Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2251) didyman válasza kovacstibor79 (#2250) üzenetére


didyman
őstag

Hacsak nem használsz távvezérlést a dologhoz, akkor ne ragaszkodj az elektronikus szabályzókhoz. Írtam feljebb: Egy sima lepkeszabályzó két TL0xx műveleti erősítővel messze jobb eredményt ad.
A TDA7294 egy átlagos, nagy teljesítményű végfok, a monolit technológiás megoldások előnyeivel-hátrányaival, alapvetően low-cost megoldás, majdnem tönkretehetetlen (van egy-két dolog, amit nagyon nem bír), elektronikai paraméterei kb. 60-70W-ig egészen jók.
Kezdőknek ajánlható, olcsó és nagy teljesítműnyű megoldás. Minőségben pl. a 1554, 2003, 7384 felett jóval feljebb van.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#2252) Bubu79 válasza kovacstibor79 (#2250) üzenetére


Bubu79
addikt

Ha mindenképpen elektronikusat szeretnél, akkor inkább az előbb már említett ( ha jól homálylik didyman által ) LM1036 lehet a megoldás valamelyest kissebb zaja és a jobb jel-zaj viszony miatt.
Az igazi megoldás egy tranzisztoros előfok, vagy a már említett TL 062-72 stb. OPA-s kapcsolások lehetnek jók, valamint az NE 5532 ( mono ) NE5534 ( stereo ) OPA-k is szóba jöhetnek.

Annak idején a Quadomhoz egy régi BASF erősítő tranzisztoros előfokját használtam ( az erőlködő eredeti végfokja javíthatatlan lett, mert nem sikerült beszerezni a szükséges végtranyókat ). Nem kis gondot jelentett a házba begyömiszkölni a Quad-ot, mert az eredeti előfok kicsit kissebb volt...

A TDA7294 nem rossz megoldás, ha egy alacsony alkatrész költségű, egyszerű kapcsolást szeretnél építeni - a hangja kellemesen telt mélyeket tartalmaz, nekem bejött ( persze egy jól megépített tranyós végfok lenyomhatja, de egy átlag panellakásban nem igazán fog feltűnni a különbség ( szvsz )

Ha monolit végfokban gondolkozol, akkor még szóba jöhet az LM3886 is - hasonló teljesítményre képes, mint a TDA7294, az igazi különbség a kapcsolástechnikájában van.
A TDA7294 DMOS végfokkal készült, míg az LM3886 hagyományos bipoláris végfokot kapott.
Ezt persze nem fogod meghallani üzem közben :D

"In the mist | dark figures move and twist | was all this for real | or just some kind of hell | 6-6-6 the Number of the Beast | Hell and fire was spawned to be released" - Iron Maiden: The Number of the Beast

(#2253) kovacstibor79 válasza Bubu79 (#2252) üzenetére


kovacstibor79
aktív tag

Hi!

Tudnátok nekem egy TL0xx-es előerősítő kapcs.rajzot mutatni, vagy linket? Vagy ha már volt itt ilyenről szó akkor mondjátok a hsz. sorszámát.

Kösz előre is!

(#2254) Bubu79 válasza kovacstibor79 (#2253) üzenetére


Bubu79
addikt

Innen [link] letöltheted az említett IC-k adatlapját, ha ezeket átböngészed, az alapkapcsolások között találhatsz előerősítőt is ( a TL072-nél olyat láttam, ami ki van egészítve hangzínszabályzóval is - egy alkatrésztemető, de biztos, hogy jobban fog szólni, mint a TDA1524... )

Itt a kapcsolás - remélem menni fog a képfeltöltés.hu... - [link]

[Szerkesztve]

"In the mist | dark figures move and twist | was all this for real | or just some kind of hell | 6-6-6 the Number of the Beast | Hell and fire was spawned to be released" - Iron Maiden: The Number of the Beast

(#2255) thaler2


thaler2
senior tag

Van valakinek valami jó fémdetektoros kapcsi rajza?

(#2256) Batman2 válasza SEK3 (#2211) üzenetére


Batman2
őstag

Hi

Hajszálra ugyanilyenem van, azt 200, vagy 400 Ft-ért vettem bontva.
Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#2257) golyani válasza Bubu79 (#2252) üzenetére


golyani
addikt

nme azért de a Quadban akkor mit kees ott elől at NE5534(TL071)-es IC?

