Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#38101) Lompos48 válasza darvinya (#38100) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Csak nem jól. :(

Hogy képzelted, hogy tápfesz, referenciaáramok, LEDek árama minden azon a nyomorult potenciométeren keresztül érkezne. Hogy a korábban említett Zenerek "pontos" értékein ne is emlegessem ismét.

(#38102) Kernel válasza darvinya (#38100) üzenetére


Kernel
nagyúr

Nehézkes lenne Z-diódákkal beállítani a szükséges lépcsőt, az áramkör túlzottan terheli az elemet, főleg amikor mindegyik LED sötét. Szükségtelen a LED-eket rövidre záró elrendezés, lehetne a kollektorkörben is a LED. Az előző áramkörben logikai oka volt annak, hogy a készítője úgy rakta össze, ahogy.

Potméter is nyilván nem jó úgy.

Arról nem beszélve, hogy fordítva működne, vagyis a feszültség növelésének hatására aludnának ki a LED-ek.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38103) darvinya


darvinya
titán

és (#38102) Kernel

Értem, köszönöm.

Akkor marad amit javasoltok.
Nem kell, hogy pontosan mutassa.
Csak a két vég állást mutassa jól.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#38104) darvinya


darvinya
titán

Ez most tényleg így lehet használni a kijelölt célra?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#38105) Kernel válasza darvinya (#38104) üzenetére


Kernel
nagyúr

Fordítva, vagyis baloldalon a bemenet, jobbra a kimenet, a második potméter magasvágó hangszínszabályzóként funkcionál elvileg.

Régi rádiókban voltak ilyen áramkörök, az AM-adás zaját lehetett vele némileg csökkenteni. A magas hangokkal együtt, amiből AM-nél egyébként sem sok volt. De manapság egy magasvágóval nem sokra mégy, semmire nem jó lényegében.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38106) darvinya válasza Kernel (#38105) üzenetére


darvinya
titán

Oké, de ez egy PC-s hangkeltőben van így kialakítva.

Azért kérdeztem.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#38107) Kernel válasza darvinya (#38106) üzenetére


Kernel
nagyúr

Nem tudom, milyen az a PC-s hangkeltő, az áramkör nyilván nem csak öreg rádiókban használható, máshol is előfordul.

Csak komolyabb erősítőbe nem való, hiszen alapvető igény az emelés-vágás, minimum mély-magas tartományban.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38108) Kernel válasza darvinya (#38104) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ámbár nem zárom ki, hogy van némi magas emelése, csak első ránézésre az 1 nF-ot kevésnek saccoltam, de jobban meggondolva, amikor a felső végállásnál párhuzamosan kötődik a 12 k-val és a 10 nF hatása már kevésbé érvényesül, dobhat egy kicsit a magason.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38109) somasz


somasz
addikt

Üdv!

Van valaki Budapesten (Budafokhoz közel), aki tudna egy tök alap dologban segíteni?
Ez alapján (3.hsz) szeretném visszahozni a világítást az M15X-be. Vettem hozzá egy ilyen debuggert, és a laptop alaplapján levő csatlakozóra kéne összehozni egy összetákolt áthidalást, ahogy a fentebb linkelt leírásban is megtették. Az egész tök alap dolog, nekiállni nem igazán merek. Félek, hogy eltolnám.

(cserébe van itthon egy valag dreher winter moments, meg sima is, lehet válogatni)

Eladó üzleti laptopok számlával, garanciával: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/somasz/index.html

(#38110) darvinya válasza Kernel (#38108) üzenetére


darvinya
titán

Akkor még is ér valamit ez a kapcsolás?

A 18k elhagyható?

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#38111) Kernel válasza darvinya (#38110) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ha az igényeknek megfelel a szabályzási karakterisztika, elmegy éppen.

Ez egy passzív hangszínszabályzó, ahol a kimenet terhelése is befolyásolja a karakterisztikát, ezért a 18k sem véletlenül van ott, de még az utána következő fokozat bemeneti impedanciája sem közömbös, tervezésnél az is bele van kalkulálva.

