Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#38251) Kernel válasza johniee (#38250) üzenetére


Kernel
nagyúr

A sztereó jack 3 pólusú, mono készülékek nincsenek már lényegében. Ha össze van kötve a dugóban a bal-jobb, akkor egy sztereó bemenetre kapásból csatlakoztatható és mindkét oldalt meghajtja.

De a kapszulás (elektret) mikrofon nem dinamikus.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38252) moha21


moha21
addikt

Üdv!

Adott egy lakás ahol nekem is kellett villanyt szerelnem.
A szolgáltató betáplálásától 4 elosztó szekrénybe megy az áram.
Ezek mindegyike 72 modulos kep és mindegyik tele is van!
Tehát a lakás dugig van mindenféle elektronikával.
Én csak az utolsó elosztó készítésében és az onnan táplált hálózat kiépítésében vettem részt, a többit a kollegám az évek alatt hozta össze. :-)
Mindegyik elosztó tartalmaz 30mA érzékenységű FI relét, a 4 elosztó egymástól teljesen független, tehát az egyik elosztó az lakás 1-et, a 2-es a lakás 2-őt, a 3-as az udvart, a négyes a padlást táplálja.
A gond az az, hogy az FI relék teljesen random leoldanak és nem igazán tud a kolléga mit kezdeni vele. Hozzám fordult, de én is tanácstalan vagyok. Annyi elektronika van a házban, hogy nem igazán tudom merre induljak?
Közelmúltban egy lakásnál egy indukciós sütő nyomta le az FI relét mindig. Ott a gyártó megvizsgálta az eszközt és közölte, hogy nem fog működni FI relével...

Amire én gondolok:

1.A több km(!) vezeték egymással kapacitíven viselkedik és szivárgó áram lép(het) fel.

2. A vezetékek egymást közt feszültséget indukálnak.

3. félvezetős eszközök nem megfelelő szűréssel telenyomják felharmonikusokkal a hálózatot.

Szerintetek merre kellene elindulni? Mert az odáig oké, hogy van valami elmélet, de ebből valamit produkálni is kellene. :-)

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#38253) Lompos48 válasza moha21 (#38252) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Az ABB szerint:

Typical causes of unwanted RCD tripping could be:
– presence of leakage current with modest value but with high level of harmonics or high frequency;
– presence of transient impulsive currents (e.g. usually caused opening and closing of capacitive or inductive loads);
– overvoltages caused by lightning;
– transient impulsive currents added to permanent leakage currents already present (eg. caused by electronic devices).

(#38254) mezis válasza moha21 (#38252) üzenetére


mezis
nagyúr

A vezetékeknél nincs kavarodás ? (1-ről kapja a fázist, de a 2-ből kapja a földet. Bár ilyen esetben egyetlen 10 W-os fogyasztó is biztos leoldást jelentene.)
Valamikor mértem sodrott, háromeres dupla szigetelésű kábel vezeték kapacitását, talán 1 nF/m lehetett.

mezis

(#38255) Lompos48 válasza mezis (#38254) üzenetére


Lompos48
nagyúr

...háromeres dupla szigetelésű kábel vezeték kapacitását, talán 1 nF/m lehetett. :F

Valami ott nem stimmel az eredménnyel. Az RB6 típusú koax kábel kapacitása 50±3 nF/km.

(#38256) fero02 válasza moha21 (#38252) üzenetére


fero02
veterán

Nincs véletlen villanybojler a lakásban?

(#38257) mezis válasza Lompos48 (#38255) üzenetére


mezis
nagyúr

Mi köze a koax kábel kapacitásértékének a villanyvasaló zsinór kapacitásához ? :F

mezis

(#38258) Lompos48 válasza mezis (#38257) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Csak összehasonlításként. :)

(#38259) moha21 válasza mezis (#38254) üzenetére


moha21
addikt

Talán szerdán fogok személyesen kimenni, addig max hétfőn tudom kollégám megkérdezni.

A legnagyobb gond a vezetékelléssel, hogy nagyon sok a bővítés rajta és a 75%-át nem is én csináltam.

