Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#38451) krisztianAMG


krisztianAMG
senior tag

Sziasztok!

Ha vettem egy ilyen mérőműszert, hogyan tudom kiszámolni, hogy milyen értékű/teljesítményű ellenállás kell hozzá?

[ Szerkesztve ]

(#38452) Kernel válasza krisztianAMG (#38451) üzenetére


Kernel
nagyúr

Semmilyen, beépített sönttel rendelkezik, 10 A közvetlenül mehet rá:

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38453) g0dl


g0dl
addikt

Üdv a társaságnak.
Segítségre lenne szükségem, hogy az olyan nyomógombokat miként lehet tisztítani/javítani, ahol egy (talán szénnel) vezetővel bekent gumifelület nyomódik a nyákra rajzolt, felületre és ott egymáshoz közeli érintkezőket hozza galvanikus összeköttetésbe. Sajnos nem tudom ezek szabatos elnevezését. (pl számológépekben jellemző ez a megoldás)

Mindkét problémára, a beragadt (folyamatosan érintkező, gondolom valami vezető kosz került oda), és a nem érzékelt érintkezésre ( talán a gumi már nem vezető, vagy a másik fél oxidálódott) keresem a megoldást.

(#38454) krisztianAMG válasza Kernel (#38452) üzenetére


krisztianAMG
senior tag

Az még jobb! De akkor ezek negy nagyon értenek hozzá: " The leading line you use to connect shunt and ammeter cannot be too long." :U

A bekötésnél a terhelés elé, vagy után kell az ampermérőt kötni?

(#38455) mezis válasza g0dl (#38453) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!
Amivel nyomkodod, abban alól található fekete valami vezető gumi. Denaturált szesz, papír zsebkendő csík fogpiszkálóra és óvatosan megtisztogatni. A vezető gumi pogácsát is. A nyomtatott áramkörön óvatosan a szesszel, nehogy távolabbról leoldott gyanta befedje a vezető felületeket szigetelő rétegként.

mezis

(#38456) Kernel válasza krisztianAMG (#38454) üzenetére


Kernel
nagyúr

Az csak arra vonatkozik, hogy a sönthöz vezető huzal ne legyen túl hosszú, aminek nagy áramon van jelentősége.

Ampermérőt mindig sorosan kell beiktatni. Egy soros körön belül viszont teljesen mindegy, hol szakítod meg az áramkört.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38457) krisztianAMG válasza Kernel (#38456) üzenetére


krisztianAMG
senior tag

Köszi szépen a segítséget!

(#38458) Kernel válasza g0dl (#38453) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ha a gumipogácsa a vezetőképességét elvesztette, arra egy lehetőség: [link]

Vagy lehet kapni javítófestéket is, amit sütőben kell ráégetni a gumira.

Denaturált szesszel nem árt vigyázni, mert amit manapság kapni lehet, aceton-szerű adalékot is tartalmaz, képes megtámadni a gumit.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38459) g0dl válasza Kernel (#38458) üzenetére


g0dl
addikt

Köszi, ezek szerint a wd40 erre nem jó? Valahol olvastam, azért merült fel.

(ez a link jól jött, mert eszembe jutatta, hogy egy távirányítóm is hasonló gondokkal küzd)

[ Szerkesztve ]

(#38460) (jan) válasza g0dl (#38453) üzenetére


(jan)
őstag

Tv- távirányítókban is ilyen cucc van, a gumilapott szappanos vizzel szoktam lemosni majd öblíteni, a nyákot pedig denaturált szesszel meg papirtörölközővel. ha kívánja puha grafittal be lehet dörzsölni a gumi pogácsákat, az soakt segít, annó a régi szegák kontrollerét sokat grafitoztuk, ha már csak nagyon erős nyomásra reagál akkor lehet kapni hozzá felújító készletet, vagy homméd cigis dobozbol kivágott alupapirból lyukasztó segítségével lehet csinálni érintkezőket de ezeket elég macerás felragasztani, valamint a tartósságuk is kérdéses, de legalább ingyen van :)

idő közben látom h már előttem ajánlották a készletet :)

[ Szerkesztve ]

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#38461) Kernel válasza g0dl (#38459) üzenetére


Kernel
nagyúr

A gumilap meleg, mosószeres vízzel is tökéletesen lemosható, utána szárítás. Itt épp a zsírtalanítás a cél, mint például a szilikongumiból nyomkodás hatására kiváló ragacsos szilikonolaj eltávolítása. Nem pedig a kenés.

