Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#39301) Lompos48 válasza Ribi (#39300) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Kiindulásnak: [link]

(#39302) Ribi válasza Lompos48 (#39301) üzenetére


Ribi
nagyúr

Nekem pont AC-ra kellene :U

(#39303) Lompos48 válasza Ribi (#39302) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Arra véleményem szerint simán elég szokott lenni a csatlakozós:

[ Szerkesztve ]

(#39304) Lompos48 válasza Ribi (#39302) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Valami elmélet is: [link] vagy még több: [link]

[ Szerkesztve ]

(#39305) Ribi válasza Lompos48 (#39303) üzenetére


Ribi
nagyúr

Ezt azért nem szeretem annyira, mert nem lehet kikapcsolni, jobb szeretem a szűrőt a kapcsoló után rakni. Legutóbb rendeltem valahonnan, akkor vettem egy panelest, de 1 darab miatt nem rendelnék. És emiatt a mikéntje érdekelne.

(#39306) Kernel válasza Ribi (#39305) üzenetére


Kernel
nagyúr

Hasonló teljesítményű és konstrukciójú roncskészülékből (TV, PC-táp, nyomtató vagy akármi) érdemes kitermelni. Az előbbi képen látható, csatlakozóba épített szűrő inkább csak kiegészítő szokott lenni a gyári készülékekben.

Például 100 W feletti, aktív PFC-s, LCD TV tápok esetében utána a panelon következik még két toroid, plusz a velejáró kondenzátorok.

80-100 W alatt, ahol PFC nem nagyon szokás (főleg a képcsöves TV-knél egyáltalán, vagy ritka esetben passzív PFC előfordulhat), található összesen egy vagy két toroid kör, ahol az alkatrészek mérete a teljesítménnyel egyre csökken.

Egyszerű trafós tápegységhez viszont talán elég lehet a képen látható cucc is, mert ott az impulzusok kevésbé játszanak, mivel a szekunder oldalon elhelyezett pufferek impulzusait némileg csillapítja a trafó saját impedanciája, persze itt sem mindegy a teljesítmény nagysága.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#39307) ezanickem


ezanickem
tag

Sziasztok!

Volna egy sor problémám amiből egyet megosztanék veletek. Kültéri lámpáink kissé haldoklanak, mindegyiknek más-más a baja. Van egy viszont aminek gyengébb a fényereje a többinél. Annyit sikerült kiderítenem hogy a felső része rossz mert bármelyik lámpába berakom ott az alsó sornyi ledek is elhalványulnak. A kérdésem a következő, hogy mi lehet a gond? Mellékeltem egy képet amivel előrébb leszünk szerintem. Köszönöm előre is a segítséget.

[ Szerkesztve ]

(#39308) Ribi válasza Kernel (#39306) üzenetére


Ribi
nagyúr

Perpill a DAC elveszti a fonalat, ha a vele azonos elosztóban lévő lámpát felkapcsolom.
Emiatt mindenképp minél jobb szűrést akarok belerakni.
Nem nagyon található otthon nem használt táp amit szét tudok bontani. Mekkora toroidot érdmes belerakni? hány mH ?

(#39309) Kernel válasza Ribi (#39308) üzenetére


Kernel
nagyúr

100 W alatti TV-tápokban látni 2x27 vagy 2x39 mH értékeket, vagy van itt például egy csatlakozóba épített:

Ez egy 100 W LCD táphoz tartozik, ahol a tápegységen még további szűrőkörök vannak. Miután itt kettős szerepről beszélünk (védelem hálózatból befelé és kifelé), a képen látható fő szerepe elvileg a befelé irányban történő zajvédelem, amit valószínűleg a fémes árnyékolás is elősegít.

A tápegységbe épített szűrők pedig főleg a táp saját zaját szűrik, kifelé irányban.

Egyébként ezek bifilárisan tekert toroid magos tekercsek.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#39310) mezis válasza ezanickem (#39307) üzenetére


mezis
nagyúr

Nálam egy fürdőszobai LED-es fényforrással volt hasonló. "Dzsunkaszerelésű" volt, Újra forrasztottam egy csomó gyanúsat rajta. Azóta hibátlan.

mezis

(#39311) Kernel válasza atesss (#39290) üzenetére


Kernel
nagyúr

Elhiszem, hogy sürgős, de azért hozzátenném, én nem iktatnék be fesz. stabilizátort, pláne ilyet, amin energia vész el. Inkább csak szimplán egy jó hatásfokú PWM áramgenerátort.

