Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1301) djyuri válasza zLegolas (#1299) üzenetére


djyuri
őstag

Bocsi...nem is hangszóró magzadról beszéltem,de köszi,hogy rámszóltál,mert nem is figyeltem,hogy mekkora méretben kell neki....
Amúgy ezek 0.75.ös vezetékek vagy 0.5-ös:F...már nem emlékszem...de az téllleg igaz,hogy a gumifal vastagság az nem fél mm,hanem kb 0.75 vagy 1...
szal úgy 2.5-ös vezetéknek látszik.....És hármat kötöttem be annó szálanként,hogy a teljesítménmyt és a rázkódást kibírja,de azóta már rég vettem normális hanszóró vezetéket a tölcsérhez,de lusta vagyok kicserélni...meg így sokkal vastagabb a rendszer...

(#1302) CYBERIA válasza CYBERIA (#1296) üzenetére


CYBERIA
őstag

:F

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#1303) Volkov válasza zLegolas (#1300) üzenetére


Volkov
aktív tag

jaja :))
akkor megcsináltam, müködött, mki heppi

csak azóta nem használtam, most meg be akartam vinni a suliba, erre megadta magát az IDE kábel, a 10. kinyitásnál :( :O

:)

(#1304) Volkov válasza djyuri (#1291) üzenetére


Volkov
aktív tag

őőő.. ez mekkora? mert a 80 eres ide kábelből számolj le 20 eret, ez a szélesség, és a vastagsága se lehet ennél több...

azért majd bemek, megkérdem őket, hátha tudnak vmit ajánlani..

mod: most látom h zLegolas szerint nem ekkora ez a gumikábel :DDD
vmit akkor is ki kell találni, h müködjön ;)

[Szerkesztve]

:)

(#1305) djyuri válasza Volkov (#1304) üzenetére


djyuri
őstag

Amúgy nekem van hajlítást bíró szalagkábel féleségem,de csak 10 ér van már benne,szal így nem jó....igaz 0.3-as kb a vezeték benne,szal vestagabb,de nem merevszálas....Amyúg úgy néz ki az egész,hogy hagyományos vékony vezetékek egy liára vel vannar ragasztva...Most próbálgattam...és elég masszívnak tűnik...
Ilyen kábelt a király utcai piher boltban lehet venni a 78-as szám alatt...
asszem 2 méter volt 50 Ft:DDD És 40 eres volt és csak picit szélesebb egy IDE kábelnél....

(#1306) CYBERIA válasza CYBERIA (#1302) üzenetére


CYBERIA
őstag

Hülyeséget kérdeztem?:F

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#1307) djyuri válasza CYBERIA (#1306) üzenetére


djyuri
őstag

Szasz;)

Nézd meg a rám adott válaszokat itt kb 6-10 hsz-el vissza,hogy nem olyan egyszerű egy kapcsüzemü tápegység kimeneti feszének a felpumpálása...

Haver a jövőhéten hoz egy régi AT-s tápot...azon akarok egyet kísérletezni,hogy megy-e egyáltalán a saját módszeremmel (simán csak a vezérlőáramot növelem:U)

HELP me!!
Miért ég szénné a TDA2050,hogy ha ráteszem terhelésként a feltranszofmáló trafómat?...asszem 20*oros az erősítés a tfarónál,szal úg kb 220/4000 menet...
És 7 ohm-ot mutat a műszer....(tom ez nem a valós,de a hangszóróknál majdnem pontos...)
Ja és a kimeneti teljesítmény már majdnem stabil 10W terhelésnél,de mind mondtam...szétég a tda-m:(.........
Egyenlőre hagyom.....Holnap úgyis jönnek a nagyhangszórók,szal lesz melóm;]

(#1308) Bubu79 válasza djyuri (#1307) üzenetére


Bubu79
addikt

Hali!

Valszeg visszadumál a trafó szekundere.
Esetleg érdemes lehet a kimenetre elhelyezni egy diodát záróirányban a +tápfesz felé ( anod a kimeneten, katod a +tápon ), és egyet záróirányban a -táp felé ( katod a kimeneten, anod a -tápon ). Ezek megakadályozhatják a visszafelé száguldó fesztüskéket a rombolásban. Diodák nagyobb fesz. típusok, pl. 1N4007.( Egyébként ilyen jellegű védelem van a TDA 2030 alapkapcsolásában is )

"In the mist | dark figures move and twist | was all this for real | or just some kind of hell | 6-6-6 the Number of the Beast | Hell and fire was spawned to be released" - Iron Maiden: The Number of the Beast

(#1309) djyuri válasza Bubu79 (#1308) üzenetére


djyuri
őstag

Ha az alapkapcsolást említed,akkor van két dióda benne....

