Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#39851) Lompos48 válasza darvinya (#39850) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nem nagyon találtad el az IC lábait. :))

(#39852) darvinya válasza Lompos48 (#39851) üzenetére


darvinya
titán

Miért is?
Én csak lemásoltam Kernel fórumtárs rajzáról.
Amúgy ez a beszerelési nézet.

Erre (#39843) darvinya ránéznél?

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#39853) Jim Tonic


Jim Tonic
nagyúr

Helló!

Tudtok i2c buszos GPS/Compass modult? Külön van, nem is nehéz felfűzni őket, de hátha.

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#39854) Lompos48 válasza darvinya (#39852) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Az övé is hibás, ha a uA741-ról beszélünk, ahogy az eredeti rajzban volt. Sajnálom, hogy csak a tiédbe kötöttem bele.
Amúgy ez a beszerelési nézet.
Akkor is hibás.

(#39843) Ha a MODE kapcsoló nem létezik, akkor a "kapcsolók" helyettesíthetők 100 ohmmal, ki lehet számolni az eredőjét és megoldani akár egyetlen ellenállással.

[ Szerkesztve ]

(#39855) darvinya válasza Lompos48 (#39854) üzenetére


darvinya
titán

Akkor R84 R85 R86 eredője 2.47kΩ, R72 R74 eredője 5kΩ.?

Nem néztem milyen IC van.
Beszerelési nézetet nem azért mondtam,,csak ez az app béta elég rosszul kezeli a rétegeket.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#39856) Lompos48 válasza darvinya (#39855) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nekem 2.51k jött ki, a másik 5k.

(#39857) Kernel válasza Lompos48 (#39854) üzenetére


Kernel
nagyúr

Akkor ez elég érthetetlen hibája a programnak, hogy egy ilyen gyakori áramkör rosszul szerepel az adatbázisában, hogy a tápfeszültség 7-4 helyett 1-5. Én meg délelőtt siettem vele, átnézni már nem volt idő.

Magam is említettem, hogy nem teljesen hibátlan, folyamatosan fejlesztés alatt van, de azért ezt már kijavíthatták volna:

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#39858) Jim Tonic válasza mezis (#39848) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Én inkább azt lesném meg, tényleg tudja-e a 2,1A-t. Egy telefon simán felvesz a töltőből 750mA-t, érdemes lenne ott is megnézni a feszültséget, esetleg ránézni szkóppal. gyanítom, hogy teljesen más lesz az eredmény.

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#39859) darvinya válasza Lompos48 (#39856) üzenetére


darvinya
titán

2.47kΩ kerekítésből jöhetet.

Amúgy én úgy tudom a DIP8-asnak általános lábkiosztása ez.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#39860) darvinya


darvinya
titán

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#39861) Lompos48 válasza darvinya (#39860) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Amúgy én úgy tudom a DIP8-asnak általános lábkiosztása ez.

Amit te rajzolsz, az a dupla opampokra (lehet) érvényes. Nem szabad általánosítani a DIP8 alapján. Az egy 8 lábú toktípus (Dual Inline Package), amibe számtalan féle chipet tokoz(hat)nak. A szimpla opampok legjava megegyezik a 741-ével. A fennmaradó lábakat (1, 5, 8) offszetfeszültség nullzására, balaszírozására, frekvenciakompenzálásra használják típustól függően. Az említett lábaktól eltekintve ezek általában helyettesíthetik is egyik a másikat.

Az utolsó rajzod is legfennebb az LM258 családnak felel meg, ahol elpazarolsz egy egész opampot. Levegőbe lógó lábakkal még kellemetlenségeket is okozhat.

(#39862) darvinya válasza Lompos48 (#39861) üzenetére


darvinya
titán

Köszönöm

Igazad van, az Dual Opamp.
Én nem néztem az eredeti rajzon és ezáltal nem is néztem meg az adatlapját.

De ezt jó tudni, hogy azért azonos típusok lábai megegyeznek.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#39863) mezis válasza Jim Tonic (#39858) üzenetére


mezis
nagyúr

Meg fogom nézni terhelésekkel.

De megnéztem az eredeti, 230 V-ról működő töltőjét: 5 V 350 mA.
Terheletlenül 9.1 V jön ki belőle !

Találtam egy egyszerű kivitelű szivargyújtós töltőt, amin nincs USB csatlakozó. Ebből terheletlenül 6.2 V jön ki és a telefon elfogadja töltőnek !