Itt válaszolnék fero villanybojleres kérdésére is. Az alsó szinten nem is tudom mi minden van, de csak dzsakuzzi van 2-3, több klíma miegymás.
Minden ajtó mellett egy tablet, amiről a páratartalomtól kezdve minden szar szabályozható a lakásban. Ráadásul egy rakás minden szünetmentesre is van kötve.
Van vagy 30 ablak, mind elektromos redőny + biztonsági rendszer amit szintén külön csapat csinált..
Egyszerűen nem tudom hol kellene kezdeni...
Tényleg annyira zsúfoltak az elosztók is, hogy borzasztó. :-)

"A vezetékeknél nincs kavarodás ? (1-ről kapja a fázist, de a 2-ből kapja a földet. "

Mivel kizárni nem tudom akár lehet is, de viszonylag ritkák a leoldások és teljesen szimultán módon mennek.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#38260) fero02 válasza moha21 (#38259) üzenetére


fero02
veterán

A FI relék voltak már cserélve? Milyen márka? Az XBS-nél vannak furcsaságok, több szerelőtől is hallottam nemrégiben, mikor érdeklődtem náluk egyéb okokból.

Lompos48: RG6 akart lenni az az RB6, ugye? :U ;)

[ Szerkesztve ]

(#38261) Lompos48 válasza fero02 (#38260) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Persze. :K

(#38262) moha21 válasza fero02 (#38260) üzenetére


moha21
addikt

Voltak cserélve, Aeton, stilo, merlin, xbs-t nem használunk.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#38263) darvinya válasza moha21 (#38259) üzenetére


darvinya
titán

Dzsakudzzi, klíma egyszerre indulva okoz fesz eltolódást és áram lökést.

(#38249) Kernel

Oké.
A 18kΩ ellenállás és 20kΩ-os poti úgy helyettesítem, hogy 8.2kΩ ellenállás 10kΩ-os potival.

Más

Az az érzésem kinyírtam a TDA2822 IC-t.
Alig van mély és erőtlen, torzít veszettül. :D

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#38264) moha21 válasza darvinya (#38263) üzenetére


moha21
addikt

Az "áram lökés" inkább a kismegszakítót érdekli ( nem számítva az fi relé névleges teljesítményét ).

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#38265) darvinya válasza moha21 (#38264) üzenetére


darvinya
titán

Ez nem zárlat/túl áram, hanem a fesz eltolódásból fakadó negatív áram.

Mint az armatúra áram.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#38266) Lompos48 válasza darvinya (#38265) üzenetére


Lompos48
nagyúr

...a fesz eltolódásból fakadó negatív áram. :Y

Naaa!

(#38267) mezis válasza darvinya (#38263) üzenetére


mezis
nagyúr

Nekem feltehetően "áramlökéstől" kapcsolt le egyszer a Fi relém. (Kb 30 éves, mechanikus.) Az utcán földkábel. Nagyon közel villámlott, dörrent igen nagyot. (Lehet, hogy a lökéshullám oldott, mechanikusan ? :F )

mezis

(#38268) moha21 válasza mezis (#38267) üzenetére


moha21
addikt

egy villám néhány 10 us alatti 100kA-es árama azért érdekes feszültségeket tud indukálni, az kicsit más mint mikor egy klíma meg egy dzsakuzzi leindul :-)

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#38269) moha21 válasza darvinya (#38265) üzenetére


moha21
addikt

Az armatúra visszahatás az teljesen más ott annyi van, hogy a mágneses terek egymásra ( számunkra ) nem kívánt hatást gyakorolnak.

A negatív áramot nem tudom mihez képest érted .

Ha vektoriálisan nézem, akkor lehet a fázistényező az e^-j/(pi/2), ideális kondenzátornál, de a fenti eszközök inkább induktív jellegűek.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#38270) Gyula84


Gyula84
veterán

sokszor benézek ide nagyon sokszor azt mondom hu de nem értek az elektronikához :D

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#38271) krisztianAMG


krisztianAMG
senior tag

A kapcsolóüzemű tápok kimenete nagyon zajos tud lenni, és sokszor jelenik meg a kimeneten némi váltóáram is. Az mennyire lenne járható út, ha a tápból kijövő áramot újra egyenirányítanám, majd simítanám? Jó, tudom, végtermékből nem lehet várat építeni, de hozna némi javulást?

