Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#38601) darvinya válasza Lompos48 (#38600) üzenetére


darvinya
titán

:)

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#38602) diamondface válasza Lompos48 (#38600) üzenetére


diamondface
tag

Jogos, szóval ez egy külön kis panelen van megvalósítva, ami egy tüskesorral csatlakozik a végfokozat paneljéhez.
A probléma, hogy a tranzisztorok munkapontjai igen durván elmásztak a rajzon feltüntetett értékekről. Jelenleg a kimeneteken 2,37 ill -2,35 V helyett -64 V körüli értékek mérhetők (a táp egy cseppet szalad, 63,7/ -63,4 V helyett 67,5/ -67,4 V a tápfesz).
A Q705 és Q706 zárva van. Kollektorukon -4,1 V helyett (kb.) -67 V van.

Amikor hozzám került az erősítő, ugyan ez volt a gond. Azért fordulok hozzátok most, mert azóta 'mérgemben' készítettem egy másolatot a nyák-lemezről, és új alkatrészekből megépítettem ezt a részt. De sajna az új áramkör is ugyanúgy viselkedik.

Próbáltam már a bázisosztókba fix ellenállások helyett trimmert tenni, hogy hátha sikerül beállítani. Sikerült is, de kikapcsolás-bekapcsolás után nem álltak vissza az értékek oda, ahová én tettem őket. Jelenleg tanácstalan vagyok.

(#38603) diamondface válasza darvinya (#38601) üzenetére


diamondface
tag

?

(#38604) diamondface válasza diamondface (#38602) üzenetére


diamondface
tag

Amit kifelejtettem: a Q701, Q702, Q703 és Q704 tranzisztoroknál még minden érték oké, utána 'borul' minden.
A próbákat az egész áramkörtől függetlenül, csak a +/- tápot és tápföldet vezetékkel kivezetve végzem.

(#38605) Lompos48 válasza diamondface (#38604) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nem árulnád el nekünk a végfok kapcsolását is? Feszültségekkel még jobb lenne!

(#38606) darvinya válasza diamondface (#38603) üzenetére


darvinya
titán

Én csak a véleményemet fejtettem ki.

Amúgy a táppal minden rendben?

Nincs rövidzár szekunderen és így nincs testje valójában?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#38607) diamondface válasza Lompos48 (#38605) üzenetére


diamondface
tag

prohardver.hu/dl/upc/2014-02/01/383951_ay4e0zeaep4kcnoy_vegfok.jpg

Ha nincs(enek) a problémás fokozat(ok) bent, akkor a P701 6.,7.,10. és 11. pinjén (is) 0 V van.

Viszont, mikor a helyén volt a kérdéses áramkör, akkor azt a végfoktranzisztorok bánták :(

(#38608) diamondface válasza darvinya (#38606) üzenetére


diamondface
tag

A testhez képest a (kb.) +/- 67 V megvan stabilan

(#38609) Lompos48 válasza diamondface (#38607) üzenetére


Lompos48
nagyúr

...azt a végfoktranzisztorok bánták...

Ez a tönkremenetelüket jelenti?

A P703, P704 csatlakozókra mi van kötve?

[ Szerkesztve ]

(#38610) diamondface válasza Lompos48 (#38609) üzenetére


diamondface
tag

Igen!

(#38611) diamondface válasza Lompos48 (#38609) üzenetére


diamondface
tag

Bocs, nem láttam, hogy szerkesztettél.

prohardver.hu/dl/upc/2014-02/01/383951_oik67jgpgecad7cz_gm_selector.jpg

Jobb alsó sarokban. (A P209 egy ledes visszajelzőhöz megy)

[ Szerkesztve ]

(#38612) Lompos48 válasza diamondface (#38611) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ne haragudj, kezd késő lenni, nálam már jócskán elmúlt éjfél. Holnap majd töröm rajta a fejem. Oké?

(#38613) diamondface válasza Lompos48 (#38612) üzenetére


diamondface
tag

Persze, köszönöm szépen az eddigieket is! :)

(#38614) Lompos48 válasza diamondface (#38613) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Apró lépésekkel kellene kezdeni:

- milyen típusúak a Q705, 706? "Bírják" az így rajtuk mérhető 130-140V-ot? Jó lenne ismerni a bázisfeszültséget is.
- az IC751, 752 milyen típusú? Gőzöm nincs egyelőre, hogy mi a szerepük.