Általánosságban egy ilyen áramkör után nagyimpedanciás bemenetű erősítőt szokás beiktatni, aminek pótolnia kell a passzív hálózat veszteségét is.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38112) McSzaby


McSzaby
őstag

Sziasztok,

Még régebben írtátok, hogy érdemes lenne pár elektrolit kondit beraknom egy pc-s táp és egy autó erőlködő közé, hogy valamennyire biztosítva legyen a táp élete, viszont nem nagyon találtam a hsz.-t, amiben elmesélitek, hogy is kéne ezt pontosan megcsinálni.

Sorosan vagy párhuzamosan összekötök pár 24 V-s nagyobb teljesítményű kondit be a kettő közé, oszt örülök.. valami ilyesmi volt.. Tudtok ebben segíteni, illetve mi volt a megoldás neve.. :)

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#38113) hNp88


hNp88
aktív tag

elhasznált-szükségtelenné vált vasklorid oldattól hogyan lehet megszabadulni? "átveszik" az ilyet valahol?

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#38114) darvinya válasza hNp88 (#38113) üzenetére


darvinya
titán

Veszélyes hulladék kezelésnél, ezt helyileg kell megkeresni.

pl: Bp. 11. ker.-t tudom

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#38115) darvinya


darvinya
titán

Tegnap, azaz ma reggelig nem hagyott nyugton az a borzalom ami meglévő anyagokból tákolt burkolat.
Ez sem a legprecizebb, de éjjel fúrót használni lakótömben igen csak…

Ez lett a csoda:

A potin egy gumi tekerő van amire magam készítettem a vonalat.
Majd ha kicsit később lesz rendes matrica mindenhol.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#38116) cekkk


cekkk
veterán

Sziasztok!

Ezt a LIDL forrasztópákát érdemes megvenni szerintetek? :B

(#38117) PHM válasza cekkk (#38116) üzenetére


PHM
addikt

Fene tudja. Ezért az árért elég jónak tűnik.

(#38115) darvinya:
Nem rossz, bár én a két csatlakozót inkább valamelyik oldalra tettem volna.
Így csökkenthető a sérülékenység.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#38118) Kernel válasza cekkk (#38116) üzenetére


Kernel
nagyúr

Úgy néz ki, a Parkside márka valójában Einhell gyártmány a Lidl részére, nem tűnik gagyinak.

[link] [link] [link] [link]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38119) cekkk válasza Kernel (#38118) üzenetére


cekkk
veterán

Köszi! :R
Akkor lehet ma el is ugrunk egy lildbe és megveszem :B

(#38120) darvinya válasza PHM (#38117) üzenetére


darvinya
titán

A méretei 118mm x 74mm x 29mm ezek a külső méretei, ebből fal vastagság 2.5mm le kell vonni.
A belső méretek 113mm x 69mm x 24mm.
Hosszában le kell vonni még a 9V-os elemtartót ami benne van, és a csavarszárrakat ami nem teljesen a sarokban van..[ Műanyag doboz, 118 x 74 x 29 ]
A benne lévő 2db 1000uF és a 2200uF csak fektetve fér el.
Arról nem is beszélve, hogy így könnyebben kezelem.

(#38118) Kernel

Ha tényleg annyira jó, akkor miért nem forrasztó állomás a neve?

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#38121) Kernel válasza McSzaby (#38112) üzenetére


Kernel
nagyúr

12V-ra 16 esetleg 25V szabványértékű puffert érdemes kötni, néhányszor 10W-os végfok esetében 2200-4700 µF már megfelel.

De célszerű sorosan beiktatni egy fojtót is, ami rossz tápegységből kitermelhető, ugyanis a tápegység és a külső puffer közötti vezetéken komoly töltőimpulzusok állnak elő, ami zavarsugárzást, zúgó hangot eredményezhet. Minél nagyobb kapacitású a puffer, annál inkább.