[ Szerkesztve ]

(#38272) PHM válasza krisztianAMG (#38271) üzenetére


PHM
addikt

Újra egyenirányítani szerintem felesleges, de egy LC szűrő segíthet.
A kondi alacsony ESR-rel rendelkezzen és nem árt egy kis értékű
kerámia kondenzátor sem vele párhuzamosan.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#38273) Lompos48 válasza mezis (#38267) üzenetére


Lompos48
nagyúr

és @moha1

Ott vannak felsorolva. :K

[ Szerkesztve ]

(#38274) atesss


atesss
addikt

Üdv !
Egy léptetőmotor meghajtót kellene összeraknom, méghozzá elég rövid idő alatt.
AVR fogja vezérelni (ezt a részét - sajnos - időhiány miatt nem én csinálom), tehát egy Dual Full H-Bridge kellene.
A költségkeret a korábbiaknál szabadabb. Nem azt mondom, hogy mondjuk 10e-t el kéne költeni erre a részre, de nem 1-2e Ft-on múlik a dolog.
Mivel az idő kevés, és más dolgot is meg kell csinálni, preferálnám a kész IC-t.
Ha már próbanyákon kell külön alkatrészeket forrasztgatni, az nagyon tudja enni az időt...

A léptetőmotor valószínűleg ez lesz: [link]
A számolt max. nyomatékigény 0,75Nm, tehát elvileg elég nagy tartalék van benne.
Mivel a motoráram 4,2A (ha ki akarjuk használni a teljes nyomatékot), és az időperiódus egy részében e fölé kell menni, ezért 5A feletti H híd kellene igazából.
De mivel nem kell a max. nyomaték, ezért azt mondom, egy 5A-es már elegendő lenne.
Kérdés, hogy külön IC-ben kapok-e még ekkorát ?
Ha rendelni kellene (pl. Farnell, RS, stb.), nem olyan nagy gond. Gondolom a szállítás 2000Ft felett nem nagyon lehet, az még belefér (ha tényleg olyat árulnak, ami kell). Persze nem mondom hogy nem preferálnám ahol személyesen is át lehet venni (pl. a HR-ben a TME-től rendelt dolgokat).

(#38275) Kernel válasza krisztianAMG (#38271) üzenetére


Kernel
nagyúr

Az elektronikában szinte mindenféle jelből lehet mindenféle jelet alakítani, csak nem mindegy a felhasználási cél, áramigény, áramköri környezet.

"Újraegyenirányítás" nem a legjobb kifejezés, mert ami már egyszer egyenirányítva lett, azt nem nagyon lehet még egyszer. Csúcsra tölteni lehetne egy következő kondenzátort, de ennek esetleg akkor lenne értelme, amikor a tápegység kimenetén közvetlenül van egy nagyobb terhelés, utána beiktatok egy diódát, amivel csúcsra töltök egy kondit, valamilyen kisebb terhelés céljára. De ez még így sem egy bevett eljárás.

Annak viszont végképp semmi értelme, hogy a táp kimenetére csak egy dióda menne, utána ismét egy puffer, mert ennyi erővel az a kondi direktben is köthető, vagyis párhuzamosan a táp saját pufferével. Szűrés szempontjából gyakorlatilag ugyanaz, de legalább nem vész el semmi a diódán.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38276) artiny


artiny
őstag

hello

nincs tolto a fenykepezomhoz,nezzegettem youtube videot ahol usb kabelt szetszednek es ugy toltik az elemet a fenykepezohoz.

http://www.youtube.com/watch?v=4YeDFbw4aeE
http://www.youtube.com/watch?v=pFz77Pa8Dw8

arra lennek kivancsi hogy melyik a negativ es pozitiv kabel,melyik szin?

amit szetszedtem kabel az igy nez ki belul:
kabel

ezt talaltam neten,
[link]

de a videobana piros es a fektet hasznaljak, a kep szerint meg a feher es zold a +-

(#38277) Lompos48 válasza artiny (#38276) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A fehér-zöld pár a képeken IS az adat szálai. A táp azokon is piros-fekete.

[ Szerkesztve ]

(#38278) artiny válasza Lompos48 (#38277) üzenetére


artiny
őstag

koszonom a valaszt

akkor a fekete pirossat fogom hasznalni.