(#38615) DonThomasino


DonThomasino
veterán

Adott egy tv tuner asztali gépben, képes analog és dvb-t adások vételére.
A gond az hogy csak egy antenna bemenete van én viszont
mindkét jeltípust szeretném használni egyszerre.
Próbáltam egyszerre betáplálni a kettőt de bukó
valszeg zavarják egymást.
Létezik ilyen gondra vmi kapcsolós koax osztó?
[link]

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#38616) Lompos48 válasza DonThomasino (#38615) üzenetére


Lompos48
nagyúr

(#38617) DonThomasino válasza Lompos48 (#38616) üzenetére


DonThomasino
veterán

Hát ez elég ronda egy jószág. :DDD
Ilyen kéne csak dugós változat nem a menetes.
Milyen néven csúfolják ezt a szerkezetet?
Találtam egy ilyet.
[link]

[ Szerkesztve ]

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#38618) Lompos48 válasza DonThomasino (#38617) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Koaxiális kapcsoló. Amit találtál megfelelőnek tűnik és még olcsó is. Nem buksz vele nagyot, ha nem válik be.

(#38619) DonThomasino válasza Lompos48 (#38618) üzenetére


DonThomasino
veterán

A dolog érdekessége ha mindkét kábel bele dugom
csak az analog megy. Ha csak egyet dugok az átalakítóba
a digitális akkor se megy. Ötlet?
(tesco átalakító)

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#38620) darvinya válasza DonThomasino (#38619) üzenetére


darvinya
titán

Kép róla nincs, vagy az mi van ráírva.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#38621) DonThomasino válasza darvinya (#38620) üzenetére


DonThomasino
veterán

Semmi leírás küllemre olyan mint ez csak kicsit más az alakja.
[link]

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#38622) mezis válasza DonThomasino (#38621) üzenetére


mezis
nagyúr

Ez is egy megoldás. Egyébként jól csatlakoztattad a kábeleket ? (Abban a kis vacak kapcsolóban nem bízom. 500 MHz-en már könnyedén lehet vele "áthallás". Én egy hosszú tolókapcsolósat vettem kb 800.- Ft-ért. Rendben működik. A linkelt meg kapcsoló diódákkal működhet. 5 V-al lehet váltani.)

mezis

(#38623) Kernel válasza DonThomasino (#38619) üzenetére


Kernel
nagyúr

Téves duplázás.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38624) Kernel válasza DonThomasino (#38615) üzenetére


Kernel
nagyúr

Túlzottan csillapítja a jelszintet, ezekkel a koax. elosztókkal nem nagyon érdemes foglalkozni. Két 75 ohmos ellenállás szokott benne lenni, ami impedanciaillesztés szempontjából jó, de a jelet is leosztja. Vagy csak simán rövidzár van benne.

Vannak sávszűrős megoldások is, csak nem mindegy, hogy milyen frekvenciákról van szó. Most nem tudom a linkjét, de láttam már olyat is, ami konkrétan valamilyen frekvenciákra volt méretezve, vagyis meghatározott szolgáltatókra.

Van olyan is, ami a DC 5V antennatáp segítségével kapcsolható, noha a TV-tuner ilyet nem tud, esetleg egyéb módon lehetne beadni neki, ha távvezérlés a cél.

Van távszabályzós is, vagy itt is lehet tallózni:

http://www.konpat.hu/anttech.php?path=filters

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38625) diamondface válasza Lompos48 (#38614) üzenetére


diamondface
tag

Q705 és Q706 2SA1124. A hq-nál ezt kaptam a 2SA1038 helyettesítőjeként. Elvileg 150 V-os.
A bázisukon a teljes pozitív tápfeszültség rajta van, így visszaszívom, amit az este írtam, hogy az előző fokozat rendben van :(

(#38626) Lompos48 válasza diamondface (#38625) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Még mindig nem tudom korábbról: "A P703, P704 csatlakozókra mi van kötve?" A P209-et nem látom, de nem is kérdeztem.

(#38627) diamondface válasza Lompos48 (#38626) üzenetére


diamondface
tag

A #38611-es hsz-ban hivatkozott fotó jobb alsó sarkában van az ENB-040-2 panel(ocska) rajza. Azon van a két csatlakozó párja, az FW703 és FW704.
Ezen egy háromállású kapcsoló van (gm-selector névre hallgat), amivel 0 dB, -6 dB és -12 dB bemeneti csillapítást (?) lehet kiválasztani.

A P209-et csak azért említettem, mert erről a rajzról nem derül ki, 'hova megy' belőle a vezeték.

(#38628) DonThomasino válasza mezis (#38622) üzenetére


DonThomasino
veterán

Egyenlőre csak ez a kapcsoló nélküli változatom van.

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#38629) zoli03


zoli03
őstag

Az ilyen fajta forrasztópisztolyokban milyen gyorsan fogy el a hegy? Csak a sajátja jó hozzá, vagy otthon is lehet csinálni?

(#38630) Lompos48 válasza zoli03 (#38629) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Használattól függ. Simán gyártható cserehegy otthon is.

