Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2551) sirály12 válasza Ja no (#2550) üzenetére


sirály12
őstag

Hát nekem is eléglenne olyan10-20 max 30 watt. A töltési idő lehet hosszabb is. Elég, ha naponta kétszer fel tudja tölteni. És ez csak egy 7Ah-ás akksi nem egy nagy.

Én szárnyalnék, de nem hagyják.

(#2552) Ja no válasza sirály12 (#2551) üzenetére


Ja no
aktív tag

7Ax12V, az 85W-nyi energia plusz a veszteség, ami itt tetemes.
Persze tudom nem egy óra alatt akarod feltölteni...

Kis áramszedő antennákkal nem oldható meg esetleg galvanikusan?, Vagy egy olyan alljzat, amire ha rágurul, akkor lényegesen kisebb lesz a légrésed?

[Szerkesztve]

(#2553) sirály12 válasza Ja no (#2552) üzenetére


sirály12
őstag

Mivel ez kinn lessz a szabadban, minden külső fémrész kerülendő.
De, ha 10 óra alatt akarom feltölteni, akkor kb 10 watt elég + a veszteség.
Ez azért mér nem olyan sok.

Én szárnyalnék, de nem hagyják.

(#2554) Ja no válasza sirály12 (#2553) üzenetére


Ja no
aktív tag

tudja esetleg valaki a számítását egy ilyennek? Szinte minden paraméter adott, csak néhány képlet kellene :)

(#2555) sirály12


sirály12
őstag

Up, mert fontos lenne.

Én szárnyalnék, de nem hagyják.

(#2556) Ja no


Ja no
aktív tag

upsz

(#2557) X Sügi X válasza sirály12 (#2555) üzenetére


X Sügi X
tag

Mi lesz ebből? mars-project? :DDD

Komolyra.. napelem? vagy sötétben is kell? :F

[Szerkesztve]

Kisvártatva..

(#2558) Csaba_20_


Csaba_20_
őstag

Ez egy újabb halott project. :R (RGB feelingje van :DD )

(#2559) Csaba_20_ válasza gabor128 (#2542) üzenetére


Csaba_20_
őstag

A tápot csúszóérintkezőkkel vidd át, a jelet meg rádiósan.

(#2560) Ja no


Ja no
aktív tag

Az építő jelelgű megnyivánulások között esetleg valaki tudna segíteni is?

(#2561) sirály12 válasza X Sügi X (#2557) üzenetére


sirály12
őstag

Napelem, jó ötlet, be is van tervezve, de mi van, ha soká nincs nap, nahát ekkor kell ez.
Egyébként sok ilyen eszköz van már, amit így táplálnak, elektromos fogkefe, egér, elemlámpa, stb.
Egy olyan kis önjáró robotba kell, ami négy keréken szépen elindul és föltérképezi a területet. Később egy kis automata fűnyíró lessz belőle. Keress rá az automover szóra, meg fogsz lepődni.

Valaki esetleg tudna valami képletet, vagy infót is dobni?

Én szárnyalnék, de nem hagyják.

(#2562) sirály12 válasza Csaba_20_ (#2559) üzenetére


sirály12
őstag

2*ment el. :(((

[Szerkesztve]

Én szárnyalnék, de nem hagyják.

(#2563) sirály12 válasza Csaba_20_ (#2559) üzenetére


sirály12
őstag

Érintkező kizárva, rozsdsodás, stb. miatt.

Én szárnyalnék, de nem hagyják.

(#2564) sirály12 válasza Csaba_20_ (#2558) üzenetére


sirály12
őstag

Miért is? Amit nem tudunk megcsinálni csuklóból, az halott ötlet? Hát igen így aztán halad a világ.

Én szárnyalnék, de nem hagyják.

(#2565) Ja no válasza sirály12 (#2563) üzenetére


Ja no
aktív tag

rozsdásodás miatt akár KOxx anyagot is hazsnálhatnál.
Ha meg el szeretnéd kerülni, hogy rövidre zárja sját magát, akkor tehetsz belülre diódát, ami nem engedi visszafelé/kifelé folyni az áramot.

(#2566) sirály12 válasza Ja no (#2565) üzenetére


sirály12
őstag

Igen, de nem csak a rozsdásodás miatt van kizárva, hanem egyéb okok miatt is. Szal inkább ezzel kapcsolatos infók kellenének.

Én szárnyalnék, de nem hagyják.

(#2567) Feketelyuk


Feketelyuk
tag

Hello, tud valaki tippet (rajzot, bármit), hogyan tudok második vakút villantani a gép vakújával. A gyári drága, csinált már valaki ilyet? Köszi!
(A gépen nincs vakúpapucs)

(#2568) Ja no válasza Feketelyuk (#2567) üzenetére


Ja no
aktív tag

Van az indexnek egy fotofóruma, ott már többen kitárgyalták a témát.
Meg antikváriumokban találsz elektronikai könyveket, ahol vannak konkrét ilyen kapcsolások.

