Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1451) biker válasza zLegolas (#1433) üzenetére


biker
nagyúr

no comment

menjél be a boltba, kérjél egy kiló kenyeret, és ha adnak egy kiló lisztet, akkor ne panaszkodj.

A lapon világosan le van írva, hogy fileból dolgoznak, és én is leírtam, hogy papírból kell.

Ez kb annyira volt segítség, mint a ''google''

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#1452) Csaba_20_ válasza CPT.Pirk (#1450) üzenetére


Csaba_20_
őstag

LC7818 - Bővebben: link - 567 Ft+áfa
Kerekes utca - HQ Video

(#1453) CPT.Pirk válasza Csaba_20_ (#1452) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Köszi! :R

Most már csak Pécsen kell beszereznem, vagy póstáztatom velük...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1454) Csaba_20_ válasza CPT.Pirk (#1453) üzenetére


Csaba_20_
őstag

A sors édes fintora, hogy nekem meg most épp Pécsről kell valami.;):DD

(#1455) Charlento


Charlento
tag

Kedves Listatársak, kinek van ötlete a hálózati zavarok kiküszöbölésére
kommunikációs vevő esetében?
Arra gondoltam, hogy egy nagyobb méretű toroiddal aminek kicsi a határfrekvenciája csökkenteni lehetne a hálózat felőli zajokat. Sajnos
nem találtam (még a LOMEX-ben sem) olyan nagy lyukméretű toroidot
amelyen párszor átfűzhetném a hálózati kábelt (3 polusú mint a számítógép tápcsatlakozója).
15 khz környéki azt hiszem az orosz tv-k sorkimenő por-vasmagja is de
nem találni sehol.
Ha tudtok valami megoldást köszönettel venném!

Charlento

(#1456) Csaba_20_ válasza Charlento (#1455) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Szerintem neked RFI, illetve EMI szűrőt kéne keresned.

(#1457) Charlento válasza Csaba_20_ (#1456) üzenetére


Charlento
tag

Ezeket nem ismerem, de a lényeg, hogy kb. 20khz alatti frekvenciákat vágja le vagy csillapitsa. Gondot okoz még a nagyjelű kisülésből eredő pattogás ami a térerőmérő műszert totál kicsapja

Charlento

(#1458) Csaba_20_ válasza Charlento (#1457) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Gondolkozz egy picit azon, hogy mit is akarsz. Ha a 20 kHz alatti frekvenciát akarod csillapítani, akkor a hálózati feszültséget is csillapítani akarod. Erre a célra nem ismerek megoldást. De a torrodidos megoldás se ezt eredményezné.

Az EMI az elektromágneses zavarokat hivatott kiszűrni az RFI pedig a rádiófrekvenciásakat. Mindegyik szűrés gyakorlatilag csillapítás, csak a csillapítás mértéke az, ami változó.

(#1459) Charlento válasza Csaba_20_ (#1458) üzenetére


Charlento
tag

Anno sikerrel csillapítottam a hálózati zavarokat egy régi TV sorkimenő transzformátora felhasználásával.
Sajna az már nincs meg.
Már próbáltam az alulvágó és felülvágó szűrő kombinációját is de eddig nem jött be. Egy antiparalell diódákból kialakított vágóval a HF kimeneten sikerült elviselhető mértékre csökkenteni a pattogásokat de ez kevés!
Valami más megoldás kellene...

Charlento

(#1460) Csaba_20_ válasza Charlento (#1459) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Akkor mégegyszer mondanám, mert úgy látom nem értettél meg. Amiről te beszélsz, hogy a 20 kHz alatti frekvenciákat szűrje ki a hálózatból egy elektronika, az értelmetlen. A hálózati feszültség egy 50 Hz-es szinusz ugyebár, ami jóval 20 kHz alatt van. Ha te 20 kHz-re méretezel egy felüláteresztő szűrőt, akkor 50 Hz-en az már jelentős csillapítással fog bírni. Vagyis kiszűrted a hálózati feszültséget. Kizárt dolognak tartom, hogy ezt szeretnéd.

Valószínüleg aluláteresztő szűrőre gondoltál, hogy a nagyfekvenciás jeleket csillapítsd. Az egyszeri feszültségtüske is ilyen a hálózati feszültségen. Legjobb lenne a kapcsolást látni, de valószínüleg ha 200 Hz-re tervezel egy aluláteresztő szűrőt, akkor az megfelelő lesz neked. Ha jól gondoltam így fáradtan végig, akkor ez egy kondenzátor párhuzamosan a 230V-ra, és mögé sorba egy tekercs. A tekercsnek el kell bírnia az egység fogyasztása miatt folyó áramot, a kondenzátornak pedig legalább 400V-osnak kell lennie és polaritásfüggetlennek.