(#38631) szabifotos válasza zoli03 (#38629) üzenetére


szabifotos
senior tag

Nekem pont ilyen van. Én nem voltam megelégedve a gyári heggyel. Valami ötvözet lehet az anyaga vagy nem tudom, de nekem réz heggyel sokkal kényelmesebb, könnyebb volt forrasztani, mint a gyárival.

Én úgy oldottam meg, hogy vettem (ha jól emlékszem) 2mm-es réz drótót, és abból,vagdosok, hajlítok hozzá hegyet. Egy picit összébb kellett nyomnom a foglalatot, hogy szoruljon benne, de ha kapsz 2,5mm-es drótot, akkor azzal próbáld meg.

(#38632) zoli03 válasza szabifotos (#38631) üzenetére


zoli03
őstag

Ha rézzel tökéletes, akkor nincs gond. Csak nem voltam benne biztos, hogy réz heggyel is jó.

(#38633) mezis válasza DonThomasino (#38628) üzenetére


mezis
nagyúr

Én látok azon kapcsolót !

mezis

(#38634) PH-User válasza Lompos48 (#38428) üzenetére


PH-User
addikt

Az LG CRT TV-hez visszatérve!

Most megfigyeltem még, hogy jel nélkül, mikor a kék háttér jön be a hangyafoci helyett, kicsit "rezeg" a kép.
Értem ezalatt, hogy a fényereje kicsiket csökken és mindig máshol gyengébb a fényereje.
Felvenni nem tudom, de ezek előtt egyfolytában szép kék háttere volt, nem remegett a kép.
Ezt kb. azóta csinálja, mióta sípol.

Szerintetek?

[ Szerkesztve ]

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#38635) Tamy válasza DonThomasino (#38615) üzenetére


Tamy
senior tag

Pár éve én is ezzel a problémával küzdöttem, azzal a különbséggel, hogy én átkapcsolás nélkül akartam megoldani. Nálam a padlásról jön le a kábeltv koax kábele, és a padláson üzemeltem be egy tetőantennát is a DVB-T számára, így a kettőt egy kábellel akartam lehozni. Sokat nézegettem, de akkoriban nem találtam erre megfelelő közösítőt, végül a nálam okosabbak azt tanácsolták, hogy kössek be fordítva egy osztót. A biztonság kedvéért az antenna ágába beraktam egy felüláteresztő szűrőt is, hogy a földi analóg jelek ne zavarják be kábeltv adásait. Maga a módszer bevált, de az antennát egyszer be kéne lőnöm rendesen, eleinte csak néha nem jött be a digitális adás, újabban már soha. Ez viszont a nem megfelelően beállított és felszerelt antenna miatt van.

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#38636) DonThomasino válasza Tamy (#38635) üzenetére


DonThomasino
veterán

Akkor nem egyedi a probléma. :DDD
Hogy érted azt hogy fordítva?

[ Szerkesztve ]

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#38637) Tamy válasza DonThomasino (#38636) üzenetére


Tamy
senior tag

"Rendeltetésszerű használatnál" van egy bemenet és két kimenet. Ebben az esetben pedig a két kimenetet használod bemeneteknek, az eredeti bemenet meg mehet a tv kártyára.

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#38638) DonThomasino válasza Tamy (#38637) üzenetére


DonThomasino
veterán

Ahogy már íratm így próbáltam egy kapcsoló nélküli változattal.
A dolog csak az analog rendszeren működik még ha csak 1
kábellel táplálom akkor is.

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#38639) Tamy válasza DonThomasino (#38638) üzenetére


Tamy
senior tag

Osztó és osztó között is különbség van :) Ne ilyen Tesco gazdaságos szutykot használj, valamilyen F csatlakozóval szereltbe gondolkozz. Közben eszembe jutott a történet. Valamelyik fórumon érdeklődtem én is, ott ajánlotta valaki, hogy vegyem fel a kapcsolatot az Ereltronik Kft.-vel, ők kifejezetten kábeltv rendszerek kiépítésével foglalkoznak, több városban építették már ki a rendszert. Eredetileg arról érdeklődtem, hogy van-e a célnak megfelelő közösítőjük, végül ők javasolták a fenti módszert. Mivel felüláteresztő szűrő is kellett, és ők hozzám közel is vannak, így vettem tőlük egy 2-es osztót is, bár más típusból volt itthon. Nem tudom belinkelni, de az oldalukon megtalálod a Termékek/Teljesítményosztók alatt, de szerintem bármelyik normálisabb (pl. Hirschmann) megteszi.

Mint írtam, nálam tökéletesen működött, míg végleg el nem állítódott az antenna.

[ Szerkesztve ]

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#38640) diamondface válasza Lompos48 (#38614) üzenetére


diamondface
tag

Az IC751, 752-ről elfelejtettem nyilatkozni. VC5022-2.
Reméltem, hogy te fogod tudni, mi a szerepük.

