciós tűvel.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38393) kjani18 válasza Marcika80 (#38390) üzenetére


kjani18
őstag

Nagyon leegyszerüsítve igen.
A láng melegebb alsó részében a drót felizzik, a felette lévő hidegebb-bel egy diódát fog alkotni, ahol az alsó lesz a katód. Nagyon régi, de szerintem látványos megoldás!

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#38394) Kernel válasza fero02 (#38376) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ha meg tudod oldani, hogy ne legyen zárlat, esetleg egy kis forrasztással ráerősíteni, utána lakkozni, működhet éppen. Akár még forrasztás nélkül is elbírhatja.

De ilyen vastag tekercs a szekunder oldalon szokott lenni, nem a bemeneten. A képen nem lehet jobban kivenni a táp felépítését. Akár cserélhető is.

Bemenetnél a zavarszűrő toroid szokott lenni, négy kivezetéssel, de az vékonyabb huzal.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38395) mezis válasza kjani18 (#38393) üzenetére


mezis
nagyúr

Erről a megoldásról még nem hallottam. Lehet, hogy kipróbálom egyszer. Mindenesetre elraktározom a "túlélő készletembe" ! :D
:R :R

mezis

(#38396) superTibcsi


superTibcsi
aktív tag

Sziasztok!

Adott egy BC547A tranzisztor. Keresek egy helyettesítő típust, ami a 100mA-nél nagyobb, 500mA körül tudna kapcsolni.

Köszönöm. :R

Under construction!!!

(#38397) darvinya válasza superTibcsi (#38396) üzenetére


darvinya
titán

Esetleg ezek:[link]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#38398) Lompos48 válasza superTibcsi (#38396) üzenetére


Lompos48
nagyúr

BC337

(#38399) Marcika80 válasza kjani18 (#38393) üzenetére


Marcika80
tag

Ok, ki próbálom! Egyébként ki próbáltam diódaként használva a ledet, őrület, de működik :D!! Villog a led mókásan, miközben tisztán szépen szól a rádió, ráadásul egy régi agyon használt ledet használok, lényeg működik :) . Elem nélkül villog a led, dióda ként használva, úgy hogy közben szól a hangszóró is. :DD .
most fejeztem be az itthoni melót, este nekiállok a tekercsnek, úgy érzem sikeres lesz a dolog. :))

[ Szerkesztve ]

(#38400) Lompos48 válasza Marcika80 (#38399) üzenetére


Lompos48
nagyúr

...villog a led dióda ként használva...

Jó nagy a térerő! Egyébként e LED elsősorban dióda, nem csak ként. De képes világítani is. :K

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.