Sajnos a trafókban még nemtok egészen pontosan számolni.....
Most 1N4001 van benne...de most nincs itthon nagyob.....

Jah meg újjabb gondom is lett:D A kis akksimat lehúzza 10perc alatt:Y
(12V 7.2Ah) és 5V-ra lehúzza.....ott már kikapcsol.....
De kettős tápnál jobb a hatásfok.....de azt eddig még csak két tápról hajtottam és nem két akksiról:( 2*17V 40W.....kb 4v-ot zuhannak tőle,de atom stabilan vannak)
A gerjedésre meg x***ok,mert itt az a lényeg:DD:DD:DD

Jah és szalagkábel.....Ha még holnap reggel sikerül visszaszerezni a haver szalagkábelét a dvd lejátsójába,akkor elmegyünk holnap a Lomex-be is és megnézzük,de nem igárem,mert ez egy olyan idióta havertől függ,akire az ellenségem kutyáját sem bíznám:Y

(#1310) Bubu79 válasza djyuri (#1309) üzenetére


Bubu79
addikt

Hát, ha még így is dob egy hátast, akkor nemtom mi van :( Ugye nem a szimmetrikus táphoz készült kapcsolást raktad rá egy akksira? Mert akkor nincs DC munkapont beállítás a műv. erősítőnél, és anélkül érdekes dolgokat művelhet. Én egyébként a Thomson alkatrész katalogusában lévő leírást néztem meg, abban nem voltak diodák a kimeneten a szimmetrikus tápos kapcsolásnál.

Szerk.: Asszem elmegyek aludni, mert már nem vagyok túl figyelmes, most olvastam vissza a két akksis megoldásig, bocs a hülye kérdésért:R :D

[Szerkesztve]

"In the mist | dark figures move and twist | was all this for real | or just some kind of hell | 6-6-6 the Number of the Beast | Hell and fire was spawned to be released" - Iron Maiden: The Number of the Beast

(#1311) djyuri válasza Bubu79 (#1310) üzenetére


djyuri
őstag

ŐŐŐŐŐ...izé....
Szal...Jó éjt....

Amúgy két panelem van...ez egyiket kettős tápra alakítottam át..míg a másik megmaradt a normál egyszeres tápnak....

Mindkettőben van mostmár dióda,de csak 1N4001...nincs most más...

Lehet azt fogom csinálni,hogy rápumpálok tápoldalanként egy-egy BD tranyóval,ami elviekben 40W-ra viszi fel a kimenő teljesítményt....

De ez majd csak jó sokára,mert ahogy az előtt állt a rendszerem...most már az 50Hz-es jel sem kell,mert kinyírtam az IC-t:U....de most legalább valóban maxot ad le:D
És amíg lesz pénzem másikra a mostani helyzetemben,az nem most lesz...

Amúgy lenne két akksi,de különbözőek (7.2Ah és 44Ah:D)..
Amúgy ha már tápról megy és stabil,meg minden,akkor már kiadom a kezemből is és akár gyrátható lesz igény szerint:D:D:D
Amúgy nem tervezek 20W-nál erősebbet,mert akkor trafót is kéne vennem a tesztekhez is és akkor már nekem nézve nem éri meg...

Jah...és csak most esett le,hogy egy AT-s tápban 400V-al fogok játszadozni:Y

(#1312) LukE válasza djyuri (#1307) üzenetére


LukE
veterán

tejoeg, trafot rakni egy erosito IC kimenetere? ez legalabb akkora *****-nak hangzik, mint egy kapcsitap kimeno feszultseget tovabb novelni valami kulso eszkozzel (mmint ~ a tap altal leadott teljes teljesitmeny feszultseget tovabb novelni)
szvsz.

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#1313) djyuri válasza LukE (#1312) üzenetére


djyuri
őstag

Figy....
HA az IC-re ugyonolyan impedanciájú trafót kötök,mint egy oda illő hangszóró,akkor miért lenne baj?
Amúgy mint kivehet az irományaimból,sajna nemtok válóáramú impedanciát mérni.