De mielőtt még ilyenekben gondolkoznál, a kedvemért próbáld ki az EMI és RFI szűrő beépítését. A RET-nél kapsz RFI szűrőt, EMI szűrőt pedig akár Lomex-ben is. Kezdd az EMI-vel, aztán ha nem megfelelő, akkor jöhet az RFI. Nem hatalmas összegek ezek, hogy ne lehessen megpróbálni és esztétikusabbak is, mint egy barkács akármi.

(#1461) Charlento válasza Csaba_20_ (#1460) üzenetére


Charlento
tag

Nos, a nagyfrekis zajok valóban ''ráülnek'' a hálózatra, a nagyfrekis
vezetékek és az egyéb elektromos és elektronikus készülékek által kibocsájtott akár folyamatos akár impulzusszerű zavarok okozzák a legnagyobb problémát.
Bár a vevőkészülék áramfelvétele nem túl nagy de ha mellé ill. vele együtt
rákapcsolom a 100 W-os (1 KV-os) rövidhullámú adót akkor már tetemes az áramfelvétel és ráadásul a kettő egybe van építve.
Az AVA KZH 8 zavarszürő tünik megfelelőnek de csak (nekem) 100 W inputig!

Charlento

(#1462) Csaba_20_ válasza Charlento (#1461) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Ez a zavarszűrős elosztó ugyanaz, amiről én írok. Ebben szintén EMI szűrő van. Csak nem tudom mennyi értelme van adott esetben méterekre az egységtől szűrni. Merthogy a szabadban futó hálózati kábel ugyanúgy zavarszedőként üzemel.

A 100W a leadott teljesítménye, vagy a felvett? Ha a felvett, akkor nem jelentős áramfelvételről beszélünk. Egyébként mi az az elektronika, amiben az adónak és a vevőnek is egy helyen kell lennie?

[Szerkesztve]

(#1463) Charlento válasza Csaba_20_ (#1462) üzenetére


Charlento
tag

Adott esetben a hálózati kábel a legrövidebb úton menne a készülékbe.
A készülék felvett teljesítménye 360 W, a kimenő nagyfrekvenciás teljesítmény kb.120 W.
A készülék egy rövidhullámú adó-vevő.

Charlento

(#1464) Csaba_20_ válasza Charlento (#1463) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Nem igazán látom át, hogy miért olyan problémás az, hogy veszel 1000 Ft környéki összegért egy EMI szűrős hálózati csatlakozót. De elmondtam, hogy szerintem mi oldaná meg a problémát, vagy kipróbálod vagy se.

(#1465) stol


stol
addikt

Higanygőzlámpa-folytó(250-500W), és ezt megfejelni, EMI & RFI csillapítókkal?

(#1466) gerg0


gerg0
aktív tag

Sziasztok!
Ért valaki a atx-es codegen tápokhoz?
Van egy tönkrement codegen 300w-os tápom, szeretném megcsinálni(nem akarok vele pc-t hajtani, csak barkácsolni van kedvem:) ).
A ''fő'' IC-t, ami egy DBL494 volt már kicseréltem benne, de még mindig nem megy. Megmértem a fesz.eket, és ha be van dugva, akkor a ''készenléti'' 5V-ot kiadja, meg asszem a 3,3V-ot is.
Nem tudja valaki, hogy még melyik alkatrész mehetett benne tönkre?

[Szerkesztve]

(#1467) Bigya


Bigya
őstag

Hali!

HA valaki unatkozik, és esetleg tervezne nekem egy 12-ig számláló 4 bites számláló láncot, ha lehet szinkron törléssel, és JK flipflop-okból, akkor azt szépen megköszönném, és egy virtuális sörre meghívnám az elkövetőt!

Előre is köszönöm, reménykedve várok!

(#1468) Csaba_20_ válasza Bigya (#1467) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Házifeladat?:P:DD:DD

(#1469) Bigya válasza Csaba_20_ (#1468) üzenetére


Bigya
őstag

Ige' csak nem nekem, én jobban szeretem az analógok, és egy pár éve passzív vagyok. Csináltam egyet, de aszongyák, hogy leszimulálma nem csinált semmit...