(Közben találtam még egy másik fajta, egyszerű NOKIA mobil telefont, azt sem lehet tölteni a korábbi HSZ-ben linkelt töltővel, szövegesen kiír valami olyasmit, hogy "Ez a töltő nem ehhez a telefonhoz való". :F )

mezis

(#39864) nope00


nope00
tag

Sziasztok, olyan problémám van, hogy kaptam egy Easybox 803 névre hallgató routert, de tápegységet nem Rating: 15v 1,66a
Találtam egy 15v 1.2a adaptert itthon, de nem merem összedugni.
Elbírja az adapter a plusz 460ma-t? Ha összedugom mi a legrosszabb ami történhet?
Képek a készülékekről:
adapter
router

(#39865) Tamy válasza mezis (#39863) üzenetére


Tamy
senior tag

Szerintem itt egyszerűen arról van szó, hogy abban az usb-s szivargyújtó adapterben nincs meg az adatlábakon szükséges két ellenállás, emiatt nem tölt a telefonod.

Csak a pontosítás kedvéért: a töltőáramkör a telefonban van, ezek csak tápegységek. Sajnos helytelenül terjedt el a köztudatban.

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#39866) atesss


atesss
addikt

Üdv !
Adott egy (elvileg 4 csatornás) PCI-os DVR kártya, Conexant 878A chippel, valami ilyesmi: [link]
Linux alatt sajnos csak 1 csatornásként sikerült beüzemelni (de még próbálkozunk vele azért), VLC-ben nyitjuk meg (/dev/video0, és NTSC formátumot kell megadni neki).
Innen az apróról vettem a kártyát, az eladó szerint még nem volt gépben, és az állapotát elnézve ezt igazából el is hiszem.

Erre van rákötve egy analóg biztonságtechnikai kamera: [link]
A videójel kábelezése így néz ki:
BNC-RCA átalakító
1,5m RCA kábel
BNC-RCA átalakító
UTP videoballun: [link]
kb. 24m FTP (mellette a többi érpáron utazik még egy RS-485 vezérlés, egy 5V-os táp a földjével, és egy monó hang)
kb. 7m UTP (ezen az UTP-n megy mellette a kamera 12V-os tápja is, egy ilyen tápról: [link])
És a végém megint egy videoballun.

A PC-bekapcsolások kb. felében hibásan jelenik meg a kép.
Kb. a felső ötödében megjelenik a kép, alatta viszont csak zöld képernyő van.
Ilyenkor az RCA kábelnél kihúzva majd visszadugva megjavul a kép :F

A kártyán kicseréltem a BNC csatlakozót, vettem új BNC-RCA átalakítót, új RCA kábelt, de nincs változás.

Mi a franc okozhatja ezt ?

(#39867) mezis válasza Tamy (#39865) üzenetére


mezis
nagyúr

A telefonjaim töltő csatlakozója kb 2 mm-es külső, 0,5 mm-es belső átmérővel (a gombostű nem megy bele) rendelkező, mindössze kétpólusú csatlakozó dugócska. :F

[ Szerkesztve ]

mezis

(#39868) Lompos48 válasza nope00 (#39864) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A plusz 460ma az adapterben "marad" tartaléknak. Ne aggódj miatta! Arra kell figyelned, hogy a 2 konnektor szálkiosztása azonos legyen. (Mindkettőnek középen a plusz, vagy a mínusz). Általában rájuk van rajzolva.

[ Szerkesztve ]

(#39869) Tamy válasza mezis (#39867) üzenetére


Tamy
senior tag

Való igaz, írtad, hogy "egyszerű NOKIA mobil", ezen átsiklottam, gondoltam micro usb-ről van szó.

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#39870) nope00 válasza Lompos48 (#39868) üzenetére


nope00
tag

Köszönöm, működik a dolog.

(#39871) Jim Tonic válasza Tamy (#39869) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Ezen én is félig. Marhára nem mindegy, mert azon a csatlakozón talán nem is 5V a gyári töltő.

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#39872) mezis válasza Jim Tonic (#39871) üzenetére


mezis
nagyúr

Ezeket a telefonokat a számítógép USB portjáról ugyanazzal a csatlakozóval tudom tölteni, 4,92 V-ról.

Csak 1,1 A-es terhelést tudtam összehozni (12 V 21 W-os gk izzó). Ilyen terhelés mellet az USB-s töltőm feszültsége 4,8 V-ra csökken (felirat: 5,1 V 2,1 A). Rövid ideig terheltem az 1 A -es kimenetet is 1,1 A-el, azon is 4,8 V-ot mértem. (És túlélte.)

Az adatvonalakon 2,8 és 2,5 V-ot mértem (terhelés: 0,2 A), vagyis lehet benne ellenállás.