Bár nem emlékszem már pontosan, hogy a WD40 kenőanyagot tartalmaz-e, nem szoktam olyat vásárolni, szervizmunkára kontakt spray használatos.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38462) darvinya válasza atesss (#38450) üzenetére


darvinya
titán

A második jobb, ha asztalra fogatható.
Ha nem lehet lefogatni, akkor rosszabb a nagyító miatt kiegyenlítetlen lesz bizonyos helyzetben és eldől.

Hasonló van érvéghüvelyezőnek, de az rendesen ráklimpeli.
Inkább a pontos hüvely a lényeg és akkor rendesen rászorítja.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#38463) Kernel válasza darvinya (#38438) üzenetére


Kernel
nagyúr

A TDA2822 adatlapján 9 V táp esetére 8 Ω terhelést írnak, 6 V-nál 4Ω-ot.

Ha így nézzük, túlterhelés esetére (véletlenül feltekert hangerő) valóban nem árthat a 4 Ω-os hangszóróval sorba kötni egy ellenállást. 2,2-3,3 Ω is már elég lehet. Más kérdés, hogy ezáltal aszimmetrikus lesz a rendszer, a másik, 8 Ω-os hangszóró hangosabban fog szólni. Ezen esetleg bemeneti balanszírozással lehetne korrigálni, de eléggé tökéletlen, rossz hatásfokú megoldás.

BA5406 IC lehet csak végfokra használni?

Az egy végfok IC.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38464) atesss válasza darvinya (#38462) üzenetére


atesss
addikt

Szerintem ezeket nem lehet asztalra fogatni. Van egy nehéz talpa, aztán annyi.
Amit te mondasz, az már egy másik árkategória lehet sajnos...
A nagyítónak nem hinném hogy olyan nagy súlya lenne. Az viszont lehet, hogy a rajta lévő nagyító miatt könnyebb fellökni (nagyobb felület - könnyebben hozzáérsz véletlenül).

HR elektronikában szoktam venni a szigetelt érvéghüvelyeket. Nem hinném hogy annak gond lenne a minőségével.

(#38465) (jan) válasza Kernel (#38461) üzenetére


(jan)
őstag

A WD40 ben van kenőanyag.

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#38466) darvinya válasza Kernel (#38463) üzenetére


darvinya
titán

Köszi.

Esetleg arra gondoltam, hogy lenne 2db 4Ω 5W-os hangszóróm és a 8Ω 40W-osat sub kapcsolással kötnék.
Vagy BA5406 IC hajtaná meg 8Ω 40W-osat.

BA328 helyett a TDA2822-est használnék ez hajtaná meg a 4Ω-osokat oldalanként.
Az nem tudom, hogy a 8Ω-os hangszórót minként kössem sub-ban mindkét csatornáról vegye le a jelet.

(#38464) atesss

pedig van tömege annak a ∅12cm-es 1½×-es nagyítónak.
A kisebb ebből a szempontból jobb, mert ∅6-6.5cm-es nagyítójú.
A lábazatából könnyebb kialakítani rögzítést.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#38467) sörösló válasza Lompos48 (#38400) üzenetére


sörösló
aktív tag

Ezért írtam hogy térerő és helyfüggő. Anno a padlásra tekert hurokantennával simán világított a 40 W-os fénycső, igaz "rálátott" a helyi adó tornyára (max 1 km) ! Továbra is nyitott a kérdésem: - Van-e még a Paks-i Kossuth adón kívül érdemleges térerővel sugárzó KH adó a környéken?

(#38468) Lompos48 válasza sörösló (#38467) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Pakson (sajnos) inkább gamma sugárzás lehet(ne). :D A solti ellenben 2MW, a lakiteleki pedig 120kW. Utóbbi közelről talán elég egy kis fénycsőhöz.