(#1470) Csaba_20_ válasza Bigya (#1469) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Sajnos én is 6-7 éve csináltam utoljára ilyet és azóta sehol nem kérték, így most legalább 6-7 óra kellene a megtervezéséhez. Talán stol kolléga meg tudja csinálni, mert esetleg neki most oktatnak ilyet is.;)

(#1471) Csaba_20_ válasza gerg0 (#1466) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Nagyjából kizárt dolog, hogy a +3,3V meglegyen, de a +5V és a +12V ne.

Hogy mi mehetett tönkre benne? A következők valamelyike:
-transzformátor
-tranzisztor
-kondenzátor
-tekercs
-ellenállás
-dióda
-vezetősáv a nyákon

Távgyógyításban nem fogom tudni neked megjavítani. Azon a részen keresd a hibát, ami nem megy. Ha nem ismered az SMPS-ek felépítését, akkor nehéz dolgod lesz.
Itt egy ATX tápegység általános kapcsolási rajza: Bővebben: link

(#1472) gerg0 válasza Csaba_20_ (#1471) üzenetére


gerg0
aktív tag

Elöször is köszönöm a segítséget! :)

SMPS-ről még nem hallottam :(.

Megmértem újra a fesz.eket és kiderült, hogy rosszul emlékeztem. Se a +3,3V, se a +5V, se a +12V nem megy, csak a lila vezetéken, a +5VSB működik. Meg akárhányszor megpróbálom beindítani (zöldet meg a szürkét rövidrezárom) , akkor egy pillanatra kiad a +12V-on 5V-ot, amit műszerrel tudok mérni, de utána le is csökken 0-ra, eközben furcsa ''ciripelő'' hangot ad ki magából (olyan, mint a tücsökciripelés). Megmértem pár diódát és amiket mértem, azok mind jók voltak. Meg a nagyobb kondikat és azok is jók voltak. A hűtőbordákon levőkről most nem tudom, hogy IC-k vagy FET-ek, vagy csak sima tranzisztorok, 3-3 db van belőle.
Lehet ezek mentek volna tönkre?
És mi adhatja ki magából azt a ''ciripelő'' hangot?

A kapcsolási rajzot elkezdtem tanulmányozni.

[Szerkesztve]

(#1473) Bigya válasza Csaba_20_ (#1470) üzenetére


Bigya
őstag

Ezzel a 6-7 évvel egy cipőben evezünk!

Esetleg akkor valaki? Kollegák?

(#1474) Bigya válasza gerg0 (#1472) üzenetére


Bigya
őstag

SMPS: Switching Mode Power Suply

(#1475) stol válasza Csaba_20_ (#1470) üzenetére


stol
addikt

Sajnos, 4 éve nem csináltam ilyet.:(, és a sok aszúbor....

(#1476) stol válasza gerg0 (#1472) üzenetére


stol
addikt

A zöldet, GND-re kell kötni (fekete), és nem a power good matringra.
Az indítás utáni ciripelés, tuti túláramvédő áramkör aktivizálódását jelzi.

Lehetséges hibák:

-dióda zárlat, a kimeneti kettősdiódáknál.
-kondi szakadás/száradás a szekunderen
-alkatrészláb kirohadása (áramváltó, hűtőborda alkatrészei)
-a visszacsatolókör meghibásodása.

(#1477) And válasza Bigya (#1473) üzenetére


And
veterán

A 74LS90 adatlapján (Bővebben: link), a 2. oldalon megtalálod a 74LS92 blokkdiagramját. Ha az MR1 és MR2 bemeneteket L-szintre, a Q0 kimenetet pedig a CP1 órajel-bemenetre kötöd, megkapod a 12-es számlálót. A bemenet a CP0, a kimenetek pedig a Q0...Q3 jelek lesznek.
Mod: a szépséghibája, hogy a kimenetek bináris állapota nem 0..11dec, hanem 0...5dec / 8...13dec lesz. Előnye pedig, hogy a Q3 kimeneten az eredeti órajel frekvenciájának 1/12 -ed részét szimmetrikus jelformával kapod meg.

[Szerkesztve]

(#1478) gerg0 válasza stol (#1476) üzenetére


gerg0
aktív tag

Köszi, holnap ellenőrzőm ezeket az alkatrészeket is.

(#1479) Bigya válasza And (#1477) üzenetére


Bigya
őstag

Köszi, ez nekem tök jó lenne, de...

Egy haver kérte, mert kell neki sulijába, szal ilyen középiskolás, egyszerű ''elméleti'' ábra kellene.

Nem típusszámra érvényes dolog.