Valamilyen ferritmagos tekercset kell elképzelni, amin az áramnak megfelelő vastagságú tekercs található, ha nem is túl sok menet.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38122) McSzaby válasza Kernel (#38121) üzenetére


McSzaby
őstag

Rendben, nekem elég egy 3-4 kondi, mert lassan a 4 kondi is többe kerül, mint amennyibe maga a táp kerül.

Ne haragudj, de tényleg kicsit tanulatlan vagyok a témában. Szóval akkor párhuzamosan bekötök pár mondjuk 25V-s kondit, ami 2200-4700 uf között van? Ennyi elég lehet? Illetve RCA vonalra berakok még egy földhurok izolátort.

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#38123) Kernel válasza McSzaby (#38122) üzenetére


Kernel
nagyúr

Hány wattos az erősítő, belső inverteres, vagy mi ez lényegében?

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38124) McSzaby válasza Kernel (#38123) üzenetére


McSzaby
őstag

Autós erősítő. 2x200W + 2x 80 W és 2x 70 W-s videoton hangfal megy rá. Már hajtottam meg vele a hangfalakat egy 450W-s pc tápon és ment rendesen csak búgott a földhurok miatt és akkor mondtátok, hogy érdemes levédeni is. Szóval most rendbe rakom azt csóóókolom. :)

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#38125) Ribi


Ribi
nagyúr

Tehát még mindig hangfal védelem.
Ez lenne ami elég sok helyen szerepel.
A gond ott van, hogy nekem nem is a bekapcs késleletetés a lényeg, hanem a kikapcs.
Viszont, ha túl kicsi a C1 kondi, akkor rohadtul hullámos áram jut a tekercsre, ez nem tudom mennyire baj.
Valamint ha túl nagy, akkor lassan old ki. A másik, hogy miért van 2 tranzisztor ? A Q1 mit minek van ott?

(#38126) Kernel válasza McSzaby (#38124) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ilyen nagyáramú terhelésnél elvben 10 000 µF is igen kevés, ha meg már kompromisszum, akkor úgyis mindegy, lehet kevesebb is, ha egyébként jól működik.

Azt sem árt figyelembe venni, hogy valószínűleg az erősítőben is van kondenzátor, a tápbemeneten, azt megnézni, hogy mekkora. Ha elegendő nagyságú, akkor a terhelés ütemében változó áramot képes lehet kiegyenlíteni annyira, hogy a többit már kényelmesen kiszabályozza a PC-táp saját szabályzóköre, aminek az a dolga, hogy a gyors változásokra is üzemszerűen reagáljon.

Ez nem olyan, mint az akkus táplálás, ahol az akku maga nem stabil, ezért, illetve belső impedanciájának csökkentésére hatalmas kondikat raknak rá.

PC-táp esetében viszont a túl nagy terhelő kapacitás már töltési nehézségeket, emiatt akár a túláramvédelem beavatkozását is okozhatná.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38127) Kernel válasza Ribi (#38125) üzenetére


Kernel
nagyúr

Nem lényeges, hogy milyen hullámos áram jut egy relé tekercsére, amíg az stabilan meghúz és nem ad ki zavaró, zúgó hangot.

A két tranzisztor Darlington-kapcsolást alkot, vagyis növekszik az áramerősítési tényező, így érik el, hogy még a 47 kΩ is elegendő bázisáramot tudjon biztosítani. A 47 kΩ csökkentése esetén ugyanis növelni kellene a 100 µ kapacitást, azonos időállandó eléréséhez.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38128) Lompos48 válasza Ribi (#38125) üzenetére


Lompos48
nagyúr

"Érdekes" kapcsolás. Ez a kikapcsolást IS késlelteti. :D

(#38129) Kernel válasza Lompos48 (#38128) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ez nyilván benne van, de gyakorlatilag elég hamar eldobja magát, a relé tekercsén gyorsan kisül.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38130) Lompos48 válasza Kernel (#38129) üzenetére


Lompos48
nagyúr

De elég a kikapcsolási hatalmas kattanás élvezetéhez.