És egy kapcs tápnak mér volna hűlyeség vagy f***ság megnövelni a kimenő feszültségét?
Csupán nagyfrekvenciás lertanszformáló egység az egész....
Van benne némi védelem és figyelő eszközök.....



AMÚGY: STOL!! Úgy néz,ki,hogy igazatok volt....A műszeremmel épp ma mértem 170V-ot ott ahol egy jóval profibb műszerrel 137V-ot mérek...
Csak azt nem értem,hogy tegnap miért mért pontosan....Mindegy...az elem is merült benne,szal veszek bele és megmérek egy pár dolgot mind a két műszerrel és utána jelzek.....THX a tippet;)

(#1314) djyuri


djyuri
őstag

Na ezt már nem akartam ugyanoda írni:

Szal elmentünk a ''híres'' MNC hangszórókért....
40centis tükör,alu kosár...robusztus kinézet meg miegymás.l

Viszont a haver fisher erősítője majdnem maxot ad neki:Y

Szal így jártunk...Xar az MNC is....legalábbis 15K-ért darabja....
Holnap írok pontosabbat.....

(#1315) And válasza djyuri (#1313) üzenetére


And
veterán

Tényleg elég elvetemült ötlet egy hálózati trafót erősítő műterhelésének használni, még akkor is, ha az egyenáramú ellenállása közel van a hangszóró névleges impedanciájához. A trafó tekercsei igen nagy induktivitásértékkel rendelkeznek, így a terhelés nem lesz tisztán valós (rezisztív) értékű. A hangszóróknak is van induktivitása, de az jóval kisebb, és az ellen is szoktak védekezni az erősítőben egy soros RC-taggal. Azt pedig nem is említetted, hogy mekkora frekvenciájú jellel hajtottad meg az erősítőt.

(#1316) Batman2 válasza Volkov (#1281) üzenetére


Batman2
őstag

Hi

Szép munka! :R
Próbáld meg esetleg valami rugalmas, de erős ragasztóval ! esetleg egy kis szilikongumi? De lehet keményebb is csak azon a kisrészen alkalmazva!
Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#1317) Batman2 válasza CYBERIA (#1296) üzenetére


Batman2
őstag

Hi

Figyelmedbe ajánlom az #1272-es megnyilatkozást.
Egy egység közel a kétszeresére növel.
Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#1318) Batman2 válasza djyuri (#1307) üzenetére


Batman2
őstag

Hi

Igen, a trafó induktív jellegéből adódóan grjad rendes ellentétes polaritású áram, ez lehet esetleg baj, ez ellen én is nagyteljesítményű, többamperes diódát javasolnék záróirányba.
Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#1319) Batman2 válasza djyuri (#1311) üzenetére


Batman2
őstag

Az 1N4001 tudtommal 1A, 50V feszültségű, és kicsi teljesítményű, ez nem igen bírja. Legalább 1N4007, mást már nem is lehet kapni ebből a sorozatból tudtommal. De inkább valami 3A-es 1N54xx számú példányt ajánlok!
üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#1320) User64476 válasza djyuri (#1314) üzenetére


User64476
őstag

Ez az MNC-s téma érdekelne.

(#1321) djyuri válasza And (#1315) üzenetére


djyuri
őstag

Ok THX...
Ehhez te értesz...én nem:(

Sajna akkor is ezt ki kell bírnia mellettem majd egy ilyen IC-cskének....

Amúgy ez még mindig a ''hummerdikk'' -enk tervezett UPS,ami egy vízpumpát hajtana meg...Aminek kb 20w-ig stabilan kéne működnie....És legalább 2-4 órát egy autóakksiról...Viszont rájöttem,hogy két kisebb akksiról tovább bírná és jobb hatásfokkal is menne..legalábbis egy ampermérővel kimértem,hogy kb ugyanakkora leadott teljesítmény mellett kisebb az ösz felvétel a kettős táp esetén,mint az egyszeres tápnál....

És a kérdésedre a válasz:
Mivel a vízpumpa az 230V hálózati feszültségű,így 50Hz-es is.tehát akkor 50Hz a válasz....Ezer boccs,hogy ezt nem említettem:B

MOD:
Ja és az 1319-es Hsz-edre pedig:

Ok...ezt sejtettem...Igyekszem cserélni...
Amúgy az perpill nem volna majd elég,ha bekötnék párhúzamosan 3-3-at?

[Szerkesztve]

(#1322) djyuri válasza User64476 (#1320) üzenetére


djyuri
őstag

Nos...........
Bedobozoltuk....
63.5*70*60-as ládába..... (pozdorja és 18-as anyag)

Van egy 17.8 centis légrésluk....