(#2569) sirály12 válasza Feketelyuk (#2567) üzenetére


sirály12
őstag

Hirtelen talán ez: [link]

[Szerkesztve]

Én szárnyalnék, de nem hagyják.

(#2570) Ja no


Ja no
aktív tag

pl: http://www.siliconchip.com.au/cms/A_30754/article.html

(#2571) Feketelyuk válasza sirály12 (#2569) üzenetére


Feketelyuk
tag

Köszi, azt hiszem ez megfelelő!

(#2572) didyman válasza sirály12 (#2563) üzenetére


didyman
őstag

A rozdásodás kb. hülyeség. Az egymáson csúszó érintkezők sehol sem fognak rozsdásodni, megfelelően kemény anyagból, megfelelő erőt biztosító támasszal kell csinálni és semmi gond nem lesz vele az elkövetkező sok évben.
Még egy tipp, ha a tengely két felfüggesztési pontja egymástól szigetelhető (vagyis a tengely sem zárja össze), akkor a felfüggesztések fémes kivitele pl. a csapágyazás révén kiváló kontaktust ad.
Szóval, mik az ellenérveid?

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#2573) vakondka válasza sirály12 (#2569) üzenetére


vakondka
őstag

Lehet, hogy hülyeség, de az jutott eszembe, hogy mi lenne, ha
az elektromágneses töltőd érintkezője egyszerűen a ''töltő''-ből kiálló vasmag lenne.
Odamegy a kis géped, a kiálló vasmag belecsúszik szépen a tekercsébe és szépen átadja az energiát induktív úton - szinte veszteség nélkül.
Ezt tovább lehetne fokozni azzal, hogy egy rendes transzformátor méretezést használsz a dologhoz és a töltőd a kiálló vasmaggal a primer, a kis géped pedig a szekunder tekercset tartalmazza.
Nem vagyok egy fizika zseni, de azt hiszem, hogy így a veszteség is jóval kisebb lesz.

remélem segítettem...ha nem akkor felejtsd el... :))

https://toptarget.hu - Online Marketing Ügynökség

(#2574) SEK3


SEK3
tag

Szerintem vakondkának jó ötlete támadt.


az indukcióval kapcsolatban valahol itt:[link] lehetne számításokat találni. Nekem ez magas, de asszem ez az amit kerestek, kerestetek az maxwell-egyenletek néven fut?????? :F :F

[Szerkesztve]

(#2575) sirály12 válasza didyman (#2572) üzenetére


sirály12
őstag

Ellenérvek:
- Még nem tudom, hogy idővel nem fog-e változni a fesz, amit itt át kellene adni, nem szeretném, ha később megrázna.
- Te a szabadba, esőbe, hőba kitennél szabad érintkezőket, legyen az akár 12V-os is? Mert én nem . Elég egy hibás trafó, és bárkit agyonüthet az áram.
- A cuccban elég érzékeny elektronika lesz, ezért nemigen tenne neki jót, ha dokkoláskor esetleg szikrázna az az érintkező.
- Ezzel a módszerrel nem kell iránybaállítani a cuccot, akárhogyis áll a dokkolón, a töltés elindul. Az érintkezős megoldásnál pozicióba is kell állnia a cuccnak, ez felesleges programtulbonyolítás + felesleges érzékelők.

Ennyi elég? :)

Én szárnyalnék, de nem hagyják.

(#2576) sirály12 válasza vakondka (#2573) üzenetére


sirály12
őstag

Az ötlet jó, de ehhez is nagyon pontosan kellene ráálnia a dokkolóra. És én épp azért akarom ezt a fajta töltést, hogy ne kelljen ezzel bíbelődni. Tehát lenne egy 30*30cm-es dokkoló, a lényeg , hogy akárhogy ráállhasson a modell. Nem akarok szörakozni a pozicionálgatással.

Én szárnyalnék, de nem hagyják.