(#38131) Kernel válasza Lompos48 (#38130) üzenetére


Kernel
nagyúr

Az is lehetséges, ez már a gyakorlatban derül ki, hogy mit produkál az adott erősítő.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38132) cekkk


cekkk
veterán

Sziasztok!

Még egy kérdésem lenne.
Vettem egy sztereó erősítőt (Wadia 151, és nem az itthoni bolti árát fizettem érte, mielőtt megkapom a magamét :P ), nincs benne standby táp így nem tudom kikapcsolni. Vagy is kitudom a főkapcsolóval vagy kihúzom a konnektorból.
Szerintetek mi a jobb ha folyton be van kapcsolva kb 8-10W-os fogyasztás, vagy a ki bekapcsolgatás? :U

(#38133) Kernel válasza cekkk (#38132) üzenetére


Kernel
nagyúr

Folyamatos üzemben nagyobb eséllyel száradhat ki valamelyik kondi.

Kapcsolgatáskor meg van egy áramimpulzus, de az csak a puffer előtti kört terheli, valamint azt mérsékli benne egy NTC:

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38134) cekkk válasza Kernel (#38133) üzenetére


cekkk
veterán

Köszi!

Akkor egy távirányítós kapcsolós elosztó jó megoldás lehet? :B
A hifsták most ez ne olvassák. :DDD

(#38135) Kernel válasza cekkk (#38134) üzenetére


Kernel
nagyúr

Az is egy lehetőség.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38136) cekkk válasza Kernel (#38135) üzenetére


cekkk
veterán

Vagy milyen lehetőségem van még? Mármint a főkapcsoló valamint a ki be dugdosáson kívül?

(#38137) Kernel válasza cekkk (#38136) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ezt az adott körülmények határozzák meg, lehet függővé tenni a számítógép vagy a TV üzemétől is, master-slave kapcsolóval például, vagy a számítógép 12 V-jára kötött relével, vagy amit éppen kiagyal az ember.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38138) cekkk válasza Kernel (#38137) üzenetére


cekkk
veterán

Mivel ehhez nagyon nem értek ezért örülnék pár jó ötletnek.
Ez a relés dolog hogyan működik?

(#38139) mezis válasza cekkk (#38138) üzenetére


mezis
nagyúr

A vezérlést legelterjedtebb, 5 V-os feszültséggel javaslom. Egy USB csatlakozó dugó két szélső pólusára kötve. (+ - !) Így bármivel együtt ki-be kapcsolódhat. aminek van USB csatlakozása. (TV, számítógép,....) Minél kisebb áramfelvételű relével.

[ Szerkesztve ]

mezis

(#38140) Kernel válasza cekkk (#38138) üzenetére


Kernel
nagyúr

Egyszerűen a számítógép tápegységére is lehet kötni 5 vagy 12 V-os relét, valamint azzal párhuzamosan egy védődiódát, ami a relé tekercsének önindukciós feszültségétől kíméli meg a rendszert. A relé érintkezőjével pedig lehet kapcsolni a monitort, vagy amit akar az ember, ami ezáltal mindig csak a gép bekapcsolása után kap áramot.

Vagy van a master-slave kapcsoló, készen is lehet kapni ilyen elosztókat, ha valaki nem tud építeni áramkört. Annyi a lényege, hogy a master aljzatba csatlakoztatott készülék áramát érzékelve, automatikusan bekapcsolja a slave aljzatba kötött fogyasztókat is.