(#2258) Bubu79 válasza golyani (#2257) üzenetére


Bubu79
addikt

Bocs, a memóriám már nem az igazi :B Rosszul emlékeztem, csak egycsatornás... :R

Az OPA bemenete itt nagy jelszintet igényel és meghajtóként üzemel. Az előerősítő szükséges ahhoz, hogy megfelelően ki tudd hajtani a végfokot.

[Szerkesztve]

"In the mist | dark figures move and twist | was all this for real | or just some kind of hell | 6-6-6 the Number of the Beast | Hell and fire was spawned to be released" - Iron Maiden: The Number of the Beast

(#2259) Bubu79 válasza Bubu79 (#2258) üzenetére


Bubu79
addikt

Az NE5535 a sztereo változat :B

"In the mist | dark figures move and twist | was all this for real | or just some kind of hell | 6-6-6 the Number of the Beast | Hell and fire was spawned to be released" - Iron Maiden: The Number of the Beast

(#2260) SEK3 válasza Batman2 (#2256) üzenetére


SEK3
tag

Na, akkor ezeket is oda dobom egy kupacra, és kezdem építeni a raktáramat, mert azért ki nem tobom, csak jó lesz valamire, há nem? :)

(#2261) kovacstibor79 válasza Bubu79 (#2254) üzenetére


kovacstibor79
aktív tag

Az általad linkelt képen a GAIN poti nem a hangerő poti ugye?

(#2262) Bubu79 válasza kovacstibor79 (#2261) üzenetére


Bubu79
addikt

A Gain erősítést jelent alapjában véve, de itt felfogható hangerőszabályzónak is, tekintve hogy a második fokozatra jutó jelszintet szabályozza 0-max-ig.
Tehát hangerőszabályzó :)

"In the mist | dark figures move and twist | was all this for real | or just some kind of hell | 6-6-6 the Number of the Beast | Hell and fire was spawned to be released" - Iron Maiden: The Number of the Beast

(#2263) didyman


didyman
őstag

Az 5534 a szimpla, az 5532 a duál opamp :) .
Túl a bemenet nagyimpedanciás feldolgozásán, a műverősítő felel a Quad405 DC-egyensúlyáért, DC hurokban 1x-es erősítéssel a kimeneti DC-t a műverősítő saját hibafeszültségével teszi egyenlővé, ami maximálisan +-2mV (Ha jól emlékszem az adatlapra). Egyszerű, stabil módszer, de léteznek a TL/NE sorozatnál jobb hangúak is.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#2264) golyani válasza didyman (#2263) üzenetére


golyani
addikt

és mik azok és milyen árban vannak?

[Szerkesztve]

(#2265) didyman válasza golyani (#2264) üzenetére


didyman
őstag

OPA627 pl. Piszok drága, de ez pl. egy olyan műveleti erősítő, amit érdemes meghallgatni :) .

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#2266) kovacstibor79 válasza didyman (#2265) üzenetére


kovacstibor79
aktív tag

És ezt az általad ajánlott OPA-t egyszerűen belehet tenni ebbe a kapcsolásba szerinted a TL0xx helyére? [link]

Vagy módosítani kell rajta?

(#2267) kovacstibor79


kovacstibor79
aktív tag

Húúúú, most néztem tényleg nagyon drága egy műver. ez az OPA627. Pl. a Ret-nél kicsivel több mint 6eHUF.

Nem próbálta még valaki hogy minta (sample) ként nem lehet valahonnan megrendelni?

(#2268) kovacstibor79


kovacstibor79
aktív tag

Körülnéztem más gyártóknál és ilyen műver.-ket találtam ami véleményem szerint jó lehet még erre a célra pl. MAX427, LT1028.
Vélemény?

(#2269) didyman válasza kovacstibor79 (#2268) üzenetére


didyman
őstag

Ne precíziós műverősítőket keress (az LT modellje azt hiszem, ilyen), hanem audio célra hegyezetteket. Ebben perpill a Texas (BurrBrown) OPA-családja az egyik legjobb. Az olcsóbbak között van az OPA27, 37 (kb. 600Ft), az sem rossz darab. De alapvetően azt tanácsolom, hogy ne költs csak azért ilyen sokat egy alkatrészre, mertr valaki azt mondja, hogy az jó. Ha a füled nem érzékeny ezekre az apró eltérésekre, akkor nem éri meg, márpedig az átlag ember fülének a TL0xx bőven jó minőség.