Nos......
Kezdem azzal,hogy ha azt a légrést befogjuk,akkor kb egy xar Auchanos házimozi mélyládájának felel meg:Y

Ha normálban van,akkor a szobai hangteknika csúcsához közelít...
Rezeg a radiátor.....a szekrény....a neonjaim....meg a ''talaj''......
De az ablak meg sem mozdul...még annyira sem,mint az eddigi hangfalaimmal...
Persze ez most nincsen sarokban,de egy MNC-nek csak sarokban kéne jól szólnia?
Hisz már volt nálam egy tipikusnak mondható Magnat autóláda és az a szobám közepén egy negyed teljesítményen leverte az agyamat:Y

És a röhely!!!!!!!!!!!!!!!
Na és most figyelem...csak hogy tudassam másokkal is,hogy nem hantáztam a Fisher erősítőmmel....
A két MNC (40cm) mélynyomó (4ohm) párhúzamosan (2ohm) van bekötve a fisheremre....
Ja és persze megemlíteném,hogy az 1000W-os végfokunkkal betorzíttattuk a mélynyomókat,pedig túl sem kellett volna élnünk.....
Szal egybe bekötöttem őket és kb 80%-os teljesítményt hoztam ki a hangszórókból:Y:Y:Y:Y:Y:Y
Az én fisherem adatai a következők:
230V 510W 50Hz
ez kb annyit jelent egy átlag usernek,hogy a max FOLYAMATOS 50Hz-es jel esetén a kimenő max teljesítmény kb 2*100-108W...
Azt még el kell mondanom,hogy semmi különösebb elektronika sem fogyaszt a gépben,mert kikötöttem,vagy alapból nincs benne...
Amúgy tom,hogy egy oldalról max 135W-ot tisztán és húzamosan le tudok venni a jelenlegi feltúrbózott hűtéssel....De mivel 20000mikroós kondiszett van mindkét táprészen,így mindkét oldalról ki tudom ezt venni egyszerre egy-két-(maxmax)három másodpercig,de aztán egyből búgós torz pattanás meg miegymás,mivel a trafó nem tud utánpótólni........

És ez azt jelenti hölgyeim és uraim,hogy ez a két mélynyomó együttesen esetleg 200W-osak:Y:Y:Y:O:O:O

Egy két esetleges kérdést megelőzve közlök pár dolgot:
1.- A Fisher erősítőm teljesen tökéletes analóg műszerrel lett kimérve 2ohm-os terheléssel és valódi állat hangfalakon....Tehát az egyszeri 135W az valós..
És a 100-108W is valós folyamatos leadott teljesítmény..
És egy,ami megdöbbentette a szerelőmet is,hogy 4-ohm-os is kiadja a 100W-ot..

2.- A hangfal kábelek 2.5 illetve 4-es vastagságúak voltak az akkori tesztek sorám....Jelenleg 4-es vastagság van mindenhol és forrasztott a tuti kontaktus érdekében...Ezzel nem azt akarom mondani,hogy akkoriban nem volt forrasztva,csak azt,hogy jelenleg is tökéletes az építés....

Most műszerem teljesítmény mérésre nincsen...és most már csak a havernak van jó műszere,így nemtok ennél pontosabb adatot kiszolgáltatni,amire megesküszöm...

Ja és a viták elkerülése érdekében előszőr kérdezz,hogy jól írtam-e valamit,mert én is elgépelhetek szöveget....

Nos ha felütöttem a figyelmet,akkor hasonló időben újra tok válaszolgatni;)

(#1323) User64476 válasza djyuri (#1322) üzenetére


User64476
őstag

Ezt a dobozt terveztétek, vagy csak hasraütés? Időközben keresgéltem a neten, és találtam egy kínai céget, akik az MNC autós hangszóróihoz feltűnően hasonlatos cuccokat gyártanak. Akár azt is mondhatnám, hogy valszeg megtaláltam a gyártót.

Természetesen TSP paraméterek nincsenek semmihez megadva, minden 1000Wos, minden nagyon dizájnos, és szerintem egyik sem ér hajítófát sem. A terhelhetőség adatok röhejesek, az érzékenység tuti kamu. Ezek után miért éri meg ilyet venni? Olcsó :D

(#1324) djyuri válasza User64476 (#1323) üzenetére


djyuri
őstag

A doboz csak nagyjáboli...Eredetileg egy 55 centis szubmélynyomóhoz lett tervezve.,de azt nem leltünk.........
És nem a doboz a lényeg,hanem,hogy ilyen ''kis'' teljesítményen kihajtom őket...