4 db J-K tárolót, illetve OR/AND kapukat használhatnak, azaz kell. A kapukkal generálnának törlőbit-et a 11nél...

[Szerkesztve]

(#1480) And válasza Bigya (#1479) üzenetére


And
veterán

Namost az a bizonyos ábra egyáltalán nem típusszám-specifikus. 4 db. JK flip-flopot, és egy NAND kaput (az aszinkron törléshez, de azt egyébként sem használjuk) tartalmaz, így önálló kapukkal is működőképes. Annyi extra van a dologban, hogy az egyik flip-flop - balról a harmadik - esetében mindkét kimetetet, Q2-t és az invertált /Q2-t is felhasználjuk. Ez persze nem segít azon a problémán, hogy a számláló 5 (0101bin) után nem 6-ra (0110bin), hanem 8-ra (1000bin) vált, persze így is 12 állapota van, utána törlődik. Viszont ''egyenes'' (0..11dec) számlálóval csak aszinkron törléssel tudom egyszerűen elképzelni a dolgot (ehhez az is hozzájárul, hogy sosem voltam erős a flip-flopok lelkivilágából, így nem biztos, hogy jól értelmezem a szinkron törlés fogalmát;)).

(#1481) Bigya válasza And (#1480) üzenetére


Bigya
őstag

Egyenes számláló lenne a cél, akkor ezt leszögezhetjük.

(#1482) LukE válasza Bigya (#1481) üzenetére


LukE
veterán

Bővebben: link ha nem neztem el semmit.

Es egy Tina file, ha erdekelBővebben: link

ja, ha nem elnel a fent nevezett holgy szolgalataival :D, bal lent az egy orajel, a negy JK-ba folul valami preset megy mindig magasan, inkabb csak tinanak kell. Jobb font egy 3 bemenetu AND, bal-lent egy 2 bemenetu NAND kapu, kozepen ket AND van.

ja2: hogy ez gyakorlatban osszeepitve tokeletes es tiszta torlest valosit meg, arra mar nem vallalok garanciat:)

[Szerkesztve]

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#1483) And válasza Bigya (#1481) üzenetére


And
veterán

Ja, közben LukE is működött, de ha már kiszenvedtem, én is felrakom ezt a verziót:
Bővebben: link.
Legalább lesz mivel összehasonlítani..

(#1484) Bigya


Bigya
őstag

Köszönöm emberek!

Nem is voltam ám annyira láma, a segítségre szoruló tag ketázott el valamit szimulációnál, már biztos vagyok benne! THX

(#1485) Ja no


Ja no
aktív tag

Sziasztok,
Tudnátok mutatni linket ahol kétállású kapcsoló van helyettesítve CMOS kapukkal?
köszi: Ja no

(#1486) Bigya válasza Ja no (#1485) üzenetére


Bigya
őstag

Mit szeretnél kapcsolni vele? Ez elég fontos szempont.

(#1487) Ja no válasza Bigya (#1486) üzenetére


Ja no
aktív tag

3,5V körüli DC-t, kb 50mA-t. A tápfesz is ennyi lesz ezért gondolkodom CMOS-ban. Gondolom a standard/olcsó cmos-ok nem tudnak ennyit meghajtani ezért tennék a végére fetet. Csak már nagyon rég volt ez tananyag, meg a rádiótechnikákat is kihajigáltam anno...

(#1488) Ja no válasza Ja no (#1487) üzenetére


Ja no
aktív tag

ja és egy mikrokapcsolóval szeretném a két állapot közti váltást előidézni, szóval valami prell-mentesítés is kellene bele

(#1489) And válasza Ja no (#1487) üzenetére


And
veterán

Oszt' mekkora sebesség kell oda, hogy a prell ennyire fontos? Ha csak sima tápfesz.-t kapcsolgatnál, oda egy kapac is elég volna szűrésnek. Esetleg egy sima n-csatornás mosfet nem felelne meg a céljaidnak (lásd: #1088 -as hsz., végülis nem analóg kapcsolót szeretnél cmos-ból) ?

(#1490) Ja no válasza And (#1489) üzenetére


Ja no
aktív tag

Néhány Hz. Legyen mondjuk 500Hz, ha minden későbbi ''fejlesztést'' is beleszámolok. Nem hangot, stb akarok vele kapcsolgatni, csak tápfeszt, ami később egy 500Hes négyszögjellé fog fajulni, de most örülnék, ha azt az eccerü dolgot meg tudnám csinálni, hogy egy kétállású kapcsolót helyettesítek egy mikrokpacsolóval meg némi aprólékkal. (egy ON-OFF switch-et akarok gyakorlatilag). Ha csak simán feteket használok, abból hogy lesz öntartó a kapcsolás, illetve mitől fog váltani a következő kapcs.impulzus hatására?