Multiméterrel letudom mérni hogy ment az elembe 5perc után feszutlseg(hogy mukodik e a toltes)?

van egy ilyen multimeterem:
http://www.bucek.name/meraky/mm-digitmultmete.dat/mm-m3800.jpg

most igy van bekotve a mero kabelek: [link]

DCV voltra kell tekerni a mérést és kb. 2 - 20 ra állitva kilehetne mérni hogy mennyi energia van az elemben ,hogy toltes utan osszetudjam hasonlitani hogy ment e bele valami? ha nem igy akkor hogyan merjem le,hogyan allitsam be a merot?

(#38279) krisztianAMG válasza Kernel (#38275) üzenetére


krisztianAMG
senior tag

Nem csak egy diódára gondoltam, hanem egy egész hídra. Az egész abból indult ki, hogy egy ilyen erősítőt régebbi számítógép tápra kötve a bemenetén (!) lett több, mint 3V váltó. (A magasfrekvencia csodái...) És akkor kezdtem el ötletelni, hogy hogyan is lehetne kevésbé zajossá alakítani.

Köszönöm az okosítást, megpróbálkozom az LC szűrővel.

Induktivitásnak PC tápból mentettet lehet használni?

[ Szerkesztve ]

(#38280) #22145024 válasza atesss (#38274) üzenetére


#22145024
törölt tag

Szerintem érdemben nem lesz olcsóbb, mintha ezt is megveszed készen a klaviotól. Arra legalább van garancia, civilizáltan be van dobozolva, és megbízható csatlakozók vannak mind a kimenetre, mind a bemenetre.

Azt nem tudom, hogy a legkisebb és a legnagyobb közt csak a végtranyó/hűtőborda/áramkorlát-e a különbség, dee gyébként minden más ugyanaz? Ezzel esetleg lehet fogni valamennyit, de cserébe elbukod a garit. És sokkal tovább tart a bütykölés

(#38281) Kernel válasza krisztianAMG (#38279) üzenetére


Kernel
nagyúr

Egész híd pláne értelmetlen. Amúgy is is, de főleg ebben az esetben, ahol egy negatív testelésű rendszeren belül vagy, a hídból egy dióda kapásból rövidre záródik.

Elvileg a végfok bemenetén sem lehet 3V AC, attól már szétszakadna a hangszóró. Zúgni szokott, az tény. A képen szereplő fojtóval lehet próbálkozni, de az adott célra lehetne nagyobb menetszám is, vékonyabb huzallal.

Ilyenkor a végfokpanelon lévő 1000 µF nagyságrendű puffer külön problémát okoz azáltal, hogy tápvezetéken komoly töltőimpulzusokat generál, ami fojtóval csökkenthető, jó esetben.

Én a számítógép saját tápegységére kombináltam egy sztereó végfokot, ami kvadro rendszerben a hátsó hangdobozokat hajtja (az első hangfalak egy komolyabb, külső erősítőről mennek), ahol további problémát jelentett a táp-GND és a kimenet-GND között előálló, zajjal terhelt feszültségkülönbség.

De még különálló PWM tápokkal próbálkozva is elég problémás volt, úgyhogy részsikerek után egyelőre inkább ráakasztottam egy vasmagos trafót. Későbbiekben a PC +/-12V tápra kötött végfokkal akarnék majd kísérletezni, ami ezáltal nem a GND irányából veszi az áramot, így kicsit változhat a felállás.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38282) #22145024 válasza Kernel (#38281) üzenetére


#22145024
törölt tag

mennyie nehéz felpöckölni a -12V-os ágát egy PC tápnak? (mármint teljesítményt tekintve)

[ Szerkesztve ]

(#38283) Kernel válasza artiny (#38276) üzenetére


Kernel
nagyúr

Én mondjuk nem mernék csak a színekre hagyatkozni, a gyártók beköthetik tetszés szerint a kábelt, ezért ellenőrizni is ajánlott, méréssel.

De amúgy tökéletesen szakszerűtlen eljárás, Li-ion akkura még rövid időre sem illik 5 V-ot kötni. A csupasz vezetékek pedig törvényszerűen össze szoktak záródni, ami az USB-kimenet védőalkatrészét (PTC biztosíték) kínozza, szerencsétlen esetben ki is nyírhatja.

Ehhez képest egy ócska telefon belsejéből is ki lehet vezetni a 4,2 V töltőfeszültséget, vagy olcsón kapható is ilyen töltő.