Jah és nem az olcsóság volt a szempont...hanem rengeteg ajánlás volt,hogy MNc így..MNC úgy....És tessék...Amúgy ezeket a hangszórókat megtaláljátok a bajcsi Zsilinszky utcai hangszóró boltban,ami a felüljáró lábától nincs messze (40m)..
Ott asszem 22900ft....és mi ugyanazt vetük 15k-ért kézalatt....
Súly egyezik,bár csak kézzel hasonlítottam össze......

Azt mi is tudjuk,hogy az értékek kamuk,de ha minnél magasabbat veszünk,akkor már közelít ahhoz,ami nekünk a bulira kell..
De itt nem ez történt ezek szerint....

Amúgy végre sikerült találnuk trafókat a ''sufnijainkban) és azokból már építjük a tápot...Csak fizika törvényt nem kímélve kreálgattunk mindent....

Létezik az,hogy az 1.41-es szorzó csak 1.338 ?

(#1325) User64476 válasza djyuri (#1324) üzenetére


User64476
őstag

Én is akartam MNCből építeni de nem mertem, csak rosszat hallottam róla. Igaz, egyszer sem láttam élőben működő ilyen hangszórókból szerelt dobozt. Ha a te ~20e/db értékű, vagyis nem a legolcsóbb MNCs hangszóróid így teljesítenek, milyen lehet az átlag ~3000 forintos?

Én jelenleg egy Videoton (új szériás) mélyhez terveztem egy bandpass subládát, ha lesz pénzem, megépítem. Ők leglalább korrekt adatokat közölnek, és mellékesen a hangszóróik sem rosszak, igaz drágább is mint az MNC.

(#1326) djyuri válasza User64476 (#1325) üzenetére


djyuri
őstag

OK!
Én is Videoton párti vagyok...Lásd: Bővebben: link és Bővebben: link

De a hangfal szponzor az nem én vok...tehát nem egyedüli döntés volt...Bár kb 20%-ot hozzájárult az is,hogy volt egy brutál tapasztalaton autóhangfallal a szobámban és a hangszórók kinézetben nnemt térnek el,csak feliratban...
De lehet,hogy itt basztuk el:Y

A videotonodról majd küldj képet ha tudsz;) Rajongó vagyok a vidiknél:D THX

Jah és holnap nem híszem,hogy leszek,mert a szerelőmnél lesz a monitorom reggeltől és nemtom,hogy meg-e tudja csinálni az enyémat és a haverét egyszerre...(mind kettőnknek ugyanolyan van)
(az enyém sípolt néha..és az övében meg a vertikális (vízszintes) képsík összement 2centit...)

(#1327) CPT.Pirk válasza User64476 (#1325) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Bocs, hogy csak igy beirkálok visszaolvadsás nélkül, nemis tudom, hogy a srácnak hogy teljesitett a nagy MNC-je, csak saját tapasztalatot tudok mondani, most épitettem két db 150W terhelhetőségű 3 utas bass-reflex elrendezésű dobozt, és abba a 3000Ft körüli darabárú MNC ECLIPSE1 hangszórócsaládott tettem (20Cm-es a legnagyobb) és igenjó hangzása van...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1328) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Más téma, valaki épitett már hibrid erősÍtőt?

Arra gondoltam, hogy egy kétlépcsős erősÍtőt kellene épÍteni, aminek az előerősÍtőjét egy csöves erősÍtő adná, amit utánna egy megfelelően nagy bemeneti ellenállású tranzisztoros végfokozat követne, igy ki lehetne kerülni a csöves csodák gyengepontját, a kimeneti impedanciaillesztő trafót... Szal kÍváncsian várom az észrevételeket, ötleteket, meg akármit... :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1329) DDL válasza CPT.Pirk (#1328) üzenetére


DDL
őstag

mondjuk:

Bővebben: link

Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#1330) User64476 válasza CPT.Pirk (#1327) üzenetére


User64476
őstag

Meg lehet ezt hallgatni valahol? :)

(#1331) CPT.Pirk válasza DDL (#1329) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Húúú köszi!:R