Szokott lenni rajta érzékenységszabályzó, hogy például egy készülék standby árama még ne kapcsolja be, hanem csak az üzemi áram.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38141) #22145024 válasza mezis (#38139) üzenetére


#22145024
törölt tag

A PC USB-s 5V-ja lehet becsapós is, mert ma már sok deszka/PC-táp kombóban stand-by mód esetén megmarad az 5V az USB csatikon

[ Szerkesztve ]

(#38142) cekkk válasza mezis (#38139) üzenetére


cekkk
veterán

Köszi! :R

(#38140) Kernel
Két ismerősöm van aki megtudná csinálni, így, hogy elmagyaráztam, hogy mit szeretnék. Bár nem is jutott eszembe őket megkérdezni.
Nálam van egy htpc, tv és az erősítő.
az a baj a master slave elosztókkal, hogy 1 mater van benne a többi slave. ha lenne rajta 1 mindentől független a TV részére, 1 master a htpc-nek és egy slave a erősítőnek az lenne a tökéletes nekem. :B De ilyet nem találtam most hirtelen.

(#38143) Ribi válasza Lompos48 (#38128) üzenetére


Ribi
nagyúr

Tudsz javasolni jobbat?
Ami lehetőleg szinte azonnal leválaszt kikapcsolásnál?

(#38144) Lompos48 válasza Ribi (#38143) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Már vagy 2-3 alkalommal ajánlottam olyat, ami nálam 25+ éve működik. Ki is volt vesézve egyszer alaposan.

Ez nem szimmetrikus táplálású (egyetlen 52V-os táp) erősítőhöz készült.

[ Szerkesztve ]

(#38145) kisi válasza cekkk (#38116) üzenetére


kisi
aktív tag

Kicsit megkésve, de:

Nekem ilyen páka van, körülbelül fél éve vettem. Két hegy jár hozá, egy hegyes, és egy lapos.
A hegyes körülbelül 2-3 hónap alatt elkopott, szó szerint megette a forrasztás.
Ráadásul nem "beledugós", és oldalról csavarral rögzítős,hanem egy m4-es menetes rész van a páka végén, és a hegy is menetes, azaz beletekerős. a rögzítése nem tudom milyen gyárilag, de nekem elengedett, és az egész hegyestől becsúszik a páka belsejébe, a normál állásához képest kb 3 centinyit.(alig áll ki a hegy..)
Mivel valószínűleg 230 voltos a páka, ez nem túl biztonságos. Forrasztás előtt kihúzom, majd közben is egy fogóval párszor.
A páka, és az állomás közti kábel rövid, merev. Az állomás túl könnynű, a rövid, és merev kábellel gyakran elrántom, felborítom. A hőfokszabályzónak valószínűleg nincs köze a pákához, szinte biztosra veszem, hogy semmiféle visszajelzés sem érkezik a hőfokjáról, csak egy egyszerű tirisztoros szabályzó.

(#38146) #22145024 válasza Lompos48 (#38144) üzenetére


#22145024
törölt tag

de ismerős ez a kapcsolás... :D

kisi:
Én ezért javaslom mindenkinek a használt kattogós-wellert. 3-4 heggyel egy alkalmi barkácsoló elvan kb 20 évig. És addig is forrasztásra használja az eszközt, nem vérnyomásnövelésre.

[ Szerkesztve ]

(#38147) cekkk válasza kisi (#38145) üzenetére


cekkk
veterán

Köszönöm! :R Akkor nem is veszem meg.

Akkor milyen ilyen árú pákát érdemes megvenni nagyon alap hobbi szintre? :B

(#38146) mintAdarab
Ez milyen is? Használtan hol lehet venni ilyet? :B

[ Szerkesztve ]

(#38148) kisi válasza cekkk (#38147) üzenetére


kisi
aktív tag

Ha gondolod, holnap dobhatok fel képeket a hibáiról...

(#38149) cekkk válasza kisi (#38148) üzenetére


cekkk
veterán

Én elhiszem neked, akkor inkább nem is veszek ilyet. :B

(#38150) Ribi válasza Lompos48 (#38144) üzenetére


Ribi
nagyúr

Most olvasok vissza, szimulálgatom, de valahogy mivel fingom sincs mi mit csinál, kicsit random értékeket kapok :D
Működik a dolog, csak még az nem világos hova mekkorát rakjak, hogy be is húzza a relét, illetve kérdés mekkora relét használjak.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.