(#38282) mintAdarab

Mármint kicserélni a -12V diódát nagyobb áramúra? Nem egy nagy kaland, ha leszámítom belőle a lustaság faktoromat.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38284) #22145024 válasza Kernel (#38283) üzenetére


#22145024
törölt tag

A tekercset nem kell hozzáigazítani?

(#38285) Kernel válasza Kernel (#38281) üzenetére


Kernel
nagyúr

Pontosabban az első bekezdés másra vonatkozik, ott még abban gondolkodtam, hogy szintén a PC saját tápjáról menne a végfok is. Különálló tápnál más a helyzet, de a híd mindenképpen értelmetlen.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38286) Kernel válasza #22145024 (#38284) üzenetére


Kernel
nagyúr

A -12V kimeneten nem szokott lenni beépített fojtó, vagy meg kell nézni. A szekunder huzalvastagság meg nem gond, mint volt is róla szó a topikban, hogy a +12V is arról megy, így azon nem múlik.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38287) darvinya


darvinya
titán

Üdv

Adott egy 230V~/12V~ trafó.
A primer oldal osztot tekercses, szekunder 1 tekercses.

Ezt most miért lett így kialakítva?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#38288) Kernel válasza darvinya (#38287) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ha EI magos trafó, akkor csak annyi, hogy így 110-115 V-ra is használható, olyankor a két primert párhuzamosan kell kötni.

Ha kétoszlopos trafó, akkor meg kétfelé kell osztani a primert és a szekundert is, hogy szimmetrikus legyen a vasmag gerjesztése. Neten talált kép:

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38289) atesss válasza #22145024 (#38280) üzenetére


atesss
addikt

Hát az 5A-t tudó (5,6A) vezérlő a Klaviónál 22860Ft: [link]
Ez azért nem kevés pénz !
De a 4,2A-es is 16500: [link]
Az AVR szoftverben a motorvezérlő híd meghajtását közvetlenül meg tudja írni a kolléga - felár nélkül.
Sőt, az eddigi gyakorlata alapján szerintem még lehet majdnemhogy nehezebb lenne erre a kész vezérlőre megírni a szoftvert.
Ha egy ilyen min. 16,5e-s vezérlő helyett megúszom egy IC-vel (szerintem 4e körülinél nem nagyon lehet több) + pár kiegészítő alkatrésszel, egy hűtőbordával (nem kell túl nagy, mert szakaszos üzem lesz, a max. az 6-7 perc működés egyben, és utána 1h pihenés), egy próbanyákkal, két sorkapocsléccel, meg egy műszerdobozzal (plusz egy fél napos munkával), az azért ennél jóvalta kevesebb lenne.

Amúgy a táp is még kérdéses.
Klaviónál a tápoknak is elég húzós ára van.
Mivel nekünk nem kell nagy sebesség (kb. 60-100rpm között fog járni a motor), ezért alacsonyabb feszültség is elég lehet - de ezt egyelőre nem tudtam még pontosabban kiszámolni.
Ami olcsón elérhető, az a 12V lenne, egy 10A-t tudó jobb PC-táp elég "filléres" dolog (a többi megoldáshoz képest).
48V-os telekkommunikációs tápot lehet tudok szerezni olcsóbban - de az még úgy is simán 10e felett lehet.
De a kettő közt végképp nincs olcsó ötletem...

(#38290) Lompos48 válasza artiny (#38278) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Igen, igen, igen.

DCV voltra kell tekerni a mérést és kb. 2 - 20 ra állitva kilehetne mérni hogy mennyi energia van az elemben...

Energiát nem tudsz mérni, de a feszültség növekedését meg tudod állapítani.

Figyelj arra, amit Kernel írt! Direkt az USBre kötni nem szabad. Legalább egy áramkorlátozó ellenállás kell sorba és még így is állandóan figyelni kell (műszerreol vagy elektronikával) az akku feszültségét.

(#38291) krisztianAMG válasza Kernel (#38285) üzenetére


krisztianAMG
senior tag

Köszönöm a segítséget! :R

(#38292) #22145024 válasza atesss (#38289) üzenetére


#22145024
törölt tag

nem akarlak meggyőzni semmiről, de a felállított paraméterlistád alapján a klavios a járható út. Azt szerintem te is érzed, hogy ez nem egy egydélelőttös valami lesz, ha egy zacskóban lévő IC-ből indulsz ki.