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1332) CPT.Pirk válasza User64476 (#1330) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Esetleg ha pécsi vagy, akkor igen, egyébként meg majd mindjárt kiirok egy linket, ahol fent vannak a képei...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1333) CPT.Pirk válasza DDL (#1329) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A hangzásáról nem tudsz mondani valamit, mondjuk h. érdemes-e megépÍteni?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1334) CPT.Pirk válasza User64476 (#1330) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Itt, a link, amit Ígértem: Bővebben: link

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1335) DDL válasza CPT.Pirk (#1331) üzenetére


DDL
őstag

Van még 8-10 féle :)

Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#1336) DDL válasza CPT.Pirk (#1333) üzenetére


DDL
őstag

Az egyik rendszeremben közel 2 éve ehez hasonló szól. Más végtranyókkal, (meg a hozzá szükséges módosításokkal) nincs benne FET (helyette is cső van).. Nincs a rajzon (mert 10 perc alatt hajigáltam össze), de a végtranyóknak 100-120mA nyug. áram kell minimum! Egész jól szól. Szépen kivitelezve jó alkatrészekkel sok embert meg lehet lepni a hangjával :Y

Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#1337) CPT.Pirk válasza DDL (#1336) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

közben Tina-ban megcsináltam a kapcsolásod csöves részét, az szuperál, majd most megépÍtem a végfokot is.

Ha esetleg még találsz kapcsrajzot, szivesen megnézném őket...

Az ECC 88 -as csöveket meg majd nemtudom, talán vásárból beszerzem...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1338) DDL válasza CPT.Pirk (#1337) üzenetére


DDL
őstag

Kapcsolási rajzom az temérdek van. Mivel a fejlesztéseim során összetákoltam egy-két ötletet :) Ezért inkább szűkítsünk a körön.

Üdv: DDL

[Szerkesztve]

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#1339) DDL válasza CPT.Pirk (#1337) üzenetére


DDL
őstag

kommentezve a rajz!

Bővebben: link

Üdv: DDL

[Szerkesztve]

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#1340) CPT.Pirk válasza DDL (#1339) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ez Így egyszer igenjó, egyenlőre a cső beszerzése problémás, de majdcsak találok valahol, ha esetleg vannak még ilyen hibrid kapcsolásaid, szÍvesen megnézném őket...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1341) DDL válasza CPT.Pirk (#1340) üzenetére


DDL
őstag

E88CC Rádiovilágnál 1.900,-Ft

Bővebben: link

Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#1342) CPT.Pirk válasza DDL (#1341) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Jah, télleg. A rádióvilágosokról elfeledkeztem...

A cső picit drága, de lévén hogy ipari, lehet, hogy rászánom maagam a megvételére...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1343) DDL válasza CPT.Pirk (#1342) üzenetére


DDL
őstag

Merrefele laksz? Esetleg tudok adni.

Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#1344) CPT.Pirk válasza DDL (#1343) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Pécsi ember vagyok, de a póstai megoldás sem probléma, ha arra kerülne sor...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1345) CPT.Pirk válasza DDL (#1343) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

legproblémásabb dolog majd a nyák elkészÍtése lesz, de talán majd később azis meglesz...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1346) djyuri válasza CPT.Pirk (#1327) üzenetére


djyuri
őstag

Na ennyi király HSZ-t már rég láttam itt a ph-n...Semmi felesleges;)

Szal...A ládádra: :R

Amúgy a lakásbéli hangzársa semmi panaszunk.... Hihetetlen érzés,hogy ilyen háttér motyogásos zene mellett is már rezonál a radiátorom én néha kb 45-50Hz-en a szekrény is rázendít és ezt mind úgy,hogy nem kellnek fel az ősök:D



Visszatérve az erősítőnkre:
Sajna bebizonyítottuk,hogy igenis egyszerre a környékünkön el tud romlani az összes műszer:Y:))
De szerencsére a Zoli barátomén csak állítani kellett és akkor már nagyjából jót mért....
Most jöhetne a kérdés,hogy mihez állítottuk:DD:DD:DD
Nos: az én műszerembe sikerült a váltóáram szempontjából pontos értéket kicsalni (227V a 230) ,szal ehhez bekalibráltuk a műszerét és most nagyjából jól mér....
Bár így sem 1.41 az 1.41,de nem is 1.338:DDD (kb 49.5V-ból lesz 64V)

Amúgy emellett még sikerült egy féltett dolgot is bebizonyítanunk:(((
---Sajna a több trafós feszültség összetétel nem műkszik ennél...
Ha bekapcsoljuk az egészet,akkor egy 0.7Vos nagyfrekis jel jön ki a hangszóróra,de egy gyenge ütés a hanghszóróra és abból mindjárt kb 80-100Hz lesz:DDD És ez oda-vissza....
Amúgy meg +-42V-ról meg nem idnul el,szal egytrafós megoldás sem jöhetett szóba....
Idáig csináltuk két napon keresztül az egészet és semmi eredmény a pozitív oldalra.....
Még annyi,hogy a hangszóró védő áramkör műkszik...