[ Szerkesztve ]

(#38469) sörösló válasza Kernel (#38458) üzenetére


sörösló
aktív tag

Én simán ultrával, vagy valami hasonló mosogatószerrel szoktam javítani, az elektronika panelek is simán bírják, persze jól meg kell szárítani használatbavétel előtt!

(#38470) sörösló válasza Lompos48 (#38468) üzenetére


sörösló
aktív tag

:U Igazad van, mostanában sokat foglalkozom az atomerőmű bővítésével. Tényleg Solt, bocsi mindenkinek. :U
A padlásra tekert antenna a nyíregyházi KH adót csapolta meg.

[ Szerkesztve ]

(#38471) Lompos48 válasza sörösló (#38470) üzenetére


Lompos48
nagyúr

...mostanában sokat foglalkozom az atomerőmű bővítésével...

Ha csöppen neked is, akkor ne búsulj! :D

(#38472) sörösló válasza g0dl (#38459) üzenetére


sörösló
aktív tag

Eszedbe ne jusson! Ásványolaj származék, sokmindenre jó, de a gumialkatrészeket kivégzi.

(#38473) sörösló válasza Lompos48 (#38471) üzenetére


sörösló
aktív tag

Bocsi hogy Off, de nagyon nem örülök neki! Még akkor sem örülnék, ha valami "csöppenne" belőle. Baromság az egész. Ha gondolod, priviben értekezhetünk róla kicsikét. Sok dologra emlékszem, amit sikeresen kitöröltek a köztudatból. On.

[ Szerkesztve ]

(#38474) Lompos48 válasza sörösló (#38473) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Bocs!

[ Szerkesztve ]

(#38475) darvinya válasza sörösló (#38470) üzenetére


darvinya
titán

Egyetlen villamos erőmű lehetőségünk gazdaságos üzmeltetésre.

Az új öko rendszerekhez nincs elég alapanyag.

Igaz lehetne új technológiát próbálni, de ahhoz meg ott fent… buták és a valódi ”újítónak” nincs lehetősége/támogatotsága kifejleszteni az eszközt.

Sőt hiába van ötlet elakad, mert csak a X-ek számítanak.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#38476) mezis


mezis
nagyúr

A dunai vízi erőművet nem lehetne "visszacsinálni" ? :F

mezis

(#38477) sörösló válasza darvinya (#38475) üzenetére


sörösló
aktív tag

Kedves Barátom! Pár éve utaztam végig dél-németországot. A déli háztetőkön sehol se látsz piros cserepet, mindenütt a napelemek feketéje dominál. A gépszíneken, sőt még a délre néző pottyantós budik tetején is napelemfekete az uralkodó szín! Az autópályák mellett hektárokon át csak napelemet látsz, a közepén az "energiezentrale" amihez a trafó és a távvezeték csatlakozik. Az előző évben a német energiaárak majdnem negatívba fordultak. A gázos és szenes erőművek már azt is bevállalták volna, hogy ők fizetnek, csak átvegyék tőlük az energiát, hogy ne kelljen leállni. A naperőművek és a szélmotorok annyi energiát termeltek (ingyen), hogy nem nagyon tudták hova elhasználni. A francia atomerőművek csak a svájci, olasz, és a saját vízierőművek közösen működtetett hálózata közreműködése által üzemelhetnek. Ha elég az atomerőművek által termelt energia, a vízierőművek mellékágon üzemelnek, ha csúcsidő van, belépnek a vizesek is. Egyfajta akkumulátorprobléma ez, ami csak az alaperőművek (atom) és gyorsan ki-bekapcsolható termelők (pl. vizesek) együttműködése oldhat meg. Ezért kellett volna akkoriban, amikor a Paks II ütem megépítése szóba került, a Bős-Nagymaros gát és erőmű. A csúcsidőn kívül a szivattyúk Paks felesleges energiájával vizet toltak volna fel a Pilisben kialakított tározókba, a csúcsidőben meg betermeltek volna a leeresztett vízzel hajtott turbinákba. De ez a vonat már elment...