(#38641) Lompos48 válasza diamondface (#38640) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nem egy mezei típus, amibe úton-útfélen belebotlik az ember.

Most, hogy látom, hogy végülis a végfok munkapontját állítják be, annál érdekesebb a dolog. A kimeneteik visszatérnek az előerősítőbe. Tehát nélkülük már másképp mehetnek a dolgok. Ugyanakkor a már kétszer kért csatlakozókhoz is kapcsolódnak. Emiatt nem tudom kizárni azt sem, hogy az előerősítő nem ludas a dologban.
Érdemes volna a végfok félvezetőit legalább műszerrel leméregetni és a 2 IC lábai között is méregetni a belső rajz alapján, mert elég sokmindenhez "hozzá lehet férni".

[ Szerkesztve ]

(#38642) Hyperion


Hyperion
senior tag

Sziasztok!

Egy nagyon alap kérdéssel fordulnék hozzátok. Kérlek nézzétek el nekem a tudatlanságom :/
Van egy kis készülékem ami az alábbiakkal rendelkezik:
1x12V kapcsolóüzemű tápbemenet
1x5V Kapcs. tápbemenet
1x220V Stabilizált tápnak (5V)

A kütyü összetétele:
1db Raspberry pi (ARM-os minigép) ami az 5V-os kapcstápról kapja a betápot.
1db USB switch, ami szintén a fentiből táplálkozik
1db LCD modul, ami HDMI-n van összekötve a pi-vel és a másik 12V-os tápból él.
1db USB-s hangkártya, ami egy stabilizált tápból nyeri az erőt.(A pi-be csak adat megy róla)

A kérdésem a következő:
Minden egység negatívját közösítenem kell? Tehát a 12V,5V,Stab 5V-ét is?
Jelenleg csak akkor működik a hangkártya, ha a stab 5v és a kapcs. 5V egyben van.

Remélem világosan fejeztem ki magam!
Köszönömszépen előre is a segítségeteket!

(#38643) Ribi válasza Hyperion (#38642) üzenetére


Ribi
nagyúr

Ez mondjuk engem is érdekelne, mert nálam is 5 külön táp van/lesz és nem tudom földdel mi a szitu ilyenkor.

(#38644) Kernel válasza Hyperion (#38642) üzenetére


Kernel
nagyúr

Nem nagyon értem a problémát, a GND a közös viszonyítási pont, mint például egy PC-ház esetében is. Nyilván galvanikusan össze van kötve, egy ponton mindent közösít az alaplap. Plusz arra a szintre kerül még a fémház is, noha azt áramra igénybe venni nem szabad.

Lehetnek ugyanakkor egyéb finomságai is a dolognak, áramút kialakítása, földhurok problémák, speciális táplálási megoldások (több viszonyítási pont, eltolt szintek), amit mindig az adott áramköri környezet határoz meg.

De mivel én alapvetően vizuális típus vagyok, főleg rajzokból értek, a fórumozók által megadott (sokszor hiányos) leírások sem mindig egyértelműek, így konkrétabb, felelős válasz sem igazán adható, szerintem.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38645) (jan) válasza DonThomasino (#38615) üzenetére


(jan)
őstag

Erre van neked szükséged, csak mielőtt meg vásárolod ellenőrizni kell hogy a tv-tunered digitális módban ad e ki kapcsolófeszültséget, ha nem nem kell egyből kétségbe esni meg kell nézni a menüben van e erre lehetőség, lehet erősítő táplálás néven lesz feltüntetve.

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#38646) darvinya válasza Kernel (#38644) üzenetére


darvinya
titán

Nem akarok beleszólni, de a net teli van rajzokkal, stb.

A legtöbb fajtánál csak egyszerű fesz. stabos kocka és kész a táp közös testtel.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#38647) Hyperion válasza Kernel (#38644) üzenetére


Hyperion
senior tag

Szervusz!

Különálló egységekről van szó, tehát nem egy PCB-n ülnek a dolgok.
Megpróbáltam gyorsan összedobni az összetételt, hátha segít.

[link]

Köszönöm! :R

(#38648) (jan) válasza Hyperion (#38647) üzenetére


(jan)
őstag

itt inkább arra kell figyelni ne legyen földhurok.

szerk: én nem használnék 2 darab 5 voltos tápot, inkáb egyet de az legyen jó minőségű.

[ Szerkesztve ]

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#38649) Hyperion válasza (jan) (#38648) üzenetére


Hyperion
senior tag

Nem akartam kapcsolóüzemű tápra kötni a hangkártyát. Viszont 3-4 A kellett a raspinak és az egyéb perifériáknak, arra meg a kapcsolóüzemű az ideális.

(#38650) (jan) válasza Hyperion (#38649) üzenetére


(jan)
őstag

jahogy az a kis mütyűr olyan sok áramot zabál ? :D

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.