Pl. a BP1360 30 V-ig is használható.

Vagy ami eBayen szokott lenni, itt a panelon egy Graetz-híd is található, de azt ki lehet hagyni, valamint az áramot egy ellenállás cseréjével beállítani.

Linket közben javítottam.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#39312) Ribi válasza Kernel (#39309) üzenetére


Ribi
nagyúr

Hát ezaz, hogy baromi nagy a szórás az alkatrészek értékét illetően.
Tudom, hogy olyan toroid izé van benne, csak sehol se látok ilyet bótban.

(#39313) ezanickem válasza mezis (#39310) üzenetére


ezanickem
tag

Találtam egy forrasztást ami alig észrevehető de megcsináltam végül. Annyit értem el, hogy az alsó led szépen megy de a felső ami hibás volt most egyáltalán nem. Próbáljam meg az egészet újraforrasztani? Így elsőre nem látok semmi hibát és minden kapcsolódási pont okés.

(#39314) mezis válasza ezanickem (#39313) üzenetére


mezis
nagyúr

A felsőnél LED -enként teszt. A legegyszerűbb egy alkalmas áramkorlátozó ellenállás + 5 - 10 V egyenfesz.

mezis

(#39315) Kernel válasza Ribi (#39312) üzenetére


Kernel
nagyúr

Túlméretezés ezeknél nem árt, inkább használ, egyébként ha van a környékeden TV-szerelő, szerintem tud adni ilyeneket, bontott anyagból.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#39316) gyenesmartin


gyenesmartin
őstag

Van egy Canon K30081 trafóm. Ami tönkrement, de nem tudom, hogy kéne szétszednem. Csavar nincs benne. Oldalát egy kicsit szét tudtam feszíteni, de ennyi.

(#39317) Lompos48 válasza gyenesmartin (#39316) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Esetleg egy fotót róla?

(#39318) Ribi válasza Kernel (#39315) üzenetére


Ribi
nagyúr

De még mindig nem tudom mekkora érték mit csinál, mi a túlméretezés... :U

(#39319) gyenesmartin válasza Lompos48 (#39317) üzenetére


gyenesmartin
őstag

Eddig ennyire sikerült.

(#39320) Gyula84


Gyula84
veterán

hello

van egy ablaktörlő motorom ilyen a szénkefék elhelyezkedése a 3. szénkefe az mire szolgál?

[ Szerkesztve ]

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#39321) Lompos48 válasza gyenesmartin (#39319) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Elsősorban ez egy hálózati adapter és nem egy transzformátor. :) Másodsorban, ha ebből az állapotból nem tudod szétpattintással folytatni - tehán nem karmokkal van összefogva -, akkor csak a további szétvágás a megoldás. Azt ellenben ajánlatos finoman csinálni, hogy utólag esetleg, ha ragasztva is vissza lehessen dobozolni.

(#39322) gyenesmartin válasza Lompos48 (#39321) üzenetére


gyenesmartin
őstag

Úgy tűnik ezt csak erőből lehet szétszedni. Azok a valamik amiket alig látni azok csavarok, csak valamivel be van vonva, hogy véletlenül se lehessen szétszedni.

(#39323) Lompos48 válasza gyenesmartin (#39322) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Érdemes megpróbálni a csavarok "kiásását", másképp szakadni/törni fog.

(#39324) gyenesmartin válasza Lompos48 (#39323) üzenetére


gyenesmartin
őstag

Az érdekes lesz. Próbáltam kifúrni de nem sokat ért. Szinte az egész csavarfej előtti részt valami kemény műanyag véd.

(#39325) Lompos48 válasza gyenesmartin (#39324) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Még a címke közepén is lehet rejtve csavar, ami esetleg kitapogatható.