Izé....
Megtod mondani az erősítőd áram felvételét,amivel hajtod a te újdonsült hangfalaidat?....Csupán kíváncsiság;) THX

(#1347) CPT.Pirk válasza djyuri (#1346) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Köszi a :R -t !

Az áramfelvételt valszeg csak holap fogom tudni megmérni, viszont a hátlapi adatok szerint 230V melett 240W -ttot eszik meg, tehát az majdnem 1 amper, de holnap majd kimérem...

Viszont hogy akkor hogy lesz 5*90W -ami a könyvében szerepel, azt nemtudom...

Nah ezek vannak a könyvében:
*Minimum RMS Output Power for Front, Center, Surround
1 kHz, 0.1% THD, 6 Ohm - 90W

1 kHz, 0.7% THD, 6 Ohm - 93W

Most akkor ez elvileg az RMS teljesÍtmény volt...
Lesz egy ''kezdő'' kérdésem: most akkor csatornánként hány vatt? :F

Mások kedvéért: ez egy Yamaha NNatural Sound AV Reciever RX - V350
ezt hirdetik 5*90W -osnak, tud Dolby 1, Dolby 2, DTS, és DSP effekteket is, itt pécsen 50e a boltokban, én bizományiból 30e ért elhoztam...

Ennek ellenére még egy hétig nemtudok érdemben zenéthalgatni, mert szobabútorcsere miatt üres a szobám, és rezonálnak a falak, olyan, mintha egy kamrában ülnék...:((

[Szerkesztve]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1348) djyuri válasza CPT.Pirk (#1347) üzenetére


djyuri
őstag

Előszőr is felvettelek MSN-ben,ha nem nagy baj;)

Amúgy de jó,hogy azonnal írtál,mert így a kihagyott dolgot is le tudom írni:DDD
Szal:
A több trafós megoldást azért javasoltam és kiviteleztük,mert már két darab TDA2052-vel,ami +-25V-os tápfeszről üzemel,azokon már volt ez tesztelve...
Vagyis inkább kényszer használva,mert akkor még azoknak nem volt tápjuk:B
Így TV-trafókból...számszerint 8 (vagy 12:F) darabból összeraktam a +- 24V-ot..
És tökéletesen ment....kb 5 hétig járattam mindennap és még csak sistergés sem volt,pedig ott még a trafók közel is voltak...

Itt meg királyul csináltuk és semmi jó eredmény....Kivéve annyi,hogy a hűtés az nagyon király és az eredeti fa szín megtartása kiemeli az egészet....
A fényképező gépet megint elfelejtettem,de az eszem sem járt akörül:U

Nos visszatérve a te esetedre:
Tehát 240W
És akkor a tiéd FET-es is....Ezért csak 26% a veszteség..
De mivel processzoros technológia sok extráva,ezért ilyen kis teljesítmény mellett ez visszavezeti 20%-ra...

Így marad 192W
Na ezt osztom el 10-el (most egyenlőnek tekintve az összes végfokot és jelszintet)
Akkor kijön 5*19.2W....Ez persze 50Hz és folyamatos...
Ha azt is nézzük,hogy egy 5.1 rendszerben a center és a két első (front) hangszóró dolgozik,akkor már is átalakul az összkép az össz teljesítményről...
És mivel rendes buffer van kialakítva ezekben a házimozi erősítőkben (lagalábbis,amikkel én találkoztam) és persze a végfok túlméretezés a FET rendzser miatt ,ezért hírtelen effektusok erejéig simán kiszedhető a kimenetenkénti 25-35W...
Ami azt si jelenti,hogy akár 150W összteljesítmény jöhet ki egy pillanatra,.de ekkor mind az 5 kimenetet számoltam...
És mivel a fejlett processzormag figyeli a tápkialakítást (feszültségek. ,néha utántöltési áram is) ezért autómatikusan leszabályoz egy ilyen nagy effektus után vagy ha hosszabb,akkor közben....
Erre egy példa:
Ha egy filmben tök kuss van...És jön egy baromi nagy villámcsapás a filmben,akkor veled eggyütt a szomszédok és kutyáik is megugranak:DDD
Nálam még a fogad is kiesik ilyenkor (most már):DDD

Jah...azt mondanom kell,hogy közben MSN-en már meg is beszéltük a dolgot:))
Meg azt is,hogy a szubvófert nem kell számolnom,mert az teljesen külön van...