Mit tudhat (vagy nem tudhat) ez a két "buta" telefonom, hogy letiltja a töltést ? :F

mezis

(#39873) ffodi válasza mezis (#39872) üzenetére


ffodi
veterán

Egy kis hasznos infó a témához. :)

"A minőséget régen gyártották, ma már csak biztosítják." Magassy I. axiómája

(#39874) mezis válasza ffodi (#39873) üzenetére


mezis
nagyúr

Köszönöm az infót. Tényleg nagyon hasznos volt ! :R
Átnézve, valami olyasmit szűrtem le, hogy a nagyobb áram leadására képes töltőfeszültség nem lehet nagyobb 5,2 V-nál (Figure 7) . Az enyém meg 5,4 Volt volt. Csak volt. beiktattam egy shottky diódát, így már csak 5,17 Volt. És így már a mobilom sem utasítja vissza, tölt rendesen.
(Igen, néha nem ártalmas elolvasni a dokumentációt....)

mezis

(#39875) (jan) válasza Tamy (#39865) üzenetére


(jan)
őstag

adatlábakon szükséges két ellenállás

Nemes egyszerűséggel csak rövidre kell zárni a D+ D- lábakat :)

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#39876) #22145024 válasza Kernel (#39849) üzenetére


#22145024
törölt tag

Csak érdekelt, hogy aki nem fizetős progival rajzol, ott miért nem az eagle a nyerő (főleg hogy "kvázi DIY szabvány", mivel néhány nyákgyártó akár natívan is tudja kezelni.)
Még régebben próbálgattam a NI Ultiboard-ját, egészen jópofa volt. Sőt láttam vele készült panelt, amiről csak nehezen hittem el, hogy azzal készült.
Egyébként Altiumban is volt régebben hibás footprinttel mezei atmel uC, így ez nem csak a low cost programok privilégiuma :N

(#39877) Tamy válasza (jan) (#39875) üzenetére


Tamy
senior tag

Nekem úgy rémlik, mintha a pozitív tápra, illetve a GND-re kéne kötni őket 1-1 ellenálláson keresztül, itt is volt már taglalva többször, és mintha gyártófüggő is lenne, de különösebben nem foglalkoztam vele, lehet igazad van.

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#39878) (jan) válasza Tamy (#39877) üzenetére


(jan)
őstag

hm valóban... d+- lábat rövidre kell zárni majd lehúzni testre, én csak simán rövidre zártam de eddig töltött mindent :)

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#39879) ffodi válasza mezis (#39874) üzenetére


ffodi
veterán

Itt alapvetően arról van szó, hogy kétféle pontosan definiált (a doksi constant current type és special charger-nek hívja őket) töltőtípussal képes " együttműködni" a telefon. Ez egyik vélhetően a trafós verzió, a másik az újabb kapcsolóüzemű.

Csatlakoztatáskor a telefon eldönti kivel van dolga és ennek megfelelően cselekszik. Neked az üresjárati és terhelt feszültségszinted (telefon oldaláról nézve bemenő fesz.) pont egy olyan ablakba esett, ami egyik specifikációnak sem felelt meg, így elutasította a töltőt. A legkézenfekvőbb megoldás valóban a szóban forgó feszültség minimális csökkentése. :)

"A minőséget régen gyártották, ma már csak biztosítják." Magassy I. axiómája

(#39880) atesss válasza atesss (#39866) üzenetére


atesss
addikt

Most csak sokadikra jött elő a jelenség.
De mint kiderült, nem kell a PC-t kikapcsolni, vagy újraindítani hozzá.
Miután egyszer ment a kép jól, kiléptem a VLC-ből, és ujra megnyitottam.
Én ezt még eljátszottam vagy 10x.
Egyszer csak teljesen kék képernyő fogadott.
Majd a következő megnyitásra ez:

A hibás terület eddig zöld volt, most meg kék lett. :F

Következő VLC indításra meg zöld: [link]

[ Szerkesztve ]

(#39881) darvinya


darvinya
titán

Sziasztok

Van egy Orion OM25D mikrom, sajna a magnetron tönkrement.
Azaz magát melegíti. (közben vettem egy DeLonghi MW355-öst 1500Ft+1db használaton kívüli benzines kanna+300Ft tányér+becserélt görgő )

Kérdésem mit lehet kihozni alkatrészeiből?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#39882) Jim Tonic válasza atesss (#39880) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Nem lehet, hogy sima driver gondod van? :)

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#39883) mezis válasza darvinya (#39881) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!

A magnetronból ki lehet termelni két erős mágnest.

mezis

(#39884) Lompos48 válasza darvinya (#39881) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ha beleteszed a mobiltelefonodat és becsukod az ajtaját, valószínűleg eltűnik a cellainformációk listájáról. :))

(#39885) hNp88 válasza Lompos48 (#39884) üzenetére


hNp88
aktív tag

:DD

na meg a trafó is jó lehet belőle, nemde? :)

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#39886) donmackó válasza hNp88 (#39885) üzenetére


donmackó
őstag

Igen home made pont heggesztőnek: [link]

Release the cable hounds!