(#39326) Kernel válasza gyenesmartin (#39324) üzenetére


Kernel
nagyúr

Múltkor írta valaki a fagyasztós megoldást, mélyhűtőbe tenni, utána jobban törik, reped. Nem próbáltam még.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#39327) kjani18 válasza gyenesmartin (#39324) üzenetére


kjani18
őstag

"Ha nem megy erőltesd, ha eltörik, úgy is ki kellett volna cserélni..."

MÁS

Szerintetek mi lehet benne???

[ Szerkesztve ]

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#39328) gyenesmartin válasza kjani18 (#39327) üzenetére


gyenesmartin
őstag

Bölcs szavak. Úgy tűnik mindezt egy biztosíték csere miatt kell megcsinálnom. Nem nagyon látni, de mintha kiégett volna.

(#39329) kjani18 válasza gyenesmartin (#39328) üzenetére


kjani18
őstag

A bizti ok nélkül nem ég ki... Lesz ott még más is

[ Szerkesztve ]

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#39330) Kernel válasza kjani18 (#39327) üzenetére


Kernel
nagyúr

Varázs-LED nélkül nyilván elképzelhetetlen, egyébként nehéz rá szavakat találni, ritka egy agyatlanság.

A marketing sem újdonság, tipikus TV-shopos duma, amin már csak szánakozik az ember.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#39331) Lompos48 válasza kjani18 (#39327) üzenetére


Lompos48
nagyúr

(#39332) gyenesmartin válasza kjani18 (#39329) üzenetére


gyenesmartin
őstag

Már mindegy. Belefúrtam a primerbe véletlenül amikor próbáltam szétszedni.

(#39333) Ribi válasza kjani18 (#39327) üzenetére


Ribi
nagyúr

Az ilyet simán fel kell jelenteni és kész. :(

(#39334) darvinya


darvinya
titán

Tudna valaki ötletet adni mi lehet a gond?

Előzmény:
Mikroban lévő olv.biztosíték kiolvad.
Berakot bizti is kiolvadt, egymásután 2db is.
A harmadikkal üzemelt, de készenlétben próbák után pár órával magától kiolvadt.

Sehol nincs se égésnyom a panelokon kábeleken, stb.

Tiszta X akta az egész.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#39335) Kernel válasza Lompos48 (#39331) üzenetére


Kernel
nagyúr

Sejtettem, hogy csak szánalmas lehet a belseje is. Egyébként párhuzamos kondenzátor az autórádióban, vagy erősítőben is szokott lenni, vagy a központi vezérlőegységben is. Eszerint ezek beépítése ugyanúgy alkalmas az energiamegmaradás törvényének felrúgására. Csak a benzin nem tud róla.

Én azt a lámpát szeretném egyszer végleg kiiktatni, ami folyton jelzi, hogy tankolni kell. Túl gyakori tankolást generál, nagyon elegem van már belőle.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#39336) tornas


tornas
őstag

Láttam a Conrad-ban ezt az autós kompit:[link]
Van rajta egy kapcsoló is (bár az egyik értékelésben azt írják, hogy nincs rajta és a weboldal sem közli) ami lényegében egy egyszerű zsinórközi kapcsoló, ami az egyik eret szakítja meg. Egy baj van ezzel a kacsolóval, mégpedig az, hogy csak 2 A-os. :C

Azt is írja, hogy: a szivargyújtó csatlakozóban biztosíték és LED. Na, egyik sincs benne...

Vajon mit mutathatnak a statisztikák? Vajon hány százalékban lehetnek felelősek a bóvli elektronikai cuccok a lakástüzekért és az áramütésekért csak itt Mo.-gon? :U

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#39337) mezis válasza kjani18 (#39327) üzenetére


mezis
nagyúr

"A termékünk az USA-ban készült"
Nem lesz ebből hadüzenet ? :F
Néztem a honlap alján a megrendelőt. Úgy tűnik, csak egyetlen darabot lehetne rendelni. (Nincs lehetőség darabszámot megadni. Úgy látszik egy címre nem hajlandók csak egyet küldeni az óriási kereslet miatt. :U Besegítenétek a megrendelésben ?) Nekem a Citroen C3-ban 2 szivar gyújtó csatlakozó is van. Ha még vennék egy ilyet:

Akkor egyszerre 4 db-ot is működtethetnék.
Csak attól félek, hogy ennyivel már a motor visszafelé fogja termelni az üzemanyagot és a tankom túl fog csordulni.
Kellene egy kapcsolás, ami ilyenkor riasztana ! :DDD

mezis

(#39338) tornas


tornas
őstag

Kezdőknek ajánlanám:

Az elektronika alapjai

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#39339) kjani18 válasza Kernel (#39335) üzenetére


kjani18
őstag

Beteszel egy villanymotort a főtengelyre, és addig forgatod vele visszafelé a motort, amíg meg nem telik a tank :)

tornas

Ezt a cuccost még a kezdők sem fogják megvenni!
Egyébként tudom, hogy miért működik néhány embernél, de ez nem elektronikai kérdés.

[ Szerkesztve ]

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#39340) tornas válasza kjani18 (#39339) üzenetére


tornas
őstag

Mi a baj vele? :B

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#39341) Tamy


Tamy
senior tag

Használja valaki akkuval a multiméterét? Egy ideje fontolgatom, hogy az elemet akkura cserélném, különösen a Maxwell zabálja nagyon. Nyilván a legolcsóbb a hálózati adapter beüzemelése lenne, de mégis inkább akkuban gondolkodok.

Az NiMh olcsóbb, viszont a Li-Ion kapacitása nagyobb, és más szempontból is kedvezőbb lenne. A feszültsége viszont mindegyiknek csak 8,4V fullra töltve, terheletlenül, pedig NiMh esetén 7 cellával 9,8V jönne ki, az kedvezőbb lenne, így viszont félek, hogy a műszer már teletöltött akkuval is sírna a cseréért.

Van valakinek tapasztalata ezügyben?

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#39342) mezis válasza Tamy (#39341) üzenetére


mezis
nagyúr

A MY-64-es DVM-em kb 7.5 V-nál kezd elemcseréért könyörögni. Ha a köldökzsinór nem probléma, az a legolcsóbb.

mezis

(#39343) Kernel válasza Tamy (#39341) üzenetére


Kernel
nagyúr

Inkább az akku sír, mert a műszer károsíthatja azáltal, hogy túlmeríti. Ni-MH, 7 cella = 7x0,9 = 6,3 V alá elvileg nem lenne szabad meríteni, de legalábbis az én műszereim ezalatt is képesek működni, anélkül, hogy bejelezne.

Bár az is igaz, hogy amelyikben nincs automatikus kikapcsoló, végül azzal sikerült teljesen kinyírnom egy cellát egy akkuban (átfordult rajta a polaritás), mert sokáig úgy maradt bekapcsolva, így teljesen leszívta, illetve ez nem is csak egyszer fordult elő. Viszont előtte évekig bírta a kiképzést (a legolcsóbb piaci kínai típus), sőt azóta is jó, mert a hibás cellát kiiktattam, a multiméter pedig 6 celláról is simán működik.

Amúgy több ilyen akkut is használok, jó pár éve átálltam erre, gazdaságosabb is, kényelmesebb is. Akkus topikból két hozzászólásom ezzel kapcsolatban, fotóval: [link] [link]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#39344) Tamy válasza Kernel (#39343) üzenetére


Tamy
senior tag

Igaz, az akku szempontjából sem épp szerencsés, ha túlmerül. A műszer idő alapon kikapcsol (természetesen mindig a legrosszabbkor), alacsony elemfeszültségnél nem tudom meddig mér, mivel elég hamar cserélem ilyen esetben, ugyanis gyenge elemnél (jelzi) már baromságokat mér. Ilyen szempontból a túlmerítéstől nem hiszem, hogy tartanom kéne. Viszont ha az NiMh 7 cellás, akkor az elég kell legyen, engem az zavart meg, hogy Li-Ion-nál is a végfeszültséget adják meg, ezért gondoltam, hogy 6x1,4V=8,4V (tudom, hogy az 1,4V/cella sem kőbe vésett érték NiMh esetén).

mezis: Megoldható lenne a fix táplálás, többnyire állandó helyen használom a műszereket, még felesleges tápom is lenne, csak konnektorból van mindig kevés. Igaz hosszabbítóm is van felesleges, mégsem szeretnék még több kábeldzsungelt az asztal köré.