(#2577) vakondka válasza sirály12 (#2576) üzenetére


vakondka
őstag

Akkor csinálj a dokkoló aljára a négy keréknek 4 ''mini-kátyút'' amibe belehuppan mikor rágurul és egyből pozícióba fog állni ha tetszik neki, ha nem :)

Természetesen felülről ''töltsd'', vagyis told bele a trafó vasmagját, mert a közepe minden irányból azonos távolságban van.

ui:két LED-es villogót P4 procival ? :F

https://toptarget.hu - Online Marketing Ügynökség

(#2578) didyman válasza sirály12 (#2575) üzenetére


didyman
őstag

-Idővel változó fesz? Mit értesz ezalatt? 12 helyett 230-at vinnél át? Akkor úgy méretezed a pogácsák távolságát, lehet szigteleni is, szimeringgyűrűs megoldással akár vízhatlanná is teheted. Tehát át kell adni egy forgórésznek az energiát és ezen kívül lenne akkor egy csatlakozó, amit egyszerűbben helyre tudsz mozgatni, tehát itt vegyük kétfelé a problémát.
-Lásd előző válasz
-Szikra: Azt ne akard mondani, hogy ez a szikra nem kivédhető, nem tudsz egy egyszerű időzítővel és aluláteresztő szűrővel védekezni ellene. Nagy baj is lenne, ha pl. egy telefon elektronikája megborulna attól, hogy kibedugod a töltőjét akár...
Tudom, hogy nem két perc ilyen mechanikát tervezni, de kerek perec elutasítasz olyan ötleteket, amiket nagyon sok helyen alkalmaznak már megbízhatóan, stabilan, ipari szinten. Mi sem (bocsánat, én sem) ismerem ezen megoldások apró részleteit, de ettől még a dolog működik.

[Szerkesztve]

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#2579) Bigya


Bigya
őstag

Sziasztok!

Csinál valaki hordozható MD recorderhez mikrofon erősítőt?

(#2580) sirály12 válasza vakondka (#2577) üzenetére


sirály12
őstag

És mivan, ha pont oldalról jön be a modell, akkor hogyan esik be a vágatba?

Én szárnyalnék, de nem hagyják.

(#2581) sirály12 válasza didyman (#2578) üzenetére


sirály12
őstag

Lehet, hogy meglehet oladni így is, de én az eredeti megoldást akarom megcsinálni.
Azért mindenáron ezt, mert nincs semmi mozgó alkatrész, nem bonyolult, nincs külső alkatrész, nincs semmilyen érintkező.

A trafómagos megoldásban az a roszz, hogy a trafómagok általában lemezelt magok, ezek nagyon hamar rozsdásodnak. Persze van ferrit mag is, de az meg nekem nem jó.

Én szárnyalnék, de nem hagyják.

(#2582) vakondka válasza sirály12 (#2580) üzenetére


vakondka
őstag

Legjobban úgy tudnám ezt illusztrálni, mint egy oszlopos fúrógépet...a fúróhegy a vasmag, OK ?
És miért nem jó a ferrit ? Csak nem az új mars szonda lesz ?
A lemezelt vasmag az tényleg marhaság lenne, bennem fel sem merült.

Én is szárnyalnék, de hát nagyon különlegesek az igények....

https://toptarget.hu - Online Marketing Ügynökség

(#2583) Ja no válasza sirály12 (#2581) üzenetére


Ja no
aktív tag

A ferritmag miért nem jó neked?
( merthogy szvsz pont azzal kellen, csak nem egy darabbal, hanem sokkal. Azt frankón ki tudod önteni műgyantával, tekercseléssel együtt; és még talán az ominózus 1cm-t is felére tudod redukálni )
( képlet meg azért nem eccerű, mert 1cm-nél már egyáltalán nem egyértelmű, hogy mennyi erővonal tud ''átmenni'' a szemközti vasanyagba )

(#2584) Ja no válasza Bigya (#2579) üzenetére


Ja no
aktív tag

így séróra biztos nem, de segítséget fox hozzá kapni, ha pontosabban fogalmaznál :)
( kondi, vagy dinamikus? A bemenetet szimmetrikusra tervezed-e? Elemről kell-e nyomatni, illetve lehet szimmetrikus a tápfesz, akár két elemmel )

(#2585) Bigya válasza Ja no (#2584) üzenetére


Bigya
őstag

Konkrétan arról van szó, hogy nem tudom, milyen kell. Megcsinálom én, de tudnom, kell, hogyan megy, szóval a minidisc ad neki tápot, de mennyit? Milyen jelszintel dolgozik? meg ilyesmi.

Azért kérdeztem így, hogy csinálT-e már valaki. Csak a TTTÉÉÉÉ betüm szarakodik...
(ha igen, akkor felteszem, tud ilyen infókat adni)

[Szerkesztve]

(#2586) And válasza Bigya (#2579) üzenetére


And
veterán

Igen, épp tegnap dobtam össze egy mikrofonerősítőt a tesómnak ;). Ő egy CF-kártyával működő - aszimmetrikus (jack) bemenetű - rekorderhez és szimmetrikus kábelezésű kondenzátor-mikrofonpárhoz szeretné használni.
Mod #2585-re: a szükséges jelszintet (a rekorder érzékenységét) a beépített kivezérlésmérő segítségével ugyan kimértük, de a használt mikrofonoknak ''túl nagy'' a dinamikatartományuk (merthogy igen jófajták), így el kellett dönteni, hogy melyik tartományt akarja kihasználni. A mikrofonnak részletes adatlapja volt, azért volt honnan kiindulnunk (pl.: szükséges fantomtáp, mikrofon érzékenysége).