A fenti (és a többi) kapcsolásba berakhatók, a kompenzáló kapacitás (1-8 láb közötti magányos kondi) csak az OPA37 esetében szükséges (a TL sorozatban sem kell a TL070-en kívül a többinek).

[Szerkesztve]

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#2270) Necc válasza Batman2 (#2009) üzenetére


Necc
addikt

És hogy fúrom ki a nyákot? :)
amúgy meg van tervezve a nyáklap is, suliban anno úgy csináltuk, hogy kinyomtatuk a nyáklapot lapra és uw fénnyel ráégettük a tintát a nyákra, de elég rossz lett a minősége, ezért szeretnék valami másik megoldást.

Yo momma's so FAT she can save files bigger than 4GB!

(#2271) kovacstibor79


kovacstibor79
aktív tag

Szerintetek nyák fotózására jó az UV fénycső? Csak azért kérdezem mert bárhol olvasok utánna mindenhol egy higanygőz lámpa belsejének használatát írják. Viszont nekem UV fénycsövem van. Én úgygondolom hogy ez is jó, de erősítsetek meg benne légyszi.

(#2272) And válasza kovacstibor79 (#2271) üzenetére


And
veterán

Igen, jó az UV-fénycső is. A Positiv-20 leginkább az UV-A tartományra érzékeny, legfőképp a 360-410 nm-es hullámhosszon. Ezért az ilyen ''feketefény''-csöveket (nem az átlátszó burájú UV-C -re gondolok!) lehet levilágításra is használni, ha fólia a hordozó. Kisebb fényáteresztő képességű anyagnál - pausz v. Transparent21-essel kezelt papír - a szükséges levilágítási idő igen hosszú lehet, ha UV-csöveket használsz (saját tapasztalat). A higanygőznek nagyobb a fénye, abból a legkisebb is 80W-os. A buráját nem kötelező leszedni (úgy különben is nagyon egészségtelen a használata ;)), azzal együtt is jó, csak úgy nagyobb helyet foglal. Hátránya, hogy fojtótekercset is kell hozzá használni, ill. zárt dobozban ajánlatos kicsit hűteni, mert iszonyú hőt termel.

(#2273) _Petya_ válasza kovacstibor79 (#2271) üzenetére


_Petya_
őstag

Nem, nem jó. Csak higanygőzlámpa...

mod: vagy tévedek?

Petya

[Szerkesztve]

Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

(#2274) didyman válasza And (#2272) üzenetére


didyman
őstag

És az UV-cső elé nem kell ballaszt, azt simán betekered a 230-ba? :)

HgLi lámpával nagyon kell vigyázni, de ennél veszélyesebb a germicid, mert a látható fénye nagyon kevés, könnyen rajta marad az ember szeme. A HgLi-t be kell építeni egy keretbe, megfelelő szemárnyékolással és teszi a dolgát sokáig, nincs vele gond, no meg olcsó. Sokat fogyaszt, viszont nem kell sokat mennie. A fényporbúrát meg így érdemesebb lekapni róla. Érdekes látvány, ahogy a higanygőz párolgása során változik a fénye, az elektródák izzásba jönnek... :Đ
Kevert lámpához meg előtét sem kell, igaz, ott a búrának is maradnia kell :D .
Kezdőknek mégis inkább valami biztonságosabb javallott. A fénycső mellett szól az egyenléetes levilágítás, ami nagy paneleknél jön jól.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#2275) Panzermeyer válasza kovacstibor79 (#2271) üzenetére


Panzermeyer
tag

leírja valaki h hogy müködik ez a nyák fotózásos megoldás?
én eddig csak a nyomtatás + vasalásig jutottam el, ez is lényegesen jobb minőségű mint a kézzel rajzolt, elégedett vagyok vele

[Szerkesztve]

When you stop telling lies about me, I will stop telling the truth about you.

(#2276) kovacstibor79 válasza didyman (#2274) üzenetére


kovacstibor79
aktív tag

Az UV cső elé is kell folytó, ugyan úgy mint a Neon cső elé. Én azt csináltam hogy kiszedtem a neon-t és helyére tettem az UV-t.

Kb. mennyi ideig világítsam Ezzel a csővel?