(#1491) And válasza Ja no (#1490) üzenetére


And
veterán

Belemélyedhetünk jobban is, de ahhoz fel kell fedned ezt a súlyos üzleti titkokat ;) rejtő, születendő berendezést. Látni kellene a tervezett kapcsolóelem áramköri környezetét (főleg, hogy először mikrokapcsolót említettél, mint vezérlőelemet; impulzusra történő váltásról, öntartásról eddig nem volt szó). 500Hz -nél nyilván más lesz, de mi lenne a végső állapot a vezérlésben: bejövő v. generált impulzus-sorozat, kontroller vagy hasonló? Mindez azért számít, mert - ha jól értettem - nem valami polaritásfüggetlen (analóg) multiplexelés, független kimenetű relé-szerű működés a végcél. De akkor pontosan micsoda?

(#1492) Ja no válasza And (#1491) üzenetére


Ja no
aktív tag

mél ment...

(#1493) cromex


cromex
tag

Bővebben: link
Spektrum analizátor! ki készitett ilyesmit közülletek? muszály lesz csinálnom egy hasonlót, csak többsávosra gondoltam. viszont nagy gondom a nyákmaratás, azért ezt már filc+Fekloriddal már elég húzós lenne összehozni!
ha vki tervez épitgetni akkor betársulnák hozzá lealábbis egy nyákmaratás erejéig
:U
esetleg vki vállalkozna marni nekem egy szép nagy nyákot?;]



[Szerkesztve]

(#1494) Ja no válasza cromex (#1493) üzenetére


Ja no
aktív tag

Nem járnál olcsóbban egy használttal? Ha nagyon szét van rúgva, akkor is csak a dobozát kell helyrepofozni és valszeg műxik elsőre. ( DOD, Alesis, stb újkorukban se voltak drágák)

(#1495) cromex válasza Ja no (#1494) üzenetére


cromex
tag

nem találtam semmi hasonlót :(((

(#1496) Ja no


Ja no
aktív tag

én szétnéznék az íbéjen. Vagy pesten a tajtikirályságban, ott is van mindenféle használt lom.
Ha meg építenék akkor inkább egy mikroproc és egy LCD kijelző. Bár amiből ez utóbbi kijön abból kapsz egy ''ipari'' behringer-t is és még az eq részét is használhatod. ( illetve asszem mégsem, mert mintha nem ment volna eccerre a két funkció)
Amúgy mennyi zsét szánsz rá?

(#1497) cromex válasza Ja no (#1496) üzenetére


cromex
tag

mi az a tajtikárályság még nem hallottam rolla :F
5-10Kbol talán ki tudnám gazdálkodni homemade.

(#1498) Ja no válasza cromex (#1497) üzenetére


Ja no
aktív tag

(Tajtikirályság: hangszerüzlet a károly körúton. A konkurencia hívta így amikor pesten is boltot nyitott.)
Barkácsolni én is szeretek ezért nem akarlak lebeszélni erről, de azt a 10kHUF-ot szvsz erősen át kéne gondolni :) Nálam ált 2,5szeres szokott lenni a szorzó, mire valóban elkészül. És ez csak anyagkölts.
MIndenképp akkora méretűt szeretnél, mint ami a képen van? Mert ha kisebb is megfelel, akkor régi HiFi motyókból is ki lehet berhelni. (meg talán szebb is az EL kijelző, mint LED-ek)
Ha magad építed akkor cél-IC-vel fogod megcsinálni a LED-ek meghajtását, vagy komparátorhalmazzal?

(#1499) cromex válasza Ja no (#1498) üzenetére


cromex
tag

szerintem a 10K bol biztosan kijön a cucc, mivel csak a nyákot, meg a beleforrassztandó cuccokat kell vennem, ebböl a cél ick lesznek a leghúzósabbak, meg persze a ledek :O
tápom van, bedobozolni nem nagy cucc, kapcsolók, csatik,stb-k meg vannak elfekvőben..
legálább 2x10 sávos lenne jó :U
kutakodtam, de az oldalukon csak nagymárkás húzós cuccokat találtam :U

(#1500) cromex


cromex
tag

ha vkit érdekel itt van leírás:[link]

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.