[ Szerkesztve ]

(#38478) mezis válasza sörösló (#38477) üzenetére


mezis
nagyúr

Lehet, hogy arrafelé az adóbefizetők pénzét nem gigaberuházásokra költötte a kormány, hanem szétaprózta sok kis zöldenergiára (szélerőművek), lakossági energiatakarékos beruházások támogatására (hőszigetelés, napkollektor, napelem, geotermikus hőszivattyú)? :F

mezis

(#38479) Marcika80


Marcika80
tag

Na akkor a csoda, Stirling motorral itt foglalkozik valaki? Egész komoly kis erőgépet lehetne belőle építeni :)) :DD

(#38480) Kernel válasza darvinya (#38466) üzenetére


Kernel
nagyúr

A BA328 előerősítő, a TDA2822 pedig végerősítő, ezek egymással nem helyettesíthetők.

2.1 rendszerről volt már szó a topikban: [link]

A pirossal bekeretezett áramkör végzi a közösítést és a mély hangok leválasztását.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38481) sörösló válasza Marcika80 (#38479) üzenetére


sörösló
aktív tag

"Stirling motorral itt foglalkozik valaki?"
Régóta kísért a forrólevegős üzem, de gazdaságosan működtethetőt még senkinek se sikerült csinálni. Pedig már az 1800-as évek végétől létezik az elmélet. Nem kéne a spanyolviaszt újrafeltalálni... Meg hát nem is kifejezetten elektronikai témakör. :(

(#38482) szabifotos


szabifotos
senior tag

Egy gyors kérdés: Ha multiméterrel meg akarom tudni egy elem/akku töltöttségét akkor az áramerősséget kell nézzem, és nem a fesz.-t, ugye? :)

(#38483) PHM válasza szabifotos (#38482) üzenetére


PHM
addikt

A feszültséget kell mérned, miközben ismert, állandó árammal terheled.
Csakhogy mind a terhelő áram, mind a viszonyítási feszültség más-más
minden elemnél/akkunál.
Azaz más árrammal kell terhelni pl egy AAA és egy C akkut, valamint
nyilván más lesz a mérvadó kapocsfeszültség egy lítiumakkunál.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#38484) sörösló válasza szabifotos (#38482) üzenetére


sörösló
aktív tag

Hát nem. Az "áramerősséget" hogy szeretnéd mérni? Egyáltalán szerinted mi az hogy "áramerősség"??? Kapocsfeszültség az mérhető. Ha a cellának megfelelő értékű, akkor legalábbis "nem rossz", de hogy mennyire és mennyi ideig terhelhető, az egyáltalán nem állapítható meg egy méréssel.

(#38485) Lompos48 válasza sörösló (#38484) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Most röhögni fogtok rajtam, pedig igaz lesz a mese. :))

Nagyon rég elemek állapotát saccoltuk meg 10A-es sávra állítva az analóg műszert, majd egy pillanatra hozzáérintettük az elemhez. Jó érzéssel disztingváltuk a gyenge és még betehető elemeket a hirtelen kitérésből ítélve. A műszer nem ment tönkre és az elem se sínylette meg csak egy picit.

Igaz. Ez nem mérés! És az elemek/akkuk töltöttségét nem lehet megmérni egyetlen méréssel/műszerrel.

(#38486) darvinya válasza sörösló (#38477) üzenetére


darvinya
titán

Ez ott szép és igaz.
De áruld már el, hogy Mo. az átlag család ilyen beruházáshoz honnét veszi a tőkét.
Deviza hitelből nem, s egyáltalán hitelből sem.
Mert a bankok ilyenre nem adnak, vagy ha adnak akkor 600%-os kamatos kamattal.

Én is erről írtam kicsit nagyon virág nyelven.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#38487) moha21 válasza sörösló (#38477) üzenetére


moha21
addikt

Igen, hát most a németek elméletileg azt tolják, hogy ők leállítanak minden atomerőművet.