(#2277) And válasza Panzermeyer (#2275) üzenetére


And
veterán

''leírja valaki h hogy müködik ez a nyák fotózásos megoldás?''
Nyák készítést lásd: #841-től, ill ez a link is volt már: [link].
#2273: a Conr@d-os, soktízezerbe kerülő levilágító készülékben is csövek vannak.
#2274: Montam én olyat, hogy nem kell ;)? (Bár én speciel inverterrel csináltam meg, abba pont nem kell..) Ettől függetlenül a HgLI-hez való fojtó az valami iszonyúan nagy és randa állat - nekem legalábbis olyat adtak -, míg pár W-os csövekhez egész kicsi példányokat is lehet kapni. Fénycsőből meg kettőt is sorbaköthetsz egy fojtóval, ha hálózatról táplálod azokat.
A csövek ellen szólhat még az áruk is, egy pár darabos garnitúra sokezer Ft lehet.

(#2278) didyman válasza And (#2277) üzenetére


didyman
őstag

Randa nagy, nehéz, de nehezen megy tönkre, meg nem kell hordoznod :).
Fénycsőhöz meg jó a kompakt csövek elektronikus előtétje is, a franc fog venni boltban, mikor 5-23W-ig mindenféle előtétet be lehet szerezni kiégett kompakt csövekből. Célszerű márkásabb, pl. Tungsram előtétét felhasználni, a bekötése triviális, viszont a PTC-s gyújtókörre szükség lehet sok esetben (régi előtétek előnyben).
Sőt, a lámpát is úgy kaptam, mikor cserélték anno (10 éve) a lakótelepi higanygőzöket nátrium-lámpára. Jó használt darab, de azóta is működik.

Alevilágítás ideje függ a lakktól, fedéstől, kísérletezni érdemes vele. A HgLi kb. 3-4 percen belül végez a fotózással, Wolf lakk esetén.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#2279) Hulot


Hulot
tag

Sziasztok

Keresek akkumulátort Canon UC-5500-as videokamerához. 6V Ni-Cd.
A neten BP-711 megjelölést használnak rá.

(#2280) kovacstibor79 válasza didyman (#2278) üzenetére


kovacstibor79
aktív tag

Én előre fényérzékeny lakkal bevont nyákot vettem, és azt szeretném használni. Nagyjából már mindent összeszedtem a nyákgyártáshoz, vagyis megvan a fólia, a nyák, az UV cső, a TN-150, egyedül a TN-140 (előhívó) hiányzik.

(#2281) And válasza kovacstibor79 (#2280) üzenetére


And
veterán

Próbálj szerezni nátrium-hidroxidot, eredetileg azt szokás előhívónak használni. Gyárilag lakkozott paneleknél is működik. Persze könnyen beszélek, nekem nem akkora gond beszerezni és labormérlegen kimérni a granulált NaOH-t :B. Az előírás szerint 7 g/l töménységű hideg vizes oldatot kell csinálni belőle, bár nekem valamiért mindig ennek a másfélszeresénél kezdi csak leszedni a megvilágított festékanyagot. Egyszerre 1/4 liter oldatot szoktam csinálni egy ''kalibrált'' mérőkupak - amelybe 2..2,5g granulátum fér - segítségével (óvatosan kell az anyaggal bánni, mert veszélyes, maró lúg).

(#2282) didyman válasza kovacstibor79 (#2280) üzenetére


didyman
őstag

Nem emlékszem rájuk sajnos, ha jól emlékszem, az ára miatt nem vettem ilyen félkész paneleket. Otthon lakkozva azt hiszem, sokkal olcsóbb volt.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#2283) kovacstibor79 válasza didyman (#2282) üzenetére


kovacstibor79
aktív tag

Jelenleg nem túl drága, legalábbis az amit én vettem, de a minőségéről még nem tudok nyilatkozni. De amint elkészültem vele, beszámolok róla nektek.

(#2284) Ja no


Ja no
aktív tag

Tudnátok mondani valami ócsó IC-t, amivel RS485-öt tudok illeszteni 3,3V-os rendszerhez, DE a tápja is csak ennyi lehet?

(#2285) kovacstibor79 válasza Ja no (#2284) üzenetére


kovacstibor79
aktív tag

Nézz szét a maxim oldalán, ott biztos találsz kedvedre valót, ill. ott nagyvalószínűséggel megtudod rendelni mintapéldányként (vagyis ingyé)

Egyébként meg tudnom kellene hogy milyet akarsz pontosan: duplex-félduplex, sebesség, (hőtartomány), tokozás...