(#39887) hNp88 válasza donmackó (#39886) üzenetére


hNp88
aktív tag

igen, erre gondoltam én is, de mivel még nem jártam különösebben utána a témának, inkább csak szerényen rákérdeztem. :D

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#39888) Lompos48 válasza hNp88 (#39887) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Kicsit utánaszámolva marad 2 nyitott kérdés:

1000W-os mikro esetén elméletileg 4-5A primér áramnál 400-500A szekunderáram érhető el.

1. Elég ez ponthegesztéshez? Vagy másképp fogalmazva: mekkora pont és milyen vastag lemezekhez?
2. A 2V feszültségtartalék elég a hegesztéshez?

Mennyi ideig bírja a trafó? Karosszériaszerelésnél az 1 mm körüli lemezekhez (csak) a trafó sok kilót nyom...

(#39889) hNp88 válasza Lompos48 (#39888) üzenetére


hNp88
aktív tag

én nem tudhatom, Lompos mester, mivel még csak tisztes távolból láttam olyat, aki hegesztett már. :B

csak néhol olvasás-olvasgatás közben belefutottam érintőlegesen ebbe a "mikrotrafóból hegesztőtrafót" dologba, aztán most itt volt az alkalom, hogy megemlítsem. :)

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#39890) Lompos48 válasza hNp88 (#39889) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Én csak óvatosságból adtam hangot a kételyeimnek/kérdéseimnek. Lehet kerül egy kolléga, aki tudja jobban mivel eszik a ponthegesztést. Ha pedig sikerül valakinek, annak csak örvendeni fogok és tapsolni is.

(#39891) darvinya


darvinya
titán

Köszönöm a kimerítő ötleteket.

Van egy csoda állítható adapter(SAX 800).
Mi lehetet a baja, mert 0 állásban is 5V-ot ad le?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#39892) ThodEE válasza darvinya (#39891) üzenetére


ThodEE
őstag

Terheletlenül a pufferen nagyobb a fesz mint a beállított :R

http://picasaweb.google.com/116647084346941867867/1155?authuser=0&feat=directlink

(#39893) darvinya válasza ThodEE (#39892) üzenetére


darvinya
titán

Na de 0-ra állítva 5V. :Y

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#39894) darvinya


darvinya
titán

Sziasztok

Ez pontosan mit jelent?
„ DESCRIPTION/ORDERINGINFORMATION
The RC4558 device is a dual general-purpose operation alamplifier, with each half electrically similarto the μA741, except that offset null capability is not provided”

Melyik alacsonyabb zajú?
TL074CN LN= 15nV/√Hz
RC4558P LN= 8nV/√Hz

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#39895) Kernel válasza darvinya (#39894) üzenetére


Kernel
nagyúr

Általánosságban megfelel a 741 helyett, csak 2 db van a tokban, továbbá a klasszikus 741-nél kivezetett offset null lábak hiányoznak, amivel szükség esetén DC-balanszírozni lehetett az IC-t. Ezt régebben a korszerűtlenebb technika indokolhatta, de általában senki nem használta ki a gyakorlatban. A legtöbb alkalmazásnál felesleges volt balanszírozgatni. De lehettek speciálisabb alkalmazások is, műszer / akármi, ahol néha jól jött.

Zajnál a kisebb érték az alacsonyabb, de ha esetleg bővebben érdekel, itt írnak róla: [link]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#39896) darvinya válasza Kernel (#39895) üzenetére


darvinya
titán

Köszönöm

Ahogy a linket értelmezem az a +7nV/√Hz már érezhető különbség, főleg hangrendszernél.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#39897) Lompos48 válasza darvinya (#39896) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A elolvastad volna a @Kernel linkjét, akkor egyetlen szorzással kiderült volna, hogy a +7nV/√Hz az 2x akkora, mint az ott felhozott példa. És mivel a 2x az 6dB-nek felel meg, akkor a te értéked 6dB-lel rosszabb, mint a példabeli. Akkor pedig az eredő jel/zaj arány 92dB. Na, azt érzékeld, ha van neked mivel! :D

(#39898) Lompos48 válasza Lompos48 (#39897) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Számarányban 39810.717055.

(#39899) atesss válasza Jim Tonic (#39882) üzenetére


atesss
addikt

Lehet...
Linux alatt még nem igazán értek egy drivercseréhez, de utánanézek létezik-e egyáltalán más hozzá.

De mitől van az, hogy egyszer megy, egyszer meg nem ?
És hogy a kompozit kábel kihúzás-visszadugás megoldja ?

(#39900) darvinya válasza Lompos48 (#39897) üzenetére


darvinya
titán

Köszönöm

Esetleg tudnál ötletet adni mi lehet a baj (#39891) darvinya?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.