A napenergiával a legnagyobb gond annak tárolása és amíg ez így van addig nem kérdés a többi erőmű létjogosultsága.

"A naperőművek és a szélmotorok annyi energiát termeltek (ingyen), hogy nem nagyon tudták hova elhasználni. "

Ez nekem azért furcsa, mert a villamos energiát pont azért szeretjük, mert könnyen szállítható. Miért nem exportálták akkor?
Francia országban meg majd a 80%-a az atomenergiából származott.
A gázturbinás erőműre is szükség lesz, mint csúcserőműre egy ideig még, mert erre sincs még más alternatíva.

Ez persze nem azt jelenti, hogy nem értek egyet a németek arra való törekvésével, hogy nagyobb részesedés legyen megújuló energiaforrásból csak az nem tetszik ahogy erre a pénzt kerítik...

A dunai vízlépcsőért kár az el lett baszva, ettől függetlenül én helyeslem a Paksi erőmű bővítését.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#38488) radi8tor


radi8tor
MODERÁTOR

Orosz csodaszerkezet. :)

⭐ Stella

(#38489) hNp88 válasza radi8tor (#38488) üzenetére


hNp88
aktív tag

más nem is lehetne. :DDD

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#38490) (jan) válasza g0dl (#38459) üzenetére


(jan)
őstag

Elméletileg a wd 40 mindenre jó. még legózik is helyetted :DDD

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#38491) #22145024 válasza radi8tor (#38488) üzenetére


#22145024
törölt tag

Sok más mellett ideális a lépésfeszültség megértéséhez :K
Bár nem bíztatnék ilyen megépítésére senkit az itt-ott hiányos érintésvédelem miatt.
Ehhez hasonlót a garázsban fusizó fényezőktől láttam. Ők evőeszköz helyett villáskulcsot lógattak a vízzel teli vödörbe, ez szolgált a merülőforralóként

[ Szerkesztve ]

(#38492) Lompos48 válasza radi8tor (#38488) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ha a virsli lineárisra van főzve, akkor a mutatványhoz esetleg 100V is elég. (Hármasszabály) :))

(#38493) mezis válasza radi8tor (#38488) üzenetére


mezis
nagyúr

Akkor ez most egy villásreggeli ? :F

mezis

(#38494) (jan)


(jan)
őstag

Volt itt szó a detektoros rádiórol, találtam egy jópofa videót a dologról, érdemes megnézni a feltöltő többi videóját is, ügyes cuccokat csinál.

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#38495) tornas válasza mezis (#38493) üzenetére


tornas
őstag

Beleharapnál jelen állapotában? :DDD

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#38496) Gyula84


Gyula84
veterán

Hello

Van 6db nicd akkum 1800mAh kapacitásúak sorba vannak kötve plusz egy műszer is amper mérő állásban és 180mA el töltöm most már 12. órája a kérdés az hogy a műszeren csökkenni fog a felvett A ha már feltöltődtek? bocs ha hülye kérdés

[ Szerkesztve ]

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#38497) Lompos48 válasza Gyula84 (#38496) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ha áramgenerátorral töltöd, akkor nem. Ha feszültségforrással, akkor a kapocsfeszültséghez való közelítéskor igen. Ha a feszültségtartalék nagy, ugyancsak nem.

(#38498) Csabi1984


Csabi1984
addikt

Sziasztok. Segítséget szeretnék venni. Tudtok olyan digitális multimétert ajánlani amire lehet alapozni? Amivel tápegységet lehet ellenőrízni illetve elemet csekkolni. Néztem a Voltcraft féle változatokat Hobby illetve némi munkára lenne fontos ezért nem szánok rá max 8000 Ft-ot :)

(#38499) Gyula84 válasza Lompos48 (#38497) üzenetére


Gyula84
veterán

Köszönöm :R

levettem rámértem a cellákra és 1.48v os feszültséget mutat úgy vélem ezek tönkrementek vagy tévedek? :(((

[ Szerkesztve ]

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#38500) Lompos48 válasza Gyula84 (#38499) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nem hiszem. Közvetlenül töltés után közelítik az 1.5V-ot.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.