[Szerkesztve]

(#2286) Ja no válasza kovacstibor79 (#2285) üzenetére


Ja no
aktív tag

Az SN75174 jó lenne, csak nekem kb3,3V-os kell. De valami ilyen árfekvésben. (~100 HUF)

félduplex; 250kbit/sec; 0-70C; kb3.3V tápfesz; SMD

A maximos mintapéldány kevés még az első darabokhoz is. KÖzvetlenül meg kb 2000db-ot kellene rendelni, annyi pínzem meg nincs rá. :)

(#2287) didyman


didyman
őstag

LVTTL/CMOS változata nincs a 75174-nek?

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#2288) _Petya_ válasza kovacstibor79 (#2280) üzenetére


_Petya_
őstag

Üdv!

Megépítetted már a tápegységet? Mik a tapasztalatok?

Petya

Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

(#2289) golyani


golyani
addikt

vna a hifimben stk4142II-es IC-ből kettődarab merthogy ez iylen páros fajta.
namost ezen van hűtőborda,gondolom vmi hővezető termék is van alatta.
ha én azt fogom lekapom és monnyuk újra kenem mert gondolom már nme épp jó állígban van alatta akkor az esetleg vmi kis hangzásbeli javulást fog-e hozni minthogy jobb lesz a hűtés hűvösebb lesz etcetc???

(#2290) ikovi


ikovi
csendes tag

Sziasztok! 18 w-os fénycső villogásmentes gyújtásához, illetve fokozatmentes fényerőszabályozásához szeretnék segítséget kérni.
Köszi. ikovi

(#2291) kovacstibor79 válasza _Petya_ (#2288) üzenetére


kovacstibor79
aktív tag

Összedobtam a Kit-et, megvolt az első próba is, és műxik. Csak még nem raktam be a dobozba és nem építettem össze a kijelzővel ill. a 10ford poti-val még nem próbáltam.

Nincs most túl sok időm rá.

(#2292) Bubu79 válasza golyani (#2289) üzenetére


Bubu79
addikt

Ez nem processzor - ha nem piszkáltad a hűtőbordát, akkor nem igazán kell újrakenni ;)
Szilikonzsírt szoktak általában használni, de a prociknál használt hővezető paszta is ugyanilyen jó hozzá...

Hangzásbeli különbséget nem igazán hiszem, hogy észre lehetne venni pasztázás miatt...

"In the mist | dark figures move and twist | was all this for real | or just some kind of hell | 6-6-6 the Number of the Beast | Hell and fire was spawned to be released" - Iron Maiden: The Number of the Beast

(#2293) Batman2 válasza Necc (#2270) üzenetére


Batman2
őstag

Hi

Ha az én módszeremre gondolsz, akkor én ezt a problémát egyszerű fúróval szoktam megoldani. Egy milliméteres fúróhegy + egy kézi tokmány és kész. De van egy kicsi 12V-os hobbi fúróm is, ha sok a likasztani való, akkor azt is szoktam használni. Ha vastagabb az alkatrész lába, akkor értelemszerűen nagyobb hegy kell. Múltkor 3A-es, shottky diódákat szereltem egy lapba, annak 2, vagy 2.5 mm-es lik kellett.
Üdv.:

[Szerkesztve]

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#2294) Batman2 válasza Ja no (#2286) üzenetére


Batman2
őstag

A rendes 40xx sorozatban levő CMOS áramköröknek 3-15, 30V-ig megy tudtommal a tápfeszültségük. Én készítettem is egy áramkört, amiben ilyenek vannak 3.3V-ról hajtva és tökéletesen működnek.
Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#2296) And


And
veterán

Ha azt tekintjük a feladatának, hogy összekapuzza a kép- és sorszinkron-jeleket, akkor (azok polaritásától függően) bizonyára működik. A többi - megfelelő időzítésű jelek előállítása - a VGA hardver ill. valamilyen szoftver dolga.

(#2297) golyani válasza Bubu79 (#2292) üzenetére


golyani
addikt

akkor teszek rá. jó az így is. :DDD

(#2298) SEK3


SEK3
tag

A fénycsőn is lehet fényerősséget szabályozni? :F

(#2299) And válasza SEK3 (#2298) üzenetére


And
veterán

Mér' ne lehetne? Bizonyos keretek között, természetesen. Létezik olyan kézi, akkus fénycsöves pilács is, amelynek a fényereje a kisebb fogyasztás okán csökkenthető (igaz, átmenet nélkül). Némi háttéranyag: [link].

(#2300) kovacstibor79 válasza Ja no (#2286) üzenetére


kovacstibor79
aktív tag

SN75LBC176 SMD - 400HUF
SN75HVD08 - $1,5

[Szerkesztve]

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.