Fentiek alapján viszont az NiMh-nak működnie kell.

Másik kérdésem: Hogyan lehetne minimális befektetéssel (értsd. méregdrága műszerek vásárlása/hitelesítés nélkül) nagy pontossággal feszültséget mérni. A korábban tárgyalt 4 cellás Li-Ion töltő feszültségét szeretném nagy pontossággal belőni 16,8V-ra, viszont a két műszer igencsak mást mutat (van még két panelműszerem is, azokat még nem is néztem). A Maxwell márkásabb, a másik csak egy DT-xxx, mégsem vagyok biztos benne, hogy teljesen elhihetem neki amit mutat.

Arra gondoltam, hogy ez alapján építek egy 16,8V-os referenciát, természetesen a poti helyett fix ellenállást használva, és gondolom minimum 1%-os tűrésűekből illene csinálni. Aztán az ezen mért értékhez állítanám a step-up kimenetét. Van esetleg más egyszerűen kivitelezhető megoldás?

[ Szerkesztve ]

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#39345) PHM válasza Tamy (#39344) üzenetére


PHM
addikt

Halkan megjegyzem, hogy 1%-os tűrésű ellenállásokkal
még mindig lehet akár 150 mV is az eltérés.
Nem is olyan egyszerű ez, a napokban gondolkodtam el rajta én is.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#39346) zoli03


zoli03
őstag

Pár hónapja meghalt a Maxwell multiméterem, nagyjából meg voltam vele elégedve, de egy komolyabbnak jobban örültem volna. Utána hamar kellett egy másik, egy alap Uni-T-t vettem, de ez nem az igazi.

Ezt néztem ki helyette:
Uni-T UT61A, külföldről kb 9e Ft ÁFA nélkül
de nem sokkal drágábban van egy komolyabb:
Uni-T UT61E, külföldről kb 13e Ft ÁFA nélkül

Az UT61E pontosabb, meg több digites is, úgyhogy afelé hajlok, ha már egyszer veszek normálisabbat. Vagy van valami jobb hasonló árkategóriában? Nem baj, ha külföldről kell rendelni. Alap funkciók kellenek csak, de azok pontosan, és minél több digites legyen. Ha kapacitást tud mérni, az nem baj, de még az se olyan fontos. Hőmérséklet se fontos, van infrás hőmérőm, meg később venni akarok egy ilyesfélét: [link].

(#39347) Tamy válasza PHM (#39345) üzenetére


Tamy
senior tag

Nem számoltam utána, de pl. HEStore-ban van 0,1%-os is. Persze az is kérdés, hogy az általam belinkelt step-up konverter mennyire tart pontosan, hiszen azt is csak egy mezei potival állítom be, aminek a tűrése nagyon messze van még az 1%-tól is.

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#39348) Lompos48 válasza PHM (#39345) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Valamikor, a történelem ködébe veszve volt erre egy (egyáltalán nem hobbiszintű) komoly megoldás. Léteznek a higanyalapú referenciacellák (Weston cellák).

Német partnereink szállították félvezetőmérésekre/jellemzésekre használt műszerek ellenőrzésére. Mint a dokumentum is mutatja, feszültségük 1.0183...1.0194 VDC. Ez az érték rá is volt "vésve" minden példányra. Nálam egy 1.0186V értékű volt, aminek az utolsó száma sem változott 1974-1988 között :Y .
Amivel összevetettük, az egy HP3490A volt, még egy számjeggyel nagyobb tudással. Pesszimistán csak azt lehetne ráfogni, hogy egyszerre futhattak csak meg esetleg. Ha találok egy rajzot a referenciacelláról, azt is be fogom tenni.

Lehet sok amatőrcélú helyettesítést találni, mint ez is. Itt ellenben illedelmes dolog legalább 0.1%-os ellenállásokat használni, de egy pontos mérés egy jó műszerrel a beállításához akkor is elkerülhetetlen.

Vannak kész megoldások is: [link]

[ Szerkesztve ]

(#39349) Lompos48 válasza PHM (#39345) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ezzel is lehet kezdeni valamit: [link]

(#39350) Lompos48


Lompos48
nagyúr

Egy ehhez hasonlót emlegettem:

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.