BTW tudtommal nincs ilyen IC készen, ami könnyen el is érhető.
Viszont ha már AVR, akkor ebayen van készen AVR-alapú vezérlő, mit emlékeim szerint pont ilyen könnyű meghajtani, mint klaviost, vagy akármelyik hobby-CNC-s vezérlőt: step-dir. (szerintem ezt nagyon kódolni sem kell, van ezernyi fent a neten)
Szal ha rákeresel erre az AVR-es megoldásra (egy ember fejleszti/árulja), akkor az megmondja, hogy mennyire lehet felturbózni, mert szinte biztos, hogy nem 5+A-es. Elméletben jobb, mint a klavios/kínai dolog és a forráskódja is letölthető.

PC-tápnál nem találsz olcsóbbat. Néha itt a Ph! aprón árulnak "no-name", új, Delta400-as tápot. De azt tudni kell, hogy a léptetőmocik nem repesnek azért a sok felharmonikusért, ami az ilyen tápok kimenetén megjelenik. Bár tönkre nem teszi...

Ha ki tudsz indulni egy levetett halogénizzó tarfójából, akkor abból, meg a fiókban lévő alkatrészek felhasználásával össze tudsz dobni egy olcsó lineáris tápot. Tán még a 12VDC is meglesz fixen. Ha szerencséd van, az 5A-es LDO sem fog lekorlátozni még 5.5A környékén. (ha igen, akor raksz mellé egy végtranyót)

(#38293) VegyesTamás


VegyesTamás
senior tag

sziasztok! egy pc kormány egység váltó részének alaplapjánál a TP 108 felirat fölötti gomb "hiperérzékeny", mindig benyomódik önkívületi állapotban. Már látszik, hogy elvágtam a pcb-n az eret mindkét helyen de méh mindig nyomkodja magát, hogy lehetne ezt kiiktatni végleg?

ha jól látom a TP 108 -as az R94 hez fut be, és elég furán néz ki. Mi lenne, ha azt leforrasztanám?

itt látszik

Tiktokpomfrit /VTMDrifting/ Youtubeon és Facebookon és tiktokon - Drift, Vlog, Sztorik Dániából, tiktokon dánul, magyar tiktok - DánKrumpli

(#38294) #22145024 válasza Kernel (#38286) üzenetére


#22145024
törölt tag

Értem!

Ha a PC táp +12V-jából szeretnék leválsztott, szimmetrikus +/-20..40 V-ot csinálni, akkor ahhoz honnét lehetne trafót szerezni, amit értelmesen meg is lehet tekerni házilag? 0.5-2A közt már jó. A másik kérdés az IC lenne. Az se nagy gond, ha két külön leválasztott kör van és a végén van közösítve a kimenetek megfelelő pontja

(#38295) PHM válasza VegyesTamás (#38293) üzenetére


PHM
addikt

Inkább nézd meg, hogy rendesen be van-e forrasztva.
Az említett jelenséget az ellenállás szakadása,
vagy rossz beforrasztása okozhatja.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#38296) VegyesTamás válasza PHM (#38295) üzenetére


VegyesTamás
senior tag

nincs rendesen odafogva..mintha meg lenne égve...

Tiktokpomfrit /VTMDrifting/ Youtubeon és Facebookon és tiktokon - Drift, Vlog, Sztorik Dániából, tiktokon dánul, magyar tiktok - DánKrumpli

(#38297) DonThomasino


DonThomasino
veterán

4P s fi relét tudom használni a lakásban 1 fázison is? :U

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#38298) Kernel válasza #22145024 (#38294) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ezeknél a 12 V-ot állítólag 25-29 V-ig fel lehet szabályozni üresjárásban, illetve kb. 20 V-ig ajánlott, hogy terhelésre is maradjon szabályzási tartalék. A negatív ággal együtt ez már 2x 20 V lenne.

Ha különálló DC-konvertert szeretnél, ami a 12 V-ot alakítja tovább, arra nem tudom, honnan lehetne trafót keríteni.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#38299) moha21 válasza DonThomasino (#38297) üzenetére


moha21
addikt

Típustól tüggő.

[ Szerkesztve ]

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#38300) DonThomasino válasza moha21 (#38299) üzenetére


DonThomasino
veterán

[link]
Ugyan ez csak régebbi merlin gerin.

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.