[Szerkesztve]

(#2587) Bigya válasza Bigya (#2585) üzenetére


Bigya
őstag

lehet venni, de indokolatlanul drága szvsz...

(#2588) Bigya válasza And (#2586) üzenetére


Bigya
őstag

Sony MZ-N910 es géphez kellene. Képeket néztem opcionális mikrofonokról, dehát azon csak annyi látszik, hogy 3p jack-kel van szerelve...

(#2589) Ja no válasza Bigya (#2585) üzenetére


Ja no
aktív tag

Szerintem a minidisc nem ad neki tápot. (szvsz!)
Gondolom hogy elektret mikit fox rátenni, mert azok a legelérhetőbbek kis méretben.
Ezt külön meg kell táplálni, de nem olyan vészes mint a kondimiki. Meg ha feltételezésem nem csal, akkor a kis elektronikának is kell valami tápféle
Magát az elektronikát egy eccerű zenekari keverőből koppintanám ki.

(#2590) And válasza Bigya (#2588) üzenetére


And
veterán

Szvsz egy ''sima'' műveleti erősítős (persze lehetőleg nem 741-szerű) invertáló / neminvertáló alapkapcsolás is megteszi, ha nincs semmi extra kívánalom a mikrofonokkal szemben. Ha aszimmetrikus elektret- v. kondimikrofon a nyerő, akkor a fantomtáp egy pár kilós ellenállással ráadható, az opamp bemenetét meg egy soros kondenzátorral kell leválasztani.
Jobb opamp-ok adatlapján a példakapcsolások között meg is találod a lehetséges kialakításokat.

[Szerkesztve]

(#2591) Ja no válasza And (#2590) üzenetére


Ja no
aktív tag

nekem is tessék válaszolni :B

szerk: túróba, rájöttem, a céges címedre dobtam a mélt :F

[Szerkesztve]

(#2592) Bigya válasza And (#2590) üzenetére


Bigya
őstag

Aham, kösz, télleg eszembe is jutott, hogy csináltam valakinek ilyet...

LF356 volt benne és 1,5V a elektretnek.

Namost az MD táplálja szvsz, és kondival van elválasztva a tápfesz a jeltől, mint a +48V fantomtáp hangtechben...

na tökölök vele ha lesz időm

(#2593) And válasza Bigya (#2592) üzenetére


And
veterán

Könnyen meggyőződhetsz a fantomtáp meglétéről: rácsatlakozol egy jack-dugóval és rámérsz.. Szerintem csak kimondottan mikrofonbemenet esetén van erre esély, de ha már van mikrofonbemenet az MD-rekorderen, akkor minek a külső erősítő?

(#2594) Batman2


Batman2
őstag

Hi

Tud valaki valami nem túl drága (7-14k) SMD forrasztót, vagy egy forrasztóállomást SMD munkákhoz?
Előre is köszi.
Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#2595) Zimezoom


Zimezoom
tag

Ha megtervezek egy nyák-ot, akkor hol és mennyiért tudom jó minőségben megcsináltatni (1-1 darabot)? Elsősorban tapasztalatokkal rendelkezőktől várok tippeket (tehát nem a ''keress rá'' kategória...! ;) Köszi!

Pay attention, or pay the price!

(#2596) LukE válasza Batman2 (#2594) üzenetére


LukE
veterán

monggyuk Fahrenheit 28003. De van 1 kisebb is nehany e-el olcsobban.
DE ha veszel hozza tartalek hegyet, ott probald ra, mert vettem 3-at, es egyszeruen nem megy ra. Szerencsere meg jo az eredeti tuhegyu, es van masik nagyobb pakam.

Zimezoom-> Krizsán Zoltán [link]

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#2597) Ja no válasza Zimezoom (#2595) üzenetére


Ja no
aktív tag

Ha van lefordított gerbered, akkor tudom ajánlani a turboplus-t. Az oldalukon van szintén árkalkuláció. Meg hozzád egy kicsit közelebb is van :)

(#2598) Zimezoom


Zimezoom
tag

Köszi mindenkinek! :R

Pay attention, or pay the price!

(#2599) Batman2 válasza LukE (#2596) üzenetére


Batman2
őstag

Köszi!

Utánanézek!
Üdv.:

[Szerkesztve]

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#2600) Ja no válasza Batman2 (#2599) üzenetére


Ja no
aktív tag

Hi Bat,

összejött a 100% a kapcsitápoddal?

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.