Jah,amúgy az RMS teljesítményt nemtom átszámolni.....

Jaj!!! Majd elfelejtem....A mi MNC mélynyomónknak is olyan közepe,van,mint a tiédnek...Csak a miénk papír....

(#1349) Csaba_20_ válasza CPT.Pirk (#1347) üzenetére


Csaba_20_
őstag

CPT.Pirk írta:
Ennek ellenére még egy hétig nemtudok érdemben zenéthalgatni, mert szobabútorcsere miatt üres a szobám, és rezonálnak a falak, olyan, mintha egy kamrában ülnék...

Azt akartad mondani, hogy visszhangos a terem nem?;)

(#1350) Csaba_20_ válasza djyuri (#1348) üzenetére


Csaba_20_
őstag


djyuri írta:
És akkor a tiéd FET-es is....Ezért csak 26% a veszteség..
De mivel processzoros technológia sok extráva,ezért ilyen kis teljesítmény mellett ez visszavezeti 20%-ra...


Nekem az istennek nem ment volna így összehozni a FET-eket és a processzort a veszteségekkel, főleg nem százalékra pontosan.

djyuri írta:
Így marad 192W
Na ezt osztom el 10-el (most egyenlőnek tekintve az összes végfokot és jelszintet)
Akkor kijön 5*19.2W....Ez persze 50Hz és folyamatos...


Erről a gyerekkorom jutott eszembe, amikor rokonaim folyton a ''gondolj egy számra, szorozd meg 4-gyel, adj hozzá...'' logikai játékokkal ''zaklattak''. Ne felejtsük el, hogy a kimenő teljesítményt 1 kHz-es jel mellett szokták megadni, nem 50 Hz-re.

Félre a tréfával, amit itt levezettél, az szakmai alapokat nélkülöző, tiszta spekuláció. Én az elhangzottakat osztanám 10-zel.:P;)

djyuri írta:
És mivel rendes buffer van kialakítva ezekben a házimozi erősítőkben (lagalábbis,amikkel én találkoztam) és persze a végfok túlméretezés a FET rendzser miatt ,ezért hírtelen effektusok erejéig simán kiszedhető a kimenetenkénti 25-35W...
Ami azt si jelenti,hogy akár 150W összteljesítmény jöhet ki egy pillanatra,.de ekkor mind az 5 kimenetet számoltam...
És mivel a fejlett processzormag figyeli a tápkialakítást (feszültségek. ,néha utántöltési áram is) ezért autómatikusan leszabályoz egy ilyen nagy effektus után vagy ha hosszabb,akkor közben....


A FET tranzisztortípust jelöl és nem erősítőrendszert. Az erősítőket osztályokba sorolják kialakításuk szerint.(pl. A osztályú erősítő) Én nem tudok olyan processzorról, ami figyeli a tápkialakítást. Ha leszabályozza a bementi jelszintet, akkor azt limiternek, vagy kompresszornak hívják. De az, hogy FET-es egy erősítő, vagy nagy benne a tápkondi nem jelenti, hogy egyben limiterről, vagy kompresszorról beszélünk, sőt. Utántöltési áram alatt nem tudok mit érteni. A példát nem tudtam rávetíteni az előbbi bekezdés tartalmára.

CPT.Pirk: Az említett erősítő adatlapját megnézve valóban nem derül ki, hogy mi a valóság. Azt írják, hogy az 5 kimenet mindegyikén 90W-os RMS teljesítményt képes leadni az erősítő, közben a hálózatról 240W(320VA) teljesítményt vesz fel. Ez lehetetlenség. Valamelyik adatot vagy másképp kell értelmezni, vagy figyelmen kívül kell hagyni, mert hibásan van megadva. Olyanra tudok gondolni, hogy a 90W-ot az 5 kimenetre együttesen értik. Esetleg oldalanként 90W. De nem szeretnék találgatásokba menni, a lényeg, hogy a két adat jól láttad, valóban üti egymást.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.